Skočiť na obsah

game

Aké máte radi počasie?  

26 členovia hlasovali

  1. 1. Jar

    • Slnečno a príjemne teplo
    • Polooblačno a primerane teplo
    • Zamračene a celkom chladno
    • Aprílový dážď so snehom
      0
  2. 2. Leto

    • Slnečno a horúco
    • Polooblačno a teplo
    • Zamračene a dusno
    • Búrky a lejaky
  3. 3. Jeseň

    • Slnečno a príjemne teplo
    • Polooblačno a slabý vietor
    • Zamračene a občasný dážď
    • Dážď so snehom a vetrom
  4. 4. Zima

    • Jasno so zubatým slnkom
    • Oblačno so slabým snežením
    • Zamračene, snehovo a haldy snehu
    • Ťažké mraky so snehovou metelicou


Odporúčané príspevky

takýto je obrázok v týchto končinách, a pomaly nepamätám, kedy bol sneh.
na čo už celkom matne spomínam, kedysi pred 30 - 25 rokmi sme s deckami na Nový rok vychádzali pred dom, aby sa deti pobavili na ohňostroji a tak.... a bolo pár rokov, keď bol sneh, ktorý tam skutočne bol a vŕzgal pod nohami, ovšem vianoce so snehom si pamätám jedny spred ... možno 40 rokov? keď babky išli na polnočný a sypal sneh... potroške.
boli  tu za ten čas roky, keď sem tam nasnežilo, mimo sviatkov, na pár dní, v práci sme odmetali spred dverí a solili schody... ale to bolo skutočne na ukážku.
máme známych, čo roky majú obrovské záhradníctvo, a včera jedna z majiteliek hovorila, že im vypučali stromy.
to sa pomaly stáva okolo vianoc každý rok.
 

viem, že pranostiky nemávajú pravdu, alebo nie vždy, naposledy mali pravdu kedysi, keď som bola decko... to bolo dávno.

13°C, slnko svieti, nie je teplo, trochu pofukuje chladný vietor, ale z okna je jar.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je Kohut - krasny kopec - nadherny je od Tornali(40km po ceste vzdusnou ciarou, ja neviem 35km), ale tak isto odtialto. To myslim bude aj na google maps.

 

Ja som na zahrade vo vyske cca 330metrov, zeleznicna stanica ma 317. A Kohut ma 1409mnm. A ziaden sneh.

 

https://www.google.com/maps/@48.6910384,20.1093287,3a,75y,76.21h,103.95t/data=!3m6!1e1!3m4!1sRSPRyHwepXmYGnEgzzkr6w!2e0!7i13312!8i6656

post-1625-0-88069000-1576844695.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja len so srandy , Vystraha pre Liptov.

 

 

Jav: Sneženie
Stupeň: 1. stupeň
 

Trvanie javu: od 23.12.2019 10:00 do 24.12.2019 12:00
Výstraha:
V okrese Liptovský Mikuláš sa V POLOHÁCH NAD cca 700 m n. m. OJEDINELE očakáva výskyt sneženia pri ktorom spadne 20 - 25 cm nového snehu.
Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osô B).
Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Sneh: 20 - 25 cm

------------

 

Neviem si predstavit region,kde by nechceli aby im napadalo aspon 10 cm snehu a hned zajtra.  A pol metra do nedeli.

http://www.shmu.sk/dynamic/meteo/vystrahy/v2/vystrahy_popup.php?region=LM&page=987&idw=1577117953

 

Na Liptove su iste vystraseni. Keby to spadlo u nas sodoma gomora. Inak na Liptove je nieco aj nizsie ako 700 mnm? Liptovsky Mikulas ma 577. To ma prekvapilo aj Poprad je o stovku vyssie. Podobna predpoved je aj pre Spisiakov. Mozno na juhu,kde uz si zvykli ze 10 rokov neprezuvaju pneumatiky. mozno aj umna by to bola zbytocnost. Teraz o 6stej prudko klesla teplota na 6 stupnov. Ale raz nasnezilo asi 2-3 cm a na krizovatke som sa smykal. Bolo to  v pondelok. 2.decembra. Oprelo sa moje koleso o obrubnik. Hned som menil kolesa. V ten jeden den bol sneh. Teda hej treba davat tie informacie - ja som to chcel uz menit v piatok,len to nevyslo.

 

Pokial siaha 10 dnovy meteogram, u nas snezit nebude,alebo sa to hned rozpusti. Mozno za tych desadni aj primrzne v noci na 1-. Ja by som chcel aby uz bolo 5-10 minus aspon na desat dni. Nebavi ma uz cerpat vodu z pivnice. Nasadil som salat do sklenika a mohol pekne rast a rastie mi tam mach,zajtra spravim fotku.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čítala som celkom vtipný status na FB.

čosi ako:

No ešte aby na Vianoce pršalo, to by sa za komunistov nestalo!

 

a niekto tam pripíisal komentár:

Keby aj, ZSSR by nám sneh dodal.

 

Pobavili ma. 


Ja len so srandy , Vystraha pre Liptov.

 

...

 

Na Liptove su iste vystraseni. ....

 

na Liptove by to mal byť jav normálny a očakávaný, a nie na stres.

keby u nás bolo -5, a nie +15, mohli sme aj tu mať sneh. Skákala by som od radosti. Veď už ani neviem, ako vyzerá. :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ó, to je normálne.... nevedeli sme si ani s mamou spomenúť, kedy sme videli naposledy na vianoce sneh.... jedny vianoce za posledných cca 35 rokov bol určite, na ukážku,
na Silvestra bol viackrát, asi pred 25 cca rokmi....

ale na Vianoce prší už neskutočne dlhé roky.

mimochodom, tá voda potrebná je, lebo je sucho a ohromný deficit medzi vodou zospodu a vodou zhora v pôde, a to je zle. keďže nesneží, musí aspoň pršať.

cestovať za tým nebudem... ale tiž by som rada ešte raz videla v našich končinách sneh na vianoce, s mrznutím :)

prašný sneh, brilianty na zemi....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Pozrel som si predpoved. Neviem o com pani rozprava.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/537723-za-snehom-treba-cestovat-je-vobec-kam/

 

Nezda sa mi ,ze by niekde som nasiel zapadanu cestu, ci auto. Aspon u nas. Aj tam kde aspon mesiac nezasvietilo slnko severna strana a stromy. Snehu je tam centimeter,vacsinou ziaden sneh. Anglican by tade isiel v sandalach.

Vcera som isiel z Javorinky na Stolicke vrchy.Vyska 1000 -1200 mnm. Kralova Hola je biela cca od 1700 mnm. Priklad vsedle medzi nou a Kralovou Skalou(ta bola tiez bez snehu) a vyssie.

 

Vcera v strede norska bolo 19 stupnou. Sneh nieje ani vo Svedsku.

https://twitter.com/Meteorologene/status/1212654637679030273

 

 

Ja sa cudujem, vraj december bol na zrazky priemerny. U nas aj vela prsalo myslim na zahradu. V tom lese bude sucho. 

 

Koko.... ved viete kto opat strielaju. Pes vykopol dvere. Fena sa boji aj vrtulnika. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

Práve táto zima bez snehu a na blate, je z historického hľadiska NORMÁLNE stredoeurópske počasie.

Tzv. Ladovská zima (ako na obrázkoch od majstra Ladu) bola historická úchylka, spôsobená Daltonovým minimom slnečnej činnosti + explóziu sopky Tambora.

V zásade pekne to vypadá iba na obrázkoch.

Ja som vlastne rád, že v dnešných dňoch si užívame "normálne" počasie.

https://m.youtube.com/watch?v=F__P3ajvbxE

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to možné, ovšem z detstva si pamatám zimy so snehom... aj s ohromne veľa snehom, bol taký rok, nedávno som o tom znovu čítala, a pamätám si to, rovnako, ako sneh a veľké zimy v 78 - 79, snehové záplavy v 87....

ale zakladám si na pamäti a poznaní vecí, iste, boli aj zimy, kde snehu bolo len na ukážku, ale v detstve sme skutočne stavali snehuliakov, a bolo z čoho.

mýtus o Ladovskej zime a skutočnej našskej zime je častá tému, obnoví sa každú zimu, ale tak úplne úplne pravda to zato nie je : )

tým nehovorím, že bola ladovská zima od novembra po koniec februára... ale bol sneh, aj v našich končinách, aj iskril, aj vyrábal periny, aj sme batermami na neho svietili už ako dospelí ľudia, ani nie tak dávno, aby sme vyvolali "diamanty".... pred časom sme v časoch boomu vidokaziet šli okolo sviatkov pre kazety, a snežili diamanty, na ihličnatých stromoch nahrubo, triasli sme ich na seba... pred 25 rokmi....
kedysi sa babky šúrali na polnočnú v mamuskách a v čerstvom snehu.... nie,nehovorím, že vždy.
aj dnes tu poleutuje občas pár vločiek, aj sme museli v práci odpratávať sneh pred nejakými 20 rokmi, ktorý o dva dni povedal aj tak zbohom... ale doma v Šali sa decká korčuľovali, sánkovali, ohadzovali guľami celé týždne... bola som tam, viem.
dnes to nerobia. nemajú čím, už celé roky.
boli aj obdobia, keď uprostred zimy pučali stromy, ale teraz je to akosi každý rok.

ale nebolo zimy, že by nebol v našich končinách sneh po celú zimu.... naše končiny v tomto prípade znamená ešte nižšie na juhu : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Putin sa vyjadril, že rast globálnej teploty nesúvisí s ľudskou činnosťou, ale príčiny sú v "procesoch vo vesmíre". https://www.etrend.sk/ekonomika/putin-zo-zmeny-klimy-podozrieva-procesy-v-kozme.html?itm_site=etrend&itm_template=article&itm_area=article&itm_module=related&itm_position=2 

 

Od vrcholného predstaviteľa krajiny, ktorá patrí k najväčším exportérom ropy a plynu, je to celkom pochopiteľné. Bohužiaľ nám nič bližšie o tých "procesoch vo vesmíre" nepovedal. Slnečná aktivita má, okrem pomalších, periódu zhruba 11 rokov. http://stara.suh.sk/obs/slnsem/21css/7w.pdf . Táto krátkodobá amplitúda je väčšia, ako Daltono minimum. Ak má slnečná aktivita taký významný vplyv na teplotu na Zemi, prečo krivka rastu globálnej teploty nie je modulovaná 11 ročným cyklom slnečnej aktivity? Dokonca  podľa tohoto grafu: https://www.flickr.com/photos/60934725@N08/6897328771 nekoreluje ani s dlhšou periódou. Príčinou môže byť tepelná zotrvačnosť oceánov. Ak by to bola pravda, znamená to, že sme si tam už "uložili" energiu, ktorej sa tak skoro nezbavíme.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono

Pretože našťastie nám zatiaľ nevybuchla nijaká megasopka, ktorá by do stratosféry vyhodila megatony popola a fungovala ako slnečník.

 

game

V tej dobe keď sme boli mladý a všade boli "záľahy snehu". To sa ti nezdalo, vtedy bolo naozaj trochu viac snehu. Na chvíľku.

A navyše aj noviny boli v tej dobe plné správ "vedci tvrdia" že ide nová doba ľadová, strašných vízii ako pomrieme od hladu a zimy a zaručených návodov ako tú "globálnu katastrofu" prekonať pomocou socializmu a "vedeckého" centrálneho plánovania.

Zhruba od konca roka 1945, do konca osemdesiatok sa totiž ochladzovalo.

https://wattsupwiththat.com/2014/07/29/a-brief-history-of-climate-panic-and-crisis-both-warming-and-cooling/

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dovolím si tvrdiť, že si z toho pamätám hodne, aj dlhšie :)

vedci tvrdili na striedačku kdečo.
raz sa ochladzovali, vzápätí oteplovalo, a furt dokola... zrovna ako dnes, a furt boli v novinách senzačné správy.

a v mojom prípade sa snažím veci si overovať minimálne u iných pamätníkov, a dostáva to podobu... nie je to ten prípad, že "voľakedy bolo všetko lepšie"
skutočne boli roky, ke%d sme chodili do škôlky a do školy tak, že pri akotak očistených chodníkoch sme pre kopce snehu nevideli na cestu...
a na dvore sme mali malú veľhoru snehu nakopenú, a stavať snehuliakov a guľovať sa patrilo k bontónu pri odchode zo školy...  a ani náhodou to nebol len jeden rok, takmer každý rok mal sneh, a nie len cukrový posyp na ukážku...
pamätám si to samozrejme pre rozličné príčiny, a po dlhé roky....

tým nehovorím, že boli zimy s málo snehom, ale boli aj také, kde sme s babkou na dušičky museli hrabať v hlbokom snehu, aby sme tam dali sviečky na hroby....
a pretože som februárová, som zaťažená na počasie vo februári - v našich končinách boli vždy studené a zasnežené februáre.... prakticky vždy.

ešte keď sme prišli bývať sem pred 30 rokmi, prvé roky sme chodili von s kdejakými susedmi na sneh na Silvestra a Nový rok.... mrzli nám pracky a snehom bolo spravidla prikryté všetko... nie priveľa, ale spravidla prikryté bolo a decká blbli v snehu....
potom sa to vytratilo, takmer z roka na rok.... a roky sledujem len to, že prší a je blato, a prestali pekne pomaly aj susedské postávania vonku, nikoho to na blate nebavilo. to trvá už hodne dávno.

ovšem to, že prší, je hodne dôležité, aby sme sa vrátili k počasiu ako takému. pôda je suchá a nejako tú vlahu dostať musí. :)

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som si isty, ze na Telgarte nezazili este nikdy taku zimu ako tohto roku. Ved ani v Revucej. Bolo par rokov dozadu. 7-8 ,ze v januari rastla trava, prsalo a bolo teplo. 30 rokov dozadu bol tu vzdy sneh.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie tak dávno dávali na kanáli tušim Viasat Nature či také čosi dokument, kde vlastne tiež prezentovali, že za počasie a všetko to okolo môžu najmä aktivity Slnka. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a aj mimozemstania, lenze mame fakty a tie to nepotvrdzuju. vykon slnka sa nemeni, ziadneho ineho vazne podozriveho ako co2 nemame. rusko ako krajina zivotne zavisla na vyvoze fosilnych paliv to nema lahke, tak klame

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a USA ako krajina, kde sa otvárali za republikánov dokonca nové uholné bane a nepodpísal ani kjótsky ani neviemaké kdejaké protokoly, páni republikáni sú spravidla podnikatelia znečisťujúci ovzdušie a krajinu a bla bla.... klamú tiež.

tak? : )

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nebolo tak dávno, čo Mr. Trumpa volili, hneď po zvolení popustil opraty svojim spolupodnikateľom, ktorí mali dovtedy trochu pritiahnuté uzdy...
drobné rozdiely sú všade, že tak?  ;)


aj tam, že kruci, dnes svietilo slnko ako na jar... túto zimu pučia stromy už tretíkrát :)
a práve teraz je tu -4.... chudatenká stromy sa môžu zblázniť ... a snehová pokrývka zasa nikde :(
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a aj mimozemstania, lenze mame fakty a tie to nepotvrdzuju. vykon slnka sa nemeni, ziadneho ineho vazne podozriveho ako co2 nemame. rusko ako krajina zivotne zavisla na vyvoze fosilnych paliv to nema lahke, tak klame

 

čo to má s Ruskom, to nebol ruský dokument.  ja nie som meteorológ ani vedec - ale zas neváľaj všetky negatívne javy aké len existujú na Rusov. ešte povedz, že USA sú spásou ľudstva a že dodržiavajú všetky medzinárodné dohody (teraz je reč o tých týkajúcich sa životného prostredia). Neviem čo protuberancie a podobné záležitostí majú spoločné s Ruskom. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vilma, len pred par dnami putin vyhlasil ze oteplovanie je sposobene kozmickym vplyvom, tak som myslel ze toto si sledovala.

a takto: v tomto pripade je rusko skutocne nevinne presnejsie malo vinne. jeho priemysel je sice zastaraly a skodlivejsi ale vzhladom na jeho pomerne malu produkciu je to jedno. dolezite je co robia priemyselne staty, nie co robi rusko. a usa nie je priklad, aj ked napriklad kalifornia je. rusko som spomenul ako celkom jasnu vtipnu kuriozotu, jeho export ropy a plynu sposobuje vyznamny pripevok k co2, lenze ho spaluje eu vratene nas, nie rusko. a tak putin obranuje svoj export, nic viac

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, tak zas to Rusko (a predtym ZSSR) az tak bez viny nie je... totalne zniceny  (zamoreny ropnymi latkami) Azerbajdzan - spoluziak tam robil statnu strategiu odpadoveho hospodarstva, znicene Kaspicke more a zaniknute Aralske jazero, tazobny priemysel na Dalekom vychode a sibirske lesy predane cinanom.. to je len mala vzorka, ako najvacsia krajina na svete prispieva k zdraviu nasej planety :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z pohladu sveta ide o piateho najvacsieho producenta CO2, ale staci im darovat technologie a zaplatit.   Celu ich ekologiu nehodnotim,  Suhlasia so znizenm produkcie CO2 za obchodne vyhody,

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rusko o víkendu zveřejnilo plán, jak hodlá svou ekonomiku a společnost přizpůsobit klimatickým změnám s cílem zmírnit jejich dopad. Ruská vláda chce především využít příležitostí, které změna klimatu nabízí. Oteplování totiž může podle ní usnadnit život lidem v arktických regionech, snížit spotřebu energie nebo zjednodušit lodní navigaci.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-zmena-klimatu-klimaticke-klima-oteplovani-globalni-prezident-vladimir-pustin.A200106_124259_zahranicni_dtt

 

 

Rusko je je rozsiahla krajina. A budu mat rozsiahle problemy. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tento rok sme sneh nevideli, resp. túto zimu.
ale ani koncom minulej zimy nie.
a čo je zaujímavé, pre našil rusofilov jedna správa - tento rok je Moskva bez snehu, to je úplne výnimočné.... prší a mrzne, prší a tesne nad nulou...
ako tu:
mokro, neprší, občas poprší, vlahy nie je dosť pre pôdu, momentálne zamračené do -1 stupňa.

a zmena - v Moskve už sneží : D


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Po páde pred budovou magistrátu v Košiciach prišiel o život muž. Mesto tvrdí, že na mieste úrazu vykonalo zimnú údržbu posypom približne tri hodiny pred udalosťou s tragickými následkami. Prípadom sa zaoberá aj polícia.

 

https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/539043-muz-po-pade-na-chodniku-zomrel-kosice-tvrdia-ze-vykonali-zimnu-udrzbu/

Vtedy bola taka namraza. Ja byvam100 km od Kosic. Ja som to isiel posypat solou, najprv u mna na dvore chodnik, ostalo mi siel som na chodnik pred moj pozemok. Bol som milo prekvapeny ze tam bol strk, ostala mi sol, som to posypal.

 

Bol si nauceny aj o chodnik pre inych sa postarat. Pre inych aj pre inych aj pre seba. Pre svoju rodinu. Ved oni po tom chodniku chodia.

 

V minulosti ked bol sneh,mi ci spodny sused ci vrchny sused odpratal aspon dve metre. Mne ostalo tych zvysnych 12.

 

Zabit sa na chodniku niekto vtedy mohol aj pred mojim domom. A mesto tam slahlo strk a ja sol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov