Skočiť na obsah

Ajk

Odporúčané príspevky

Priznam sa, velmi rad mam meteorologiu v laickej formy... Pozorovanie oblohy, oblakov burok, celkom rad predpovedam pocasie pre dany moment a aj sa dari. No aj tak mam v tom vela medzier. Preto sa pytam ci su tu podobny maniaci do meteorologie, aby sme si mohlo povymienat dojmy, fotografie a zazitky :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kedysi, keď som sa aktívne zaujímal o astronómiu (r.1989-1998), meteorológia bola dôležitou súčasťou. Počasie bolo dôležité pre pozorovania, lebo bolo zbytočné tešiť sa na zatmenie mesiaca keď hodinu predtým lialo ako z krhly.

 

Celkom dobrou stránkou ako určiť počasie a jeho vplyv na pozorovania nájdeš na meteory.persoholic.org.

 

Časom ešte niečo vygooglim, mal by som sa do toho viac oprieť lebo s hrôzou som zistil že už mám problém nájsť aj Polárku :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj RoSo... nie Polárka na počasie... počasie na Polárku ... veď je to téma o meteorológii, tak je to predsa jasné, no nie ? :lol: :)

 

 

ináč by ste sem mohli hodiť, vážení meteorológovia, niečo o oblakoch ... milujem tie pomenovania a nákresy ... a hlavne barančeky ;) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no veď to je jednoduché ... nevidieť ich, keď je zamračené ... :lol:

 

 

 

 

Ajk, hoď sem niečo zo svojich poznatkov, nech sa vrátime k téme ... a ja by som vážne prosila niečo o tých oblakoch, pre začiatok :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

s hrôzou som zistil že už mám problém nájsť aj Polárku :lol:

 

Tak v tomto obdobi je tazke najst polarku ked byva vacsinou zamracene....

 

no veď to je jednoduché ... nevidieť ich, keď je zamračené ... :)

Takže takto súvisí meteorológia s astronómiou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne ...

 

keď je zamračené, sú astronómovia pekne povedané v kýbli ... :lol:

 

a meteorológovia sú na koni, lebo predpovedať dážď keď idú ťažké dažďové mraky, nie je taký problém :)

 

 

táto téma je pekne mimo ;) ... nejaký znalec meteorológie by jej mal prísť napraviť reputáciu ... :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne na to som myslel. :lol:

 

Čo viete o jave El Niňo? Sú terajšie výskyty tornád v oblasti Mexického zálivu normálne? Boli zaznamenané nejaké tornáda aj na Slovensku? Ak áno - čo ich mohlo zapríčiniť?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

viacerým z nás sa páčia všelijaké oblaky a s nadšením zvykneme fotiť oblohu a oblaky ... tu je jedno celkom dobré rozdelenie, patrí to k meteorológii, a aspoň sa trochu zorientujeme aj menej znalí :lol: :

 

Základné druhy oblakov

 

1.Vysoké oblaky(5-13 km)

Riasa-jemná vláknitá štruktúra bez tieňov.Vyskytuje sa v najnižších vrstvách troposféry a skladá sa z ľadových kryštálikov.

Riasová kopa-ľudovo nazývaná baránky,tvoria ju biele chumáčiky či gulôčky vlhkosti.Priemerná výška sa pohybuje okolo 6-8 km.

Riasová sloha-pokrýva oblohu ako jemný priezračný závoj,niekedy s jemnou vláknitou štruktúrou.Priemerná výška dosahuje 6-8 km.

 

2.Stredné oblaky(2-7 km)

Vyvýšená kopa-tvoria ju rady alebo vrstvy vlnovitého charakteru(baránky)bielej farby,často s tieňom.Nachádza sa vo výškach 3-7 km.

Vysoká sloha-tvorí sivobielu oblačnú pokrývku,cez ktorú ako cez matné sklo miestami presvecuje slnko.Býva vo výške 2-5 km.

 

3.Nízke oblaky(0,2-2 km)

Vrstvová vrstva-tvoria ju vrstvy alebo rady sivých až sivobielych oblakov väčšinou kopovitého charakteru.Nachádzajú sa vo výškach 1-2 km.

Sloha-tvorí jednotvárnu sivú vrstvu bez obrysov.Výška 0,2-1 km.

Kopa-ide o jednotlivé oblaky s ostro ohraničenými obrysmi,podobné navŕšeným kopčekov zmrzliny.Vyvíjajú sa vertikálnym smerom.Horné časti osvetlené slnkom sú oslnivo-biele,spodné sú sivé až tmavosivé.Výška 0,5-1 km.

Dažďová sloha-tvorí mohutnú,až niekoľko kilometrov hrubú súvislú vrstvu.Je sivá až tmavosivá a padajú z nej spravidla trvalé dažďové alebo snehové zrážky.

Búrkový mrak-ďalšie vývojové štádium kopy.Má podobu vrchov s oblými obrysmi vysokými až niekoľko kilometrov.Horné časti majú často vláknitú štruktúru.Z búrkového mraku pochádajú dažde(niekedy aj s krúpami).Okrem týchto druhov oblakov bývajú niekedy oblaky aj v stratosfére(do 55 km) a termosfére(85-800 km).Sú to:

 

Perleťové a Strieborné oblaky.

Perleťové-majú tvar podobný riasam,sú jasné,presvetlené slnkom.Bývajú vo výške 20-30 km.Vyskytujú sa iba na Aljaške a v severnej Evrópe.

Strieborné-pozorujeme ich na tmavej nočnej oblohe.Pohybujú sa zvyčajne rýchlosťou 50-250 metrov za sekundu a predpokladá sa,že ich tvoria vulkanický a kozmický prach.Bývajú vo výške 75-90 km.

 

Klasifikácia oblačnosti:

1.jasno-obloho bez mrakov

2.skoro jasno-oblaky pokrývajú 1/8 - 2/8 oblohy

3.polojasno-oblaky pokrývajú 3/8 - 4/8 oblohy

4.polooblačno-oblaky pokrývajú 5/8 - 6/8 oblohy

5.oblačno-oblaky pokrývajú 7/8 oblohy

6.zamračené-obloha je celá pokrytá oblakmi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pokiaľ viem, na Floride, kde majú i more, bývajú hurikány, zatiaľčo pre tornáda je typická oblasť Texasu... Tak ma to kedysi učili, tak mi to vysvetľovali, keď som bol v USA... Ale od roku 1997, keď som tam bol naposledy, sa to už mohlo zmeniť... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nakresy oblacikov mam rad... casto krat kukam na oblohu a identifikujem co je to zac :lol:

 

pokial chcete kuknut na oblaky, tak si hodte do googla latinske nazvy... konkretne budem citovat game

 

1.Vysoké oblaky(5-13 km)

Riasa- cirrus

Riasová sloha- cirrostratus

 

 

2.Stredné oblaky(2-7 km)

Vyvýšená kopa- altocumulus

Vysoká sloha- altostratus

 

 

3.Nízke oblaky(0,2-2 km)

Vrstvová vrstva-stratocumulus (v slovencine nic take nepoznam, ale asi myslis to)

Sloha- stratus

Kopa- cumulus

Dažďová sloha-nimbostratus

Búrkový mrak/dažďová kopa- cumulonimbus

 

 

este sa aj delia, ale to delenie moc neviem... akurat viem dve podskupiny kopy a to kumulus fragus (to je taky miniaturny kumulus - akoby crep z ostatnych) a potom kumulus congestus (zarodok burky - http://www.meteored.com/ram/numero9/IMAGEN...0congestus.jpg

 

rozdiel medzi cumulonimbusom a nimbostratusom je ten ze cumulonimbus je burkovy mrak, ktory je zodpovedny za kratke a nicive burky... z nimbostratusu velmi vynimocne vznikne burka, skor sa jedna o vytrvale dazde a dlhozatiahnutu oblohu

Klasifikovanie oblakov milujem... meteorologiu mam dost rad

 

 

 

 

Axel> hurikany a tornada nie su to iste, i ked de facto vznikaju z rovnakej priciny a to z miesania studenych vzduchovych hmot s teplymi... rozdiel je ale v tom ze hurikan je de facto cyklona/anticyklona vznikajuca na tropickom fronte... Principialne take cyklony tu mame aj my na polarnom fronte, akurat nase maju priemer 2000km a malu silu, zatial co tam maju priemer 100km a 20x taku sili

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ajk, tuším aj ja som chcela obrázok ... dosť som pogooglila, len som ešte nanatrafila na nič vhodné ...

 

díky za tvoj náčrt, takéto niečo to chcelo,

len ťa poprosím trochu to zmenši ... príšerne to rozťahuje obrazovku a je to potom aj málo prehľadné a menej pekné ...

díky :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Stupnica tornád:

 

F0 64-116 km/hod -poškodzuje komíny, tel. antény, posúva strechy, láme tenké konáre

F1 117-180 km/hod -vezmy šindle zo striech, vyvráti strom, prevráti autá a posunie dom bez základov

F2 181-253 km/hod -(silný) odnesie strechu, zvalí slabšiu stenu, kôlňu, stromy

F3 254-332 km/hod -(silný) zvalí steny, lesy zrovná so zemou, poškodí aj kovové konštrukcie

F4 333-419 km/hod -(ničivé) zničí silné steny, vzduchom lietajú kovové a betónové konštrukcie

F5 420-519 km/hod -zničí rodinné domy, ale aj školy, motely a budovy na okraji mesta

 

Tornádo sa sleduje vypúšťaním loptičiek s vysielačkou do víru. V Amerike je tisíc tornád za rok s priemernou rýchlosťou 400 km/hod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

Dnes sa nad BA prehnala burka, chcel som fotit blesky (co sa da na mojom fotaku len nocnym rezimom) ale bolo prilis svetlo, tak som zobral mobil ze si nejaky nafilmujem :lol:

 

http://www.youtube.com/watch?v=P2pxftI4Cys

 

zial 1.3mpx neni nic moc, navyse kamera nataca velmi pomaly, takze prudke pohyby castokrat vynecha, co je dosledok ze vidite len zaciatok a koniec blesku (nic klukate, hoci bolo)...

 

Povodne som sa domnieval ze sa jedna o uder do Zahorskej Bystrice, ale po prepocitani mi to vychadzalo o cosi viac ako 333m (3s = 1km)... pri spomaleni som si vsimol ze blesk udrel do zeleznicneho stlpu (pre nizke rozlisenie nie je vidno...)

 

tuto je fotka a aj ten biely dom... blesk udrel do zeleznice vzadu... :)

http://blog.sme.sk/blog/307/54655/1leto_res.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

kokos jaka tema...

 

studoval som geografiu, konkretne hydrologiu a klimatologiu, takze o pocasi a podnebi som sa ucil na vyske :lol:

 

tak mozme hodit rec...moja diplomka bola na temu: Metody merania globalneho ziarenia na Slovensku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov