Jump to content

Sniper

Recommended Posts

Asi pred dvoma rokmi (február 2004) Pentagón vydal tajnú správu o zmene klímy na Zemi. Tu je pôvodný článok:

 

Tajná správa amerického Pentagonu varuje, že zmeny podnebia, ku ktorým má dôjsť počas nadchádzajúcich dvadsiatich rokov, by mohli viesť ku globálnej katastrofe, v ktorej by prišli o život milióny ľudí vo vojnách a pri prírodných katastrofách.

Tajná správa, ktorú ututlali šéfovia amerického ministerstva obrany, ktorú však získal týždenník Observer, varuje že mnohé európske mestá sa ocitnú pod vodou v dôsledku stúpajúcich hladín morí a Británia bude mať už do roku 2020 "sibírske" podnebie. Ma mnohých miestach sveta bude dochádzať k vojnám, k obrovskému suchu, hladomoru a k rozsiahlym nepokojom.

 

Dokument predpovedá, že v dôsledky náhlych podnebných zmien sa Zem zrejme dostane až na pokraj anarchie, pretože jednotlivé štáty si začnú chrániť svoje miznúce zásoby potravín, vody a energie jadrovými zbraňami. Táto hrozba pre globálnu stabilitu je omnoho vážnejšia, než hrozba terorizmu, konštatuje správa.

 

Katastrofy a konflikty budú charakteristickými rysmi života, píše sa v závere analýzy Pentagonu: "Opäť bude vojna definovať ľudský život."

 

Správu si objednal vplyvný pentagonský poradca pre obranu Andrew Marshall, ktorý veľmi silne ovplyvňuje americké vojenské myslenie už viac než tridsať rokov. Práve Marshall bol motorom nedávnej podrobnej analýzy, ktorá viedla k reštrukturalizácii americkej armády pod vedením Donalda Rumsfelda.

 

Otázka klimatických zmien by sa mala stať americkým bezpečnostným záujmom, konštatujú autori správy Peter Schwartz, poradca CIA, Doug Randall z kalifornskej Global Business Network.

 

"Bezprostredný scenár katastrofálnych klimatických zmien je realistický a bol by takou výzvou pre národnú bezpečnosť USA, že by sa tým mali okamžite začať zaoberať," konštatuje správa.

 

Už na budúci rok má spôsobiť stúpanie hladín morí vážne problému miliónom ľudí.

 

Nedávno navštívila Biely dom skupina popredných britských vedcov a vyjadrili tam svoje obavy z globálneho otepľovania v snahe prinútiť USA, aby začali tento problém brať vážne. Americkí činitelia reagovali nesmierne iritovane na sťažnosti, že americké postoje sú v tejto veci nepružné a zastaralé.

 

Podľa jedného zdroja sa dokonca vraj Biely dom písomne sťažoval Londýnu na profesora sira Davida Kinga, hlavného vedeckého poradcu Tonyho Blaira, ktorý označil postoje prezidenta Georgea Busha v tejto veci za neobhájiteľné.

 

Podľa Randalla a Schwartza už teraz žije na Zemi viac obyvateľov, než je ich planéta schopná uživiť. Okolo roku 2020 bude už nesmierne ťažké zvládať "katastrofálny" nedostatok vody a energie, a na Zemi sa preto budú kvôli energii a jedlu viesť vojny. Vedci varujú, že pred 8200 rokmi spôsobili podnebné zmeny rozsiahle zlyhanie úrody, hladomor, choroby a masovú migráciu obyvateľstva. To všetko by sa mohlo zopakovať.

 

Randall povedal Observeru, že hrozí, že potenciálne dopady rýchlych klimatických zmien vyvolajú globálny chaos. Dodal, že je pravdepodobne už príliš neskoro na to, aby sa dalo zabrániť katastrofe.

 

"Nevieme presne, kde sa v tomto procese nachádzame. Ten proces sa môže začať už zajtra a my sa to nemusíme dozvedieť ešte najbližších päť rokov."

 

"Následky zmien podnebia pripadajú niektorým krajinám neuveriteľné. Zdá sa zjavné, že by bolo veľmi rozumné obmedziť používanie fosílnych palív."

 

Predpovede Pentagonu sú tak dramatické, konštatoval Watson, že pravdepodobne vážne ovplyvnia americké prezidentské voľby. Demokratický kandidát John Kerry vie, že hroziace zmeny podnebia sú vážnym problémom.

 

Andrew Marshall (82) je v Pentagone legendárnou postavou. Jeho autorita pravdepodobne silne napomôže Kerrymu pri argumentácii o ekologických otázkach.

 

Symons konštatoval, že ututlanie tejto správy je ďalším príkladom toho, že sa Biely dom snaží utajovať dôkazy o klimatických zmenách. Biely dom to podľa Symonsa robí preto, aby sa zavďačil americkým energetickým a ropným spoločnostiam.

 

 

Správa Pentagónu sa opiera aj o výskum paleoklimatológov. Pred 12 700 rokmi došlo k výraznému ochladeniu atmosféry (na Islande až o 15 stupňov), ktoré malo na svedomí kolaps morských prúdov. Doba ľadová trvala 1300 rokov a ľadovce sa vyskytovali až na pobreží Portugalska. Pred 8 200 rokmi sa ochladilo o 3 stupne práve následkom zmien v prúdení Golfského prúdu.

 

Vďaka Golfskému prúdu sú podmienky na život v Európe ešte v dnešnej dobe takmer ideálne. Bohužiaľ tak ako pred 8 200 rokmi tak ani v dnešnej dobe to opäť s Golfským prúdom nevyzerá najlepšie. Ten sa dnes v severnom Atlantiku ochladzuje, klesá do hlbín a stáča sa smerom na juh, kde vytláča ďalšie masy ohriatej vody na sever. V dôsledku globálneho otepľovania, spôsobeného okrem iného aj deravou ozónovou vrstvou, však dochádza k rozpúšťaniu arktických ľadovcov a voda z nich mení smer morských prúdov, Golfského nevynímajúc. A to je začiatok konca európskeho tepla.

 

Nasledujúce riadky popisujú vývoj sveta podľa Pentagónu:

 

V roku 2007 silné búrky zničia pobrežie Holandska, ktoré sa stane neobývateľným. Mestá ako napr. Haag zmiznú z máp sveta.

 

V období rokov 2010 – 2020 klíma sa stane chladnejšou a suchšou, bude sa podobať podnebiu na Sibíri.

 

Medzitým približne v roku 2012 sa obyvateľstvo Škandinávie v dôsledku prudko zhoršenej klímy vydá smerom na juh, v čom sa mu bude snažiť zabrániť zvyšok EÚ.

 

V roku 2015 sa budú viesť vojny hlavne o potraviny a vodné zdroje.

 

Rok 2018 sa stane rokom vstupu Ruska do EÚ a poskytne jej energetické zdroje.

 

V roku 2020 migrácia obyvateľov Nemecka a Beneluxu zaplavia Španielsko a Taliansko kde vzniknú potýčky pre prisťahovalectvo.

 

2022 - konflikt medzi Nemeckom a Francúzskom o prístup k Rýnu.

 

2025 – EÚ krátko pred kolapsom

 

V roku 2027 Európania v dôsledku výčinov počasia budú migrovať do severnej Afriky. Sebestačné USA a Austrália sa premenia na nedobytné pevnosti, ktoré sa budú chrániť pred prílevom prisťahovalcov

 

Predpokladá sa že okolo roku 2030 približne 10% Európanov opustí svoje domovy a presťahuje sa inam.

 

Dopĺňam že tento scenár patrí medzi najpesimistickejšie prognózy. Samozrejme neznamená to, aby sme sa na to spoliehali .Neviem či táto správa obsahuje ešte nejaké udalosti, zaujímavosťou je, že americký Pentagon popisuje udalosti v Európe..

 

 

 

A dnes v spravodajstve môžeme čítať:

 

Európu zasiahol orkán, Schwechat zrušil prvý let

 

Obávaný a ničivý orkán a tlaková níž Kyrill zasiahol dnes viaceré štáty Európy a vyžiadal si zatiaľ svoju prvú obeť.

 

Letiská vo Frankfurte, Hannover a Düsseldorfe už zrušili prvé lety. Zrušená bola aj prvá linka z viedeňského Schwechatu, išlo o let z Viedne do Londýna spoločnosti Austrian Airlines.

 

Situácia v Európe

 

V Británii búrky spôsobili chaos v cestnej a železničnej doprave a viedli k uzavretiu trajektových prístavov. 54-ročný muž zahynul ráno v severozápadnom meste Bridgnorth po tom, ako na čelné sklo jeho auta dopadol strom, informoval hovorca lekárskej záchrannej služby grófstva West Midlands Murray MacGregor.

 

Britské úrady vydali vo štvrtok varovanie pred záplavami. Na ostrove Wight pri južnom pobreží Anglicka zaznamenali nárazy vetra s rýchlosťou 158 kilometrov za hodinu. V pobrežných oblastiach sa môže podľa meteorológov vyskytnúť vietor s rýchlosťou 130 km/hod v nárazoch, v ostatných oblastiach sa očakáva rýchlosť vetra 110 km/hod.

 

Železničná spoločnosť GNER informovala, že medzi Londýnom a Edinburghom premáva iba 75 percent liniek po tom, čo úrady nariadili obmedzenie rýchlosti.

 

Kyrill zasiahne aj spolkovú krajinu Dolné Rakúsko, ktorá susedí so Slovenskom. V celej Európe sú zmobilizované tisícky hasičov a príslušníkov polície. Päťdesiatštyriročného vodiča v britskom meste Bridgnorth v centre krajiny dnes počas jazdy usmrtil padajúci strom, ktorý vytrhol zo zeme silný vietor. Orkán sprevádzajú v Británii silné dažde, ktoré spôsobili chaos v rannej doprave. Veľa regiónov zatopila dažďová voda.

 

Meteorológovia predpovedajú, že vietor dosiahne rýchlosť až 130 kilometrov za hodinu. Informácie o prípadných obetiach, zranených či výške škôd z iných európskych krajín ešte nie sú k dispozícii.

 

Silné dažde zasiahli dnes viaceré regióny Holandska a spôsobili veľký dopravný chaos. Celé úseky diaľnic pri Utrechte zaplavilo a následne sa tam vytvorili až 30-kilometrové zápchy. Desiatky príslušníkov požiarnych zborov a polície sa snažili vodu odčerpať z cestných komunikácií.

 

Niektoré úseky frekventovanej diaľnice A2 však museli úrady dočasne uzatvoriť. Lejaky sú sprievodným javom silnej víchrice až orkánu, ktorý má zasiahnuť holandské pobrežie v poobedňajších hodinách. Holandskí meteorológovia už v stredu varovali obyvateľstvo pred silným nárazovým vetrom Kyrilla, ktorý zasiahne postupne celú krajinu.

 

Aj Nemecko dnes zasiahol orkán Kyrill s nárazovým vetrom do rýchlosti do 120 km/hod. Miestami dosiahli dažďové zrážky až 70 litrov na štvorcový meter. Trajekty spájajúce pevninu s ostrovmi v Severnom mori prestali premávať a úrady vyzvali ľudí, aby nevychádzali.

 

V prístavnom Hamburgu sa pripravovali na prílivové vlny vyššie o 2,5 metra oproti normálu v tomto ročnom období. Podobne vysokú hladinu mora predpovedali meteorológovia aj pre ďalšie prístavné mestá Severného mora. Kyrill je podľa meteorológov najsilnejšia búrka, aká zasiahla Nemecko za ostatné vyše štyri roky. Experti predpovedajú, že orkán bude postupne prechádzať cez spolkové krajiny Dolné Sasko, severné Šlezvicko-Holštajnsko a Severné Porýnie-Vestfálsko, následne sa na severozápade otočí na juhovýchod a zasiahne celú krajinu.

 

Pred silnou víchricou varovali obyvateľstvo na základe aktuálnych predpovedí počasia v noci na dnes aj dolnorakúske orgány. Podľa nich zasiahne túto rakúsku spolkovú krajinu hraničiacu so Slovenskom silná víchrica dnes večer a najmä v piatok.

 

Podľa expertov bude rýchlosť vetra dosahovať 100 až 130 kilometrov za hodinu. V ďalšej spolkovej krajine Vorarlbersko by mal vietor dosiahnuť dokonca až 150 kilometrov za hodinu. Dolnorakúske lesné regióny nepriaznivé počasie zasiahne už dnes večer a následne sa v piatok rozšíri na celé územie Dolného Rakúska.

 

V tejto spolkovej krajine sú zmobilizované tisícky záchranárov z radov hasičov. Meteorológovia bez prestania monitorujú situáciu. Bezpečnostné opatrenia prijali už aj na letisku Schwechat-Viedeň vzdialenom približne 70 kilometrov od Bratislavy.

 

Horúčkovito sa pripravuje na príchod Kyrilla ďalšia rakúska spolková krajina Vorarlbersko, ktorú by mal orkán zasiahnuť v priebehu popoludnia. Podľa prognóz viedenského Centrálneho úradu pre meteorológiu a geodynamiku by tu mal vietor dosiahnuť rýchlosti až 150 kilometrov za hodinu. Vyvrcholiť by tam malo nepriaznivé počasie v noci na piatok.

 

Rovnako aj v Rakúsku pôjde o najsilenejšiu búrku za posledné roky. Vo Vorarlbersku zmobilizovali približne 700 hasičov. Úrady varujú obyvateľstvo na zvýšenú opatrnosť, keďže vietor bude vytrhávať stromy a strechy domov a odporúčajú, aby radšej nevychádzali zo svojich domovov.

 

Vietor bude aj na Slovensku

Na celom území Slovenska sa dnes vo večerných hodinách očakáva silný vietor. Ako upozornil meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Rastislav Čičmanec, od 21:00 do piatku 12:00 sa juhozápadný vietor zmení na západný až severozápadný a zosilnie miestami v nižších polohách Slovenska na 35 až 55 kilometrov za hodinu, na horách sa očakáva víchrica s rýchlosťou vetra 70 až 90 kilometrov za hodinu. V nárazoch, miestami aj v nižších polohách, prekročí rýchlosť vetra 110 kilometrov za hodinu.

 

V podvečerných hodinách až do piatkového poludnia sa tiež očakávajú miestami výdatné zrážky s úhrnmi 20 až 50 mm, lokálne i vyššie. Pravdepodobne sa vyskytnú na západných až severozápadných svahoch pohorí Malá Fatra, Veľká Fatra, Vtáčnik, Strážovské vrchy, Vysoké Tatry, Poľana a v okolí Vihorlatu.

 

Symbolické hodiny Apokalypsy momentálne ukazujú o 5 minút dvanásť.

Link to comment
Share on other sites

S bubnom na zajace! Nemozeme si zatvarat oci a tvarit sa, ze sa nic nedeje. Ale taketo katastrofalne scenare zbytocne robia zmatok v hlavach slabsich povah.

Link to comment
Share on other sites

osobne si myslim, ze nas koniec sa uz zacal

 

vela ludi si pomysli, a vsak burky, a vsak teda teplejsia zima, no boooze, tak Kaliforniu zasiahla snehova kalamita

 

ale nech si ludia uvedomia, ze toto tu kedysi nebolo...nie za nasich cias

 

a ovplyvnit to uz neovplyvnime

 

ja som uz par rokov dozadu vravela ze dopad asteroidu na Zem je fraska, len bachorky, koniec ludstva bude vyzerat inak....

co si "pani sveta" navarili, to si aj my pekne spapkame...

 

scenar napisany pentagonom je mozno pravdivy...i ked osobne si myslim, ze trochu skresleny a aj co sa tyka casovej predpovede, trochu unahlene

s tym Golfom, na to upozornovali vedci uz strasne davno, nik nepocuval

koniec sa nezacne tym, ze zacnu umierat ludia od hladu ci v dosledku vojen, ale koniec sa v prvom rade odzrkadli na planete ako zivom "organizme", jednoducho zacne to pocasim a to nasledne ovplyvni vsetko

Link to comment
Share on other sites

Akoze nikoho nezaujima, ze v 16. storoci tu bola mala doba ladova a teraz kazdy vykrikuje nad niekolkymi stupnami celsia smerom do plusu....

Link to comment
Share on other sites

Heh :lol::);):D Tak to dopadne ked ministerstvo obrany sa vrta do klimatologie :) znie to ako scenar ku katastrofickemu filmy...

 

ano klima sa meni, mozu za to aj antropologicke cinitele (paradoxne USA - prepac weirdo, ale USA znecistuje az 44% ovzdusie, co nemalo pridava do ovzdusia prvky vytvarajuce antropologicky sklennikovy efekt). Pochopitelne sa menia teploty, tlaky a na zaklade toho prudenia..

 

Ano Caesar, napr cestoval obilniny tam, kde je dnes piesok (Sahara), Gronsko bolo kedysi skutocne zelene (Greenland), ale tak to je, vsetko sa meni... Je takmer iste, ze Golfsky prud zmeni smer, co sposobi, ze v Europe bude pocasie ako v Kanade, ci Rusku (zvysi sa vplyv kontinentality - a sice budu tu mierne leta a mrte studene a snehove zimy). Silne a vynimocne burky su uplne bezna vec... tak ako aj orkan co sa prave zenie cez strednu europu je pravdepodobne sposobeny tym ze nad vychodnou castou je tlakova niz a nad zapadnov vys... Vzduch proste uplne ako za obycajnych podmienok prudi z vyse do nize (vyrovnava sa tlak). Rozdiel tlakov je zrejme tym, ze sa u nas v priebehu dvoch dni ochladilo vyssi a dost do toho zohrava ze toto prudenie je zo zapadu...

Teda okrem tohto prudi v nasich sirkach aj vseobecna cirkulacia atmosfery... a teda ked sa to scita, tak mame orkan... za tym by som nic antropogenne nehladal... Rovnako ako by som nehladal nic zvlastne na tom, ze tuto zimu neni sneh... staci ak sa o malo zvysi aktivita slnka (ma pravidelne periody) a moze to sposobit ze je teplo, popripade mame anticyklonalne pocasie a teda kosa bez oblakov a bez snehu..

 

Ked hento vidia europsky meteorologovia, tak sa musia dobre smiat...

Link to comment
Share on other sites

chorche, čo tým chceš povedať , že to nikoho nezaujíma ?

že by to, že ty o tom vieš a nikto iný nie ?

 

neboj, o malej dobe ľadovej sa tu vie ... súvisí to s Maunderovým minimom, pokiaľ viem, a spadá to na celé storočie ... Maunderovmu minimu dobre zodpovedá významná zmena klímy v Európe. Toto podstatné ochladenie sa niekedy nazýva malá doba ľadová. Niektorý historici dávajú tento jav do súvislosti s obdobím vojen, ktoré sa rozpútali aj kvôli všeobecnému nedostatku a chudobe prameniacim zo zmeny klímy.

 

apropo ... vieš o tom, že v tom období sa na ľad Seiny tlačili noviny ? napríklad ....

 

 

tieto hore citované zmeny klímy sú dávno známa vec, ktorá s vždy a znovu vyťahuje na svetlo sveta, vždy v inej podobe ... je zaujímavé, že sa nezaoberajú americké prognózy dávnymi predpoveďami, že New York skončí pod vodou ... , hlavne že ich trápi osud Európy ... akí starostliví ... hm

Link to comment
Share on other sites

ten obrazok k vichrici bol zly... :lol: az v telke som sa dopocul ze to bola tlakova niz... kazdopadne.. jej pohyb na vychod je sposobeny tou zemskou rotaciou

Link to comment
Share on other sites

Akoze nikoho nezaujima, ze v 16. storoci tu bola mala doba ladova a teraz kazdy vykrikuje nad niekolkymi stupnami celsia smerom do plusu....

 

chorche, čo tým chceš povedať , že to nikoho nezaujíma ?

že by to, že ty o tom vieš a nikto iný nie ?

 

neboj, o malej dobe ľadovej sa tu vie ... súvisí to s Maunderovým minimom, pokiaľ viem, a spadá to na celé storočie ... Maunderovmu minimu dobre zodpovedá významná zmena klímy v Európe. Toto podstatné ochladenie sa niekedy nazýva malá doba ľadová. Niektorý historici dávajú tento jav do súvislosti s obdobím vojen, ktoré sa rozpútali aj kvôli všeobecnému nedostatku a chudobe prameniacim zo zmeny klímy.

Asi tak. Dávnejšie som čítal hypotézy že vznik Malej ľadovej doby mohol závisieť od tatárskych a tureckých vpádov do Európy. Vtedy veľa ľudí bolo zabitých alebo odvlečených do otroctva. Polia kde pestovali rastliny nemal kto obrábať a tie časom zarástli stromami. Stromy, ako vieme, účinne pohlcujú oxid uhličitý. Bez neho atmosféra chladne. To mohol byť dôvod na vznik Malej ľadovej doby.

 

To že nastávajú klimatické zmeny je jasné. Ešte nedávno USA zasiahla obrovská snehová búrka, ktorej dôsledky tam trvajú fakticky až doteraz. Búrka siahala prakticky cez celé územie USA od severu po juh. Neviem prečo ale spomenul som si na film Deň Potom. Mnoho ľudí, medzi nimi aj klimatológov, tvrdilo že ten film je čistá fikcia, že také javy nemôžu nastať.

Ale keď vravíme že sme na začiatku klimatických zmien a zažívame takéto prudké zmeny počasia, aké meny počasia zažijeme keď budeme už uprostred tých klimatických zmien??

 

Pred rokmi vraj na Sibíri našli zvyšky zamrznutého mamuta. Neviem či tá správa je hodnoverná, ale v jeho žalúdku našli ešte nestrávenú stravu. To poukazuje len na jedno - ochladenie, ktoré zabilo toho mamuta muselo prísť veľmi rýchlo a bolo veľmi účinné.

Link to comment
Share on other sites

Pred rokmi vraj na Sibíri našli zvyšky zamrznutého mamuta. Neviem či tá správa je hodnoverná, ale v jeho žalúdku našli ešte nestrávenú stravu. To poukazuje len na jedno - ochladenie, ktoré zabilo toho mamuta muselo prísť veľmi rýchlo a bolo veľmi účinné.

to áno - to je pravda -

dokonca niekde mám doma knihu / na sovietske pomery skutočne dobrý a pútavý malý cestopis / ktorú som čítala kedysi zopárkrát a bola to vlastne púť na Sibír za týmto nálezom ...

odvtedy ich našli ešte niekoľko, dokonca maličkého, ktorá je teraz tuším v múzeu v Petrohrade ... mal v žalúdku čerstvú potravu...

 

dokonca z jedného takéhoto mamuta si navarili mamutie hody - pamätám si ten popis : " mäso bolo ako vytiahnuté z mrazničky a chutilo ako prerastené hovädzie... "

 

už som to našla je to 2. prepracované vydanie Rudolf Luskač: Tajemství dračího zubu , vydané r. 1983

Link to comment
Share on other sites

Pozeral som v TV správach následky toho orkánu, jednu ženu tam normálne odfúklo :)

 

Podobné orkány v budúcnosti vraj môžeme čakať častejšie.

 

Zaujímavé že hlásenia o orkáne počujem zo všetkých okolitých krajín (aj z Ukrajiny), ale tu v TN moc toho nenafúkalo :lol:

Link to comment
Share on other sites

u nas, v Dubnici, o jednej sa spustila velka burka /co je dost zaujimave, januar, "zima" a ono sa blyska, ../, dazd,a vetrisko...

zobudilo ma to, lebo som si laptop nechala zapnuty,tak som sa zlakla a radsej som ho odpojila od zdroja a vypla...pre pokoj v dusi

 

a dnes rano som sla do kniznice, a na chodnikov popadane konare...no,ziadna sranda

Link to comment
Share on other sites

Chorche, čítaš občas aj súvislosti, alebo len jednotlivé vety ?

 

aj tie tatárske vpády sú tam odôvodnené .... aj ich možný vplyv na klímu ... vieš ?

Link to comment
Share on other sites

mala doba ladova bola v nejakom 16. storoci, ak sa nemylim....

globálne zníženie teploty bolo zaznamenávané od 13. do 17. storočia.
Link to comment
Share on other sites

game: Citam vsetko, ale mne to vobec nekoresponduje s predtym napisanym, preto som povazoval za dolezite zdoraznit rozdiel.

AW: Nastudujem detaily, ak ich najdem, ale trvam na svojom, trvalo to mozno tak 100 rokov.

Link to comment
Share on other sites

K tym zimnym burkam... nie su bezne, no nie je to ani rarita...

 

Obrázok

 

kazda tlakova niz ma fronty - teply (cerveny) a studeny (modry) pricom rotuju okolo tlakovej nize v protismere hodinovych rucickach (na nasej pologuli). Studensi front je vzdy rychlejsi a ked dobehne teply, vznikne okluzny front, teply vzduch sa vytlaci do atmostery a tlakova niz zanikle, lebo tlak sa vyrovna.

 

Ked ide teply front (obrazok) tak najprv pribuda vysoka oblacnost, potom stredna a potom pride dazdova (nimbostratus) - je to sposobene tym ze teply vzduch sa vytlaca sikmo -, ked studeny je to to iste, len v opacnom poradi. Zvlastny pripad je vsak studeny front 2. radu (obrazok) ktory je velmi rychly a vtedy dojde k tomu ze studeny vzduch (oznaceny zima) sa klinovo podsuva pod teply vzduch (oznaceny teplo-sektor cyklony). Sposobi to asi taky efekt ako ked cloveka zrazi auto. Teply vzduch je vymrstovany kolmo hore a tak vznika oblacnost s vertikalnym vyvojom (aka burka)...

Treba este dodat ze rychlost frontov sa meni cim dalej od centra cyklony tym viac, a rozdiel teplot medzi frontami cim dalej tym menej...

Link to comment
Share on other sites

Asi tak. Dávnejšie som čítal hypotézy že vznik Malej ľadovej doby mohol závisieť od tatárskych a tureckých vpádov do Európy. Vtedy veľa ľudí bolo zabitých alebo odvlečených do otroctva. Polia kde pestovali rastliny nemal kto obrábať a tie časom zarástli stromami. Stromy, ako vieme, účinne pohlcujú oxid uhličitý. Bez neho atmosféra chladne. To mohol byť dôvod na vznik Malej ľadovej doby.

:lol:

ad 1) Neviem, co by potom sposobilo klcovanie lesov po prichode ludi do europy. Asi klimaticku katastrofu.

ad 2) Pri tom mnozstve CO2 co my vypustame do ovzduzia by sme tu uz mali pekne horko... ak narastenie par stromcekov sposobilu malu dobu ladovu.

 

Pred rokmi vraj na Sibíri našli zvyšky zamrznutého mamuta. Neviem či tá správa je hodnoverná, ale v jeho žalúdku našli ešte nestrávenú stravu. To poukazuje len na jedno - ochladenie, ktoré zabilo toho mamuta muselo prísť veľmi rýchlo a bolo veľmi účinné.

To hovori len o tom, ze mamut zil v artickych podmienkach a ked zomrel (choroba, staroba...) tak prestal produkovat vlastne teplo a jeho teplota rychlo klesla na teplotu okolia a dokonale ho zakonzervovalo.

To iste by sa stalo aj tebe keby si zomrel za polarnym kruhom.

Link to comment
Share on other sites

ad 1) Neviem, co by potom sposobilo klcovanie lesov po prichode ludi do europy. Asi klimaticku katastrofu.

Synak toto som si ja nevymyslel. Táto hypotéza je pripúšťaná svetovými klimatológmi. Hovoríme o období 300-400 rokov. Ale tiež som názoru že zarastanie európskych polí stromami mohlo mať len malý vplyv na ekosystém

 

To hovori len o tom, ze mamut zil v artickych podmienkach a ked zomrel (choroba, staroba...) tak prestal produkovat vlastne teplo a jeho teplota rychlo klesla na teplotu okolia a dokonale ho zakonzervovalo.

To iste by sa stalo aj tebe keby si zomrel za polarnym kruhom.

Neviem, ja som v tom, že zvieratá (a podobne aj človek) pred smrťou prestávajú prijímať potravu. To čo zožral mal v žalúdku iba niekoľko hodín. Mamut bol mladý a zdravý.
Link to comment
Share on other sites

Neviem, ja som v tom, že zvieratá (a podobne aj človek) pred smrťou prestávajú prijímať potravu. To čo zožral mal v žalúdku iba niekoľko hodín. Mamut bol mladý a zdravý.

staci aby zakopol, buchol si hlavu, ostal lezat a uz sa neprebral :lol:
Link to comment
Share on other sites

Aby som ešte nadviazal na debatu o stromoch a ich vplyvu na kímu - minule som čítal štúdiu, v ktorej vedci dokázali niečo, čo ich samotných ohromilo, a to síce, že stromy a ostatné rastliny na našej planéte produkujú dosť veľké množstvo metánu (asi 20% všetkého vypúšťaného metánu do atmosféry), ktorý je jedným zo skleníkových plynov a to potentnejším než CO2. Tak potom neviem... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy