smiley Posted November 6, 2013 Posted November 6, 2013 Potrebujeme prejst urcitu vzdialenost a vonku prsi. Zmokneme menej, ked budeme bezat, alebo ked budeme pomaly kracat?Jednoducha a celkom prakticka otazka - aka je na nu ale spravna odpoved? Cim vacsia rychlost, tym kratsie sme vystaveny dazdu. Na druhej strane pri vacsej rychlosti zachytime aj tie kvapky, ktore by sme inac nestretli.Je zrejme, ze ak by sme sa plazili v lejaku milimetrovou rychlostou, premokli by sme do nitky. Ak by sme prekonali vzdialenost obrovskou rychlostou v zlomku sekundy (s raketovym pohonom) nemali by sme zmoknut takmer vobec. Minimalne pre extremne hodnoty by malo teda platit, ze cim rychlejsie, tym lepsie. Moj napad je, ze zavislost oprsania od rychlosti sa da zistit vypocitanim objemu, z ktoreho ma oprsi, t.j. objemu, v ktorom su kvapky v koliznom kurze.Pre lahsie ratanie som si zjednosulit tvar cloveka na: Gulu. Pretoze gula ma rovnaky prierez v kazdom smere. Kolizny priestor bude teda tvoreny sikmym valcom, ktory bude sikmy podla pomeru rychlosti pohybu vpred v a rychlosti padajucich kvapiek u. Valec teda nebude mat dlzku prejdenej drahy s, ale dlzku prepony trojholniku s odvesnami s a s.u/v. Celkove zmoknutie bude umerne objemu, ktory je pri stalom priereze umerny vyske valca: m ~ sqrt(1 + (u/v)2 ) Kvader. Objem bude suctom objemom, ktore naprsia na vodorovnu a zvislu plochu. Zvislej ploche bude zodpovedat skoseny kvader s vyskou s (jeho objem bude nezavisly od rychlosti). Vodorovnej ploche bude zodpovedat skoseny kvader s vyskou s.u/v. V tomto pripade nie je vodorovny prierez rovny zvislemu,. Ak zvolime ako a pomer medzi vodorovnym a zvislym prierezom, bude celkove zmoknutie umerne : m ~ 1 + a.u/vAko velka je rychlost u padajuceho dazda? Vseobecne je rychlost dazdovej kvapky zavisla od jej velkosti. Podla googlenia by mala dosahovat 10 m/s (36 km/h). Horny prierez cloveka by som odhadol na sestinu predneho prierezu, teda a =1/6.Pri tychto parametroch predpovedaju modely znatelny rozdiel v zmoknuti pri chodzi (5 km/h) a behu (15 km/h). Podla modelu "kvader" by sme pri behu mali zmoknut o tretinu menej, podla modelu "gula" az o dve tretiny.Takze pri behu by sme mali zmoknut o poznanie menej. Dost ma prekvapil serial Mythbusters - Running in the rain ( http://dsc.discovery.com/tv-shows/mythbusters/videos/running-in-the-rain-minimyth.htm ),kde mensie zmoknutie pri behani v dazdi oznacili za vyvrateny mytus. Na druhej strane sa ta ich metode vselico vytknut, napriklad nemerali skutocny dazd, ale napodobeninu, ktora mala odlisnu rychlost padania u (celkove oprsanie je zavisle od pomeru u/v, pri malych rychlostiach u budu zmeny zanedbatelne). Aky mate na to nazor vy: zmokneme menej, ked utekame?
Sniper Posted September 26, 2015 Posted September 26, 2015 Teraz nedávno bola epizóda, v ktorej sa tomu venovali Ničitelia mýtov (opakovali pokus, robili to pod skutočným dažďom). Sledoval som to len na pol oka, ale myslím, že dokázali, že bežiaci človek zmokne o niečo menej, ale bol to len zanedbateľný rozdiel. Keď je lejavica, tak je to aj tak jedno, zmokneš tak či tak a tých pár kvapiek nehrá rolu.
smiley Posted October 13, 2015 Author Posted October 13, 2015 Ked sa na to pozeram spatne po case, pridu mi tie vypocty nejake haluzne, este si ich zkontrolujem. Neviem, ci v boricoch uvazovali tu istu vec, co ja: dostat sa z bodu A do bodu B tak, aby som zmokol co najmenej. Pripadne ak im vysiel maly rozdiel, mohli skusit zvysit rychlost - napriklad nasadnut na motorku. ;o)
Vakomyska Posted September 17, 2016 Posted September 17, 2016 No áno. Keď bezis, menej zmoknes. Sú však stále spekulanti, ktorí chcú byť zaujimavi a tvrdiť opak. Mozem kašlať na kvapky chytenie za letu. Prečo asi každý bez dáždnika beží? Lebo sami vedia že keď budú skôr pod strechou, budú vnlepsom stave ako ten frajer čo nebeží lebo verí teórií o tom ze je to jedno. On nakoniec dojde zmoknuty totálne.
Tono Posted September 18, 2016 Posted September 18, 2016 Len tak z recesie som to tiež počítal, trochu zložitejším spôsobom, ale dopracoval som sa k rovnakému výsledku, ako smiley. Rýchlosť kvapiek padajúcich k zemi závisí od ich veľkosti. Kvapky s priemerom 20 um padajú rýchlosťou 0,01 m/s, kvapky veľkosti 2 mm dosahujú rýchlosť 6,5 m/s, a 5 mm kvapky padajú rýchlosťou 9 m/s. Z grafu je zrejmé, že stačí ísť dvojnásobnou rýchlosťou, ako kvapky. To je pre 2 mm kvapku rýchlosť asi 23 km/h.vzorec dazda.pdf
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now