Skočiť na obsah

Odporúčané príspevky

Zverejnené

No, tebe by tiez nezaskodilo, keby si chodil pisat prispevky triezvy.

Je jedno ci cez den, alebo v noci a nielen sem. :)

Zverejnené

A tebe by elfant nezaškodilo, keby si si zmenil

 

Z Rear Admiral na Real Liar... :)

 

a inak elfant

 

V dejepise na zakladnej skole sme sa ucili, ze stavy tvorili slachta, duchovenstvo a treti stav.

 

Už na základnej škole si hulil 30 denne (alebo aj niečo iné bolo)? Asi áno, to by ti neušlo, že v 16. a 17. storočí už existovali štyri stavy... :)

Zverejnené

Vazne ? A ktory bol ten stvrty ? :)

Dufam ze nezacnes tvrdit, ze sa slachta delila na vyssiu a nizsiu, to by si mohol zacat rovno rozoberat jednotlive krajiny a ich statospravne usporiadanie.

Tri stavy bohate stacia na dokaz, ze mali stavy velku spojitost s tridsatrocnou vojnou, v jednotnom, aj mnoznom cisle, aj po Bielej hore, a aj na to, ze to co si tvrdil, je nezmysel. :)

 

Skus to porovnat s Velkou vlasteneckou vojnou v korelacii s poctami tankov T-34 a mozno ti dojde ten spravny suvis. :)

Zverejnené

Vazne ? A ktory bol ten stvrty ?

No skús sa trochu potrápiť.... :)

 

 

Tri stavy bohate stacia na dokaz ...

Písali to na wikipédii? :)

 

 

ze mali stavy velku spojitost s tridsatrocnou vojnou aj po Bielej hore, a aj na to, ze...

 

Až mi spadol kameň zo srdca, už som si myslel, že napíšeš, že mali spojitosť s tridsaťročnou vojnou aj pred Bielou horou.

 

Nepletie sa ti elfant tak trochu ranný a neskorý stredovek? Je tam veľmi veľký časový rozdiel.

Zverejnené

Nepletie. To tebe sa skor pletie historia s beletriou. :)

 

Až mi spadol kameň zo srdca, už som si myslel, že napíšeš, že mali spojitosť s tridsaťročnou vojnou aj pred Bielou horou.

Netreba to pisat, to si uz spravil ty. :)

Zverejnené

Ale aby som bol presný, obdobie, o ktorom je tu debata je už o niečo ďalej ako skončil stredovek. A ten štvrtý stav, o ktorom elfant ani nechyruje, nakoľko operuje vedomosťami zo základnej školy, už nadobudol pomerne silé postavenie.

Zverejnené

Páni, skúste si niektoré veci predebatovať cez súkromné správy.

Ďakujem.

  • Pred 3 mesiacmi...
Zverejnené

ČT2 bude vysielať trojdielny nemecký dokument Mýty a fakta historie: Tajná Inkvizice (1/3)

prvý diel dnes, 25.2. 2012, 20:00

 

Motto znělek triptychu Tajná inkvizice zní: "I kdyby kacířem byl můj otec, šel bych sbírat dřevo, abych ho upálil" - Pavel IV., papež a inkvizitor.

Už 450 let je římská inkvizice opředena tajemstvím a vzbuzuje hrůzu. A tento její obraz přetrvává dodnes.

 

Německý režisér Jan Peter říká: "Byli jsme prvním filmovým štábem, který v tajných spisech hledal pravdu za temnou legendou".

Úvod triptychu obsahuje neobyčejně působivou scénu: Chrám svatého Petra, 12. března 2000. Svatý otec Pavel II. slouží mši, při které prosí Boha za odpuštění hříchů své církve. Ve dvoutisícileté historii křesťanství se toto ještě nikdy nestalo. S papežem se modlí kardinál Josef Ratzinger, nejvyšší strážce víry. Je to akt plný symbolické síly, neboť tehdejší kardinál Ratzinger stojí v čele úřadu, který vzešel z neblaze proslulé římské inkvizice.

http://www.tv.seznam.cz/

 

  • Pred 4 týždňami...
Zverejnené

Na obrázku je štylisticky znázornená jedna z metód, ktoré používala pri výsluchoch Španielska inkvizícia. Rez bol vedený len do tridsaťcentimetrovej hĺbky, aby nezasiahol životne dôležité orgány. Inkvizítor mohol klásť ďalšie otázky bez obáv že títo herejes zomrú skôr, než sa stihnú priznať.

 

Obrázok

  • Pred 1 mesiacom...
Zverejnené

Veru... pricom co sa tyka v tejto suvislosti Spanielskej Iknvizicie:

 

1. Mucenie bolo bezne snad od zaciatku civilizacie a asi v uplne vsetkych kulturach. Aj ked inkvizicne pravidla vyzeraju kruto (aj take su), bol to paradoxny pokrok, pretoze dovtedy a vramci napr. statnych vysluchov aj potom, neboli pravidla nijake. Neslo len o to predlzit muky, ale aj presne stanovit kto a kedy, pripadke akym sposobom moze byt vystaveny utrpnemu pravu. Co bol prave ten ciastocny pokrok od lubovolne aplikovaneho mucenia v inych pripadoch.

 

2. Druhy bod je lepsi. Spanielska Inkvizicia vznikla ako statny urad , ktory bol zalozeny panovnikmi a v prvom rade mal presadzovat politiku statu - nie vatikanu. Islo sice o nabozensky zameranu organizaciu, ale stale spadajucu a riadenu statom, resp. kralom. Tu je teda vidiet, ze inkvizicia bola len zamienkou, ci nastrojom, realizacie statnej moci - a nebola nastrojom politiky vatikanu, ktory bol (a je) hlavou katolickej cirkvi.

 

Inac povedane, pokial mali Ferdinand a Izabela (a krali po nich) urcite plany a zamery, tak tieto by nakoniec realizovali tak ci onak. Predpokladam, ze svetske sudy aplikovali mucenie tak isto.

  • Pred 4 týždňami...
Zverejnené

Na obrázku je štylisticky znázornená jedna z metód, ktoré používala pri výsluchoch Španielska inkvizícia. Rez bol vedený len do tridsaťcentimetrovej hĺbky, aby nezasiahol životne dôležité orgány. Inkvizítor mohol klásť ďalšie otázky bez obáv že títo herejes zomrú skôr, než sa stihnú priznať.

 

Na ten obrazok sa pamatam, visel na nasej svetonazorovej nastenke na zakladnej skole. Spolu s ostanymi vyobrazeniami mucenia a fotkou z Hirosimi nam poskytovali uceleny pohlad na teisticky svetonazor.

:zubiska:

Zverejnené

Moralne je to na com sa dohodne spolocnost?

 

Čo sa čuduješ? Je to odjakživa, platilo to pred 3000 rokmi, platí to aj teraz. Zober si akúkolvek velkú komunitu ludí. Ak je v nej zaužívané, že žena do 10 rokov je nedotknutelná, a najde sa úchylák, potrestajú ho. Naschvál som napísal 10 rokov, pretože z dnešného pohladu sú to všetko úchyláci.

Iný príklad:

Indiáni- ukradnúť koňa bolo hrdinstvo. V inej komunite by za to odsekli ruku.

Cigáni- okradnúť Gadža je dobré....

  • Pred 1 rokom...
Zverejnené

Myslím, že v súvislosti s touto témou by stálo za zmienku pripomenúť aj metódy, ktoré pri šírení kresťanstva praktikovala portugalská inkvizícia v maličkej indickej provincii Goa. Inkvizičný úrad v provincii Goa, ustanovený portugalskou vládou, mal za úlohu potlačiť šírenie ostatných náboženstiev a povzbudiť v domácom obyvateľstve kresťanské povedomie.

Celá operácia, ktorá trvala takmer štvrť milénia, začala s typickou kresťanskou skromnosťou. Inkvizítori Falcão a Marques obsadili sultánsky palác a právoplatného vládcu presunuli do menšej rezidencie, aby mali pri práci komfort a pohodlie. Majetok zabavili. Následne vybudovali väzenský komplex, ktorý pozostával z niekoľkých stoviek ciel, vykasali rukávy na hábitoch, zahrmotali krucifixmi a pustili sa s vervou do diela.

Ako prví to odniesli Židia a s nimi aj prívrženci islamu, postupne boli obviňovaní z praktikovania svojej viery, ktorá je v rozpore s kresťanstvom a každý z nich, ktorý nezobral nohy na ramená a z provincie včas nezdúchol, bol uväznený a súdený. V priebehu dvesto rokov od začiatku pôsobenia portugalskej inkvizície bolo takýmto spôsobom uväznených viac než 16.000 osôb, štyri tisícky len počas prvých pár rokov kresťanského úradovania. Mnohí z nich sa museli podrobiť mučeniu alebo násilnej konverzii na kresťanskú vieru a mnohí boli popravení. Podľa záznamov, ktoré sa dochovali, bola hneď na začiatku takmer stovka osôb upálená pre výstrahu a viac než 4000 osôb, 3000 mužov a 1000 žien sa muselo podrobiť rôznym ďalším trestom. Ich majetok bol zabavený a prešiel do osobného vlastníctva inkvizítorov.

Rovnako zle obišli aj hinduisti, mnohí boli obvinení z tajného praktikovania pôvodného náboženstva a potrestaní podľa zákonov inkvizície. Každý z niekoľkých stoviek hinduistických chrámov či svätostánkov bol vyhlásený za protizákonný a hmotný majetok, ako napríklad rôzličné zlaté predmety a sošky z každého posvätného miesta, zhabali inkvizítori a stal sa ich osobným vlastníctvom na základe vyhlásenia, ktoré vydal portugalský miestokráľ Noronha:

 

I hereby order that in any area owned by my master, the king, nobody should construct a Hindu temple and such temples already constructed should not be repaired without my permission. If this order is transgressed, such temples shall be, destroyed and the goods in them shall be used to meet expenses of holy deeds, as punishment of such transgression.

(Skrátene: Na celom území, ktoré spadá pod správu portugalského kráľa, nesmie nikto postaviť hinduistický chrám a rovnako ani bez povolenia opravovať alebo udržiavať chrámy, ktoré už postavené boli. Porušenie príkazu bude mať za následok zrúcanie chrámu a majetok chrámu bude za trest použitý na pokrytie výdajov pri vykonávaní našich svätých činov.)

Takéto represívne zákony spojené s rúcaním chrámov alebo aj s ničením posvätných hinduistických textov boli platné počas celej doby pôsobenia portugalskej inkvizície a ich súčasťou bola okrem iného aj násilná konverzia sirôt z hinduistických sirotčincov na kresťanskú vieru pod hrozbou fyzických trestov, vrátane mučenia a trestu smrti, ako dokladajú dochované historické záznamy. Keď už spomínam záznamy, portugalská inkvizícia po ukončení svojho pôsobenia väčšinu spisov zničila, preto sa všetky uvedené údaje zakladajú iba na tom, čo sa podarilo dochovať a skutočný počet obetí je omnoho vyšší.

Myslím, že ako ukážka kresťanskej lásky a úcty k živému človeku to stačí, teda aspoň pre tých, ktorým ich kresťanskí rodičia počas výchovy nevymlátili fackami z hlavy aj poslednú štipku zdravého rozumu. :zubiska:

 

zdroj: rozličné diela o španielskej a portugalskej inkvizícii, internet a wikipedia. 

  • Pridať bod 1

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov