Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

Mne sa momentálne moc šporiť nedá, ale o 30 euro viac mesačne platím  bytovému družstvu, takže ak mi to prepočítali správne, by som pri vyučtovaní mohol byť v pluse, a teda mať dačo ušetrené :D ... 

Ináč z časti aj to je riešenie lebo aj nám vracajú na začiatku roku z nájomného a to je isté sporenie ešte lepšie ako sporiaci účet lebo z neho vytiahnem skôr než sa tam stihne niečo nazbierať ale činžákové sipo treba platiť tak ako je a potom pri vyúčtovaní príde preplatok čo vrátia napríklad ja som dostal naspäť tiež svoj podiel keď našim vrátili keďže aj ja dávam podiel do toho mesačných výdavkov. To boli napríklad voľné peniaze čo padli z neba, nerátal som s nimi a tak preto neberte tak tragicky keď si dovolím prostitútku alebo dotykový mobil... Tieto veci robím tak raz za rok a len z náhodných peňazí ktoré dostanem ako darček alebo vrátia preplatok (v detstve z velkej noci z oblievačky). Určite nie z tej mizernej výplaty.

 

No a to chceš ísť na VŠ. Ja keď som bol v prváku, tak sme mali predmet Dejiny Slovenska, to nám prófka povedala, že za týždeň bude skúška a odporučila nám vyše 300 stranovú knihu, z ktorej bude čerpať otázky. Však ty by si už na druhej strane zabudol, čo sa písalo na prvej. No ale keď chceš silou mocou na VŠ, tak to aby si začal šetriť už teraz, lebo externé si nezaplatíš a denné ti 5 rokov budú rodičia sotva dotovať.

Ale tak potom ako je možné že všelijaké pipky z reality show ktorými veľa ľudí opovrhuje a smeje sa z nich a nakoniec výjde najavo že sú študentkami VŠ alebo hocijaké obyčajné babenky čo na to ani nevyzerajú a majú VŠ tak oni to ako zvládli? Ďalšia vec čo ponúknem babám ako doll keď tvrdí že si hľadá seberovného a väčšina báb má VŠ vzdelanie tak sa im musím vyrovnať o to ide hlavne.

 

priznajme si to úprimne. aj na akúkoľvek VŠ, aj na vodičák musíš mať peniaze. ako nespraví každý vodičák, tak nespraví každý ani vš. zmier sa s tým. snívať môžeš, ale sporenie je pre teba prvoradé.

Toto som vlastne vo svojej téme napísal že keď vychádzame z toho že nemám dobrý plat ani VŠ vzdelanie tak na baby môžem zabudnúť lebo ženy chcú buď jedno alebo druhé. Ale stále je tam nádej ako aj axel spomínal že by mohol mať babu s bytom, autom, dobrým platom tak hádam aj mne sa to podarí. Nie každá je na peniaze ale obvykle si vyžaduje mať aspoň to vzdelanie. Moja jediná šanca je dúfať že nerozmýšľa každá ako doll a bude mať chcieť aj s učňovkou a minimálnym platom. Takže momentálne mi ostáva len to sporenie. Keďže môžem len sedieť pred TV a maximálne na ulicu výjsť len keď je to nevyhnutné aby som nestretol nejaké individuá čo by mi len robili zle.

 

Ja viem, že to bol príklad, lenže riešime jeho ako môže sporiť, a v jeho prípade je zbytočné rozratúvať peniaze, keď tých 400 jednoducho nemá. Ak má 340, tak je rád, a v tom prípade tie počty kam má čo odložiť jednoducho nevyjdú, lebo 200 si platí full servis, nejakých tých 80 minie na jedlo a torty a zvyšok nechá vo verejnom dome. Takže šetrenie = 0€. V tomto prípade je mu darmo niečo písať na dvadsiatich stranách o sporení, keď jemu tie peniaze jednoducho nevychádzajú. A to ešte nehovorím ako 12 ročným cigánom musel odovzdávať výpalné, aby nedostal cez držku.

Z časti je to pravda akurát na to že niektoré veci sú už minulosťou. Odmietol som nakoniec platiť to výpalné, v Bratislave z tej roboty kde som mal aj ubytko ma opäť vyhodili ale už prešli nejaké mesiace a že už tí romuláni ma prestali vyhladávať u nás doma. Ale dvakrát som dostal bitku od nich keď ma náhodne na ulici stretli ale nič som im nedal. Prvýraz to boli päsťovky do tváre a kopance do brucha že som plul krv, ale prebolelo to oveľa skôr ako keby ma mali mesiace vydierať a druhýraz to už bola len taká jemnejšia bitka len šťuchance a facky, tretí raz som nahodil šprint hneď ako som ich zbadal a odvtedy som vlastne stále musel bežať keď som ich zbadal až do 30-ky kým sa jeden z nich prešťahoval do susedného mesta a prepadol gamblerstvu, druhý má ženu a deti, kočíkujú ani si ma nevšíma, tretí má tiež ženu ale keď ma uvidí tak začne po mne kričať vulgarizmy na plnú ulici a jeho žene to zjavne nevadí... Ale potom stále prídu iné výdavky čo napíšem v osobitnej kategórii dole.

 

Tomas, je potrebne platit rodicom 200E? Myslim si, ze keby si sa s nimi dohodol, ze ovela nizsia suma by bola privetivejsia, tak si myslim ze by sa vobec na Teba skaredo nepozreli. Samozrejme ze si treba sadnut, poratat realne vydaje na byvanie a podobne.

200 ecok mi pride neskutocne velky prispevok....

Je, Rímska ríša to tak vypočítala že jej provincie musia toľko platiť aby sa budovali cesty, chránila ich armáda atď. To jest rodičia si vedú evidenciu výdajov a všetko cakompak čo súvisí s bývaním a žitím v trojizbáku a z toho mi vyrúbili tých 200 ale keď sa už o tom bavíme opýtal som sa mamy ako to presne je a ona na mňa vyletela ako drak veľmi sa rozčúlila, totálne nervy chytila, a začala že (ctiujem) na čo ti to je, nečuduj sa že ľuďom lezieš na nervy, zaujímajú ťa len hovadiny ale že či máš topánky to ťa nezaujíma atď. Doslova všetky možné výčitky. Ani obedovať ma nezavolala. Takže neviem teraz. Tvrdili mi že to rozpočítali a tak to vychádza na osobu. Teraz kvôli vám som sa pohádal s mamou a nakričala na mňa bolo nám to treba? Tak vidím dve možnosti pozrieť na webstránke mesta že čo zhruba stojí nájomné v trojizbáku, čo stojí odpad na rok, daň na rok to všetko treba rozrátať a budeme mať položku bývanie, potom treba rátať nákupy to znamená jedlo, drogériu, prací prášok, čistiace potreby a tak všetko čo s domácnosťou súvisí... Tak by sme získali výslednú sumu. Našich sa to radšej už pýtať nebudem za ten cirkus mi to nestojí. Z vás býva niekto v trojizbovom byte na juhozápadnom slovensku? (okolie bratislavy a trnavy) by mohol povedať čo ho to vychádza. Spýtal som sa brata keďže on je prihlásený stále vo svojom jednoizbovom byte v našom meste a že za odpad a daň platí ročne 40€ deleno 12 mesiacov = 3,30 mesačne a pýtal som sa iných známych a že taký istý byt ako náš vychádza s vodou elektrinou plynom so všetkým cakompak 180€ + 3,30 = 183,30 k tomu prirátajme mesačné nákupy jedla drogérie atď. To môže byť 300 na tri osoby nie? Takže tých 200 aj zhruba sedí a žiadať o zníženie ma rovno pošlú na ulicu, vychádzajúc z toho že keď mi určili taxu povedali toľkoto to vychádza na osobu a buď zaplatím alebo sa môžem odsťahovať.

 

Tak pokusim sa este raz, dam bez sum. Postup:

 

1. Vyplata V

2. HNED NA ZACIATKU - Presun P = xy% z V do prasata alebo na iny ucet

3. Byvanie, telefon - pravidelne rovnake vydaje B

4. ZOSTATOK = V-P-B ---- IBA z tohto budem zit

 

4. bod - toto su jedine penazne prostriedky, ktore mozem minat - dla uvazenia, ci bordel, ci cokolada, ci vstupenka. Ak mi v polke mesiaca nic neostane, nezaujem, nemam, nebudem minat. Ziadne cerpanie inych prostriedkov z prasata/ineho uctu ci pozicky od rodicov. Bude to mozno chvilu bolestive, ale clovek si zvykne na isty rezim, a casom to bude lepsie.

 

To ze si odlozim bokom 10EUR alebo 100EUR, je uplne nepodstatne, ide o system. Neminat na ###### a mat kompletny prehlad vo vydavkoch.

Dobre to ráta veď takto som to začal robiť aj ja že čo som odložil tých 50 je akoby nebolo, poplatil svoju časť nájmu šeky a čo zostalo v peňaženke je moje pre mňa a nech tam zostane stovka je jedno či využijem na bordel alebo po častiach miniem na iné ide o to že to je môj mesačný rozpočet moja kúpna sila a šluss nič viac. Avšak čo keď príde neočakávaná vec a to mi zatrhne sporenie ako axel spomínal dole uvediem. 

 

To je to isté ako ja: ja viem koľko ma stoja mesačné "povinné výdaje", viem koľko miniem na vlastnú spotrebu (aj keď chcem ušetriť a či chcem alebo nie, tak istú minimálnu sumu miniem VŽDY), a viem teda koľko si môžem odložiť. Lenže Tomáš zarába tak málo, že ak si zráta svoje výdaje, tak tie peniaze čo by dal vopred bokom, tak do ďalšej výplaty by mu nevydržali v obálke. Ako ja som dal bokom 200€, ktorých som sa nemienil do konca roka dotknúť, ale prišli nečakané výdaje a vybrať som ich musel či som chcel alebo nie. On je na tom rovnako, vždy sa mu nájdu nejaké výdavky, buď na jedlo alebo torty alebo bicyklom rozfláka cudzie auto, či cigánom odovzdá výpalné.

 

Ja chápem ako to myslíš, sám to robím tak isto, prídu mi peniaze, z nich vyčlením povinné minimum na platby (byt, elektrina atď), ktoré nechám na účte, na tom istom účte si zároveň nechám pár desaťeur, zvyšok dám na sporiace účty a celý mesiac žijem ako "socka" (treba to brať relatívne :D neznamená to, že vyberám kontajnery, ale proste si odpustím také veci ako džim bím v bare, netankujem za 30 eur, ale len za 10) čo pomaly nemá ani stovku na účte a často nastanú chvíle, keď zo sporiaceho účtu musím stiahnuť aspoň ďalších 100€ či chcem alebo nie (a to nepočítam, že mám ešte 300€ na kreditke). Ja pri jeho plate by som mesiac čo mesiac musel žiť permanentne na dlh. On sám povedal, že z terajšieho statusu sa uskromňovať nechce a ani nemieni, preto tie výdavky, ktoré minie na seba považuje za výdavky, ktoré budú či chce alebo nie. A keďže tu máme aj takých čo vlastným deťom vyberajú šporkase, aby mali na cigarety, tak sa Tomášovi nedivme, že míňa tak ako míňa. Keď má chuť na tortu, tak si kúpi tortu, ako ja keď mám chuť na pizzu, tak idem do pizzérie či chcem alebo nie a neriešim, že tam nechám poslednú 5 eurovku čo mám v peňaženke. On by si mal akurát začať viesť evidenciu na čo míňa (čo si aj ty spomínala) a prehodnotiť čo vlastne za tých 200€ dostáva od rodičov. Ako 200€ za full servis nie je veľa, ale určite by to bolo dobré prehodnotiť vzhľadom na jeho mizernú situáciu. Jemu by výrazne pomohlo zvýšenie platu aj o nejakých 50€, ale keďže sa už viac krát opísal aké je on poleno, tak sa divím, že mu vôbec dávajú aj tú minimálnu mzdu.

Už o tom bola reč že by sa zrušila aj tá minimálna mzda. Kapitalistom by to prospelo síce ale bolo by to na úkor ľudí ako ja lebo tí šikovní by aj naďalej zarábali tisícku ale ľudia ako ja by sa dostali na ulicu a boli by odkázaní na charitatívne organizácie niekde v stanoch pri guláši... Tí zámožnejší by začali kradnúť a zvýšila by sa kriminalita. Treba nám to? Vy kapitalisti si uvedomte aj to že minimálna mzda nieje len o darmožráčoch ale aj o udržanie poriadku v štáte.

 

 

Takže ideme na to ano: Ja viem odložiť v pohode 50€ vyplatiť si všetko ohladne žitia a stále mi ostane nejaká stovečka na míňanie ale nie na maškrty lebo z toho idú výdavky typu niečo sa mi pokazí, spôsobím škodu, výlety, rande, okradnú ma atď. Takže momentálne nemaškrtím ani nesexujem za peniaze... Ale zase sa mi stala taká zápletka čo sa môže stať iba mne. Ten dotikový mobil z ktorého som vás otravoval častejšie cez tapatalk mi začal mrznúť blbnúť a nepomohol ani factory reset. Proste je to starý kus z bazáru (keďže na nový nemám) a čo čakáme od starého second hand mobilu a aj mne už slúžil dva roky... Takže riešenie. Second hand už radšej nie lebo na to som vždy doplatil obvykle každý predáva telefón, hernú konzolu, autorádio keď mu začne blbnúť a kým neni úplne neskoro rýchlo sa ho zbaví... Takže ja 200 eur na nový dotykáč nemám takže som si mohol dovoliť lacnú sériu to sú tie jednoduché základné mobily do 20€ v tescu alebo už aj u operátorov ale aspoň čisto nové. Začal mi blbnúť aj ten a problém je že v tejto práci je nevyhnutné byť dostupný. Hocikedy zavolá majiteľ alebo vedúci že treba tam to hentamto, či v nezvyčajnom čase bránu otvoriť, prijať cudzí kamión atď. Raz sa mi nevedel dovolať keď mi mrzol ten dotykáč. To je ešte pochopiteľné každému sa stane. Ale druhýraz zase nič a to už ubehol týždeň a už mi volal s rozzúreným tónom že sakra čo máš s mobilom sa ti snažím dovolať a nedá sa ti dovolať. Tak už som mu povedal ja viem mám ho pokazený ale už budúci týžden kúpim nový však takto sa nedá ja chápem... Tak už vie aj on že som povedal že kúpim nový a do tretice mi aj ten nový tak zaraploval že žiaden náznak nemrzol softvér, normálne ukazovalo že je signál, hodiny v predu, proste klasika pohotovostný stav, zvoní dvihnem a je hluchý nepočul ani on mňa ani ja jeho. Tak som ho reštartoval a odvtedy ide ale dokoedy? Keď to spravil raz tak kde mám istotu že to už nespraví? Tak reklamovať neviem do akej miery sa dá nejaký mobil z tesca za 12 eur čo si zoberieš z regálu ako chlieb. A aj keby tak oni sa stejne budú snažiť tomu vyhnúť aby to nemuseli prijať že povedia že som ho ja pokazil a na to sa nevsťahuje záruka atď. Aby to nebolo na ich škodu a keď aj uznajú povedia že pošlú do servisu a budem 2 týždne bez mobilu... Takže reklamácia ma nezachráni, zase ide o to že musím kúpiť ale nejaký spolahlivý a normálny. Takže nejaký lacný črep z tesca nie, kolega povedal že on by taký mobil nekupoval aj keď je nový... Čo to môže byť za kvalitu keď to stojí pár eur a má na tom rabat aj predajca aj výrobca? Lenže nejaký samsung galaxy čo stojí cez dve stovky si nemôžem dovoliť takže mi sused ponúkol nejaké dotykové LG za 70€ lenže to by som musel dať tú svoju odloženú 50-ku v peňaženke mám ďalších 35 z toho dvacku a zostane mi 15 čo do výplaty určite stačiť nebude a prídem aj o úspory čo som tak horko ťažko začal... Tak som mu povedal že si taký drahý mobil nemôžem dovoliť tak mi navrhol splátky že mu dám teraz 35 a po výplate zase 35 ale stejne je to na úkor našetrených lebo teraz mu dám 35 z peňaženky a potom mi nezostane nič takže sa musím opäť dotknúť tej odloženej 50-ky a po výplate mu dám druhých 35 čo pri mojom malom rozpočte zase bude chýbať a už namiesto novembrovej a decembrovej 50-ky čo by už bola vlastne stovka odložím tak nanajvíš dvacku v decembri a to len kvôli tomu že mi hapruje telefón tak čo mám robiť?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejmem ze nie, nakolko bude vediet, ze za par dni bude musiet dat na kredit na bus.

Ak to minie teraz na tortu, nebude mat o tyzden na bus.

 

Ja to vyssie pisem velmi zjednodusene. Samozrejme treba pracovat s konkretnymi sumami a potrebami cloveka. Nechytaj ma teda prosim za kazde slovicko, myslim si ze si inteligentny, tak nie je potrebne viest take debaty o slovickach :) Keby sa to pyta Tomas, tak tomu rozumiem. Nenarazam na jeho IQ.


Asi ma to uz nebavi :)

 

Tipujem, ze o tomto istom sa tu predebatilo nie na jednej strane, a Tomasove prispevky su cim dalej tym viac rozsiahlejsie, a je to celkom unavujuce :)

Stale o tom istom.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Doll má pravdu a nechcem aby tu ľudí niečo demotivovalo a unavovalo. Fórum je super vec.

 

Takže v skratke sporím tým systémom ako to napísala doll teda dostanem výplatu hneď v momente odovzdám svoju časť bývania, zaplatím šek ak nejaký je, nabijem predom kredit na autobusovú kartu sumu čo potrebujem na celý mesiac, nabijem kredit na mobile, dám nabok tú 50-ku ako sporenie a všetko ostatné čo zostane je na moje míňanie. Presne ako písala doll to mám na celý mesiac. V bežnom prípade. Keď je nebežný prípad tak platí toto:

 

Príde nečakaný výdavok ako teraz že sa mi pokazil mobil. Ja žiaľ potrebujem byť dostupný v tomto zamestnaní ale na základe skúseností viem že second hand v prípade techniky je mačka vo vreci ale drahý a kvalitný si nemôžem dovoliť. Ale tak či tak musím siahnuť na ušetrené peniaze. Nabudúce ma môže rozbolieť zub, potom budem potrebovať obuv, stane sa niečo nečakané ako pokuta, spôsobená škoda, zrážka zo mzdy v rámci hmotnej zodpovednosti atď.

 

Tak sme sa dostali k záveru že šetriť sa dá aj nedá. Lebo teoreticky sa to dá ale ak nastanú iné okolnosti sa nedá. Takže tu by fakt pomohlo iba to keby som zarábal viac. Ale to už do tejto témy nepatrí že ako zarobiť viac. Ale aj teta v banke mi sama vravela že ja zarábam strašne málo keď mi núkala produkty a ona je ekonómka má prehľad robí s tým dennodenne vie aké peniaze chodia ľuďom na účty. Sama povedala že či nemám nejakú možnosť nájsť si lepšie platenú prácu atď. lebo že toto je mizerne málo, vidíš axel ekonomicky vzdelaná osoba mi to uznala že podľa nej je to málo a ty mi tvrdíš že si nezaslúžim viac tipický kapitalista. Keď majú na to aby dávali dôchodcom vlaky zadarmo a obedy za polovicu tak by mali aj na kompenzáciu mzdy že by minimálka bola 500 netto. Však aj pre pracujúcich by mohli niečo spraviť aj oni sú ľudia nielen študentom a dôchodcom čo to velakrát ani nepotrebujú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš, budem sa opakovať, už ani neviem, koľkáty krát, ale musím.

 

pred mnohými mesiacmi sme tu písali o tom istom ... dostal si tu / stále sú niekde  tu, pár strán dozadu / dokonca veľmi jednoduché skutočne opísané napísané nafotené bežné návody na sporenie po troške  - sú to návody vyslovene od ľudí, ktorí potrebujú z malého príjmu šetriť.

 

napísala som ti asi šesťkrát, že ke´d už neprijmeš žiadnu z tých rád iných ľudí,

aspoň odkladaj každý mesiac minimálne 20 eur, ale každý jeden mesiac /lebo vyšlo najavo, že minimálne toľko minieš na mlsnotu/...

od začiatku leta by si len týmto spôsobom mal nasporené na nový normálny telefón ... a nemuseli by na teba šoféri narevať a sťažovať sa na teba, že si nedostupný.

 

minimálne od mája by si mal len pri sporení 20 eur aspoň 140 eur ... pred pár dňami si napísal, že si to nerobil, lebo si miesto toho sníval, lebo kamoš povedal, že aj snívať treba.

tak nemáš ušetrené nič.

 

a otázka znie: teraz píšeš, že si začal odkladať zrazu až po 50.
odkedy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však pár príspevkov hore som písal že som odložil svoju prvú 50-ku a budem ju vedieť odložiť každý mesiac keď sa mi nestane niečo ako s tým telefónom... Už som sa tešil že za november a december už bude padík odložený ale hneď mi to stornovala tá kúpa telefónu na dve splátky. Lebo tým že už mám dopredu zaplatené cestovanie do práce, šeky, a zostalo mi 35 eur na bežné míňanie budem sa snažiť neminúť na sladké lebo ešte idem k dvom lekárom tak neviem či tam budem potrebovať peniaze ale teraz nemám už v peňaženke nič lebo tých 35 som dal ako prvú splátku za mobil. Takže odteraz ak budem potrebovať peniaze sa už musím dotknúť tej odloženej 50-ky. Takže za tento mesiac to už nebude 50 ale možno 20. Neviem koľko budem do výplaty (10.12) ešte potrebovať. Výplata z brigád bude okolo (5.12) takže dovtedy už musím vydržať bez utrácania. Ak u tých lekárov nebude treba nič platiť tak 50 zostane, keď ma budú volať kamoši na kofolu tak sa vyhovorím že nemám čas. Takže keď budem len spať, chodiť do práce a kukať TV tak 50-ka bude zachránená. V decembri musím dať druhú splátku za mobil tak uvidím či sa bude dať odložiť 50-ka ale asi ťažko lebo idú vianoce a aspon nejaký drobný darček treba kúpiť rodine takže nejaká dvacka aj tam pôjde preč. Takže sa to celé moje sporenie stornuje a najskôr je to aktuálne v januári nového roka...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš, zasa to nepreháňaj ...

nikto nehovorí, že nemôžeš občas zabehnúť na kofolu ...

 

ideš z extrému do extrému. keď šetriť, tak dôsledne šetriť ... celé leto malo prednosť snívanie a denne nanukové torty a litre coly.

teraz to chceš okamžite a zrazu a hneď dohnať.

 

kľudne si môže vyjsť na jarmok a dať si jednu klobásku, a kľudne môžeš občas vyjsť s kamarátmi na jednu kofolu.

ale keď sporiť, tak dôsledne ... za leto si mohol mať odložených 100 - 150 eur minimálne. nechci teraz za mesiac to, čo nešlo celé mesiace predtým. pritom by bolo išlo, a namiesto koly by to bola spravila doma narobená citronáda ...

 

neustále sa dostávame k tomu, že najviac sa dá ušetriť na jedle ... ale rozumne, nenaháňať extrémy. sporiť, ale dôsledne.

a nezabúdať na to porekadlo o perine, ale nie extrémisticky ... len rozumne.
samozrejme že sa často vyskytnú nečakané výdavky.

ale s tým treba počítať ... práve preto treba sporiť dôsledne.
 


....

 Z vás býva niekto v trojizbovom byte na juhozápadnom slovensku? (okolie bratislavy a trnavy) by mohol povedať čo ho to vychádza. Spýtal som sa brata keďže on je prihlásený stále vo svojom jednoizbovom byte v našom meste a že za odpad a daň platí ročne 40€ deleno 12 mesiacov = 3,30 mesačne a pýtal som sa iných známych a že taký istý byt ako náš vychádza s vodou elektrinou plynom so všetkým cakompak 180€ + 3,30 = 183,30 k tomu prirátajme mesačné nákupy jedla drogérie atď. To môže byť 300 na tri osoby nie? Takže tých 200 aj zhruba sedí a žiadať o zníženie ma rovno pošlú na ulicu, vychádzajúc z toho že keď mi určili taxu povedali toľkoto to vychádza na osobu a buď zaplatím alebo sa môžem odsťahovať.

 

o tomto si tu v lete založil tému:   Náklady na bývanie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som chvilu u rodicov, ktori platia mesacne za 3izbovy byt 200E aj s fondom oprav, mama chce odo mna 100E, sem tam nieco kupim, ale nie je to preratane, ze dnes na obed nemam narok, lebo som si nepriplatila :D

 

200E mi pride trosku vela ... aj ked, mozno som len zhyckana :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš, zasa to nepreháňaj ...

 

nikto nehovorí, že nemôžeš občas zabehnúť na kofolu ...

 

ideš z extrému do extrému. keď šetriť, tak dôsledne šetriť ... celé leto malo prednosť snívanie a denne nanukové torty a litre coly.

teraz to chceš okamžite a zrazu a hneď dohnať.

 

kľudne si môže vyjsť na jarmok a dať si jednu klobásku, a kľudne môžeš občas vyjsť s kamarátmi na jednu kofolu.

ale keď sporiť, tak dôsledne ... za leto si mohol mať odložených 100 - 150 eur minimálne. nechci teraz za mesiac to, čo nešlo celé mesiace predtým. pritom by bolo išlo, a namiesto koly by to bola spravila doma narobená citronáda ...

 

neustále sa dostávame k tomu, že najviac sa dá ušetriť na jedle ... ale rozumne, nenaháňať extrémy. sporiť, ale dôsledne.

a nezabúdať na to porekadlo o perine, ale nie extrémisticky ... len rozumne.

samozrejme že sa často vyskytnú nečakané výdavky.

ale s tým treba počítať ... práve preto treba sporiť dôsledne.

 

 

o tomto si tu v lete založil tému:   Náklady na bývanie

Presne tak teraz si trafila. Ja som chcel zrazu dobehnúť to čo som od leta zanedbal. Momentálne nepijem colu, nejem nanukové torty, už tri týždne som nijak vážnejšie notravoval žiadnu ženu... A zrazu som sa rozhodol že odložím 50 v novembri aj decembri a rok 2016 musí začať stovečkou v prasiatku. Ale zase to nevyjde.

 

Ja nechápem ako to on stíha písať, keď ja to nestíham ani čítať :zubiska:

A boli časy keď som to písal na 3x3 klávesnici (to je tá čo majú klasické mobily nie ako majú smartfóny qwerty)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne tak teraz si trafila. Ja som chcel zrazu dobehnúť to čo som od leta zanedbal. Momentálne nepijem colu, nejem nanukové torty, už tri týždne som nijak vážnejšie notravoval žiadnu ženu... A zrazu som sa rozhodol že odložím 50 v novembri aj decembri a rok 2016 musí začať stovečkou v prasiatku. Ale zase to nevyjde.

 

omyl. ja som sa "netrafila" ... to bolo úplne jasné z toho všetkého čo si popísal, a ako sa k veciam staviaš.

 

prestaň vyšilovať a šetri po troške. opakovane to tu píšeme všetci už celé mesiace. to, čo si zanedbal pri letnom snívaní a nanukových tortách, už nedoženieš. na to zabudni.

 

aj sporiť treba s rozumom. v tvojom prípade pevne, pravidelne a PO TROŠKE.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S peniazmi, so sporením ... je to tak, ako s poriadkom. Nie je problém poriadok urobiť, problém je udržať si ho. A tak je to aj s peniazmi. Veľmi ľahko je peniaze odložiť ... ale viac sa ich nedotknúť, nechávať si ich na hromádke na "ťažie časy", to pre veľa ľudí už problém je. A pritom čo sa týka sporenia netreba si dávať príliš vysoké ciele. Sporiť pravidelne, ale primerane svojim možnostiam. Niekomu je problém mesačne si odložiť 10-20€, niekto je schopný odložiť aj desaťkrát viac.

Tomáš pri svojom príjme nemá možnosť odkladať si vysoké čiastky, ale keby si pravidelne mesačne odkladal po celý čas ako zarába aspoň 20€, za tie roky by sa mu v kasičke predsa len niečo nazbieralo. :)

 

Nedávať si vysoké, vlastne nedosiahnuteľné ciele, pretože neúspech človeka skôr odradí a zdeptá ako posilní. Nasporiť si tisíc-dvetisíc € je nie ľahké ani pre toho, koho príjem je dvoj-trojnásobok Tomášovho, tiež nie je problém občas "zhrešiť" a dopriať si nejaké malé potešenie ... ale naozaj iba občas a nech je to ako odmena za snahu; veď človek nie je stroj, ale má aj city a "svoje" nálady. :smile2:

 

Takže nechcieť veľa, nechcieť niečo nedosiahnuteľné, ale ísť pomaly krôčik za krôčikom k svojmu cieľu.

Sporenie je veľká sebadisciplína.

Nestačí iba chcieť, iba snívať o nasporenej kôpke peňazí, ale mať naozaj snahu niečo usporiť a hlavne vytrvať.

Problém sporiť a pochopiť význam sporenia však majú asi tí, ktorí k sporeniu neboli vedení už od detstva. :hmmm:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže obetoval som polhodinu z môjho života...

 

Ináč z časti aj to je riešenie lebo aj nám vracajú na začiatku roku z nájomného a to je isté sporenie ešte lepšie ako sporiaci účet lebo z neho vytiahnem skôr než sa tam stihne niečo nazbierať ale činžákové sipo treba platiť tak ako je a potom pri vyúčtovaní príde preplatok čo vrátia napríklad ja som dostal naspäť tiež svoj podiel keď našim vrátili keďže aj ja dávam podiel do toho mesačných výdavkov.

 

Toto je typický malomeštiacky názor a bohužiaľ nie si jediný. Dosť ľuďom neprekáža, že platia o niečo viac "šak po ročnom zúčtovaní to vrátia a budem mať peňáze". Nám tiež vracali, svojho času aj 400 eur, a vtedy som hodil reč s domovníkom, že by som chcel znížiť platby za byt, lebo zatiaľ čo bytové družstvo mi každý mesiac vyťahovalo nejakých cca 35 eur navyše, tak ja tie peniaze som mohol niekam odložiť, nech sa úročia. Ak tie peniaze dáš na SIPO tak či tak, tak potom neexistuje, aby si ich vyberal, keď ich odložíš niekam na účet.

 

Ale tak potom ako je možné že všelijaké pipky z reality show ktorými veľa ľudí opovrhuje a smeje sa z nich a nakoniec výjde najavo že sú študentkami VŠ alebo hocijaké obyčajné babenky čo na to ani nevyzerajú a majú VŠ tak oni to ako zvládli?

 

Možné je to tak, že s odretými ušami prechádzajú cez skúšky aj pomocou všelijakých ťahákov. Študujú len kvôli titulu, či bez neho alebo s ním, v hlavách majú nasraté rovnako. Úroveň VŠ štúdia sa všeobecne zhoršila, na mnohých školách 3/4 študákov tam nemajú čo robiť. Resp. pred 20 rokmi by ich vyhodili už po prvom semestri. Ono je to dnes moderné mať pred menom titul, ale čo z toho, keď nevieš nič, čo si sa za tých 5 rokov naučil. Každý nech študuje čo chce, či a ako sa uplatní je jeho vec, ale ak sa ho niekto rok po promóciách spýta na niečo z jeho vyštudovaného oboru a on nevie ani ceknúť, tak robí hanbu sebe aj svojej alma mater.

 

Ale stále je tam nádej ako aj axel spomínal že by mohol mať babu s bytom, autom, dobrým platom tak hádam aj mne sa to podarí.

 

Ty si v tom príspevku nepostrehol, že som písal, že ty za takýto názor by si si zaslúžil preplesk a nie babu s bytom a autom?

 

Moja jediná šanca je dúfať že nerozmýšľa každá ako doll a bude mať chcieť aj s učňovkou a minimálnym platom.

 

Ja byť doll, tak po tomto by som ti ten preplesk dal :D

 

 

To jest rodičia si vedú evidenciu výdajov a všetko cakompak čo súvisí s bývaním a žitím v trojizbáku a z toho mi vyrúbili tých 200 ale keď sa už o tom bavíme opýtal som sa mamy ako to presne je a ona na mňa vyletela ako drak veľmi sa rozčúlila, totálne nervy chytila, a začala že (ctiujem) na čo ti to je, nečuduj sa že ľuďom lezieš na nervy, zaujímajú ťa len hovadiny ale že či máš topánky to ťa nezaujíma atď.

 

Ona sa rozčúlila hlavne kvôli tomu, že si uvedomuje aké si nemehlo, ktoré domov nosí len minimálnu mzdu a nevie sa o seba postarať. Ber to ako kritiku, že máš niečo zmeniť.

 

Ani obedovať ma nezavolala. Takže neviem teraz.

 

Tak to si ju teda dobre nasral.

 

Tvrdili mi že to rozpočítali a tak to vychádza na osobu. Teraz kvôli vám som sa pohádal s mamou a nakričala na mňa bolo nám to treba?

 

Koho konkrétne myslíš? Ja som písal, že 200€ je tak akurát. Ak píšeš "full servis" (niekde si písal, čo to obnáša), tak full servis za 200€ je taká normálna suma. Neviem čo všetko v tom máš, vychádzam z vlastných počtov. Ja som len napísal, že vzhľadom na tvoj príjem by sa to mohlo prehodnotiť, je predsa rozdiel či niekto prispieva na bývanie z 350€ alebo 1200€ platu.

 

 

Treba nám to? Vy kapitalisti si uvedomte aj to že minimálna mzda nieje len o darmožráčoch ale aj o udržanie poriadku v štáte.

 

Minimálna mzda je aj o tom, aby neschopné nemehlá mali nejaký príjem, ktorý si vlastne ani nezaslúžia. Viacerí tu napísali, že tebe by ani to minimum nedali, po tom všetkom čo si o sebe popísal aké si klepeto, všade ti všetko musia vysvetľovať desať rázy dookola a aj tak to nepochopíš. Načo je firmám taký zamestnanec? Ty by si zamestnal takého?

 

 

 

Ale aj teta v banke mi sama vravela že ja zarábam strašne málo keď mi núkala produkty a ona je ekonómka má prehľad robí s tým dennodenne vie aké peniaze chodia ľuďom na účty. Sama povedala že či nemám nejakú možnosť nájsť si lepšie platenú prácu atď. lebo že toto je mizerne málo, vidíš axel ekonomicky vzdelaná osoba mi to uznala že podľa nej je to málo a ty mi tvrdíš že si nezaslúžim viac tipický kapitalista.

 

Ty máš neskutočný talent prekrútiť kritiku vo svoj prospech. Teta ti chcela ponúknuť nejaké produkty, ale svojim nízkym platom si ju úplne zahnal do kúta, kde veľa možností nemala. Ona ti to nepovedala preto, aby ťa poľutovala "chudátko Tomáško ako málo zarába, treba mu zvýšiť", ona ti vlastne povedala "načo si sem ty s takýmto platom liezol?". Pre ňu si proste nezaujímavý klient s extrémne nízkou bonitou. A opakujem: nie, nezaslúžiš si viac, lebo nehľadáš spôsoby ako sa zlepšovať, hľadáš dôvody prečo to nepôjde.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj secret trafila. Dať si privysoký cieľ a potom sa dostaví neúspech. To má veľmi vystihuje. Dám si nereálny cieľ a potom som smutný z neúspechu. Lebo ja chcem schudnúť ale hned do pól roka 20kg, chcem si našetriť 2000 eur ale hneď za pár mesiacov atď. Často sa k tomu pridá netrpezlivosť a je to...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja síce sporiť viem, ake iba "štýl pančucha" pár 100 €/rok ušetrím , v tých stavebných sporeniach sa vobec nevyznám - už sa o to moc nezaujímam. Dakedy sa to veľmi oplatilo ešte keď boli Sk. Boli dobré úroky. Ale ja som taká , že mám nutkanie to vyberať - už by som nedokázala nechať "ležať" peniaze na stavebnom aj 3 roky, obdivujem takých ľudí ktorí to dokážu. Keď som mala 18 rokov tak to nebol problém. Ja sa vždy bojím že mi niečo vypadne - práčka - televízor a pod. a budem musieť utekať do sporitelne a vybavovať to "dajte mi moje € lebo sa mi pokazila práčka". A ja uź by som chcela aj takú super modernú

 

Najviac sa bojím toho, že budeme mať mínusové úroky.

 

Preto sa učím trejdiť. Napr. dneska som ráno kúpila somUSD/JPY za 122,52 (mali zlé hdp japonci) , predala som 122,90 a ešte si to pekne poskočilo na 123,20 a >. Ja to vždy zrušim priskoro.

Dám si live účet a prebije mi aj stavebné. A nemusím trejdiť každý deň. Iba pár krát do mesiaca keď budem mať istotu že to výjde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kamos nieco podobne robi. Nejaka forexova burza ze sedis doma za PC a nakupujes zlato, ropu, obilie a kopu dalsich surovin co tam je, pozeras grafy a ked to stupne predas, klesne kupis a ked sa v tom vies pohybovat zarobis si aj stovku mesacne.

 

Alebo v 90-ich rokoch mali Albanci agenturu kde dodavali robotnikov na stavby a vlastnili zopar bytov po cinzakoch vselikde po meste kde ubytovavali tych vykoristovanych robotnikov... Uz im ten biznis skoncil, niektorych pozatvarali, niektori sa vratili do juhosky a jeden co ostal byvaly majitel zije z toho ze tie byty dal do prenajmu nech ma 5-6 a pekne to vynasa len sedis doma a tecu ti love.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Najviac sa bojím toho, že budeme mať mínusové úroky.

 

 

tak na to sa môžeš spoľahnúť, lebo finančný svet usúdil že "chudobu" treba obrať aj o to málo čo jej ešte zostalo...

 

Finančná kríza zmenila zaužívaný pohľad na ekonomiku. To, čo bolo ešte pred niekoľkými rokmi považované za nezmysel, je dnes brané ako pravdepodobný scenár.

Ekonomický rast je všade vo svete veľmi slabý, znižovanie úrokových sadzieb sa preto zdá byť za normálnych podmienok logickým krokom. Čo ak už ale centrálne banky svojou muníciu v boji proti deflácii a ekonomickému poklesu dávno vystrieľali? Ostávajú špekulácie, kam povedie zavádzanie záporných úrokových sadzieb? Ak budú ešte ďalej klesať, pocítia to aj účty bežných klientov bánk. Bude to mať na ich správanie oveľa väčší vplyv ako napríklad inflácia...

...Negatívne by to zasiahlo aj sporiteľov alebo inštitúcie, ktoré majú svoju stratégiu postavenú na pevne úročených cenných papieroch, pri ktorých vyhliadky na zaujímavé výnosy bez vysokého rizika sú pri záporných sadzbách mizivé.

Hlavný ekonóm HSBC Stephen King si myslí, že sa ľudia skrátka budú musieť prispôsobiť. Centrálne banky už podľa neho svoje možnosti vyčerpali a teraz sa podobajú Titaniku, na ktorom je príliš málo záchranných člnov. A tými člny sú bohužiaľ práve záporné sadzby.

celá akcia má krycí názov "riešenie finančnej krízy" :shifty:  myslím že najmä druhopileroví sporitelia z toho budú ryčať blahom, pri radostnom pohľade na vývoj svojich budúcich dôchodkov :thumbsup:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mínusové úroky už bežne existujú. Nemecko je schopné predávať dlhopisy so zápornými úrokmi a matne sa mi zdá, že aj ECB istý čas "poskytovala" záporné úroky. Je to z toho istého dôvodu - investori resp. banky považujú Nemecko a ECB za extrémne bezpečné prístavy, tak nemajú problém odložiť si tam peniaze, aj keď vedia, že zisk z toho mať nebudú. Obyčajní ľudia - klienti bánk je však niečo iné, nikto nebude akceptovať záporné úroky, v prípade ak by to nastalo, tak by začali veľké výbery z bánk, čo by žiadna banka určite nechcela.

 

 

už by som nedokázala nechať "ležať" peniaze na stavebnom aj 3 roky, obdivujem takých ľudí ktorí to dokážu.

 

No vidíš, ja mám na jednej zmluve peniaze uložené od roku 2002.

 

 

Ja sa vždy bojím že mi niečo vypadne - práčka - televízor a pod. a budem musieť utekať do sporitelne a vybavovať to "dajte mi moje € lebo sa mi pokazila práčka".

 

A to nemáš aspoň liter len tak bokom na účte pre takéto prípady? Chápem, že mať tisícku na bežnom účte je nonsens, keďže na bežných účtoch sa výnosy počítajú skôr na promile ako percentá, ale ak máš takéto obavy, tak určite by som volil takýto variant.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na beznom ucte ked ma niekto vacsi obnos tak ma take male uroky ze mu ani nevykryju naklady za vedenie uctu ze keby tam tie peniaze mal dajme tomu 10 rokov tak by mal menej ako na zaciatku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mínusové úroky už bežne existujú. Nemecko je schopné predávať dlhopisy so zápornými úrokmi a matne sa mi zdá, že aj ECB istý čas "poskytovala" záporné úroky. Je to z toho istého dôvodu - investori resp. banky považujú Nemecko a ECB za extrémne bezpečné prístavy, tak nemajú problém odložiť si tam peniaze, aj keď vedia, že zisk z toho mať nebudú. Obyčajní ľudia - klienti bánk je však niečo iné, nikto nebude akceptovať záporné úroky, v prípade ak by to nastalo, tak by začali veľké výbery z bánk, čo by žiadna banka určite nechcela.

 

 

 

 

mínusové úroky na štátnych dlhopisoch sú trocha iná záležitosť, investori ich akceptujú dobrovoľne.

ale v tom článku z ktorého som citoval už sa spomínajú priamo banky, a tiež sa tam rozvíja úvaha ako tým masívnym výberom z bánk zabrániť, lebo toto riziko si všetci uvedomujú...

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/161768/Centralne-banky-zavadzaju-zaporne-sadzby-Prideme-o-svoje-uspory

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj ja dobrovoľne akceptujem, že mojej banke platím za to, že som si dovolil u nej otvoriť účet. Bez ohľadu koľko tam mám, platím 5,90€ mesačne a keďže na bežnom účet mávam cirka 200€, tak ako keby som tam mal záporný úrok 3%. Ja hovorím o tej psychológii, ktorá na bežných ľudí funguje ako med na včely. Ak uvidia vo vlastnostiach účtu akým percentom sa mi "úročia" vklady, tak peniaze budú vyberať a najmä tí, čo ich tam majú veľa. Ja tam mám 0,01%. Ak tam uvidím -0,01%, tak ruším účet :D No ale teraz vážne, banky záporné úroky bežným ľuďom nedajú, lebo ani nemajú dôvod, keď už teraz si rôznymi poplatkami ulievajú z klientskych účtov sebe do gágorov. Ja ročne zaplatím za vedenie účtu asi 70€, čo je viac ako štátna prémia na stavebnom sporení. Ale aj toto sa zmení.

 

 

Na beznom ucte ked ma niekto vacsi obnos tak ma take male uroky ze mu ani nevykryju naklady za vedenie uctu ze keby tam tie peniaze mal dajme tomu 10 rokov tak by mal menej ako na zaciatku?

 

Bežné účty väčšiny bánk dávajú na úrokoch len zlomky percent, ak nie promile, ja ani neviem či moja banka mi vklady nejako úročí, ani som to nepostrehol. Namiesto toho dávajú bonusy, ak máš viac trvalých príkazov či vykonáš niekoľko platieb kartou, tak banka ťa môže odmeniť nižšou sadzbou poplatkov za účet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na beznom ucte ked ma niekto vacsi obnos tak ma take male uroky ze mu ani nevykryju naklady za vedenie uctu ze keby tam tie peniaze mal dajme tomu 10 rokov tak by mal menej ako na zaciatku?

 

Treba mat ucet, kde neplatis za vedenie uctu, pripadne splnit vsetky podmienky, aby som poplatky neplatil. Easy.

Ale ja som taká , že mám nutkanie to vyberať - už by som nedokázala nechať "ležať" peniaze na stavebnom aj 3 roky, obdivujem takých ľudí ktorí to dokážu. Keď som mala 18 rokov tak to nebol problém. Ja sa vždy bojím že mi niečo vypadne - práčka - televízor a pod. a budem musieť utekať do sporitelne a vybavovať to "dajte mi moje € lebo sa mi pokazila práčka". A ja uź by som chcela aj takú super modernú

 

 

Ak by si potrebovala na pracku, necerpala by si stavebku. Tie peniaze by Ti len tak nedali, a splacala by si medziuver. Stale vyhodnejsie podmienky ako nejaky spotrebak- Stavebne sporenie sluzi na ine ucely, nie na kupenie pracky, ked sa stara pokazila :)

 

A dokaze to kazdy, nastavis si kazdy mesiac prikaz na uhradu a ani nevies, ze si nejake peniaze mala :D :D

Ja som sporila par rokov, a teraz ako keby som nasla. Naopak, keby si mam v tej dobe niekam odkladat, tak ako mlada by som s tym mala asi zpociatku problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problém je, že také účty ponúkajú väčšinou banky, ktoré u nás nemajú vybudovanú sieť pobočiek alebo len veľmi úzku (mBank, Zuno, Fio), nemajú bankomaty, takže musíš vyberať z bankomatov iných bánk, ktoré nie sú zrovna lacné. V ostatných bankách musíš splniť viacero podmienok, v SLSP buď mať na účte 15000€ alebo kartou každý mesiac zaplatiť aspoň 200€, mať aspoň 3 trvalé príkazy a mať založené sporenie. Toto všetko je mimo možností Tomáša a práve pre takých ako on, Fico nanútil bankám poskytovať účty zadarmo. Takže musí len vyčkať, pokým to vstúpi do platnosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel, ak splnis obrat, inkaso na uhradu, prikaz na uhradu, tak zvacsa kazda banka ponuka ucet zadarmo.

 

Mam aj jednu z vyssie menovanych, cisto na transfery medzi uctami.

Mam potom iny ucet, kde ked splnim vyssie uvedene, tak mam zadarmo ucet. Maju pobocku v TN, v DCA nie, ale vyber z akehokolvek bankomatu je ZADARMO.

Len treba hladat a vyberat spravne ;)

 

Ano, druha vec je, ak niekomu nepride mesacne na ucet ani 400e, co pri mnohych bankach byva zakladny pohyb /to co pises vyssie, to velmi prehanas/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja viem, však to je jeden z dôvodov, prečo som účet v SLSP za 5,90 zatiaľ nezrušil a účet zadarmo vo Fio mi zatiaľ zíva prázdnotou.

 

To máš akú banku? A počet výberov z iných bankomatov ZADARMO máš neobmedzený?

 

Čo preháňam, kde?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov