Jump to content

Recommended Posts

V rámci reforiem životného štýlu mám už 3 roky zavedené že si píšem vciele ktoré chcem dosiahnuť. Každý rok boli iné a keď niečo nedosiahnem, presunie sa do ďalšieho. Všetky body boli doteraz splnené okrem dvoch: schudnutie a mať nasporené peniaze... Ale tieto dve položky sa mi stále presúvajú. Čo by ste na to vedeli povedať, mali ste podobné niečo že ste si predsavzali a nevychaádza to?

Link to post
Share on other sites
 • Replies 65
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

 • Tomáš

  23

 • game

  11

 • Vilma Flinstonova

  7

 • Sniper

  6

Top Posters In This Topic

Popular Posts

26. decembra som zacal s plnenim predsavzati. Odvtedy som spravil 7840 klikov, 7840 brusakov a 7840 krat som kazdou rukou zdvihol 20 kilovu cinku ..a ked som teraz otocil stranku, tak som zistil, ze l

Nespomínam si, že by som bola mala niekdy ošiaľ dávať si predsavzatia ... ... ak niečo reálne chcem, tak sa o to snažím.   Nebudem SA tváriť, že chcem schudnúť, keď čokoláda je vždy na dosah ruky ..

Netuším, prečo si dávaš takého, úplne nereálne ciele. :hmmm: Myslíš, že naučiť sa angličtinu je ako kúpiť si kilo zemiakov? Vieš si vôbec predstaviť koľko sa ľudia musia učiť, aby mohli povedať, nie

Posted Images

preto si nikdy, nikdy,  ani len na Silvestra nie, nedávam predsavzatia.

buď niečo dozreje a príde samo, alebo nepríde.

 

ale všetci sme iný typ človeka ... u mňa predsavzatia nefungujú. veci, ktoré som mala alebo by som mala roky robiť, zrazu len jedného dňa dozrejú a začnem.

alebo nezačnem nikdy.

kedysi v praveku som si zaexperimentovala raz či dvakrát s predsavztiami, nemá to pre mňa ani najmenší význam.

 

možno aj tebe, Tomáš, by bolo začať neklásť si presavzatia ... a jedného dňa len začať robiť to, čo by si mal. keď to práve dozrelo.

 

 

Axelova otázka zostáva - a pridávam tú s tým chudnutím: zadarilo sa niekedy? 

Link to post
Share on other sites

Keby sa zadarilo tak tá téma tu nieje... So sporením som nikdy nedosiahol žiadnu konkrétnu sumu lebo to predsavzatie mala byť inšpirácia že som si sadol s.kalkulačkou a vypočítal.že teoreticky koľko potrebujem na život a koľko viem odložiť. Vynásobil som to mesiacmi a vyšlo mi koľko môžem mať nasporené za rok, dva, tri atď. Konkrétne sumy ani neuvediem keďže je to tak individuálne že to čo je premňa ťažko nasporená suma, pre niekoho je polovica mesačného zárobku (že by to vyplatil zo zadného vačku)... Ide o to že teoretický výpočet sa nezhodus realitou lebo mám síce nejaké čísla ako moja časť z poplatkov spojených s bývaním, cestovanie do práce, strava na mesiac, mobil na mesiac... Ale noe vždy sú len tieto veci. Rozbolí ma nečakane zub a úkon u zubara (všade sú iné ceny) stojí pre každého rovnako teda u mňa to bude tretina platu, pre podnikateľa smiešna suma ktorú vytiahne zo zadného vačku... Keď som mal auto a príde šek na ročné zaplatenie PZP alebo čas na STK či EK... Mňa taký výdavok odstaví na dva mesiace... Takže prídu nečakané výdavky a sporenie sa naruší a v lepšom prípade pár mesiacov si neviem odložiť a v horšom musím siahnúť na už nasporené peniaze... Takže k výsledku ktorý som mal v kalkulačke som sa nikdy nepriblížil... Ďalej šlo na úkor sporenia aj dosiahnutie tých ostatných cieľov (rekvalifikačné kurzy, kúpiť si niečo väčšie).

 

Chudnutie je zase taká vec že darmo sa bicyklujem, behám nestačí to. Nejdú tie kilá dole. Takže aj nad tým treba pouvažovať že takto strácam mladosť s honbou za niečim čo neviem dohoniť a potom ma to trápi namiesto toho aby som si užil drobné radosti ktoré by ma potešili. Aj nad týmto som uvažoval ale lepšie sa mi rozhoduje keď si to prediskutujem. Na to vlastne fóra slúžia ;)

Link to post
Share on other sites
Sniper

Keď ťa úkon u zubára stojí tretinu platu, tak akútne by si mal zmeniť zamestnanie alebo zubára.

Link to post
Share on other sites
secretka

Nespomínam si, že by som bola mala niekdy ošiaľ dávať si predsavzatia ...

... ak niečo reálne chcem, tak sa o to snažím.

 

Nebudem SA tváriť, že chcem schudnúť, keď čokoláda je vždy na dosah ruky ... či už doma, alebo v obchode a peňaženka nikdy nie je až taká prázdna, aby sa aspoň na malú sladkosť nejaké centíky nenašli.

 

Ak si niečo chcem kúpiť "na seba", alebo do domácnosti, nebudem si to niečím podmieňovať, ale viem si sama rozhodnúť, či to potrebovať budem, alebo nie. Nebudem si predsa každý mesiac kupovať nové topánky, chcieť nový foťák či mobil iba preto, že je to "vychytávka" a už to majú skoro všetci, a to iba preto, že mi nejaké euráče štrkajú v peňaženke.

 

Čo sa týka sporenia, v tomto problém nemám. Každý mesiac som schopná určitú čiastku si odložiť ...

... buď na neskorší nákup niečoho nákladnejšieho, alebo odložiť "do zásoby", aby ma prípadné nedoplatky nezaskočili.

 

Možno je to tým, že sme boli doma od malička vedení k tomu, že peniaze nerastú na stromoch.

U nás ich bolo vždy málo, a tak sme rozhadzovať nemohli, ale peniaze sme si museli vážiť.

Myslím, že som tento vzťah k peniazom som u nás "posunula aj ďalej" ... :smile2:

 • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

O tom zubarovi to bolo iba obrazne. Chcel som tým niečo v zmysle že keď idú na STK kde by bol poplatok 100€ právnik čo má príjem 2000€ a robotník s príjmom 330€ tak kto z nich ľahšie zaplatí ten poplatok za úkon ktorý je pre oboch rovnaký? Pre toho čo má príjem 330 je tá stovka tretina platu ale ten čo má 2000 pre neho je stovka smiešna suma... To som tým chcel povedať.

 

Pre tých čo mudrujú že treba zmeniť zamestnanie už bolo X krát brebraté v príslušných témach o zamestnani a zamestnavateloch teda v skratke nemože byť každý jeden občan na vedúcej či managerdkej pozícii... Problem by riešilo zvýšenie minimálnej mzdy aby každý kto pracuje mal garabtovanú tú sumu.

 

A k téme. Secret dobre napísala, mať neresť a zbaviť sa neresti je peípad pre odborníka ktorý treba zldlhavo liecit a nie vzdy sa podari. Je to to isto ako tazky alkoholizmus, zavislost na omamnych latkach, fajceni atd. Len s tym rozdielom ze jedlo je legalne.

 

Co sa tyka sporenia zase sa priklonim k Secretke ze sporit treba ale nie nasilu ze ak jeden mesiac neodlozim stanovenu sumu tak sa zblaznim ale tak ze kazdy mesiac odlozim lubovolnu sumu ktora vyda a nieco sa nazbiera. Podstata je ze aj pri minimalnom prijme dokazem sporit teda mat v pluse ekonomiku... Co vela ludi nezvlada, zadlzuju sa, a potom uz padaju hlbsie a niet cesty von. Ale zase minimalny plat je akurat na prezitie a brani mi v tom aby som sa pohol dalej. Aj keby som sa chcel nejako rekvalifikovat tak viete dobre ze ake palky pytaju za externe studium na vysokej skole, takze pri mohom rozpocte by to neslo. Jednoduchsie rekvalifikacne kurzy mi zase nepomohli preto lebo napr. SBS kurz mi len tolko zabezpecil ze za tu minimalnu mzdu uz nemusim robit fyzicku pracu s praktikami korejskej fabriky teda ziadne volno, ziadne paragrafy, ziadna PN za vsetko sa vuhadzuje atd, plat ostal ale mam tak rozvrhnuty pracovny cas ze viem ist aj k lekarom, vybavovat na urady atd... Dalsi kurz na vysokozdvizny vozik zase nepomoze preto ze nestihal som normy, pomiesal som tovar, nezvladal som pracu logistu tak ma zosadili a zase som skoncil nejaky manualny pracovnik balic na najnizssej pozicii. Nemam schopnosti robit kvalifikovane roboty takze tymto smerom to nepojde. Len dufat ze raz tie minimalme platy zvysia... A niesom ani na mentalnej urovni aby son zvladal vysoku skolu ked som mal problemy aj na zakladnej a strednej... Nemam dostatocne IQ ani zrucnosti aby som mohol robot noeco ine... Teda mozem lebo som vystriedal kopu zamestnani ale vsade som robil to najposlednejsie... Ale to uz je ina tema len som to vyjasbil mudrlantim ze ja nepatrim k tym ktory sa len stazuju a nic preto nerobia ale zivot ukazal ze ja na viac nemam...

 

Takze ja si musim hladat cestu ako prezit z minimalnej mzdy. Ale toto si nozeme prebrat v prislusnej teme. Bavime sa o predsavzatiach a ich naplnani.

Link to post
Share on other sites

.... Nemam dostatocne IQ ani zrucnosti aby som mohol robot noeco ine... Teda mozem lebo som vystriedal kopu zamestnani ale vsade som robil to najposlednejsie... Ale to uz je ina tema len som to vyjasbil mudrlantim ze ja nepatrim k tym ktory sa len stazuju a nic preto nerobia ale zivot ukazal ze ja na viac nemam...

 

Takze ja si musim hladat cestu ako prezit z minimalnej mzdy. Ale toto si nozeme prebrat v prislusnej teme. Bavime sa o predsavzatiach a ich naplnani.

 

natoľko ťa už poznáme, že si posťažuješ, ale nielen sa sťažuješ, aspoň čo sa práce týka ... a sťažuje sa tu občas kdekto, takže to je ok.

 

myslím, že pre teba tá cesta "predsavzatí" nie je práve priechodná ...

 

nerob si predsavzatia.

resp. si rob - ale úplne malé. maličké, také, čo môžeš a čo tvoj mozog prijme za svoje.

 

nechcem byť mudrlant, ale aj z malého platu treba počítať s občasnými väčšími výdavkami. 

to je jasné, tomu sa nikto nevyhne.

 

skús to pomaly a po troške.  kedysi som si začala od istého času odkladať bokom každú 20 korunu. jednoducho ako keby som ich nemala - aj keď boli v kabelke vo vedľajšom šuflíčku. po nedlhom čase sa nazbieral kopec. keď ich bol plný balík, išli do banky.

pokús sa takto vymedziť čosi v peňaženke.

nenúť sa dávať si predsavzatia - len to začni, teraz. hneď.

skús si nevšímať jednoeurovky, a okamžite ich dávať bokom. alebo akékoľvek iné mince, 50 centovky, či keď zvládneš, tak dvojeurovky. vôbec sa nimi nezaoberaj, ako by ani neexistovali.

 

s chudnutím je to podobné ... nikdy mi žiadne diéty a predsavzatia nepomáhali. až to raz dozrelo. nestačí bicyklovať, treba zmeniť stravovacie návyky. ale tiež - komu nehovoria nič predsavzatia, tak ako mne, tomu s predsavzatiami nepôjde chudnúť, na stodesať percent nepôjde.

 

rovnako je to s fajčením ... nikdy som si nedávala predsavzatia, a fajčila som čím ďalej viac predlhé roky. bez predsavzatia to raz len dozrelo, a prestala som zo dňa na deň, už je tomu 9  pol roka.

 

samozrejme je ešte xy vecí, ktoré by som mala zmeniť a spraviť, ale ešte to nejde, a predsavzatia mi nepomôžu, mne nie. musí to dozrieť.

 

chápem tvoju situáciu s peniazmi ... nemá každý kráľovský plat, z malého platu a malých peňazí žije neskutočne veľa ľudí.

 

ale opakujem - darmo si budeš robiť predsavzatia v kalendári či na bicykli či na kalkulačke ... dozrieť to musí v hlavinke.

Link to post
Share on other sites

Ešte chcem skúsiť toho vodiča nákladiaku. Ale aj tam už nestačí rozšíerenie vodičáku na skupinu ,,C" ale EU zaviedlo ďalšie prídavné doklady ktoré stoja ešte raz toľko ako celý vodičák takže na to potrebujem takú sumu že keď budem šetriť 20 euroukami tak to ešte potrvá hoooodne dlho alebo zošediviem dovtedy. Takže ďalšie ťažko dosažiteľné predsavzatie.

Link to post
Share on other sites
Hellé

:zubiska: oh ano davala som si predsavzatia, ze schudnem, zacnem,cvicit...bla bla..zdravy zivotny styl..

nikdy to nefungovalo

 

treba si davat splnitelne ciele..a teda, ked si poviem, ze priberiam 2 kila..splnim to lahko  :thumbsup:

Link to post
Share on other sites

v tejto téme zostaneme pri predsavzatiach a ich plnení  ....

 

konkrétne k sporeniu prechádzam do témy o sporení:  Darí sa vám sporiť?

 

 

tu pokračujeme v písaní o predsavzatiach ... a ako sa nám s nimi darí :)

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Takže s rokom 2015 už meškám. Stanovil som si za cieľ naučiť sa po anglicky, mať našetrených 2000€ a vážiť 80kg. Už je polovica toho roka preč a ani som sa nepriblížil k tým trom cieľom...

Link to post
Share on other sites
secretka

...  Stanovil som si za cieľ naučiť sa po anglicky, mať našetrených 2000€ a vážiť 80kg. ...

 

Netuším, prečo si dávaš takého, úplne nereálne ciele. :hmmm:

Myslíš, že naučiť sa angličtinu je ako kúpiť si kilo zemiakov?

Vieš si vôbec predstaviť koľko sa ľudia musia učiť, aby mohli povedať, nie že ten jazyk ovládajú, ale že sa vôbec dokážu dorozumieť? Vedomosti nikomu do hlavy nenaskáču samé, učiť sa, to je teda riadna drina. Je síce pravda, že niekto je skôr na matematiku, niekomu ide kreslenie, niekomu jazyky, ale to neznamená, že to čo dostal do vienka už nemusí rozvíjať ...

 

Či schudneš alebo nie, to ovplyvniť môžeš aj sám, ale chcieť usporiť 2000€ /!/, to je v tvojom prípade doslova sci fi. Prečo si nedáš záväzok usporiť nejaké dve stovečky, alebo aspoň jednu jedinú ... to by si možno, ak by si sa riadne snažil s odretými ušami aj zvládol. Dávať si však za cieľ niečo úplne nereálne, to je doslova hlúposť. Usporiť si do roka takú sumu má problém asi aj lepšie zarábajúci človek, nie ty, kto berie pár gastráčov a minimálnu mzdu.

 

Daj si reálne ciele, ktoré keď budeš veľmi chcieť splniť môžeš, inak sú tvoje "ciele" iba obyčajným táraním do vetra. :ermm:

 • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Ani to chudnutie mi nejde už som zjedol dve nanukové torty , 300 gramovú čokoládu a dva litre coca coly od napísania posledného príspevku... Chcel by som chudnúť ale mlsám rád som sladkosťový narkoman.

 

Takže odpoveď na tému znie: Nedokážem plniť predsavzatia a čo nesplním daný rok, presúva sa do budúceho a to chudnutie a vytvorenie implicitu mám z 2014.

Link to post
Share on other sites

Takže odpoveď na tému znie: Nedokážem plniť predsavzatia a čo nesplním daný rok, presúva sa do budúceho a to chudnutie a vytvorenie implicitu mám z 2014.

 

čo je ďalšia hlúposť, presne ako napísala secretka, a ako tu už v tejto téme písal kdekto.

 

už zasa ideš hlavou proti múru, na jednej strane sa dehonestuješ, aký si lúzer s minimálnym platom, neschopný ušetriť 20 eur mesačne, aký si antitalent na učenie, nechce sa ti ani len čítať ... a dávaš si ciele ako manager a vysokoškolský profesor dohromady.

 

toto je jeden rys tvojej povahy, ktorá ťa nikdy nepustí postúpiť ďalej ... pýtaš sa cudzích ľudí, cudzí ľudia ti pomáhajú, ale nikdy, nikdy ich nepočúvaš.

 

načo si dávaš predsavzatia?

 

nepísali sme tu, že predsavzatia sú na dve veci - na h.ovno a na nič?

 

treba začať, nie dávať si predsavzatia.

dúfam, že si tie predsavzatia dávaš slávnostne na silvestra - lebo sa to tak patrí, lebo v kalendári je silvester, tak si dám predsavzatie ... nič to na tom nezmení, že aj tak nikdy nič z toho nedodržíš, lebo nemáš šancu to dodržať, lebo takéto nezmyselné predsavzatia by dodržal málokto, s geniálnym talentom na jazyky a s platom politika.

 

ako vraví secretka, a ako sme tu písali mnohí, aj v iných témach: nebuď labuť - krucinál, máš tam v téme o sporení niekoľko jednoduchých návodov, ako začať z tvojho platu šetriť!

 

-  keby si šetril len po 10 eur, len za  tých 2 a pol roka, čo si zamestnaný v SBS, mal by si našetrených 300 EUR!

keby si šetril 20, máš našetrených 600 EUR!

ale ty to nerobíš, radšej si dávaš nezmyselné predsavzatia na nezmyslené sumy, o ktorých vieš najlepšie sám, že je kolosálna blbosť.

 

 

-  za 2 a pol roka, čo mávaš nočné v SBS, keby si si zobral učebnicu, a každú nočnú sa naučil len 5 slovíčok, alebo pol stránky z anglickej gramatiky, bol by si s angličtinou niekde!

ale to ty nerobíš, radšej si dávaš nezmyselné predsavzatia, len tak z luftu - proste zaspať, a zobudiť sa ako angličtinár.

 

 

  predsavzatie chudnutie - nariekaš, že na konci mesiaca máš v peňaženke 3 CENTY, ale ešte je len po výplate, a  už dnes si minul peniaze na nanukovú tortu, 300 gramovú čokoládu a vypil dve veľké fľaše koly ... tam idú tvoje peniaze.

 

keď potrebuješ sladké, urob si doma citronádu z cukru a citróna, kúp si balíček cukríkov a cucaj každý deň pár kusov ... aj to sme už kdesi pre teba písali.

nie, ty si dáš každý deň 2 či 3 veľké koly, čokolády, nanukové torty, potom plačeš, že nemáš peniaze, a dávaš si nezmyselné predsavzatia, že uk muk fuk!, luskneš nad nanukovou tortou prstami a budeš schudnutý!

 

to takto nejde.

 

nedávaj si predsavzatia - tým začni. nikdy si nedávaj predsavzatia, len začni.

 

premôž sa a neslop tú kolu, to nie je ani len zdravé!  teraz hneď odlož 10 eur a ani sa ich nedotkni! natiahni si do mobilu nejakú knihu a čítaj, nikto nehovorí, že to musí byť ťažká história!

 

ale ty sa potrebuješ prekonať, sám seba prekonať, a hneď, začať už aj, okamžite - a nie dávať si na silvestra nezmyselné predsavzatia.

 • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

fuj, ja mam vycitky svedomia pomaly ked si dam kolac na nejakej oslave. doma pijem uz 6 rokov iba cistu vodu (a pivo a vino :) ), vynimocne si dam nejaku colu alebo vineu.

 

ja mam predsavzatie, ze potrebujem schudnut z brucha, ale jednoduche to zrovna nie je :D

Link to post
Share on other sites
Vilma Flinstonova

ale niečo som si všimla. Viacerí ľudia robia kopec gramatických chýb, a Tomáš má celkom obstojný slovný prejav (odmysliac si večné náreky) a celkom obstojnú gramatiku, tak nemôže byť až taký pajác.

Ale asi má slabú vôľu, keďže nevie odolať čokoláde, nanukovým tortám a podobne.

Tomáš, keby si lepšie odolával sladkostiam, aj by si schudol, aj by si čo to ušetril - a hneď by si bol bližšie tým prídavným dokladom pre vodiča nákladných vozidiel! A nemusel by si si dávať nijaké predsavzatia!

Link to post
Share on other sites
 • 7 months later...

Hmm predsavzatia. Nemyslím si, že mám slabú vôľu, ale moja silne polemizujúco nadaná duša dokáže pádnymi argumentami spochybniť zmysluplnosť akéhokoľvek predsavzatia :)

Link to post
Share on other sites

fuj, ja mam vycitky svedomia pomaly ked si dam kolac na nejakej oslave. doma pijem uz 6 rokov iba cistu vodu (a pivo a vino :) ), vynimocne si dam nejaku colu alebo vineu.

 

ja mam predsavzatie, ze potrebujem schudnut z brucha, ale jednoduche to zrovna nie je :D

Wooow toto ma zaujíma napíš to ešte lepšie. Aký si BMI výška k váhe a ako si koľko si dal dole za koľko mesiacev čo si presne robil... Úplne do detailu napíš koľko si vážil pred tým a koľko po tom atď.

 

Ale asi má slabú vôľu, 

A tu je vlastne všetko povedané... Ale možno ma cizy namotivuje.

Link to post
Share on other sites
Vilma Flinstonova

fíha, ja si teda cizyho pamätám ako štíhleho šuhajka, bez pretekárskeho pupku...lenže z fóra som nikoho (okrem kolegov) nevidela už aspoň 7 rokov. Možno aj viac...

a chválim mu zmenu v preferencii nápojov :)

Link to post
Share on other sites

Na narastenie brucha stačia aj dva roky. Ja som tak nárazovo pribral. Že celý život (od dorastu) som som vážil zhruba rovnako a po 30-ke zrazu bum a išli kilá rapídne hore. Však stačí pozrieť pár ročné fotky a úplne ináč vyzerám aj do tváre atď.

Link to post
Share on other sites

Tomas. Je uplne prirodzene, ze pribudajucim vekom sa metabolizmus spomaluje. To znamena ze stravujem sa rovnako, ale napriek tomu zrazu priberam. Treba metabolizmus znova nastartovat.

 • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
Vilma Flinstonova

Prežierasnie, hormóny, stresy, všetko dohromady...nakoľko je Tomáš skôr submisívny typ, možno že má viac estrogénov ako jeho agresívni spoluobčania - a teda aj s priberaním to má menej priaznivé (to nie je nič hanlivé akože by bol baba, lebo aj chlapi aj ženy majú obojaké hormóny, akurát potom u žien je - ako to povedať - veľa estrogénov a minimum testosterónu a u chlapov naopak).

 

 

uff, mne sa "zadaril" neželaný prírastok na hmotnosti v puberte, ako 14ročná som mala 160 cm a 43 kíl a o rok už som mala 58 a ani o centimetrík viac, skrátka mi narástol priam lodný kufor, a ešte rok predtým na mne kostičky hrkotali. Až oslovenie jedného chalana že hej ty tlstá ma spamätalo.

 • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...
littlewitch

dala som sipredsavzatie,ze do dcerkinej stuzkovej, teda do nejakeho novembra schudnem asi tak 5kil, ale s tym, ze sa nebudem obmedzovat a budem sa viac hybat..kedze to s kilami doluu po 40. ide velmi tazko, zatial sa drzim vahy, ktoru mam asi tak od polky januara :D, ale hybem sa skutocne poctivo denne, aj ked obcas to ide tazko, kedze prichadza sezona zahradok :D este prestat s cokoladkou a bude to dobre :)

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Similar Content

  • Tomáš
   By Tomáš
   Potrebujem sa s vami porozprávať. V poslednej dobe často študujem články o hospodárení a podobne. Snažia sa vysvetliť aj obyčajným (finančne negramotným) ľuďom ako sa nedostať do problémov. Teda ani nie ako hospodáriť, ako investovať, lebo to je pre nás obyčajných ľudí vysoká škola. Preto skôr ide len o ľahko zapamätateľnú vec pre jednoduchých ľudí. Keď som však urobil výpočet nijako mi to nesedelo lebo:
    
   Mesačne na stravu miniem zhruba 300€. Podľa väčšiny z vás je to moc luxus lebo väčšina z vás na jedlo nepotrebuje ani polovicu tejto sumy. Ale tak ostaňme pri tom že pri stabilnom zamestnaní so zárobkom 600€ by toto nevadilo lebo stále má zostať 300€ čo náklady na bývanie pokryje. V tomto prípade by 300 na stravu bolo v poriadku. Ale keď som dal tú rovnicu 40:30:20:10 tak už veci nesedeli. Jedná sa o toto:
    
   10% z platu by malo ísť na rezervu (niečo núdzová rezerva) čo je v mojom prípade 60€.
    
   20% z platu by malo odchádzať na dlhodobú rezervu (na dôchodok, na výpadok príjmu pri chorobe, strate zamestnania) čo je v mojom prípade 120€
    
   30% z platu na výdavky ako splátky úverov, hypotéka atď. Čo u mňa činí sumu 180€ čo prevyšuje splátku úveru takže ja sem môžem zahrnúť aj náklady za bývanie atď. Tým si sumu zo 40% kategórie uvoľním na čisté minutie.
    
   40% z platu na čisté míňanie pre osobné potreby u mňa činí čiastku 240€ a tu je zádrhel!
    
   Ja keď len na stravu miniem 300€ tak ako mi má stačiť 240 na všetko t.j. strava + všetko ostatné? Ale ak sa vrátime k ceľkovej sume že 150 bývanie, 65 splátka tak 385 zostane na ostatné s tým že mám všetko zaplatené a tak keď aj dám 300 na jedlo ešte stále 80 zostane čo môžem dať na sporenie rezervy napríklad a takto by bolo vyhovené všade t.j. mesačné poplatky sú zaplatené, 80 je uložené bokom a 300 kľudne môže ísť na stravu a nič sa nestane.
    
   Kľudne napíšte názory a pripomienky, preto to je v blogu lebo tu sa to nestratí a stále sa na to môžeme spiatočne pozrieť.
  • Tomáš
   By Tomáš
   Na základe rôznych postrehov o tom že mať peniaze skôr alebo neskôr je to isté, vám napíšem tento vysvetľovací blog. Pre ľudí ktorí majú rezervy sa táto téma vôbec netýka a nech preskočia rovno na koniec blogu, na vzorec. Nikdy by nemali pochopenie pre to čo ďalej idem vysvetliť.
    
   Sú ľudia ktorí žijú "z ruky do huby" alebo "z mesiaca na mesiac" a pre nich sú dôležité v zamestnaní dve veci a to termín výplaty a možnosť brania záloh. Podľa slovenských zákonov sa mzda vypláca v nasledujúci kalendárny mesiac kedykoľvek v rámci mesiaca t.j. zamestnávateľ si môže určiť akýkoľvek deň v tom mesiaci... Väčšinou podľa skúseností sa to pohybuje od 8 do 22 dňa v mesiaci a ešte záleží aj na banke. V kombinácie správnej banky a zamestnávateľa so skorším termínom vyplácania môže byť výplata na účte do desiateho dňa v mesiaci ale ak máte zamestnávateľa s neskorým vyplácaním mzdy, ešte vám na ten deň pripadne víkend, a máte inú banku ako zamestnávateľ tak vám peniaze môžu prísť kľudne aj v 25-om dni mesiaca.
    
   Šeky čo platíme za rôzne služby ako telefónne účty, internet, televízia atď. Majú obvykle nejaké splatnosť. Kamarát mal dlhodobo taký problém že výplata mu chodila okolo 20 ale fakturačné obdobie u mobilného operátora mal nejako už začiatkom mesiaca a lehota na vyplatenie faktúry mu končila nejako tesne pár dní pred výplatou... Takže vždy ju platil aj s upomienkou. U jedného operátora to funguje tak, že hneď po skončení splatnosti príde obyčajná 5€ upomienka a faktúra sa zaplatí spolu s upomienkou... Až neskôr operátor pristúpi k výhražnej korešpondencii. Takže on dlho platieval úplne bežne faktúru+upomienku lebo mu tak chodila výplata. Ale po výplate ju vždy hneď zaplatil.
    
   V tomto a mnohých podobných prípadoch by pomohla záloha alebo skorší termín výplaty. Ja som tiež už tak mal že bolo treba niečo zaplatiť najneskôr do 15-ho dňa a ja som mal práve v ten deň výplatný termín v pracovnej zmluve ale tým že som mal inú banku ako zamestnávateľ tak peniaze došli až o deň, dva neskôr. Stačilo že ten deň padol na víkend a bolo aj trojdňové omeškanie. Vyriešil som to zmenou banky na tú ktorú má aj zamestnávateľ. Odvtedy výplata chodí hneď 15-ho predobedím už je na účte a hneď ide trvalý príkaz na ten šek.
    
   Teraz si zoberte že človek má viacero šekov s rôznou platnosťou od 10-20 a výplata mu chodí až 22! Proste smola. A teraz prejdeme k zálohám. Vo viacerých zamestnaniach sa dali brať zálohy týždenne a v jednom mesačne. Aj tam sa to ešte dalo prežiť lebo výplata mi došla zhruba začiatkom nového mesiaca a tak som jednorázovo zobral zálohu a s tou som to vytiahol do ďalšej výplaty. Keď boli na týždennej báze tak som permanentne mal peniaze a nemusel som vždy týždeň či dva čakať na výplatu. Aby som mohol niečo realizovať.
    
   Teraz už ideme na počítanie a vzorce... Teraz tí čo mudrovali že je to to isté tak vám to idem vysvetliť na vzorci:
   Dáme len čísla obrazne:
    
   Výplata je 500€ a náklady spolu na bývanie a šeky sú 300€
   (takže čo je povinné sme zaplatili a už nám nehrozia žiadne upomienky, sankcie či exekúcie)
    
   Zostane k dispozícii 200€ na všetko ostatné (prostriedky na voľné minutie)
    
   Takže ak sa tieto peniaze minú tak nezostáva nič iné ako čakať do ďalšej výplaty. Ale ak sa tie peniaze rozdelia že napríklad každý týždeň je možnosť zobrať zálohu 50€ tak sa doba čakania skráti na pár dní. Lebo hovoria síce že čo si zoberiete ako zálohu vám bude v ďalšej výplate chýbať ale vlastne tá záloha sa berie vždy z ďalšej novej! To znamená že ak si vyberiem dopredu 4x50€ tak isto to bude 200€ dokopy čo sú moje voľné peniaze a z výplaty sa v pohode zaplatia účty lebo na povinné výdavky ja nepotrebujem 500€ naraz! Takže nič sa nemôže stať keď z budúcomesačnej sumy odkrojím 50 alebo 100€ dopredu!
    
   Príklad: Výplatu mám 10-ho a dnes je 25-ho a pokazí sa mi bicykel na ktorom denne chodím. Potrebujem súčiastku ktorá stojí 10€ ale keďže už nemám peniaze tak ten bicykel nemôžem použiť od 25-ho až do 10-ho (teda 16 dní) kým mi nenabehne výplata. Ale ak mám týždenné zálohy a dnes je streda, pričom piatok sa vyplácajú zálohy a dostanem 50€ (pričom súčiastka stojí len 10€) tak už cez víkend môžem mať opravený bicykel a čakal som iba 3-4 dni! Stále mi zostáva 40€ čo už môžem ísť dajme tomu v sobotu do kina, pričom bez možnosti záloh by som zmeškal aj to predstavenie lebo o 15 dní sa to už nebude premietať! Takže bol by len dátum 29-ty deň od 25-ho dňa a už by som mal spravený bicykel, pozreté predstavenie a ešte by som stále mal 35€ na jedlo takže by som ako tak do ďaľšieho piatku ktorý bude o 8 dní čo by bolo 4-ho teda stále 6 dní pred výplatou ale už by som mal opäť 50€ k dispozícii.
    
   Ďalší príklad uvediem ako nadčas u zamestnávateľa vs. fuška ako pomocný robotník:
   U zamestnávateľa mám 5,50 na hodinu v hrubom čo je 4,26 v čistom. Zmena má 10h z čoho 9,5 sa platí takže 40,47€ zarobím za jednu zmenu. Avšak u tohto zamestnávateľa niesu možné zálohy. Je 10 dní pred výplatou a nemám ani fuka. Cez voľno mám možnosť ísť robiť pomocného robotníka za 25€ čo dostanem na ruku hneď na fajront. Je to oveľa menšia suma ako tá čo by som zarobil u zamestnávateľa. Zamestnávateľ však nariadi dobrovoľný nadčas a vedúci obchádza zamestnancov kto by mohol prísť. Väčšina ľudí príde lebo vie že si tých 40€ zarobí nadrámec výplaty a nadčasové hodiny sú aj s príplatkami takže možno aj 50€ zarobia za ten deň. Ale chybička je kde? Že je len prvého a tie peniaze budú k dispozícii až 10-ho! Takže ja odmietnem ten nadčas a idem s kamarátmi na fušku za polovicu menej peňazí ktoré však dostanem hneď. Takže logicky? Keď som prvého bez centu a potrebujem mať peniaze hneď tak čo ma zachráni? Nadčas alebo tá fuška?!? Logické že?
  • Tomáš
   By Tomáš
   Urobil som experiment keďže ma zaujímalo koľko čoho išlo na čo. Zmenil som trochu štýl zapisovania. Trojitá kategória (príjem/výdaj/zostatok) je absolútne presná a prehľadná ale v mojom prípade za normálnych okolností (keď si nepožičiam, nejdem na "lov" s magnetom, nepredám nejaké haraburdy) tak mám príjem iba raz za jeden kvartál ktorý trvá od 15 dňa v mesiaci do 15 dňa nasledujúceho. Takže stĺpik príjem by bol ze bežných okolností prázdny. Zostatok ľahko zistím keďže viem že dostanem napríklad 500€ a to je všetko čím disponujem a len z toho sa ráta dole kým neprídem k nule a tam skončím.
    
   Nový systém spočíva v tom že sú farebne kategorizované, kým zelená znamená bežnú stravu, oranžová len sladkoti (bez nápojov) a červená ako farba výstrahy tie sladené nápoje. Tak som každý nákup zrealizovaný za poledné dni rozpísal a zrátal podľa kategórií že na čo isšlo koľko peňazí.
    

    
   Už pri pohľade na sumy vo farebných políčkach je nadmieru jasné že viac išlo na sladkosti ako na normálne jedlo a najviac išlo práve na to najhoršie teda sladené nápoje! Poďme teda k číslam:
    
   Spolu: 28,64 €
   Sladkosti: 7,54 €
   Bežné: 10,33 €
   Nápoje: 10,77 €
    
   Sladkosti a nápoje spolu: 18,31 € (ktoré mohli byť v prasiatku) x12 mesiacov = 219,72 ušetrené za rok.
  • Hellé
   By Hellé
   K zalozeniu temy ma inspiroval nas jediny a jedinecny Tomáš, na ktoreho temy a otazky sa po 10-tich rokoch uz vazne odpovedat ani neda.
   Najnovsie si mysli, ze kazdy z nas tu zaraba minimalne 2000 eur v cistom a pyta sa
   takze otazka na vsetkych bohatych ludi na fore :zubiska: . Aky je to pocit??
   .definujme to tak, ze su to ti, ktori maju ma konci mesiaca na ucte viac ako 50 eur k dobru :P
    
   co dekadentne ste si kupili, na com ulietavate?
    
   kam idu vase prachy..ktore mozte minut bez vycitiek svedomia, ze vase deti budu hladovat a vypnu vam elektriku, vodu a plyn..teda nemyslim ziadne najmy, poistky, a podobne veci
    
   vieme na ake somariny mina Tomas..a tak sa priznajme na co miname my /nech sa Tomas mozno aj inspiruje, ze nielen kindermikulas ale aj pralinky od Godivy su skvele/
  • Sniper
   By Sniper
   Ako máte poriešené veci v súvislosti s vaším majetkom? Ak by ste práve v tejto chvíli zomreli, budú pozostalí vedieť kde a ako naložiť s vašimi tisíckami eur, ktoré máte po rôznych účtoch? Nechcem moc hovoriť kde čo mám (všetko je legálne :D ), ale pre tento prípad by bolo asi dobré niečo poriešiť, lebo ak by sa niečo stalo, tak o niektorých účtoch sa nikto nedozvie.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy