Skočiť na obsah

alamo

Odporúčané príspevky

A presne to som myslel, ze v tom pripade neodstranis chyby tym, ze ich proste zakryjes chybne fungujucou Uniou.

 

Na základe čoho si dospel, že Únia chybne funguje a najmä podľa teba ako by mala fungovať? Zároveň mi ukáž vo svete lepší príklad integrácie vo svete ako je EÚ. Potom budeme pokračovať v diskusii.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napisal si, ze spoluzitie krajin s rozlicnymi etnikami, narodnostami, nabozenstvami a vselicim inym - nemoze byt bezproblemove. Takze je problemove - pretoze za bezproblemove ho tazko oznacis ;)

 

Za druhe - problemy medzi statmi sa riesia medzi tymito statmi. Najprv sa muselo Francuzsko a Nemecko zhodnut, najprv si museli Adenauer a De Gaulle padnut do noty - a az potom sa mohli zbavit rozporov a az potom mohli nasledovat dalsie dohody.

Grecko a Turecko sa nedohodli - aj ked su obidve v NATO, aj ked Turecko je a bolo na cakacej listine v EU. Ako EU vyriesila separatisticky problem s ETA? Alebo s IRA? Nijak. Ako EU dokazala vyriesit problemy za svojou hranicou v byvalej Juhoslavii? Nijak - najprv muselo zomriet hafo ludi, potom muselo zasiahnut NATO (= USA).

 

Vacsinu rozporov si dokazali staty vyriesit medzi sebou - ked chceli. A ked nechceli, tak tazko najdes silu, ktora by ich PRINUTILA. A EU tazko mohla niekedy niekoho prinutit k niecomu.

 

 

Zároveň mi ukáž vo svete lepší príklad integrácie vo svete ako je EÚ.

 

Integracia len pre integraciu je samoucelna vec. Ma mat urcity a konkretny ciel, ktoremu ma sluzit. Ak je ciel OK a mu sluzi, preco nie?

 

A navyse si dal zlu otazku - pretoze je len jeden historicky priklad, ked sa viac ako dve desiatky krajin spojili ekonomicky, zrusili hranice, maju spolocnu menu, spolocny parlament a legislativu.

 

Alebo potom.... USA. Povodne velmi nezavisle kolonie s vlastnymi vladami, neskor dost volna unia - a po dost centralizovanu. A funguje. A prirodzene, je ovela integrovanejsia ako EU.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napisal si, ze spoluzitie krajin s rozlicnymi etnikami, narodnostami, nabozenstvami a vselicim inym - nemoze byt bezproblemove. Takze je problemove - pretoze za bezproblemove ho tazko oznacis ;)

 

Najprv si ujasníme jednu vec :) v prvom rade prestaneš prekrúcať moje slová. To keď položím rečnícku otázku v zmysle "Či automaticky treba predpokladať, že blok, ktorý pozostáva z viac ako dvoch tuctov štátov s rôznymi jazykmi, politickými spektrami, národmi, etnikami a v podstate aj náboženstvami, bude fungovať bezchybne?" to neznamená, že hovorím o tom, že spolužitie krajín nemôže byť bezproblémové. Problémy sa môžu nájsť vždy, je to úplne bežná vec aj na regionálnej úrovni, ale EÚ ukázala, že tá spolupráca ide, aj keď nie je bezchybná, ale ide. Pred 5 rokmi by sme sa o tomto nebavili.

 

Grecko a Turecko sa nedohodli - aj ked su obidve v NATO, aj ked Turecko je a bolo na cakacej listine v EU.

 

NATO sem nepleť, to s EÚ nemá nič spoločné a ani nikdy nemalo.

 

Ako EU vyriesila separatisticky problem s ETA? Alebo s IRA? Nijak.

 

Ale prosím ťa, teraz hádam nebudeš vyťahovať každú drobnosť, ktorá s EÚ nemá nič spoločné. Či začneme za zlyhanie EÚ považovať aj to, keď sa v Jarovniciach v miestnej krčme pobijú skíni a Cigáni?

 

Ako EU dokazala vyriesit problemy za svojou hranicou v byvalej Juhoslavii? Nijak - najprv muselo zomriet hafo ludi, potom muselo zasiahnut NATO (= USA).

 

Takže zlyhania v zahraničnej politike sú dôvodom, prečo by sa EÚ mala dezintegrovať. Nemali by sa dezintegrovať aj USA kvôli tomu, že prehrali vo Vietname a v Afganistane to tiež nie je veľká sláva?

 

A navyse si dal zlu otazku - pretoze je len jeden historicky priklad, ked sa viac ako dve desiatky krajin spojili ekonomicky, zrusili hranice, maju spolocnu menu, spolocny parlament a legislativu.

 

To keď nemáš odpoveď, to neznamená, že som dal zlú otázku.

 

Alebo potom.... USA. Povodne velmi nezavisle kolonie s vlastnymi vladami, neskor dost volna unia - a po dost centralizovanu. A funguje. A prirodzene, je ovela integrovanejsia ako EU.

 

:lol: to som tušil, že vytiahneš USA, ale USA sú zlým príkladom. Z pohľadu regionálnej politiky USA môžeš porovnávať s Nemeckom, ale nie s celou EÚ.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

NATO sem nepleť, to s EÚ nemá nič spoločné a ani nikdy nemalo.

 

O zopar rpispevkov vyssie, ked som pisal, ze EU nema poriadnu armadu - si ty sam napisal, ze predsa ide o kolektivnu bezpecnostnu zmluvu. Tou je NATO. Takze alebo si sem NATO zaplietol ty, alebo si proste musis priznat, ze bez NATO sa neda hodnotit medzinarodne postavenie EU.

 

Ale prosím ťa, teraz hádam nebudeš vyťahovať každú drobnosť, ktorá s EÚ nemá nič spoločné.

 

Vzhladom na to, ze som vymenoval narodnostne a etnicke problemy krajiny EU - nemozno povedat, ze nemaju s EU nic spolocne. Cielom bolo ukazat, ze EU ako taka nedokaze vyriesit nic, co by nechceli aj tak vyriesit jej staty. Teroristicke separatisticke organizacie v clenskych statoch, ich minuly sponzoring zo strany ZSSR, etnicke konflikty hned na hranici EU - to nie su drobnosti.

 

 

To keď nemáš odpoveď, to neznamená, že som dal zlú otázku.

 

No dobre, dobre. Mozes mi pls. vymenovat priklady integracie podobnej ako je EU - aby som mohol porovnat a povedat, ktore boli lepsie a horsie?

 

Takže zlyhania v zahraničnej politike sú dôvodom, prečo by sa EÚ mala dezintegrovať. Nemali by sa dezintegrovať aj USA kvôli tomu, že prehrali vo Vietname a v Afganistane to tiež nie je veľká sláva?

 

Zlyhania v zahranicnej politike su dovodom sa zamysliet nad sucasnym stavom - a snad si uvedomit, ze ten stav je neuspokojivy.

 

A mimochodom - USA vo Vietnami a Afganistane aspon bojovali. Vietnam bola prakticky nezvladnuta spravna vojna - de facto opakovanie Korejskej, ked islo o podporu lokalnej diktatury, proti rozsirovaniu komunizmu. Akurat ju nezvladli. Europa sa vtedy spoliehala na americku ochranu a do Vietnamu nezasiahli. Plus prirodzene zohrala nemalu ulohu francuzska urazenost, ked boli z Vietnamu kratko predtym vystipani - a sami americania odmietli pomahat v ich kolonialnej vojne.

 

A Afganistan? Tam zcasti niektore krajiny aspon boli. Vramci moznosti. Neviem sice ci sa EU k tomuto konfliktu nejak postavila - ale jednotlive krajiny, ak to uznali za vhodne, vyslali aspon niekoho. Neslo o koordinovanu europsku aktivitu, pretoze nijaka taka ani byt nemohla.

 

Dezintegrovat kvoli tomu? Blbost, ved preco? Len akceptovat realitu - staty si robia to , co uznaju za vhodne. Vlady zodpovedaju svojim obcanom a svojim volicom. Sarkozy a Hollande dostali NULA hlasov zo Slovinska a slovaci volia jedine vladu v Bratislave. Prirodzene, prvotnou ulohou vlady je zastupovat zaujmy obcanov statu, kde bola zvolena. Rozpory budu logicky vznikat. A pretom som ani nepisal, ze by sa mali kvoli medzinarodnej politike USA rozpadnut.

 

to som tušil, že vytiahneš USA, ale USA sú zlým príkladom. Z pohľadu regionálnej politiky USA môžeš porovnávať s Nemeckom

 

No vidis, dobra pripomienka - ked integracia, tak uplna. Ako Nemecko. Alebo USA. Pretoze ta funguje - aj ked nie bez problemov.

 

Integracie teda lebo podstatne viacej - alebo menej. Viacej aby sa zrusili zabomysie vojny a aby mala centralna vlada aspon nejake prepojenie s konkretnymi volicmi. Alebo menej, aby staty mohli vies svoju politiku a neboli zvazovane zcasti nezmyselnymi regulaciami, alebo iluziami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

O zopar rpispevkov vyssie, ked som pisal, ze EU nema poriadnu armadu - si ty sam napisal, ze predsa ide o kolektivnu bezpecnostnu zmluvu. Tou je NATO.

 

Písal som, že obranu EÚ z veľkej časti zastrešuje NATO, to bola reakcia na tvoju sťažnosť, že EÚ nemá armádu. Vznik a vývoj NATO nemá nič spoločné so vznikom a vývojom EÚ. Vojská členských štátov EÚ sú z veľkej časti (keďže nie každý štát v EÚ je zároveň súčasťou NATO) integrované v NATO. Čo ti stále nie je jasné?

 

Vzhladom na to, ze som vymenoval narodnostne a etnicke problemy krajiny EU - nemozno povedat, ze nemaju s EU nic spolocne. Cielom bolo ukazat, ze EU ako taka nedokaze vyriesit nic, co by nechceli aj tak vyriesit jej staty. Teroristicke separatisticke organizacie v clenskych statoch, ich minuly sponzoring zo strany ZSSR, etnicke konflikty hned na hranici EU - to nie su drobnosti.

 

Panebože! Prečítaj si ešte raz, čo som vyššie napísal. Keby sme mali považovať za zlyhanie EÚ zopár tiežteroristov z Baskicka alebo IRA, tak potom to Rusi môžu úplne zabaliť s Čečencami a Tatármi, Číňania s Ujgurmi a Tibeťanmi, Turkovia s Kurdami a takto by som mohol pokračovať po všetkých kontinentoch. EÚ má na svojom území len nepatrné ohniská, ktoré sú neporovnateľné s rozľahlými územiami v iných štátoch, kde žijú milióny obyvateľov. Za problém by som skôr považoval náznaky separácie zo strany Veľkej Británie, či možnosť odčlenenia sa Škótska od GB a Katalánska od Španielska. Ale nič týmto regiónom nebráni, aby vstúpili do EÚ, v prípade Škótska sa to predpokladá dokonca automaticky.

 

No dobre, dobre. Mozes mi pls. vymenovat priklady integracie podobnej ako je EU - aby som mohol porovnat a povedat, ktore boli lepsie a horsie?

 

Žiadne neboli a ani nie sú. Najďalej to dotiahla EÚ, ktorú ty kritizuješ.

 

Dezintegrovat kvoli tomu? Blbost, ved preco?

 

Ja neviem, však ty tu furt vyťahuješ bársjakú somarinu. Téma je o dezintegrácii EÚ, tak sa pýtam na dôvody, prečo by sa EÚ mala dezintegrovať.

 

No vidis, dobra pripomienka - ked integracia, tak uplna. Ako Nemecko. Alebo USA. Pretoze ta funguje - aj ked nie bez problemov.

 

Tak konečne sme sa dostali k tomu, že namiesto dezintegrácie by sme mali prijať vznik federácie.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Žiadne neboli a ani nie sú. Najďalej to dotiahla EÚ, ktorú ty kritizuješ.

 

Ja som vedel, ze si ma chcel len nachytat. Chces aby som z jedineho prikladu nasiel ten najlepsi? To bude zaroven aj ten najhorsi. Preto to bola zla otazka.

 

 

Písal som, že obranu EÚ z veľkej časti zastrešuje NATO, to bola reakcia na tvoju sťažnosť, že EÚ nemá armádu. Vznik a vývoj NATO nemá nič spoločné so vznikom a vývojom EÚ.

 

Dost tazko NIC - pretoze NATO zabezpecovala obranu Europy, teda aj EU. A zaroven bola dovodom, ako si spravne uviedol, preco sa krajiny EU vzdali schopnosti silou presadzovat svoje zaujmy - kedze vacsina z nich takmer zrusila svoje armady a nic spolocne nedokazali vytvorit. Prirodzene potom EU ma problem aj tohto dovodu niekde vystupovat jednotne.

 

Téma je o dezintegrácii EÚ, tak sa pýtam na dôvody, prečo by sa EÚ mala dezintegrovať.

 

Ved to som pisal uz na zaciatku - sucasny stav a jednota je len ILUZIA. Ekonomicky aj politicky. Preto dava zmysel alebo integraciu spomalit a zcasti zvratit - aby staty naplno prevzali zodpovednost za svoje ciny a robili to prirodzenym sposobom, nie "napriek" EU. Alebo dotiahnut integraciu do uplneho konca a nehrat sa na nejake smiesne narodne staty. Bud, alebo. Pretoze sucasny stav nestoji za vela.

 

Bezpecnostne zmluvy mozu fungovat aj bez EU (co si napisal).

Bezpecnostne problemy a separatistov ci teroristov si staty vyriesia same (co si tiez uznal).

Medzinarodne problemy si vyriesia alebo sami (FR vs DE), alebo ak nechcu, tak ani EU ci NATO to nevyriesia za nich (GR vs TUR).

Ak sa zhodnut, tak spolocne zasiahnu a je jedno pod akou vlajkou (Somalski pirati, Mali, Lybia, Afganistan).

Ak na to nebudu mat silu a volu, zasiahnu USA.

Zona volneho obchodu a dalsie obchodne dohody mozu existovat na zaklade standardnych zmluv.

Schengen moze zostat - Benelux to mal davno pred Schengenom.

Chranit vonkajsie hranice staci len chciet a mat na to financie. Existencia EU, ako si sam uznal, nic nezmenila.

Protekcionizmus sa prejavuje aj teraz a v nie malej miere - takze tak ako teraz francuzom nezalezi na slovinskych robotnikoch, nezalezalo by im ani v inej situacii.

Neexistovala by iluzia jedneho ekonomickeho celku, ktory je na jednej urovni - co uz ale neexistuje ani teraz, odkedy si svet pred zopar rokmi vsimol, ze grecko a spanielsko NIE SU nemecko.

Zrusenie jednotnej meny... ani pred eurom nemala vacsina krajin free float, takze kurzy boli dost fixovane. Momentalne je kurz eura vyhodny pre nemcko - a nevyhodny pre juh. A rovnako to plati naopak. Uznavam, ze zrusenie eura by nakoniec mohlo byt dost nevyhodne - ale urcite uvolnenie bude mozno nutne.

 

Atd, atd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som vedel, ze si ma chcel len nachytat. Chces aby som z jedineho prikladu nasiel ten najlepsi? To bude zaroven aj ten najhorsi. Preto to bola zla otazka.

 

To nebola žiadna nachytávka, jednoducho som sa ťa spýtal, či poznáš lepší príklad integrácie na obdobnej úrovni ako EÚ.

 

Dost tazko NIC - pretoze NATO zabezpecovala obranu Europy, teda aj EU.

 

Dôvody vzniku NATO a EÚ boli odlišné, miešaš hrušky s jablkami. Napriek tomu stále nevidím dôvod, kde vidíš problém, že EÚ nemá armádu.

 

A zaroven bola dovodom, ako si spravne uviedol, preco sa krajiny EU vzdali schopnosti silou presadzovat svoje zaujmy - kedze vacsina z nich takmer zrusila svoje armady a nic spolocne nedokazali vytvorit.

 

Žiadne armády sa nezrušili. Konvenčná armáda EÚ zrejme ani nevznikne, skôr budú vytvorené špeciálne vojenské oddiely, ktoré budú môcť rýchlo a efektívne byť nasadené všade vo svete, čo by mali zabezpečiť profesionálne armády, teda počtom menšie, ale efektívnejšie.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nebola žiadna nachytávka, jednoducho som sa ťa spýtal, či poznáš lepší príklad integrácie na obdobnej úrovni ako EÚ.

 

V podstate nepoznam NIJAKY - takze ani horsi, ani lepsi.

 

 

Dôvody vzniku NATO a EÚ boli odlišné, miešaš hrušky s jablkami. Napriek tomu stále nevidím dôvod, kde vidíš problém, že EÚ nemá armádu.

 

Nie problem ako taky - ale symptom toho, ze EU je iluzia, ako som pisal vyssie. Iluzia v medzinarodnej sfere, aj ekonomicky.

 

 

Žiadne armády sa nezrušili. Konvenčná armáda EÚ zrejme ani nevznikne, skôr budú vytvorené špeciálne vojenské oddiely, ktoré budú môcť rýchlo a efektívne byť nasadené všade vo svete, čo by mali zabezpečiť profesionálne armády, teda počtom menšie, ale efektívnejšie.

 

OK, toto je teoria. Ale realita je taka, ze tieto oddiely na europskej urovni neexistuju. Maju ich FR a UK, nemci tiez - aj ked zrejme len pre domace pouzitie. Tym to konci. Cize akcieschopnost je postavena na tom, ze dve krajiny nieco urobia, alebo neurobia.

Pricom UK ma v prvom rade vlastnu politiku a nie je nijakym europskym policajtom. Francuzsko detto.

 

Vo vacsine pripadov prave toto nie je rozhodujuce, pretoze sa naozaj az tolko nebojuje. Ale ked na to pride, tak neexistuje "europska" zahranicna politika (kto uz berie do uvahy van Rompuyia a Ashtonovu?), neexistuje "europska" sila, ktora by presadzovala tuto politiku. Mozeme len dufat, ze ked sa nieco udeje, tak francuzi vyslu tu svoju jedinu lietadlovu lod... (UK tu svoju poslednu dali do srotu, ci ako?).

 

Zober si trebars to Mali - zasahuju hlavne Francuzi. Ono tazko niekto iny ma na to vobec kapacitu, ze? Ale aky je jasny, jednoznacny a verejne deklarovany postoj Europskej Unie? Vyjadrila sa EU vobec? A ak ano, tak zaujimalo to vobec niekoho? A co jednotlive krajiny...vsetky suhlasili a pomohli aspon vramci moznosti, alebo sa vacsina tvari, ze sa ich to netyka? Trebars Island armadu nema, ale do rozpoctu NATO prispieva - prejavuju EU krajiny aspon takuto podporu? Figu borovu.

 

Na jednej strane ide o konflikt, ktory by hypoteticky mohol (v pripade vitazstva islamistov) ohrozit cast Maghrebu - co by znamenalo minimalne nasledne ohrozenie aspon pre juznu cast EU. Pisal si nieco o EU za desatrocia - a aky je postoj EU k rizikam, ktore vyrastaju hned za jej hranicami?

 

Zasahuje Francuzsko. Na zaklade rozhodnutia Francuzskeho prezidenta a Francuzskej vlady. V prvom rade je na mieste Francuzska armada, pricom naklady nesie Francuzsko. Toto je realita.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie problem ako taky - ale symptom toho, ze EU je iluzia, ako som pisal vyssie. Iluzia v medzinarodnej sfere, aj ekonomicky.

 

:krava:

 

OK, toto je teoria. Ale realita je taka, ze tieto oddiely na europskej urovni neexistuju. Maju ich FR a UK, nemci tiez - aj ked zrejme len pre domace pouzitie. Tym to konci. Cize akcieschopnost je postavena na tom, ze dve krajiny nieco urobia, alebo neurobia.

 

A vytvorení špeciálnych oddielov EÚ v počte asi 50-60 000 vojakov sa uvažuje už dlhší čas, je možnosť, že sa európska časť NATO aspoň sčasti transformuje do tejto podoby. Takže opäť nevidím to, čo sa ti nepozdáva.

 

Vo vacsine pripadov prave toto nie je rozhodujuce, pretoze sa naozaj az tolko nebojuje. Ale ked na to pride, tak neexistuje "europska" zahranicna politika (kto uz berie do uvahy van Rompuyia a Ashtonovu?)

 

EÚ nie je štátom ako USA, Rusko alebo Čína, preto van Rompuya a Asthonovú nemôžeš porovnávať s Obamom, Putinom alebo Mao Ce-Tungom, či koho tam teraz majú.

 

Zober si trebars to Mali - zasahuju hlavne Francuzi. Ono tazko niekto iny ma na to vobec kapacitu, ze? Ale aky je jasny, jednoznacny a verejne deklarovany postoj Europskej Unie?

 

Zásah v Mali nie je žiadnou akciou EÚ, Francúzsko koná na základe vlastnej vôle a Hollande dúfa, že si zvýši preferencie.

 

Trebars Island armadu nema, ale do rozpoctu NATO prispieva - prejavuju EU krajiny aspon takuto podporu?

 

Island patrí do vojenskej sféry USA, minimálne už od začiatku Studenej vojny, pre menej chápavých to znamená, že islandské územie je pod ochranou americkej armády.

 

Na jednej strane ide o konflikt, ktory by hypoteticky mohol (v pripade vitazstva islamistov) ohrozit cast Maghrebu - co by znamenalo minimalne nasledne ohrozenie aspon pre juznu cast EU. Pisal si nieco o EU za desatrocia - a aky je postoj EU k rizikam, ktore vyrastaju hned za jej hranicami?

 

Hrozbu islamizmu nevidím ako dôvod dezintegrácie, práve naopak.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

EÚ nie je štátom ako USA, Rusko alebo Čína, preto van Rompuya a Asthonovú nemôžeš porovnávať s Obamom, Putinom alebo Mao Ce-Tungom, či koho tam teraz majú.

 

Dobry postreh. A presne toto bola pointa. Alebo forma, ktora bude akcieschopna spolocne - alebo si nenahovarat iluziu, ze ide o nieco spolocne na medzinarodnej scene.

 

 

Island patrí do vojenskej sféry USA, minimálne už od začiatku Studenej vojny, pre menej chápavých to znamená, že islandské územie je pod ochranou americkej armády.

 

No a co? Islo o pointu. Island nema armadu. Ale financne prispieva na aktivity, ktore povazuje za vhodne (v tomto pripade NATO). Nuz a ako sa zucastnuju krajiny EU na zasahu v Mali?

 

 

Zásah v Mali nie je žiadnou akciou EÚ, Francúzsko koná na základe vlastnej vôle a Hollande dúfa, že si zvýši preferencie.

 

Presne toto som myslel :)

 

Nie je to NIJAKA AKCIA EU. Je to akcia jednej krajiny, samostatna akcia. Niektore krajiny sa aspon trosku pripojili, ako UK.

 

Ale EU neurobila nic, pretoze sa to EU netyka? Naozaj nie? Je to konflikt, ktory moze mat nebezpecne dosledky. Ale EU neurobila nic - ved sam pises, ze ide o akciu Francuzska. Pokial ma EU ochranovat zaujmy EU - tak ako to ma sakra robit, vsak?

 

***

 

Ty mi tu vlastne menujes len spusty veci, ktore EU nerobi, nechce robit, nemoze robit. S tym uplne suhlasim. A preto EU oznacujem na medzinarodnej urovni za iluziu. Nie je nijaka Unia - su aktivity francuzov, britov, nemcov, spanielov. Casto samostatne aktivity. Takze v medzinarodnom meradle vlastne uz ani nemusi moc dezintegrovat. Z tohto pohladu sa alebo rozhodne viacej spajat (co je politicky asi nepriechodne) - alebo si prizna, ze dva-tri silne staty si budu robit co oni uznaju za vhodne a na "velke" hrozby tu mame USA. Ten zvysok bude strkat hlavu do piesku.

 

Myslis, ze ak by FR nebolo v EU, tak by v Afrike nezasahovali? Pochybujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto všetko sú podľa teba dôvody dezintegrácie EÚ?

 

A ved to som uz pisal niekolkokrat - su to dovody alebo k ovela vacsej integracii, alebo ku krokom spat. Neviem, preco sa tvaris, ze som tento nazor uz nenapisal?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"vlajková loď" EU, v boji proti globálnemu otepľovaniu, šla dnes ku dnu

http://wattsupwithth...iral-continues/

po permanentnom, mesiac trvajúcom poklese ceny uhlíkových povoleniek, sa ich hodnota prepadla o viac ako 50%

deutsche bank zareagovala úplným odstúpením od obchodovania

 

okrem toho že sa štátnobyrokratický moloch boja proti GW rozpadá v základoch, to znamená aj ďalšiu poriadnu dieru do rozpočtu slovenska, za povolenky už nedostaneme do rozpočtu ani deravý cent..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes rano v radiu som zapocul nieco o protestoch Rakuska k obnovitelnym zdrojom energie v Nemecku (davnejsie spominany problem so stabilitou sieti, resp. dodavok elektriky)

urcite niekde o tom bude tlacova sprava, ale to je tiez skor do temy o energetike

(to na margo tej poznamky o regulacii v EU)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

trochu nám to škrípe

prečo sa jej desia?

nuž ukázalo sa že "priemerný" talian je bohatší, ako "priemerný" nemec..

ale keď je to tak.. prečo by mali "chudobný" nemci zachraňovať talianske banky?

 

rakúsko už svoju časť správy zverejnilo

http://finweb.hnonline.sk/c1-59472580-bohaty-sever-a-chudobny-juh-vsetko-je-inak

 

 

Bohatý sever a chudobný juh? Všetko je inak

Niektoré krajiny, napríklad susedné Rakúsko, ho však zverejnili. Ukazuje obrovskú nerovnováhu v príjmoch medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva – najbohatších päť percent obyvateľov vlastní takmer polovicu bohatstva v celej krajine. Naopak, celá polovica obyvateľov Rakúska vlastní spolu len 4 percentá majetku v krajine. Teda tá polovica Rakúšanov, ktorých príjem bol na opačnej strane príjmového spektra. Celá polovica krajiny tak vlastní majetok v priemere za 11-tisíc eur, väčšinou pozostáva z auta a nejakých úspor v banke. Až 83% z nich si totiž nemôže dovoliť bývať vo vlastnom, a tak platí podnájom. Majetok spodnej desatiny Rakúšanov je podľa správy dokonca menej ako tisíc eur.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

ale keď je to tak.. prečo by mali "chudobný" nemci zachraňovať talianske banky?

 

šak lebo solidarita! mal si dávať lepší pozor keď to náš najsociálnejší súdruh priemer vysvetľoval. keď môžeme my, ako najchudobnejší členovia spolku, prečo by nemohli o kúsok bohatší nemci :zubiska:

 

pekný článok k téme je tu: http://finweb.hnonline.sk/c1-59494750-euro-je-sialenstvo-zastavia-ho-iba-protesty

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://ekonomika.sme.sk/c/6735985/cyprus-zavrel-banky-cez-vikend-zdani-vklady.html

 Cyprus zavrel banky, cez víkend zdaní vklady

Ministri financií eurozóny a predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) sa v sobotu dohodli na udelení záchrannej pôžičky pre Cyprus vo výške 10 miliárd eur.

http://ekonomika.sme.sk/c/6736344/vydeseni-cypercania-zacali-vo-velkom-vyberat-peniaze-banky-zatvorili-pobocky.html

Vydesení Cyperčania začali vo veľkom vyberať peniaze, banky zatvorili pobočky

 

Cyperské družstevné banky v sobotu predčasne zatvorili svoje pobočky pred náporom vydesených klientov, ktorí sa usilovali vybrať si z účtov vložené peniaze.

Paniku vyvolalo rozhodnutie eurozóny, ktorá Cypru schválila záchranný úver vo výške 10 miliárd eur.

Jednou z podmienok finančnej pomoci je totiž výber jednorazového poplatku z bankových vkladov.

 

Podľa návrhu budúcich veriteľov, klienti cyperských bánk, ktorí majú na účte menej ako 100-tisíc eur zaplatia jednorazovú daň vo výške 6,75 percenta z vkladu v banke, a tí, ktorí majú viac, zaplatia 9,9 percenta z vloženej sumy.

takéto opatrenia, asi vzbudia k EU naozaj silnú vlnu, všemožných pocitov

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://ekonomika.idnes.cz/kyprane-nadavaji-na-zdaneni-vkladu-d5x-/eko_euro.aspx?c=A130316_173604_eko_euro_neh

  Je to krádež, nadávají Kypřané na zdanění úspor. Obléhají bankomaty

"Zajímalo by mě, kam se poděla solidarita EU. Co jsme dostali? Nic," prohlásil kyperský mechanik Jannis Pavlu. "Nevím, proč bych měl platit za chyby bank," dodal další Kypřan. "Sicílii nazývají ostrovem mafie. Tím ale není Sicílie, je to Kypr. Tohle je prostě a jednoduše krádež," řekl jeden kyperský důchodce.

 

Jednorázovou daň musí schválit parlament do úterý, kdy se na Kypru otevřou banky. V pondělí je v zemi státní svátek. Papadopulos odmítl spekulovat o tom, jak bude parlament hlasovat. "Pokud to uskutečníme, existuje velké riziko, že to nebude konec. Bankovní systém bude stále čelist nestabilitě, protože se bude potýkat s výrazným odlivem kapitálu," upozornil.

 

Daň postihne také cizince, kteří mají uložené peníze v kyperských bankách. V této souvislosti se mluví zejména o Rusech, pro něž je Kypr daňovým rájem. Podle agentury Reuters se cizinci na celkových vkladech u kyperských bank odhadovaných na 69 miliard eur podílejí více než třetinou.

teda ak sa na to dajú, parlament to odhlasuje, a strčí hlavu do slučky, zaujímalo by ma o koľko príde napríklad naša PENTA? (aj tý naši, tam majú daňoví raj..)

teda ak tý naozaj "dôležitý", o tom neboli informovaný vopred, a už dávno nepreliali peniaze inam, čo by na náladu vo verejnosti malo ešte horší dopad, pretože obyčajný cyperčania, by hneď prišli na to, ako ich ošulili

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak cyperský parlament, odmietol schváliť akékoľvek zdaňovanie vkladov, a je tu nová "veľká" mávajúca celou EU

a to sme sa ani nie pred mesiacom dozvedeli, že sa kríza, zase už raz definitívne skončila

...

 

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/274814-cyperski-politici-si-vraj-pred-zdanenim-uliali-z-krajiny-45-miliardy-eur/

V týždni pred víkendovým rozhodnutím o jednorazovom zdanení vkladov v cyperských bankách si tamojší politici poslali do zahraničia takmer 4,5 miliardy eur.

...

 

Nemenované zdroje uviedli, že títo politici boli o pripravovanom zdanení bankových vkladov informovaní vopred. Zo stoviek kont tak vraj počas minulého týždňa zmizlo do zahraničia približne 4,5 miliardy eur. Po oznámení tohto opatrenia bolo podľa odhadov šéfa cyperskej centrálnej banky do cudziny presunutých približne desať percent všetkých vkladov v bankových domoch na stredomorskom ostrove.

 

he.. a zostane tam nakoniec vôbec niečo čo by sa dalo zdaniť?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cyperský parlament ešte stále, v súlade s najlepšími demokratickými tradíciami EU, môže hlasovať opakovane :zubiska:

ozajstná estráda začne až keď otvoria banky, a raz ich otvoriť musia. už je v podstate jedno či znárodnenie časti vkladov prejde alebo nie, len samotný návrh tejto šialenosti je dostatočný dôvod na to aby nikto príčetný svoje peniaze v žiadnej cyperskej banke nenechal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte šťastie, že Cyprus je len taký miništátik niekde na juh od Turecka. Keby sa dialo to, čo teraz na Cypre, napríklad v takom Francúzsku, tak €uro by padalo dole ako včerajší nočný sneh.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby sa dialo to, čo teraz na Cypre, napríklad v takom Francúzsku, tak €uro by padalo dole ako včerajší nočný sneh.

nemám síce príliš vysokú mienku o euro-únijných politikoch, ale nepredpokladám že by boli až natoľko mimo reality aby si trúfli do niečoho podobného nútiť francúzov. lebo v takom prípade by asi nastala francúzska revolúcia reloaded, a nezostalo by len pri búraní bastily, ale zbúrali by paríž nakomplet :zubiska:

 

a veci sa dejú aj v nemecku:

Každý štvrtý Nemec by dal v septembri hlas strane, ktorá by chcela odchod krajiny z eurozóny. V apríli im to sľúbi Alternatíva pre Nemecko.

http://www.sme.sk/c/6741275/nemci-zakladaju-novu-stranu-ktora-chce-skoncovat-s-eurom.html

na to že ak niekto v EU vznikom eura len profitoval, tak to bolo práve nemecko, majú celkom zaujímavé názory :zubiska:

„Nemecko nepotrebuje euro. Ostatným krajinám len škodí,“ píše sa v ich programe.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov