xenocide Zverejnené 30. Jún, 2011 Zverejnené 30. Jún, 2011 Ale ba, tak toto sa celkom blizi mojej diagnoze, preco je krach Grecka zly pre celu EU... aj ked mam pocit, ze pred nejakou dobou tvrdil Marek nieco este trosku ine... http://ekonomika.idnes.cz/krach-v-eurozone-by-byl-horsi-nez-krize-deset-otazek-a-odpovedi-p7s-/ekonomika.aspx?c=A110629_173041_ekonomika_fih Při bankrotu členské země eurozóny je jedním z největších rizik možnost nákazy dalších zemí. Bohužel veřejné finance většiny zemí eurozóny jsou ve velmi špatném stavu, a riziko nákazy je tak reálné. Dominový efekt by euro zcela smetl. Dá se čekat podobný koloběh událostí jako při bankovní a finanční krizi? Odpisy v bankách, přísnější půjčky, dopad na firmy, zaměstnance a mzdy? Nejen to. Tato krize by byla podstatně horší, protože hospodářská politika, měnová i rozpočtová, většiny vyspělých zemí již vyčerpala své možnosti a dnes nemůže zmírnit dopady krize.
alamo Zverejnené 30. Jún, 2011 Autor Zverejnené 30. Jún, 2011 tak keď je okamžitý krach grécka zlý, čo je teda dobré?dobre požičajme im..ale vysvetli mi prosím ťa, ten mne neznámi mechanizmus ktorí následne povedie k tomu že budú solventný
xenocide Zverejnené 30. Jún, 2011 Zverejnené 30. Jún, 2011 Uz som to pisal niekde vyssie, ale predsa len - pretoze o Grecko ako take ani moc nejde. Ide o zvysok EU. Krach Grecka by mohol sposobit kolapc europskej ekonomiky, co by bolo velmi zle - ovela horsie ako zachranny program, alebo doterajsia kriza. Takze podla mozno Grecko nejak zachranit.Ale aj keby sa to nedalo - tak ho izolovat, ci uz samotne, alebo vratane dalsich PIIGS od jadra EU - tak aby pokial tieto krajiny skrachuju, nestrhli celu europu. Grecko skrachovat este relativne moze. Ale ak by strhlo so sebou Spanielsko - to uz by sme neustali. Hlavne ak by za Spanielskom nasledobvalo Portugalsko, Irsko, mozno Taliansko a Belgicko. Mechanizmus ako by sa stali solventny nie je zahada - akurat k nemu asi nepristupia. Ale o to ani nejde. Ako som uz pisal - vola sa to "euro VAL", pretoze to ma mat funciu ako VAL. Zastavit nieco zle - nie zachranovat to, co je za tymto valom. A ano - politicky je nemozne taketo nieco vyhlasit.
alamo Zverejnené 7. Júl, 2011 Autor Zverejnené 7. Júl, 2011 áno.. dnes by už krach gécka mohol skutočne spôsobiť zrútenie celej eurozóny keby grécko, skrahovalo pred rokom, keď žiadalo o prvú pôžičku, eurozóna by to prežila bez vážnejších problémov buďto je tu nejaké spiknutie, ktoré má za cieľ zničiť eurozónu odkladaním riešenia problémov, a ich nafukovaním do nezvládnuteľných rozmerov alebo.. nám vládne "idiotokracia" Domnívám se, že vývoj v nejbližší době bude poznamenán snahou evropské vládnoucí garnitury oddálit neodvratitelné, oddálit tak své vlastní ponížení. Europolitici se totiž evropské ideji odevzdali a jen neradi uvidí, jak celý ten projekt krachuje. Pokusí se proto nejprve utratit tolik peněz daňových poplatníků, kolik jen bude možné. Budou se zkrátka snažit udržet povoz ještě chvíli v chodu, aby ujel několik dalších kilometrů. Čím déle však budou otálet s provedením vskutku zásadních reforem, tím nevyhnutelnější celkové zhroucení europrojektu bude. Lord Christopher Monckton: Evropa míří vstříc katastrofě verím horšej možnosti než je "spiknutie iluminátov", tou je že nám vládnu idioti..
xenocide Zverejnené 11. Júl, 2011 Zverejnené 11. Júl, 2011 áno.. dnes by už krach gécka mohol skutočne spôsobiť zrútenie celej eurozóny keby grécko, skrahovalo pred rokom, keď žiadalo o prvú pôžičku, eurozóna by to prežila bez vážnejších problémov Skor naopak. Ty totiz hodnotis len jeden jediny ukazovatel - vysku poziciek Grecku. Ale tie nie su nic obrovske. TARP bol podstatne vacsi ako cely Euroval a to ma EU vacsiu ekonomiku. Pred rokom-dvoma by bola previazanost este vyraznejsia ako dnes, bol by to vacsi sok a vseky banky by boli ovela menej pripravene (aj ked ani dnes to nie je zazrak). Este raz - riziko nie je samotny grecky dlh, ale dominovy efekt, ktory by mohol zasiahnut hlavne Spanielsko a Taliansko. Je nespravne sa upinat na iluziu, ze sa to dalo prezit bez vacsich problemov. Nedalo, ani nahodou. Problemy su tak hlboko, ze to bezbolestne nemohlo byt v nijakom pripade.
Sniper Zverejnené 12. Júl, 2011 Zverejnené 12. Júl, 2011 Pôžičky veľa toho neporiešia. Potrebné je, aby si jednotlivé krajiny dokázali naštartovať ekonomiky. Také Nemecko má asi o 25 percentuálnych bodov vyšší verejný dlh ako Španielsko a kde je Nemecko a kde je Španielsko? Pokým si Grécko nenaštartuje ekonomiku (čo zrejme v blízkej dobe nehrozí) tak bude mať veľmi vážne problémy. A keďže Grécko ťaží z veľkej časti z turizmu, tak nepredpokladám, že jeho ekonomika sa naštartuje cez jeseň, po letnej sezóne. V druhej polovici tohto roka čakajú Grécko krušné chvíle a bude to tvrdé pre celú eurozónu.
xenocide Zverejnené 12. Júl, 2011 Zverejnené 12. Júl, 2011 Pravdu povediac - mam pocit, ze grecku ekonomiku by nastartoval mozno len nalez obrovskych zasob ropy pod Olympom. Standratne si totiz tak skuuvili hospodarstvo, ze nejaka schodna cesta vlastne ani nie je... Krajina je nesolventna, taze nedokaze na seba zarobit. Zvysenie prijmov privatizaciou je jednak jednorazove a za druhe nedostatocne. Vzhladom na uroven ekonomiky a moralku vyber dani tiez nepojde sialene hore. Znizit statne vydavky je nutne, ale aby to vazne pomohlo, museli by ist dole o desiatky percent, co zase neprejde politicky. Ak aj vystupia z EMU a budu mat drachmu - bude to bezcenna a nezaujimava mena, plus statne dlhopisy budu stale nepredajne. Teda brutalne schudobneju. Ak vyhlasia bankrot, detto. Od zaciatku bolo skoro jasne (aj ked nie vyslovene nahlas), ze grecko je out - akurat sa to malo zastavit prave tam. Po poslednych spravach o Taliansku to ale vyzera tak, ze ani rocny oddychovy cas moc nepomohol. (inac - irsko, island, lotyssko, dokonca aj madarsko sa ako-tak pozviechali, takze to nie je nemozne). Problem je ale este niekde inde - toto by malo sluzit ako varovanie, ze bezbrehe zadlzovanie sa moze vypalit vazne velmi zle. Okrem ineho aj preto, lebo veritelia maju vlastne hlavy a neriadi ich brusel. Akurat EU sa stazuje na ratingove agentury (zcasti pravom) a chce vytvarat nejake vlastne (co je kravina). Namiesto riadenia a znizovania dlhov dufaju, ze budu mat pod kontrolovou rating a to im umozni manipulovat uverove trhy a dalej uspesne fungovat na deficitoch.Dokonale pstrosia politika :)
alamo Zverejnené 16. Júl, 2011 Autor Zverejnené 16. Júl, 2011 a čo tak keby eurozónu neopustilo grécko, ale nemecko? (už sme o tom hovorili)nemecko by zaviedlo nejaké "euro 2" a pár vyvolených so sebou zobralo do "exkluzívneho klubu" (fakt som si nie istý, či je pre slovensko žiadúce do toho klubu patriť)grécky dlh, by zostal v starých eurách, a rozpustil by sa spoločne s ich hodnotou
xenocide Zverejnené 18. Júl, 2011 Zverejnené 18. Júl, 2011 To je asi prilis hypoteticka otazka... Nemecku by to zrejme az tak nepomohlo, pretoze ak by ich nova mena bola prisilna, export by isiel do kelu - a ten ich teraz taha. Tak isto by im nepomohlo, ak by ich pohladavky voci zvysku EU boli v povodnom eure, ktore by devalvovalo.Pre zvysok eurozony by to bolo ale este ovela horsie. Prislo by o najsilnejsieho clena, takze ekonomicky by sa nabral smer suteren - francuzsko na tom zdaleka nie je tak dobre, a UK je mimo. Nikto iny nezostava a EU by sa priblizila uplne zbytocnym zonam ako su v juznej amerike. Tiez nezabudajme, ze znizenie hodnoty eura by nemalo len za nasledok "rozpustenie" dlhu. Okrem ineho by to znamenalo, ze tieto krajiny ako veritelia za vela nestoja, takze en bloc by mali problem ziskavat dalsie prostriedky - a kazda z krajin ma deficitnu ekonomiku. Nuz a keby sa aj dlhy "rozpustili" - niekto ich drzi a ten by utrpel nemale straty. A kedze vela z tohoto dlhu je drzaneho vramci EU, len by sa strata presunula... Takze namiesto toho, aby stratou trpelo napr. Taliansko, znasala by ju napr. francuzska banka. Co tiez nie je nijaka vyhra. Strucne povedane - neexistuje idealne riesenie, ani dobre, len vyber z mnozstva zlych.
xenocide Zverejnené 20. Júl, 2011 Zverejnené 20. Júl, 2011 Tak dobre... mozeme to kludne otocit pre ucely rozmyslania. Mohlo by to vyzerat nasledovne: 1. V pripade krachu Grecka a pripadne aj Portugalska sa nasledne bankrotove domino nerozsiri do zvysku EU. 2. Ostatne krajiny PIGS, hlavne Spanielsko a Taliansko, pripadne dalsom slede Irsko, Belgicko a pod. nie su ohrozene a je mozne ich lahko zachranit. 3. Europsky bankovy system nie je ohrozeny bankrotom GR a POR ...co znamena... 4. Minimalne GR a POR nie je nutne zachranovat, ani ziskavat dalsi cas, je najlepsie ich nechat padnut (nsledne nech aj xhcipnu) 5. Sucasne snahy MMF a EU akurat zvysuju naklady o desiatky miliard, spominanym krajinam nepomozu a zvysok europy pomahat nepotrebuje Aktualne strestesty EU bank toho az tak vela neukazali - takze najlepsie bude si pockat nejaky tyzden, kym z udajov nezavisle zdroje nevyhrabu nieco objektivnejsie. Ale pointa tohoto racionale je v jednej veci: Presvedcenie o pevnosti a odolnosti europskeho bankoveho a financneho systemu - v takej miere, ze by sa dokazal vyrovnat s faktickymi stratami sposobenymi bankrotom GR+POR, naslednymi stratami vyvolanymi zhorsenym ratingom a bez problemov by odolal strate dovery a psychologickemu tlaku. Co znamena, ze aj pri niektorych ukazovateloch ovela horsich, ako mali banky v USA sa ocakava, ze EU banky obstoja ovela lepsie.
alamo Zverejnené 29. Júl, 2011 Autor Zverejnené 29. Júl, 2011 asi takto: Prichádza deň D. Veľký návrat slovenskej koruny (fikcia) V momente, keď je už skoro na rade, mu do očí udrie nápis: „Platobný terminál je nefunkčný. Použite, prosím hotovosť.“ Andrejovi nebolo treba viac a okamžite sa osopí na predavačku: „To má čo znamenať? Čakám tu ako idiot a vám nefungujú terminály! Ako je toto možné?!?“ Spoza pokladnice sa ozve flegmatický hlas: „Ďalší, čo sa práve zobudil... Zapnite si správy!!!.“ Nechápavo sa rozhliadne a vidí pohŕdavé pohľady okolostojacich. „Čo sa to deje?“ pýta sa. „Všetky banky sú zatvorené,“ povie muž vedľa neho akoby mimochodom. „Európska únia sa rozpadla,“ dodá ďalší. „Čo?,“ ozýva sa Andrejovi v hlave. Nechá nákupný košík nákupným košíkom a rozbehne sa do elektra – aby našiel zapnuté správy. Pridá sa k stojacemu hlúčiku ľudí a... neverí vlastným ušiam: „Po tom, ako investori prestali dôverovať Francúzsku, sa Nemecko stalo jedinou krajinou, ktorá garantuje záväzky eurovalu. Nemecká vláda sa na svojom včerajšom zasadnutí dohodla, že táto situácia je neudržateľná a krajina nemá záujem ďalej platiť za dlhy ostaným krajinám. Nemecko preto z eurozóny jednostranne vystupuje.“ Andrej preglgol. „Lídri eurozóny sa v reakcii na krok Nemecka dohodli na spoločnom postupe – na riadenom rozpade eurozóny. Prvým krokom je vyhlásenie bankových prázdnin a všetky finančné inštitúcie v eurozóne zatvoria na dva týždne. Po ich otvorení sa do obehu začnú distribuovať výhradne okolkované bankovky, pričom každý štát získa kontrolu nad svojou vlastnou peňažnou zásobou...“, pokračuje moderátor.
xenocide Zverejnené 1. August, 2011 Zverejnené 1. August, 2011 Mam taky pocit, ze uz ludom zacina dochazdat, co som myslel tym "dominom", ktorym som tu pred nejakou dobou uplne prehnane strasil :mexickavlna:
alamo Zverejnené 5. August, 2011 Autor Zverejnené 5. August, 2011 stalo sa aj mnoho inéhoale zaujímavé je podľa mňa len jednotalianska polícia včera vtrhla do kancelárií ratingoviekvinia ich s manipulácii, a následného prepaduberlusconi si asi myslí že toto mu nejakú dôveru pridá byť na mieste ratingoviek, riadim zvláštnu kolónku "krajina bez hodnotenia"to by ste videli ako by sa to tomu bunga bunga seladónovi "páčilo""krajina bez hodnotenia" je podľa mňa ešte horšia známka ako bankrot
xenocide Zverejnené 5. August, 2011 Zverejnené 5. August, 2011 No, staty su hodnotene de facto gratis - a nikto nemoze zakazat alebo prikazat aby niekoho hodnotili. Ono velke firmy maju aj tak vlastne analyticke oddelenia, takze ratingovky nemusia robit nic extra.
alamo Zverejnené 15. August, 2011 Autor Zverejnené 15. August, 2011 Kód červená. Euru hrozí konec, varuje svět Evropu eurobondy, spoločné ministerstvo financií, a mechanizmi na vynucovanie si rozpočtovej stability.. Například předseda slovenské koaliční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík označil návrh nových pravomocí EFSF, které by měly založit něco na způsob evropského měnového fondu, za „čistou cestu k dluhové unii," a „úplnému socialismu" na způsob Sovětského svazu.he.. v tomto s ním musím súhlasiť, čím viac a tuhšie, "európa" veci riadi a kontroluje, o to mizernejšie fungujú, ekonomikou počnúc, sociálnou situáciou a prisťahovalectvom končiac ............................................. Podľa Slotu chorú časť eurozóny treba amputovať "V podstate sa to zachrániť už nedá. (...) Tie peniaze, ktoré by sme mali do toho vložiť, sa nám nevrátia, sú to stratené peniaze a k pádu eurozóny tak či tak dôjde," predvída líder národniarov.to mu trvalo, kým na to došiel.. hlavná vec že keď Sulo po prví krát iba žbreptol o nejakom "pláne b", tak bol podľa Slopu zradca európy a slovenska
xenocide Zverejnené 15. August, 2011 Zverejnené 15. August, 2011 Jaaaaj, kdeze su tie casy...a ani to nebolo tak davno...ked sa kdekto vyhrazal (alebo bol z toho nadseny), ako Europa nahradza USA, ako sa euro stava novou rezervnou menou namiesto USD...ako vraj ropne staty a rusko chceli vymenit dolar za euro. Heh. Zaroven - pripadna inflacia meny neznamena koniec meny. Ak by trebars boli PIIGS vylucene z menovej unie, neznamena to koniec eura ako meny. Ono kritici su na tom tak isto, ako prehnani eurooptimisti - su tak naviazani na sucasnu hodnotu eura, ze si nevidia dalej ako maju koniec nosa. Spominane oslabenie eura by malo negativne aj pozitivne nasledky, ale vobec by nemuselo znamenat jeho koniec. Mena existuje dovtedy, kym existuje zaujem nou platit.
alamo Zverejnené 17. August, 2011 Autor Zverejnené 17. August, 2011 nedá sa predpovedať čo sa stane, iba že sa niečo stane, a nebude to vôbec príjemné.. Prežije euro? Pozrite si tri scenáre dlhovej krízy Optimistický scenár Vlády začnú šetriť > Euroval bude fungovať > Začne sa skutočne dodržiavať pakt stability > Slovensko nebude musieť splácať cudzie dlhy Náš odhad: Optimistický scenár je, bohužiaľ, málo pravdepodobný a štrukturálne problémy eurozóny a ochota ich reálne riešiť je príliš malá. Realistický scenár Úsporné opatrenia vlád nebudú stačiť > Skrachuje Grécko a možno ešte jedna ekonomika > Eurozóna bude odsúdená na miernu infláciu a pomalý rast Náš odhad: najpravdepodobnejší scenár Pesimistický scenár > Južanské štáty budú krachovať > Eurozóna sa rozpadne > Starý kontinent bude čakať vážna recesia > Slovensku sa nepodarí dostať medzi štáty platiace supereurom Náš odhad: Málo pravdepodobný scenár, ale reálnejší ako optimistický. toto ma dostalo.. potom ten "realistický scenár" je menej pravdepodobnejší ako "pesimistický" čo je potom viac "realistické"? jedinou istotou podľa mňa je obrovská inflácia.. a po nej nejaký "asocialistický" "new world order" (rozhodne v európe), alternatívou je "regres" a návrat k národným štátom..
xenocide Zverejnené 17. August, 2011 Zverejnené 17. August, 2011 Pricom rozdiel medzi scenarmi je akurat v tom, co sa ludia rozhodnu robit, ze? Cize sa tak nejak ocakava, ze sa politici rozhodnu zle. Ale politici neprisli z inej planety, oni rozhoduju vo velkej miere podla toho, co si ziadaju volici. A kedze volici si ziadaju "nesetrit", tak sa ocakava, ze staty nebudu setrit. Ale kto tomu naozaj veri, ze? Pretoze ak niekto naozaj veri, ze to dopadne zle - a ze pride velmi vysoka inflacia - hned zajtra by mal nabehnut do banky a nabrat si najvacsi mozny uver alebo hypoteku s najdlhsou moznou fixaciou. Pokial ma pravdu, tak jeho splatky budu prakticky nulove. Len nemam pocit, ze by prorokovia skazy verili svojim proroctvam natolko, aby sa podla nich aj riadili :happyroll: PS. Pokial niekto ocakava, ze bude prsat, vacsinou si vezme dazdnik. Ak si ho neberie, asi je niekde chyba v jeho predpovedi (alebo je divny)
alamo Zverejnené 17. August, 2011 Autor Zverejnené 17. August, 2011 xenocide poraď mi prosímťa nejakú banku v ktorej by som dostal úver, s istotou že mi nezvýšia úrokpoznáš takú blbú banku?
xenocide Zverejnené 17. August, 2011 Zverejnené 17. August, 2011 Istotu, ze ti nezvysia urok nemas :happyroll:Preto som pisal - maximalna mozna fixacia. To moze byt aj kludne na 10 rokov, ale prirodzene, ten urok je vyssi nez pri kratkej fixacii. Ale pokial niekto pocita s hyperinflaciou, tak je akykolvek uver prenho vyhra. Ono napriklad aj mozne zvysenie urokovej sadzby byva zmluvne obmedzene, teda nie je mozne neobmedzene (napr. 20-nasobne). Cize pri hyperinflacii to je stale vyhra.
slimak Zverejnené 17. August, 2011 Zverejnené 17. August, 2011 Len xeno aby ti nezvysili poplatky,tak ze urok zrejme bude zanedbatelny. Co spravis?
xenocide Zverejnené 17. August, 2011 Zverejnené 17. August, 2011 Ved preto pisem, ze pokial si beries uver od normalnej banky a nie od nejakych pokutnych uzernikov, nemozu zvysit uroky alebo poplatky lubovolne na 20-nasobok. Toto by malo byt standartnou sucastou zmluvy. Samotne poplatky za spravu uveru napr. casto nie je mozne menit vobec, alebo len minimalne (ak ano, hrozilo by zneuzitie aj dnes). Ale teraz sa bavime len hypoteticky, pricom riesenie je strasne jednoduche. Kazdy kto veri, ze pride hyperinflacia moze skocit do najblizsich troch bank a zistit aky najvacsi uver alebo hypoteku moze dostat - a ake su konkretne podmienky a moznosti.
robopol Zverejnené 18. August, 2011 Zverejnené 18. August, 2011 No treba vidiet aj druhu stranu mince. Akykolvek uver nepozostava len z uroku. A zrejme pri takej inflacii sa aj vela ludi ocitne na ulici a tak všeličo :happyroll: ale ja som presvedčený, že raz ta inflacia pride ale to človek co nevidi do zakulisa nevie presne kedy. A môžno čoskoro. Ja by som to skutočne tipoval, že to pride. Nemiena sa zastavit a tak sa utopime v dlhoch. ale hyperinflacia dojde pri strate dovery v peniaze. Nie tlačením penazi do obehu. a je naivne si mysliet, že banky budu znašat dosledky. NIKDY NEVERIT BANKAROM, sladke rečičky ale ked im tečie do bot zachranujeme ich všetci z našich DANI. tak to je. Je to skvely obchod nie? ked sa im dari hrabu, ked im tečie do bot utekaju zatvaraju kram a POMAJAH STAT.
xenocide Zverejnené 19. August, 2011 Zverejnené 19. August, 2011 a je naivne si mysliet, že banky budu znašat dosledky. Je naivne si mysliet, ze nijaka banka nikdy neskrachovala. Pche. Zase len lacny, povrchny a hlavne nespravny populizmus. NIKDY NEVERIT BANKAROM, sladke rečičky ale ked im tečie do bot zachranujeme ich všetci z našich DANI.Ved vravim, povrchny populizmus, ktory len hlada univerzalneho nepriatela - presne tak ako nabozenski fanatici a marxisticki fanatici - bankar je najvhodnejsi. Fuj, uzernik. A co sa tyka zachranovania bank - zachranovane su textilky, automobilky, farmy... Osobne si myslim, ze v principe ide o dost zly napad. Ale taketo naivnucke hodnotenie spojene s nabozensko-marxistickym protifinancnym zapalom je smiesne. Rozumny ekonom chape zmysel bank, ale nebude ich vzdy zachranovat. Fanatik bude zvyraznovat, akeho dokonaleho nepriatela si zase nasiel :happyroll: Mimochodom - pekne vela krat si sa ohanal prikladom Grecka. Preco mam ten pocit, ze tam sa zadlzil stat,hm? Zadlzene je japonsko,ze? Zadlzene je aj Irsko (sice zachranovali banky). Ale aj portugalsko. Takze NIKDY NEVERIT NIJAKYM GREKOM, SPANIELOM, TALIANOM, PORTUGALCOM, ich sladke recicky, ale ked na to pride, nase dane ich budu zachranovat. Je naivne si mysliet, ze spanieli, greci, portugalci alebo iri budu znasat dosledky. Co ty na to? :) Ale pokial sa nemylim, pred nejakou dobou boli napriklad Kosice ako mesto velmi zadlzene...a nejake problemy maju stale,ze? Ale kedze su sucastou slovenska... Je naivne si mysliet, ze nejake vychodniarske Kosice budu znasat dosledlky. Nikdy neverit vychodnarom, pretoze ked im natecie do bot, tak ich zachranujeme vsetci ("zapadnari",kde sa maka) z NASICH dani. Aj toto je predsa rovnaka pravda,ze? :) Tym chcem povedat - ze primitivne vykriky, atavisticke hladanie uzernickeho nepriatela moze fungovat. Ale na vytrete masy. Nema to s ekonomiou nic spolocne. Je to hlupe a nespravne - a ako take to ani nemoze nikdy viest k naprave problemov.
robopol Zverejnené 19. August, 2011 Zverejnené 19. August, 2011 Zadlženie štatu vytvaraju politici. a dan za to je inflacia. Takže prekrucas nie všetci sa chcu zadlžovat, nie všetci greci, japonci etc. ziadne pritivne vyroky to nie su pretože velaa krat v historii zachranovali banky z nasich penazi.
Odporúčané príspevky
Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky
Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom
Vytvoriť konto
Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!
Zaregistrovať si nové kontoPrihlásiť sa
Máte už konto? Prihláste sa tu.
Prihlásiť sa teraz