Search the Community
Showing results for tags 'kríza'.
-
Svet drví svetová hospodárska kríza, ktorá vzišla z hypotekárnej krízy v USA z leta 2007. Tému Hypotekárna kríza v USA som sa rozhodol uzamknúť, keďže jej hlavnou témou bola hypotekárna kríza v USA. Hypotekárna kríza sa už prevalila do hospodárskej krízy a napriek ubezpečovaniu ficovlády musíme konštatovať, že kríza zasiahla Slovensko vážnejšie ako sa predpokladalo. Síce sa to nezdá, ale prvé náznaky krízy sa už objavili v septembri 2008 keď malým podnikateľom výrazne klesli obraty. V Novembri a Decembri 2008 krízu začínali pociťovať aj veľké podniky, ktoré obmedzili výrobu alebo prepustili časť zamestnancov. Podľa prognóz HDP Slovenska mal v tomto roku (2009) rásť do 5%. Nové odhady Eurokomisie hovoria o nižšom raste, ktorý dokonca bude nižší ako 3%, čo je už dosť výrazný pokles ak uvážime že ešte relatívne nedávno slovenská ekonomika rástla 9%. Obrázok ukazuje predpoklad rastu HDP v EÚ, Slovensko z toho vychádza najlepšie: Treba však dodať, že v tomto prípade je Slovensko jednookým kráľom medzi slepými. V podstate máme šťastie, že sme nedopadli ako pobaltské štáty, ktoré sa v rovnakom období vyznačovali ešte vyšším rastom HDP ako Slovensko. Tento rast však nebol úplne zdravý, čo sa prejavilo na prudkom prepade rastu HDP a zrýchleniu rastu inflácie. Slovensko má aj to šťastie, že prakticky v hodine dvanástej prijalo €uro, takže výkyvy v hospodárstve by nemali mať prakticky žiadny vplyv na stabilitu meny. Zníženie rastu HDP na Slovensku nastalo najmä preto, lebo naša ekonomika je dosť závislá na exporte (ako skoro každá iná), predpokladá sa teda, že v tomto roku rast HDP podporí najmä domáca spotreba. Všeobecne sa tvrdí, že najmä prvý polrok 2009 by mal byť kritický, v lete by sa situácia mala mierne zlepšovať. Pre rok 2010 sa prognózuje mierne zotavenie ekonomiky (aj svetovej). Ktorým smerom sa svet vďaka kríze vyberie však nemôžeme odhadnúť naisto. Možno sa všetko bude vyvíjať úplne inak. V tejto téme môžeme akurát filozofovať nad tým, čo bude asi najpravdepodobnejšie.
- 696 replies
-
- kríza
- nestabilita
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Téma možno nadčasová, ale podľa štatistík a grafov to vyzerá, že stojíme nad priepasťou. Vlastne už do nej padáme. Pod vplyvom pandémie koronavírusu sa trhy rútia strmhlav dole a straty sa počítajú na stovky miliárd dolárov. A to vírus nakazil zatiaľ len necelých 135 000 ľudí z cca 8 miliárd a aktuálne je chorých ani nie 70 000. Kam až padnú trhy, keď chorých budú milióny?
-
Vypadá to že "mojim" šéfom preplo.. Úmyselne vedú VW (aj nás subdodávateľov) do krachu.. Podľa všetkého chcú vydierať politikov "buďto zmeníte, energetickú politiku a emisné zákony.. alebo bude v EU, zo dňa na deň armáda nezamestnaných" Asi ideme k fakt nechutnej kríze..
-
Len čo padla vláda Jose Socratesa, ktorá stále dookola vyhlasovala že portugalsko žiadnu pomoc zo zahraničia nepotrebuje, a ani potrebovať nebude, "trochu" sa to tam pokazilo domáce portugalské banky vyhlásili, že už žiadne vládne dlhopisy nenakúpia lebo by im hrozilo že "padnú za vlasť", a tak sa dočasná portugalská vláda ocitla v akútnom ohrození, že nebude schopná vyplatiť dlhopisy staršieho dáta, ktorých splatnosť sa končí v najbližších dňoch keďže dočasná vláda, nemá dostatočný mandát na to aby požiadala o pomoc s eurovalu, riešila to tak že požiadala EU o "preklenovací úver", nič také však zákony EU neumožňujú (vlastne to zakazujú) navyše jednania o čerpaní s eurovalu, môžu trvať aj dva mesiace, ale portugalsko potrebuje peniaze na drevo behom "týždňa" možnosťou je že centálna banka EU, začne otvorene vykupovať dlhopisy portugalska, ale ani to vlastne zákony neumožňujú (vlastne to zakazujú) v súvislosti s portugalskom sa začal objavovať výraz ktorý nepadol ani len v prípade grécka "disorderly default" - "divoký bankrot" toto vlastne nie je o ekonomike ale o "politickom riešení", tak som to dal sem, čo myslíte ako to zazáplatujú, a či vôbec?
-
V Grécku to vrie, a nielen to. Horia autá, luxusné obchody, škody vraj okolo 1 miliardy Eur, dnes je generálny štrajk, vláda chce vyhlásiť mimoriadny stav. Asi takto to môže v priebehu krátkeho času vyzerať vo viacerých štátoch EU. Kríza, ktorej vinníkov nájsť sa nedá, ale vieme ako to vlastne bolo a je, a kde a kto krízu vyvolal, ktorou trpia tí najzraniteľnejší, tí bohatší iba okrajovo a mnohí na tom aj bohatnú, a to i na Slovensku a mohol by som menovať. Zatiaľ čo i u nás firmy prepúšťajú, znižujú platy, štátni úradníci berú koncoročné odmeny, prémie a my malí podnikatelia zakladáme bankám byty, domy, aby sme dostali úvery čakajúc, že rok 2009 bude ekonomicky istejší, stabilnejší, s lepšou platobnou disciplínou, odbytom i speňažovaním, tak aby som nemusel na budúci rok vyhlásiť bankrot, neprepúšťať, ale to je asi až mnoho zbožných želaní. Ak sa nepokoje, ktoré sú určite aj ekonomickej povahy prenesú mimo Grécka, tak to bude veľmi zlé.