Skočiť na obsah

tomassi

Odporúčané príspevky

Myslíte si, že sú kresťania skutočne ohrození?

sú ohrození len v moslimských krajinách?

je ohrozenie kresťanov problémom len kresťanstva alebo aj neveriacich?

 

http://www.tyzden.sk/reportaze-tyzdna/krestania-v-ohrozeni.html

. . .

 

- môžete rozviť aj vlastné úvahy,

nielen zodpovedať otázky

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem celkom dobre, či tak, ako to podal Palko, je politická otázka

alebo aj politická aj náboženská, zrejme trochu oboje, ale celkom politická nebude

 

k téme sa dnes objavil jeden článok cirkev v západnej európe opúšťajú katolíci

 

mám doma jednu knihu, ktorá bola napísaná kedysi v osemdesiatych rokoch, jedným vtedajším západonemeckým autorom, ktorý už vtedy spomína, že v západných krajinách má cirkev problém s dopĺňaním mladých kňazov, a je nútená spájať farnosti pre ich nedostatok, a že cirkev už vtedy opúšťali veriaci, to vtedy ešte neprepukalo toľko škandálov okolo cirkvi, pápežom bol charizmatický Wojtyla, ktorého veriaci milovali.

je to aj politický problém, kresťania sú ohrození, ale nielen kresťania, je to aj vnútorný aj civilizačný problém, nie sú ohrození len v moslimských krajinách, a je to čiastočne problém všetkých, nielen kresťanov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nielen čiastočne

je to problém všetkých

 

pretože útoky na kresťanov, kostoly, . . .

sú útoky na Európu samotnú, kt. stojí na judokresťanskej tradícii

aj keď sa jej paradoxne zrieka

 

práve to,

že je to politickou otázkou,

nám pripomína, že sa týka nás všetkých

hovorenie o aj aj otázke,

je nosením dreva do lesa

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, pán Palko nepôsobí ako človek, ktorý by bol v skutočnom ohrození. Pripadá mi ako dobre živený, spokojný a materiálne zabezpečený kresťan, rovnako ako napríklad i ďalšie zo skromných Božích detí, pán Slota.

 

Ako vždy, využijem i priestor na vlastnú úvahu.

Nepoznám príliš veľa moslimov, no rodiny, s ktorými som sa doteraz zoznámil, som si skutočne obľúbil. Zistil som, že ctia morálne hodnoty, ktoré si vážim aj ja. Ako konkrétny príklad uvediem pohostinnosť; moslimovia, s ktorými som prišiel do kontaktu, ma vo svojich domovoch privítali skutočne zdvorilo. Zaujímavé je, že vôbec neprikladali význam môjmu vierovyznaniu, naopak, vôbec sa oň nezaujímali. Nepýtali sa ma, v ktorého boha verím, ale posudzovali ma na základe toho, ako som sa voči nim zachoval. Jediný dobrý skutok, ktorým som týmto ľuďom pomohol, bola malá dobročinná akcia.

Dnes, hoci od tejto udalosti ubehlo viac než desaťročie, títo ľudia si ma vážia stále rovnako, presvedčil som sa o tom opakovane pri krátkych výletoch do Rakúska, kde našli svoj nový domov.

Naproti tomu moji vlastní rodáci a krajania, dobrí susedia a kresťania, ktorým som pomohol omnoho výraznejšie, zabúdajú na moje meno obvykle v priebehu siedmych dní. :cem:

 

Momentálne sa teda moslimskou kultúrou ohrozený necítim, ale pravdou je, že nenavštevujem krajiny postihnuté občianskymi nepokojmi a rovnako nenavštevujem ani kostoly. Na záver dodávam, že sa považujem za ateistu, hoci svoje úvahy o zmysle či stvorení života ešte stále považujem za otvorené.

  • Pridať bod 1
  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

valcik

 

toto nebolo sólo vystúpenie pána Palka

tieto zhromaždenia na podporu kresťanov sa konali po celej Európe

 

ak by si pozornejšie počúval,

počul by si o nečakaní na rozriešenie veľkého ideového zápasu

medzi umiernenými a radikálnymi moslimami (kt. sú hlavnou hrozbou

veď už dávno sa hovorí o nebezpečenstve nie teroristov,

ale bežných moslimov, kt. s nimi sympatizujú a doslova im fandia)

 

Hm, pán Palko nepôsobí ako človek, ktorý by bol v skutočnom ohrození. Pripadá mi ako dobre živený, spokojný a materiálne zabezpečený kresťan, rovnako ako napríklad i ďalšie zo skromných Božích detí, pán Slota.

práve toto je štýl Slotu a spol.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno, reagoval som mierne ironicky; z mítingu som si pozrel iba prvých 10 sekúnd.

Stále mi to však pripadá ako paralela so starými udalosťami, keď cirkev vyzbrojila svojich verných žiarivými mečmi, posadila ich do lodí a s požehnaním im prikázala: "Tých aztéckych pohanov pobite do posledného muža a nezabudnite, pri návrate domov treba naložiť do podpalubia všetko zlato!"

Či už sa jedná o kresťanov, alebo o moslimov, túto tému chápem viac ako otázku morálnych a ľudských hodnôt, nie ako otázku viery. (Platí pre obe strany rovnako.)

  • Pridať bod 1
  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hodnotová neutralita, mmm :cem:

 

inak

tu ide "iba" o ochranu kresťanov

viď Irak 1,3 mil. -> 0,3 mil. a podobne

 

či vidíš nejaké tie paralely s "temným stredovekom", krvilačnou inkvizíciou, . . .?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie, inkvizíciu som nespomínal.

Celé toto trúbenie na poplach mi však pripadá skôr ako ochrana toho, čo anglickí gentlemani nazývajú "establishment" a zdá sa mi, že kultúrne dedičstvo a morálne hodnoty sú popri tom pre našich pohlavárov len druhoradé, hoci pán Palko to prezentuje inak.

 

edit:

viď Irak 1,3 mil. -> 0,3 mil. a podobne

Hm, táto štatistika mi veľa nehovorí. Znázorňuje pomer medzi počtom kresťanov a moslimov v Iraku? Alebo je to len počet kresťanov? Ak áno, aký časový úsek tieto štatistiky zahrnuli? Kam sa tí kresťania podeli, stali sa obeťami násilia, alebo len konvertovali, či opustili Irak? Rozveď to trocha.

(tentokrát sa pýtam bez irónie)

 

Napadá mi i ďalšia vec. Možno je menší počet kresťanov a prázdne kostoly skôr následok toho, že viera nie je povinná a ľudia sa skrátka od cirkvi dištancujú, na základe vnútorného presvedčenia. Je táto alternatíva pritiahnutá za vlasy?

 

Hm, tiež by ma celkom zaujímalo, či sa cítia moslimskou kultúrou rovnako ohrození napríklad i budhisti, ale to už zrejme do tejto témy nepatrí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

či vidíš nejaké tie paralely s "temným stredovekom"

Vlastne áno, keď si to spomenul, nejakú tú paralelu som si uvedomil. :cem:

Povedz, ty, ako dobrý kresťan, začal si si už digitálne hry poctivo kupovať, alebo ich ešte stále kradneš cez !!warez!!y?

Ak sa tebe zdá môj rebríček hodnôt neutrálny, potom ja zas ten tvoj nazvem selektívnym.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

šak my kresťania sa z toho povrchne vyspovedáme,

také ľahké nevieš?

 

ale vážne

na PS3 si hry s brachom poctivo kupujeme aj keď 2nd hand, ale nepirátime

a nejdem do CustomFirmWare

ťahanie softvéru je zlé-nesprávne

to si uvedomujem

viem

som pokrytec - vodu kážem, víno pijem

 

na rozdiel od neutrálneho - relativistického zmýšľania,

kt. nevie rozoznať medzi správnym a nesprávnym

 

inak ďalším dôsledkom "neutrality"

je aj odchod od témy, ktorý sa síce tvári,

že chce ísť do hĺbky, no tak nekoná

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Máš pravdu, od pôvodnej témy som odbočil poriadne. Vráťme sa teda k štatisktikám a ak uznáš za vhodné, pokojne všetky zbytočné príspevky, spolu s týmto, odstráň. Práve k tej spovedi som mieril; staré cirkevné hriechy sú premlčané, nové sa dajú anulovať v spovednici.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

myslíte si, že sú kresťania skutočne ohrození?

Skutocne ano - ale nie len zvonku. Horsie je "ohrozenie" z vnutra. Na jednej strane sa nabozenstvo vo vacsina pripadov minimalizovalo na deklarovanie viery a obcasne navstevy kostola. A z toho vyplyva druha strana, ze krestanstvo je predsa len jeden zo zakladov Europy a z tychto zakladov (aj ked nie su priamo nabozenske) sa ustupuje.

 

sú ohrození len v moslimských krajinách?

Myslim ze v majoritne moslimskych krajinach uz vela krestanov nezostava a ubuda ich. Takze to ohrozene mnozstvo je relativne male. A tak isto - ten zvysok krestanov v "bezpeci" na nich kasle (kedze sme moderni a nebudeme predsa citit spriaznenost s niekym, len kvoli nabozenstvu, aj ked je tento kvoli nabozenstvu prenasledovany). Takze kopti v egypte alebo krestania v iraku ci libanone neexistuju. Je to tak pre nas lepsie.

 

je ohrozenie kresťanov problémom len kresťanstva alebo aj neveriacich?

Ak by stratili niektore idey, tak to bude mozno nie "problem" - ale urcite vyrazna strata pre vsetkych. Aj ti, co sa vyhranuju proti krestanom, europe, zapadnej civilizacii - ti vsetci cerpaju z toho, co "krestansky zapad" vytvoril za zopar storoci. Aj ti co kritizuju zapadnu civilizaciu, pouzivaju argumenty, ktore vysli z tejto civilizacie.

Cize nejde o krestanov ak takych, ale o obrovsku myslienkovu silu, ktora taha ludstvo dopredu - a je jedno ci v dobrom, alebo zlom, jednoducho "zapad" je uholny kamen, voci ktoremu sa vacsina zvysku sveta definuje (staci len zdoraznovat, ze "nie su ako zapad"). A tazko povedat, ci idey mozu prezit bez ludi, co v ne veria...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

včera som čítala o záchrane ohrozeného ministerstva pre náboženské menšiny v Pakistane, aj s fotkou jediného katolíckeho ministra vo vláde Shahbaz Bhattiho.

 

dnes je všetko ináč:

Dnes dopoludnia bol v pakistanskom hlavnom meste Islamabád zastrelený minister pre náboženské menšiny Shahbaz Bhatti. Len prednedávnom bol pritom znovu vymenovaný do čela rezortu, ktorému hrozilo zrušenie. Čo čaká náboženské menšiny v Pakistane teraz?

 

http://www.postoy.sk/shahbaz_bhatti_vrazda

podstatné prvotné informácie sú v článku, udalosť sa netýka len kresťanov, ale vôbec náboženských menšín.

ich budúcnosť je neistá, atentát pripisujú Talibanu, aj keď sa k nemu zatiaľ nikto neprihlásil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslíte si, že sú kresťania skutočne ohrození?

sú ohrození len v moslimských krajinách?

je ohrozenie kresťanov problémom len kresťanstva alebo aj neveriacich?

. . .

 

- môžete rozviť aj vlastné úvahy,

nielen zodpovedať otázky

 

Ak mam odpovedat od podlahy, ano su. Je to vec situacie vo svete, ohrozeny je vlastne kazdy. Zvysena frekvencia utokov /alebo ich zvysena medializacia/ vsak zatial nevypoveda o druhom holokauste. Ak nebudeme brat v uvahu akcie autonomnych skupiniek, moslimske krajiny sa volaju moslimskymi aj preto, lebo nabozenstvo je tam vo vacsej /alebo absolutnej/ miere napojene na stat. Z nasho pohladu je odsudenie krestanky v Irane neprijatelne, ale v Irane je to bezna sucast vykonu prava. Na druhej strane, pokial vojak NATO v Iraku niekoho umyselne zastreli, z nasho pohladu to bude osobne zlyhanie, sucast boja atd. Bezny Iracan to vsak moze vnimat ako vrazdu moslima krestanom /a nebude patrat po sirsich suvislostiach/

 

Utoky na krestanov vo svete samozrejme netreba brat na lahku vahu, su to konieckoncov utoky na ludi. Sucasni krestania by sa vsak mali zaoberat skor ohrozenim zvnutra, tam ciha pre krestanstvo vacsie nebezpecenstvo, ako v teokratickom Irane.

 

K posledenej otazke. Najprv by som oddelil ohrozenie krestanov, od ohrozenia krestanstva, aby sme neprisli k nedorozumeniu. Clovek, ktory cti zakladne moralne pravidla odsudi utoky na druhych, nech uz su motivovane cimkolvek. K ohrozeniu samotneho krestanstva vsak nemusi ateista zaujat jednoznacny nazor a ziadny krestan by mu to nemal mat za zle

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podstatné prvotné informácie sú v článku, udalosť sa netýka len kresťanov, ale vôbec náboženských menšín.

Pakistan ma cca. 97% moslimov, 1,5% krestanov, 1,5% hinduistov. Takze krestanov sa to tyka poriadne. Prirodzene ze aj hinduistov, kedze tito su z fundamentalistickeho pohladu na tom este horsie - krestania su pomyleny a hereticky lud knihy, ale hinduisti su proste pohania. Dusevna a nabozenska spodina. Myslim ze v Indii by k tomu mali co povedat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Európe je kresťanstvo ohrozené celkom určite. A pokým tu bude mať agresívny islam čoraz väčší vplyv tak budúcnosť v Európe nevidím ružovo a centrum kresťanstva sa presunie do latinskej Ameriky a subsaharskej Afriky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Dnes som na ČT2 pozeral zaujímavý dokument z čias zániku Rímskej ríše, keď Frankovia získvali Gáliu pre seba. Veľkou morálnou silou ranných Frankov sa stalo kresťanstvo a vraj vďaka viere Frankovia dokázali vytvoriť jednu z najsilnejších ríš počas stredoveku, ktorej dedičtvo sa vidí dodnes. Keď si porovnáme vtedajšie kresťanstvo so súčasným, tak dnes môžeme hovoriť skôr o post-kresťanskej Európe.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

k téme ... k téme ?

prekvapivý článok na prekvapivom mieste.

Reflex nie je známy tým, že je prokresťanský, ale nedával si nikdy servítky. za posledné roky sa trochu zmenil, prístup je spoplatnený už dávno, ale tento článok je skrátená verzia z tlačeného časopisu, podstata tam je

dám ho sem celý, v zdroji je trochu rozhádzaný : zdroj: reflex.cz

 

Když byl teď zabit arcilotr Usáma bin Ládin, mnoho muslimů ve světě protestovalo, že Američané znesvětili jeho tělo, protože vykonali pohřeb do moře. Naproti tomu, když Muzeum současného umění ve francouzském Avignonu vystavovalo v dubnu fotografii s názvem „Kristus v moči“, většina Evropanů mlčela. Tělo Ježíše Krista ponořeného v moči považují za „umělecké dílo“. Bohužel, naše civilizace se tím sama posílá do pekel.

 

Autorem snímku „Piss Christ“ je americký fotograf z New Yorku, Andres Serrano (50). Své „dílo“, ve kterém je krucifix s Kristem ponořený ve skleněné nádobě s údajnou močí, vytvořil už před lety. Ve své „práci“ využívá Serrano pravidelně i mrtvoly lidí, trus a tělesné tekutiny vůbec.

 

V Avignonu se na protest pokusilo několik věřících rozbít fotografii „Kristus v moči“ kladivem. Odezva? Místní úřady to považují za „útok na svobodu projevu“ a porušení „uměleckých svobod“. Že Serrano útočí na samotnou podstatu naší civilizace, je naopak shledáno možným.

 

Považuji podobný postup za naprostou zvrácenost, na niž v budoucnosti Evropané tvrdě doplatí. Evropané tolerují všechno a maskují se u toho svobodou, která se dá nejenom využívat, ale když má někdo „umělecké“ nutkání, jako v tomto případě, tak i zneužívat.

 

Představme si ale, že někdo v Evropě vystaví fotografii, na níž bude „Korán v moči“. Všichni víme, co by se stalo. V podstatě by vypukla válka, kterou by vedli muslimové usídlení na našem kontinentu, ale i ti ostatní v celém světě. Hořely by ambasády zemí Evropské unie, byli by zabíjeni lidé.

„Kristus v moči“ většině lidí ale nevadí. Evropská sebevražda v přímém přenosu pokračuje …

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...
  • Pred 1 rokom...

Moslimovia prenasledujú kresťanov, ale najhorší sú komunisti

 

Odhadom až 100 miliónov kresťanov je vo svete prenasledovaných kvôli svojej viere. Uvádza to štúdia organizácie Open Doors. Najhoršia situácia je v Afrike.

 

Na čele rebríčka najhorších krajín, ktoré prenasledujú kresťanov kvôli viere, je komunistická Severná Kórea. (...) Ďalších osem priečok patrí krajinám, kde vládne islamizmus. Najmä v Afrike sa pre kresťanov situácia výrazne zhoršuje. Po prvý raz sa v rebríčku najhorších krajín objavili Mali, Tanzánia, Keňa, Uganda a Niger. (...) Vyhrotená situácia je aj v arabských krajinách, ktoré v rámci tzv. Arabskej jari prešli spoločenským vývojom. Podľa šéfa nemeckej pobočky Open Doors Markusa Rodeho revolúcia a demokratické voľby v Egypte poslúžili islamistickým skupinám ako je Moslimské bratstvo a salafisti ako odrazový mostík, ako sa dostať k moci: „Bohužiaľ v tejto súvislosti nevidíme koniec cezhraničnému šíreniu extrémistického islamu a masívneho prenasledovania a vyháňania kresťanskej menšiny.“

Keď si odmyslíme komunistov, ako je možné, že náboženstvo pokoja a mieru, ako o svojej ideológii často dristajú moslimovia, prenasleduje až 100 miliónov ľudí iného vierovyznania na tejto planéte? A správa píše len o kresťanoch, nie o hinduistoch či budhistoch a ostatných.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď si odmyslíme komunistov, ako je možné, že náboženstvo pokoja a mieru, ako o svojej ideológii často dristajú moslimovia, prenasleduje až 100 miliónov ľudí iného vierovyznania na tejto planéte?

 

Dar al Islam... a Dar al Harb predsa ;)

 

Mier je dosiahnuty eliminaciou jeho nepriatelov. Alebo nieco na ten sposob. Ale marketing maju tiez dobry.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ber to asi tak, ze tento "mor" nebude vykoreneny, ani vyhnany z Europy - neviem si predstavit rozumny, ani nerozumny sposob, ako to dosiahnut. Takze nejaky modus vivendi bude nutne dosiahnut, ci uz v dobrom, alebo zlom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov