Jump to content

Moslimovia vyzvali na mier s kresťanmi


Sniper

Recommended Posts

Za posledné dva dni sa na webe objavili dve správy:

 

Moslimskí učenci vyzvali na mier s kresťanmi

 

Vyše 130 moslimských učencov z celého sveta vyzvalo dnes na mier a porozumenie medzi islamom a kresťanstvom. V liste pápežovi Benediktovi XVI. a ďalším kresťanským lídrom uviedli, že v stávke je "možno prežitie samotného sveta".

 

Podľa moslimských učencov nie je nájdenie spoločnej reči medzi dvoma najväčšími náboženstvami sveta len otázkou pre zdvorilý dialóg medzi náboženskými vodcami.

 

"Ak nie sú moslimovia a kresťania v mieri, svet nemôže byť v mieri. Pri strašnej výzbroji dnešného sveta, pri moslimoch a kresťanoch prepletených všade ako ešte nikdy, nemôže žiadna strana jednostranne zvíťaziť v konflikte medzi vyše polovicou obyvateľov sveta," uvádza list.

 

"V stávke je naša spoločná budúcnosť. V stávke je možno prežitie samotného sveta," napísali učenci.

 

 

Moslimovia píšu kresťanom

 

Základom vzájomného pochopenia týchto náboženstiev môžu byť spoločné princípy viery - láska k Bohu a blížnemu. Autori si pomáhajú citátmi z Biblie a Koránu. Pod bezprecedentný list sa podpísali prominentní moslimskí lídri z rôznych vetiev islamu vrátane náboženských vodcov Turecka, Ruska či Iraku.

 

 

Na jednej strane je to pekná a neposlednom rade aj potrebná vec. Kresťanov a moslimov je na svete viac ako 3,5 miliardy ľudí, a mierová spolupráca je potrebná.

Môžem pochváliť molimských učencov, že sa odhodlali na tento krok.

 

Ale každá minca má dve strany. Ako toto vyhlásenie prijmú samotní moslimovia? Neverím, že všetci moslimovia súhlasia s týmto posolstvom, veľa z nich je za islamizáciu celého sveta, kde nie je pre kresťanstvo miesta a nemôžeme zabúdať ani na rôzne teroristické svorky, pre ktoré tu nemajú miesto ani umiernení moslimovia.

 

V každom prípade som zvedavý či zostane len pri slovách alebo príde aj na činy.

Link to comment
Share on other sites

Tiež túto výzvu hodnotím pozitívne. Som presvedčený, že väčšina moslimov patrí medzi umiernených, ale je naozaj otázne, či táto výzva prinesie reálne zlepšenie vzájomných vzťahov. Pokiaľ tu budú teroristické organizácie hlásiace sa k radikálnemu islamu a vyzývajúce na džihád, pokiaľ budú do ich radov stále pribúdať noví teroristi a pokračovať vo svojich akciách proti západným krajinám môže byť síce deklarované vzájomné zmierenie, ale aká bude realita? Bude mať výzva týchto učencov nejaký vplyv na teroristov a na to, aby sa nerozširovali ich rady?

 

Neverím, že všetci moslimovia súhlasia s týmto posolstvom, veľa z nich je za islamizáciu celého sveta,

To, že veľa moslimov považuje za ideálny stav celosvetový islam je celkom logické. Podobne je to napríklad aj s časťou Američanov, ktorí si myslia, že celému svetu by najlepšie prospel americký model demokracie. V podobnom duchu najmä v minulosti zmýšľali katolíci (pre KDH by asi bolo tiež naideálnejšie, keby bol celý svet katolícky), protestanti alebo aj komunisti. Vychádza to z veľkej časti aj z nepoznania a nepochopenia mentality toho druhého. Záleží aj na tom, či sa jedná len o neškodný názor, že taký stav by bol optimálny so zmierením sa s tým, že to tak nie je ani nebude a rešpektovaním mierovej koexistencie v heterogénnom svete, alebo či ide o teroristov a náboženských fanatikov (ale aj ich sympatizantov), ktorý sa podieľajú na aktívnom boji proti všetkému neislamskému.
Link to comment
Share on other sites

Podobne je to napríklad aj s časťou Američanov, ktorý si myslia, že celému svetu by najlepšie prospel americký model demokracie.

To sú tí istí čo najviac vykrikujú aby sa USA stiahli z Iraku?

 

Americký model demokracie je niečo podobné ako predstava spravodlivého komunizmu na večné časy. US demokracia sa nedá naimportovať do krajín kde ľudia celé generácie žijú v režimoch. Pre nich je režim, aj keď možno majú výhrady, niečo prirodzené, ako pre nás demokracia. Zase ani my nemôžeme povedať, že demokracia je niečo čo je ideálne.

 

Moslimský svet, dlhodobo sa vyvíjajúci v kvázi totalitných režimoch, nikdy nebude demokratický, ale určitý "režim demokracie" by mohol byť prijatý každým.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Tuším tu nie je žiadna všeobecná téma venovaná islamu, strčím to teda sem.

Pred pár dňami vyhlásil najvyšší duchovný vodca Iránu Ali Chameneí fatvu, ktorá zakazuje moslimom vývoj a používanie jadrových zbraní. Fatva je záväzným nariadením a vzťahuje sa nielen na iránskych veriacich, ale rovnako platí i pre všetkých ostatných prívržencov islamu po celom svete.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

K tej fatwe - uz sa vyjadril PAKISTAN? :)

 

Pretoze to je tusim jedina moslimska krajina, ktora ma jadrove zbrane - takze je uplne prva na rane. A bude fungovat ako lakmusovy papier.

 

Ale vseobecne by som to az tak vazne nebral. Islam zakazuje vela veci, napriklad aj samovrazdy - a zjavne to aj velmi veriacim vobec nebrani zo seba urobit chodiace bomby. Takze ide zrejme len o vec naoko.

Link to comment
Share on other sites

Fatva je záväzným nariadením a vzťahuje sa nielen na iránskych veriacich, ale rovnako platí i pre všetkých ostatných prívržencov islamu po celom svete.

 

Problém je, že iránsky ajatolláh je šiítsky duchovný a nie sunnitský, takže sunniti, ktorých je asi 90% na celom svete, zrejme nebudú brať na vedomie fatvu šiítskeho duchovného. Okrem toho fatva sa rozdielne vníma medzi šiítmi a sunnitmi, u sunnitov má skôr len odporúčací charakter, ktorý nie je záväzný.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy