Skočiť na obsah

Deti, povaha a správanie sa detí


Sniper

Odporúčané príspevky

Naco by mu bola buda,ked nema psa?

 

Ci on nemyslel psia buda ako psia buda? Naco by povedal ,ze to dali do psej budy? To na zapade si len tak poviete. Dal to do kurnika, mackinho koterca?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, no mna zaujalo nieco ine:) sniper co znamena u nas? vysvetli? ja ta mam v skatulke stary mladenec;)

 

šak netere, písal.

 

nedávno sme boli v takej tej herni pre deti s vnučkami. Ninka mi vraví: babka, ľahni si tu na toto ( a ukázala na také to kreslo, čo sa aj ležať na ňom dá a podľa polohy tela mení tvar), budeme sa hrať akože si v nemocnici.

Mne sa moc nechcelo, bolo to dosť nízko. tak jej vravím: Ale Ninka, ak si tam ľahnem, už sa nepostavím.

A ona na to: A ako potom vstávaš z postele, keď ideš ráno do roboty?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nasnezilo. Chalan sa pojde lyzovat na Donovali.  Keby nenasnezilo sli by v marci. Zadarmo to maju 5.taci(resp. raz) , on je siestak nieco sa mu doplati a pojde snimi aj dalsie roky. Oni aj tak idu ako druhy stupen, nie triedy. Rocnik.Ide v pondelok, nech sa zabavy. Teda vyhoda v ciganskej skole -5 dni lyzovacky.  V bielej to sa neda.

 

Cigani nemaju lyze, ani ich to nelaka(nevedia co to je). V bielej skole. Tam maju lyze ,ale nemaju kapacitu aby cela skola sa sla lyzovat. Lebo chalan tam bol minuly rok, aj v pondelok aj dalsie roky.  Polovica deti to ma asi zadarmo a druha si nieco doplati a spolu sa lyzuju. Ci co robia. Idu tam take deti co maju o to zaujem. 5taci- 9taci.

 

Chalana nikto nepotrebuje ucit lyzovat. Som si isty,ze on detom co to nejde vysvetluje ako to maju robit. A potom sa zguluju.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes bol celkom dobry turnaj v Roznave. Nasim sa so stastim podarilo urvat druhe miesto. Z prava v cervenom su nasi,  vedla, Kac kosice, tmavomodri Lubotice, Svetlo modry A muzstvo Roznava (vitaz), Svetlozeleny B-muzstvo Roznavi, Bieli Stara Lubovna, Spiska Bela.

 

My sme prehrali  s oboma  druzstvami Roznavi(z Beckom 1:0 a Acko 3:2) a remizovali(0:0) s Luboticami(ti maju velmi sikovne deti,hrali najlepsi futbal - skoncili 4.ti). Ze sme skoncili na druhom mieste na pomohla tabulka 3 desatbodovych timov. Ale tam keby na konci turnaja B muzstvo neprehralo s tou Belou(ktore skoncilo 6ste,proste potrebovali 3body z toho zapasu), by sme boli asi 4ti ci piati, lebo Roznava B by malo tiez 10 bodov. Teda by bola tabulka 4.muzstiev, a nas by tam uz minimalne o body preskocili Stara lubovna,a mozno na skore aj vsetci ostatni.

 

Ale po dvoch rokoch co som na podobnom turnaji nebol, vcelku spestrenie. Pre nasich chalanov bol skoro kazdy zapas vyrovnany a boj. Len jeden sme vyhrali 4:1. 

post-1625-0-51778500-1575829740_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pred dvoma rokmi ty cerveny by to asi vyhrali. Bolo tam 8 dobrych hracov. Traja odisli. Jeden- utocnik do Rimavskej, Druhy zaloznik - on hral obrancu a to bol podstatny hrac, toto je katekoria u 13 a ten ich spoluhrac  hra za podrezovu u 14(teta aj v podbrezovej ci I.lige je najsikovnejsi
. A brankar ten hra za starsich ziakov.  Ja som dva roky nebol na turnaji. Ostali tam 5 ti co to mali zazite. Predtym boli 8. Ti 5ti ,oni ani ked boli 8 nehrali nakrajsi futbal. Len vedeli vyhrat.

 

Bol zapas a hrali s roznavou A- oni mali a tocili 3- 4 rky(dvanast hracov v poli proti 5tim). A dobre(dobry hraci myslim Roznavu), ved tam mali aj Bcko.  Ti piati tam vyhravali pol zapasu 2:1 ,prehrali 3:2. Teda ti 5ti nasi Revucania nechali strasne vela a vedeli a oni sa naucili bojovat 4 roky dozadu.  Teda aj 5ti sa mozu postavit 12.  My sme mali dalsich 5tich na lavicke,ale to su hraci o dva roky mladsi. Su sikovni, aj maju odohrate turnaje,ale stale su o dva roky mladsi. Takto oni nehrali vobec asi posledne dve zapasy, s Roznavou, aStarou lubovnou to hrali len ti piati. 

 

Nebol to slaby turnaj. Roznava mat 12 hracov. A Lubotice - ti boli najsikovnejsi.  My vieme bojovat so superom. Co robili tie deti s Lubotic. Oni nevedia strielat goly. len do prazdnej -  preto snami 0:0. Ale ake narazacky, a sprvej. A ako sachovali Roznavu. Ich byli, nas nie. Tam bola bitka jedna na jedneho. Ale 4 hraci s Lubotic ako hrali proti Roznave to som este nevidel. prehrali s Roznavou 3:0 ,kvoli tomu keby mali 8 deti ako mali 4 tak by to vypraskali vsetko. ta prva stvorka z lubotic - bola nenormalne dobra.

 

Dve nakrajsie zapasy na turnajoch co som videl. Ruzomberok - Lipany. A Roznava - Lubotice. Ak sme my snimi hrali bol to uplne iny futbal a dvakrat sme vyhrali,raz remizovali a raz prehrali 3:2. Proste bol to uplne iny futbal. Ak hrali s Revucou - nemohli hrat pekne, len bojovat. Ako vminulosti to vyhrali. Lebo mali 3 dalsich  futbalistov.

 

Ale aj ten predchadzajuci  turnaj bol velmi dobry. U nas je problem ,ze je malo deti. tam potrebujes dobrych aspon 8smich.  Pozerat sa na syna ,ked uz nevladze.  18 minut lietaj po palubovke. Neda sato ako na teba vybehnu traja iny certvy hraci.  Trosku to v minulosti zvladal ten co mu to futbalovo myslelo - a hra za podbrezovu. Ale ti co im to menej misli musia viacej behat. Priklad moj syn - a takych hracov potrebujes aj vymenit.

 

https://tv.teraz.sk/sport-tu-teraz/x7p3wxu20191213_sport_047_konik/17511/

Nemohol sa redaktor viac snim rozpravat, preco slovan nema viacej slovakov. Trebars z jeho mladeznickych timov. Konik to trenoval. Koho zaujimaci bozenik je otrok. Co otom moze vediet Konik. 

 

Teda ako sa ma zdvihnut ta liga? A ked tam mam konika sa ho spytam ako zdvihnut kvalitu u deti, dorast a juniorov?? 

 

Mna nezaujima Konikov nazor na reprezentaciu. Ked to zaujima redaktora ,nech sa ho spyta mimo zaber. 

 

Ja som chcel napisat Andrejovi svoje postrehy na otazky. Ale nema email. Mna by viac zaujimalo co maju lepsie robit kluby s detmi aby mali lepsich hracov. A to je trener co dosial trenoval deti.

 

--------------

Ako s revuckymi detmi musia bojovat.  Ale povahou ani jedno revucke dieta sa nepobije. Ani niesu sprinteri, ani bojovnici. Drzia spolu, ale hlavne maju odohranych vela turnajov.  a boli nauceni vyhravat. Ked sa stane nie ci faul,spadne ine dieta . moj syn ho ide hned sledovat. A ospravedlnit. Ci povzbudit - supera.

 

Moj syn asi za 7 rokov co hra futbal nebol asi ani faulovany ani zraneny. Tento turnaj dal prvy gol. Na turnajoch odohral mozno 60 zapasov a 60 zapasov ma aj v lige - na travniku teraz dal prvykrat gol. Myslim vaznejsi turnaj a  ligu. Nie male turnaje(na jednom bol vyhlaseny za najlepsieho strelca - dostal sosku  a doma mi povededal ze jeden gol mu pripisali navyse - dal ho jeho spoluhrac) ci treningu.

 

--------------

 

Pisu ambiciozny rodicia - co nedokazali to chcu cez deti? Kto to pise? Len teraz sa zamyslam. Ze vsporte nic nedokazali a chcu viac od tych deti.  Chcel som aby chalan hral futbal. A baviho to. Inak futbal hra aj dcera. Chce aby som sa isiel pozriet na jej trening, ze tam bol otecko  - hraca a si snimi kopal.  

 

Dceru som nechcel dat na futbal. Chodi tam asi rok. Kopacky ma, dresy tiez.  jej sa asi to paci . Ray ta vybehne ako  zlty ne. potom cerveny ronal. Tie dresy aj kopacky ma po bratovi. Oni aj so susedovcami si zakopu. ci v skle. pojdem sa pozriet. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes dalo ineko svoje hodnotenie.

V blogu pisu 

 

 Hodnotenie odráža dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte, pričom v prípade ZŠ do hodnotenia vstupujú výsledky Testovania 9 (váha 60 %), Testovania 5 (20 %) a mimoriadne výsledky oceňované ministerstvom školstva (20 %). 

https://ineko.blog.sme.sk/c/523272/pozrite-si-cerstve-rebricky-zakladnych-a-strednych-skol.html

 

Oni to davaju asi za priemerovane tri roky.

 

Za monitor 5 ja udaje najst neviem a velmi by ma to zaujimalo za skoly(kto to vie najst nech da vediet). Jednotlive skoly. Ale Monitor 9 ide.

 

Vlastne cely tento prispevok pisem kvoli tomu to clanku.

https://www.postoj.sk/49992/najvaecsim-sponzorom-romskych-deti-su-ich-neromski-spoluziaci

 

Teraz dam vysledky na monitore 9  za poslednych 5 rokov, dvoch skol kde su aj romovia. 

 

Toto je zakladna skola Hviezdoslavova.  Oni za 5 rokov mali najhorsi vysledok cca 51% a najlepsi 63%.

 

Druha skola, vola za I.B.Zocha, kde chodia moje deti a uci moja zena. 

Tam najhorsi vysledok za matiku a slovencinu v priemere v rocniku mal cca 34%(2019) a najlepsi 69%(2018). Ako moze byt taky rozdiel?69% je uroven 8 rocnych gymnazii v 4triede a 34% To je uz skoro uroven skol v Ratkovej ci Sirku ,kde je 95% romskych deti.

 

Ja to nechapem.

Udaje za tie skoly ci hocijake ine si viete zistit. tu.

https://dataportal.nucem.sk/Dataportal-web/web/vysledky/2019/testovanie/index.xhtml

 

.

 

 

 

 

 

 

 


Hodnotenie Ineko. Asi to robia len kvoli grantom z EU,lebo inak je to asi nanic.

 

Uz len jeden obrazok.


Napisal som to do obrazku - ta tornalska skola vzdy bude patrit medzi tri najlepsie v okrese., mozno aj ta druha tornalska skola - ja ich vobec nepoznam, ani neviem kde su v Tornali. Onicom rebricek. 

 

Ale tam mozte vidiet na tom obrazku, do ktorej   kolko chodi znevyhodnenych deti(tretie cislo od spodu). Do tej zeninej 40%, do tej druhej "konkurencnej" necelych 20% a do tych dalsich dvoch 0.

 

Hviezdoslavka by mala zobrat mozno dalsich 5 ucitelov, ci pomocnych ucitelov a vysledky iste budu lepsie. Asi im ale treba dat na to aj peniaze.

Hviez.odt

I.B.Z..odt

Ineko.odt

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moj nazor. preco tak velke rozdiely neviem. Chalan ostal na tej skole. Ale on da kazdy predmet na 80-90%. Teda jemu je to jedno. Alebo ked som ho testoval a pripravoval na olympiadu pytagoriadu. To daval na 80 -90 %  - Doma aj 100%. Ale pri teste to nespravi.A to som mu daval o rocnik dva "tazsie priklady" co vedel riesit - nevie sa len 1000% pripravit na 1000 vyriesenie. Nerobil som to uz asi dva roky a zacnem. Zistim co vie.

 

Spytal som sa aj zeny a ukazal tie podivne cisla. Povedala 2018 a 2019 bola kontrolovat u nas na skole(ona je anglictinar a ucitel nabozenstva). Predtym bola na inych skolach(mimo svoju skolu). Ze nikomu nepomahala , a ze tie pocty deti aj vysledky podla nej sedia.  Ze vraj mali by byt presne.  Ale tie vykyvy na tej jej skole su haluzne. Raz skoro 70% a potom 35%. Inak aj keby to bola pravda ze taky material mas. To musi byt desna praca pre ucitela.

 

Neviem ides ako matikar do triedy kde mas nadpriemernych bystrich skoro gymplistov(u siestakov, siedmakov) a potom na druhu hodinu k poloretardom (siedmakom, ci sestakom)   to musi byt na palicu. Myslim na hlavu dost. Na hlavu ucitela. Inak ak su sikovnejsi ti mladsi mozno vedia aj viac ako o  dva, tri rocne starsi spoluziaci. Ze ucis aj bystreho 6saka to co nikdy nenaucis 9taka tupeho.

 

Ja som mozno v 8 triede vedel viac. z matiky ako dnesni promovani ingeniri na strojarine.

 

Ja som tam bol na cviceniach(vtriede). Potreboval(tri mi dali zato ze chodim na ekonomiu a nemusim chodit unich na podobny predmet,ukazal index) som 8bodov z matiky aby som mal internat aj na druhy polrok, teda na cvicenia som musel, chodil na kazde druhe ako sa dalo ale mna matika aj tam este uzivila,ci aj bavila(to som mal uz asi cca 20 rokov). Na ekonomike som bol tretiak,nemal internat.  teda chodil som semtam na tie cvicenia. A to na gymply vela nenaucili, ja som to mal zo zakladnej skoly. Riesit rovnice, nieco nove ako limity, ci integraly,derivaty si sa musel naucit, ale ako cmarat ale riesit rovnice,to som sa naucil na zakladnej skole. tam som to spravil milion krat.

 

Na internate som mal spolubyvajucich(na mladej garde) od Zvolena - Detva Hrinova. To mi vyhovovalo. Pili vela, ale som im stacil. o boli to chlapci so strednej strojnickej zo Zvolena. Si myslim, ze znich je aspon polovica strojar inginierov. Nemaju paru o matike. To bol rok asi1999.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vy chapete co to znamena? Jedna skola ma romov 40% druha necelych 20% a tretia 0(v jednom meste,pod spravou jedneho mesta)?Ta co ma nulu ma od inspektora 100%,za riaditelovanie(jeho zena ma ucila fyziku bola to slusna zena - asi pred rokom na tej skole ucila,kde som chodil doskoly). Od mesta 100%(za riaditelovanie). penazi.  Ja som hrdy na tu skolu aj kde maju 40% romov aj kde maja 20% romov - tam by mali dat asi o 5 ucitelov naviac.  Nech sa mozu pretekat - kto bude v Revucej najlepsi.

 

 

Podiel ziakov zo znevyhodneneho prostredia ,ze 0,2.  0,2 Som rozmyslal kto to je a to je 20%deti.

 

mimoriadne výsledky oceňované ministerstvom školstva (20 %) Za co to ta skola dostala? Tie body aj kde nasa aj tornalska mala nulu - co to je za konstatntu - u######anych penazi? Ale nie od romov. Sportovu olympiadu vyhrala 40% skola. 0%percentna trenuju atletiku - snazia sa  - ta sportova olympiada bola o skoku, behu,hode. Aj syn spravil pre skolu nejake body. Ked to cigan hodi granat 50 metrov. Ten biely sa moze aj potrhat aj tak bude 4ty(so svojimi 32).

post-1625-0-91964200-1576625698_thumb.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som to skusil s tou olympiadou. Zo zaciatku to bol horor. Vy neriesite rovnice, on nevedel ani co to je. axa  a na 2 nevie co to je. Obsah stvorca. Som sa ho spytal vy sa to neucite? Potom dones mi zosit co robite v skole. 6staci scitavaju cisla s desatinou ciarkou.

 

Dnes tie priklady z olympiad su velmi na slovickach. Mna to ako dieta nebavilo. Ale synovi to celkom ide. priklad 4 tamkde to je zvyraznene z ltou som nepochopil ani ked som cital riesenie a syn to dal vcelku rychlo. Kym som ja cital riesenie. A nevedel kde sa chytit.

 

Dnes som mu ukazoval ako to riesit, vlastne pocital - ukazoval ako by som na to siel ja. Samozrejme chcel aby to pochopil a dal mu par prikladov na riesenie rovnic.

Jeho to naucit ide v celku rychlo.

 

Ale za dva hodiny sme presli asi 15 prikladou, ja neviem ucit a neviem kolko toho vie. Tak riesenie algebrickych rovnic sme zacali ucit - mozno do dvoch tyzdnov sa dostaneme aj krieseniu a pochopenie kvadratickych rovnic.. Ale cez vianoce sa mu budem venovat dva hodiny denne. Myslim prejdeme 6-7.rocnokovu olympiadu vsetky priklady mozno aj dalej.  

 

Neviem ci je to dobre a ci zle. Ale bez zakladov matiky, co zo skoly nema,nema sancu tieto okresne kola olympiady ani porozumiet. A je mi zle ak 6staci scitavaju 12654,71+4562,21 = ??  Toto snad v 4triede,ale nasobit.

 

Riesenie tych prikladov - ja co som si pamatal ja som olymp.priklady riesil 1990-1992. To bolo o pocitani. Nie na hladani slovicok v texte. Mozno toto je lepsie ja neviem - ja som vedel pocitat ak som videl rieste rovnicu:  a nejaka akoze tazka rovnica. Ja som taketo priklady nemal.

 

 

Ja po nom chcem aby si to precital , zvyraznil si dvolezite slova v texte. Potom si nakraslil zahradu asi ako vyzera. Potom do obrazka dokresli udaje. Ak to nevypada asi ako ma ttak to precmarem, urobim to este raz s udajmi asi ako to ma byt,priblizne aby som pochopil o com v tom priklade ide . Riesil, nasledne skontroloval ci vysledky su OK a ci su vsetky. Ak je v texte,najdi vsetky mozne riesenia asi ich bude viac.

 

On nevie co je pojem rozmer. Ze nevedel co je 6 arov - to som nevedel ani ja som mu povedal ze to je 60 m2 a je to 600 m2. Nas neucili,alebo nepotrebovali sme vediet,kolko je ar. Keby som to potreboval,naucil by som sa to.

 

Nevie si ani popisat obrazok aby tomu o minutu rozumel co tam napisal. On by si to ani nenapisal. Rozmyslal by hlave a tri hodiny pozeral do okna.

post-1625-0-46198000-1576702506_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 

Moja osobná skúsenosť, potvrdzuje napísané. Syn mal od 2.stupňa v triede 3 romov rozdiel bol v tom, že určite neboli zo sociálne znevýhodneného prostredia t.j. z chudobných asociálnych rodín, ale len z vedomostne a spoločensky z rodín nekvalifikovaných pracovníkov, myslím ich rodičov a príbuzných. Problém ktorý som riešil s tr. učiteľkou, riaditeľom, ale aj na ZRPŠ bolo hyperaktívne správanie rómov, vyrušovanie, nerešpektovanie učiteľa ako autority. Najproblematickejšou vyučovacou hodinou bola angličtina, kde učila kvalifikovaná učiteľka plynule hovoriaca jazykom, ale zrejme nedostatočne rázna, až agresívna na čo romovia reagujú zmenou správania. Nakoľko sa jedná o obdobie dospievania kumulovalo sa viacero problémov. Škola bola úplne bezbranná a nemala žiadnu možnosť nápravy. Žiakov vylúčiť nemohla, bola by obvinená z rasizmu. Výsledky. Po prestupe na gymnázium ma už po 6 týždňoch volala do školy učiteľka angličtiny čo som aj predpokladal. Na koncoročnom vysvedčení ZŠ mal syn z angličtiny jednotku samozrejme v porovnaní s romami, ktorí mali nedostatočnú. Predpokladal som študijné problémy, ale čo ma čakalo bolo nepríjemne náročné. Po návšteve gymnázia som syna prihlásil do večernej súkromnej jazykovej školy mesačný poplatok 700 SK. Čo samozrejme pomohlo sa priblížovať vedomostnému priemeru triedy, ale to bolo málo, takže som ešte našiel súkromného učiteľa 100 SK/hodina, ktorý s ním 2x týždene realizoval prípravu do školy toto riešenie zafungovalo tak, že prvý polrok prvého gymnaziálneho štúdia bol klasifikovaný "trojkou" za snahu a zrejme aj za moju veľkú angažovanosť a pravidelné konzultácie s učiteľkou angličtiny. Koncoročne to vychádzalo medzi 3-2, ale učiteľka sa rozhodla z dôvodu jazykovej úrovne v triede pre koncoročnú trojku. Prázdiny boli študijné, súkromný učiteľ.Až prvý polrok druhého ročníka bol klasifikovaný dvojkou. Celkové náklady cca 12 000 Sk/jeden a pol roka, čo na 90-te roky nebola malá suma. Samozrejme ďalšie deti som riešil okamžitým odochodom z takejto školy. Jednoducho nemal som psychických síl ani ekonomické prostriedky riešiť problémy, ktoré vznikli tým, že moje deti sa ocitli v nesprávnom čase a v nesprávnej triede.
https://www.postoj.sk/49992/najvaecsim-sponzorom-romskych-deti-su-ich-neromski-spoluziaciPre mna je  nova skusenost. Skoronova. Co som si povrchne pozrel zosit, co  mi doniesol. 

 

Cez zimu budeme spolu ,ja budem o dvahodiny menej pit. Naucim ho ako to riesit tie priklady. Nie som ucitel -  ja si uz ani tie pojmy nepamatam. Linearna, ,algebricka, ci kvadraticka. 

 

Co si pamatam nas  - vzdy na zaciatku boli funkcie a kreslil si grafy aby si pochopil o co ide. Potom si riesil rovnice. 

 

Teda on dnes by nevedel riesit 6.stacku olympiadu. Ale o dva tyzdne ju riesit bude vediet isto. Ja som to pred 3 rokmi zacal s pytagoriadou, venoval som sa mu rok. Potom som na to kaslal 2 roky. Teraz ho naucim vsetko do 9 rocnika v olympiadach riesit. Vela veci sa aj ja budem musiet naucit. Co mu mozem hodnotne odovzdat? To co mna naucili. Pocitat.

 

Tie slovne ulohy su dobre.  Co su dnes v olympiadach musis byt ovela lepsi. Bystrejsi a je dobre ze na to kladu doraz. Sam si musis zostavit(nakreslit na papieri aj vhlave)) ako to je ,rovnice - Ale najprv ten text musis spravne pochopit. 

 

NIe som ucitel - ale asi si najdem na nete nejake video vysvetlenia co ja mu nedam - funkcii . Ale vsetky priklady mu vysvetlim. Teda ich bude chapat. Alebo som zvedavy. Na skolu a co sa tam ucia uz niesom zvedavy.

 

 

O anglictinu ci ine sa snad postara ci stara zena. Ja ich naucim matiku a prirodne vedy, zemepis. O jazyky zena aj slovencinu.

 

Ja netvrdim ze tie ucitelky to robia zle. Alebo horsie ako ine skoly. Je to zle cele. V siestom rocniku si precvicujte  scitanie. Mna ich ucitelka matiky nezaujima. Ani dosial som nevedel kto to bol. Syna si naucim pocitat sam.

 

Syn je bystry a nauci sa to. Keby bol tupy kaslem na to.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes sme mali turnaj rodicov a deti. bolo 6 druzstiev(vsetky druzstva hrali proti sebe,teda 5 zapasov). Bolo pre pripravkarov - teda dcera chcela aby som tam siel. Hral aj chalan za druzstvo farebnych. My modri podla mna sme spravili dve remizy - zena zapisovala vraj len jeden bod. Dcera sa za ten polroka o nic nezlepsila. Najhorsi hrac. Alebo takto neslo namto. Bolo tam asi aj o dva roky mladsie dievcatko a to vedelo hrat futbal. Asi iny sport.  Ked ziaden nebude , nech  tam ak ju to bavi chodi. Futbal nieje jej sport.

 

Chalana som sprdol preco nedava goly(len deti mohli dat gol). Dalsi zapas dal 4 ako dospelemu pohyblivemu asi  40rocnemu rodicovi(do malej brany,kde dospely zaberie polovicu). Mi povedal,ze sa hanbi davat goly. Teda on tam bol asi jediny 6tak, dvaja 4taci s dcerou 3traja co ja ich poznam,lebo ti dvaja hraju za mladsich ziakov. A potom mladsia ci starsia pripravka. On tam isiel kvoli sestre ale pozna aj 70% tych deti co tam hrali. Tiez si tam len kracal. hral vaznejsie len proti dospelym, ci dvom trom hracom co vedia hrat futbal. Vsatni si sadne k nejake mu malemu - co ako bolo vskolke dnes, a maly ty si ako moja mama.

 

Dal gol pomedzi nohy dochodcovi(hrali asi dvaja). Jemu tam zastala lopta a potom spadol, chalan ja neviem co mu isiel povedat, asi sa ospravedlnit. Ho potlapkal. Naozaj neviem co mu mohol povedat. Ale on to robi aj proti superom v normalnych zapasoch.

 

-----------

Vlete(ale tam sme asi hrali rodicia proti detom) som hral nieco podobne rodicia s detmi ale asi 12,13 rocnymi. A tam tie deti si nemohol podcenit(tych uz mas nakukanych a vies ktory hrac co dokaze - pozeras sa na nich 8rokov). Alebo aj ked si hral naplno ajtak ti to bolo prt platne. Ako rodicia s 15 rocnymi by nemali sancu. Ale to som este nezazil,len si myslim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/536665-zbojstvo-v-richnave-vinnikov-sa-najde-viac/

 

Neviem a nechcem si predstavit, ze toto sa udeje u nas. Na toto je sport,aby si ferovo dokazali co vedia. Pravidla, rovnaky pocet hracov. Ani rozhodcu nepotrebujes. 

Deti sa naucia ferovo spravat, aj ked je niekto lepsi to uznaju. Pri hocijakom sporte. Chalan bol na krajskom kole vybijanej. Dvakrat prehrali, povedal ze ti hadzali pecky. prehrali.

 

 

Nadavanie detom, ci zenam, ci ich bitie. Mam dceru,syna aj zenu mi to nespomenuli. Chodim do romskej stvrte tam je vecierka, nechavam otvorene auto aj nabehnute. Nikdy by ma nenapadlo,ze by mi tam nieco hrozilo, pred vecierkou stoja niekedy aj 10 polodospely(teda 15-25 rokov - to skor sa bat 14 a menej). Skor si myslim,ze by mi pomohli. Ale prave asi tyzden ,nejaky mlady zlodej do 14 rokov vykradal tam auta.Ti co si ich nezamkli. Chytili ho policajti pri mercedese.

 

Ja dufam , verim a myslim si, ze s ciganmi sa da prezit ... mozme si byt aj napomocny - teda ako spolocnost byt lepsia,mat lepsiu kvalitu zivota.  Vcera v modrom som mal otca a syna cigana.Prvy krat som ho videl. Mal som aj skoro dochodcu v time.  Hravo by sme spravili 6 remiz, ale ani akoby sme sa snazili(dospely) tie nase deti by nedali gol,ani nedali. tak sme skoncili posledni. 5 zapasov sme prehrali len 0:1. Siesty 0:0 remiza.

 

Nikdy som nechapal a to som uz pisal aj 10 rokov dozadu. Brutalitu spisskych ciganov, ci uz aj liptovskych. Ved to je horor. Ako sa to moze diat?  

 

Ono to moze byt aj peklo. Aj je(pre tych ludi) pre tych ludi a ja to tu nechcem.

 

Iste to dat na normalnu mieru myslim u nas vedia(vedia - mali by dat) dat skoly aj policajti.  Neverim, ze cigani u nas chcu mat peklo. teda som si isty,ze ani cigani nechcu robit bielym zle.

 

Sam pisem cigani ,biely. Sme taky isti ludia. Mame takeiste potreby. Aj myslenie.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skusil som najst udalost

 

Kamenany, romovia, dopravna nehoda, bitka

 

Google nic nenasiel. Bolo to asi dva roky ,dieta podbehlo pod auto. V tom aute boli miestni(z dediny Kamenany,teda ich poznali) soferovala dcera a spolu v aute bol jej otec. Otca dokopali do bezvedomia..

 

------

A tie matematicke olympiady s matikou akou som sa ucil ja nemaju nic spolocne. Sam to neviem riesit a kaslem nato. Dnes som to riesil aj  so zenou. A sam osve syn. Zena nevypocitala alebo tam ani pocitat nemusis. Nic nevypocitala. 6tacka olympiada. Kto toto vymysla a pre koho. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...

 

 

Ja som mozno v 8 triede vedel viac. z matiky ako dnesni promovani ingeniri na strojarine.

 

...

 

 

 

to si trafil klinec po hlavičke! nerobím si prdeľ, mňa skoro ohlo, ked sa sťažovali pred pár rokmi maturanti, že bol ťažký test...kurník, ja 40 rokov po mature som to vedela, a oni, čo sa to aspoň teda mali učiť čerstvo, to nevedeli? Na kieho helementa teda idú z matiky maturovať? Mysleli si, že budú tipovať ABCD sazka športka, a snáď viac ako tých obligátnych 33% dajú. A nedali. Prd bol ťažký test, to oni boli baranie hlavy.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vcera som cital dve zaujimave rozhovory.

https://najmama.aktuality.sk/clanok/285276/uznavany-detsky-psychiater-nezaujem-rodicov-o-dieta-je-dnes-velmi-rozsirenou-formou-tyrania/?utm_source=aktuality.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-zena-hp&utm_campaign=cross

 

https://najmama.aktuality.sk/clanok/283216/ucitelka-uprimne-deti-v-minulosti-boli-na-skolku-lepsie-pripravene-rodicia-sa-im-viac-venovali/

 

 

Pán docent, hneď v úvode sa náš rozhovor zvrtol nielen na dnešné deti, ale na spoločnosť ako takú, v ktorej žijeme. Nazvali ste ju oploštenou spoločnosťou, s oploštenými emóciami, vysvetlíte to bližšie?

Je to skutočne tak, dnes sú ľudia, ich psychika, ale aj vzájomné vzťahy oploštené. To, čo bolo kedysi, že sme si pomáhali navzájom - sused susedovi, blízky blízkemu, ale aj neznámy neznámemu, to už nie je. Prichádza to zrejme po zmene ekonomických podmienok, ale určite aj na základe používania elektronických médií a technológií.

 

Ľudia prestali čítať (ak nepočítam bulvár). Len málokto si uvedomuje, ako to súvisí s našou psychikou. Ja napríklad - ako prvé svojim pacientom a ich rodičom, aj tu na oddelení, odporúčam čítať, veľa čítať - najskôr rodičia deťom, a potom staršie deti nech si čítajú. Veľa čítajú, nech dostanú ten najpevnejší základ psychiky.

 

Ja som necital knihu 20 rokov. Tak zajtra pojdem do toho knihkupectva. Ja to tak robim kazdy rok ked ma to napadne. Asi do 11,dvanastej maju otvorene. Minuly rok aj ked som tam stravil asi 1,5hodiny. Najprv som pozeral co by zaujimalo mna, potom ako nieco pre zenu co by zaujimalo mna, inak ja tak nakupujem knihy. Stravil som tam vela casu a uz na to kaslem za 10 minut vyberiem knihy. Tak zajtra ich zoberiem somnou. Kazdy si vyberie knihu ,ktoru si za hodinu vyhliadne a sa mu bude pacit - samozrejme cenovka do 20 euro, na vyse z ich fondov. Mozno premiu 10 euro dostane ten,ak vybral knihu co by sa aj mne pacila. Knihy sa mozu aj vymienat. Pozicat. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este jeden prispevok z diskusie s ktorym suhlasim.

 

Ach ten spomienkový optimizmus. Rodičia sa viac venovali deťom? Naozaj? Tak ako dnes, aj vtedy boli rodičia takí i onakí. Kedysi chodili rodičia do práce na zmeny a teda rozhodne boli aj takí, čo na deti zvysoka kašlali. Kedysi neboli možno mobily a toľko TV staníc alebo Pokecy a FB, IG, no aj vtedy boli krčmy, automaty, kamaráti... V mojom okolí aj dnes vídam rôznych rodičov, sú takí, čo dajú mobil a polotovary, ale je aj veľa takých, čo s deťmi chodia na výlety, turistiku, majú domčeky a deti im pomáhajú v záhrade. Zasa raz clickbait článok.

 

Som si isty, ze vtedy lepsi rodica neboli,ze by sa detom viac venovali. Som si 100% isty ze neboli lepsi treneri prikl. futbalu. Mozno ani ucitelia.

Alebo inak vniecom lepsi boli - nato ake to mali tazke..sa mozno viac snazili.

 

 

A ja som mal atari asi ako 10 rocny. Strasne vela casu som s nim stravil. Ale ak ma prestal bavit a chcel si ist zahrat futbal, karty, tenis, hokej mal som skym. Otcovia sa isto nevenovali viac detom, viac chlastali(mozno jeden dvaja otcovia z desiatich nepil). Ale zas isto vedeli aj ovela viac robit. A robili, presne ako pise sa v prispevku na tri smeny. Ako sa ti mohol venovat,ked si ho tyzden nevidel. Isiel na poobednu.  Takto - mozno sa viac snazili,ale nemali sancu byt viac s detmi. 

 

Treneri predtym zacali trenovat 10 rocnych. Dnes ak si ich nevypiples od skolky mas smolu. 

 

Teda najvacsi problem,je ze deti sa medzi sebou nehraju. Najviac zrucnosti a sikovnosti - alebo nejake dolezite pochytili tam.  

 

Ze sa o nieco snazili. Mal som psa som mu urobil popruh aby ma tahal posnehu na sankach - hej dnes nieje sneh. Si si robil vozitka - kolieska boli z kociarikov a si sa pustal z kopca - tu mohol niekomu pomoct otec, ci starsi brat. Ci to zdedit po starsom bratovi. Potom nahanacky na bicykloch, ci strielacky z tych nebezpecnych pusiek so spajdlov.

 

To spustanie z kopca ci uz na  tych vozitkach(neviem ako sa to volalo(asi kara , karicka - to mal dreveny skelet, kolesa a ovladal si to nohymi - predna osa  bola spojena s telesom so srobou,brzdit sa to asi nedalo) - mne zostrojenim toho pomohol uz,neviem ci brat ci otec), ci sankach,boboch si nerobil sam. Tam si bol kym si to nedolamal, ci ti to nespadlo do potoka. Lebo si tam bol 3-4 hodiny v kuse.

 

----------

Ale vychovat takutu chamrad, co tu na Slovensku je..ci tu ostala. Ja osobne by som za to hanbil. Samozrejme cest vynimkam.

--

Inak ako boli za socializmu vychovavane dievcata?  Ja som si to nevsimal. Bolo to lepsie ci horsie? A ak to bolo lepsie ako to vieme spozorovat - to lepsie. 

 

-------------

Na ctv2 som najprv pozeral sam Prazdniny v Rime. potom prisli aj deti, prave ktomu ako mala tam dat ruku do ust pravdy.  Chalan si to pamatal. ze to uz videl, ked sme byvali v panelaku.

 

To bolo asi v sobotu potom v nedelu bol film s Delonom , uz som si ho nepamatal, ani dnes neviem najst nazov,ale ako chlapec si pamatam ten hlas a tu scenu,tej krasnej zeny. Neboli ste tak rychli aby ste zabranili znasilneniu. 

 

Podla nazvu 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Alain_Delon

neviem ktory by to mohol byt,ale scenu si pamatam -aj s pred x rokov.Uz som to videl.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nieco je spomienkovy optimizmus, mladez je skazena od pociatku vekov a predtym bolo vzdy lepsie. ale skutocne dosli aj k velkej kulturnej zmene, aj ked to zacalo pred polstorocim. aj sam vidim ze mileniali skutocne existuju a nie je to len vychova. je to generacna zmena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skusil som najst udalost

 

Kamenany, romovia, dopravna nehoda, bitka

 

Google nic nenasiel. Bolo to asi dva roky ,dieta podbehlo pod auto. V tom aute boli miestni(z dediny Kamenany,teda ich poznali) soferovala dcera a spolu v aute bol jej otec. Otca dokopali do bezvedomia..

 

------

A tie matematicke olympiady s matikou akou som sa ucil ja nemaju nic spolocne. Sam to neviem riesit a kaslem nato. Dnes som to riesil aj  so zenou. A sam osve syn. Zena nevypocitala alebo tam ani pocitat nemusis. Nic nevypocitala. 6tacka olympiada. Kto toto vymysla a pre koho. 

 

keby si na decko boli dávali lepší pozor  a nenechali ho behať po ceste, nestalo by sa nič. Viem, že decko vždy môže nepozorovane vyjsť a nehoda je na spadnutie, ale viem aj to, že v týchto cigánskych dedinách či ako to nazvať, tie decká bez dozoru behajú po ceste, hrajú sa na ceste, že by si dávali pozor, ani náhodou,  a prechádzať tade je ako za trest. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto bolo takto už dávno za starej éry...
veľmi dávno, kedysi v 80. rokoch, podnikový šofér prišiel so svojím námestníkom späť z Tatier cez SNV roztrasený ako detva, rovnaká situácia, popri osade, decká na ceste, jedno skočilo rovno pred auto...
nič sa nestalo, ubrzdil, bol to starší skúsený šofér, decko len buchlo rukou do kapoty, ale v tom momente celá osada pri aute a len zabiť a zabiť.... vyšklbali ich z auta,  na kapote boli nespočetné stopy po kopancoch a drúkoch.
ten chlap bol biely ešte aj na druhý deň.
nič sa nezmenilo.


aha, a nepovedala som ani jedno slovo rasistické či xenofóbne, keby sa niekomu tak zdalo. mentalita osád sa nezmenila.  :smile2:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, game, nepovedala. Povedala si len a len to, čo sa stalo. Ako si to inak mala opsať? 

A nekonečne ma serie, že ked pomenuje človek veci, tak je hned označený za xenofóba a rasistu. veď týmto postojom robia všetko pre to, aby sme sa tými rasistami aj stali. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vilma suhlasim ze to nebolo rasisticke, ta hranica je jasna, ak budes hovorit o romoch tak to bude rasisticke. pretoze toto nie je problem romov ale toho ze ziju v osade a de facto ziju mimo statu. neveria policii z dobrych dovodov, brania sa spolocne voci cudzincom. uprimne, ja by som tiez usiel, ale vidim aj dovody a tie su aj na strane nasej.

a rasistami sme, aj ty. nepovazujes ich za slovakiv ale za cudzich a nechces aby sa integrovali, povazujes ich za hrozbu a ked niekto bude hlasat bic aby s nimi spravil poriadok tak budes suhlasit. prvym krokom je priznat si tieto predsudky, pretoze aj to patri k pomenovaniu veci. kazdy ma predsudky, ak o nich vie a snazi sa pri konani ich zvazit tak sa snazi a to je dost.

a len aby to nevyznelo tak ze mame nastavit druhe lico, nie. kradez, bitka a pod. to su trestne ciny a treba ich rychlo vysetrit a postihnut. ak ale niekto na vystrahu ide mlatit nahodneho ineho osadnika, tak to nie ochrana slovakov ale rasisticky trestny cin

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 prečo v Spišskom Hrhove to išlo? Lebo si sami vlastnoručne postavili bývanie a nedostali ho bezpracne zadarmo. Pracovať a vlastnoručne sa levím podielom podieľať na budovaní nových príbytkov by ich možno donútilo si aj vážiť, čo majú. Nie je naša povinnosť im pod nos zadarmo všetko strkať. keby som ja ostala aj pod mostom, kto mne čo dá zadarmo? 

Samozrejme, že tĺcť niekoho len zato, že je tmavší, je ohavnosť, ja som nikdy nič také nenapísala, že by som ich tlkla všetkých hlava nehlava. Ale nepáči sa mi, ako sa my pomaly nesmieme ani vyjadriť k nejakému takému prípadu, hoci vo všetkej slušnosti a bez nejakých takých výrokov akože vystrieľať a podobne. 

Tie moje ako to ty voláš predsudky nie sú samé od seba, ale vyvinuli sa postupne vdaka nie najlepším skúsenosťiam. 

Aj dnes napríklad bol Flinsotne v obchode a pri samoobslužnej pokladni bola tiež spoluobčianka tmavšej pleti. Pri každej položke volala obsluhu, až si všimol, že baba mala položenú tašku, kam nemala byť, a tak jej len slušne povedal, nech ju dá preč, že preto jej to zakaždým nejde. A baba miesto aby poslúchla, ešte mu vulgárne nadávala, bliakala tam po ňom sprosté nadávky. To sú akože čo za spôsoby? Mne je u riti, že sú temperamentní. To som aj ja, a nenadávam sprosto niekomu, kto mi chce poradiť. 

Podľa teba je predsudok, keď som opatrná a dávam si napríklad zvýšený pozor na veci, ak sú okolo mňa, ale zas je to len dôsledok neblahých osobných skúseností. Kedysi som si taký pozor nedávala a aj cez osadu som prešla, hoci ma tam obťažovalo asi 50 osadníkov a pýtali peniaze a cigarety. Vtedy som to brala s humorom a ešte som s nimi aj žartovala, teraz by som tade nešla ani keby mi za to zaplatili. A čo sa tej integrácie týka, tak podľa mňa začať bolo treba od detí a dať ich do internátnych škôl, kde by sa naučili najprv základným hygienickým návykom, úradnému jazyku a potom by pokračovali vo výučbe...domov len na sviatky a na prázdniny, a internát by sa platil z prídavkov, ved by sa o ne staral štát, vychovávatelia, nie rodičia.  Možno je to nereálne, ale nevidím inú možnosť, Možno by to o 10-15 rokov prinieslo svoje ovocie a tie decká by vyrástli a boli sa chopné o seba postarať na inej úrovni ako ich rodičia. Tiež by mohli získať základy pracovných návykov. Neviem si predstaviť, čo by bolo pre nich lepšie ako to, že by pracovali a čestne sa živili, to ich naučiť považujem za jedinú účinnú pomoc, a nie neustále len dávať do natrčenej dlane a tolerovať agresiu. ved ked to šlo kedysi alebo aj teraz na niektorých lokalitách, tak to mjusí ísť. Lenže to sa aj oni musia snažiť. A uvedomiť si, že nie my máme povinnosti a oni práva, ale povinnosti majú aj oni, a práva máme aj my. každému rovnako merať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov