Skočiť na obsah

Komunikujeme neverbálne


game

Odporúčané príspevky

v posledných rokoch sa roztrhlo vrece s knihami, článkami v časopisoch a kdekade s podobnými témami ...

niektoré publikácie sú dosť manipulatívne, niektoré školenia priam vymývajú mozgy... samozrejme sú určité formy správania, postojov, gestikulácie, ktoré vypovedajú niečo o človeku ...

poznám človeka, ktorý si odjakživa pri rozprávaní šúcha nos... a nie je to klamár, len človek, ktorému spôsobuje rozpaky "prednášať" ... a rieši to takto, a je mu jedno, aj napriek upozorneniam, že to robí ...

sú ľudia, ktorí sa na nás priam "tlačia" ... v obchode, pri pokladni , pri rozhovore... a človek len ustupuje, až už nemá kam ...

prekrížené ruky pred telom, uvoľnený postoj, ležérne sedenie, formy gestikulácie ... to všetko má vypovedať o nás hromady informácií ...

mechanicky prenášať a využívať tieto "poznatky" nie vždy vedie k cieľu ... napríklad sa u nás už vzdali zamestnávatelia násilného zavádzania "thymolinového úsmevu" ... jednoducho sa u nás neujal ...

prirodzený úsmev a prirodzená prívetivosť ku klientom je hodna viac ...

toto je trochu dlhý úvod, ale sú to veci, ktorými sa zaoberám už dlho ... veľkou väčšinou pochádzajú tie knihy a články z anglosaského prostredia ...

tak ma teda zaujíma :

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?
pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ?
ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?
všímate si postoje a reč tela druhých ?
nakoľko podľa vás platia ?
všetci sme nejakým spôsobom ovplyvniteľní - zistili ste už na sebe, že na vás niekto vyskúšal tieto poznatky ? že vám napríklad predal niečo, čo ste vôbec nepotrebovali, alebo vás k niečomu dotlačil len preto, lebo sa vyznal v tom, ako pôsobiť na človeka ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 26
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    3

  • chorche

    3

  • Duda

    2

  • henka

    1

Top prispievatelia v tejto téme

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?

hmm.. to zavisi dost od toho cudzieho cloveka (mnozstva alkoholu v (jeho) krvi, farba, zapach, dlzka vlasov, ..)

 

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ?

 

neviem. mozno ze ano, ale nevsimam si to. resp iba vtedy ked stojim bez pohybu a mam obidve ruky volne. neviem ci si tym pomaham v communikacii alebo skor zamestnavam ruky, aby len tak neviseli)

 

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?

vyznam neverbalnej communikacie sa prilis zvelicuje. priklada sa jej neraz rozhodujuci vyznam, ktory nema.

 

všímate si postoje a reč tela druhých ?

ano pretoze vzdy je moznost, ze ten clovek tym naozaj chce nieco vyjadrit. ale nebavi ma vsimat si to, nemam to moc rad - trochu ma to aj obtazuje, ze treba take daco brat do uvahy.

 

nakoľko podľa vás platia ?

malo

 

posledna otazka

mozno. ale nevsimol som si to.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

LEG si ma fakt pobavil -neverbál je 70% komunikácie a chcem vidieť normálneho človeka ktorý svoj neverbál dokáže ukontrolovať -navyše to nie je len o tom či sa usmievaš a ako ďaleko stojíš či o tom ako rozhadzuješ rukami a či máš prekrížené nohy..

je to o modulácii hlasu napríklad, o tom či sa ti pri úsmeve ako prvé zodvihnú kútiky úst, aký je postoj tvojho tela,či si strnulý alebo uvoľnený, kam sa pozeráš keď rozprávaš -to že si prednášajúci šúcha nos ja o tom , že sa cíti neisto -nemusí byť hneď klamár -ako všetko čo človek vytrhne z kontextu, aj z neverbálnej komunikácie vznikne blud ak sa nevníma ako súhrn množstva k sebe patriacich informácii.

 

pre mňa najdôležitejší z celej tejto témy je fakt, že neverbál pri bežnom kontakte ide mimo racionálneho uvedomenia -počúvaš človeka čo rozpráva a niečo ti na tom nasedí -nie je to preto lebo ho v duchu kontroluješ -pozeral doľava teraz klame -má rozšírené zreničky -oblbuje ma..ak ti rozpráva ako je rád že ťa vidí -a jeho telo a hlas hovorí -no zbohom tá krava je tu zas -tvoje telo podvedome vníma rozpor informácii ktoré k tebe prúdia. nie je to žiadna veda -veď to robíme stále..

 

politici, ľudia cez médiá majú svojich poradcov na komunikáciu. dzurinda možno hodiny stojí pred zrkadlom a kultivuje svoj prejav. občas to vyznie dosť komicky -viď martináková v predvolebnom spote -už jej chýbalo k tým lakťovým krídelkám len kotkodák..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Harley: Vies, niekedy som uz v takom stave, ze sa usmievam na vsetkych a na vsetko (bez pozitia nejakych latok). Skratka usmievam sa. Bol som dost zamraceny clovek,a le uz je to u mna take prirodzene, ako dychanie. Myslim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Neverbálna komunikácia? Tú si veľmi neuvedomujem, ale viem o dvoch sprievodnych znakoch môjho správania. Keď klamem, tak sa tak ukradomky usmievam a keď som agresívny, tak vysúvam bradu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne je to kusok neprijemne ked si pozeram s niekym navzajom do oci (zalezi aj od toho kto to je) Mam vtedy pocit, akoby mi cital vsetky myslienky. Inak som si vsimla ze sa pri rozhovore casto pozeram na hodinky aj ked nevedome. Kamoska mi vravela, ze to pripada akoby som sa brutalne nudila, tak sa snazim si od toho odvyknut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

To, o čom písala henka, si všímam (nie žeby som veľmi chcela) a vyvodzujem z toho závery. Nečítala som však ani jednu knihu o neverbálnej komunikácii. U mňa to funguje na princípe: podľa seba súdim teba. Pozorujem svoje reakcie, postoje, spôsoby v určitých situáciách a potom, keď niečo z toho vidím na človeku, s ktorým sa rozprávam, priradím to k svojmu pocitu a myslím si, že aj on sa cíti práve tak. Nerobím to vedome, pretože by ma to príliš zamestnávalo. Ide mi to samo. A niekedy sa aj trafím.

 

A k poslednej otázke game: stalo sa môjmu kámošovi, že kúpil asi 20 kupónov na pizzu a až doma si uvedomil, že pizzu skoro ani nejedia. Ja som sa s tým zatiaľ ani nestretla. Iba ak úžasné zľavy v obchodoch. "No nekúp to, keď je to také lacné." :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Niekedy skratka ludia netusia, co znamena to moje klepanie prstami vo vzduchu, to vtedy mi je zvlast dobre, lebo mam v hlave nejaku melodiu a prejauje sa to aj navonok takymto sposobom. Neverbalna komunikacia od druhych? No jasne, zvyknem vycitit ako je clovek na tom aj z posunkov a pohybov tela ci tvare....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne je to kusok neprijemne ked si pozeram s niekym navzajom do oci (zalezi aj od toho kto to je) Mam vtedy pocit, akoby mi cital vsetky myslienky.

A ono to tak aj je.... aspoň ja z očí väčšinou o človeku zistím oveľa viac, než čo mi sám povie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?

Nie moc blízko, nemám to rada, ale poznám pár ludí ktorý sú schopní byť predomnou 2 cm a ja na nich potom škúlim....no nepríjemné (hlavne ked mi kukajú všade po ksichte len nie do očí)

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ?

áno, hlavne ked chcem niečo zdôrazniť, alebo vysvetliť. nemožem mať voľné ruky...

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?

je to zaujímavé, ale nie vždy to môže byť pravda.

Príklad : Niekto si zívne. Každý hned myslí, že sa nudí. Lenže ten človek mohol naozaj len málo spať....

všímate si postoje a reč tela druhých ?

samozrejme. dosť to niekedy povie o druhom

nakoľko podľa vás platia ?

Kedže sa hovorí že 98% je neverbálna komunikácia a len 2% verbálna, tak asi platia....

všetci sme nejakým spôsobom ovplyvniteľní - zistili ste už na sebe, že na vás niekto vyskúšal tieto poznatky?

hm...nie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?

Záleží od osoby. Nemám rada, keď sa na mňa lepí niekto neznámy, alebo ožratý. Tých, ktorých mám rada, mám rada pri sebe.

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ?

Áno.

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?

Nesledujem to cielene, ale niečo si človek jednoducho všimne.

všímate si postoje a reč tela druhých ?

Viď hore.

nakoľko podľa vás platia ?

Ako čo. Ja si skôr všímam, ako sa ľudia tvária.

všetci sme nejakým spôsobom ovplyvniteľní - zistili ste už na sebe, že na vás niekto vyskúšal tieto poznatky?

Ani nie. Zas len to, ako sa tvárim (a ja sa niekedy tvárim, síce nie naschvál, dosť hrozne).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?

Skoro vobec, necitim sa dobre v skupine kde je vela cudzich ludi, nedokazem sa potom uvolnit.

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ?

Áno.

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?

moc si to nevsimam

všímate si postoje a reč tela druhých ?

ani nie

nakoľko podľa vás platia ?

co ja viem, nezamyslal som sa nad tym, ale maju svoj vyznam.

všetci sme nejakým spôsobom ovplyvniteľní - zistili ste už na sebe, že na vás niekto vyskúšal tieto poznatky?

netusim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neverbalna komunikacia je pre mna velmi dolezita. Celkom s henkou nesuhlasim, vacsinou sa snazim ovladat tuto zlozku svojej "komunikacia" na co najvyssej miere - myslim, ze sa to da, zavisi to do znacnej miery od "sebauvedomenia" hovoriaceho... respektive komunikujuceho. Da sa z nej vela vycitat, aj ked niektore body byvaju dost obtiazne, vzhladom na to, ze cast informacii vychadza z "kulturneho dedicstva" celej spolocnosti a cast z "rodinneho dedicstva". Nie vsetky gesta su spolocne - napriklad malicek u nas moze signalizovat "maly" aj "stihly", u Japoncov "frajerku"... Osobne pri niektorych ludoch "polavim" v kontrole - a pri niektorych kontrolujem este aj frekvenciu zmurkania :lol:

 

No, ale k otazkam:

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ? Je znacna... v podstate pri sebe do cca 1 m neznesiem cudzieho cloveka, dokonca aj z "blizkych" si vacsinu drzim "daleko"

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ? Ano, aj ked sa to snazim kontrolovat

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ? Ambivalentna otazka - isteze by bolo omnoho praktickejsie a menej matuce, keby na vsetko stacili slova. Ale vacsinou to beriem ako hru.

všímate si postoje a reč tela druhých ? Absolutne, vzhladom na to, ze vacsina ludi nema co na srdci, to na jazyku

nakoľko podľa vás platia ? natolko, nakolko pozname okolnosti, pozadie spolubesedujuceho, mame prehlad o situacii... a este par dalsich aspektov...

všetci sme nejakým spôsobom ovplyvniteľní - zistili ste už na sebe, že na vás niekto vyskúšal tieto poznatky ? že vám napríklad predal niečo, čo ste vôbec nepotrebovali, alebo vás k niečomu dotlačil len preto, lebo sa vyznal v tom, ako pôsobiť na človeka ? Ale isteze :) Ale povedzme to takto, ked niekto ku mne pride ako podomovy obchodnik, agent s teplou vodou, (boze, teraz ma nenapada, ako sa volaju ti ludia...) no, poistovaci apod., tak vychadzam z predpokladu, ze absolvovali nejaky ten "vycvik" a ze to skusia... Takze nemam doma ziadne hrnce, vysavace, krabicky, ani som si nekupila "podiel" v nejakej genialnej dovolenkovej destinacii... Ale zas, nie som ziadna madam dokonala, mne staci trosku zahrat na city, a hned ludi lubenkam, nakrmim, osatim, nakvartirujem... no, tu mi nejako makne mozog...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?

ak je mi ten clovek sympaticky, tak aj blizsia, ak je mi nesympaticky, dost daleko,...neznasam, ked sa chce ku mne niekto cudzi tlacit,

vzdy cuvam :)

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ? niekedy sa mi zda, ze az velmi, potom vylievam, bucham si ruku do hocicoho,

au!!!!

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?všímate si postoje a reč tela druhých ?

nakoľko podľa vás platia ?

vsimam si, ako sa clovek chova, nie je mi sympaticke, ak je niekto privelmi samoluby, prejavi sa to aj na neverbalnom spravani,

ale trosku ma znervoznuju osoby, ktorym zas sebavedomie uplne chyba, a stoja vzdy tak neisto, v kutiku...

 

 

co sa tyka mna, myslim, ze aj keby som nic nepovedala, tak ludia, pokial nie su uplne slepi, vedia dost lahko zistit, co si myslim,

mam silnu mimiku, gestikulaciu casto tiez, a celkovo, svoje pocity vyjadrujem asi casto dost okato... neviem sa tesit sposobom,

ze v klude sedim, nehybem sa... hned sa zacnem vrtiet, zrychli sa mi rec...no hruuuza :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chcela som začať ináč ... ale prišla som na to, že k tomu, čo chcem povedať, žiadny začiatok nie je zrejme dosť dobrý...

 

otvorili sme sa svetu, firmy vydávajú ťažké milióny na výskumy zahraničným firmám, ako lepšie predať, ako sa správať, ako namaľovať steny , nakoľko široko sa usmievať a akej farby mať stoličky ...

všeličo hodnotné, príjemné pracovné prostredie, zdvorilosť, klient je na prvom mieste - to áno, dosť vecí bolo u nás zanedbaných, tieto sa behom pár rokov stali viac-menej samozrejmými a udomácnili sa....

 

problém je v tom, že nič netreba preháňať

prichádzajú prvé problémy, pretože našinec síce ocení prívetivosť, záujem, ocení, že je "klientom" , ale je mimoriadne citlivý, keď zistí, že je to umelé ....

 

no ... napríklad vraj nie je veľmi "moderné" priveľa gestikulovať ....

robím to celý život a som na to patrične hrdá, lebo je to kus mňa ... isteže nebudem vypichovať klientovi oko, ale moje gestikulácie nech nechá každý na pokoji ....

týmto sa zrejme pridávam k tým, ktorým prílišná umelosť vadí ...

 

hm ... asi je to všetko tu popísané dosť zmätene, ale snáď aspoň niekto chápe, čo som chcela povedať :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zistila som, že mám dosť veľký osobný priestor, do ktorého málokoho pustím

 

častokrát, keď sa ku mne niekto len trochu priblíži, tak sa odkláňam, niekedy mi to príde nepríjemné, najmä keď na mňa hovorí triedna a ja sa odťahujem...pol metra, aj viac, mám problém niekoho pri sebe vydržať. najviac mi vadí, keď sa ku mňe niekto blíži hlavou. ja viem, že to ako gesto nemusí vyzerať dobre, taký odklon, ale ja proti tým ľuďom nič nemám, len mi to vadí

 

a ešte som si všimla, že v poslednej dobe gestikulujem viac ako obyčajne, ale zväčša mám zakrývajúcu mimiku, málokedy človek v skutočnosti vie, čo si myslím, len niektorí, ktorí ma fakt dostatočne poznajú /sú takí dvaja, čo viem/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U mňa to záleži od nálady niekedy mi nevadí, keď sú ľudia blízko hlavne triedna ked je u mňa blízko :lol: Ale niekedy neznesiem pri sebe ludi hlavne niekde na diskoteke.

Gestikulaciu mam velmi silnu niekedy ohrozujem ludi. A keď mám nejaký silný pocit tak človek zo mňa vyčíta čo si myslím a tak podobne ale niekedy sa dobre maskujem. Mojím problémom je že sa neudržím byť vážny ja sa strašne rád smejem takže nedokážem dobre klamať, alebo si z niekoho robiť srandu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mojím problémom je že sa neudržím byť vážny ja sa strašne rád smejem takže nedokážem dobre klamať, alebo si z niekoho robiť srandu.

tak toto je aj moj problem :lol: ale zas horsie by bolo keby som sa furt na kazdeho mracila nie? :) takze ono to zas taky problem nie je :) ;)

 

ja to tiez obcas prehanam s gestikulaciou a priatel sa potom na mne smeje ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Koncom 20. storočia vystúpili do popredia vedci bádajúci v oblasti spoločenských vied - neverbalisti...Kochajú sa sledovaním neverbálnych narážok a signálov ľudí rovnako, ako milovníci psov s radosťou a pôžitkom sledujú svojich miláčikov a ich správanie...

Priekopníkmi zručnosti neverbálnej komunikácie bol Charlie Chaplin a ďaľší herci éry nemého filmu - prostriedky neverbálnej komunikácie boli totiž jediné, ktoré mali k dispozícii...

 

Príklad: Ak gesto ruky znamenajúce v Amerike a iných krajinách "OK" - všetko v poriadku - na iných miestach má odlišný význam: vo Francúzsku značí nulu, v Japonsku peniaze a v krajinách okolo Stredozemného mora naznačuje otvor a často sa používa ako znamenie, že určitý muž je homosexuál...

(cestovatelia - bacha na gestá... :lol:

 

Ženy sú všeobecne vnímavejšie než muži a vďaka tejto skutočnosti sa často hovorí o "ženskej intuícii...ženy majú vrodenú schopnosť vnímať a dešifrovať neverbálne signály a nepatrné detaily. To je dôvod, prečo len málo mužov vie úspešne klamať svojim ženám a prečo naopak ženy môžu svojich mužov "opiť rožkom" bez toho, aby si to muži všimli... :)

 

(Téma je široká - som zvedavá na jednotlivé príspevky...)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vsimam si neverbalnu komunikaciu. vraj povie viac o cloveku nez samotne slova...

 

v suvislosti s tym ma teraz napadol jeden spoluziak, ktory vstupil do triedy kde uz bezala hodina. bol z inej skupiny, cize ho nikto predtym nemal moznost vidiet. spolu s nim vstupila do triedy akasi aura, fluidum, hned vsetci ozili, bol taky bezprostredny, s takym vyrazom v tvari ktory okamzite sprostredkuva danu situacie presne a s minimom slov, bol to niekto o kom sa hovori ze ma charismu. proste kazdy by chcel byt taky ako on, vedel byt aj vazny...bola to proste osobnost.

to len tak na okraj..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?

- mám okolo seba rád priestor. čím bližšie sa ku mne niekto dostane, tým viac vrčím.

 

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ?

- málo, resp. primerane. ak vysvetľujem niekomu smer cesty, na ktorý sa spýtal, mávam rukami a pomáham si aj hlavou, vyzerám vtedy ako šialený veterný mlyn. ak diskutujem so svojim šéfom (alebo so šéfom svojho šéfa), moje gestá sú oveľa skromnejšie, často až nijaké. :-)

 

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?

- sú mi ukradnuté (praktiky jedny). ak niekto chce, či ak to niekto považuje za potrebné, nech si teda pokojne môj neverbálny prejav sleduje. neobmedzujem sa v takom prípade, ani sa nepremáham. gestikulujem i mením postoj tak, ako sám uznám za vhodné.

 

všímate si postoje a reč tela druhých ?

- áno, všímam. a prikladám tomu čo vidím i istý význam, no robím to skôr intuitívne. nie vždy si dokážem každú maličkosť "reči tela" odborne vysvetliť či zdôvodniť.

 

nakoľko podľa vás platia ?

- platia. človek, ktorý však určité dôležité prvky neverbálnej komunikácie pozná, dokáže ich počas svojej reči slušne maskovať, niekedy dokonca kamuflovať - klame telom. napriek tomu, považujem reč tela za dôležitú súčasť komunikácie.

 

všetci sme nejakým spôsobom ovplyvniteľní - zistili ste už na sebe, že na vás niekto vyskúšal tieto poznatky ? že vám napríklad predal niečo, čo ste vôbec nepotrebovali, alebo vás k niečomu dotlačil len preto, lebo sa vyznal v tom, ako pôsobiť na človeka ?

- áno. už som si viackrát uvedomil, že som sa nechal obyčajne a sprosto manipulovať. fakt úžasný pocit..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

;) :) Ako je mozne, ze som tuto temu neobjavila skor?! Mojou oblubenou temou je rec tela, o tom by som mohla basnit hodiny a rozoberat to, tak idem na to :)

 

 

aká je vaša "súkromná zóna" ? ako ďaleko / či blízko / pri sebe znesiete cudzieho človeka ?

 

Dva metre a viac. Neznasam, ked niekto stoji uplne blizo mna, ja jednoducho potrebujem svoju vlastnu bublinku, svoj vlastny priestor a mat cloveka dalej od tela. Plati to... vlastne aj vsade. Aj ked hram pc hru, ci nieco citam, vzdy som dalej od PC, lebo chcem mat vacsi... Nadhlad, mhm. A pri cloveku toboz - chcem ho vidiet celeho, a to od hlavy az po paty. Chcem presne vediet ako cim hybe, ako gestikuluje, musim sa drzat dalej a... Je to na zblaznenie, kedze som poznala ludi, co sa postavili tak blizo mna, az na mna dychali a videla som kazdu bodku na ich tvari. No hroza :lol: Samozrejme, pri kamaratoch a velmi blizkych ludoch sa to zmensuje, ale tiez mi aj vadi, ked stojim blizo cloveka - aj pri chodzi, aj pri normalnej konverzacii. Na toto som neuveritelne hakliva... Az prilis, uznavam.

 

pomáhate si gestikuláciou pri rozhovore ?

 

Nevedomky ale ano. V situacii, ked chcem nieco povedat, ale akosi sa neviem spravne vyjadrit, ci som nervozna, tak tam divoko a akcne gestikulujem... No, dobre, prehanam, az taka akcna pri tom nie som, ale som si vedoma toho, ze zvyknem robit nejake srandicky s rukami, nohami, ba aj celym telom.

 

ako sa vám vôbec pozdávajú tieto "praktiky" sledovania neverbálneho správania ?

 

Fascinujuce. Ale prehnane. Velmi rada si o tom precitam kde-co, podebatujem, pomenim informacie a atd... Predsa len to suvisi s ludskou psychikou a ta ma uz dlho fascinuje, ale zase to hovori a poucuje druhych o tom, aki vlastne su, co robia, a o veciach, ktore by uz mali vediet - predsa len, ak clovek nepozna seba, kto druhy ho ma poznat lepsie?

 

všímate si postoje a reč tela druhých ?

 

Ano. Nepomozem si. Neskumam ich prilis, zvycajne si to len tak vsimnem, zaregistrujem a posuniem do specialneho miesta v mojej mysli, ale zase ja si taketo veci vsimam... Ma to spolocne s mojou naturou a tym, ze si rada vsimam povahove vlastnosti ludi a ich reakcie na rozne podnety, co sa zrkadluje v reci ich tela.

 

nakoľko podľa vás platia ?

 

Dost. Ako hovorim - psychika, mentalita, clovek nemoze ovladat svoje podvedomie, rec svojho tela... Clovek len ztazka ovlada verbalnu rec, nieto este tu neverbalnu.

 

všetci sme nejakým spôsobom ovplyvniteľní - zistili ste už na sebe, že na vás niekto vyskúšal tieto poznatky ? že vám napríklad predal niečo, čo ste vôbec nepotrebovali, alebo vás k niečomu dotlačil len preto, lebo sa vyznal v tom, ako pôsobiť na človeka ? Ano. Obchodnici, politici, ba aj ucitelia... Postavia sa uplne blizo ku mna, hlboko sa mi pozru do oci, narusia mi tym moj osobny priestor, znervozniem, vidia to, vedia to, a ked je clovek nervozny, ci je pod mensim natlakom, povie toho viac a aj suhlasi viac... Uz len preto, aby mal zase spat svoj osobny priestor :} Vcera sa ku mne jeden taky poistovak postavil - dobre ze tam na mna nedychal, a zacal mi tam nieco ponukat... Poslala som ho kade lahsie ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov