Jump to content

bad_guy

Recommended Posts

  • 10 months later...

Teoretici sa zhodli na tom, ze to mozne nie je, napokon, je potrebny prakticky nekonecny zdroj energie, ved si pozrite Einsteinov vzorec E = m*c^2. Logika nepusti! :lol:

Link to comment
Share on other sites

idem sa dať ukameňovať :lol: už nejaký čas mám v pc uložený takýto článok / neviem už, odkiaľ, našla som to kdesi na nete / :

 

 

"

Rýchlosť svetla prekonaná

 

Za istých okolností môže svetlo prekonať rýchlosť šírenia svetla vo vákuu (300 000 kilometrov za sekundu) a zároveň sa predbehnúť. Lijun J. Wang a jeho tím z výskumného inštitútu NEC (Princeton) sa podarilo vyslať svetelný lúč rýchlosťou, ktorá 300-krát prevýšila rýchlosť svetla. Podarilo sa im to pomocou špeciálnej komory, ktorú naplnili atómami schladeného cézia.

Svetelný pulz sa podľa teórie skladá z nekonečného množstva vĺn s najrozličnejšími frekvenciami. Takzvaná fázová rýchlosť týchto jednotlivých vĺn je vo vákuu identická so spoločnou rýchlosťou celého zväzku vĺn. Existuje však médium s neobyčajným indexom lomu, v ktorom sa môžu rýchlosti jednotlivých vĺn odlišovať, čo umožňuje zápornú skupinovú rýchlosť. Z tohto poznatku vychádzal Wang: silne ochladené atómy cézia posilnili svetelné vlny na určitých frekvenciách do takej miery, že komoru (kocku o hrane 6x6 cm) opustili o 62 miliardtín sekundy skôr ako do nej vnikli!!!

V iných podmienkach možno svetelné pulzy zabrzdiť na rýchlosť niekoľkých metrov za sekundu, čo sa podarilo vedcom v Harvarde. Svetlo sa šíri rýchlosťou 300 000 km/sek. Pravdaže iba vo vákuu. Iné prostredia či materiály svetlo spomaľujú. Na tom stavali aj v Laboratóriu doktorky Lene Hau, kde sa im podarilo svetlo najskôr spomaliť na neuveriteľných 61 km/h (!) a potom ho celkom zastaviť. Vedci použili laser a mrak sodíkových atómov, ktoré ochladili na extrémne nízku teplotu. Treba ešte dotať, že svetlo “si postálo” iba 1 milisekundu :-), čo je (vraj) pre kvantového fyzika obrovsky dlhá doba :-)

Wangove merania otvorili fascinujúce možnosti prenosu kvantových informácií i jednotlivých fotónov. Einsteinovu špeciálnu teóriu realitivity však nevyvracajú. Nieje porušený ani princíp kauzality, podľa ktorého sa účinky príčiny a následku nemôžu vymeniť.

 

Zdroje: Bild der Wissenschafft, Nature

 

"

 

 

 

no takže tak :)

Link to comment
Share on other sites

O tomto som hovoril myslím na starom fóre, akurát som to tam len spomenul, lebo som nemohol nájsť zdroj kde som o tom čítal... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Igny,

mal si to sem prekopírovať hneď , keď si vedel, že si to dával na fs2, hm ?

 

kedysi som to čítala v nejakých novinách, zrejme v Pravde...

nechcelo sa mi kompletne prehľadávať net, teraz som to našla tu

Link to comment
Share on other sites

Spekulacie so spomalenim svetla a kadejakymi podobnymi filigrantskymi fyzikalnymi hrami su tu uz niekolko rokov, ale je to prakticky totalna haluz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

aj ja som kedysi pred rokmi cital o tom, ze v niektorých prostrediach sa moze svetlo pohybovat rychlostou vacsou ako c (300 000 km/s.) Ide vsak len o rychlost fotonov. Ziadny hmotny objekt sa nemoze pohybovat rychlejsie ako svetlo.

Cim vacsia rychlost, tym vacsia hmotnost. Cim vacsia hmotnost, tym viac energie treba dodat na zrychlenie. pri rychlosti svetla je hmotnost nekonecna, a teda treba nekonecne mnozstvo energie na zrychlenie.

 

Posudte sami :lol:

 

m=m'/(sqrt(1-(v^2)/(c^2)))

 

m- okamzita hmotnost telesa

m'- pokojova hmotnost telesa

v- rychlost telesa

c- rychlost svetla

sqrt- odmocnina

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ja som zase niekde pocul, ze ked cestovat, tak jedine tak, ze sa nejako nalomy cast vesmiru a jednoducho iba prejdeme takym kvazi mostom....nejakou cerviou dierou. Neviem, co je na tom pravdy.

Link to comment
Share on other sites

cervie diery sice podla sucasnych teorii skutocne existuju ale prejst sa nimi neda. Su totiz nepozorovatelne male a okrem toho zanikajú takmer okamzite po svojom vzniku. Ak do nich nieco (nejaka castica) nahodou padne zaniknu este rychlejsie.

Existuje ich vsak zrejme velke mnozstvo pretoze Heisenbergov princip neurcitosti vylucuje dokonale vakuum, aj prazdny priestor je plný roznych fluktuacii v podobe cervych dier a podobne

Link to comment
Share on other sites

Nie su prave fotony castice svetla? Resp. vlnenie? Tak preco by sa, kedze su svetlo, mali pohybovat rychlejsie? Mozno len tak vynat tieto korpuskularne castice zo svetla, ked su de facto svetlom samotnym?

Link to comment
Share on other sites

fotony nie su korpuskularne castice, ale ani vlnenie. V sucasnosti sa hovori o dualizme. Foton nie je ani castica ani vlnenie, ale moze sa spravat aj ako vlna aj ako castica.

V principe je jedno ci povies rychlost svetla alebo rychlost fotonov.

Link to comment
Share on other sites

Ved prave, preto tam rozdiel nevidim. Foton je castica, co sa sprava ako vlnenie a vlnenie, co sa sprava ako castica zaroven....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ako úplne neznalý fyziky si dovolím tvrdiť - rýchlosť svetla sa prekročiť dá. A to niekoľkonásobne.

Dokázané to bolo v Star Trek :)

ahoj...počuj...kde môžem nájsť ten vzorec svetla? :lol: ...ja to neviem nikde nájsť :) ....pls daj mi vedieť...dakujéééém ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ten pokus s céziom hlavne čo sa týka urýchlenia je podla mňa spôsobené pôsobením svetelného lúča na tú hmotu ako na jeho prelet. Bol ten lúč ktorý vyletel ten istý alebo iná forma žiarenia ktorá konvertovala pri prechode céziom?

Pretože vtedy to nebola rýchlosť svetla ale iná, ktorá existuje aj pri čiernych dierach z ktorej unikne žiarenie rýchlejšie ako svetlo i keď nie v tom pravom zmysle. Svetlo nemá nekonečné vyžarovanie ale určité kvantum.

Link to comment
Share on other sites

No k tejto teme len takto ak to je myslene ze prekonat nasim letectvom alebo necim podobnym :lol: len sa zasmejem lebo to neni mozne ani o xxxx rokov a ak myslene inym lucom svetla tak nie lebo to bude len zas rychlost svetla :) cize sa to takto pekne doplieta ale ako v uvahu na porozmyslanie sa to da brat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

prostriedkami akymi ludstvo v sucastnosti disponuje teleso nema dostatocnu energiu aby tutop rychlost dosiahlo... no myslim ze o niekolko rokov sa to vedcom urcite podari zalezi to len od toho aby sme nasli obrovky zdroj energie v niecom malom a prenostnom aby sa to dalo dalej vyuzivat :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Takovým zdrojem by mohla být antihmota, její anihilací s hmotou nezůstane nic než energie. Problém je s tím, kolik jí bude a také se řízením reakce. A jelikož nikdy nedosáhneš 100% účinnosti, tak se c budeme moci janom přiblížit, protože čím rychleji budeš chtít letět, tím více paliva budeš muset nést a to tě bude zpomalovat :lol:

Link to comment
Share on other sites

No lenže rýchlosťou svetla sa môžu pohybovať iba predmety z nulovou pokojovou hmotnosťou akú majú napríklad fotóny ................... ale predmety z hmotnosťou ju asi nedosiahnu,

Link to comment
Share on other sites

na nete som nasiel nieco taketo je to celkom zaujimave a dokazuje to ako daleko v tomto smere ludstvo uz je

 

Kto z nás by nechcel cestovať časom? Einstein nám ukázal ako na to. Stačí iba nastúpiť do vesmírnej lode, odletieť na hviezdu vzdialenú približne 500 svetelných rokov a vrátiť sa späť. Samozrejme obe cesty musíme absolvovať rýchlosťou 99,995 % rýchlosti svetla. Po návrate by sme pozorovali, že Zem je o 1000 rokov staršia ale my iba o 10 rokov. V súčasnosti je možné dosiahnutie takejto rýchlosti, keďže doteraz je najlepším výsledkom dosiahnutie 99,999946 % rýchlosti svetla. Preto sa možnosť cestovania časom stáva veľmi reálnou. Je však tiež pravdou, že človek váži asi 4.1028 viac ako protón, ktorý človek urýchľuje. Urýchlenie človeka je teda oveľa nákladnejšie. Určite by takáto cesta bola náročná ale z vedeckého hľadiska je cesta do budúcnosti skutočne možná.

zdroj

Link to comment
Share on other sites

Tak čo sa týka tohoto tak možno hej chcel by som nakuknúť do budúcnosti ale určite tam nechcem ostať ..................., ale cestovať časom sa dá aj inak ............... nie len dosiahnutým rýchlosti svetla ............

 

V súčasnosti je možné dosiahnutie takejto rýchlosti, keďže doteraz je najlepším výsledkom dosiahnutie 99,999946 % rýchlosti svetla. Preto sa možnosť cestovania časom stáva veľmi reálnou.

Nemyslím si že je to otázka pár rokov, skor by som povedal minimálne pár desaťročí ak nie aj storočí .............

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy