Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

A co sa stalo s ulavou na najomnom za upratovanie?

Tam bude 50€ zľava takže práve tú zlavu si môžem otvoriť na sporenie. Len ešte nebola výplata, nedostali sme sa k tomu tak som na to aj zabudol. Dobre hovoríš takže položka s 200 sa mení na 150 inák všetko ostáva. V januári pribudne aj príjem z brigády.

 

Malá poznámočka:

Nie je problém na začiatku mesiaca si odložiť aj tých 50€,

problémom je, aby tie peniaze ostali na účte aj na konci mesiaca! :smile2:

Présne táááák! Po výplate je ľahké odložiť aj 50 aj 100 že aha hele túto sumu budem sporiť... Ale do ďalšej výplaty nič nezostane. Veď aj v novembri som začal sporiť 50-kou a zrazu som skončil 60 v mínuse! Takže toľko o sporení. Takže ozvem sa v januári a napíšem koľko zostalo a návrh rozpočtu na január.

 

Už začínam aj s reformami. Vo fastfoode som už skoro mesiac nebol, a sladkosti som obmedzil na 5x za mesiac z toho 3x som si doprial kindermikuláša, 2x veľké balenie perníkov a 2L colu (aj tá bola v akcii) tak len preto... Ale kedysi to bolo takmer denné že nejaká sladkosť, fastfood, sladený nápoj. Takže v porovnaní s minulajškom som sa polepšil o 80%!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Uz to tam davno neni. To su obvykle vypredaje ked skonci dany sviatok tak tovar s tou tematikou strati zmysel a vypredavaju to... Vseobecne vyrobky kinder su dobre lebo kombinuju mliecnu cokoladu s bielou cokoladou a suprovo to chuti. Co sa tyka cistej cokolady tak jedine Milka! Figaro ci Orion mi uz nejako nesmakuju neni to ono. A aby sme ostali pri teme, tak prave preto sa mi NEDARI sporit.

 

Napriklad tu dneskajsiu desinku som strasne rozhadzal na take blbosti co fakt k zivotu nechybaju. Uz mohla byt v prasiatku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mohla byť v obálke, prasiatku, v šuflíku, kde sa jej nemožno dotknúť, mohla byť všade tam, tak ako už rok mohla byť minimálne desina, ak nie dvacina každý mesiac tiež v tom šuflíku. ale nie je. ani jedna. ani jediná.

zasa ťa pálila, preto tam nie je.

 

a neklam sa ... nie len preto tam nie je, že zarobíš málo, a iste, máš aj neočakávané výdavky občas, to má každý. to chápeme.

preto tam  nie je, lebo si ju rozhádzal na presladené blbosti.

 

možno sa ti bude zdať, že to nie je k téme o tvojom sporení, ale je:

 

... Vseobecne vyrobky kinder su dobre lebo kombinuju mliecnu cokoladu s bielou cokoladou a suprovo to chuti. Co sa tyka cistej cokolady tak jedine Milka! Figaro ci Orion mi uz nejako nesmakuju neni to ono. A aby sme ostali pri teme, tak prave preto sa mi NEDARI sporit.

 

kedysi som bola nesmierne čokoládová. prestala som s čokoládami vlastne vtedy, keď sa sem nasťahovala Milka. to sa nedá jesť.

mal by si dávať pozor, a radšej usporiť to, čo dávaš na fialové kravičky ...

 

naše čokolády sú ďaleko lepšie, Milka sú takmer bez výnimky nehorázne presladené blafy, preto necítiš chuť našich kvalitných starých receptúr, preto si dávaš Milkou vyťahovať z vrecka nehorázne veľa peňazí, lebo potrebuješ stále sladšie  a sladšie podnety, aby si vôbec tú sladkosť cítil.

a to ani nehovorím o tom, že ješ stále viac a viac nezdravého cukru a zarábaš si na zdravotné problémy.

 

klasické banány v čokoláde, kofila, gaštany v čokoláde, to sú chute, ktoré rozoznáš. v milke rozoznáš presladený cukor, že človeku z toho jazyk tŕpne.

a to píšem vážne - tam je ešte aj cukor presladený.

vážne myslíš, že tá predražená Milka je čistá čokoláda? : )

a ty za to vyhadzuješ peniaze. ale aj o tom sme tu už popísali, a nie raz. nejedz tie milky, robí ti to zle, po každej stránke.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to nebolo v tom, čo som písala, to najpodstatnejšie, nie je podstatné, ako - tá jednofarebná presladenosť je technológia výroby a ich marketing.

 

... podstatné je, že je to nehorázne presladené, a po čase potrebuješ stále viac a viac sladké, aby si tú sladkosť vôbec cítil, a to všetko som tam napísala o jeden príspevok vyššie.

 

podstata z toho pre teba je:

- ubližuje ti nehorázne veľa cukru po zdravotnej stránke

- klameš sám seba, že konzumuješ "pravú čokoládu"

- vyťahuje ti to peniaze z vrecka

- Milka predáva presladené sny, ako modré z neba, oblafne ľudí aj ich chuťové poháriky, tá presladenosť je návyková a ľudia za to ešte platia.

 

to je pre teba podstatné.

 

veľmi veľakrát som tu písala a viacerí fórumáci tiež - kontroluj sa trochu, len trochu ... nemusí mať tvoj jazyk furt najmilkovatejšie najdrahšie hypersladké čokolády.

/ mimochodom, zaujímalo by ma, kto tu z fórumákov aj s vyšším príjmom si dovolí ládovať sa denne Milkami a predraženými blafmi a colami, ale vážne ma to zaujíma : ) /

 

sprav si citronádu, kúp si nejaké dobré cukríky, a cmúľaj. potrebu sladkého ti to vykryje až až. a nebude to taký zabijak na tvoje zdravie a peňaženku ako Milky, nanukové torty a koly.

 

ale ide o tvoje vrecko a tvoje zdravie, rob ako chceš.  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A tie chuťové poháriky sa opravia? Má to nejakú regeneračnú schopnosť? Keby som obmedzil cukor tak po akej dobe sa to napraví. Najdlhšie som vždy vydržal tak dva týždne z dôvodu že mi došli peniaze (jediné čo ma núti zdravo žiť je chudoba) ale do dvoch týždňov vždy bola výplata a potom a tak som sa k tomu vrátil. Vždy bpli absťáky. Len som niekde matne počul/čítal že ak organizmus nedostane tú látku (cukor/nikotin/alkohol) mesiac tak si odvykne a potom predtanú aj abstinenčné príznaky...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

samozrejme že prestanú. aj chuťové poháriky sa zregenererujú, a konečne začneš cítiť aj iné chute.

len k tomu potrebuješ zmobilizovať tú kvapku svojej pevnej vôle, ktorá možno niekde v tebe drieme.

 

nie nejaké predsavzatia, ale pevnú vôľu, musí to v tebe dozrieť, že: a teraz som vydržal dva týždne, a teraz už neprežeriem  na milkách a presladených somarinách zasa pol výplaty, už neexistuje.

 

a v obchode nepôjdem ani len okolo regálov s milkami, neexistuje, obídem ich zďaleka. a všetko, čo by som ináč predrbal na fialové hnusokravičky a koly a mlsy, dám do extra obálky, do extra šuflíka, kde sa toho ani len nedotknem.

 

dokážeš to?  a nepotrebuješ k tomu predsavzatia. len to začni robiť. hneď. už teraz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som akurat hovoril Tiborovi ze co tak varianta typu mensie zlo? Lebo viem ze toto nevydrzim ale podme na to matematicky:

 

Som zavisly na kebabe, cole, a sladkostiach nielen cokolada ale aj rozne trubicky a pod. Takze kazdy den bol kebab+cola+sladkosti+langos co je logicky viac kalorii a viac penazi a po novom to chcem zuzit na kebab+cola bez sladkosti a langosa. Takze logicky je to menej kalorii aj penazi. Ja chapem ze fitnestrener by zakazal aj ten kebab ale urcite je lepsi pripad kebab+cola za cely den ako to vsetko ostatne a este som zabudol na nutelove palacinky a krupicovu kasu ktore vsak nekonzumujem kazdy den a mam ich takmer zadarmo lebo tie prisady vzdy doma najdem... Ale v kaloriach je to dalsi minus.

 

Uz sa mi podarilo zaludok navyknut na mensie mnozstva lebo aj to je odborne dokazane ze on sa roztiahne ak clovek je velke mnozstva a potom castejsie citi hlad. Ked som robil vo fabrike mal som iny denny rezim a to taky ze vstal som rano dal som si ranajky, v zavodnej kuchyni obed, na fajront som si nakupil v bufete sladkosti nech mam co chrumat cestou domov (teraz mi zabavu pocas chodze a cestovania zastupil mobil) a potom poobede som este siel v meste na kebab, pizzu atd... Ale teraz to mam inak lebo pracujem len v noci tak rano pridem vtedy su este tieto fastfoody zatvorene a som taku ospaly ze sa mi nic nechce len zalahnut, kedze clovek potrebuje 8 hodin spanku a ja koncim o 6:00 + cesta + sprcha sa dostanem do postele o 7:00 takze spim vtedy necitim hlad a pre mna je rano o cca 14-15 hodine. Takze rano nejem, ked spim nejem, a o takomto case ked sa zobudim okol 15:30 idem len na kebab a colu a to je vsetko a kedze som najedeny o 16h tak uz do vecera vydrzim. Potom uz len doma nejaku malickost, niekedy nic a uz som zvyknury spat dlho od tych nocnych sicht tak zase spim mininalne do obeda potom idem rovno na kebab a colu a o 16:00 uz odchadzam do prace aj ked zacinam o 18:00 ale inak nemam spoj a vtedy ked uz cestujem nejem a kedze som dost skoro pred sichtou uz na mieste tak v tej dedine idem do potravin nakupim si jedlo do prace (salam+rozky) a idem do firmy. Po praci zacina odznova cely ten kolobeh...

 

Casom chcem zaviest ze kebab+voda takze uz cola odpadne ale ten kebab tam musi byt lebo uplne vsetko si odriekat by som nevydrzal a za druhe co by som potom zo zivota mal? Aspon nieco co ma bavi by som mal robit a to je jedenie kebabu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto si písal v téme o splátkach ... ale prelinkujem to sem, lebo sa to týka sporenia samotného:

 

... Lebo ak si budem sporit nejake smiesne 10 eurovky tak na ten kurz vodica budem setrit do 50-ky! Tak na to su urcene splatkove spolocnosti a banky.

 

toto je tvoj najväčší problém, Tomáš.

pri tvojom príjme považovať 10 eurovky za smiešne.

 

ani človek s väčším príjmom nepovažuje 10 eurovky za smiešne.

 

preto nedokážeš nasporiť nič, lebo si tie peniaze napriek všetkým tvojim nárekom nevážiš.

každý cent, čo sa ti ocitne v kešeni, musíš nutne minúť, sporenie po 10 eurovkách je podľa teba smiešne ... tak keď tak rád počítaš, od minulého roka si len po 10 eurovkách bokom odloženú stovku, len tak, pre každý prípad ...

a z toho krásneho pocitu, že sa mi podarilo každý mesiac uložiť tých 10 eur, v tom pokračovať, aké je to super, mať niečo v šuflíku, a ako krásne mi to rastie ... ... máš?

nemáš. lebo si to nedokázal, každý cent si radšej minul na sladkosti, ale 10 eurovka je pre teba smiešna ... :niee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale toto plati ak si clovek len tak bezcielne spori. Ale ked ja chcem konkretnu vec a ta stoji 1500€ tak predsa nebudem cakat do nekonecna kym by sa to po desinkach pozbieralo ale zoberiem si pozicku, spravim ten kurz, pojdem pracovat za lepsi plat a potom lahsie aj splatim. Ked ide o lepsie zamestnanie v tom pripade ja nemozem cakat desiatky rokov predsa. Takze nic proti samotnemu sporeniu po troske ale o pozicke som chcel povedat ze ak sa jedna o pracovnu prilezitost, lepsie zarabat, karierne postupit, tak to treba spravit hned a nie cakat kym sa suma na kurz nazbiera v prasiatku za nejakych 10 rokov. To som chcel povedat. To ze nedokazem sporit ani tak vseobecne je zname a viem o tom. Naposledy v detstve som vedel tak vytrvalo sporit odvtedy nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Take ze si chudobny clovek odklada drobaky na to ze bude mat raz nejaku sumu. Ako to s tymi 20 korunami ze po roku sa clovek pozrel a videl ze wau uz tam mam 240 a tesil sa. Proste bezcielne ze nema dane ze co za to kupi len si proste odklada. Ja vas rozumiem, viem naco narazate, aj ja by som to mal robit... To je vsetko v poriadku ale ja som hovoril o tom ze ak clovek potrebuje konkretnu vec ktora stoji XY sumu a pri jeho moznostiach by mu to trvalo aj 5 rokov setrit, tak ma jednoduchsie si zobrat pozicku a tych 5 rokov splacat ale uz ten kurz ma a uz jazdi a uz zaraba lepsie...

 

Raz niekde axel napisal ze ja fungujem na takom principe ze ja viem ze by som nemal jest tie cokolady lebo su drahe, skodia zdraviu, ale co mam robit ked mi taaaak chutia... A toto je cely moj problem. Vcera som si povedal ze ododnes prestanem s tymi kebabmi a budem tie peniaze odkladat a budem na domacej strave. ALE co sa stalo? Zobudil som sa a mal som taaaaku chut na ten kebab...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Take ze si chudobny clovek odklada drobaky na to ze bude mat raz nejaku sumu. Ako to s tymi 20 korunami ze po roku sa clovek pozrel a videl ze wau uz tam mam 240 a tesil sa.

 

ty si to nečítal poriadne, hoci som to napísala už veľakrát: ešte raz: každú 20 korunu, ktorá sa mi dostala do peňaženky, som okamžite odložila bokom. každú.

po roku som tam mala kompletný balík, sto kusov, čo je 2000 korún, a načala som druhý balík, bolo ich tam už hodne.

 

čo je v tvojom prípade veľmi približne prepočítané: sporenie každej jednoeurovky, ktorá sa ti dostane do peňaženky. alebo každého 50 centu.

ani to nedokážeš.

 

hovoril si o odkladaní smiešnych 10 eur mesačne ... bezcieľne. to je 120 eur ročne, o dosť viac, než som mala z mojich dvadsaťkorún - ale ja som sa z toho balíka 20 korunáčiek tešila, a okamžite išli na knižku do banky, a vytešovala som sa, ako to krásne ide.

 

to je ten rozdiel v cielenom a bezcieľnom sporení. máš tých 120 eur pre každý prípad, na nečakané drobné výdavky? nemáš.

rok tu o tom len píšeš píšeš píšeš, prečo to nejde, kde si zasa minul na sladkosti.

 

toľko o bezcieľnom sporení.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale 120 či 250 eur mi zďaleka nestačí na vodičak a kurz vodiča a všetky papiere okolo toho... Keby som mal hlavu na učenie tak externe študovať tiež sú také ceny že 800 za semester... Proste chudobný človek nemá ako postúpiť. Také smiešne 20 korunové sporenia to nevyriešia.

 

Tak veľké cieľe demotivujú ale tie sumy som neurčil ja ale tie inštitúcie ktoré mi dajú možnosť rekvalifikovať sa a lepšie zarábať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veru, kedysi sme si s kolegyňami tiež založili sporiace knižky, vtedy pri nebohej kablovke, kde som v tom čase robila, vznikla nová pobočka tatrabanky. A tak sme s kolegynkami po každej výplate išli do tej banky a vložili sme tam nejaké peniaze (aby bolo jasné, každá na svoj účet, nie žiadny spoločný!!!). Vtedy som zarábala asi 4 litre korún, a 5 kíl som si odkladala na tú knižku. Tak som sporila asi 4 roky. nakoniec ma Flinstone ukecal, aby všetky tie úspory išli jeho bratovi, to ale už nie je na túto tému.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vilmuš, ja som toto sporenie po 20 korunách robila nedlho pred výmenou za eurá, pred nejakými 10, 9 rokmi ... krásne sa to zbieralo, a to boli len dvadsaťkoruny ...

 

Ale 120 či 250 eur mi zďaleka nestačí na vodičak a kurz vodiča a všetky papiere okolo toho... Keby som mal hlavu na učenie tak externe študovať tiež sú také ceny že 800 za semester... Proste chudobný človek nemá ako postúpiť. Také smiešne 20 korunové sporenia to nevyriešia.

Tak veľké cieľe demotivujú ale tie sumy som neurčil ja ale tie inštitúcie ktoré mi dajú možnosť rekvalifikovať sa a lepšie zarábať.

 

Tomáš, ty to vôbec nechápeš, alebo čo je jednoduchšie a samozrejmejšie: nechceš pochopiť.

nikto tu nehovorí o tom, že máš nasporiť za rok na ten nešťastný vodičák - ale to ti tu písal už každý.

keď sa k tomu rozhodneš, tak si požičiaš, v nejakej pôžičkárni, a budeš splácať. to je iná vec. o tom si už písal inde.

vraj.

 

po prvé:

hovoríme tu o malom /tvojom bezcieľnom/ sporení, na akúkoľvek sra.ičku mimo si musíš požičiavať od rodičov, sám si to písal, a nie raz, lebo tie "malé bezcieľne sporenia" sú pre teba tak strašne smiešne.

po druhé:

každý normálny človek má nejakú malú rezervu, to je to sporenie po troške.

 

po tretie:

za tie roky, čo máš ten malý plat, každý mesiac odoprieť niekoľko nanukových tort, kindermikulášov a kol, tých úžasne smiešnych 10 eur mesačne si mohol odkladať, ako to robí každý bežný človek, hoci aj po ešte menej, po smiešnom sporení pár centov do fľaše. / kedysi za socíku takto podaktorí ľudia sporili dokonca dvojkoruny a päťkoruny do fľaše od mlieka - a nasporili pekné sumy

len za posledných desať rokov si mohol mať na knižke niečo ... vyrátaj si to sám.

 

po štvrté:

mal si tu hromadu rád, celé kopy návodov, ako namiesto mlsania a míňania sporiť po troške. aby si mal nejakú rezervu. aby si sa cítil lepšie, sám pre seba. nie, pre teba je to smiešne.

 

po piate:

keď je to smiešne, tak nespor. mohol si mať aspoň niečo, čím si sa mohol pochváliť, aj sám pred sebou, nemáš nič. je to na tebe.  smiešne sporenie bezcieľne ty robiť nebudeš, tak nerob. a nemaj nič.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to aj pohodlnostou ze som nikdy nebol nuteny/odkazany na to. Tu by som narazal na tu spominanu chybu vo vychove. Ja mam tu istotu ze ked nemam peniaze a nieco sa prihodi tak rodicia pozicaju (bezurocne) a ja im to vratim a vybavene. Nikdy som nemusel zit sam, vzdy mi niekto pomahal, vzdy ma niekto tahal z problemov proste mal som vzdy kvalitny support a iny zivot nepoznam. To je moj financny pribeh.

 

A uz ludia tak rozmyslaju vsak naco sporit ked potrebujem sumu banka da... A potom ked uz pride sek so splatkou alebo to rovno po vyplate strhne trvaly prikaz, tak sa to proste zaplati a hotovo. To je lahsie ako sporit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepojdu..stavim sa o vsetky svoje uspory:-)... to k Tomasovmu prispevku

 

nechcela som to napísať tak rovno ... ale už som to chcela napísať dávno - tiež si to myslím : )

 

 

Je to aj pohodlnostou ze som nikdy nebol nuteny/odkazany na to. Tu by som narazal na tu spominanu chybu vo vychove. Ja mam tu istotu ze ked nemam peniaze a nieco sa prihodi tak rodicia pozicaju (bezurocne) a ja im to vratim a vybavene. Nikdy som nemusel zit sam, vzdy mi niekto pomahal, vzdy ma niekto tahal z problemov proste mal som vzdy kvalitny support a iny zivot nepoznam. To je moj financny pribeh.

 

lenže ty už budeš mať 35 rokov. rodičov máš ešte mladých, ok. platí tu presne to, čo si myslíme všetci, a čo napísal tyso rovno: ty vidíš tak maximálne týždeň dopredu ...

 

ale ešte viac je zarážajúce, že pri tvojom príjme je 10 eur smiešnych. tak keď sú smiešne, tak ich nemíňaj. keď sú také smiešne, hoď každý mesiac do šuflíka 10 eur, a nedotkni sa ich. veď je to len smiešny peniaz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A uz ludia tak rozmyslaju vsak naco sporit ked potrebujem sumu banka da... A potom ked uz pride sek so splatkou alebo to rovno po vyplate strhne trvaly prikaz, tak sa to proste zaplati a hotovo. To je lahsie ako sporit.

 

a akí ľudia tak rozmýšľajú? poznala som zopár ľudí, čo sa spoliehali na banky a prečerpanie účtu a neskôr požičkárne ... čo sa do toho zamotali. raz potom príde niečo také, že aj keď banky ponúkajú úvery, raz len banka nepožičia ... lebo sa nespláca, lebo je ten človek preúverovaný, lebo nestíha. lebo je v úverových registroch zrazu zapísaný negatívne, stačí sa omeškať s jednou splátkou.

 

keď niekto má to šťastie a pracuje, a zarába, neušetriť z toho ani cent, to je to videnie tak akurát po roh, za roh už nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ja nehovorim o ludoch co sa ,,zamotali" a nesplacaju. Ale o ludoch ktori kazdu splatku uhradia riadne a na cas, poziciavaju si len tolko kolko utiahnu. Drzia sa toho prislovia s tou prikryvkou. Napriklad Pepo vsetko berie na splatky a nikdy nemal problemy. Sam povedal: Chcel som kupit auto ale sporit z vyplaty vsak to by som sa nedockal ani za 5 rokov ale takto mam auto, jazdim, dosplacal som ho a potom som si spravil strechu to je tiez suma co by som roky musel setrit, takto mam strechu a splacam...

 

Ano je to pravda vidim len po roh nie za neho alebo vidim len tyzden dopredu... To ma vystihuje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov