Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

axel, to je prave omyl.    Kazdy ti vyrata svoje minimum,   lenze to minimum si si nastavil v minulosti sam.   Moje minimum je nad 1000 EUR,  ale dobre viem ze ak by bolo najhorsie, tak sa da podstatne znizit.  Ale to chce drasticke zmeny, ako predat byt s hypotekou, vypovedat vacsinu sluzieb atd.  Ale tvrdenie ze mas plat co ti neumozni sporit znamena len tolko ze mas  prilis vysoke mandatorne vydaje. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi si ma nepochopil, ja som mal na mysli minimum, ktoré minieš tak či tak, bez ohľadu na to, či si budeš odtŕhať od huby alebo nie. Takže mám na mysli zaplatenie účtov a nutné výdavky na stravu, čo platí v Tomášovom prípade a z jeho údajov, ktoré verejne poskytol, som vychádzal. Proste pri tom jeho plate 330 v čistom je málo pravdepodobné, že by dokázal niečo ušetriť, keď jeho výdavky sa blížia k tejto sume. Ja pri takomto príjme viem, že by som neušetril nič a to nie preto, lebo musím mať každý týždeň novú kuu, ale proste preto, lebo viem, koľko musím dať na účty, koľko musím dať na poistenie a koľko musím dať na stravu. Bavíme sa o nutných výdavkoch na prežitie - a to je Tomášov prípad, nie tvoj.

 

Nehovor mi, že ty na nutné prežitie potrebuješ 1000€ mesačne. Ak platíš hypotéku, úvery, na krku manželku a štyri decká, tak to je úplne iný prípad ako Tomášov. Ja som sa ale bavil len o Tomášovi a opakujem, on nemá príjem na to, aby mohol niečo pravidelne ušetriť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi si ma nepochopil, ja som mal na mysli minimum, ktoré minieš tak či tak, bez ohľadu na to, či si budeš odtŕhať od huby alebo nie. Takže mám na mysli zaplatenie účtov a nutné výdavky na stravu, čo platí v Tomášovom prípade a z jeho údajov, ktoré verejne poskytol, som vychádzal. Proste pri tom jeho plate 330 v čistom je málo pravdepodobné, že by dokázal niečo ušetriť, keď jeho výdavky sa blížia k tejto sume. Ja pri takomto príjme viem, že by som neušetril nič a to nie preto, lebo musím mať každý týždeň novú kuu, ale proste preto, lebo viem, koľko musím dať na účty, koľko musím dať na poistenie a koľko musím dať na stravu. Bavíme sa o nutných výdavkoch na prežitie - a to je Tomášov prípad, nie tvoj.

 

a to nehovorím o tom, čo všetko pri tom vyšlo najavo - stačí prehrabať tému alebo si spomenúť:

on nemusí kompletne vyžiť z 330 eur - áno, ja viem, je to sakra málo, ale 200 eur dáva rodičom, za full servis ...

 

zo zbytku sa šatí, zostáva na lacné prostitútky, a v pohode zostáva na niekoľko litrov koly denne, na nanukovú tortu denne, minimálne jednu, každý deň čokolády a sladkosti, na celé légie rohlíkov, a podobne.

desať dní pred výplatou mal v peňaženke 3 centy / či 30, to je jedno /

 

dostal tu niekoľko, keď nie niekoľko desiatok návrhov:

 

prestať chlastať 4 až 6 litrov koly denne, prestať cpať do seba nanukové torty,

pripraviť si doma zlepený chlieb do práce, navariť do termosky čaj, piť minerálku či vodu,

naučiť sa uvariť si lacno a sýto,

a sťažuje sa, že tlstne a chce schudnúť - prestať do seba napchávať kilá sladkostí.

 

 

dostal niekoľko návrhov, ako po troške šetriť:

 

odkladať mesačne 10 eur,

odkladať každých 50 centov, ktoré sa mu objavia v peňaženke,

pravidelne odkladať týždenne istú stanovenú sumu, a cez to vlak nejde ....

 

keby vynechal nakupovanie pre mlsné ústa, pri domácom fullservise by to šlo.

 

to je konkrétne Tomášov príklad.

išlo by to. po desať eur mesačne by mal za rok 120. nie je to ktoviečo, ale z mála to ide po troške. postarané o seba má.

lenže to je presne taký prípad - chudnúť a sporiť len teoreticky. viem, že to nie je ľahké, ale byť bez akejkoľvek, aj najmenšej rezervy musí byť sakra frustrujúce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj keď si zaplatí 200 eur za full servis, tak mu zostane 130 a to na mesiac nie je bohviečo. No dobre, dajme tomu, že to je taký bežný výdavok na bežné veci. Tak nech prestane slopať 6 litrov koly denne, nanukové torty tiež nemusí v jednom kuse žrať, a tak mu niečo aj zostane navyše.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som priklad :),   mam nastaveny isty standard a bez problemov si ho viem platit.  Ale nekricim ze tento standard je nemenny  a ze z mensieho platu by som nedokazal vyzit.   Ucty a podobne  su tiez zmenitelne len nie  tak jednoducho

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tie Tomasove nanukove torty, coly a rohliky by som vtesnala do 200E full service poplatku, ktory plati rodim....za co im vlastne plati? ved ja som platila 100E a mala som v tom vsetko, este aj lenivost :D

 

btw, omg 330E, vsak to je len splatka hypo... neviem si predstavit mat to ako cisty prijem :blink:

ozaj, zije este ten clovek? teda, ze mozno uz neplati rodicom full service a nechutia mu nanukove torty

 

aha, zije ... nic sa nezmenilo za posledne roky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...  200E full service poplatku, ktory plati rodim....za co im vlastne plati? ved ja som platila 100E a mala som v tom vsetko, este aj lenivost :D

 

táto suma 200 € sa zdala vysoká kdekomu, je to tu popísané kdesi, že sa nad tým viacerí pozastavili ...

 

podľa mňa by to bolo adekvátne jedine v tom prípade, keby jeho matka z tých peňazí niečo pre neho sporila tak, aby o tom Tomáš nevedel ... ale neviem, netuším, a podľa toho, čo popísal za tie posledné mesiace, ako to u nich funguje, neviem si to celkom dobre predstaviť

ale možno pani tomášová dokáže prekvapiť.

to by bol pre neho ten lepší prípad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Hej to je nič, ale tu ide o to, že tie notebooky sú už ako spotrebný tovar, furt sa len kazia, starý PC mi drží 12 rokov, notebooky kúpené o mnoho rokov neskôr, sa tu striedajú v jednom kuse a človek furt len aby dáta zachraňoval a inštaloval :unudeny:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A aký notebook si kúpil ? Aj ja potrebujem. Tak na max. pol hodinu denne (analýzu grafov).

 

Tiež som mala stavebné. To bola pecka 6% úrok. Mala som aj účet v CHF (ešte z neho mám peniaze), lebo som sa bála že € zanikne. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

No vsak nemusis o tom pisat x-ty raz do x-tej temy. Lebo Ti to aj verit prestaneme.

 

 

Idem si zalozit zuno ucet (s mbank momentalne asi jednicky na trhu s uctami). Bude to moj treti ucet, aby som mala prehlad vo vydavkoch (a to mam znamych ktori maju speci ucet este aj na stravovanie :) ).

Takze to bude vyzerat nasledovne:

 

1. ucet - vyplata, strava, byvanie, hypo

2. ucet - vydavky na zariadovanie bytu (nakolektovanych xy k E) - ucet cisto iba na platbu kartou v predajniach nabytku, elektra, etc...

3. ucet - vsetko co ostane pred vyplatou na prvom ucte, bude presmerovane sem, cisto iba prevody z uctu na ucet, ziadna karta

 

A uvidime....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno že ten tretí je len na sporenie kde sa budú hromadiť zvyšky a to keď sa dá dokopy bude to pekné a tie zuná a kadečo podobné už ani za vedenie nepýtajú takže super. Tie internetové banky sú v tomto dobré. Nemajú výdavky na pobočky, zamestnancov a celý aparát proste...

 

Desat kilo desat korún! Nedáš penáze, nebavím sa stebú!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. ucet - vyplata, strava, byvanie, hypo

2. ucet - vydavky na zariadovanie bytu (nakolektovanych xy k E) - ucet cisto iba na platbu kartou v predajniach nabytku, elektra, etc...

3. ucet - vsetko co ostane pred vyplatou na prvom ucte, bude presmerovane sem, cisto iba prevody z uctu na ucet, ziadna karta

 

Aj sú tam nejaké úroky? Lebo nechávať peniaze na účtoch bez úrokov je úplný nonsens. Ale zdá sa mi, že mBank mala nejakú akciu na 2%, už si nepamätám presne... Aj som nad tým uvažoval, že si založím účet u nich, ale žiadna banka nedokáže prebiť 3% + štátnu prémiu čo mám na stavebnom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stavebne cerpam, terminovane nechcem, to ze mam par tyzdnov peniaze niekde na ucte a zisk mam nula, ma absolutne netrapi :)

Ja sa tu bavim o stovkach eur, nie tisickach, pri ktorych ocakavam aj nejaky zisk v podobe urokov. Takze v mojom pripade, bavit sa ci 0.1% alebo 2% pri tych nasporenych sumach, je uplne bezpredmetne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

to ze mam par tyzdnov peniaze niekde na ucte a zisk mam nula, ma absolutne netrapi :)

 

No a práve toto je ten nesprávny postoj :) Každý žid ti povie, že zbohatol tak, že začal šetriť od halierov :D

 

 

Ale chcel som o inom

 

10 kľúčových znakov ľudí, ktorí žijú bez dlhov

 

3. Sú pragmatickí

Platí, že ľudia, ktorí sú bez dlhov sú  praktickejší ľudia. Chápu význam hodnoty. Napríklad, majú tendenciu pozerať sa na autá ako na jediný prostriedok, ako sa dostať z bodu A do bodu B - preto si odmietajú kúpiť Lexus, keď im stačí Corolla. V rovnakom duchu, nebudú platiť dvojnásobne drahšie značkové džínsy, ktoré majú rovnakú životnosť ako alternatívne s neznámou značkou, ale naopak sú otvorení pre kúpu kvalitných potravín.

 

 

Prakticky všetky body tam spomenuté na mňa sedia, bod 3 úplne. Tak sa inšpirujte.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len tam sa píše o ľuďoch zo strednej vrstvy. Ja som z chudobnej vrstvy. Mne na dopravu z bodu A do bodu B stačí aj autobus, vlak, bicykel... Tepláky od vietnamcov atď. Ten trojka bod je typický prípad kamošov že musí mať iphone či galaxy a ja som kúpil mobil za 14€ síce sa z neho nedá ísť na internet, fotiť či počúvať empétrojky ale to sú funkcie bez ktorých sa dá existovať. Všetko ostatné tam je. Ináč teraz v telke v rodinných prípadoch bolo o žene čo nevedela zaplatiť ani nájomné a sťažovala sa že má malý plat a potom že ,,ja ako sestrička zarobím len 580 eur..." kokooos ja toľko nezarobím ani s dvoma brigádami popri robote.

 

 

1. Detaily - zamerať sa na ne

Ľudia, ktorí sú v dobrej finančnej situácii  venujú pozornosť svojim osobným financiám. Vedia koľko zarábajú a koľko míňajú, uvedomujú si aj kam ide každý jeden cent. Pretože majú dobrý prehľad o stave svojich osobných financií, je menej pravdepodobné, že si kúpia niečo, čo si nemôžu dovoliť.

Však to je to čo aj game vysvetľovala že ,,potiaľ sa zakrývaj kým ti siaha paplón" je to len preklad z maďarského príslovia. Takže proste nemôžem minúť viac ako zarobím. Je to síce extrém že človek čo zarobí do 500 aby vyhodil len tak 50 za hodinu v bordeli alebo ísť na nejakú výstavu kde aj s cestou nechá 30... Ale v mojom prípade ide o to že voľný rozpočet na minutie mám 100€ tak je jedno či miniem každý deň 2€ alebo naraz 50 a potom tri týždne nič... Ale ide o to že nejdem nad svoj limit.

 

6. Sú trpezliví

Ľudia bez dlhov nezažívajú pocit, že si musia niečo impulzívne kúpiť, pretože hľadajú okamžité uspokojenie.  V prípade, že majú peniaze k dispozícii, radšej ich uložia a sporia.

 Toto čaká aj mňa. Bavili sme sa že 50 viem odložiť tak bezbolestne že nebudú chýbať. Na tie papiere aby som mohol viac zarábať ako komionista potrebujem 1600 takže som vyrátal že 1600 deleno 50 sa rovná 32 mesiacov deleno 12 vychádza na 2,6 roka takže za dva roky a šesť mesiacov môžem začať s kurzom a potom hor sa zarábať tisícku konečne...

 

10. Nie sú to materialisti

Áno, snaha o drahé hračky a hromadenie majetku môže tvoriť  život luxusnejším. Ale za akú cenu? Život bez dlhov umožňuje ľuďom pochopiť, ako môžu žiť jednoduchší život, v ktorom sa zameriavajú na radosti z rodiny skôr ako na hromadenie hmotných statkov.

Vysedávanie pred TV nič nestojí... Hranie playstationu je tiež lacná záležitosť, investícia je len cédečko s hrou raz za dva tri mesiace čo stojí 12€, klebetenie so susedmi na lavičke pred činžákom, bicyklovanie sa... To sú veci čo nič nestoja.

 

No takže prvá 50-ka odložená takže držte palce. Nasporiť to bude trvať 32 mesiacov ovšem ak nerátame že o dva a pól roka sa môžu zmeniť ceny za tie kurzy. Takže je november 2015 kde už prvú 50-ku mám a zostáva už len 31 mesiacov takže zhruba v lete 2018 by som mal mať tých 1600 pozbieraných. Napíšem ako som dopadol...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel, asi mi nerozumies. Mne tie peniaze momentalne nemozu lezat a zarabat haliere. Na tie nie som odkazana. Radsej si z viacerych cenovych ponuk vyberiem tu najlepsiu v pomere cena/vykon.

 

Drahe auto. Niekto nemoze viest svojho klienta v 15rocnej corolle :)

Alebo niekto, kto pouziva mobil pracovne na rozne ucely neoceni zakladny model samsungu.

 

To co pisete, pasuje na konkretnu individualitu, ale nemoze sa to pausalizovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rozumieme, ale spomenul som si to o tých židoch, tak mi to nedalo :zubiska: Na centy nie je odkázaný nikto, ja som aj mojej matke vysvetľoval ako začať sporiť, keď má nejaké peniaze nazvyš, a tiež mi povedala, že tie centy ju nevytrhnú. Pokým nechceš / nemieniš / nemáš možnosť odkladať mesačne pár tisíc (aj keď mesačne odložíš "len" tisícku, tak bežný sporiaci účet ti za rok dá asi len 100€), tak na žiadnom sporení nezbohatneš, úroky sú príliš nízke na to, aby sa z toho dalo niečo ušetriť tak, aby to stálo za reč. Bohužiaľ už nežijeme v dobe vysokých úrokov, keď 10% bola úplne bežná vec, vtedy sa z úrokov dalo žiť. Takže treba sa zmieriť s tým, že pokým chceš / mieniš šetriť, tak treba počítať s tým, že sa to začne centami (hovorím o denných výnosoch, nie ročných, to by sa fakt oplatilo radšej prepiť :D) a takto sa to postupne bude nabaľovať a nabaľovať, z centov budú desiatky centov, potom eurá a tak ďalej.

 

Čo sa týka samotného sporenia: samozrejme, že každý sporí iným spôsobom, niekto má bokom tisícku tak ju uloží niekam aj na 1% úrok, a kedykoľvek si ju môže vybrať alebo ju uloží na termiňák za 2% s tým, že sa jej dva roky nebude môcť dotknúť, niekto iný ju radšej minie alebo investuje do niečoho čo môže neskôr predať.

 

Článok je o tom, kto ako funguje, keď je bez dlhov. 15 ročná Corolla by mala stačiť každému bežnému človekovi, ktorý nepracuje ako napr. finančný maklér, ktorý sa pred klientmi musí prezentovať či chce alebo nie a podľa toho musí voliť výber auta aj za cenu zadĺženia.

 

 

No takže prvá 50-ka odložená takže držte palce. Nasporiť to bude trvať 32 mesiacov ovšem ak nerátame že o dva a pól roka sa môžu zmeniť ceny za tie kurzy. Takže je november 2015 kde už prvú 50-ku mám a zostáva už len 31 mesiacov takže zhruba v lete 2018 by som mal mať tých 1600 pozbieraných. Napíšem ako som dopadol...

 

Som zvedavý koľko dní / týždňov ju udržíš pokým ju neminieš na audiotexty, nanukové torty, či čúzy z Čelentána.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kup si prasa, s ktoreho dierou nebudes moct manipulovat. Sporkasku :D

 

Kamos si takto odklada a jeho fraja stale rype, ze pravidelna stolica je zaklad :D ... Ze treba na to mysliet aj pri prasiatku :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov