Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

neviem dokedy to chcú tak držať, ale ak to budú robiť dostatočne dlho, tak nastane masaker pre budúcich penzistov, ktorí si sporia v 2. a 3. pilieri...

 

2. a 3. pilier nezávisí len od ECB, ale aj od toho, ako sa hýbu svetové burzy, vlani pre 2. pilier bol masakrom pád čínskej burzy a to hneď dva krát (v lete a na konci roka), na druhej strane referendum o Brexite s akciami a indexmi moc nezakolísalo. Súčasná politika ECB je taká, že mám pocit, ako keby ani sami nevedeli čo robiť, mesačne pustia do obehu ďalších nových 60 miliárd eur, ale inflácia nerastie. Možno to chce len čas, možno by to chcelo vyskúšať zvýšiť úroky, neviem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Dnes som sa trochu zamyslel (áno, fakt). Keby som mal dnešný rozum pred vyše 15 rokmi, tak finančne by to inak vyzeralo. Ale 20 ročný mozog inak rozmýšľa, ako ten, ktorému ide na 40.

 

Prvé zamestnanie čo som mal, po 3 mesiacoch som zarábal 10 500 v čistom, teda nejakých 350€, na rok 1997 veľmi dobrý plat. Náklady a ceny boli nižšie, ale aj tak po nejakom roku som mal našetrených nejakých možno 40 000, teda v prepočte niečo cez 1300€. To teda nie je bohviečo. Keď to porovnám v pomere, koľko som zarábal a ušetril vtedy s tým čo zarobím a ušetrím teraz, tak tých ušetrených peňazí je teraz výrazne viac.

 

Vtedy keby som však mal ten mozog čo mám teraz, tak aj z tých 1300€ som mohol vyťažiť výrazne viac peňazí, pamätám na dobu, keď napr. na vkladných knižkách bol 11% úrok s pol mesačnou výpovednou lehotou úplne v pohode. Teraz bežné sporiace účty dávajú do 1%. Mám nejaké podielové fondy, jeden zarába celkom slušne, ale stále to nie je toľko, aby som to mohol porovnať s výnosmi spred 20 rokov.

 

Nech to počítam ako chcem, pred takmer 20 rokmi sa mi niekde stratilo okolo 150 000 Sk. Viem, že boli nejaké investície do bytu, ale aj tak tá suma čo mi zostala bola dosť veľká na rozflákanie. 20 ročný mozog si to asi neuvedomoval. Škoda.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes som sa dočítala o online prieskume spoločnosti Deluvis o tom, ako je to sporením medzi Slovákmi.

nikdy neviem, nakoľko takýmto prieskumom veriť, ľudia nei vždy povedia pravdu nejakým prieskumníkom, ale snáď je to viacmenej niekde okolo skutočnosti. ale sú to dosť deprimujúce čísla.

 

Viac ako polovica Slovákov si sporí sumou do 30 eur mesačne. Nad 70 eur si odkladajú najmä obyvatelia Bratislavského kraja. Vyplynulo to z výsledkov on-line prieskumu spoločnosti Deluvis, ktorého sa zúčastnilo 524 respondentov začiatkom novembra tohto roka.

 

Najvyužívanejšou formou tvorby finančnej rezervy je sporiaci účet v banke. Ten využíva 67,9 percanta opýtaných. Nasleduje sporenie si formou investícií do podielových fondov, 17,4 percenta. Takmer každý desiaty Slovák sa v prieskume priznal, že finančnú rezervu si netvorí vôbec. Najviac ich je v Trnavskom kraji.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo pindáš zas? Za odložené peniaze sa považujú tie, ktoré si nespotreboval k platbám a nákupom vecí potrebných pre prežitie (nájom bytu, voda, elektrina, plyn, jedlo, ošatenie). Keby si hneď po prvej výplate neletel kúpiť si setobox, tak si mohol mať peniaze na účte. Trkvas!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A najmenej si odkladá obyvateľ Trnavského kraja. Presne nula eur každý mesiac.

 

nula si ušetril z 350 eur, nula aj zo 640, Tomáš.

dobre, poplatil si dlžoby, ok.

kúpil si setopbox, lebo ty bez tv nemôžeš, je to tvoja radosť, ok.

ale odvtedy už bola aj ďalšia výplata, zrejme? bola? 

 

a iné nečítame, len že si v bufete hneď z prvej minul 160 eur, a že si neustále u kebabov a kupuješ sladkosti.  ani to ti neberieme ... je to tvoja radosť, ok.

ale s mierou ... ty nezarábaš preto, aby si nechával výplaty v bufetoch.

 

keď teraz nezačneš odkladať tých 30 eur mesačne, tak kedy? si dospelý chlap, Tomáš. aspoň trochu pozeraj konečne dopredu, máš na to, na čo máš, na viac mať nebudeš, tak mysli na zadné vrátka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Za odložené peniaze sa považujú tie, ktoré si nespotreboval k platbám a nákupom vecí potrebných pre prežitie (nájom bytu, voda, elektrina, plyn, ošatenie).

Ale máš pravdu takže nepindám. Je to tak. Televízor ani hernú konzolu nepotrebujeme k životu. Síce rôzna zábavná elektronika (hifiveže, videá, dvd prehrávače, magnetofóny, slúchadlá, herné konzoly, smartfóny) je bežnou súčasťou domácností ale vlastne k životu ich netreba. Takže keby každý žil tak že len veci súvisiace so životom teda oprať veci, práčka, sporák, chladnička a koniec! Zaplatil by len energie, plyn, vodu a koniec, žiadme káblovky, internetové pripojenia a podobne. Koľko peňazí by zostalo. Aj to jedlo je také že človek vydrží aj 3-4 dni bez jedla v plnej kondícii. Takže aj jeme veľa. Keby sme všetko minimalizovali, tak kolko veľa ušetríme. Stále je čas to vyskúšať. Zbaviť sa setopboxu, hernej konzoly, pozerať len vysielanie čo akurát dávajú, nemať nič len bicykel a nejaký monochromatický mobil lebo dnes už telefón mať je základ ale žiadny smartfón internet a kraviny ktorými len zabíjam čas a nič do života nedá.

 

Ušetril by som nie 30€ ako vraví štatistika ale 70€ čo už je Bratislavský štandard a ja by som to mal v Trnavskom kraji.

 

Spraviť niečo aby peniaze na mňa zarábali. Aj axel často spomína nejaké cenné papiere, podielové fondy či čo. Bánovčania majú dáku forexovú burzu že kupujú zlato a ropu (mne to pripomína skôr strategické hry) devízy valuty či čo ja nepoznám bankárske výrazy ale proste niečo také ako má axel že zainvestujem a potom mi to vynáša.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja len tak vseobecne este dopoviem axelovi. Ano suhlasim s tebov ze sporit treba, robime to podobne a asi aj v podobnych sumach. Alebo mame tu moznost a sa mi zdas az velmi sporovlivi. Priklad ja normalne a je to na hrane normalneho je usporit mesacne 500 eur.  V oktobri novembri som to dal. Dam to aj v decembri - pre mna vianoce a vyhadzovanie penazi nic neznamena - teda v decembri sa da najvaiac usporit(najvacsi prijem a nic nekupis ci len tak). Ale  niekedy minam na dovolenky. Ale to Za male peniaze musi byt inklusiv, ci za menej ako unas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V banke mi teta ukazovala nejaké tri sporiace produkty bolo to na malé sumy 15-30€ takže tá štatistika bude asi presná keď aj banka má také sumy na ponuke. To osloví ľudí keďže väčšina ľudí šetrí také sumy. Axel a slimák sú výnimka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Priklad ja normalne a je to na hrane normalneho je usporit mesacne 500 eur.

 

500 mesačne nedám, aj keď je to môj cieľ, ale to sa mi podarí len raz za čas. A tento rok bolo viacero neočakávaných výdavkov.

 

 

V banke mi teta ukazovala nejaké tri sporiace produkty bolo to na malé sumy 15-30€ takže tá štatistika bude asi presná keď aj banka má také sumy na ponuke.

 

Ty to máš celé všetko popletené.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ako to teda je? Vysvetlite. Kam mám investovať aké podielové fondy, cenné papiere, burzy, investičné vecičky aby mi peniaze zarábali?

 

Videl som niekde také logo íčka že investičná banka. To je taká že investuje peniaze čo tam sporím a o zisky sa podelí. Tak nejak? A videl som že Raifaisen bank to je dobré tam sa dá sporiť dobre?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ako to teda je? Vysvetlite. Kam mám investovať aké podielové fondy, cenné papiere, burzy, investičné vecičky aby mi peniaze zarábali?

 

Videl som niekde také logo íčka že investičná banka. To je taká že investuje peniaze čo tam sporím a o zisky sa podelí. Tak nejak? A videl som že Raifaisen bank to je dobré tam sa dá sporiť dobre?

 

Tomáš, koľko máš už nasporené doma v tom šuflíku, kam si mal odkladať ušetrené eurá?

dohodli sme sa, pamätáš, že ich odfotíš na konci roka. : )

koľko? : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kam mám investovať aké podielové fondy, cenné papiere, burzy, investičné vecičky aby mi peniaze zarábali?

 

Toto sa nedá :D. Ty neušetríš ani fuka aj keby si dostával o 1000€ viac. Proste sú takí ľudia. Nikdy neušetríš nič, lebo ty ​nechceš ušetriť.

ale pobavil si ma :) , že kde investovať.

 

Väčšina bánk ma ku bežnému účtu sporiaci účet, kde si môžeš odložiť čo to. To znamená, že si trebárs tento mesiac tam dáš bokom u teba 10€, možno potom 15€, ale veľmi tomu neverím. Človek si tam väčšinou dá bokom peniaze, ktoré práve nepotrebuje. Pre teba by bolo výhodou, že sa k nim nevieš dostať bežne v bankomate, ale v krajnej núdzi si peniaze vieš preložiť na bežný účet. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tam sa dá sporiť

SA nespori! SA nikdy ##### nesporilo! SA nerobilo/ nerobi/ nebude robit nikdy nic #####!!! TY musis sporit!!!! Rozumies??!!!! jak ti to mam doboha uz napisat ze TY, TY a TY a zasa len TY musis nieco robit!!!!!!!! ##### co mas za poruchu!!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vysvetlite. Kam mám investovať aké podielové fondy, cenné papiere, burzy, investičné vecičky aby mi peniaze zarábali?

 

To mi pripadá ako keby sa drevorubač pýtal, ako sa môže uplatniť v CERNe. Synak, najprv sa naučíš si peniaze odkladať, lebo doteraz si všetko prežral jak sviňa u Vietnamcoch. Potom sa niekto ochotný môže s tebou baviť o sporiacich účtoch. A keďže si finančne negramotný, teda úplné poleno, podielové fondy minimálne zatiaľ nechaj tak. Investíciam do podielových fondov sa musíš rozumieť a ideálne je, ak si necháš poradiť od skúseného makléra. A keďže ty nerozumieš ani tomu, ako peniaze odkladať do fľaše od kompótu, tak podielové fondy sú pre teba vzdialené asi ako tomu drevorubačovi práca v CERNe. A neser tu ľudí otázkami ako od 10 ročného sopláka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Opäť to nevyšlo! Máte tu takú tému že koľko som v mínuse? Tam by som sa skorej vedel zapojiť do debaty... Takže game oznamujem že z toho koncoročného fotenia s bankovkami nič nebude (presúvame to na budúci rok možno sa pošťastí) lebo je logické že už teraz budem cca 50 v mínuse a v decembri je posledná výplata v tomto roku, takže ak poplatím bežné výdaje + vrátim mínus a kde budem zas? A to ešte idú vianoce treba nejaké darčeky rodine pokúpit... Ešte to bude zaujímavé koncom decembra... Ale mám aspon tú jednu jedinú výhodu že nemusím platiť aj za to že sa dostavím do práce takže aj úplne bez haliera môžem chodiť pešo/bicyklom do fabriky... V starej robote by som si už musel aj na cestu požičať keďže som pracoval v inej obci... Teraz pracujem asponže v mieste bydliska aj keď ten areál katastrálne patrí k susednej dedine ale urbanisticky je to ešte v rámci mesta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takto ešte v mínuse niesom ale budem. Neočakávatelné veci... Takže poďme po poriadku: 200 som hneď odovzdal na mamahotel, 50 som tankoval, ešte stále mám pól nádrže takže som to nevyjazdil ten benzín mi stačí na mesiac, kúpil za 90 playstation3 (to je novšia generacia toho čo som mal), kúpil v bazáre za 95 telku LCD s velkou obrazovkou nech sa lepšie hrá playko, do bicyklov som investoval 30, bol som v Bratislave na nákupoch tam som nechal 80, v bufete som denne prejedol cca 5-8€ za deň takže stopade minimálne a momentálne mám na účte 94€ čo by pri rozumnom hospodárení vydržalo do výplaty ale ako som dal zimné kolesá na auto búchalo jedno koleso a nevedel som čo to je. Na škodováckom fóre aj brat poradili že nevyvážený disk takže ísť do pneuservisu. Tam sa na to pozreli a zistili že to je protektor zimná guma a to vraj sa tak kazí a vydúva sa a s tým nevie nič spraviť a že sú v hroznom stave, trebalo by objednať a dať tam iné. Vtedy som si myslel že aaa veď v pohode ide zima nemôžem behať na letných (dostanem pokutu) tak nech dá lebo že vie zohnať použité lacnejšie ale lacnejšie v takom zmysle že nové stoja iba kus okolo 50-80€ a použité v použitelnom stave okolo 15-20€ lenže 4 kolesá to je hneď 4x tá suma ale nevedel povedať presne... Som tak zhurta s tým súhlasil a že ozvú sa... Nič sa nedialo dni ubiehali a zrazu dnes volali že majú gumy a že 70 gumy + 16 obutie na disky... Ja mám na účte 94€ z toho sa 90 dá vybrať a 86 nechám v pneuservise a pozajtra mám termín u zubára a na to si už budem musieť požičať... Nemusí to byť 50€ ale teraz mám v peňaženke 3€, z pneu mi ostanú 4€, a na účte 4€ a to budú všetky moje peniaze do decembrovej výplaty. Ale bežne platievam u zubára 15-20€ lebo ide to cez poisťivňu (penta platí) len ja musím doplácať... Takže možno to vyrieši aj dvacka od mamy ale radšej nech mám u seba pajcku že keby náhodou platím 46,60 aby som mal... Keď to bude menej zostatok jej vrátim a tak budem mať len 10-20€ dlh napríklad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov