Skočiť na obsah

Darí sa vám sporiť ?


game

Odporúčané príspevky

Rozdiel je v tom ze byvanie zhruba stoji vsade rovnako (viz. temu s prieskumom) proste do tych 200 aj s energiami, tu sumu plati aj ten ktory zaraba 350 aj ten kto zaraba 2000. Aj potraviny stoja pre kazdeho rovnako ked pride do obchodu riaditel banky a pomocny robotnik pre oboch stoji rozok 10 centov... Takze naklady na prezitie od vyplaty do vyplaty su cca 300 takze ten kto zaraba 350 tak mu zostane 50 ale ten kto zaraba 2000 tomu zostane 1700 tak kam dal tie peniaze?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze ten kto ma vyssi plat ako su naklady na prezitie jedneho mesiaca, moze tie peniaze odkladat. Preto to tak vychadza ze keby mi zvysili plat tak by som tu sumu mohol odlozit. Kedze zarabam presne tolko ako su naklady na prezitie tak niet co odlozit. Matematika lidi matematikaaaaa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze naklady na prezitie od vyplaty do vyplaty su cca 300 takze ten kto zaraba 350 tak mu zostane 50 ale ten kto zaraba 2000 tomu zostane 1700 tak kam dal tie peniaze?

 

..ty nemas ziadnu fantaziu??? :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mam. Nieje problem minut tie peniaze ale problem je to ze matematika nepusti. Ak clovek ma z coho odlozit je na nom ci odlozi tolko alebo tolko... Ale ak clovek ma nulu a nema z coho odlozit tak jednoducho nema, tak by potreboval mat nejake prostriedky navyse.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš,

 

mám pocit, že stále nechápeš čo to vlastne sporenie je ... a v čom je tá radosť z toho, že to dokážeš.

 

preletel si ten môj príspevok o sporení dvadsaťkorunáčiek ako všetky ostatné - ako z rýchlika.

 

skús pochopiť:

 

tie dvadsaťkoruny boli síce v obálke v kabelke, ale prestali existovať. tá radosť, že už mám stovečku, už mám 25 kusov, už mám 50 kusov, už len 50 a budem mať celý balík, bola na nezaplatenie.

 

preto ti tu opakujeme dokolečka dokola :

nezačínaj 50 eurovkou. chápeš? nezačínaj.

 

prispôsobuj sa platu. odkladaj jedno- alebo dvojeurovky, úplne mimo svoj dosah. na účte nechávaj 10 alebo 20 eur.

 

 

keď budeš tlačiť na sporenie s tou 50 eurovkou a budeš chcieť ušetriť čo si celé leto zanedbal, za jeden mesiac, nebude z toho absolútne nič, tak ako celé roky doteraz.

ale to už je tvoj problém, Tomáš.  ja sa tu dokola opakujem, už nebudem. povedala som, čo som chcela, toto isté už asi päťkrát. :klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas, vela krat sa deje to, ze cim viac zarobis, tym viac minies. Takze v konecnom dosledku, aj tomu co zaraba 1700e ostane to co Tebe :)

 

Zrazu je moznost, clovek sa zadlzi. Je moznost, clovek si kupi luxusnejsie auto, znackove oblecenie, kvalitne hodinky, zajde castejsie do luxusnej restauracie ... uz nekupuje obycajne rozky, najlacnejsiu salamu a kilo jablk na tyzden. Ten zivot sa postupne meni, a ani si to neuvedomujeme. A pritom stale "stradame" ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi tak to bude, ja už asi týždeň rozmýšľam nad tým, kde som minul 400 eur a nemôžem sa dopracovať k zmysluplnému výsledku. Nechápem ako je možné, že tento mesiac mám s(účty) na nižšej hodnote ako minulý mesiac. Budem si musieť prejsť všetky príjmy a výdavky od septembra. Tak vidíš Tomáš, ty tu furt vyplakávaš ako malé decko, že ledva vyjdeš do výplaty, ale čo mám hovoriť ja, čo som za posledný mesiac v mínuse?! :angry:

 

 

Tak sa spytaj odborarov, upratovacky, sanitarov, pomocnych robotnikov, dokladacov s v supermarketoch, vyrobnych operatorov v korejskych a podobnych fabrikach co by na toto povedali... Presny opak.

 

A čo by mali na to povedať? Ty by si koľko zaplatil niekomu len za to, že sa zohne a položí konzervy do regála? Píšeš o pozíciách s nízkou pridanou hodnotou, ktoré si na svoj plat prakticky nezarobia a preto musia byť dotované. Čo sa týka tých operátorov, niekde zarobia 500, inde možno menej, ale väčšinou viac. Tí by mohli tebe závidieť, že oni drú celý mesiac a majú 500 a ty si drichmeš na vrátnici a máš len o nejakých 150 menej.

 

Reakcia tu
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pripíšu až 31.12. ale pripisujú všetky, ktoré sa za uplynulý rok nazbierali. Navyše v administrácii sporenia vidíš aktuálnu výšku pred zdanením a neprídeš o ne ak peniaze vyberieš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak peniaze vyberiem predom, tak mi k 31.12. nepripisu urok ako keby ich tam mam cely rok, o to mi ide

 

Ale aj tak sa tu bavime o takych susnoch, takze je uplne jedno kde mam ulozene tie docasne prachy...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak peniaze vyberiem predom, tak mi k 31.12. nepripisu urok ako keby ich tam mam cely rok, o to mi ide

 

Ale však to je logické, že nie. Keď tam v januári budeš mať liter, z ktorého 900 vyberieš na konci mája a do konca roka tam budeš mať 100, tak od januára do mája, ti zúročia tú tisícku a zvyšok roka ti zúročia stovku. Výsledný výnos pripíšu na konci roka k účtu.

 

Iné typy sporiacich účtov pracujú tak, že ti úrok pripisujú každý mesiac, ale posledný mesiac zúročia len vtedy, ak peniaze z toho účtu behom aktuálneho nevyberieš. Takže ak tam máš tisícku a 30. mája vyberieš stovku, tak za máj ti nepripíšu výnos z úrokov k danému mesiacu. Preto som písal u PSS ako o najlepšej voľbe, tam nikoho nezaujíma kedy a koľko eur vyberieš, úročia ti aktuálny zostatok a basta, nebudú ťa trestať nepripísaním výnosov ak si dovolíš vybrať peniaze 2 dni pred ukončením mesiaca.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odkazoval som na neviazané produkty bez výpovednej lehoty a ktorý z nich je najvýhodnejší. je to pre tých, čo chcú peniaze zúročiť, pokým ich momentálne nepotrebujú, ale nechcú ich viazať niekde na pár rokov. Ono totiž už ani tie terminované vklady nie sú nejako extra výhodné, získať nejaký ten percentuálny bod navyše za cenu toho, že sa peňazí rok-dva, či dokonca viac nebudem môcť dotknúť je fakt potom o šušňoch :) To už potom radšej rovno stavebné, kde vďaka štátnej prémii ešte stále ide o relatívne zaujímavý produkt. Aj keď už je to dosť na hrane.

 

Ako pozerám na terminované účty, tak úroky bývajú do 2%, a už pri 2% sa dá hovoriť, že ide o výhodnú voľbu. Ak zvážim, že PSS mi ponúka stavebné za 1,75% ale + je možnosť získať štátnu prémiu, tak PSS mi vychádza najvýhodnejšia voľba. Proste vďaka tej štátnej prémii žiadna banka nedokáže svojou ponukou prebiť stavebné. V nejednej banke so mnou súhlasili. Navyše s kyslým úsmevom.

 

Takže aj keď PSS ponúka trochu nižší úrok ako niekde inde termiňák, ale vďaka štátnej prémii ponuku termiňákov prebije. Platí to však najmä pri nižších vkladoch, situácia sa začne otáčať, keď máš veľa peňazí, čím vyššie vklady máš (je to niekde okolo 25000€), tak tam ten rozdiel 0,25% môže zavážiť tak, že ani štátna prémia stavebnému nepomôže. Je to vec každého voľby ako sa rozhodne a ako chce peniaze viazať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten článok som čítal nedávno priamo na Business Insider, už tam priamo v diskusii viacerí písali, že je to blbosť :)

 

Na jednej strane netvrdím, že sú tam popísané somariny, práveže s väčšinou súhlasím, ale nedá sa to generalizovať a nie u každého to môže fungovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie je to celkom blbosť, čo sa týka samotného systému sporenia ...

 

takto podobne začínajú sporiť ľudia, ktorí to myslia so sporením vážne, alebo jednoducho skutočne raz len musia začať sporiť, aby nezostali na suchu, aby mali rezervu do budúcnosti - akúkoľvek, aj malú, ale mali

 

/že odísť v tridsiatke na dôchodok, to je záležitosť zopár jedincov.  z bežných platov, akokoľvek veľkých, by nikto v tridiatke na dôchodok neodišiel - to je ešte cca 50 rokov života, to je práve blbosť podávať to ako všeplatné riešenie - stačí odkladať polovicu platu a si za vodou ... ten článok je z tohto hľadiska blaf, rovnako ako kdejaké Tajomstvá od Rhondy Byrne a hľadanie šťastia Hiraxovými kecami či kreatívne kurzy o stratégiách, ako si urobiť hviezdny biznis ... /

 

ale tá úplná základná premisa, tá podstata platí:

- okamžite posielať z platu či príjmu, ktorý príde na účet, istú sumu, pravidelne, a vôbec s ňou nepočítať, /hoci aj 10 eur/

- prehodnotiť, čo kupujeme zbytočne, čo skutočne nepotrebujeme, nakupovať niektoré veci až keď sú zľavy ... /a každý kupuje zbytočnosti/

ale hlavne sa dá ušetriť na strave ... človek zistí, že toho toľko nepotrebuje, a že kdečo nepotrebuje, /sladkosti a sladké patoky na litre/

- a nakoniec odkladať, pri troche odvahy investovať, alebo len okamžite odložiť bokom, čo ešte zostalo ....

/to ide pri troche snahy aj zmalého platu, pokiaľ človek nemá deti a rodinu, postarané o bývanie a stravu a zbytok platu zadelí len na seba/

... ten základ je dobrý.

 

toto vtĺkame do hlavy horrorovi, už celé mesiace. sporiť ináč nejde, len začať sporením.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja nikde netvrdím, že je to blbosť. Že je to blbosť, tvrdili ľudia v tej diskusii. A keďže išlo o ľudí z celého sveta, tak je zrejmé, že tie body sa nedajú realizovať u každého. Väčšina ak chce nahromadiť bohatstvo, musí jednoducho viac zarábať. Taký Tomáš aj keby sa riadil podľa tých bodov, tak bohatstvo nezhromaždí nikdy, na to má príliš nízky plat, aby mohol z neho niečo šetriť. Spomínajú sa tam investície. On investuje do fajnových kinderčokoládových mikulášov, ktoré mu tak chutia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Blbost to nie, poznam par ludi, ktorym sa vacsinu z tych rad dari dodrziavat, a funguje to

Skor je blbost nazvat to "bohatstvom" :)

 

Ale to co tam pisu je regulerny odporucany postup. Tiez sme na par bodoch ficali a v niektorych veciach planujem pokracovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Návrh rozpočtu na december:

 

Príjem 350 + gastráče v hodnote 31,50

 

- Nájomné/bývanie/strava: 200€

- Kredit na autobuskartu: 20€

- Kredit na mobil: 10€

- Tankovanie: 20€

- Šporenie: 50€

- Splatenie dlhov: 60€

- Stretávka s kamošmi plus cesta cca do 30€

 

Dokopy: 360 čo znamená že celá výplata a skoro polovica gastráčov ak tých 31,50 z nájomného vyplátam gastráčmi zostane mi z celého 21,50 buď v hotovosti (v prípade ak príspevok našim vyplátam gastráčmi) alebo 21,50 v gastrolístkoch. A to idú vianoce kde treba kúpiť darčeky lebo to zase nemôžem spraviť že nikomu nič nekúpim a poviem že som na to nemal... Takže tu je jediná možnosť zase si neodložiť tých 50 čo je na sporenie s ostatným sa nedá hýbať lebo dlhy vrátiť treba čím skôr, autobus a tankovanie je presná suma potrebná k dochádzke do práce a pri telefóne by sa dalo ušetriť 3 eurá lebo minimálna suma pri Easy karte je 7€ a ja dávam za 10. Mám dohodnutú stretávku s kamošmi čo robievame asi trikrát za rok keďže všetci sme odinokadiaľ čo síce neni životu potrebné ale ak to odvolám tak by to bolo trocha blbé lebo zase si zoberte že celé dni som len doma nikam nechodím a to je to jediné čo idem a vysvetľovať im že nemám ani na to peniaze (a pritom mám prácu teda zarábam) by už bolo ozaj blbé to by už aj tí ľudia čo by si o mne mysleli? Lebo to by vyzeralo tak že ak si nenájdem tricku ani 3x za rok tak to už je ozaj také čudné. 

 

Takže vyjadrite sa k tomu... Čo by sa tam dalo zmeniť ale veľa asi nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomáš, pri tak nízkom príjme ako máš je možnosť mesačne usporiť 50€ úplne nereálna!

A nereálne by to bolo aj vtedy, ak by jazyk nebol taký mlsný, ani keby nebolo treba splácať dlžobu, ani keby sa nejednalo o čas predvianočný.

 

Daj si po splatení dlžoby reálny cieľ – mesačne odložiť 10€.

Ak by sa podarilo odložiť 20€, bolo by to OK, do konca roka by sa ti na účte predsa len niečo nazbieralo,

ale "hodiť len tak do vetra", že si odložíš 50€, to je skôr na smiech, to nikto nemôže brať vážne, dokonca ani ty sám.

Odložiť si mesačne 50€ majú problém ľudia s podstatne vyššími príjmami a s iným prístupom k peniazom, ako je ten tvoj.

 

Malá poznámočka:

Nie je problém na začiatku mesiaca si odložiť aj tých 50€,

problémom je, aby tie peniaze ostali na účte aj na konci mesiaca! :smile2:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov