Jump to content

Čo, kde a kedy sa stalo


RoSo

Recommended Posts

Tu môžte napísať, aká udalosť pripadá na konkrétny deň, prípadne čomu je venovaný

 

3. a 4. júna 1989 sa na námestí Tchien-an-men v Pekingu konali študentské protesty, ktoré boli krvavo potlačené.

 

1. jún - Deň detí

 

1. jún 2002 - Lydži a RoSo mali sobáš :lol:

Link to comment
Share on other sites

dnes - 31.mája - je svetový deň bez tabaku, po celom Slovensku ste si mohli dať vyšetriť pľúca v každej ambulancii, vo väčších mestách boli aj na verejných priestranstvách

ak môžete, odoprite si ešte tú poslednú dnešnú cigaretu /alebo počkajte do polnoci :lol:/

 

zdravím RoSo :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rok 2006 je mimo iného Medzinárodný rok púští a dezertifikácie a Európsky rok mobility pracujúcich...

 

A pár zaujímavých:

24. 1. Deň komplimentov

29. 1. Medzinárodný deň bez internetu (pripomína sa od 2001) [dobre vedieť do budúcnosti :) ]

9. 3. Deň paniky :)

6. 5. Medzinárodný deň bez diét (iniciovaný vo Veľkej Británii, od 1992)

8. 6. Deň najlepších priateľov

18. 6. Medzinárodný deň piknikov

21. 6. Medzinárodný deň trpaslíkov (oslavuje sa od 2002)

1. 7. Medzinárodný deň vtipov /aj vtipkovania/

6. 7. Medzinárodný deň bozkávania /aj bozkov/ (oslavuje sa od 2003) :lol:

8. 7. Deň videohier

6. 8. Medzinárodný deň priateľstva (oslavuje sa od 2003)

6. 8. Medzinárodný deň odpúšťania (Svetová aliancia odpúšťania – WFA, oslavuje sa od 1997)

10. 8. Záhaľčivý deň /aj Deň leňošenia/

13. 8. Medzinárodný deň ľavákov (Lefthanders International, LI, pripomína sa od 1976)

14. 8. Medzinárodný deň hádania, podpichovania a posmeškovania

13. 9. Deň pozitívneho myslenia

21. 9. Svetový deň vďačnosti

3. 10. (do 7. 10.) Medzinárodný týždeň pešej chôdze do školy [sa na nich vykašlem, do Blavy pešo kvôli škole nepôjdem ani náhodou ;) ]; k tomu patrí 5. 10. Medzinárodný deň pešej chôdze do školy (uskutočňuje sa od 2000)

6. 10. Svetový deň úsmevu ;) (oslavuje sa od 1999, iniciátorom je Američan Harvey Richard Ball, ktorý v 1963 vytvoril „smajlíka“ ;) )

16. 10. Deň šéfov

20. 11. Deň absurdít

24. 11. Medzinárodný deň nenakupovania (iniciovaný v 1992 Kanaďanom Tedom Davom)

 

A inak na každú somarinu tuším existuje nejaký deň (a ak neexistuje, stavím sa o hocičo, že skôr alebo neskôr bude ;) ). Ak by ste chceli viac, tak kliknite sem.

Link to comment
Share on other sites

18. júna 1953 bola zákonom SNR oficiálne zriadená Slovenská akadémia vied.

/teda, okrem Medzinárodného dňa piknikov, ktoré spomenul Ignatius/. :lol:

Link to comment
Share on other sites

6. 7. Medzinárodný deň bozkávania /aj bozkov/ (oslavuje sa od 2003) :lol:

S tým dňom bozkávania, či bozkov je to trošku diskutabilné. Našiel som totiž aj iné dátumy podľa www.123greetings.com:

 

28. apríl Kiss Day

15. jún Sneak Kiss Day

24. september Kiss Day

15. október Hugs & Kisses

 

To iba na okraj, aby sa niekto nezačal vyhovárať... :)

Link to comment
Share on other sites

1. april: Drviva vacsina obyvatelov tejto planety oslavuje svoje druhe narodeniny v roku (alebo prve). Den blaznov a vtakov.

Link to comment
Share on other sites

22. júna 1898 sa v severonemeckom mestecku Osnabruck v rodine knihara Paula Remarka a jeho zeny Anny Marie narodil Erich Maria Remarque, vlastnym menom Erich Paul Remark... autor svetoznámeho románu Na západe nič nové
Link to comment
Share on other sites

povodne som sem chcela napisat ze to bol Erich Paul Kramer, ved tak ma to ucili na strednej :lol: ale reku, overim si to na nete a aha co som nasla:

 

Neviem ako vás, ale mňa naša profesorka slovenského jazyka a literatúry na strednej škole učila, že Erich Maria Remarque sa pôvodným menom volal Erich Paul Kramer. Meno Remark je vraj len jeho pseudonym; odzadu prepísané skutočné meno Kramer. Vraj si svoje meno zmenil po vojne, lebo sa hanbil byť Nemcom.

 

Ako sa píše na stránkach Erich Maria Remarque-Friedenszentrum v Osnabrücku, je to len legenda, pochádzajúca z dielne nacionálnych socialistov. Remarquove romány, predovšetkým Na západe nič nové a Cesta späť, boli v rozpore s nacistickou vierou v neporaziteľnosť nemeckej armády, ktorej údajne vrazili nôž do chrbta podpisom prímeria. Keďže však bol Remarque veľmi obľúbeným autorom a jeho romány sa tešili čitateľskej priazni, bolo ho treba v očiach nemeckého národa nejako zdiskreditovať. Ujal sa toho Joseph Goebbels, kto iný, všakáno. Vytvoril legendu o Židovi Kramerovi (kramer v nemčine znamená obchodník), ktorý nebol nikdy na fronte, a preto ani nemohol opísať reálnu situáciu nemeckých vojakov. Tým Židom, ktorý sa maskovaný votrel do nemeckých knižníc a šíril "nepravdivé" informácie o skutočnom stave nemeckej armády bol práve Erich Maria Remarque

 

Zdroj: Remarque - Slovak website

Link to comment
Share on other sites

tá "legenda" má tuhý korienok ... na strednej aj nás učili, že to bol Kramer ... včera som sa popozerala po nete, pretože som si bola istá, že si pamätám dobre... dokonca aj na profesora, ktorý nám to písal na tabuľu ...

tak napriek tomuto všetkému vlastne neviem... mala Goebbelsova propaganda taký dlhý život ? Kramer je predsa bežné nemecké meno ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Louis Daniel Armstrong sa narodil sa v New Orleans, meste hudby, pravdepodobne 4. júla 1900.

O Louisa sa starala matka so sestrou, otec stačil zmiznúť ešte pred jeho narodením. Vychovala ho ulica. Tam sa naučil, ako získať nejaké peniaze. V roku 1912 sa dostal do detského domova. Strieľal som na oslavách Nového roka z ukradnutej pištole, spomína Armstrong vo svojej autobiografii. Život v detskom domove dramaticky zmenil Louisov život, keď sa prihlásil do miestnej hudobnej skupiny. Začínal ako spevák, neskôr ako perkusionista a nakoniec ako trubkár.

Trúbka sa stala jeho celoživotnou vášňou. „Môj život, moja celá duša a duch prechádza týmto nástrojom,“ povedal tesne pred smrťou. Jeho najbližší priatelia ho prezývali „Satchmo“ - Satchel mouth, čo vo voľnom preklade znamená „mať papuľu veľkú ako vrece“.

Link to comment
Share on other sites

sekretka

 

uzasne si ma potesila

Satchmo je velka osobnost, jeho "C'est ci bon", "Wonderful life", "Hallo Dolly", etc. patri moj obdiv, vsetky jeho skladby sa mi pacia a pamätam sa na zaznam jeho prazskeho koncertu. Jedna Balada!

 

Chcel by som ale dnesny den este rozsirit. 4. Jul, americky sviatok, "The Independent Day" je najväcsim sviatkom Americanov.

 

Spominam si na nich v suvislosti s ich paradnou muzikou. Kde by bola nasa hudba, keby nebol Nashville, Memphis, New Orleans, Frisco, NYC, Vegas, rock'n roll, R&B, jazz, soul, ..., myslim, ze by sme mohli "zapakovat". V tomto zmysle sa pripajam k Tvojmu votu, davam si "Satchmov+Fats Domino-v" "Blueberry Hill". Super muzika, pozitok a dakujem za prispevok!

Link to comment
Share on other sites

Čo sa stalo 6. júla?

 

1415 - ako kacír bol upálený český kňaz, rektor univerzity v Prahe Jan Hus.

 

1863 – sa vo vynovenom Rusovskom kaštieli konala svadba dcéry majiteľa Félixa Zichyho – Ferrarisa. Vydávala sa prostredná dcéra Karolína (1845-1871), ženíchom bol Július, gróf Szechényi (1829-1911).

 

1893 - zomrel francúzsky prozaik, dramatik a novinár Henri René Albert Guy de Maupassant, majster poviedky a dramatickej novely.

 

1907 - v Prahe sa narodil český spisovateľ Jaroslav Foglar, známy pod skautskou prezývkou Jestřáb, niekoľkoročný legendárny vodca skautskej družiny "Dvojka". Napísal mnoho dobrodružných románov pre deti a mládež, bol autorom známeho časopisu Rychlé šípy. Zomrel 23. januára 1999 v Prahe.

 

1928 - v Krupine sa narodil herec Viliam Polónyi. Hereckú kariéru začínal ako ochotnícky herec v Krupine. Neskôr bol členom Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, Novej scény v Bratislave i Divadla Andreja Bagara v Nitre.

 

1935 - narodil sa dalajláma XIV., vl. m. Tenzin Gyatso, tibetský. Dalajlámova cesta nenásilia, mieru, lásky a porozumenia bola ocenená v r. 1989 udelením Nobelovej ceny mieru.

 

1946 - v New Haven, Connecticut, sa narodil americký politik George Walker Bush. V r. 2000 a 2004 bol zvolený za prezidenta USA. Jeho otec George Herbert Walker Bush bol v r. 1989-93 prezidentom USA.

 

1962 - zomrel americký prozaik William Faulkner, zakladateľ južanskej literatúry 20. stor. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1949).

 

1971 – zomrel v New Yorku Louis Armstrong na infarkt.

 

2000 - v Bratislave zomrel dirigent, skladateľ a profesor VŠMU Ľudovít Rajter. Zakladateľ Slovenskej filharmónie, vynikajúci pedagóg, skladateľ.

Link to comment
Share on other sites

Čo sa stalo 13. júla?

 

1925 - narodil sa signatár Charty 77, publicista a kritik IVAN MEDEK, spolupracujúci s rozhlasovými stanicami Svobodná Evropa, BBC, Hlas Ameriky, Deutsche Welle a Radio Vatikan

 

1960 - zomrel v Lujane (Argentína) zvolenský rodák, spisovateľ, výtvarník, učiteľ, redaktor, správca Matice slovenskej, zakladateľ Zahraničnej Matice slovenskej JOZEF CÍGER HRONSKÝ. Narodil sa 23. 2. 1896

 

100 pred naším letopočtom sa narodil rímsky politik a vojvodca GAIUS JULIUS CAESAR. Zavraždili ho roku 44 pred naším letopočtom

 

1900 - narodil sa americký džezový klarinetista GEORGE LEWIS. Dlhé roky hrával v skupine The Olympia Orchestra v New Orleanse a ďalších dixielandových skupinách. Zomrel v roku 1968

 

1910 - narodila sa v Ženeve švajčiarska spisovateľka, profesorka systémovej filozofie na Univerzite v Ženeve JEANNE HERSCHOVÁ, dlhoročná vysoká predstaviteľka UNESCO. Zomrela v roku 2000

 

1930 - začali sa v uruguajskom hlavnom meste Montevideu prvé MAJSTROVSTVÁ SVETA VO FUTBALE. Trvali do 30. júla

 

1960 - získal JOHN FITZGERALD KENNEDY prezidentskú nomináciu americkej Demokratickej strany na úkor svojho neskoršieho viceprezidenta senátora Lyndona Johnsona

 

1985 - uskutočnil sa na londýnskom štadióne WEMBLEY a súčasne štadióne Johna F. Kennedyho vo Filadelfii veľký hudobný koncert s názvom LIVE AID, ktorého výťažok bol určený hladujúcim v Afrike. Zorganizoval ich írsky spevák Bob Geldof a priamy televízny prenos sledovalo asi 1,5 miliardy divákov

 

1990 - snehová lavína na svahoch PIKU LENINA v kirgizskom PAMÍRE pochovala 43 horolezcov

 

1995 - zomrel vo veku 75 rokov GODFRED KIRK CHRISTIANSEN - vynálezca geniálnej detskej stavebnice LEGO

Link to comment
Share on other sites

Čo sa stalo 18. júla?

 

1610 - zomrel taliansky maliar CARAVAGGIO (vlastným menom Michelangelo Merisi alebo Amerighi da Caravaggio), jeden z popredných predstaviteľov talianskeho baroka. Narodil sa roku 1573

 

1650 - zomrel nemecký fyzik CHRISTOPH SCHEINER, ktorý ako prvý určil periódu rotácie Slnka okolo osi. Narodil sa roku 1575

 

1830 - získal juhoamerický štát Uruguaj svoju prvú ústavu

 

1880 - strhli v Bratislave po veľkom požiari budovu dreveného letného DIVADLA NA PROMENADE

 

1900 - narodila sa francúzska spisovateľka ruského pôvodu NATHALIE SARRAUTOVÁ.

 

1920 - narodila sa v Bratislave vokálna pedagogička IDA ČERNECKÁ. Počas svojej vyše štyridsaťročnej pedagogickej činnosti vychovala spomedzi svojich žiakov špičkových sólistov, medzi ktorých patria aj Peter a Miroslav Dvorskí, Martin Babjak, Jozef Kundlák, Ján Galla, Oľga Hromadová, Jana Vaseková a Juraj Hurný.

 

1940 - narodil sa v Los Angeles americký filmový herec, režisér scénarista a producent JAMES BROLIN. Je manželom Barbry Streisandovej, pričom hercom je aj syn Josh.

 

1955 - otvorili v Anaheime blízko Los Angeles najväčší zábavný park na svete DISNEYLAND, ktorý založil filmový producent Walt Disney

 

1980 - vypustila India na obežnú dráhu okolo Zeme umelú družicu ROHINI 1B, čím sa stala šiestou krajinou sveta s vlastným kozmickým programom

 

1990 - zomrel jeden z najlepších futbalistov predvojnového obdobia ŠTEFAN ČAMBAL.

Link to comment
Share on other sites

21. júla 1880 sa v Košariskách narodil vedec, astronóm, vojenský letec, generál, politik a prvý minister vojny Milan Rastislav Štefánik Už pred prvou svetovou vojnou sa zaradil medzi popredných predstaviteľov svetovej vedy najmä ako astronóm a astrofyzik. Podnikol výskumné cesty do Alžírska, na Tahiti, Mont Blanc. Vedecké štúdie z týchto ciest mu zabezpečili uznanie vedeckého aj kultúrneho sveta. Počas prvej svetovej vojny pôsobil ako vojenský pilot vo francúzskej armáde a bol povýšený do hodnosti generála francúzskej armády. V Paríži sa zblížil s T. G. Masarykom a významnou mierou sa zaslúžil o vznik a medzinárodné uznanie prvej Česko-slovenskej republiky.
Link to comment
Share on other sites

22. júla 1979 uviedla spoločnosť Sony na trh prvý walkman :lol:

 

Obrázok

 

Stál 33 tisíc jenov, dnes je to v prepočte 8286 korún.

Link to comment
Share on other sites

ktovie prečo mi to pripomenulo ten miniatúrny mp3 prehrávač, čo má Axel ... :lol:

 

pardon, to len tak mimo misu :)

Link to comment
Share on other sites

24. júla 1802 sa narodil Alexander Dumas st. Bol románopiscom a dramatikom. Úspešnou historickou drámou Henrich III. a jeho dvor a drámou Antony sa stal iniciátorom vzniku romantického divadla. Zo 17. storočia čerpal námet pre román Traja mušketieri s pokračovaním Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch. Z obdobia občianskych vojen pochádza námet pre dielo Kráľovná Margot, z čias reštaurácie zase námet pre román Gróf Monte Christo. Optimizmom a živou obraznosťou vyniká Čierny tulipán. Alexander Dumas st. zomrel v roku 1870.

 

Alexander Dumas žil v čase, keď niektorým vydavateľom novín napadlo, že náklad zvýšia uverejňovaním románov na pokračovanie. A to v takej forme, aby sa dali z novín vystrihnúť a dať zviazať. V tom období to bol omnoho lacnejší spôsob, ako kúpiť si knihu. Romány na pokračovanie však museli byť písané osobitnou technikou.

Alexander Dumas bol nesmierne plodný autor. A to v takej miere, že jeho kolegovia a konkurenti začali trúsiť reči o „spisovateľskej továrni“ Alexandra Dumasa. V skutočnosti však išlo o niečo iné, Dumasovi spolupracovníci len hľadali v archívoch zaujímavé námety. Tak napríklad istý spoluautor objavil rukopis pamätí francúzskeho maršala D´Artagnana. Neskôr historici zistili, že aj tieto pamäte boli vlastne literárnym dielom, neslušne povedané – boli fingované. Alexander Dumas z nich urobil dielo, ktoré ho preslávilo na dlhé stáročia.

 

V encyklopédiách sa meno spisovateľa Alexandra Dumasa vyskytuje dva razy, Alexander Dumas starší /1802-1870/ a Alexander Dumas mladší /1824-1895/. Ešte ako dvadsaťročný a neznámy muž mal budúci autor Troch mušketierov syna so svojou domácou. Napoleonov občiansky zákonník bol voči matkám nemanželských detí nemilosrdný. Ak sa otec rozhodol dieťa uznať, mohol ho dať odňať matke, ktorá sa s ním potom nemohla stretávať. Keď sa stal Dumas slávnym spisovateľom, využil toto právo. Lenže syna dal do internátnej školy.

 

Alexander Dumas ml. písal romány a hry kritizujúce nemravnosť francúzskej spoločnosti v 19. storočí. Osobitnú pozornosť venoval postaveniu nemanželských detí v spoločnosti. Svoju dobu však prežil iba jediný jeho román, ktorý sám zdramatizoval – išlo o Dámu s kaméliami - o slávnej parížskej kurtizáne Marguerite Gaudierovej, ktorú cenzúra označila za nemravnú. Autor ju prepísal i do javiskovej podoby, ktorá mala ešte väčší úspech ako próza a stala sa základom opery Giuseppe Verdiho La Traviata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy