Skočiť na obsah

Veľkonočné zvyky a sviatky


aljak63

Odporúčané príspevky

Sice nechapem tieto trapne zvyky na velku noc - ze oblievanie a sibanie... je to total kravina! :lol:

 

Ale na druhej strane len tak niekam prist a dostat prachy ... nieje zle! :) (aj ked je to uplna blbost)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja tiež nemusím to oblevanie...ale bol som iba u krstnej a babky, takže v pohode :lol:

No a samozrejme som dostal nejaké peniažky...tak môžem splácať dlhy voči otcovi :)  Tiež potešia aj sladkosti... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

si neviem pomoct, ale ked pocujem ze taky velky mladenci dostanu peniazky a sladkosti, tak sa musim pousmiat :lol:

 

mne tato rano, ked som este sladko spala, klakol k posteli, povedal "kuk" a ked som otvorila oci, tak som dostala za pohar vody za krk... a jeho konstatovanie, ze ma setril, ze dal teplu vodu...ts, nezajem, otocila som sa a spala som dalej :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no moj drahy ma prisiel vysibat...ale tak poriadne, ze au... no a samozrejme voda, tej bolo ....

tak vyfasoval stuzku a metrove cokoladove vajko...som si nechala kupit priamo v Taliansku, lebo tuna som nic podobne nevidela :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol:

 

nebudem sa pretvarovat, ze je mi divne, ked sa mlady clovek, ktory si moze brigadou popri skole zarobit viac, ako dostane babka na dochodku, vytesuje z penazi "zarobenych" kyblom vody a este nimi splaca dlh. moj nazor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

doll

tak na jednej strane si nevies pomoct a pride ti usmevne ak velki mladenci dostanu sladkosti..a hned na to pride tvoj drahy a od teba dostane vajce :lol::)

tak potom to je predsa uuuplne v poriadku :) je to zvyk..trapny zvyk...ale co uz :);)

 

weirdo

pozri mne tu tiez nejde o tie prachy alebo co...ale keby som napriklad nebol u jednej a druhej babky...tak by zase nadavali kde som bol a ci mi bolo zatazko prist..takze k nim chodim..z cistej zotrvacnosti..a ked mi davaju peniaze alebo cokoladu..tak aj ked poviem ze ich nechcem..aj tak si ich "musim" zobrat ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mne pride smiesne aby behali taki velki chalani po rodinach, domacnostiach...

toto prisiel frajer len za mnou... to bolo len take symbolicke.... a je to rozdiel ako vyklopkavat po znamych ...

ale vsak vasa vec...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak si niekto mysli ze som cely rok nadrzany z toho ze pride velka noc, tak to sa dost myli...

 

Je to total odveci trapny "sviatok" a tie stupidne zvyky s polievanim a sibanim - nechapem kto taku blbost vymyslel!

(ked uz sme pritom - kde maju tieto trapne zvyky svoj povod??? neviete niekto...)

 

A preco chodim? Viacmenej preto ze vsade svojim sposobom su zvyknuti na to ze tam pridem a nechcem aby sa urazili... inak je mi to cele jedno, cela trapna velka noc mi je ukradnuta... to je moj nazor!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemam pocit, ze tu niekto caka na fantasticku prilezitost velkej noci, ako si zarobit, reagoval som na nadsenie v aljakovom a radost v tiborcovom prispevku.

 

a Tome, prachy si "nemusis" zobrat, to je cisto tvoja volba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a prachy? Na vsetkom zlom musim hladat aj nieco dobre... no nie? :lol: ale v podstate mi to je jedno... aj keby som nezarobil ani korunu, robim to hlavne pre to aby sa nepovedalo ze su mi vsetci lahostajni...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bože čo z toho robíte takú vedu?

Bol som na dvoch mietach a to v rámci rodiny...a čo mám povedať, že ma nepotešia peniaze?hmm...nikoho nezdieram a ja nikdy vyslovene som nepovedal, no dajte mi peniaze...proste som rád za to...a btw. som na PN, mám problémy, takže tak...a taktiež chodím kvôli zvyku a navyše už dva roky nechodím po schodišti, takže toľko peňazí si zas nezarobím...

 

adresujem hlavne weirdovi...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tie stupidne zvyky s polievanim a sibanim - nechapem kto taku blbost vymyslel!

(ked uz sme pritom - kde maju tieto trapne zvyky svoj povod??? neviete niekto...)

ja by som to nenazval blbosť : ) ale tiež som dnes uvažoval, odkiaľ a odkedy táto zvyklosť s nami kráča. napadlo ma, že v minulosti mali ľudia oveľa menej možností, ako sa zoznámiť. mali viac práce (a ťažšej, fyzicky) ako dnes, neboli rozšírené médiá, prostredníctvom ktorých sa mohli spoznávať a zabávať, no a navyše vládli aj prísnejšie mravy, nielen na dedinách, ale i v mestách.

 

preto bol tento zvyk asi vítaným spestrením všedných dní, mládenci mohli "legálne" ponaháňať dievčence po dome, dievčatá zase dali (alebo naopak i nedali) chlapcom najavo svoju náklonnosť kraslicami a zrejme išlo viac o toto. ľudia sa navzájom omrkli, zabavili, uvoľnili a život išiel svojim tempom ďalej.

 

dnes sú medzi nami väčšie vzdialenosti i rozdiely, v majetku, vzdelaní, uvažovaní a preto tradície ustupujú do pozadia, máme dosť nabitý program a viac si ceníme súkromie, ako takéto zvyky.

 

neviem, či to patrí do tejto témy, určitým spôsobom snáď áno, preto sa poteším, ak sem niekto napíše odkiaľ tento zvyk vyšiel a ako dlho ho vlastne zachovávame, nech som múdrejší. : )

 

idem googliť, uvidím či na niečo nenarazím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nahodou, mne sa tradicia oblievania paci, ale je to pekne len na dedinach, kde sa to zachovalo este takmer ako orig, mladenci v krojoch, povoz s konom a podobne...

nie ako dnes v mestach, chodi sa po rodinach, len aby si decka co najviac "vysibali" :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..tak, vypátral som: :lol:

 

Bratislava (TASR) - Veľkonočné šibačky a oblievačky mali dievčatám priniesť zdravie, šikovnosť a plodnosť. Šibanie korbáčom či oblievanie studenou vodou im zabezpečovalo kladné vlastnosti na celý ďalší rok. "Zároveň to bol aj prejav záujmu a uznania dievčaťa. A pokiaľ to mládenci nerobia nejako surovo, v zásade má táto tradícia pozitívny význam," uviedla v rozhovore pre TASR etnologička Kornélia Jakubíková z Katedry etnológie a kultúrnej antropológie Univerzity Komenského v Bratislave. Podľa nej interpretovať šibačku či oblievačku ako niečo zlé, je scestné. "Trošku čerstvej vody nikomu nezaškodí," konštatovala.

 

Kým šibačka je svojím pôvodom západoeurópskym prvkom, oblievanie pochádza z východnej Európy. Na Slovensku, ktoré je charakteristické tým, že sa nachádza na hranici mnohých kultúrnych javov, sa aj tieto tradície územne delili. "Platí, že na východnom Slovensku sa polievalo, na západnom sa šibalo a na strednom Slovensku sa to miešalo," vysvetlila Jakubíková. V súčasnosti sa to však už nediferencuje a vo všetkých regiónoch väčšinou praktizujú ako šibačku tak aj oblievačku.

 

Šibačkové prúty sú aj jarným symbolom zelene. "Sila v týchto prútoch sa mala preniesť dotykom rôznej intenzity na dievčence," objasnila etnologička. Voda takisto slúžila odjakživa ako dôležitý živel nielen na oblievanie, ale aj na jarnú očistu.

 

Až do polovice 20. storočia boli šibačky a oblievačky výhradne záležitosťou mladých. "Mládež bola zárukou budúcnosti a života. Mládenci chodili oblievať a šibať dievčatá, aby boli plodné a šikovné," potvrdila etnologička. Magický význam sa stratil a pôvodná funkcia sa zmenila na spoločensko-rodinnú záležitosť. Oblievať, a to nielen mladé dievčence, už chodia všetky vekové kategórie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kým šibačka je svojím pôvodom západoeurópskym prvkom

hmmmm - neviem o tom zeby sa v zapadnej europe este stale sibalo... :lol:

 

ja ze to je len taky trapny slavisticko-komunisticky zvyk :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ALJAK..

ja mam pocit ze tebe pride vsetko trapne co suvisi so slovenskom....

no vsak nam porozpravaj ako slavia tieto sviatky Fini...alebo nahanaju lamy?

 

JA LEN NA margo presunu prispevkov do novej temy....: rada by som keby sa sem presunie aj moja reakcia na aljaka .. ktora ostala v teme o poteseni....

 

edit: dakujem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ahaaa, takze by ta zaujimala ako to chodi vo Finsku?

 

Nooo osobne som to sice nezazil a ani neviem ci to je naozaj take ako sa pise na nete a v knihach, tak ale pise sa nieco take ze vo Finsku je to nieco na styl americkeho Halloweenu... Deti sa prezlecu do kostymov (najcastejsie do carodejnickych) a chodia od dveri k dveram, kde povedia alebo zaspievaju "koledu" a vymenou za vrbove prutie dostanu sladkosti... aspon tak je to pisane na nete a v knihach, co vsak nemozem na 100% zarucit... btw. je mi luto, ale lammy v tejto finskej tradicii nefiguruju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že Fíni by si naše veľkonočné sviatky veľmi rýchlo zobrali za svoje

aspom čo sa poživaniu alkoholu týka

 

tiež nechodím oblivať, ale neviem prečo by si chlapci nemali brať peniaze od babky

myslím, že by boli sprostí a babky by urazili

neviem prečo také reakcie okolo brigád

šak nechodili od dverí k dverám a nežebrali jak jeden sopliak dnes u nás

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmm, a tento sviatok ti nepride stupidny? ci v usa ano, ale kedze je nieco podobne proste vo finsku tak nie?

a btw lamy, tie su vsade....50 metrov od mojho baraku, tu na fore, kludne aj vo finsku...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov