Skočiť na obsah

Cirkev v dnešnej spoločnosti


RoSo

Odporúčané príspevky

teraz po tomto hodne zmätenom vysvetlení ešte viac nerozumiem :)

 

včera som sa náhodou prepracovala k jednému článku, kde spomenuli pána Čarnogurského mladšieho -  a hľaďme:  s milým pánom informatorom ako keby sa kopírovali, akurát tam mladší pridal Sorosa a jeho peniaze, to je moderné, zbytok je ako keby vás jedna mater mala:

 

 

vonkajšie úsilie v tomto smere cirkev nepotrebuje... stačí si sama, a ľudia ochotní odsudzovať matky detí, ktorým kňazi obťažovali deti...

čo je rozhodne podivuhodné od človeka, ktorého si vážim pre jedinú vec: ako si vedel obrániť syna, čo matka bojujúca s rakovinou a sama s celou dedinou dokázala tiež, ale svojím spôsobom... čo je ovšem zjavne ten nesprávny spôsob.

 

mimochodom, keď človek nad tým premýšľa, pedofilné a obťažujúce príhody zo strany cirkvi nie sú nové, často sú to desiatky rokov staré kauzy, akosi to nesedí dokopy s indoktrináciou cirkvi organizovanými provokatérmi, tí musia mať inú trpezlivosť a iný žalúdok, aby sa stali členmi cirkvi pred desiatkami rokov ako mladí muži len preto, aby po desiatkach ´dalších rokoch vyšlo najavo a tým zároveň dokázali, ako cirkev zneužívala svoje postavenie a deti.

 

takto si to myslel? :)

 

 

no game, ja mam dojem, ze si zmetena ty a nie moje vysvetlenie.... :)

 

je mne osobne ctou, ze aj rodina Carnogurskych (teda minimalne syn) ma nazor podobny ako ja...a nielen ja...

 

ja som neodsudzoval matku, ale jej sposob ochrarny svojej dcery...a neoperuj tu jej chorobou a osamotenostou...matka resp. rodic, ako taky, musi ochranit svojho potomka aj za cenu zivota...toto je pre mna poslanie rodica a nie chodenie s prosikom za niekym....

 

ja sa tu nesnazim robit obhajcu sexualnym uchylakom...to je iba tvoja fatamorgana o mne....a je jedno ci je knazom, ucitelom, vychovavatelom alebo nejakym soc. pracovnikom....opakujem...sexualny uchylak zostane vzdy sexualnym uchylakom, pretoze to je pre neho prirodzene spravanie, tak isto ako je prirodzene spravanie sa heterosexualov....som proti obvinovaniu bez dokazov resp. medialnej sprostej masirovacej klike......ja za tym vidim navrat 50-tych rokov 20 storocia v likvidacnom tazeni komunistov, proti "triednemu" nepriatelovi....

 

aj ja som "nahodou" natrafil na toto ohodnotenie a popis toho, ako sa spravali predchodcovia dnesnej ateisticko liberalnej verchusky v inkriminovanom obdoby.....

 

 

Ateistický komunizmus, ašpirujúci na celosvetovosť a univerzalitu, nemohol  univerzálnu cirkev vnímať inak ako konkurenciu, ktorú treba čo najrýchlejšie eliminovať. Vzhľadom na intenzívnu prítomnosť katolíkov vo všetkých sférach českého i slovenského spoločenského života nemohli cirkev likvidovať priamo a bezprostredne. Museli ju najprv infiltrovať, rozložiť zvnútra. Nástrojom rozkladu sa malo stať už spomenuté rozkolnícke hnutie, maskované zavádzajúcim názvom „Katolícka akcia“. Nápad vychádzal s ateistického pohladu na cirkev, ktorý neuznával nijaký nadprirodzený princíp jej existencie-.........

 

a dalej......

 

 

Duchovní, spolupracujúci s režimom, vykazujú určité spoločné črty. Okrem istých  sympatií voči sociálnej dimenzii komunistickej náuky a presvedčení o možnej spolupráci, bol pre nich typický konflikt s niektorým z predstavitelov hierarchie, čo opozičnych duchovných predurčovalo do role náhradnikov za postupne odstraňovaný legitímny episkopát; hralo sa kartou po vyššich funkciách. Na upevnenie týchto postojov bola okolo pokrokových duchovných vytvorená umelá atmosféra, falzum objektívnej reality, išlo napríklad o manipulovnie ich korešpondencie (najme s ordinármi, ale aj s obyčajnými osobami), organizovala sa zvýšená návštevnosť nimi slúžených bohoslužieb, aby sa necítili „izolovaní“..........

 

 

...za ateisticko komunisticke si mozes doplnit ateisticko liberalno neomarxistcke a za pokrokove si daj progresivne a mas presny scenar vtedy a dnes...kopirak nie je presnejsi....

 

http://www.mtatk.hu/interreg/kotet2/06_sz_halko.pdf

 

...tak asi takto som to myslel... :)

 

 

 

mladého kňaza, ktorý so spoluautorom napísal knihu o celibáte a ktorý za to očakával promptnú suspendáciu od vrchnosti, sa dočkal:

 

Biskup suspendoval kňaza Michala Lajchu, písal o celibáte

 

páni biskupi a ich suity by boli skutočne prekvapení, keby tak skutočne skutočne raz zostúpili zo svojho skleneného vrchu a trochu si vypočuli hlas ľudu,

páni biskupi zrejme videli červene po prečítaní článkov, čo sa objavili v médiách, dokonca články prebrali aj zahraničné médiá a vôbec nie odsudzujúco, a články čítali zrejme presne tak, ako sa im hodilo, asi ako milý pan informator, ktorý ani na mnohé čítanie nie celkom pochopil, o čom mladý kňaz Lajcha hovorí a píše....

 

zostúpiť zo svojich palácov medzi ľudí, boli by páni biskupi prekvapení, koľko verných ovečiek súhlasí s tým, čo napísal vo svojej knihe Lajcha... a vôbec nie len teraz, jéj, zázrak... ale dlhodobo.

 

ako srdcevuce popisanie toho, ako knaz porusil pracovnu disciplinu a bol za to potrestany.....co takto polutovat kazdeho co sa v zamestnani nevmesti do "pracovnej koze" a zamestnavatel ho pracovne !odrovna"...ci to uz nie je koser?... :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mas pravdu, ale jeden zo sposobov, ak je niekto nespokojny zo zamestnavatelom, je vymenit zamestnavatela..... :) co ale tento medialny "stripter" nespravil....mam dojem, ze "demokraticky" likvidatori cirkvi si zasa nasli nejakeho tlka...jeden sa uz prejavil a nakoniec sa rozhodol zmenit zamestnavatela a isiel kazat o tom, ze p.Maria nebola panna, ale je .....to ale asi nevie ani on sam, kedze je uz dopleteny aj on ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator,  ked ho chcu vyhodit tak to beriem ako vnutornu vec, urcite nejdem za neho demonstrovat.  Ale o pomeroch a potlacani diskusie to svedci dost. Ale "eto vase delo".   Za situacie ked sa tieto temy mozu diskutovat vo Vatikane ale na Slovensku nie,  to ovela viac ako  cirkvi hovori o slovenskych biskupoch.   A kludne sa pozri ako podobny pristup dopadol v irsku.  Ak chcete oslabit  RKC na Slovensku, tak staci pokracovat.  

A potom budete konspirovat ze ktory liberal ci Soros to bol,  ale pravda je taka ze "eto vase delo"

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nikto nikoho nevyhodil za svoj nazor, ale za cinnost, ako tento nazor vykonaval....este raz.....porusil pracovnu disciplinu, tak sa tu nikoho nezastavaj.....nekritizuj......a hlavne sa vrat z oblakov do reality......Vatikan je statny utvar a nie nejaka provincia v ramci Slovenska....tak treba ist diskutovat tam a nie sa ukazovat na verejnosti ako nejaky superhrdina co bojuje za "spravodlivost"....chapem toho novo "ejakulovaneho" medialneho striptera....hormony sa buria a dedina je mala na jeho prebudzajuce sa nove videnie sveta....podla mna sa na toto chystal uz davnejsie (mozno ho k tomu "donutilo" odhalovanie sex. zivota v cirkvi) a pochybujem, ze nemal za sebou niekoho z "osvetarskej" lobby.....napisanie knihy jej vydanie a prezentacia sa nejako divne rychlo dostali do literarnej podoby.....asi pripraveny scenar.....takze "eto jeho delo"..... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ta cinnost bola publikovanie nazoru bez schvalenia.  A diskusia bezi napriklad aj v cechach, rakusku.   Ale kludne ho vyhodte, ved pisem ze mi to nevadi.  Ak chce robit zenateho knaza , nech ide k nam luteranom.   Ale tvoje konspiracne videnie je naozaj zabavne, ked podla prieskumu v polsku polovica knazov ho nedodrziava, tak u nas to nebude lepsie.     Ale debatovat sa o tom nesmie,  za porusenie celibatu sa nevyhadzuje ale za verejnu diskusiu o nom ano.   Ach, farizeji. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale ani mu to nikto nezakazal....mna akurat zaraza rychlost vydania a medialna prezentacia a samozrejme fotografie do archivov....a ta diskusia...hm...ty si ju ako predstavujes?....."kecanie" vseodbornikov v mediach?.....vidim to aj teraz a ze by sa tym lady pohli nebadam....cim to je?...no asi tym, ze sa diskutuje tam, kde je to "mimo misu"....diskusia ale bezi vo Vatikane, teda na mieste, ktore moze nieco v tomto "probleme" spravit. A za verejnu diskusiu o celibate sa vyhadzuje?....a to si ako sa dopracoval k tejto metode "prevychovy"?...ach, liberalkovia.... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a ta diskusia...hm...ty si ju ako predstavujes?....."kecanie" vseodbornikov v mediach?.....vidim to aj teraz a ze by sa tym lady pohli nebadam....cim to je?...no asi tym, ze sa diskutuje tam, kde je to "mimo misu"....diskusia ale bezi vo Vatikane, teda na mieste, ktore moze nieco v tomto "probleme" spravit.

 

Inak čo je na tom, že sa o tom debatuje?  a kde inde ako v médiách?  šak v kostoloch sa o tom debatovať nebude to už vieme. RKC nemá rada, ak sa debatuje o niečom čo jej nesedí. K RKC patrí (hoci väčšinou nie vlastným rozhodnutím) množstvo ľudí na slovensku, prečo by sme o tom nemohli debatovať tam kde chceme? 

Prečo by to kdekoľvek bolo mimo misu? 

 

Debata môže bežať  bez toho, čo si o tom myslia vo Vatikáne. Áno nerozprávať o niečom, to im ide, v tom sú v RKC majstri. Farizejské správanie, tak vlastné RKC.  Vatikán :) tam pokiaľ im niečo dôjde tak prejde pár storočí. Skostnatená, zaostalá a stále sa na niečo hrajúca organizácia. 

 

Celý celibát je iba na smiech.  

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale zase, su to ich pravidla a nemusia ich menit.  Ale ked sa bavime kto patri do RKC, tak v skutocnosti si povedzme pravdu, to ze bol niekto pokrsteny, birmovany a za poslednych 20 rokov sa v kostole neukazal, to je uz sotva katolik.

A to ze sa nasim katolikom dari ludi vyhanat z kostola je realita, za to nemozu liberali.  

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otázka je či by Katolícka cirkev, zrušenie celibátu ako organizácia "korporácia", prežila bez nejakého štiepenia na "sekty"?

Oni sa s celibátom dosť identifikujú..

Keby si dali poradiť.. Ja by som v ich pozícii rozšíril inštitúciu "laických kňazov", ich kompetencie a právomoci.. A celibát by som zachoval, až pre "pokročilých profesionálov"..

https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Diakon

V rímskokatolíckej cirkvi je oprávnený krstiť a kázať a za diakona môže byť vysvätený aj ženatý muž.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm..

Ale neznie to až príliš "rozumne"?

Veď "staré príslovie" tvrdí:

"Aby starí Kozáci spravili niečo rozumné, musí prísť fakt bieda na Kozákov.."

Otázka teda je.. Či na "Kozákov" fakt "prišla bieda"? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

či sa to niekomu páči či nie, skôr neskôr k nejakej zmene príde, že kedy, ako sme tu už xkrát písali, cirkev má všetok čas sveta, na všetko má čas, tak to bude riešiť až ich bude topánka tlačiť.

diakoni nie sú plná náhrada za kňazov, ale ako aj nedávno pápež František sa vyjadril k celibátu, lebo už tlačí topánka:

František však nehovoril o zrušení celibátu pre celú cirkev, ale len o svätení „viri probati“, čo by sa dalo preložiť ako osvedčení muži pre amazonskú oblasť, kde je nedostatok kňazov. Pre nemecký týždenník Die Zeit jednoznačne povedal, že dobrovoľný celibát nie je riešením.

https://dennikn.sk/1225297/suspendovany-pribeh-mladeho-knaza-ktory-hladal-pravdu-o-celibate/

a nielen v amazonskej oblasti,

už pred tridsiatimi rokmi sa masívne spájali napríklad v tom čase v západnom Nemecku farnosti, kostoly zostávali opustené a slávili sa v nich nanajvýš výročné omše, lebo nebolo dosť nastupujúcich kňazov - bol to dlhodobejší proces, pretože pred 30 rokmi to už museli vážne riešiť.

 

možno to potrvá ďalších 500 rokov, ako to, že cirkev uznala, že Galileo bol rehabilitovaný a nekecal sprostosti o točiacej sa zemi... cirkev to vedela veľmi dávno, má veľmi dávno vlastné dokonalé observatórium, ale má čas.

 

ten mladý kňaz má v hlave upratané, na rozdiel od mnohých ovečiek, ktoré pričuchli k viere alebo veria ako ovce, mnohí veriaci uznávajp, že by cirkev celibát mohla urobiť minimálne dobrovoľným. len treba s nimi rozprávať. a sú to vážne veriaci ľudia, nie bývalí ateisti a kdejaká moderná sebranka, čo zrazu po revolpcii cíti potrebu ukazovať sa v kostole.

 

Lajcha mal odvahu vystúpiť s tým, čo je všade inde po svete aj po slovenských dedinách verejné tajomstvo, o ktorom sa nehovorí... a pritom sa hovorí. Hodne.

 

iní kňazi, ktorých celibát trápi, nepíšu pri zachovávaní čistoty celibátu knihy, ale nájdu si priateľky a mnohí majú deti, o ktorých vie celá dedina....

čo je kresťanskejšie?

 

celibát nikdy nebol dodržiavaný do bodky, počas celého jeho trvania ho nedodržiavali ani mnohí pápeži.

keď si to niekto myslí, mýli sa a potrebuje nutne doplniť informácie.

celibát prerástol v železnú guľu, ktorú cirkev tisíc rokov ťahá za sebou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale zase, su to ich pravidla a nemusia ich menit.  Ale ked sa bavime kto patri do RKC, tak v skutocnosti si povedzme pravdu, to ze bol niekto pokrsteny, birmovany a za poslednych 20 rokov sa v kostole neukazal, to je uz sotva katolik.

A to ze sa nasim katolikom dari ludi vyhanat z kostola je realita, za to nemozu liberali.  

 

Áno máš pravdu, ako si to dali, tak to budú mať.  Keď si to zmenia, tak si to zmenia a keď nie, tak nie. Nech si to vybavujú a bojujú za zmenu ak chcú tí, ktorých sa to týka. Inak je mi to v celku jedno, mňa sa to osobne netýka. Len si nemyslím, že sa k tomu nemáme čo vyjadrovať. Od krstu patríš oficiálne k RKC, či už si tzv. vlažný, alebo zanietený katolík. 

Áno za to, že ľudia stále viac bočia od RKC si vo veľkej miere môže cirkev sama.  Ľudia sú citliví na klamstvo. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iní kňazi, ktorých celibát trápi, nepíšu pri zachovávaní čistoty celibátu knihy, ale nájdu si priateľky a mnohí majú deti, o ktorých vie celá dedina....

čo je kresťanskejšie?

 

Presne to nemajú ľudia radi, to divadlo čo tu hraje RKC. Keď chcem vidieť divadelné predstavenie pôjdem do divadla, alebo mi na to stačí bežná naša politická scéna. Aspoň od cirkvi by človek čakal kúsok pravdy.  Farizejstvo v každom smere.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak čo je na tom, že sa o tom debatuje?  a kde inde ako v médiách?  šak v kostoloch sa o tom debatovať nebude to už vieme. RKC nemá rada, ak sa debatuje o niečom čo jej nesedí. K RKC patrí (hoci väčšinou nie vlastným rozhodnutím) množstvo ľudí na slovensku, prečo by sme o tom nemohli debatovať tam kde chceme? 

Prečo by to kdekoľvek bolo mimo misu? 

Celý celibát je iba na smiech.  

 

nic na tom nie je....branim tomu ja?....iba pisem, ze debata sa ma viest tam, kde je to mozne vyriesit a to je vo Vatikane a nie cez media...mam na mysli teraz zainteresovanych, teda knazov. Vrejenostb sa na tom moze "prizivovat", ale tomu nespokojnemu erotomanovi, co si zrazu spomenul ze ma hormony tam nepomoze.....

 

a ten "smiesny" celibat sa zaviedol z nejakej priciny...nie je to dogma...len tu pricinu zavedenia celibatu, napodiv, som tu nepobadal uvedenu, a tak isto ani ten "prehormonovany" knaz to nikde neuviedol...takze asi je to tiez nejaky sexualny uchylak..... :(

 

Ale zase, su to ich pravidla a nemusia ich menit. ...........

 

konecne si napisal nieco zmysluplneho.... :)

 

..............už pred tridsiatimi rokmi sa masívne spájali napríklad v tom čase v západnom Nemecku farnosti, kostoly zostávali opustené a slávili sa v nich nanajvýš výročné omše, lebo nebolo dosť nastupujúcich kňazov - bol to dlhodobejší proces, pretože pred 30 rokmi to už museli vážne riešiť.

 

ten mladý kňaz má v hlave upratané, na rozdiel od mnohých ovečiek, ktoré pričuchli k viere alebo veria ako ovce, mnohí veriaci uznávajp, že by cirkev celibát mohla urobiť minimálne dobrovoľným. len treba s nimi rozprávať. a sú to vážne veriaci ľudia, nie bývalí ateisti a kdejaká moderná sebranka, čo zrazu po revolpcii cíti potrebu ukazovať sa v kostole.

 

Lajcha mal odvahu vystúpiť s tým, čo je všade inde po svete aj po slovenských dedinách verejné tajomstvo, o ktorom sa nehovorí... a pritom sa hovorí. Hodne.

 

iní kňazi, ktorých celibát trápi, nepíšu pri zachovávaní čistoty celibátu knihy, ale nájdu si priateľky a mnohí majú deti, o ktorých vie celá dedina....

 

a za to moze celibat?....

 

ten mlady knaz nema v hlave nic upratane...ma tam pekny chaos.....

 

Lajcha si isie zarobit eurace na tej knihe...ale taky vtip by sa sem hodil...aky je rozdiel medzi evanjelickym fararom a katolickym knazom?.....evanjelikemu veju plienky vo vlastnej zahrade a katolickermu po celej dedine....len neviem, ako by ten vyuparatovany lajcha dodrzal aj taky manzelsky slub?....asi by casom prisiel z novou knihou o tom, ze aby sa v cirkvi (RKC) legalizovala promiskuita :)

  • Odobrať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napadla ma otázka..

Na koľko za to môžu ženy?

Ono tý "starí Kozáci".. Kto to vlastne sú?

Ono bolo to pekne skarikované v komédii "Slunce, seno, jahody"..

Všetci tý "starí Kozáci" ktorý pána farára obletovali a obklopovali, nosili sukne..

Tie staré babky, občas ochotné "lietať na metre"..

Katolícka cirkev ako každá "korporácia", tak akurát napĺňa túžby a priania svojich "skutočných zákazníkov"..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator a ty si naozaj cital jeho knihu ?

 

Tato debata nebola primarne o celibate ale o tom ako cirkev funguje. Ale ked teda chces vediet.

Na zaciatok citat od Jana Pavla II : ,Celibát nie je podstatný pre kňazstvo.”

A k tomu mame druhý vatikánsky koncil: ,  ide iba o záležitosť cirkevnej disciplíny, ktorá nie je teologicky nariaďovaná a ani nevyhnutná pre kňazstvo.

 

A ked ideme do historie, tak si v bibli najdes Pavla ktory doporucuje aby biskup bol zenaty.    Prve storocia to tak aj bolo,  sexualna abstinencia bola u pustovnikov, mnichov a vdovcov a bola pre ostatnych znakom vaznosti a silnej vole.

Zmena nastala v case ked sa krestanstvo presadzovalo ako jedine nabozenstvo v Rime,  to suviselo aj s tym ze sa prebrali  niektore rimske praktiky.  napriklad doslo k vyluceniu zien z institucii cirkvi,  podobne sa sexualna zdrzanlivost viaze skor k rimskym zvykom.  Ale v tom case mala aj ine dovody,  kedze knaz v nabozenstve zrazu ziskal aj svetsku moc a prijmy, tak to to viedlo k problemom.

Najstarsie nariadenie tohto druhu je v kanone 33 Elvirskeho koncilu, kde duchovny mal zakazane mat styk zo zenou a mat deti.  A toto sa postupne zmenilo na zakaz manzelstva.

 

 

Je to teda tradicia pochadzajuca zo 4. storocia, ktora reflektovala vtedajsie pomery.    Diskusia o jej zruseni  je dlhodoba, celibat realne prinasa problemy.    Ale tu bolo priznacne ako sa v RKC na Slovensku potlaca akokolvek diskusia,  s podobne smiesnymi dovodmi ako uvadzas ty.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie celkom je jasné, čo vlastne konkrétne sa pýtaš, alamo:

Napadla ma otázka..

Na koľko za to môžu ženy?

...

Katolícka cirkev ako každá "korporácia", tak akurát napĺňa túžby a priania svojich "skutočných zákazníkov"..

vlastne viem, mieriš hlavne na kňazove satelity v podobe žien, ktoré obsluhujú kostol, upratujú, kolenačky ho drhnú, nosia tam vlastné kvety a oprašujú pána farára...

len otázka nie je správna tak, ako je položená.

odporúčam prečítať si knihu Hansa Künga: Žena v kresťanstve

vyšla aj v slovenčine aj v češtine, dostaneš odpovede na to, kam sa podeli, kde sú, čo im nakoniec zostalo ako prisluhovačkám v kresťanstve bez nejakej skutočnej spoločenskej a cirkevnej dôležitosti, napriek tomu, že na začiatku cirkvi ženy svoju dôležitú úlohu v cirkvi mali, dokonca aj v dobe, v ktorej cirkev vznikala a ako píše tyso, ešte pár storočí potom. až neskôr sa zo žien stala hriešna nádoba, hodná opovrhnutia.

 

Hans Küng: Žena v dějinách křesťanství

 

 

mno a jo... ešte taká malá poznámka informatorovi... : )

spústa ateistov a neveriacich a ľudí netočiacich sa nutne okolo náboženstiev žije slušne, v pohode, v mieri, podľa príslušných častí desatoro bez pripisovania špinavých myšlienok a činov kdekomu na počkanie. spústa ich je v myslení kresťanskejších, než mnohí kresťania sami.

toľko špiny nakydať na človeka a na jeho imaginárne budúce možné činy, ktoré sa nikdy nestanú, sú len v tvojej hlave, ktorého knihu si nečítal, nepoznáš ho, ani jeho rodinu, ani bratov, sestry, rodičov, nečítal si zrejme ani rozhovory s ním, to je tak nádherne kresťanské.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napadla ma otázka..

Na koľko za to môžu ženy?

 

preco myslis, ze su za tym zeny?.......pokial je zname, tak sa najviac prejavovali homopedofilne praktiky a nie heteropedofilne....

 

https://www.lidovky.cz/svet/papez-zprisnil-postih-za-sexualni-zneuzivani-pro-chilskeho-kneze.A180928_170848_ln_zahranici_vlh

Papež udělil chilskému knězi za sexuální zneužívání dětí nejtvrdší možný trest

 

"odsvätenie"?

 

U nás to ale "ovečky" asi jednoducho.. Nepožadujú..

 

preco by to  "ovecky" u nas nepozadovali?.....je to nazor tvoj alebo nejake "oficialne" statisticke udaje?.....

 

informator a ty si naozaj cital jeho knihu ?

 

Tato debata nebola primarne o celibate ale o tom ako cirkev funguje. Ale ked teda chces vediet.

Na zaciatok citat od Jana Pavla II : ,Celibát nie je podstatný pre kňazstvo.”

A k tomu mame druhý vatikánsky koncil: ,  ide iba o záležitosť cirkevnej disciplíny, ktorá nie je teologicky nariaďovaná a ani nevyhnutná pre kňazstvo.

 

A ked ideme do historie, tak si v bibli najdes Pavla ktory doporucuje aby biskup bol zenaty.    Prve storocia to tak aj bolo,  sexualna abstinencia bola u pustovnikov, mnichov a vdovcov a bola pre ostatnych znakom vaznosti a silnej vole.

Zmena nastala v case ked sa krestanstvo presadzovalo ako jedine nabozenstvo v Rime,  to suviselo aj s tym ze sa prebrali  niektore rimske praktiky.  napriklad doslo k vyluceniu zien z institucii cirkvi,  podobne sa sexualna zdrzanlivost viaze skor k rimskym zvykom.  Ale v tom case mala aj ine dovody,  kedze knaz v nabozenstve zrazu ziskal aj svetsku moc a prijmy, tak to to viedlo k problemom.

Najstarsie nariadenie tohto druhu je v kanone 33 Elvirskeho koncilu, kde duchovny mal zakazane mat styk zo zenou a mat deti.  A toto sa postupne zmenilo na zakaz manzelstva.

 

 

Je to teda tradicia pochadzajuca zo 4. storocia, ktora reflektovala vtedajsie pomery.    Diskusia o jej zruseni  je dlhodoba, celibat realne prinasa problemy.    Ale tu bolo priznacne ako sa v RKC na Slovensku potlaca akokolvek diskusia,  s podobne smiesnymi dovodmi ako uvadzas ty.

 

nie necital....mam znalosti sprostredkovane....co ale pre mna nie je podstatne...

 

ja som sa jednoznacne nevyjadroval k celibatu, ale som iba reagoval na game, ked napisala o poklese veriach v Nemecku v istom case...som teda sa jej pytal, ci za to moze celibat...

 

by som ta pozadal, aby si nevtrhaval vety z kontextu a nepouzival ich tu na svoje argumentacie v otazke celibatu.....je to komplexne tema a nie je to otazkou nejaho vyjadrenia, hoci aj papeza.....

 

tak isto sem nedavaj vyjadrenia sv. Pavla, lebo si tu pouzil iba jej cast...alebo sem daj jeho vyjadrenie ako celok alebo radsej sa nestrapnuj....

 

a tu vidis (ked spominas 4 stor.), ze sa toto nariadenie neuzakonilo od tohoto storocia, ale az v storoci 12-tom...teda malo to svoj vyvoj a aj priciny na to, aby sa toto zacalo dodrziavat, lebo dovtedy (12-storocia) sa to neuplatnovalo s takou prisnostou....teda diskusia prebiehala peknych par storoci....a este prisnejsie sa to zacalo brat po Borgiovcoch

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Alexander_VI.

 

a kto tu potlaca diskusiu o celibate knazov?.....odkial mas take skalopevne presvedcenie, ze sa o tom nediskutuje?.....

 

a este nieco o cirkevnom prave a postaveni cirkvi ako takej....

 

https://www.liberties.eu/cz/news/celibat-eslp/772

 

 

 

 

mno a jo... ešte taká malá poznámka informatorovi... : )

spústa ateistov a neveriacich a ľudí netočiacich sa nutne okolo náboženstiev žije slušne, v pohode, v mieri, podľa príslušných častí desatoro bez pripisovania špinavých myšlienok a činov kdekomu na počkanie. spústa ich je v myslení kresťanskejších, než mnohí kresťania sami.

toľko špiny nakydať na človeka a na jeho imaginárne budúce možné činy, ktoré sa nikdy nestanú, sú len v tvojej hlave, ktorého knihu si nečítal, nepoznáš ho, ani jeho rodinu, ani bratov, sestry, rodičov, nečítal si zrejme ani rozhovory s ním, to je tak nádherne kresťanské.

 

a to tu o com "basnis"?........kde ja pisem, ze su "ludia" tak na tom, ako "neludia" v cirkvi?......

 

a co sa tyka toho knaza, tak pre mna, ako veriaceho, prestal ako knaz existovat, pretoze ak nevie dodrziavat sluby, tak ako mu ja mam verit?...ako clovek sa moze prejavovat ako chce, ale ako knaz je obycajny skrachovanec....len neviem, co ma s tym spolocne jeho rodina....leda, ze ho svojho casu donutila ist za knaza a on sa teraz s tym nevie vyrovnat a preto robi to, co robi......v tomto (ak je to tak) ma pravdu...no potom je na vine rodina a nie celibat.....resp. zivot v cirkvi, pretoze on mal na rozmyslenie toho svojho (rodinneho) rozhodnutia 6 rokov a pocas studia si to kludne mohol rozmysliet....alebo je nesvojprany?....

  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vazeny informator, kategoricke sudy a pravdy o veciach a ludoch, o ktorych toho vela nevies, resp. nevies nic, su tvoj fundament. :)

 

 

 

Dnes bol na ktorejsi tv po spravach prijemny vstup a vystup tatranskeho moderatora so suspendovanym Lajchom do Belianskych Tatier. Odisiel sa nadychnut do milovanych Tatier po zvrate v zivote, ktory cakal a ktory nemeskal. Posobivy a hodne ludsky a este viac krestansky report.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No informator. tak skus ten kontext doplnit :)

 

Toto je z listu pavla Korintanom :

O tom, čo ste písali: Dobre je, keď sa muž nedotýka ženy. 2 Ale vzhľadom na nebezpečenstvo smilstva nech má každý svoju ženu a každá nech má svojho muža. 3 Muž nech plní povinnosť voči manželke a podobne aj manželka voči mužovi. 4 Žena nemá moc nad svojím telom, ale muž; podobne ani muž nemá moc nad svojím telom, ale žena. 5 Neodopierajte si jeden druhému, iba ak na čas so vzájomným súhlasom, aby ste sa mohli venovať modlitbe, a opäť buďte spolu, aby vás satan nepokúšal pre vašu nezdržanlivosť. 6 No toto hovorím ako dovolenie, nie ako príkaz. 7 Chcel by som, aby boli všetci ľudia tak, ako som ja; lenže každý má svoj vlastný dar od Boha: jeden tak, druhý inak. 8 Slobodným a vdovám hovorím: Dobre je pre nich, ak zostanú tak, ako ja. 9 Ale ak sa nevedia zdržať, nech vstúpia do manželstva. Lebo je lepšie vstúpiť do manželstva ako horieť.

 

A toto Timotejovi :

Toto slovo je spoľahlivé: Kto sa usiluje byť biskupom, túži po dobrom diele. 2 Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, triezvy, rozvážny, slušný, pohostinný, schopný učiť; 3 nie pijan, ani bitkár, ale skromný, nie neznášanlivý, ani chamtivý; 4 musí dobre viesť svoj dom a deti držať v poslušnosti a v celkovej mravnej čistote. 5 Veď kto nevie viesť svoj dom, ako sa bude starať o Božiu cirkev?! 6 Nemá to byť novoobrátenec, aby nespyšnel a neprepadol diablovmu odsúdeniu. 7 Musí mať aj dobré svedectvo od tých, čo sú mimo, aby neupadol do opovrhnutia a do diablovho osídla.

 

 

 

A len tak doplnim konspiracie :)    Tuto po internete koluje ze celibat brani homosexualna klika knazov aby sa mohli lepsie skryvat.   

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

 

co mam na tomto doplnit?.......je to dobova realita, ze zaciatky cirkvi sa museli nejako zacat.....myslis, ze v tom case bolo tolko osob bez zavazkov?......ked nebolo ludi, tak sa predsa museli vyberat aj medzi zenatymi......sv. pavol iba usmernobal to co sa hlasilo ku Kristovi a ako by sa mali spravat.

 

a mas pravdu ze po internete koluje to, co popisujes...ja netvrdim ze to nie je tak ako pises....ale to iba (ak je to pravda) dokazuje, ze sexualna uchylka je nebezpecna pre spolocnoat a ludia, co su nou postihnuty, sa nerozpakuju robit veci, co su pre nich prirodzene aj za cenu nasilia....toto nie je problem pre urcovatelov slobody pri adopciach deti aj homoparom?......takze Boh nemlci (je tu taka tema), ale poukazuje na to sposobom, ze aj slepy to musi vidiet a nie sa tu ohanat "zlou cirkvou a ohrozenou komunitou sexualnych uchylakov"......


Vazeny informator, kategoricke sudy a pravdy o veciach a ludoch, o ktorych toho vela nevies, resp. nevies nic, su tvoj fundament. :)

 

kazdy mame nejaku uchylku....nemyslis?...a tato "moja" je s kategorie neskodnych....ak s nou nesuhlasis, tak mozes na nu reagovat beztrestne v ramci debaty.....nikto ta neobvini z diskriminacie niekoho :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov