Jump to content

Sérioví vrahovia


alamo
 Share

Recommended Posts

Citát

‚Charismatický psychopat‘ vraždil třicet let bez povšimnutí. Vybíral si ženy na okraji společnosti

Samuel Little je nejhorším sériovým vrahem v historii USA. Za třicet let údajně zabil přes devadesát žen. Ke svým činům se hlásí a spolupracuje na identifikaci obětí. Mnoho z nich však stále nemá jméno. Analytici odhalují hluchá místa amerického kriminálního systému, pro který nejsou všechny životy stejně důležité.

Little si byl vědom faktu, že o smrt těchto žen se nikdo příliš nestará. „Nikdy bych nešel do bělošské čtvrti a tam si vybral mladou holku,“ řekl pro Washington Post. „Kdyby šlo o bohaté bělošky, byl by to největší případ v historii Spojených států,“ uvedl kriminalista Scott Bohn. „Avšak takové ženy Little nelovil,“ dodal.

https://www.lidovky.cz/svet/charismaticky-psychopat-vrazdil-tricet-let-bez-povsimnuti-vybiral-si-zeny-na-okraji-spolecnosti-o-t.A201202_165616_ln_zahranici_livs

Otrasný je už aj ten titulok, ten koho napadlo tvrdiť že ten zver môže byť "charizmatický" sám musí byť na hlavu..

Autor článku síce narieka nad nezáujmom spoločnosti..

Ale v článku to nie je rozobraté do podrobna, podľa mňa mohol tak dlho vyčíňať aj preto lebo jeho obete boli v podstate bez rodinného zázemia, nemali nejakých blízkych ktorým by na nich záležalo, chýbali im a "otravovali" policajtov aby hľadali ich alebo hľadali ich vraha.

Rodina je základná spoločenská jednotka, kto sa ocitne bez nej tak ako keby zo spoločnosti vypadol. 

Link to comment
Share on other sites

Sérioví:

U nás je takým fenoménom Ondrej Rigo, 9 vrážd má na krku. Vraždil v Bratislave a Holandsku.

Jozef Slovák zabil 4 ženy. Je pomerne inteligentný a vlastní niekoľko patentov. Vraždil v okolí Bratislavy a v Česku.

Juraj Lupták najmenej 3 vraždy. Neinteligentný alkoholik prepadával ženy v okolí Banskej Bystrice.

Štefan Mlynarovič zabil 2 ženy a jedno dievča v Bratislave. Úchylák a psychopat.


Masoví:

Jozef Kafrík najmenej 4 obete. Ťažký schizofrenik vraždil na západnom Slovensku, kázali mu to hlasy v hlave. Po rokoch, keď ho pustili, zavraždil svoju ženu.

Robert Matta, Viliam Hauser postrieľali 6 Vietnamcov v Bratislave, aby získali prachy zadarmo.

Ján Jenej v námestovskom kostole zmasakroval troch ľudí, lebo ho rušili pri vykrádaní pokladničiek.

Štefan Svitek, schizofrenik a úchylák v Brezne vyvraždil celú svoju rodinu (tehotná žena, 2 dcéry), lebo jeho žene sa nepáčilo, že prišiel neskoro z krčmy.

Jaroslav Garaj v Požehoch vyvraždil svoju rodinu (žena a 3 deti) lebo nevedel ako splatiť dlhy. Sedí v Ilave a šije topánky.


Ešte zopár zaujímavých exponátov by sa našlo, ale z viacerých dôvodov sa mi to nechce vypisovať.

Link to comment
Share on other sites

 • game changed the title to Sérioví vrahovia

alamo, to ze to je zver suhlasim. Ale bohuzial charizma nie viazana na dobre skutky,  dokonca u psychopatov je bezna. Ake by to bolo jednoduche keby zlocinci boli odpudivi uz na pohlad, bez charizmy a idealne by aj smrdeli:). hned by sme vedeli kto je kto.

Link to comment
Share on other sites

Sériový vrah vôbec nemusí vyzerať tak, ako sa tyso opísal, práve skôr to býva opak. Príkladom je Ted Bundy, u ktorého dokonca ani tuším nenašli nejaký psychologický dôvod prečo zavraždil desiatky žien.

Link to comment
Share on other sites

Nebude medzi charizmou ktorú "vyžaruje" niekto,  koho človek vidí prvýkrát v živote a vôbec ho nepozná, a takou ktorú má niekto koho už sme mali príležitosť sa trochu lepšie spoznať, nejaký rozdiel v kvalite? 

Zažil som pár "normálnych" a sympatických ľudí, s ktorými bola fakt zábava keď sa s nimi človek stretol raz do týždňa na nejakej "žúrke". Lenže keď tak nejak mali pocit hmm.. že sú "doma" a nie na verejnosti, došlo k akejsi zmene a nedalo sa s nimi vydržať pomaly ani hodinu.. A to našťastie, ani neboli vrahovia.

Fatamorgány sa dokážu rozplynúť, neuveriteľne rýchlo. 

Link to comment
Share on other sites

pred 8 hodinami, Sniper napísal:

Sériový vrah vôbec nemusí vyzerať tak, ako sa tyso opísal, práve skôr to býva opak. Príkladom je Ted Bundy, u ktorého dokonca ani tuším nenašli nejaký psychologický dôvod prečo zavraždil desiatky žien.

akoze nenašli ;-) doj*bané detstvo 

https://www.ctidoma.cz/historie/tajemstvi-nejslavnejsiho-vraha-historie-ted-bundy-si-nechaval-hlavy-obeti-jako-trofeje-v

Link to comment
Share on other sites

Keby sme podľa detstva mali určovať budúcich potencionálnych vrahov, ktorí si hlavy obetí nechávajú ako trofeje, tak to by na kresle sedel každý druhý adolescent.

Link to comment
Share on other sites

kazdy človek je potencionálny vrah, bez detstva alebo s detstvom. pre info ;-) ale k reakcii , nie kazdy zazíva v detstve také traumy ze mu z toho prepne :smile:

Link to comment
Share on other sites

nie celkom to sedí... resp. sériových vrahov dnes bez profilovania si nevieme predstaviť nielen pre veleúspešný seriál Myšlienky vraha.
mimochodom:
s profilovaním sa v usa začal zaoberať jeden osamelý rytier v FBI, koncom 70., začiatkm 80. rokov. začiatky ľahké neboli - ovšem keď dokázal, že pri istých typoch sériových vrahov skutočne jeho čarovanie pomohlo a pomaly si ho začali žiadať aj bezradné miestne polície, podarilo sa mu v podzemí dostať jednu kanceláriu a po čas aj ďalšieho človeka.

v seriáli Myšlienky vraha / Criminal Minds boli v prvých sériách použité skutočné prípady ... nie vždy ucelené, niekedy len niečo podstatné, niekedy viac epizód z jedného prípadu, ktorý bol komplikovanejší, ale prvé série čerpali masívne z reality.
dokonca sa tam objavovali postavy a mená zakladateľa profilovania a prvých už legendárnych profilovačov.

čo sa týka samotných profilov: keď už boli prví profilovači zabehnutí a po prvých váhavých pokusoch FBI uznalo ich opodstatnenosť pod slnkom, zobrali si na celé roky na seba dôležitú úlohu:
navštevovali po celých spojených štátoch vo všetkých väzniciach sériových vrahov, robili s nimi rozhovory a dávali dokopy  databázu a hlavne nové a nové poznatky.

prinieslo to základné poznatky, ktoré zakladateľ profilovania ako skúsený a dobrý psychológ predpokladal pri zakladaní tohto odboru.
niekto to ešte dnes považuje za vývar z mločích očí, ale poznatky z tisícov rozhovorov priniesli všeobecne platné skutočnosti.

sú isté predispozície, ktoré naznačujú problémy do budúcna, a naopak. tí ľudia, ktorí profilovanie robia,  sú ale skutočne na špici odboru.
a usa je liaheň... ni že by sa inde sérioví vrahovia nenašli,
podľa odborných predpokladov ich v usa operuje súčasne v jednom čase okolo stovky.

platí, že za istých podmienok ktokoľvek môže vraždiť. neplatí, že ktokoľvek môže byť sériový vrah. aj pri dokonalom detstve sú spravidla po troške hlbšieho kopania náznaky, prečo k tomu došlo. a klasické pomočovanie a týranie zvierat je prakticky prítomná v nejakej forme u všetkých sériových vrahov.

je toho samozrejme oveľa viac : )

 

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Dňa 9. 12. 2020 at 13:32, game napísal:platí, že za istých podmienok ktokoľvek môže vraždiť. neplatí, že ktokoľvek môže byť sériový vrah. aj pri dokonalom detstve sú spravidla po troške hlbšieho kopania náznaky, prečo k tomu došlo. a klasické pomočovanie a týranie zvierat je prakticky prítomná v nejakej forme u všetkých sériových vrahov.

je toho samozrejme oveľa viac : )

 

a nie je aj tato geneticka vybava nieco, ako aj taka sexualna geneticka vybava?.....ked si uz temu o pedofiloch uzamkla.....

Link to comment
Share on other sites

ok, najbližšie zamkneme témy bez oznamu, keď ťa to uspokojí viac.

neodpovedala, pretože je to zbytočná otázka. hovorili sme o tom aj v tejto, aj v sexualitách, aj v pedotéme, ktorá sa podľa mňa nemala zamknúť, žiaľ to patrí k tej temnej stránke života. 
a ešte kdekade - prichádzame na svet s istou výbavou. všetci. isté veci sú dané a nemenné. isté naberieme riadením osudu cestou, prípadne našou vôľou a silou.
do istej miery. o všetkom sme hovorili.
to nie sú novinky ani jéj, objavili sme ameriku.
tak si to zodpovedz.
aj tak si vyzobeš z odpovede to, čo chceš počuť sám.

Link to comment
Share on other sites

tak kedze od teba nic nove, dovolim si konstatovat (na zaklade tvojich konstatovani), ze nikto nezodpoveda za svoje ciny, pretoze za to nemoze z dovodu svojej genetickej vybavy....samozrejme aj dusevnej a aj fyzickej.....no tak celkom dobra obhajoba vsetkeho a vsetkych... :(

Link to comment
Share on other sites

a zasa sa prejavila tvoja schopnost respektovat geneticku vybavu niekoho ineho......ja tvoju respektujem a preto pomlcim z jej ohodnotenim, pretoze ani ty a ani ja nemozeme za to, cim nas priroda vybavila... :)

Link to comment
Share on other sites

pred 1 hodinou, informator napísal:

nikto nezodpoveda za svoje ciny, pretoze za to nemoze z dovodu svojej genetickej vybavy

Nezabudaj, ze sa bavime o cinoch. V teme o ktorej piseme to bolo zopakovane niekolkokrat. Zdaleka nie kazdy prejde so svojou naklonnostou ku skutkom.

Link to comment
Share on other sites

informator, skutocne nemozes za to si lahko manipulovatelny, ani za tvoje ubohe schopnosti. Ale to ze siris klamstva je tvoje slobodne rozhodnutie a za to si plne zodpovedy. A presne tak je to aj so vsetkymi ludmi, nemozeme za to aki sa narodime ale mozeme za to co s tym spravime. 

Link to comment
Share on other sites

game

tak asi ano.....takze uz neexistuju ziadny hlupaci, geniova, vrahovia, nasilnici na zenach, zlodeji, sexualny devianti a pod. kategorie ludi......ten kto ich takto zaraduje porusuje ich pravo na sebaurcenie z dovodu ich osobnej genetickej vybavy.....hm...ale ta praca z vybudovanim novej spolocnosti na baze volnosti a rovnosti bude dlha tazka... :)

pred 3 minútami, dead napísal:

Nezabudaj, ze sa bavime o cinoch. V teme o ktorej piseme to bolo zopakovane niekolkokrat. Zdaleka nie kazdy prejde so svojou naklonnostou ku skutkom.

pesne tak....nie kazdy....to ale znamena, ze niekto ma geneticky silnejsiu odolnost a niekto ju ma nizsiu....takze sme na zaciatku rebusu z genetickou vybavou....na vine je genetika a nieosobnost sama....

pred 5 minútami, tyso napísal:

informator, skutocne nemozes za to si lahko manipulovatelny, ani za tvoje ubohe schopnosti. Ale to ze siris klamstva je tvoje slobodne rozhodnutie a za to si plne zodpovedy. A presne tak je to aj so vsetkymi ludmi, nemozeme za to aki sa narodime ale mozeme za to co s tym spravime. 

znovu.......tie klamstva, co podla teba sirim, su klamstva iba u teba, pretoze u mna su to pravdive fakty.....chapes...geneticka vybava.... :(

Link to comment
Share on other sites

pred 7 hodinami, dead napísal:

este raz, napisal si totalnu hlupost

to nie je hlupost, to je konstatovanie.....myslim, ze som to tu uz od niekoho bol cital.... :) ci to neplati an block?..... :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

 • Similar Content

  • Sniper
   By Sniper
   Nie, nebol som zavretý :D ale aký postoj máte k človeku, ktorý vám povie, že bol vo väzení? Bez ohľadu na to za čo bol odsúdený. Práve si čítam články zo sekcie Krimi istého slovenského denníka a píšu tam o nejakom mladíkovi, čo z novostavby ukradol nejaký stavebný materiál a napáchal škodu za asi 1500€ a hrozia mu 2 roky väzenia.
   Chvíľu som pouvažoval nad tým, ako rýchlo sa človeku môže otočiť život, kvôli jednej možno niekoľko minútovej akcii. Aj keď možno vyviazne s podmienkou, ale je to zásah do jeho života. Čo spraví taký človek, ktorý si pôjde odsedieť niekoľko rokov za zločin? Bude musieť prerušiť štúdium, odísť zo zamestnania, prerušia sa kamarátske a priateľské vzťahy, možno ho rodina odvrhne... možné je všeličo. Ako príklad toho vraha, čo minulé leto zabil to mladé dievča neďaleko od Bánoviec. Neviem koľko dostal, ale mal 19 rokov a z basy vyjde po tridsiatke. Takže celé 20-te roky má v prdeli. Všetko čo doteraz dosiahol, stratil za jeden večer a vrátiť sa k tomu bude veľmi ťažké.
   Ako sa taký človek, keď sa vráti z väzenia, bude cítiť vo svojom okolí? Ľudia sa podvedome stránia takýchto ľudí. Ja poznám človeka čo bol vo väzení, odsedel si necelé 2 roky za neúmyselné zabitie dvoch ľudí, nikdy predtým nemal problémy so zákonom a vo väzení s nim nikdy neboli problémy, dokonca mu odpustili pár mesiacov trestu. Stačil však len zlý odhad dopravnej situácie, šmyk na ceste, zrážka s iným autom a boli z toho dvaja mŕtvi. Nikdy som voči nemu nemal žiadny negatívny postoj kvôli tomuto, ale znie to zvláštne keď povie: "Bol som vo väzení..."
  • game
   By game
   dnes ráno vstanu a opařím se čajem ... nie, nie tak ... ešte raz: dnes ráno vstanu, a cez cestu, v zanedbanom poli, ani nie 50 m od našej malej bytovky stoja policajné autá, dvaja uniformovaní, traja neuniformovaní, a chodia a dupocú okolo čohosi tam na poli.
    
   uschnutá tráva a burina je dobre pol metra vysoká, od nás priveľmi nevidieť, z horného štvrtého poschodia majú susedia výhľad ako v kine.
    
   nejaké decko vraj našlo kúsok od cesty ležať mŕtveho chlapa, podľa všetkého tam leží od predvčerajšieho večera v burine, a nikto si ho nevšimol, zapadal tam aj farebne ...
   od známeho policajta, ktorý sa tam po čase boril s naťahovaním policajnej pásky, informácie: vraj to bol robotník z neďalekej ubytovne, a vraj si strelil sám.
   teraz je tam znovu sám, prikrytý modrým igelitom, a desať metrov od neho okopávajú ľudia roľu.
   také iné CSI, skutočné.
    


    
   a nebola tam markíza. ani jojka. a možno to stihli ešte pred tým.
  • Bohus
   By Bohus
   Až teraz som sa podrobnejšie zoznámil s prípadom zavraždenia mladej medičky Ľudmily Cervanovej v časopise PLUS 7 DNÍ.
   Vyšetrovateľ, prokurátor a sudca dospeli k tomu, že pretiekla už tá posledná "kvapka" a so súhlasom nadriadených prehovorili.
   Obvinenia vznesené proti siedmim mužom z Nitry sa javia byť podložené nepríjemnými faktami.
    
   Keď už nie je možné zabrániť, aby sa vôbec rodili takíto odporní vrahovia, úchyláci, ktorú obeť znásilnia a potom utopia, treba aspoň o nich vedieť.  V časopise sú aj fotografie niektorých z nich a ich mená.
    

    
    Podrobnosti bez fotografií obvinených a odsúdených sú aj tu:
    
   http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/o-vrazde-cervanovej-inak-vysetrovatel-prokurator-sudca-predlozili-dokazy-vine-odsudenych.html
  • cizy
   By cizy
   som odpaleny, a v sobotu budem zas
  • dead
   By dead
   Chcel by som zacal fajcit elektronicky, predtym nez prestanem uplne :)
    
   Mate niekto skusenosti s elektronickymi cigaretami? Zhruba viem o co ide, ale ponuka je dost siroka, aj ceny rozdielne. Co sa podla vas oplati kupit? Tiez by zaujimalo, ako to pocitovo nahradza tradicne fajcenie, to je dost dolezite. V lietadle som si kupoval tie neelektronicke nikotinove nahrady a to mi moc pozitku nedalo...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy