Skočiť na obsah

Najškaredšie stavby sveta


aljak63

Odporúčané príspevky

  • Pred 2 týždňami...

Som na pochybách, či toto nazvať doslova najškaredšou stavbou, či iba veľmi zvláštnym riešením.

Každý návštěvník vidí farebné potrubia "ovíjajúce" fasádu: modré na vodu, zelené pre klimatizáciu, žlté ukrývá elektrické vedenia a červené sú určené komunikáciám /výťahy, hasiace a bezpečnostné zariadenia/. Všetko je priehľadné, všetko je "vystavené" na obdiv.

Sme zvyknutí, že všetko je "zaškatuľkované", všetko je pekné, či aspoň relatívne pekné, že všetky "vnútornosti" stavby sú verejnosti ukryté ... navyše, takáto stavba v historickom centre mesta ... teda, neviem tomu prísť "na chuť".

 

Centre Pompidou: pařížský svatostánek s obnaženými vnitřnostmi

Centre Pompidou, proslulá budova určená pro moderní a současné umění, knihovnu a různé vzdělávací a kulturní aktivity vyrostla v Paříži v 70. letech minulého století. O jejím vybudování rozhodl tehdejší francouzský prezident Georges Pompidou.

 

Pozoruhodná stavba Centre Pompidou stojí v centru Paříže nedaleko radnice. Okolní zástavbu převyšuje nejenom svojí velikostí: délkou 166 metrů, šířkou 60 metrů a výškou 42 metrů, ale hlavně architektonickým pojetím.

Jde o moderní palác ze skla a oceli ve stylu architektury hi-tech. Většina infrastruktury budovy je vedena vně a není nijak zakryta. Naopak je dokonce barevně zvýrazněna.

V prosinci 1969 se prezident Georges Pompidou rozhodl vytvořit muzeum zasvěcené novodobému umění. Chtěl, aby byla přístupné co největšímu počtu lidí. Projekt italského architekta Renza Piana a Brita lorda Richarda Rogerse, spolupracujících s Gianfrancem Franchinim byl schválen v roce 1971. Autorsky se na něm podílel i architekt Jan Kaplický.

 

Zdroj: http://bydleni.idnes...rchitektura_web

post-88-0-95263000-1329033552.jpg

 

post-88-0-69530600-1329033569.jpg

 

Ale aspoň výhľad z "presklenej" stavby majú zaujímavy ...

post-88-0-50815600-1329033579.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

secretka:

myslim, ze to bolo jedno z tych lepsich rieseni. urcite lepsie, nez postavit nejaku historizujucu vec, ktora by pri takych rozmeroch bola uplne mimo nejakej rozumnej mierky (spomenme si na Speerove pseudohistoricke "monumenty" Tretej Rise). ale vzdy je to polemika, ked sa ma do historickeho prostredia zasadit novostavba. ale vzdy v priebehu dejin to bolo tak, ze na uvolnene miesta sa stavali nove veci, ktore sa snazili priniest nieco nove a odrazat noveho ducha doby (romansky sloh vs. gotika, renesancia vs. baroko, klasicizmus vs. funkcionalizmus a moderna,..), tak preco nie teraz? toto odraza ducha nasej ery. pochopitelne sa nesmie zanedbat uchovanie existujucich pamiatok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Dnešný bulvár nám priniesol informáciu a pohľad na novonavrhovanú stavbu v Číne

 

V Číne sa stavia ďalšia šialená budova, ktorú miestni označili za najškaredšiu na svete. Architekti však s týmto názorom nesúhlasia a skôr uprednostňujú prívlastky ako najvýnimočnejšia a najzvláštnejšia. Merať bude 138 metrov a jej tvar má pripomínať medailu z pekinských olympijských hier.

 

S nápadom na originálnu budovu Ta-ťin-chuan prišiel taliansky architekt Joseph Di Pasquale, ktorého inšpiroval tvar olympijskej medaily vyrobenej pre olympijské hry v Pekingu v roku 2008. Za finálový design, schválený krátko pred začiatkom stavby, bola však zodpovedná architektonická sekcia juhočínskej Technologickej univerzity.

Zdroj: dnešné topky

 

......post-88-0-64157500-1329894153.jpg

 

Že by práve táto stavba mala byť najškaredšia?! Mne sa veru ani nezdá.

Návrh zvláštny je, to áno, ale žeby najškaredsí ... s tým akosi nesúhlasím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Táto mešita v ruskom Noriľsku tak krásne kontrastuje s tými panelákmi, že na tento výjav nezabudnem do konca života. Takúto nechutnosť hneď zrána som hádam ešte nezažil

 

post-2-0-36125400-1330591833.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

zvláštne riešenie, kde nie je miesto na pozemku ... ako pokračovanie jednej z najstarších vysokých škôl v Toronte vo vzduchu, rozhodne pripomína štýl prechodu 50. na 60. roky, ešte viac čiernobiele aplikácie rokov šesťdesiatych, keď všetko muselo mať geometrický dvojfarebný dizajn a geometrický, hlavne ... :)

škola je najväčším a najstarším vzdelávacím inštitútom pre umenie a dizajn v Kanade - OCAD University Toronto.

 

neviem sa celkom presne rozhodnúť, na 60. roky mám slabosť. ale táto budova sa mi tuším nepáči ... ani ten červený jazyk, ktorý ju spája s pôvodnými budovami ... či páči ?! :hmmm:

Sharp Centre for Design :

 

post-3-0-00878600-1344430986.jpg ... post-3-0-93824300-1344430975.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Mnohí z nás sú spokojní, ak sa im "podarí" stať sa vlastníkom dvoj- či 3- izbového bytu ... v domoch, naším ponovembrovým prezidentom nazvaných "králikárňami", ale nájdu sa ľudia, ktorým by aj celý náš jedenásťposchodový panelák bol málo ...

Podarilo sa mi nájsť niekoľko obrázkov takéhoto "domčeka", ale ani jediný z pohľadov ma nezaujal.

Nech pozerám ako pozerám, z každej strany je len škaredý, alebo ešte škaredší.

Každému sa páči niečo iné, každému vyhovuje niečo iné, ale či niečo z tohto spĺňa táto stavba ...

... alebo či je to len prezentácia bohatstva a moci, to je asi nám veľmi ťažko posúdiť.

 

Medzi architektami a vo "svete" možno táto stavba ako škaredá hodnotená nie je,

ale z môjho pohľadu má ku kráse veľmi ďaleko, a práve preto som ju zaradila do tejto témy.

 

Podľa odborníkov - najdrahšie sídlo na svete je postavené v Indii.

Dom s názvom: Antilia – Bombaj, India

Cena: 1 miliarda dolárov

Majiteľ: indický priemyslový magnát Mukesh Ambani

Budova s názvom Antilia má 27 poschodí, výšku 173 m, tri helioporty, plavecký bazén, tanečnú sálu, kino pre 50 divákov, kúpele, fitness centrum, apartmány pre hostí, štúdio jógy, solárium s barom, viacposchodovú garáž pre 168 áut, deväť výťahov, tri poschodia visutých záhrad ...

Rodinná rezidencia z ocele a skla, ktorej výstavba trvala viac ako tri roky má každé poschodie iné. Obytná časť je umiestnená a zariadená úplne hore, pretože rodina si priala slnečné svetlo. Obydlie s rozlohou 37-tisíc m2 zdobí vzácne drevo, mramor, perleť, výrobky z krištálu indických umelcov a remeselníkov. Výšková budova by mala odolať zemetrasiu o sile 8.stupňov Richterovej stupnice.

Malá perlička ... v dome sa údajne nachádza najväčšia zbierka šijacích strojov na svete!

Zdroj: Epocha 17/2012

 

Třiapadesátiletý Mukesh Ambani, který je jedním z nejbohatších mužů Asie a devátým nejbohatším mužem světa, se ale života v luxusním sídle nakonec vzdal. Maximálně v něm občas přespí. Ve věži nežije ani jeho rodina. Dům totiž nepřináší nic dobrého.

 

Magnát totiž při navrhování domu přece jen na něco zapomněl. Neřídil se prý hinduistickým učením Vastu šastra, které klade důraz na uspořádání domu podle světových stran a přináší tak obyvatelům duševní harmonii. Mnoho hinduistů věří, že bydlet v budově, jenž není postavena podle principů Vastu, přináší smůlu.

A to se stalo i Ambanimu. Jeho luxusní rezidence nemá na východní straně dostatek oken a kvůli tomu nemůže přijímat dostatek světla. Východní strana je tedy zablokována, zatímco západní je otevřená.

To ale prý vždy vede k nedorozumění mezi členy rodiny a způsobuje obyvatelům potíže.

Zdroj: http://bydleni.idnes...rchitektura_web

post-88-0-92039400-1345885398.jpg

 

post-88-0-79576100-1345885410.jpg

http://www.google.sk...iw=1020&bih=770

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Hotel zkázy a nejošklivější stavba světa. Tak se až dosud hovořilo o megalomanském severokorejském hotelu Ryugyong, který se už od 80. let staví v hlavním městě Pchjongjangu. Hotel duchů by se ale měl příští rok po 25 dlouhých letech překvapivě otevřít.

 

Nyní to vypadá, že se prokletý hotel Ryugyong, jehož název v překladu znamená "Hlavní vrbové město", po víc než 25 letech konečně dočká své chvíle slávy. Už loni se objevily zprávy, že Severní Korea chce hotel otevřít u příležitosti 100. výročí narození svého zakladatele a vůdce Kim Ir-sena.

Zdroj: http://cestovani.idn...kolem-sveta_tom

Tento trojuholníkový gigant, podľa počtu poschodí prezývaný Budova 105 mal byť pýchou komunistickej Severnej Kórei, ktorá sa chcela presláviť najvyššou budovou planéty. Začiatky stavby boli v roku 1987, ale od roku 1993 vláda, kvôli rozpadu Sovietskeho zväzu, ktorý stavbu spolufinancoval peniaze na stavbu nemala. Celých ďalších 16 rokov torzo budovy bez okien a s hrdzavejúcim žeriavom iba stálo a v stavbe sa pokračovalo až od roku 2009, kedy do hry vstúpil nový investor.

Pôvodne sa plánovalo, že hotel bude mať 8-tisíc izieb, niekoľko otáčavých reštaurácii na vrchole, ale na prevádzku takéhoto hotela by bolo potrebné toľko energie, ako pre celý Pchjongjang, a tak sa zatiaľ počíta so sprevádzkovaním aspoň niekoľkých desiatok spodných podlaží ...

 

post-88-0-89782200-1351782621.jpg

 

post-88-0-51532600-1351782631.jpg

 

post-88-0-73322500-1351782639.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

krásnych skvostov sme tu vo vedľajších témach mali v poslednom čase bárskoľko, pome teda na opačnú stranu ... k tým nepochopeným a kontroverzným a škaredým káčatkám ... aj tých je bárskoľko :)

 

1. Oakley Headquarters, Orange County, Kalifornia, USA

2. Tours Nuages, Nanterre, France

3. "Abnormally" Ugly Buildings in Guangzhou, China

4. Son Of Heaven Hotel, Beijing, China

5. Mirador Building, Madrid, Spain

6. Museum EMP, Seattle, USA

7. Hotel Atlantis, Dubai, Spojené arabské emiráty

 

post-3-0-16675000-1353672584.jpg ............. post-3-0-65026700-1353672636.jpg

post-3-0-94854000-1353672686.jpg ............ post-3-0-19745200-1353672723.jpg ........ post-3-0-90195500-1353672783.jpg

post-3-0-22635400-1353672828.jpg post-3-0-84669400-1353673324.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mnoooo, povedzme ... :)

 

do slnečnej Kalifornie tiež akosi neveľmi sedí budova ako z filmu o vysoko pretechnizovanej civilizácii s fantáziou scénografa z hviezdnej brány ... : )

španielska kockatá budova chcela byť veľkoplepá, už taká chce byť nejakých cca sedem rokov, od svojho postavenia, a ako čítam, nedarí sa jej obmäkčiť srdcia Španielov,

a zobrazenie srdcovo-cievnych chorôb v nadrozmernej veľkosti tiež nie je práve trefa do čierneho ... : )

a Dubaj ja proste Dubaj / ináč táto budova patrí k najškaredším za rok 2012 podľa CNN / :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kalifornia a dubaj (budem tie stavby nazývať takto) zaspali o takých 25-30 rokov. taká kalifornská ťažká postmoderna bola vtedy veľmi in a dubaj sa mohol zviezť na popularite vegaského stripu (aj keď kdekoľvek okrem Vegas to vyzerá pochybne). Gehry v Seattli pokračoval v gugenheimovskej anabáze, hoci sa podľa mňa mohol pohnúť ďalej, lebo opakovaný vtip prestáva byť vtipný. madrid lovil vo vodách Corbusiera a Niemeyera, ale v tých vodách pláva veľa pochybných rýb a jednu takú zjavne vytiahli. neviem, či sa francúzske veže vzhliadli v stredovekom donjone alebo v kdesi v prírode, ale asi v oboch naraz a táto kombinácia nezafungovala. keby čínsky vežiak ostal v bielej, možno by to aj bolo fajn (aspoň z tohto uhla pohľadu (z ktorého mi mimochodom trochu pripomína košický Kosmalt, takže citová väzba funguje :zubiska: )), ale podľa mňa ani tak neurazí. no a o tých troch kráľoch, či čo to je, som sa už vyjadril. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uhm, súhlas ... a ešte sa k tomu na moment vrátim, táto kolekcia je skutočne ... veľkolepá :)

 

- čínske vežiaky pripomínajú aj mne dokonca jednu bratislavskú ulicu, kde prevláda biela a zelená, vežiaky sú činžiaky, ale typ ulice je rovnaký ... tá farebnosť, už tu v tejto téme zopár takých postihnutých budov je, je hrozná ... neónkové farby celého spektra sa vždy vypomstia ...

- kalifornia - je ťažká ako cent. úplne prvý moment : okamžite mi napadli kdejaké vysúvacie a posúvacie masky a technické detaily z Hviezdnej brány, točili sa a vysúvali z jedného bodu, lenže s ľahkosťou, s gráciou, a mali svoje opodstanenie ...táto príšerne ťažká betónová replika je len ťažká ...

- vlastne to isté sa deje aj Španielsku ... odľahčená budova krásnych čistých línií, aká mala byť pôvodne, sa kdesi zlomila v polovici cesty : )

- Gugenheim bol svojho času prijímaný kontroverzne, alebo aspoň s rozpakmi, pamätám si celé kopy dokumentov okolo ... nadčasovosť a nádherné línie zvíťazili a očarili, a zostala krásna budova ...

autor v Seattli vlastne nie opakoval, ale vylepšoval dokonalé ... to ináč ako katastrofou skončiť nemohlo. Gugenheimovo múzeum je éterické vo svojej veľkoleposti, toto je ťažkotonážne čosi, čoho polovica by stačila ...

- francúzske vežiaky nemám chuť komentovať - ale predsa : ) : na prvé zazretie mi pripomenuli írske záchranné veže zo stredoveku / štíhle veže, ktoré mali v neskutočnej výške jeden vstup, kam sa vybehlo pred nepriateľom po rebríku do bezpečia, rebrík sa vytiahol, a nepriateľ bol nahratý ... kým sa bojovalo s lukmi a šípmi, pravda : )

- tí traja synovia nebies ... sú neskutočne čínski, ale keď si predstavím, že vedia oni aj Watercube, aj Vtáčie hniezdo, ale aj ten zázračný donuts kruh, ktorý sem postla kúsok vyššie secretka, tak sa nedivím ani synom ... :innocent:

 

a ešte, na dovŕšenie, k tým trom synom a koláčikovej budove a šialeným psychedelickým farbám, jeden klenot navyše - Hotel Tianzi :)

 

post-3-0-07909000-1353682630.jpg

Tvar čínskeho Hotela Tianzi, ktorý bol postavený r. 2001, symbolizuje hojnosť a šťastie a dlhý život.

Celá táto svätá trojica čínskych tradičných hodnôt šťastnej dlhovekosti priniesla na svet sochovú budovu, alebo budovu ako sochu, ktorá je zapísaná aj v Knihe rekordov ...

http://www.femina.hu...mg=9#kepgaleria

 

a zasa raz sa neviem rozhodnúť, či sa mi nepáči, či páči, či ... je medzi tými ostanými budovami ako päsť na oko .... či ... :hmmm: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zo všetkých tých stavieb som mierne povedané "vykoľajená". :ermm:

Neoslovila ma ani jedna ... skôr by som ich delila na "škaredé a ešte škaredšie".

Nechce sa mi veriť, že by sa toto nejakému architektovi mohlo páčiť

/myslím v mestách, kde tie stavby navrhovali a kde sú postavené/.

 

Predsa každý architekt má nejaké umelecké cítenie,

a architekt nie je len tak nejaký technik, z môjho pohľadu je architekt umelec. :smile2:

A to neviem, či tie stavby v skutočnosti nepôsobia ešte škaredšie, ako takto na fotke. :hmmm:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto dielo je v kolekcii najškaredších stavieb sveta už z neviemktorého roku, a máme ho tu aj v príslušnej téme :)

 

a prekladám tento príspevok tam, kde už spomenutá stavba niekoľkokrát bola,

pôvodne prvýkrát je tu spomenutá v téme Najškaredšie stavby sveta aljakom aj s obrázkom tu : http://forum.freespa...ta/#entry124807

 

potom tu, a ešte tuším kdesi, jeden dvakrát

http://forum.freespa...ta/#entry140345

... ten nákupný košík nemá šmrnc, nemá nič, čo by ho spod pojmu gýč oslobodilo. je to len zväčšený košík pretavený do betónu ...

 

keď niekto - napríklad fubebrak, alebo hocikto iný zdôvodní, prečo a čím je to výnimočná stavba, a prečo je to veľmi pekné dielo, prehodnotíme :)

každému sa páči niečo iné, ale aj stavba by mala mať nejakú ... nadstavbu, čosi ... :) ale môžeme sa mýliť :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

funebrak, no dobre, stavba v podobe košíka, áno, vidíme ale už aj napíš, prečo je podľa teba najkrajšia, najlepšia, veľmi veľmi pekná ? :) čo je na nej pre teba príťažlivé, prečo je veľmi veľmi pre teba príťažlivá a pekná ? :)

 

 

košíčková budova je s prehľadom medzi prvými v rebríčkoch najškaredších stavieb sveta v hodnoteniach viacerých hodnotiteľov, oheň a síru nechŕliť len na nás, prosím :)

http://reality.etren...ve-a-prahe.html / britský denník The Telegraph

http://www.doba.sk/2...dov-na-svete/ Holandský magazín Brekend

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kaslem na to co pise zakomplexovany novinar z nudy len aby sa nieco napisalo na nete ci v tlaci.Ta budova je mi sympaticka,stavba v tvare kosika,vsak to by ma ani ako architekta samozrejme keby som nim bol,nenapadlo.Klubuk dole pred tymto architektom vidno ze ma vkus :klobuk: ale samozrejme sto ludi sto chuti,ale mne sa proste paci,je netradicna nevidis to na kazdom kroku game :) Zamysli sa,ze je to tak? :ahooj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game: skoro. modrá ešte tmavšia a keby tie tulipány ostali červené ako boli :zubiska: ale ako tak pozerám, tej stavbe asi nič nepomôže. ale keď sa to niekomu páči, tak ju nechajme na pokoji. ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov