Search the Community
Showing results for tags 'architektúra'.
-
V hre FreeSpace 2 v intru sa hovorí: "Spomínam na príbehy o slávnom národe, o mestách s vežami, ktoré sa dotýkali slnka, o modrej planéte s nekonečnými oceánmi, ..." atď. Pekná fráza, niečo pravdy na tom je. Uvedomil som si to najmä vtedy keď som uvidel fotografie (zatiaľ väčšinou len modelov) mrakodrapov, ktoré sa plánujú postaviť. Ich výška je priam zarážajúca, majú dosahovať okolo 1000 metrov (skoro 1/9 Mount Everestu). Som zvedavý do akých výšok sa mrakodrapy budú ťahať, určite tam bude nejaký limit. Budovy sú to pekné, ale nebude nebezpečné v nich pracovať resp. bývať? Obhliadnúc od katastrofy s WTC je dôležité si uvedomiť že takéto vysoké budovy nielen vyžadujú 100% statiku, ale musia sa vysporiadať aj s obrovskou vlastnou hmotnosťou. Závisí od technológií ktoré sa použijú počas stavby, ale aj tak... myslím že donekonečna sa ťahať nemôžu z viaverých technických dôvodov. Čo si o tom myslíte vy? Trump Hotel v Dubaji, ktorý by mal byť dokončený v r. 2009 Burj Dubai by mal mať po dokončení v r. 2008 výšku 800 metrov Takýto mrakodrap plánujú postaviť v Buenos Aires. Dokončený by mal byť v r. 2010 a mal by mať výšku 1000 metrov.
- 98 replies
-
- mrakodrapy
- budovy
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Za posledných pár rokov som toho precestovala a videla oveľa viac, ako tomu bolo za čias hlbokého socializmu. Zatiaľ čo vo svete sa nadchýňajú nad každým kamienkom, ktorý im niečím pripomína históriu, my by sme aj boli mali čo ukázať, ale žiaľ, našim pamiatkam nebola a ani v súčasnosti nie je venovaná náležitá pozornosť. Naše pamiatky chátrali nie roky ... boli to desaťročia čo sme s nevôľou sledovali, ako naše kultúrne dedičstvo chátra, pretože sa na záchranu pamiatok nevynaložili skoro žiadne finančné prostriedky. Stane sa tak aspoň teraz o päť minút dvanásť, či doslova v hodine dvanástej, alebo budeme už len nečinne a bezmocne čakať, kým nám všetko to, čo z našej minulosti stálo a stojí za to zachovať úplne spadne na hlavu ? Nech sme sa v Anglii pohli kdekoľvek, nech to bolo akékoľvek malé mestečko, na všetkých budovách bol ich historický ráz zachovaný a budovy nepôsobili ako schátrané a zanedbané. A to si myslím, že poveternostné podmienky tejto ostrovnej krajiny sú o niečo horšie, ako je tomu u nás. Keď si ako protiklad vezmeme naše, tiež menšie mestečko – Banskú Štiavnicu, ten rozdiel je príliš markantný, až bije do očí. Aj takto vyzerajú kultúrne pamiatky na Slovensku Ale aby som len nekritizovala, aj tu už niektoré budovy dostávajú "novú tvár" Je niečo, čo si myslíte, že stojí za zmienku, že stojí za to o tom vedieť ? Videli ste doma, alebo na potulkách svetom niečo, čo by ste odporučili pozrieť aj ostatným ?
-
Drobná architektúra - stavby malého rozsahu a jednoduchej funkcie, často iba dočasné objekty, alebo dokonca "jednorázovky". Svojou povahou a dočasnosťou umožňujú použiť veľmi netradičný a experimentálny prístup k architektúre a formám. Väčšinou sa obmedzujú iba na jednu funkciu, ktorú plnia (prístrešky, predajné stánky, miesta na odpočinok,...). V prenesenom význame môžno preto označiť architektúru za drobnú aj "drobnosťou" svojej funkcie - "dá sa bez toho žiť, ale poteší, keď to tu je". Landart - odnož výtvarného umenia - "sochy" v krajine, ktoré dávajú zmysel iba na tom jedinom mieste, kde sa práve nachádzajú. Používa krajinné a prírodné prvky daného miesta ako svoju neoddeliteľnú súčasť, často je vytvorená výlučne z týchto prvkov. Zahŕňa širokú škálu foriem od inštalácií jasne ľudského pôvodu, ktoré tvoria akúsi nadstavbu krajiny daného miesta až po takmer nerozoznateľné akoby prírodou vytvorené diela, kde až pozorný pohľad odhalí ich umelý pôvod. Landart NIE JE architektúra. Ak sa mu aj dostane nejakej funkcie, je iba podružná, len tak akoby "mimochodom", náhodne, nepodstatne. Landart je umenie vytvorené z krajiny a v krajine, ktorú do seba vťahuje. pozn.: toto je saharova definícia a nemusí sa zhodovať s oficiálnou akademickou definíciou. elektricke stoziare na Islande:
- 162 replies
-
- modernizmus
- architektúra
-
(and 3 more)
Tagged with:
-
Téma o stavbách, ktoré výrazne špatia atmosféru miest ... Mnoho miest sveta sa môže pochváliť krásnym vzhľadom, ktorý býva zvýraznený ešte aj architektúrou alebo sochami vyzdvihujúcimi kolorit a atmosféru miest. Nájdu sa však aj také stavby, ktoré pôsobia dosť ohyzdne a skôr znepríjemňujú pohľad okoloidúcich či už domácich obyvateľov alebo aj turistov. Niektoré stavby sa tak vôbec nehodia do prostredia kam boli umiestnené (resp. pôsobia tak ohyzdne, že nech by stáli kdekoľvek - nikde by nerobili dobré meno)... Ktoré stavby (budovy, pamätníky a sochy) považujete vy za tie najškaredšie a keby ste mohli tak ich ihneď zbúrate a nahradíte nejakými krajšími? V roku 2008 agentúra REUTERS zvrejenila rebríček 10 najškradších stavieb sveta: 1. Boston City Hall (Boston, USA) 2. Tour Montparnasse (Paris, France) 3. OnnenKenkä-monumentti (Tuuri, Finland) 4. Liverpool Metropolitan Cathedral (Liverpool, England) 5. Port Authority Bus Terminal (New York, USA) 6. Torres de Colón (Madrid, Spain) 7. Kunstmuseum Liechtenstein (Vaduz, Liechtenstein) 8. Scottish Parliament Building (Edinburgh, Scotland) 9. Birmingham Central Library (Birmingham, England) 10. Памятник Петру I - Peter the Great Statue (Moscow, Russia)
- 63 replies