Skočiť na obsah

USA a svet v boji proti terorizmu


Sniper

USA v boji proti terorizmu  

12 členovia hlasovali

  1. 1. Aký máte na názor USA v boji proti terorizmu?

    • USA podporujem v každej akcii namierenej proti terorizmu
    • USA podporujem, ale po Iraku by sa mali stiahnúť a premyslieť kroky najmä diplomatickou cestou
    • USA podporujem, ale po Iraku nechcem aby sa podieľali na žiadnej akcii
    • USA nepodporujem, ale som za to aby sa z Iraku stiahli až po úplnej likvidácii islamistických geríl
    • USA nepodporujem a z Iraku by sa mali rozumne stiahnúť. Nepodporujem ani ich ďalšie akcie namierené proti terorizmu
    • USA nepodporujem a ani som nikdy nepodporoval/a a svoj názor nezmením


Odporúčané príspevky

USA v boji proti terorizmu:

 

Po 11.9.2001 USA začali vojnu proti terorizmu, ktorý podľa slov prezidenta G. W. Busha zaútočil na ich slobodu.

 

USA najmä po skončení Studenej vojny robia vo svete policajta, mnohí si myslia, že je to dobrý krok, na Zemi by mala byť vedúca sila ktorá by riadila svetovú politiku a ekonomiku, nakoniec všade je vždy niekto na vedúcej pozícii.

Iným sa to nepáči, vidia za tým imperiálne snahy USA ovládnuť svet, vymeniť režimy v nestabilných krajinách a zaviesť tzv. "režim demokracie".

 

USA hneď po zničení WTC hľadali vinníka, k útokom sa prihlásili dokonca aj nejaké japonské "červené brigády" ktoré útok označili ako pomstu za Hirošimu. Všetky indície však viedli k tomu že tento útok bol pripravovaný a zrealizovaný islamistickou skupinou Al-Kajda na čele s lotrom Bin Ladinom. Bin Ladin pôvodom zo Saudskej Arábie sa už dlhší čas zdržiaval v Afganistane, kde podporoval hnutie Taliban, ktorého cieľom bolo z Afganistanu spraviť "najčistejší islamský štát na svete".

Vznikla svetová antiteroristická koalícia na čele USA, ku ktorej sa pridalo aj Slovensko. Táto koalícia si dala za cieľ vykoreniť terorizmus na tejto planéte. Samotný G. W. Bush už na začiatku upozorňoval že cesta za slobodou bude veľmi dlhá a tŕnistá. Veľa jeho priaznivcov, ešte šokovaných zo zničenia WTC a smrťou vyše 3000 ľudí nevolalo po pomste ale po vojne. Popularita G. W. Busha dosiahla 94% a dokonca prevýšila jeho IQ.

 

USA po nazbieraní "dostatočného množstva dôkazov" podnikli rozsiahlu akciu v Afganistane, ktorú začali so súhlasom BR OSN. Cieľom bolo zničiť nielen islamistické hnutie Taliban ale najmä teroristickú organizáciu Al-Kajda na čele s lotrom Bin Ladinom. Tomuto najprv predchádzalo diplomatické úsilie Pakistanu, ktorý na Taliban naliehal aby Bin Ladina vydali na USA a zabránili blížiacej sa vojne. Diplomacia zlyhala a onedlho začala vojna. USA sa spoliehali na masívne letecké útoky, pozemné operácie najprv nechávali na opozičnú Severnú Alianciu, ktorá proti Talibanu bojovala už niekoľko dlhých rokov. Útok USA na Afganistan jej určite prišiel veľmi vhod, pretože SA už dlhší čas ustupovala a pod kontrolou mala len niekoľko % územia lokalizovaných najmä v severovýchodných častiach Afganistanu.

 

Útok USA na Afganistan, lepšie povedané na Taliban, podľa vtedajších názorov dopadol úspešne. Taliban a Al-Kajda boli rozohnané a utrpeli ťažkú porážku. Kontrolu nad Afganistanom po USA prebrali vojská NATO, ktoré sa snažia udržovať poriadok, pokým samotní Afganci si nevybudujú vlastnú spoločnosť, utlačovanú rokmi vojnami, schopnú ďalšieho rozvoja.

 

Bohužiaľ situácia v Afganistane ani zďaleka nie je taká ružová ako by sa mohlo zdať. Súčasná afganská vládna garnitúra na čele s prezidentom Hamídom Karzajom vládne prakticky len v hlavnom meste Kábule. Ostatné časti Afganistanu sú pod kontrolou tzv. miestnych veliteľov, ktorí nemajú zrovna najlepšie vzťahy s afganskou vládou. Južné oblasti Afganistanu sú aj v dnešnej dobe veľmi nebezpečné. Rozprášené Talibanské gerily sa vracajú späť a aj napriek akciám pakistanskej armády, ktorá sa ich snaží pochytať na druhej strane hranice sa zdá že tento boj potrvá ešte veľmi dlho. Podobne je to aj s Al-Kajdou, nie sú žiadne dôveryhodné informácie o jej fungovaní v tejto časti planéty a už vôbec nikto nevie ako je to s Bin Ladinom.

 

Po stiahnutí z Afganistanu G. W. Bush označil 3 štáty - Irak, Irán a Severnú Kóreu za štáty "Osi Zla".

Posilnený úspechom v Afganistane si chcel vybrať hneď dva ciele naraz - Irak a Severnú Kóreu. Po rozumnom zvážení sa USA rozhodli zaútočiť "iba" na Irak. Dôvod bol jasný - Irak vlastní zbrane hromadného ničenia a ohrozuje celý svet. Akcii najprv predchádzalo diplomatické úsilie. Husajn mal do Iraku pustiť zbrojných inšpektorov, ktorí by prekontrolovali iracké zbrojné zariadenia či sa nesnažia o výrobu ZHN. Husajn to neustále odmietal a keď to nakoniec povolil bolo už príliš neskoro.

 

Tento útok sa už nestretol s takou podporou s akou sa stretol útok na Afganistan. Nebolo totiž jasné či iracký prezident Saddám Husajn je v priamom kontakte s Al-Kajdou a či sa podieľa na financovaní jej akcií.

Ďalej vzniklo podozrenie že USA majú v pláne ovládnuť zdroje ropy, pretože ide o najdôležitejšiu surovinu na planéte a bez nej by nemohla fungovať ani armáda. Iným sa zdalo že USA sa chcú v prvom rade zbaviť nepohodlného irackého vodcu, ktorý na rozdiel od emirov na arabskom polostrove neskákal tak ako USA pískali.

 

Samotný chystaný útok na Irak (ale aj vojnu v Iraku) sprevádzali búrlivé protesty na celej planéte. Situácia sa zhoršila natoľko že niektoré EUrópske krajiny sa dištancovali od politiky USA. To, že po 11.9.2001 sľúbili USA pomoc sa akosi zabudlo.

 

Útok na Irak začal bez súhlasu BR OSN. Zúčastnili sa na ňom okrem USA aj Veľká Británia a Austrália, ale v menšom rozsahu. Útok sprvu predchádzal menší chaos, ako keby Spojenci zabudli bojovať v púšti. Často sa v médiách objavovali správy že spojenecké jednotky na seba strieľali pretože si mysleli že ide o nepriateľa.

 

Samotný začiatok vojny bol pre Spojencov ťažký, nemohli sa na iracké územie úspešne prebiť tak, aby si vybudovali základne z ktorých by mohli podniknúť útok. Po mnohých bojoch sa to nakoniec podarilo, ale trvalo to dlhšie ako si mysleli.

USA sa opäť, ako v prípade Afganistanu, spoliehali na masívne letecké útoky. Úspešne sa mi podarilo obsadiť strategicky dôležité letiská v západnom Iraku. K Bagdadu sa pohla kolóna počítajúca desiatky tankov a vojenských transportérov. USA predpokladali že ak sa prebijú cez iracké vojská a dobyjú Bagdad tak vojna sa veľmi rýchlo skončí.

 

Celú vojenskú akciu sprevádzala obrovská propaganda ako na jednej tak aj na druhej strane. Hneď na začiatku vojny sa objavovali správy že Spojencom sa bez boja vzdávali iracké jednotky počítajúce tisíce vojakov. Iračania zase médiám uvádzali že Spojencom udeľujú v boji lekcie z efektivity. Najväčšou hviezdou propagandy sa stal iracký minister pre informácie prezývaný Komický Ali, ktorý o úspechoch irackej armády hovoril ešte v čase keď si americké tanky veselo brázdili ulice Bagdadu.

 

Po ovládnutí Bagdadu sa iracká armáda ako keby prepadla do zeme. Saddám Husajn s rodinou zmizli. Bagdad zostal bez vodcu a medzi jeho obyvateľmi vypukla radosť z oslobodenia. Ničili Husajnove sochy a plagáty ktorými bol pokrytý celý Bagdad. S radosťou vypuklo aj čosi iné a začalo sa hromadne rabovať. Keď sa Spojencom podarilo situáciu ako-tak upokojiť zistilo sa že Bagdadčania okrem iného vyrabovali aj múzeum, ktoré uchovávalo pamiatky po dávnej sumerskej civilizácii. Škody boli obrovské.

 

Zdalo sa že vojna sa skončila a do Iraku sa začal vracať normálny život. Opak bol pravdou. Nestabilnú situáciu využili islamskí fundamentalisti, ktorí sa z celého sveta, najmä z Afganistanu začali zliezať do Iraku a po boku niekoľkých divízií rozpadnutej irackej armády, stále vernej Husajnovi, začali bojovať proti USA partizánskym štýlom boja.

 

Situácia sa nezlepšila ani po lapení Husajna, ktorý už t.č. sedí pred súdom. To len potvrdzuje tézu že súčasná situácia v Iraku ide na vrub najmä islamským teroristom. Táto situácia zašla tak ďaleko že hrozí že Irak sa prepadne do občianskej vojny. Dôvod je náboženstvo. Moslimskí šiíti a sunniti ktorí v Iraku spolunažívali len vďaka tvrdej vládnucej ruke Husajna sa začali proti sebe búriť. USA spolu s novovybudovanou irackou armádou sa snažia tomuto zabrániť.

 

 

Otázka znie: "Čo ďalej?" V súčasnej dobe je veľmi pravdepodobné že Irán, ďalší štát Osi Zla, sa snaží vyrobiť jadrovú bombu. O toto sa snaží aj Severná Kórea.

 

Majú USA dotiahnúť svoj boj do konca? Samotné to asi nezvládnu a zdá sa že EUrópa nie je ten pravý spojenec. Vojna by to mohla byť ešte veľmi dlhá a krvavá. Táto vojna sa nemôže skončiť, ak by sa zo strany USA skončila tak islamskí extrémisti by to mohli považovať za víťazstvo a posilniť ich túžbu "zničiť Západ".

Hovorí sa, že keď kopneš do besného psa tak ťa bude hrýzť dovtedy pokým ho nezabiješ. USA si už kopli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nepodporujem USA proti boji s teroristami ...to ze napadli irak bolo kvoli rope a nicomu inemu.... amerika mozno ma moc ale rozum im nejak chyba -konkretne Bush-a myslim ...lebo nasilie proti nasiliu vyvola len este vacsie nasilie a utrpenie... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

USA sa správajú tak, ako by sa správal každý štát, keby mal takú moc a vplyv. Sledujú svoje vlastné záujmy, s ktorými nie vždy súhlasím. Týka sa to hlavne Kjótskeho protokolu. Žiaden iný štát však nemôže bojovať proti terorizmu tak účinne ako USA. Je zbytočné si navrávať, že ak by Spojené štáty zmenili svoju zahraničnú politiku, tak by sa zmiernil aj svetový terorizmus. Fanatickí vodcovia by našli pre svoj džihád iného nepriateľa islamu. Z časti však súhlasím s cizym - s postrehom o rozume. Ak by USA mali rozum, tak by sa v prvej vojne v Perzskom zálive, počas prezidentského obdobia Georga Busha st., nezastavili pred Bagdadom. Mnoho vecí by už bolo poriešených, a k mnohým by ani nedošlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je myslim velmi dolezite pochopit, ze proti terorizmu sa bojovat konvencnym sposobom neda. Terorizmus nieje definovany ziadnym statom, nema hranice. Keby malo v byt v Iraku a Afganistane po mojom, postupne by som vytvaral male bezpecne enklavy, rozvijal v nich infrastrukturu a budoval hospodarstvo, tie by neskor mohli byt dobrym prikladom pre okolie a postupne by sa rozsirovali. Teroristi by takto prichadzali o psychologicku vyhodu ktoru maju dnes a verejna mienka by sa postupne obracala proti nim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dead,

 

je to zaujímavá myšlienka, ale ja v nej nevidím liek na terorizmus. Fanatický vodcovia dokážu zaloviť aj v lepšie situovaných vodách, stačí si spomenuť na útoky v Londýne, či Madride. To neboli pastieri kôz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

RoSo

 

ak ti fanatici nebudu mat za sebou podporu verejnej mienky bude sa im vo svete "orientovat" tazsie, ich ciny nebudu mat taku pozitivnu odozvu. Je pravdou ze islam sa ako nabozenstvo doteraz rozsiroval len nasilnou cestou, vyplyva to aj z jeho podstaty. Nepresiel este reformou tak ako krestanstvo, Myslim ze prave tam by sa dalo zacat. Chyba len pozitivny priklad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V tom máš pravdu. Reforma kresťanstvu neuškodila a neuškodí ani islamu. Začať by trebalo snáď vzdelávaním, vzdelaných ľudí by nemohli tak ľahko zlanáriť. Ale to už je do inej témy. K USA by som dodal len toľko, že ich podporujem, len ak sa to týka boja proti terorizmu. Takto sa však nedá nazvať zásah do situácie v bývalej Juhoslávii, Vietname, Kórei a svet nikdy nemôže zabudnúť na Hiroshimu a Nagasaki. Ak si pripomíname fašizmus a holokaust, mali by sme si pripomínať aj tieto dva "jadrové testy".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

RoSo

 

k tym dvom bombam

 

Amerika bola vcase ked ich zhodila vo vojnovom stave z Japonskom. Americki generali planovali (ako sa vo vojne patri) vylodenie na japonskych ostrovoch a postupne obsadenie celeho cisarstva. Staci zratat pocet odhodlanych japoncov branit svojho cisara + japonsku mentalitu a lahko si spocitas obete ktore by take tazenie stalo. A nebolo by ich len 10 ani 100 ani 1000 nasobne viac ak v Nagasaki a Hirosime dokopy. V Japonsku uz v tom case existovala skupina umiernenych generalov okolo cisara Hirohita ktori boli za kapitulaciu (este pred zhodenim prvej bomby -potom ani nehovoriac) Cisar bol preto skupinou militantov de facto uvrhnuty do domaceho vazenia bez moznosti rozhodovat a vplyvat na zahranicnu politiku. Japonci -(vacsia cast japonskej vojenskej masinerie) boli pripraveni odolavat amerike, netajili sa dokonca tym, ze stratene uzemia v Tichom oceane dostanu spat a Ameriku na koniec porazia. Dve jadrove bomby (aj ked sa v tomto kontexte mozu zdat neludskym) boli s prihliadnutim na mozny pocet obeti jedinym moznym riesenim.

 

o Vietname, Koreii a Juhoslavii popiseme neskor :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vietnam a Koreu mozeme strcit do jedneho "vreca" podobne ako dnesnu Cinu a Taiwan. Sever krajiny ovladali komunisti a chceli ovladnut aj juh, kde vladla sice demokraticky zvolena ale skorumpovana vlada, ktora si pritomnost americkych vojsk (najprv len vojenskych poradcov) sama vyziadala. Pritomnost americanov v indocine vidim ako neuspech ale nevidim ako problem.

 

V byvalej Juhoslavii nasi slovanski bratia Srbi pocuvli volanie divociny a chceli Velke Srbsko (napriklad aj na ukor nasich druhych bratov Chorvatov) Genocida kosovskych albancov sa ako fakt neda popriet, preto hodnotim zasah NATO ako vhodny prostriedok na potlacenie podobnych chutok. Jeden odhodlany zakrocit vo svete musi stale existovat, aby sa mali agresivni trpaslici koho bat :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sú to zaujímavé témy o Vietname a Kórei, ku ktorým sa aj ja pridám, ale viac by sa hodili do novej témy.

 

Čo sa týka boja proti terorizmu, myslím že sa rodí nová aliancia - po návšteve Blaira na Slovensku a Mickeyho v USA to vyzerá že bude nová koalícia USA-GB-SVK :lol:

 

Som zvedavý čo bude nasledovať po Iraku ale myslím že USA v blízkej dobe sa už do žiadnej vojny nepustia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zabuda sa na par veci.

1)Osama bin Ladina vycvicili v 80tych rokoch Americke specialne jednotky v boji proti Sovietom v Afganistane. A to nieje nic neobvykle, Americke tajne sluzby takto bezne operuju/operovali. Americke UH60 este teraz padaju po zasahu Stingermi, ktore boli Talibanu dodane v tomto obdobi.

 

2)Irak nemal nic spolocen s terorizmom, a pravdu povediac ho mali vsetci islamsky fundamentalisti v zuboch. Saddam nedovolil nikomu, ani fanatikom aby mu kafrali do vladnutia. V casoch Saddama sa mali krestania v Iraku lepsie, ako sa maju teraz. Saddam spachal zverstva, ale Americky utok tam nebol kvoli nim. To by prisiel v case, ked Saddam tie zverstva masovo pachal a nie o 20rokov neskor.

Jasne sa ukazuje ze Saddam nebol hrozba pre susedov, lebo v podstate nemal okrem par zastarych t72 (este k tomu, povodnu, nemodernizovanu verziu) nic.

 

Preco USA pod zastitou humanity nejde robit poriadky v Afrike? No, lebo sa im to neoplati. Iracky ropny priemysel ovladaju momentalne americke firmy. Zbrojovky sa na vojne v iraku pekne nabalili....

 

Z politikou USA nesuhlasim, pretoze sleduje svoje vlastne ciele pod zamienkou sierania demokracie a boja proti terorizmu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1) Presne to isté robili aj Sovieti. Arabi boli súčasťou Studenej vojny.

 

2) Situácia v Iraku sa totálne vymkla spod kontroly, myslím že nikto neočakával takýto scenár. A myslím že nikto nie je z toho nadšený čo sa tam deje. Irak je krajina s obrovským potenciálom, okrem prírodného bohatstva je kolískou mnohých civilizácií a všetko sa pomaly mení na ruiny. Škody sa nedajú vyčísliť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1) Presne to isté robili aj Sovieti. Arabi boli súčasťou Studenej vojny.

Hej, ale sovieti sami seba nevyhlasovali za ochrancu demokracie a ludskych prav :lol:

 

2) Situácia v Iraku sa totálne vymkla spod kontroly, myslím že nikto neočakával takýto scenár.

Kazdy kto nieco o Iraku vie toto predpovedal. Irak je zlepenec, ktory drzal pokope Saddam.

Spojenci v 91 rozmyslali o tom, ci Saddama zosadit. Rozhodli sa ho tam ponechat, pretoze jeho nasilne zosadenie by automaticky viedlo k bojom o moc medzi Sitmi a Sunitmi do ktorych by sa mohli zapojit este Kurdi na severe. Vtedy im to za to nestalo.

 

Ked uz vravime o tych cennostiach, tak kopec muzeii bolo znicenych/rozkradnutych v chaose, ktory vznikol pri okupacii.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hej, ale sovieti sami seba nevyhlasovali za ochrancu demokracie a ludskych prav :)

Ja som komunizmus zažil. Zažil si ho aj ty? ;) Tá propaganda o Večnom ochrancovi svetového mieru a boji voči západným imperialistom čakajúcich na vhodnú chvíľu len aby nás dobili a zmasakrovali sa už nedala počúvať. Toto som počúval na základnej škole, myslím že ty si ešte chodil do škôlky, tam si nepamätám že by nás takýmito haluzami otravovali :lol:

 

Kazdy kto nieco o Iraku vie toto predpovedal. Irak je zlepenec, ktory drzal pokope Saddam.

Nepamätám si že by pred inváziou do Iraku boli takéto indície. Ale budiš, môžeme predpokladať že k podobnému chaosu by došlo aj po jeho smrti, ale nie násilnej ale napr. na starobu, nie? Podľa toho čo si napísal predpokladám že Iračania už len čakali kedy Saddám natiahne brka aby sa mohli sebou zmasakrovať :)

 

Zdôrazňujem len že situácia v Iraku sa rapídne začala zhoršovať až po niekoľkých týždňoch/mesiacoch od ukončenia hlavných bojov - v čase keď sa do Iraku začali zliezať fundamentalisti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Napriek odporu Iračanov a nesúhlasu domáceho obyvateľstva USA nemôžu odísť z Iraku. Viete si predstaviť ten chaos? Hoci možno by bolo lepšie, keby sa tam navzájom pohlušili.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Irak ? dnes som počula v niektorom rádiu, tuším na Twiste, že odborníci to, čo sa deje v Iraku, už označujú ako občiansku vojnu ...

a to ešte tie americké prehmaty .... čo si navarili .... aj Vietnam si navarili sami ... teraz nemôžu odísť, boli by na smiech, išli tam veľmi robiť poriadky, a zatiaľ tam nie je ani poriadok, ani pokoj, umierajú nevinní a mladí Američania prichádzajú domov v rakvách...

patová situácia .. a čo teraz ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nie je občianska vojna, ale boj o moc. Vyrojilo sa tam x zaujmových skupín (asi toľko, koľko je u nás strán) a popri každej aj vznikla paravojenská skupina. To nie je boj s američanmi ani boj za islam, ale obyčajný boj o moc. Hlušia sa medzi sebou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov