Skočiť na obsah

Kam až zájde islamský radikalizmus...


Sniper

Odporúčané príspevky

  • Pred 4 mesiacmi...

v Pakistane, odkiaľ takmer týždenne prichádzajú v dnešnom svete online informácií o bežnej vidieckej kratochvíli menom vraždy zo cti,

trest za odmietnutie nádejného manžela znásilnenie nehodnej druhoradej osoby ženského pohlavia celou radou starších,

bežné najlepšie miesto na uskladnenie kyseliny je tvár manželky či ženy, ktorá sa odvážila mať svoj názor ...

 

v tom Pakistane existuje Rada islamskej ideológie (CII), čo je ústavný orgán, ktorý pre tamojší parlament formuluje odporúčania ohľadom nových zákonov - jej slávne odporúčania našťastie  ale poslanci nemusia brať do úvahy.

 

takže táto rada navrhla toto:

 

Rada islamskej ideológie (CII) predložila v Pakistane návrh zákona, podľa ktorého môžu muži "zľahka biť" svoje manželky, ak ide o "disciplinárne opatrenie".

 

Predtým CII zamietla návrh zákona o ochrane žien pred násilím a označila ho za protiislamský.

 

Najnovší návrh CII je zrejme reakciou na liberálny zákon o ochrane žien, ktorý prijalo zákonodarné zhromaždenie najľudnatejšieho pakistanského štátu Pandžáb.

 
 

 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game,   z nsaho pohladu je to zabavne.  Ale  skusme tam pridat kontext,     v Pakistane prijali zakon, ktory je na ich pomery pomerne liberalny, tak sa ozvali fundamentalisti a chcu zachovat dnesny stav.   Co je stav, ktory bol inak pomerne bezny v 17 storoci v celej europe a donedavna bol bezny na balkane ( a len dufame ze uz nie :) ).

Nie je to teda problem nabozensky, ale skor tradicny. 

 

A ked pojdeme trochu do historie, tak toto nam riesili uz anglicania,  niektore tradicne zvyky im zakazali a za ich porusenie trestali.    Mame pravo to robit aj teraz ?  Mame pravo presadzovat nasu moralku ?

Ak sa bavime o tom ci maju pravo svoje zvyky preniest k nam, tak nie.   Aj u nas je este stale zvykom manzelku sem tam zmlatit, ale uz to nie je tolerovane.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie je to  zábavné, hlavne preto o týchto veciach v tejto téme píšem ... -_-

morálku si samozrejme určuje počas svojho vývoja každé spoločenstvo svoju, a je nám snáď všetkým jasné, že tieto a podobné národné, vidiecke, krajové či ľudové zvyky sú ich poňatie morálky.

 

že to my zasa preháňame iným smerom, je o inom, patrí k inej téme ... preklápame sa na druhú stranu. ale to je vážne do inej témy.

 

v tejto je to tam, že u nás sme dospeli k tomu, že je trestné ubližovať ženám či deťom a týrať ich ... že je nevymožiteľnosť práva a ženy aj v západnom svete a v strede európy sú stále napádané svojimi partnermi a pomaly neprejde rok, aby sme nemali správy o tom, že nikto nekonal, až kým nenastala katastrofa, je tiež na inú tému ... aj to riešime inde ...

 

v tejto téme je to práve o tom, že aj v Pakistane našťastie znovu už existuje kúsok moderného sveta, ale stále je legálny zbor mamlasov a pánov tvorstva, ktorí niečo takéto s vážnou tvárou navrhnú ako zákon.

a nie sú sami, podobných vecí je plná táto téma, nehovoriac o nete samotnom ... je to o tom, že prostonárodné zvyky na najlepšie umiestnenie kanistra kyseliny nemôže byť tvár ženy ... a keď nemôže žena prevýchovne jemne naplácať svojmu nehodnému mužovi, muž nesmie prevýchovne ani jemne biť svoju ženu.

teoreticky.

 

ja predsa viem, že to sú ich zvyky, že to nevychádza tak z náboženstva, ako sa to tvári, a že toto bude ešte nesmierne dlhá cesta ... ona je nesmierne dlhá aj u nás - stále je to tu  a denne. nie že nie.

 

ale veselé a zábavné to nie je ... a nie si žena  :nienie:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne to som sa snažila tam vyššie napísať.

aj o tom je táto téma, vykrúcané vykladanie koránu, používanie náboženstva ako alibi pre nezmyselné radikalizácie a ospravedlňovanie násilia na ženách na mnohých miestach a spoločenstvách v  islamskom svete.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.............. vykrúcané vykladanie koránu, používanie náboženstva ako alibi pre nezmyselné radikalizácie a ospravedlňovanie násilia na ženách na mnohých miestach a spoločenstvách v  islamskom svete.

 

Preco mas dojem, ze prekrucanie koranu je robene zo strany tzv. extremistov-radikalov?........skor je to tak, ze prekrucanie koranu je robene zo strany tzv.umiernenej moslimskej populacie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, nič také som nenapísala.

ktorékoľvek náboženstvo či akýkoľvek svetonázor môže prekrútiť ktokoľvek akokoľvek, keď nájde nasladovateľov, je pán.

 

zostaňme pri koráne - v pakistane je konkrétne toto vyššie popisované prastarý ľudový zvyk machovského zaostalého vidieka, prikrytý navonok náterom islamu,

ale verbovanie nových prívržencov Islamským štátom robí presne to isté, na mládeži rozmaznanej na západe a v skutočnosti nepoznajúcej islam, radikálmi.

 

funguje to na každú stranu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ktorékoľvek náboženstvo či akýkoľvek svetonázor môže prekrútiť ktokoľvek akokoľvek, keď nájde nasladovateľov, je pán.

zostaňme pri koráne - v pakistane je konkrétne toto vyššie popisované prastarý ľudový zvyk machovského zaostalého vidieka, prikrytý navonok náterom islamu,

 

S tymto prekrucanim hocicoho mas pravdu, ale to som ja nemal na mysli.......ja som sa pytal, ze preco si myslis (tak si to popisala), ze koran prekrucaju iba radikali-extremisti a tym padom sa robi to, co sa robi. Kulturne zvyky v tom ktorom state, su "zavazane" iba pre tu kulturu ktorej sa to tam dotyka, takze tu su (zatial) neakceptovatelne verejnostou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obávam sa, že nie celkom rozumiem opätovne položenej otázke ... už tam vyššie to bolo napísané tak, že to nie je len o radikáloch, nie je to len o jednom či druhom, koniec koncov táto téma je plná kdečoho, čo som zozbierala a čo to dokazuje ...

 

aj tu nie sú spomenutí len radikáli, len miestne zvyky, len to alebo len hento:

aj o tom je táto téma, vykrúcané vykladanie koránu, používanie náboženstva ako alibi pre nezmyselné radikalizácie a ospravedlňovanie násilia na ženách na mnohých miestach a spoločenstvách v  islamskom svete.

 

je to tam napísané, nech na to pozerám akokoľvek - aj radikáli, aj akýkoľvek iný nezmysel, aj dedinské násilie na ženách, aj akékoľvek iné spoločenstvá.

a o príspevok vyššie som to napísala znovu, v žiadnom prípade to tu nie je LEN o radikáloch, LEN o tom alebo o hentom, toto je omnoho širšia téma ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obávam sa, že nie celkom rozumiem opätovne položenej otázke ... už tam vyššie to bolo napísané tak, že to nie je len o radikáloch, nie je to len o jednom či druhom, koniec koncov táto téma je plná kdečoho, čo som zozbierala a čo to dokazuje ...

 

Ja sa zasa obavam, ze nerozumies zamerne.......tema je islamsky radikalizmus a spominala si aj toto:

 

 

 

 vykrúcané vykladanie koránu

 

...tak som sa ta preto spytal, preco mas dojem (si presvedcena), ze moslimsky radikalizmus-extremizmus, je nasledok toho tvojho citatu hore vyssie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game nieco napisala v tejto teme a spomenula aj vykrucane (prekrucane) vykladanie koranu, tak co je nepochopitelne, ak sa pytam, ci a preco je presvedcena, ze toto (podla nej) "nespravne" vykladanie koranu, je pricinou extremizmu-radikalizmu (moslimskeho). V com je podla nej teda zle vykladany koran?.....k tomu smeruje moja otazka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa pri tomto napadla iná vec: Je korán napísaný tak, že ho možno vykladať aj dobrým aj zlým spôsobom?

 

Kto určuje, ktorý výklad je správny a ktorý výklad je prekrútený?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tento problem ma aj krestanstvo,  u katolikov vyklada bibliu cirkev, ale  u evanjelikov nie je ziadny  organ vykladu a tak to v podstate zalezi od veriaceho alebo jeho pastora.

A informator mozno naraza na predstavu ze spravny vyklad koranu vedie k terorizmu,   to je taky extremny nazor.    Nie som exoget, ale zjavne sa to lisi krajinu od krajiny a vacsina moslimov si koran vyklada sposobom pomerne mierumilovnym.   A aspon z par diskusii na internete to nie je taky problem, napriklad povinnost viest svatu vojnu vedia odlozit kamsi do vzdialenej buducnosti,  manzelky nebiju a pod.

 

Ale podobne ako biblia aj koran sa da vykladat nasilne,   A koran aj lahsie, ved bol pisany vo vojnovych casoch. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ani ja nie som odborník na Korán. 

Vo všeobecnosti, každá kultúra hodnotí inú kultúru podľa vlastných merítok. Tak aj my sme časom dospeli k nejakej miere slobody u žien, u detí a teraz podľa toho hodnotíme inú kultúru, že niektoré jej výklady sú zvrátené. 

 

V podstate ide len o mieru poriadku - každá kultúra sa snaží zaviesť poriadok, ale každá to má trochu inak prísne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A informator mozno naraza na predstavu ze spravny vyklad koranu vedie k terorizmu,   to je taky extremny nazor.   

 

Je korán napísaný tak, že ho možno vykladať aj dobrým aj zlým spôsobom?

 

Kto určuje, ktorý výklad je správny a ktorý výklad je prekrútený?

 

game nieco napisala v tejto teme a spomenula aj vykrucane (prekrucane) vykladanie koranu, tak co je nepochopitelne, ak sa pytam, ci a preco je presvedcena, ze toto (podla nej) "nespravne" vykladanie koranu, je pricinou extremizmu-radikalizmu (moslimskeho). V com je podla nej teda zle vykladany koran?.....k tomu smeruje moja otazka.

informator,

nikde nie je napísané, že toto /podľa nej - teda mňa/ je príčinou extrémizmu-radikalizmu muslimského. nič také som nikde nenapísala.

aj toto, aj miestne zvyky, aj ľudové vykladanie, aj dedinské zvyky, aj sekty, ... a nielen príčinou extrémizmu, ale mnohých miestnych prejavov a okrem toho aj verbovania nevedomých, ľahko oklamateľných neznalcov islamu a koránu.

 

už sa mi to nechce písať kolom dokola, už som to napísala kdekade, aj tu,  mnohokrát.

 

tysov výklad informatorovej otázky: ja som tú otázku nakoniec pochopila ináč, hoci mi ešte stále nie je úplne jasná, ale nevadí - to, že správny výklad koránu vedie k terorizmu, je vskutku extrémny názor.

akýkoľvek výklad čohokoľvek môže viesť k čomukoľvek, a nevyhne sa tomu ani islam a korán. preto existujú dokonca aj v islame sekty ... už to úplne prvé delenie vzniklo bezprostredne po Mohamedovej smrti v súvislosti s nástupníctvom - na sunnitov a šiítov ... s tým sa predsa stretávame aj my v správach denne.

 

isteže, tu zrejme nikto nie je odborník na Korán, ale nejaké základné informácie sa predsa hlavne v časoch internetu dostanú ku každému, takže áno, aj keď je to divné, vykladači hovoria o jednom koráne pre všetkých moslimov, ale aj nemenné verše koránu sú napísané tak, že ho možno vykladať a aj sa vykladá kdejakým spôsobom, a existujú nespočetní moslimskí učenci, ktorí určujú a vykladajú, ktorý výklad je správny a ktorý prekrútený a ktorá odnož správna a ktorá sekta zlá.

 

vykladajú súry a verše a dokonale odsudzujú sekty a vykladajú, kto je pravý moslim a kto nie  ... islamské sekty sú z tých najznámejších a omieľaných v médiách napríklad aj bahájisti, súfisti, a ešte spústa ďalších ... pre presnejšie informácie originál islamské stránky, trebárs aj v prekladoch, ale islamské.

http://www.islamcz.cz/category/tema/sekty to je len jedna z tisícov.

 

 

k vykladaniu koránu ešte často spomínaná egyptská univerzita al-Azhar ... je to najstaršia univerzita na svete, založená r. 988.

do roku 1961 sa tu vyučovala len teológia, islamská, od toho roku sa zakladali aj ďalšie fakulty.

v časoch narazenia lietadiel do WTC viaceré nitky viedli do tejto Káhirskej univerzity.

potýčky egyptskej polície s jej radikálnymi študentmi sú hodne časté.  nie je to jeden z názorných dôsledkov aj iného vykladania koránu?

afgánski roľníci a pakistanskí dedinčania nenavštevujú al-Azhar, takže ich bohumilá činnosť ohľadne polievania žien kyselinou a kameňovania a podobných kratochvíľ nie je o radikáloch ... že áno.

 

všetko na svete možno vyložiť pri troche snahy akokoľvek. či ide o prevzdelaných učencov, o radikálov či dedinčanov či kohokoľvek. aj korán.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, otazka znie ci je nejaka univerzalna sada, ktoru chceme presadzovat a ci existuje sada ktora umozni spolu existovat ci u nas alebo u nich

 

Ja osobne si myslím, že nie, univerzálna sada neexistuje. Vždy bude niekto nespokojný. A následne už ide len o to, koľko je nespokojných a akú majú silu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa pri tomto napadla iná vec: Je korán napísaný tak, že ho možno vykladať aj dobrým aj zlým spôsobom?

 

Kto určuje, ktorý výklad je správny a ktorý výklad je prekrútený?

 

Koran nemusi predsa nikto vykladat.....tam nie su ziadne podobenstva ako v Jezisovom uceni, ale koran staci citat a chapes napisane. Takze akesi zarucene spravne vyklady sur v korane su iba moznym ospravedlnenim v ociach verejnosti. 

 

A informator mozno naraza na predstavu ze spravny vyklad koranu vedie k terorizmu,   to je taky extremny nazor.    Nie som exoget, ale zjavne sa to lisi krajinu od krajiny a vacsina moslimov si koran vyklada sposobom pomerne mierumilovnym.   A aspon z par diskusii na internete to nie je taky problem, napriklad povinnost viest svatu vojnu vedia odlozit kamsi do vzdialenej buducnosti,  manzelky nebiju a pod.

 

Ale podobne ako biblia aj koran sa da vykladat nasilne,   A koran aj lahsie, ved bol pisany vo vojnovych casoch. 

 

Koran nevedie k terorizmu, pretoze terorizovat s podporou koranu mozes akurat tak nejakeho moslima, co sa neriadi koranom. To, co sa teraz deje vo svete zo strany moslimov, je vojna za rozsirenie islamu do celeho sveta....tak to prikazuje koran. Sposob vedenia tejto vojny, je samozrejme rozny, ale vysledny efekt je ten isty.......sirenie islamu. Preto aj existuju tzv. umierneny a tzv. radikalny moslimovia. Sposob boja si mozu zvolit podla lokality s akej pochadzaju a preto sa to aj lisi (ako si si vsimol) od krajiny ku krajine. A mas pravdu, ze koran bol pisany vo vojnovych casoch, akurat tie vojnove casy sa neskoncili  :urcitenie:

 

........ci mas iny dojem?

 

 

informator,

nikde nie je napísané, že toto /podľa nej - teda mňa/ je príčinou extrémizmu-radikalizmu muslimského. nič také som nikde nenapísala.

aj toto, aj miestne zvyky, aj ľudové vykladanie, aj dedinské zvyky, aj sekty, ... a nielen príčinou extrémizmu, ale mnohých miestnych prejavov a okrem toho aj verbovania nevedomých, ľahko oklamateľných neznalcov islamu a koránu.

 

Ale ved ja ta z nicoho neobvinujem, iba chcem mat jasno v tom, co si myslela napisanym textom. Este raz....sme v teme islamsky radikalizmus, spominala si prekrucanie vykladu koranu a hned nato si spomenula radikalizmus (islamsky), tak co je teda na mojej zvedavosti zleho? To co pises dalej o nejakych zvykoch v urcitych lokalitach, tak to nema s extremizmom vo svete nic spolocne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info, ved si precitaj koran :),   mas velmi skreslene predstavy

 

... aj keď nie hneď prečítať kompletný korán, aspoň základné znalosti, pre začiatok, islamské stránky a niečo o tom ako je korán napísaný a štruktúrovaný, ako sú popísané verše, či sú jednoznačné či nejednoznačné, v akom jazyku, s akým výrazivom, či ich a ako možno interpretovať pre svoje potreby a danú odnož islamu iným spôsobom ...

pretože toto o tom, že sa Korán nemusí vykladať, nie je pravda:

 

Koran nemusi predsa nikto vykladat.... ale koran staci citat a chapes napisane. Takze akesi zarucene spravne vyklady sur v korane su iba moznym ospravedlnenim v ociach verejnosti. 

 

... pretože  islamskí učenci začali vykladať a komentovať korán okamžite po smrti Mohameda, a komentovať ich komentoval už sám Mohamed ... a komentuje a vykladá sa dodnes, a veľmi vážne moslimskými učencami:

 

Výklad koránu

 

Veda o výklade Koránu

 

Veda o výklade Koránu je azda najstaršou spomedzi všetkých vedných disciplín, ktoré tvoria vedu o Koráne. Veda o výklade Koránu sa zaoberá podrobným vysvetľovaním a objasňovaním významu jednotlivých slov, veršov a kapitol Koránu. Okrem toho študuje význam jazykových konštrukcií, význam jednotlivých veršov oddelene, ale i spojene v jednom kontexte. Veda o Koráne človeku napovie, čo Boh zoslaním určitého verša chcel ľuďom povedať.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na webe je aj slovensky preklad koranu, ale  zakladna znalost koranu patri k obecnym znalostiam.   Prteoze napisat o korane ze ho staci citat,  je trochu faux pas

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja osobne si myslím, že nie, univerzálna sada neexistuje. Vždy bude niekto nespokojný. A následne už ide len o to, koľko je nespokojných a akú majú silu.

 

A čo tak desatoro prikázaní. Nie je to univerzálny etický kódex správania? Samozrejme pre ateistov nie je akceptovateľná autorita Boha. No pre nich je možnou substitúciou Boha svedomie. S akceptovaním tohto kódexu správania nemá žiadne náboženstvo, ani ateisti problém. Iba s dodržiavaním...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info, ved si precitaj koran :),   mas velmi skreslene predstavy

 

 

 

 

... pretože  islamskí učenci začali vykladať a komentovať korán okamžite po smrti Mohameda, a komentovať ich komentoval už sám Mohamed ... a komentuje a vykladá sa dodnes, a veľmi vážne moslimskými učencami:

 

Výklad koránu

 

Veda o výklade Koránu

 

O vztahu k neveriacim, boj:

>>A az uplynu posvatne mesiace, tak zabijajte modlosluzobnikov, kdekolvek  ich najdete, zajmite ich, obliehajte a chystajte proti  nim vsemozne nastrahy! Ak sa vsak kajucne obratia, budu dodrzovat modlitbu a davat almuznu, nechajte ich ist svojou cestou, ved Boh je ozaj odpustajuci, lutostivy<<(Koran 9:5)

 

O vztahu k neveriacim-urobte z nich poddanych platiacich vam ponizene dan:

>>Bojujte proti tym, ktory neveria v Boha a v den posledny a nezakazuju to, co zakazal Boh a jeho posol, a ktori  nectia nabozenstvo pravdy, z tych, ktorym sa dostalo Pismo nedaju polatok priamo vlastnou rukou, ako ponizeny<<(koran 3:28)

 

Nerobte si z nich priatelov, iba ak by ste ich chceli podviest:

>>Nech si veriaci neberu neveriacich za priatelov namiesto veriacich!  Kto tak urobi, nedostane sa mu od Boha nedostane sa mu od Boha nicoho, jedine ze by sa ste sa od nich obavali nejakej hrozby. A Boh vas varuje pred sebou samym a u Boha je ciel konecny<<

Vy ktori verite! Neberte si neveriacich za priatelov namiesto veriacich! Chcete proti sebe vari dat Bohu  opravnenie zjavne? (4:144)

Vy ktori verite! Neberte si zidov a krestanov ako priatelov, lebo oni su si priatelia jedni druhym. Ktokolvek  z vas sa s nimi priateli, ten sa stane jednym z nich. A Boh veru nepovedie lud nespravodlivy.<< (5:51)

Vy ktori verite! Neberte si nepriatelov Mojich a svojich za priatelov, obracajuc sa k nim s laskou, zatial co oni neveria v to, co k vam prislo z pravdy. Ved vyhnali posla aj vas za to, ze verite v Boha, Pana s vojho. Ved ak ste sa vydali do boja na Mojej ceste a chcete ziskat Moje zalubenie, ako mozete im prejavovat tajne svoju lasku? Ved ja viem, co skryvate a co najavo davate. A kto z vas tak urobi, ten zbludi z cesty priamej.<< (60:1)

 

radsej ich zabite.....

>>A priali by si, aby ste sa stali neveriacimi,  ako su oni, a aby ste boli jednaky. Neberte si medzi nimi priatelov, dokial sa nevydaju na cestu Boziu! A ak sa k vam obratia chrbtom, tak ich chytte a zabite, vsade tam kde ich najdete! A neberte si z nich ani priatelov, ani pomocnikov. (4:89)

 

Pravy moslim, ak chce byt verny Koranu a byt nasledovnikom zivota Mohameda, sa nesmie vobec nejakym paktovanim s neveriacim zhadzovat v ociach Boha. Naopak......neveriaceho musi donutit nasilim ku konverzii, alebo ho zotrocit, alebo zabit. Vytvarat akesi spolky s nim moze iba vtedy, ked ho chce podviest. 

 

 

>>Apostol (Muhammad) povedal,“ Zabite kazdeho zida, ktory sa dostane do vasej moci“. Preto sa Muhayyisa b. Masud vrhol na Ibn Sunaynu, zdovskeho obchodnika, s ktorym mal blizke spolocenske a obchodne kontakty a zabil ho. V tom case jeho brat Huwayyisa este nebol moslimom. Ked doslo k usmrteniu, Huwayyisa sa vrhol na brata a vycital mu: „Ty nepriatel Boha, preco si ho zabil, ved vacsina tuku na tvojom bruchu je zasluhou Ibn Sunayna!“

Muhayyisa odpovedal:“Ak by ten, ktory mi prikazal zabit zida (Muhammad), mi prikazal zabit teba, odrezal by som hlavu tebe“. A to bol zaciatok, kedy Huwayyisa zacal uznavat islam. Iny zvolal:“Boze....a ked by ti Muhammad prikazal, aby si zabil mna, tak by si ma zabil?“

Muhayyisa odpovedal:“Ano, pre Boha, keby mi prikazal ti odrezat hlavu, urobil by som to!“

Dalsi poznamenal:“Boze, nabozenstvo ktore ta dokaze dostat do takehoto stavu, je uzasne!“ a stal sa moslimom.<<(Ibn Ishag, „Sirat Rasulallah“-zivotopis Muhammada).

 

 

Islam je nabozenstvo, ktore ma v programe v cloveku zahrat na strunu nenavisti a ziadosti zabijat druheho cloveka. Tak akeze tu treba vyklady a vedecke studie na to, co chcel "basnik" povedat napisanym textom?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov