Skočiť na obsah

Kresťanský fanatizmus


Sniper

Odporúčané príspevky

informator

 

Ja so nebol vedený k viere. Tak, ako sa dieťa jednoducho a prirodzene učí materinský jazyk (vo vyššom veku toho už nie je schopný), tak prijíma vieru v detstve. Preto pre mňa už zostáva kostol iba stavbou.  Akceptujem jeho dôstojnosť, lebo pre veriacich je to dom Boží.  Pre mňa je intímnejšie miesto, kde sa dá modliť k Bohu, v prírode. Každé náboženstvo má potrebu stavať okázalé chrámy. Egypťania, Židia, Gréci, Rímska ríša, Inkovia, Kresťania, Budhisti, Moslimovia, ohromujú svet prostriedkami a úsilím, ktoré vynaložili na stavbu chrámov pre svojho Boha, alebo Bohov. Megalitické stavby sú dôkazom, že táto potreba bola vlastná aj ľuďom pred 10 tisíc rokmi a pravdepodobne aj neandertálcom. Kostol by mal byť miestom, kde sa intenzívnejšie pociťuje príslušnosť k spoločenstvu ľudí s rovnakou vierou. Snáď nikoho neurazím, keď to prirovnám k športovým fanúšikom, fandiacím nejakému klubu. Jasné, že fandiť môžem aj doma, ale ochudobním sa o eufóriu a zjednotenosť, aká panuje na štadióne. No je mnoho ľudí, ako ja, ktorí sa „prízvuku ateizmu“ z detstva nezbavia. Neskrývam svoju vieru, ale tak, ako nepociťujem eufóriu na štadiónoch, nepocítil som ju ani v kostole. Som rád, že tu kostoly máme a že nie sú prázdne. Sú symbolom našej európskej histórie a kultúry. Ak stratíme túto identitu, budeme len  multikuli konzumenti. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prečo by sa mali rpestať používať k tomu účelu, za akým sú vytvorené? vytvorené boli k oslavovaniu Boha a to sa dá robiť aj inak než len oficiálne predpísanými liturgickými textami, piesňami, nástrojmi (ak sa nemýlim, v nejakom žalme je tam spomenuté, že máme vzdávať chvály na citare a kdesi sa spomína dokonca cimbal!). Kto rozhodol o tom, že Pánbožkovi sa lepšie páči operný spev či klasický..............

 

Nenapisal som ze sa prestanu pouzivat na ucel pre ktory boli postavene, ale ze to bude smerovat ku kolapsu resp. k degeneracii toho ucelu, pre ktory sa ta stavba-objek vybudoval. A ked sa niekomu paci oslavovat Boha inym sposobom, nik mu predsa nebrani vybudovat si na to objekt podla svojich predstav. Co myslis, ako by dopadol casom objekt vybudovany pre ucel opatrovania  deti (materska skolka), ak by sa v case vikendov v tom objekte prevadzkoval nejaky legalne povoleny hazard? 

 

 

informator

 

Ja so nebol vedený k viere. Tak, ako sa dieťa jednoducho a prirodzene učí materinský jazyk (vo vyššom veku toho už nie je schopný), tak prijíma vieru v detstve. Preto pre mňa už zostáva kostol iba stavbou.  Akceptujem jeho dôstojnosť, lebo pre veriacich je to dom Boží.  Pre mňa je intímnejšie miesto, kde sa dá modliť k Bohu, v prírode. Každé náboženstvo má potrebu stavať okázalé chrámy. Egypťania, Židia, Gréci, Rímska ríša, Inkovia, Kresťania, Budhisti, Moslimovia, ohromujú svet prostriedkami a úsilím, ktoré vynaložili na stavbu chrámov pre svojho Boha, alebo Bohov. Megalitické stavby sú dôkazom, že táto potreba bola vlastná aj ľuďom pred 10 tisíc rokmi a pravdepodobne aj neandertálcom. Kostol by mal byť miestom, kde sa intenzívnejšie pociťuje príslušnosť k spoločenstvu ľudí s rovnakou vierou. Snáď nikoho neurazím, keď to prirovnám k športovým fanúšikom, fandiacím nejakému klubu. Jasné, že fandiť môžem aj doma, ale ochudobním sa o eufóriu a zjednotenosť, aká panuje na štadióne. No je mnoho ľudí, ako ja, ktorí sa „prízvuku ateizmu“ z detstva nezbavia. Neskrývam svoju vieru, ale tak, ako nepociťujem eufóriu na štadiónoch, nepocítil som ju ani v kostole. Som rád, že tu kostoly máme a že nie sú prázdne. Sú symbolom našej európskej histórie a kultúry. Ak stratíme túto identitu, budeme len  multikuli konzumenti. 

 

Tono ,ale toto co si napisal nema predsa nic spolocne s problemom-story, co sem posunula game. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator toto je zhruba ukazka preco je na slovensku problem,  veriaci ako ty sa snazia uzatvarat pred svetom,   odmietaju modreny svet,  tvoje odsudenie Pohody ci verejneho koncertu v katedrale je toho ukazkou.  Bojis sa, ze ak ustupite o krocik ze vas to zmetie.   Miesto snahy otvarat sa a sirit evanjelium sa barikadujete a kazdeho kto otvara dvere kamenujete. 

A mas pravdu, ak sa nezmenite tak ostanete ako skanzen a caka vas vymretie.   Nie veriacich ale farizejov urcite, ved co by na vas dalsie generacie videli ?

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

malinká oprava: postol to sem pôvodne D'Ady, s patričnými úvodzovkami, ostatní sme reagovali na správu ... s patričnými úvodzovkami ... : )

 

https://www.freespace.sk/tema/1112-kresťanský-fanatizmus/?p=234493

 

prepac....ospravedlnujem sa.

 

informator toto je zhruba ukazka preco je na slovensku problem,  veriaci ako ty sa snazia uzatvarat pred svetom,   odmietaju modreny svet,  tvoje odsudenie Pohody ci verejneho koncertu v katedrale je toho ukazkou.  Bojis sa, ze ak ustupite o krocik ze vas to zmetie.   Miesto snahy otvarat sa a sirit evanjelium sa barikadujete a kazdeho kto otvara dvere kamenujete. 

A mas pravdu, ak sa nezmenite tak ostanete ako skanzen a caka vas vymretie.   Nie veriacich ale farizejov urcite, ved co by na vas dalsie generacie videli ?

 

tyso, ale ved ja som neodsudzoval festival Pohoda, ale iba som sa pozastavil a samozrejme tym aj zhodnotil, vystupenie a spravanie sa arc.Bezaka na tomto festivale. Mne ja osobne lahostajne, ze sa prevadzkuje hudobny festival Pohoda. A nechapem, ze sa ateisti pozastavuju nad nejakym krokom veriacich, ak sa nestotoznuje s ich pohladom na svet okolo seba. Mne to pride, ako jedna jedna v reakciach na seba.....veriaci-ateista. Preco to vidis v takych ciernych farbach u veriacich?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nenapisal som ze sa prestanu pouzivat na ucel pre ktory boli postavene, ale ze to bude smerovat ku kolapsu resp. k degeneracii toho ucelu, pre ktory sa ta stavba-objek vybudoval. A ked sa niekomu paci oslavovat Boha inym sposobom, nik mu predsa nebrani vybudovat si na to objekt podla svojich predstav. Co myslis, ako by dopadol casom objekt vybudovany pre ucel opatrovania  deti (materska skolka), ak by sa v case vikendov v tom objekte prevadzkoval nejaky legalne povoleny hazard? 

 

 

 

Tono ,ale toto co si napisal nema predsa nic spolocne s problemom-story, co sem posunula game. 

myslím, že dvojice "kostol - koncert inej ako klasickej/vážnej hudby" a "škôlka - hazard" sú neporovnateľné, rozdiely medzi protipólmi tých dvojíc sú úplne odlišné. neviem, prečo by to malo smerovať k nejakej degenerácii. Podľa mňa sa to v pohode dá ustrážiť, veď to zas nebýva tak často a texty sú kontrolované, tak ja neviem, o čo ide.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že dvojice "kostol - koncert inej ako klasickej/vážnej hudby" a "škôlka - hazard" sú neporovnateľné, rozdiely medzi protipólmi tých dvojíc sú úplne odlišné. neviem, prečo by to malo smerovať k nejakej degenerácii. Podľa mňa sa to v pohode dá ustrážiť, veď to zas nebýva tak často a texty sú kontrolované, tak ja neviem, o čo ide.

 

Pokial by dvojica kostol-hudba boli piesne na oslavu toho, pre ktoreho bol ten chram postaveny nemam ziadne namietky. Nemusi to byt hned iba vazna hudba....ci som tu niekde tvrdil, ze v kostole je "in" iba tento styl hudby? A si myslim, ze to ani nikto netvrdi. Ale to hudobne "teleso" nesmie byt nicim poznacene.......mam na mysli nieco, co sa odklana od danej moralnej urovne. A prosim nehladaj za tym nejake senzacie. 

 

S tym prirovnanim ku skolke je to podla mna v poriadku a ma to aj svoj zaklad v tom, ze casom by sa to vsetko "zopsulo".

 

nepisem o pohlade veriaci vs neveriaci, pisem o pohlade cirkev ako sucast verejneho zivota vs uzavreta sekta

 

Mam tomu rozumiet tak, ze cirkev je sekta.....teda, ze sa tak sprava?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info:

no veď dobre, isteže si nemyslím, že nejakí satanisti patria na koncert do kostola. Ani náhodou.

Ale zas slušná kapela, prečo by nemohli, ak by napr. výťažok šiel na dobrú vec, pre choré deti a pod? Alebo aj len tak zadara, pre radosť...

Ok, povedali sme si, čo si o tom myslíme, lepšie to už asi nevysvetlíš ani ty, ani ja :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Ale zas slušná kapela, prečo by nemohli, ak by napr. výťažok šiel na dobrú vec, pre choré deti a pod? Alebo aj len tak zadara, pre radosť...

 

 

Nuž, keďže zrejme neveríš na zmyslami nevnímateľné prúdy, ktoré "žijú" na takých miestach, kde sa pestuje len istý, konkrétny duch, tak potom Ti to príde normálne, že by mohol ktokoľvek "slušný" hrať v kostole pre radosť.

Ale v kostole ide práve o toho ducha, ktorý je tam pestovaný a ktorý by nemal byť z neho vyhnaný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v prvom rade by odtial mali byt vyhnani farizeji, kupci a zakonnici

 

Nie vyhnať. Práve tí by tam mali chodiť. Ježíš nevyhadzoval hriešnikov z kostola. Prevracal ich stoly, aby nevnášali business do domu svojho otca. Dnes niektorí politici, sediaci v prvých radoch (pohreby) v kostole, si tam robia politickú kampaň pre médiá. Mohli by ten pobyt využiť aj na zamyslenie. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

D'Ady, Tono,

myslím, že ste v podstate napísali obaja o tom istom. vyhnať ich s ich biznisom a farizejstvom, či im prevracať stoly s ich biznisom v chráme je tá istá snaha. 
zjavne zbytočná už tisíce rokov.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game

 

.....už tisíce rokov. Evanjelium podľa Matúša

 

„A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby

 ich ľudia videli. „

 

„Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti.“

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To jest konkrétne kto? Dáš príklad?

nie

Nie vyhnať. Práve tí by tam mali chodiť. Ježíš nevyhadzoval hriešnikov z kostola. Prevracal ich stoly, aby nevnášali business do domu svojho otca. Dnes niektorí politici, sediaci v prvých radoch (pohreby) v kostole, si tam robia politickú kampaň pre médiá. Mohli by ten pobyt využiť aj na zamyslenie.

Ježiš vošiel do chrámu a vyhnal všetkých, čo predávali a kupovali v chráme.

http://www.bible.sk/sk/ekumenicky/matus/21/12

 

to keby sme sa chceli hrat na slovicka... ale my, co vieme, tak vieme, ze biblia sa necita doslovne...

ale - problem je v tom, ze politici (vratane "byvalych" komunistov) sa neukazuju v kostole len na pohreboch, co by bolo normalne, ucast na pohrebe je prejav ucty, nie prejav viery

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nevadilo mi, keď pri sa pohrebe kardinála Korca zišla perepúť nomenklatúrnych komunistických kádrov. Pri pohrebe Antona Srholca si zrejme čas nenašli. Nuž čo, niet im čo vyčítať, sám Fico povedal „pracujeme, ako čerti“.


Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game

Nemaj strach, pri pohrebe Sokola sa tá absencia nezopakuje.

 

 

ucast na pohrebe je prejav ucty, nie prejav viery

Bohužiaľ aj karierizmu. Kde bola tá ich úcta pred rokom 1989? Tá by patrila Srholcovi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v prvom rade by odtial mali byt vyhnani farizeji, kupci a zakonnici

 

ale ved tato spolocnost tebou spominana, uz predsa bola odtial vyhnana....ci?

 

nie

 

to keby sme sa chceli hrat na slovicka... ale my, co vieme, tak vieme, ze biblia sa necita doslovne...

ale - problem je v tom, ze politici (vratane "byvalych" komunistov) sa neukazuju v kostole len na pohreboch, co by bolo normalne, ucast na pohrebe je prejav ucty, nie prejav viery

 

...a z Biblie sa nevyberju odstavce (verse) podla toho, aky je v tom momente argumentacne vyhodne pouzit, pretoze Biblia sa cita, a ma vyznam, ako celok...

 

...prejavom ucty je aj nedelna ucast veriacich na sv. omsi, ale to je u teba asi iba predvadzanie sa a u politikov zasa nie...

 

 

na pohreb Srholca neprišlo KBS RKC. ... a to je hodne blízko farizejstvu. 

to, že tam neboli politici, je menej prekvapivé.

 

 

 

poznas dovody?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...a z Biblie sa nevyberju odstavce (verse) podla toho, aky je v tom momente argumentacne vyhodne pouzit, pretoze Biblia sa cita, a ma vyznam, ako celok...

 

Hej, tým sa často obhajujú aj tzv. "umiernení moslimovia" v prípade Koránu :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hej, tým sa často obhajujú aj tzv. "umiernení moslimovia" v prípade Koránu :D

 

No mas pravdu...."tzv."....ale o krestanoch sa to neda povedat, pretoze takuto argumentaciu pouzivaju iba ateisti, ked chcu v niecom oponovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

poznas dovody?....

konkrétne o tejto téme sme písali viacerí tu - https://www.freespace.sk/tema/726-cirkev-v-dne%C5%A1nej-spolo%C4%8Dnosti/strana-12

 

 

...a z Biblie sa nevyberju odstavce (verse) podla toho, aky je v tom momente argumentacne vyhodne pouzit, pretoze Biblia sa cita, a ma vyznam, ako celok...

 

Hej, tým sa často obhajujú aj tzv. "umiernení moslimovia" v prípade Koránu :D

 

No mas pravdu...."tzv."....ale o krestanoch sa to neda povedat, pretoze takuto argumentaciu pouzivaju iba ateisti, ked chcu v niecom oponovat.

 

informator, nabudúce poprosím najprv si premyslieť, čo napíšeš, potom napísať ... toto celkom iste nemyslíš vážne ani ty sám.

 

len na tomto fóre sú desiatky tém, kde veriaci kresťania citujú príležitostne z biblie priliehavé pasáže k tej ktorej téme ako argumenty v diskusii.

 

xy iných diskusí, fór a komentárov po nete, stačí len slovenskom, kde diskutujúci kresťania a veriaci argumentujú citátmi z biblie. nechci, aby som ti sem citovala vzorky ... alebo keď chceš, kľudne ... myslím, že ti tu spakruky každý nájde podobných diskusií s priliehavými citátmi z biblie od veriacich desiatky.

 

ale nepíš prosím ťa evidentné nezmysly ... to nie je potom o diskusii, ale o tom, že si doslova robíš zo spoludiskutérov a fórumákov dobrý deň.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a je a bude to dokolečka jak o zelenej svini...

irb, náhodou aj ja som veriaci človek, ale nie som fanatik s klapkami na očiach a ani ovca, ktorá len bezmyšlienkovite automaticky nasáva názory  vrchnosti/autority,

na niektoré veci sa jednoducho moje názory nezhodujú s  názormi tých ortodoxných či blízkych im. nemám rada metódu biča a vyhrážania, že ak nebudeš robiť takto, a nepôjdeš touto cestou, tak XXX.   Nič nie je len čierne alebo biele.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov