Skočiť na obsah

Kresťanský fanatizmus


Sniper

Odporúčané príspevky

Poznáme moslimský fanatizmus, ktorý je už skoro stereotypom každodenného života.

 

Ale čo fanatizmus iných náboženstiev, najmä kresťanstva? Ako ho vnímate? Založenie tejto témy ma inšpiroval tento článok na SME s názvom Vypovedaní kórejskí kresťania opúšťajú krajinu - (trochu odbočím teraz - fakt dômyselný názov, v tom SME sa asi nudia, dnes sa tam nachádzajú 3 články kde sa píše o nejakej krajine, raz je to Afganistan (ako v tomto prípade), potom Etiópia (Pri povodniach na východe krajiny zahynuli desiatky ľudí) a nakoniec Irán (Napriek rezolúcii OSN krajina obohacovanie uránu nezastaví)).

 

V spomínanom článku sa píše že z Afganistanu vypovedali niekoľko stoviek juhokórejských kresťanov, pretože existovali obavy, že by mohli svojím zarytým hlásaním kresťanskej viery presvedčiť niekoľkých (rádové desiatky, stovky alebo tisíce) Afgancov aby konvertovali na kresťanstvo.

 

Citujem:

 

Juhokórejskí kresťania sú známi agresívnym hlásaním svojho náboženského presvedčenia predovšetkým v komunistickej Číne a islamských krajinách. Konverzia jedného z afganských obyvateľov na kresťanstvo vyvolala v Afganistane v marci diskusie o tom, či má byť na základe islamského práva popravený.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Juhokórejskí kresťania sú známi agresívnym hlásaním svojho náboženského presvedčenia

No, mne až tak známi nie sú. Chcelo by to bližšie info. Kresťanský fanatizmus je známy skôr z latinskej ameriky, kde sa ľudia dávajú dobrovoľne zbičovať a ukrižovať.

 

V tom článku však nevidím príklad na kresťanský fanatizmus.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne

Ono by to chcelo bližšie popísať to fanatické hlásanie, resp. sparávanie sa.

 

Ako je tomu už v spomínanej latinskej Amerike alebo v Tichomorí(Filipíny a pod.)

 

Neviem či sa to dá považovať za fanatizmus, ale kamarátov otec celú omšu klačal, dokonca aj keď išiel na prímanie, šiel po kolenách

tiež som počul, že keď raz stopol kamión, tak si celú cestu zakrýval oči, aby nezhliadol plagáty čo mal šófér v kabíne polepené

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veru, tiež by ma zaujímalo, že čo myslia pod tým agresívnym hlásaním viery a fanatizmom. To z toho článku nevyplýva, skôr opäť ukazuje, ako moslimovia nechcú žiť s nikým, kto nejde ich smerom...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V tom článku však nevidím príklad na kresťanský fanatizmus.

Ten posledný citát hovorí o tom. Trepať sa cez pol zemegule len preto aby som v islamistickej krajine tvrdo hlásal kresťanstvo je minimálne odvážne :)

 

tiež som počul, že keď raz stopol kamión, tak si celú cestu zakrýval oči, aby nezhliadol plagáty čo mal šófér v kabíne polepené

panenkamária... :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako je tomu už v spomínanej latinskej Amerike alebo v Tichomorí(Filipíny a pod.)

 

Neviem či sa to dá považovať za fanatizmus, ale kamarátov otec celú omšu klačal, dokonca aj keď išiel na prímanie, šiel po kolenách

tiež som počul, že keď raz stopol kamión, tak si celú cestu zakrýval oči, aby nezhliadol plagáty čo mal šófér v kabíne polepené

 

pribíjanie na kríž je v móde na Filipínach

v Latinskej Amerike sa kresťanstvo mieša so všeličím a sú to skôr kresťania veriaci každému slovu kňaza či pápeža ...

 

 

to čo robí kamarátov otec, ani nie je fanatizmus ... to je bigotnosť na dosť vysokej úrovni ... a pod jednou strechou by som s ním nechcela žiť

 

keď bude po kostole chodiť kolenačky, od toho bude viac veriaci ako tí druhí ?

 

nemá stopovať ... dúfam že odvtedy chodí peši ...

on nemá telo ? čo je ľudské telo nejaká hanba ? takýchto farizejov neznášam ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemyslím, že je to farizejstvo

 

Farizejstvo by bolo ak by sa choval ako vybielený hrob, ležne on nežije vieru len navonok

nepoznám ho osobne, ale z rozprávania usudzujem, že to nerobí preto, aby si ho iní všimli, ale preto, že to chce on

 

samozrejme, že tie plagáty je až moc veľké sústo, ale to by chcelo riešiť s ním

vtedy by sme sa mohli dozvedieť prečo tak koná

či jeho viera nie je silnejšou, keď dokáže odolať smylneniu mysle

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Farizejstvo by bolo ak by sa choval ako vybielený hrob, ležne on nežije vieru len navonok

nepoznám ho osobne, ale z rozprávania usudzujem, že to nerobí preto, aby si ho iní všimli, ale preto, že to chce on

 

či jeho viera nie je silnejšou, keď dokáže odolať smylneniu mysle

 

nie preto som to nazvala farizejstvom, že automaticky predpokladám, že žije vieru navonok

to prepiate preukazovanie viery mi prekáža

on to zrejme tak cíti, že jeho viera je silnejšia, dobre ... ale keby v tom kostole tíško sedel a rozjímal, nebola by o nič menšia

 

popieranie telesna je už vážnejšie

nie je všetko úplne úplne v poriadku s človekom, ktorý si teatrálne zakrýva oči ... nie je to veľmi chutný pohľad, ale v kabíne kamióna s tým treba počítať ...

pozerať von oknom mohol s rovnakou intenzitou, ako si zakrývať oči ...

 

svoju vieru nežije navonok, dobre, s tým súhlasím... ale menej teatrálna by bola rovnako hlboká

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Na Slovensku som sa s kresťanským fanatizmom priamo, či nepriamo nestretol. U nás je (aj napriek tomu, že Slovensko je pomerne konzervatívna krajina) o niečo liberálnejšia klíma než v niektorých iných krajinách s prevahou kresťanov.

Ako vnímam kresťanský fanatizmus? Tak ako akýkoľvek iný náboženský fanatizmus a fundamentalistické postoje. Je to niečo potenciálne nebezpečné, ak je tým otravovaný niekto druhý. Nevadí mi v prípade, keď si tie svoje prejavy necháva fanatik pre seba.

Čo sa týka krajín latinskej Ameriky, tam je to skôr o pokrytecve, než o fanatizme. Napríklad v "úžasne" kesťanskej Brazílii je najväčší počet vrážd na jednotku obyvateľstva na svete. Z toho sa mi zastavuje rozum.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lenže chudoba je manipulovateľná práve tam, kde jej to vyhovuje ...

a keď už je reč o kresťanskom fanatizme, tu sú rezervy, ktoré by rozmuný klérus mal využiť ... prečo je kresťanstvo na úpadku - pretože vydáva nezmyselné príkazy ... kradnutie a zabitie sú síce odsúdené už v Desatoro, to sa nesmie ...

ale čo cirkevnú vrchnosť privádza do varu, to je sexuálny život ovečiek ... najlepšie je v ére aids zakázať používať chudobe ochranu ... nech sa aids šíri, nech sa rodia deti dopredu odsúdené na smrť, ale ochranu nie, lebo to je proti prírode ... a chudoba inú zábavu nemá ... alebo pánboh dal pánboh vzal ? je to číre utrpenie ...

kresťanský fanatizmus nie je len šúchanie sa po kolenách v kostole a pribíjanie sa na kríž na pár minút ... alebo práveže je ? obliekanie sa do zlata a purpuru a bozkávanie prsteňov ?

na ktorej strane je vlastne kresťanský fanatizmus ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najlepšie je v ére aids zakázať používať chudobe ochranu ... nech sa aids šíri, nech sa rodia deti dopredu odsúdené na smrť

zaujímalo by ma aký má na to názor islamská cirkev.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... najlepšie je v ére aids zakázať používať chudobe ochranu ... nech sa aids šíri, nech sa rodia deti dopredu odsúdené na smrť, ale ochranu nie, lebo to je proti prírode ... a chudoba inú zábavu nemá ... alebo pánboh dal pánboh vzal ? je to číre utrpenie ...

:) :lol: :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel Wers

 

No ja poznám aj takých. Ale je ich naozaj málo.

 

zaujímalo by ma aký má na to názor islamská cirkev.

Nuž ona podporuje kefovačku, hlavne ak je cieľom splodenie nového moslima. Nestretol som sa zatiaľ s vyjadreniami islamu na tému "ochrana pri kefovačke". Islam skôr nabáda, či prikazuje byť verný; je známe, že odmieta cudzoložstvo (v niektorých krajinách ho trestá smrťou) a teda pravoverný moslim nepotrebuje ochranu, lebo nescudzoloží.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... "ochrana pri kefovačke". Islam skôr nabáda, či prikazuje byť verný; je známe, že odmieta cudzoložstvo (v niektorých krajinách ho trestá smrťou) a teda pravoverný moslim nepotrebuje ochranu, lebo nescudzoloží.

 

tak tomuto nie celkom rozumiem

 

iste, pravoverný moslim hlavne vyrába deti, malých moslimkov ... v poriadku ... pravoverný moslim nepotrebuje ochranu, lebo nescudzoloží ...

 

a nemoslim potrebuje ochranu, lebo automaticky scudzoloží ?

normálny nefanatický kresťan používa ochranu aj keď práve neplánuje dieťa s vlastnou partnerkou ... hm

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

človek buď kresťan je alebo nie je.

táto téma je o kresťanskom fanatizme

niekde v príspevkoch bude vysvetlenie problému

 

vôbec nejde o to, že človek kresťan je alebo nie je

 

v tomto prípade je kresťan, normálny bežný človek, veriaci v boha, a žijúci podľa možnosti podľa kresťanských zásad

fanatický kresťan je kresťan, ktorý žije svoju vieru okázale a snaží sa ju prípadne vnútiť svojim blížnym

 

presne o tomto sú tu príspevky

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a žijúci podľa možnosti podľa kresťanských zásad

práve toto mám na mysli - ak je človek kresťanom, ktorý verí v učenie Ježiša Krista tak ako je to obsiahnuté v písme, nemôže si svoje "kresťanské zásady" upravovať podľa toho, ako mu to vyhovuje. Preto vravím, že sú kresťania a "tiežkresťania".

Ja sa radím skôr k tým druhým, pretože môj život sa s učením Ježiša Krista celkom nezhoduje :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fanatický kresťan je kresťan, ktorý žije svoju vieru okázale a snaží sa ju prípadne vnútiť svojim blížnym

myslim, ze toto sa este neda povazovat za fanatizmus, vsak hlasanie (= vnucovanie) viery je normal. problem je az ked sa prekrocia urcite hranice (vnucovanie nasilim a pod.)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

kedze tato tema si zasluzi este sancu a viac nazorov, ozivujem ju :]

 

myslim, ze toto sa este neda povazovat za fanatizmus, vsak hlasanie (= vnucovanie) viery je normal. problem je az ked sa prekrocia urcite hranice (vnucovanie nasilim a pod.)

 

nemozem suhlasit. aj ked clovek na niekoho nalieha, aj to moze byt znamkou fanatizmu a vobec nemusi byt pouzite nasilie... aspon nie to fyzicke. psychicke nasilie je skor horsie a to sa o dost viac pouziva v tej dobe.

 

frazy typu "pojdete do pekla lebo neverite tomuto a tomuto" mozu mnohych ludi dost vystrasit a hoci fajn, clovek sa snazi podelit so svojou vierou s ludmi, pretoze naozaj veri, ze ja spravna, ale hento je uz privela. aspon na mna ako na ateistu casto tlacia mnohi krestania a vyvijaju isty natlak: ty v boha veris a milujes ho, este to len nevies, on ta miluje... pojdes do pekla lebo si taka a onaka... uz len to, ze na cloveka naliehaju, moze danej osobe sposobovat nervy... nikto predsa nema rad, ked ho k niecomu tlacia... a mna uz aj clenovia mojej rodiny doslova tlacili k umelej viere... co ma stve, pretoze im viac zalezi na tom ako sa obliekam a co hovorim namiesto toho, v co verim. typicke...

 

ale tym chcem naznacit (ak to nebolo jasne) - aj vnucovanie je sucastou fanatizmu... ale tiez je niekedy tazke spoznat rozdiel medzi fanatizmom a bigotnostou. mne osobne je jedno kto v co veri - je to, alebo by to aspon malo byt slobodnou volbou kazdej osoby, ale najviac sa v krestanstve stretavam s takymi krestanmi, ktoru svoju vieru iba nanucuju na ostatnych a neberu ani ohlad na ich skutocne nazory, pocity a atd... to uz je fakt fanatizmus

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

kresťanský náboženský fanatizmus a vnucovnie viery. človek by povedal že ide o prežitok o ktorom sa deti učia v dejepise.bohužial stretávame sa s tým aj v súčasnosti a ide o jav ktorý mal podporu aj štátnych orgánov. ide o zakladanie církevných škôl zároveň z rušením škôl štátnych. ide o vyučovanie náboženstva na štátnych školách. ide o pretláčanie náboženského vysielania v štátnych verejnoprávnych médiach. prečo doteraz nedošlo k odluke církvi od štátu ? jedným z dôvodov je že církve by stratili možnosť vnucovať svoju vieru ostatným pomocou štátnych orgánov.

nehovorím o fanatizme jednotlivcov tým sa dá väčšinou vyhnuť prípadne odmietnuť s nimi komunikovať aj keď ide o jednotlivca v rodine je to problém ktorý sa dá vyriešiť.čo sa nedá vyriešiť jednotlivcom prípadne malou skupinou občanov je práve vnucovanie kresťanskej viery církevných organizácií s pomocou štátnych orgánov.

bojovný kresťanský náboženský fanatizmus a vnucovanie viery násilím už patrí minulosti ale neviem či nieje nebezpečnejší práve ten súčasný tíchý a vytrvalý spojený s ovlyvňovaním tých najmenších na našich školách.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mala som tú česť stretnúť sa s jedným... nazvala som ho "posol Boží"... bola som upozornená, že si ho nemám všímať, že sa neustále modlí, že si z neho nemám robiť veľkú vedu... keď som sa ale na neho pozrela, niečo mal v očiach... takú obrovskú radosť, nehu a lásku...

 

podišiel ku mne, spravil mi krížik na čelo, požehnal mi, potom mi rozprával, že som dobrá, že raz nájdem svoju cestu /vôbec nespomínal cestu Božiu/... to bol môj prvý rozhovor s ním...

 

v druhom mi rozprával o odovzdávaní sa, vysvetlil mi, že on je "posol Boží"...

 

potom mi iní vysvetlili, že mu preskočilo z alkoholu, že si myslí, že mal videnie, odvtedy sa neustále modlí /keď som ho tak sledovala, tak sa modlil asi každých 15 minút/... a teraz je zbavený svojprávnosti...

 

nevedela som, čo si mám o ňom myslieť... vyzeral byť taký spokojný a šťastný... nevnucoval sa, nehádal sa, nebol agresívny...

 

čo ma ale dostalo, keď jednému človeku keď sme sa lúčili, povedal, že by nemal piť... a ten, ktorému to povedal, vďaka alkoholu prišiel o všetko, jediné, čo má je rodina, o ktorú sa nestará, lebo sa stará o svoju hladinu alkoholu v krvi...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov