Skočiť na obsah

Kresťanský fanatizmus


Sniper

Odporúčané príspevky

game

 

Nenasiel som tam ziadnu zmienku o dovode, preco sa nezucastnili biskupi na pohrebe dp. Srholca. Takze otazka zostava polozena.....

 

Odpovedal som podla svojho pohladu, ale ak je nespravny, tak ma vyved z omylu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Náboženskú neznášanlivosť najlepšie interpretuje spor, či  Boh kresťanov a židov je tým istým bohom, ako Alah.

 

Z pohľadu judaizmu je B-h Židov totožný s B-hom moslimov, čiže s Allahom.

Z pohľadu judaizmu je B-h Židov absolútne "nekompatibilný" s b-hom kresťanov.

 

Z pohľadu judaizmu sú judaizmus a islám pravé náboženstvá, kresťanstvo je modloslužba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dovid

 

Nie “Z pohľadu...“, ale z viery. Žiadny veriaci totiž nemá argumenty, že jeho Boh je ten pravý. Žiadne náboženské zákony nesmú mať exekutívny charakter, lebo nikto nikdy Boha nevidel. Niektoré náboženstvá už na to prišli, iné to ešte čaká.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z pohľadu judaizmu je B-h Židov totožný s B-hom moslimov, čiže s Allahom.

Z pohľadu judaizmu je B-h Židov absolútne "nekompatibilný" s b-hom kresťanov.

 

Z pohľadu judaizmu sú judaizmus a islám pravé náboženstvá, kresťanstvo je modloslužba.

 

Takze judaizmus, je moralne to iste, ako islamizmus?....teraz myslim SZ a Koran su teda jedno a to iste?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dovid

 

1. Nie “Z pohľadu...“, ale z viery.

2. Žiadny veriaci totiž nemá argumenty, že jeho Boh je ten pravý. Žiadne náboženské zákony nesmú mať exekutívny charakter, lebo nikto nikdy Boha nevidel.

3. Niektoré náboženstvá už na to prišli, iné to ešte čaká.

 

 

Tono.

1. Z pohľadu judaizmu znamená z pohľadu ľudí, ktorí vyznávajú judaizmus.

Judaizmus je spôsob žitia - nie je to len viera. Judaizmus je i národ. Ak konvertuješ na judaizmus, stávaš sa Židom - príslušníkom národa Jisro'el (národa židovského).

 

2. Nikto nehovorí, že jeho B-h je ten pravý (i keď každý si to myslí). Ja som písal len odpoveď na tvoj (citovaný) názor.

 

3. B-h sa nám v Tore (Pentateuch) prejavuje. Vykladá o sebe určité veci. Najdôležitejšou je to, že sa definuje ako absolútny. Ako taký nemôže teda meniť alebo nadobúdať nejaké nové formy. Preto o ňom hovoríme, že je dokonalý. Ďalej sa už nevyvíja a nemení. Je vlastne jedinou absolútnou konštantou všetkého stvorenia. Kresťanský b-h tomu odporuje.

Naša viera je stará. Súčasťou viery je znalosť čítania - dnes bežná vec, že? Ale u nás ľudia musia vedieť čítať už cca 3.500 rokov. Vtedy ešte väčšia časť dnešnej civilizovanej, vzdelanej a osvietenej Európy visela v pralesoch za chvost. Takže až budú jednotlivé komunity a denominácie s poznaním svojej vlastnej viery tak ďaleko, ako my, možno si niektorí z nich uvedomia rôzne - i veľmi nepríjemné konzekvencie svojej vlastnej viery. Ale ako píšeš "iné to ešte čaká".

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze judaizmus, je moralne to iste, ako islamizmus?....teraz myslim SZ a Koran su teda jedno a to iste?

 

Judaizmus je viera ale i spôsob žitia. Islamizmus je agresívna politika moslimských militantov. Tieto dve veci porovnávať je ako porovnávať chuť zrelého jablka s vôňou suchého psieho trusu políž Bachčisarajskej fontány za jarného večera.

 

SZ - teda Starý zákon je kresťanská záležitosť.

Korán je moslimská svätá kniha.

Tieto dve veci si netrúfam nejako kompetentne porovnávať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Žiadne svedectvo o Bohu, ani Mojžišove, Ježišove, alebo Mohamedove, by nebolo akceptované na súde, pred exekutívnou mocou.  Náboženské zákony teda nemôžu mať exekutívny charakter, iba etický. (Zákon kameňovania za neveru snáď dnes neakceptujú ani ortodoxní židia.)  Neakceptovanie tohto faktu bolo v minulosti, ale bohužiaľ aj dnes, príčinou konfliktov.  Problém nastane, ak náboženská komunita požaduje zmenu exekutívnych zákonov  tak, aby boli v súlade s ich vierou. Exekutívne zákony síce tiež akceptujú etické princípy, no neodvolávajú sa na autoritu Boha.  No to ešte automaticky neznamená , že problém náboženského fanatizmu je takto vyriešení. Exekutívne zákony sa môžu meniť, na základe väčšinového konsenzu. Takže v multi-náboženskej Európe, by sme sa teoreticky mohli dočkať  toho, že zákon kameňovania za neveru nadobudne exekutívnu moc. .  Zaujímal by ma názor moslimov a politikov v EU na túto tému..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujímal by ma názor moslimov a politikov v EU na túto tému..

 

V dnešnej dobe neexistuje žiaden spoločný "názor moslimov" a rovnako nie "názor politikov". Práve v názoroch sa líši človek od človeka a politická strana od politickej strany.

Silnejší názor v konkrétnom období na istý čas vyhrá (čo znamená to "silnejší" je však otázne a na dlhú diskusiu :) )

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z pohľadu judaizmu je B-h Židov totožný s B-hom moslimov, čiže s Allahom.

Z pohľadu judaizmu je B-h Židov absolútne "nekompatibilný" s b-hom kresťanov.

 

Z pohľadu judaizmu sú judaizmus a islám pravé náboženstvá, kresťanstvo je modloslužba.

 

ja som reagoval na tento tvoj prispevok.......

 

Judaizmus je viera ale i spôsob žitia. Islamizmus je agresívna politika moslimských militantov. Tieto dve veci porovnávať je ako porovnávať chuť zrelého jablka s vôňou suchého psieho trusu políž Bachčisarajskej fontány za jarného večera.

 

SZ - teda Starý zákon je kresťanská záležitosť.

Korán je moslimská svätá kniha.

Tieto dve veci si netrúfam nejako kompetentne porovnávať.

 

....ale ty si mi odpovedal asi na nejaky iny prispevok :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Žiadne svedectvo o Bohu, ani Mojžišove, Ježišove, alebo Mohamedove, by nebolo akceptované na súde, pred exekutívnou mocou.  Náboženské zákony teda nemôžu mať exekutívny charakter, iba etický. (Zákon kameňovania za neveru snáď dnes neakceptujú ani ortodoxní židia.)

 

Tono.

To čo píšeš má logiku ale len posledných pár storočí. Ľudstvo sa veľmi dlho držalo zákonov, ktoré dostalo prostredníctvom prorokov od B-ha. B-žie zákony mali vždy navrch oproti ľudským zákonom. V štáte Izrael to do istej miery platí dodnes. Treba si ale uvedomiť, aké tie B-žie zákony sú.

Napríklad to kameňovanie za neveru. V halache (židovské náboženské právo) je možné ženu ale i muža kameňovať za neveru. Ale len vtedy, pokiaľ sa nájde päť nezávislých svedkov, ktorí ich pri tom videli. Za obdobie cca 2500 rokov nebol zdokumentovaný ani jeden rozsudok smrti za neveru. Sanhedrin gadol (Veľký Sanhedrin - najvyšší súdny dvor) sa asi 70 rokov pred občianskym letopočtom vzdal práva udeľovať rozsudok smrti - bez výnimky. Sú na to archívne záznamy. Odvtedy sa jeden (skutočne JEDEN JEDINÝ) rozsudok smrti nad civilnou osobou predsa len vyniesol a vykonal.

 

Problém nastane, ak náboženská komunita požaduje zmenu exekutívnych zákonov  tak, aby boli v súlade s ich vierou.

 

Židovské komunity v exile (mimo Erec Jisro'el) musia v prvom rade dodržovať zákony toho štátu, v ktorom sa nachádzajú.

Nie je to v praxi žiadny problém, snáď len strava (kašer) a práca o šabate. Stravu si každý rieši sám, pri dobrej vôli sa to dá, ultra ortodoxní Židia majú trochu problém, ale pokiaľ viem, na Slovensku taká komunita už nie je. Šabat sa začína v piatok po zotmení, v zime to môže byť trochu problém, ale myslím, že si to väčšina ľudí vie zariadiť.

Napriek tomu, že mnohí Slováci radi rozprávajú, ako Židia robia problémy, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa väčšina z nich so Židom vôbec nestretla a ak hej, tak ani nemali potuchy že je to Žid.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Za obdobie cca 2500 rokov nebol zdokumentovaný ani jeden rozsudok smrti za neveru.

 

 

Odsúdení boli, ale ich neukameňovali. Nemal kto hodiť prvý kameň.

 

 

Židovské komunity v exile (mimo Erec Jisro'el) musia v prvom rade dodržovať zákony toho štátu, v ktorom sa nachádzajú.

Nie je to v praxi žiadny problém,.

 

To by malo byť samozrejmé, no niektorí imigranti s tým majú problém. Zákony sa síce dajú zmeniť. Ale čo ak ich v kresťanskej krajine urážajú aj kresťanské symboly? Nemali by sme ich vyhodiť do vzduchu a zbytočne neprovokovať?

 

 

Napriek tomu, že mnohí Slováci radi rozprávajú, ako Židia robia problémy, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa väčšina z nich so Židom vôbec nestretla a ak hej, tak ani nemali potuchy že je to Žid.

 

Neviem ktorí. Extrémisti sa nájdu všade. Ja mám priateľov, no dlho som skutočne nevedel, že sú židia. Je pravda, že to neboli ortodoxne veriaci. Verím, že väčšina moslimských imigrantov sú bezkonfliktní ľudia. No bohužiaľ „stačí aby iba jeden napľul do polievky a nikto ju už jesť nebude“.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To by malo byť samozrejmé, no niektorí imigranti s tým majú problém. Zákony sa síce dajú zmeniť. Ale čo ak ich v kresťanskej krajine urážajú aj kresťanské symboly? Nemali by sme ich vyhodiť do vzduchu a zbytočne neprovokovať?

 

Neviem ci sa to do tejto temy "vtesna", ale dam to sem.....

 

http://diskuze.rvp.cz/viewtopic.php?f=367&t=24301&p=85753#p85753

 

.....ukazka tolerancie po moslimsku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Sú na to archívne záznamy. Odvtedy sa jeden (skutočne JEDEN JEDINÝ) rozsudok smrti nad civilnou osobou predsa len vyniesol a vykonal.

 

 

 

je v tých archívoch aj to kto to bol, a čo povyvádzal, keď pri ňom urobili výnimku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odsúdení boli, ale ich neukameňovali. Nemal kto hodiť prvý kameň.

 

Nie, neboli odsúdení, nenašlo sa oných potrebných 5 očitých (!!!) svedkov.

 

 

 

je v tých archívoch aj to kto to bol, a čo povyvádzal, keď pri ňom urobili výnimku?

 

Samozrejme že je. Bol to Adolf Eichmann.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov