Skočiť na obsah

Kresťanský fanatizmus


Sniper

Odporúčané príspevky

... ale nabozenstvu tu hovoria fanatizmus. ...

 

info, už zasa cucáš z prsta akési čosi, čo nikto nenapísal, ani nepovedal.

 

zároveň je to odpoveď aj pre trewora :

 

konkrétne toto je téma, ktorá sa zaoberá prejavmi fanatizmu v kresťanstve.

 

téma, ktorá sa zaoberá prejavmi fanatizmu v športe, je dlhé roky v kategórii Šport.

 

téma, ktorá sa zaoberá fanatickými prejavmi v islame, - opravujem : témy, lebo ich je viac, sú v kategórii Multikulturalizmus, a v kategórii Náboženstvo.

 

atď, a kdečo v kdejakých príslušných témach.

....

 

každá ľudská činnosť sa veľmi ľahko môže zmeniť na fanatizmus, na to netreba ani haldu psychológov, to vieme, takýto je človek.

a ako píšeš, trewor, často je to v záujme kdejakých skupín, špičiek, politky, frustrácie, uvoľnenia nahromadeného násilia, či kohokoľvek. náboženstvá nevynímajúc.

 

ale info, neprisudzuj tu nikomu niečo, čo nenapísal : 

skús nájsť príklad na to, že tu niekto napísal, že náboženstvo ako také, ako celok je fanatizmus. od nás, starých serióznych diskutérov tu nič také nenájdeš.

 

táto téma je konkrétne o fanatickom správaní sa v tomto konkrétnom náboženstve. to neznamená, že sme slepí a nevidíme prejavy fanatizmu a prospech z neho a nezmyselné činnosti človeka v iných sférach života.

 

od toho máme trochu širšie obzory, nájdete tu o tom kopu tém z kdejakých oblastí života. v kategóriách, kam tie ktoré fanatické, mocenské, hysterické a bigotné a násilnícke a podobné  prejavy príslušia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

A ci je v spolocnosti miesto pre nabozenstvo? Na tuto otazku si mozu odpovedat iba sami veriaci.

 

Preco by si mali na tuto tazku odpovedat veriaci? Ty si co myslis?.....to ze tolerujes veriacich (aj oni teba) este nie je odpoved, ze ci je, alebo nie je, nabozenstvo prinosom pre spolocnost (a tym mam na mysli moralku a nie nejaky vedecky kruzok).

 

 

 

info, už zasa cucáš z prsta akési čosi, čo nikto nenapísal, ani nepovedal.

 

 

V poriadku. Tak teda zostanme pri krestanstve. Co je teda podla tvojich kriterii veriaci krestan a fanaticky krestan? Aby sme sa mohol od niecoho "odpichnut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vysvetlis mi, preco by sme mali v tejto teme rozoberat, "ci je, alebo nie je, nabozenstvo prinosom pre spolocnost"?

 

Tema je krestansky fanatizmus a kedze fanatizmus sa chape ako nieco negativne, tak preto ma to zaujima. Taktiez tu na fire su reakcie na krestanstvo dost negativne. Staci?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale prd. To ze niekto na nabozenstve (ako takom) vnima nieco negativne bolo vzdy  a aj bude To je na orientacii "klasifikanta". Mna zaujima (kedze sa bavime tu o krestanskom fanatizme), ci je krestanstvo (ako urcite moralne zrkadlo) v tejto dobe este prospesne pre spolocnost a spolocnost ho aj akceptuje.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V poriadku. Tak teda zostanme pri krestanstve. Co je teda podla tvojich kriterii veriaci krestan a fanaticky krestan? Aby sme sa mohol od niecoho "odpichnut.

 

info, už zasa cucáš z prsta akési čosi, čo nikto nenapísal, ani nepovedal.

 

zároveň je to odpoveď aj pre trewora :

 

konkrétne toto je téma, ktorá sa zaoberá prejavmi fanatizmu v kresťanstve.

 

téma, ktorá sa zaoberá prejavmi fanatizmu v športe, je dlhé roky v kategórii Šport.

 

téma, ktorá sa zaoberá fanatickými prejavmi v islame, - opravujem : témy, lebo ich je viac, sú v kategórii Multikulturalizmus, a v kategórii Náboženstvo.

 

atď, a kdečo v kdejakých príslušných témach.

 

ale info, neprisudzuj tu nikomu niečo, čo nenapísal : 

skús nájsť príklad na to, že tu niekto napísal, že náboženstvo ako také, ako celok je fanatizmus. od nás, starých serióznych diskutérov tu nič také nenájdeš.

 

táto téma je konkrétne o fanatickom správaní sa v tomto konkrétnom náboženstve. to neznamená, že sme slepí a nevidíme prejavy fanatizmu a prospech z neho a nezmyselné činnosti človeka v iných sférach života.

 

od toho máme trochu širšie obzory, nájdete tu o tom kopu tém z kdejakých oblastí života. v kategóriách, kam tie ktoré fanatické, mocenské, hysterické a bigotné a násilnícke a podobné  prejavy príslušia.

 

podstata mojej odpovede nebola v tom, že teraz striktne budeme hovoriť len o jednom druhu fanatizmu - hoci dobre, tak je to v poriadku, je to o tom téma.

 

keď si to prečítaš pozornejšie, podstata toho, čo som tam napísala, bola úplne inde:

zasa, ako je tvojím dobrým zvykom, fórumákom prisudzuješ nejaké zovšeobecnené myslenie, zdanlivo cituješ. ale pritom to citovanie nie je, lebo všeobecne náboženstvo tu za fanatizmus ako taký nikto nenazval.

že na to máme rozdielne názory, v pohode. ale fanatizmus je čosi iné, nie jedna búdka pre všetky náboženstvá.

 

a to druhé - na tomto fóre existuje takmer 6000 tém, nevzniklo pred tromi dňami, a neexistuje tu len táto kategória - tým som chcela

/ na výčitku,  že nepíšeme o iných fanatizmoch - mimochodom, o tej situácii s obranou chrámu pred hysterickými ženami sme popísali, vtedy, keď sa to dialo /

naznačiť, že samozrejme, že sa tu zoberáme kdejakými aspektami a kdejakými stránkami života ... v x kategóriách.

ale to je tam všetko už napísané.

 

 

Tak teda zostanme pri krestanstve. Co je teda podla tvojich kriterii veriaci krestan a fanaticky krestan? Aby sme sa mohol od niecoho "odpichnut.

 

v tejto téme sú, podobne ako v témach, kde sa napríklad islam prejavuje fanaticky a nezmyselne, vypichnuté, do pozornosti postavené činnosti, ktoré robia akúsi nadprácu, prepiate správanie, predvádzanie sa, v kultúrnom kontexte, v náboženskom kontexte síce subjektívne hodnotené správanie, ale vybočujúce extrémnym spôsobom ... ten extrémny spôsob sú vypuklé prejavy náboženstiev, a isteže nielen náboženstiev / ale hovorme teda o náboženskom fanatizme /

 

konkrétne náboženský fanatizmus popisuje Steffen Lloyd :

Náboženskí fanatici sú osoby, ktoré sa viažu k nejakému objektu, konečným výsledkom čoho je zúčastňovanie sa nadhodnotenia objektu tak, že je ten proces rozpoznateľný ako druh prepiatej náboženskej oddanosti.

nie je to slovo od slova, preto to nie je v bublinke citátu.

 

ale o tomto sme už v týchto  témach písali. a nie raz.

a stačí vyhľadať v google slovo fanatizmus. tú hranicu, čo je fanatizmus, má každý trochu inde, ale pre bežné používanie je to prepiatosť, nadpráca,

samotné slovo fanatizmus vybočuje, a všetci, celkom iste aj ty, cítime za ním niečo, čo vybočuje z bežnej, zdravej, každodennej viery, keď ktosi predvádza vieru prepiatym, až nezmyselným spôsobom, ktorý je viac veriaci ako viera všetkých ostatných veriacich ... atď.  - pokiaľ ide teda o náboženský fanatizmus konkrétne.

 

keď chceš teda kresťana, tak si tam doplň slovo kresťanský namiesto náboženský.

 

 

a podľa teba ? aby sme teda neprešľapovali na mieste, a pohli sa v diskusii ďalej. tvoja otázka teraz pre teba : )  :

Co je teda podla tvojich kriterii veriaci krestan a fanaticky krestan?

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale prd. To ze niekto na nabozenstve (ako takom) vnima nieco negativne bolo vzdy  a aj bude To je na orientacii "klasifikanta". 

 

Na akej orientacii? Ked je niekto spravne orientovany, mal by snad nabozenstvo a vsetko co s tym suvisi vnimat nekriticky?

 

Na tvoj dotaz som ti uz odpovedal vyssie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A čo Ježiš , bol aj on fanatik ?

Rozprával sa s ľuďmi o Bohu pri takmer akejkoľvek príležitosti. Svojich nasledovníkov nabádal aby to robili tiež. Kto je oprávnený posúdiť mieru ich horlivosti (ľudia ,akí) Boh ?

Konali ( z ich pohľadu ) činnosť ktorou ich poveril samotný Boží syn.

 

Mat.28:19       Preto choďte a robte učeníkov z ľudí všetkých národov

 

u Mat.25:14-30      boli ocenená usilovnosť a nie vlažnosť či nečinnosť - „zlý a lenivý sluha....

 

 

Sk.5:42 Každý deň neprestajne učili v chráme i po domoch a ohlasovali evanjelium, …....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

........zasa, ako je tvojím dobrým zvykom, fórumákom prisudzuješ nejaké zovšeobecnené myslenie, zdanlivo cituješ. ale pritom to citovanie nie je, lebo všeobecne náboženstvo tu za fanatizmus ako taký nikto nenazval.

že na to máme rozdielne názory, v pohode. ale fanatizmus je čosi iné, nie jedna búdka pre všetky náboženstvá.samotné slovo fanatizmus vybočuje, a všetci, celkom iste aj ty, cítime za ním niečo, čo vybočuje z bežnej, zdravej, každodennej viery, keď ktosi predvádza vieru prepiatym, až nezmyselným spôsobom, ktorý je viac veriaci ako viera všetkých ostatných veriacich ... atď.  - pokiaľ ide teda o náboženský fanatizmus konkrétne.

 

keď chceš teda kresťana, tak si tam doplň slovo kresťanský namiesto náboženský.

 

 

a podľa teba ? aby sme teda neprešľapovali na mieste, a pohli sa v diskusii ďalej. tvoja otázka teraz pre teba : )  :

 

Nikomu tu nic neprisudzujem a tiez nevzovseobecnujem myslenie nikoho.  Vychadzal som hlavne s reakcii na moje prispevky v temach o krestanstve resp. evolucii.

Ja som si zbezne  prebehol tuto temu, este skor, ako som sem dal prispevok. Preto som aj sa teba  pytal na tie tvoje kriteria v tejto teme......co je a co este nie je, podla teba, fanaticke na praktizovani krestanskej viery. Ako vidim drzis sa svojho pohladu stale dalej....ked porovnam tvoje prispevky  v tejto teme s tym, co si mne odpovedala. Podla tvojho pohladu by fanatizmom bolo vsetko, co sa kona podla predpisov a nejake to plus nad ....hm.....ozaj nad co?......asi sme vsetci fanatici :(    (myslim aj ine cinnosti, ako nabozenske). Jediny kto to v tejto teme ako tak dal na pravu mieru bol "strasidlo".  

K tej tvojej mne preposlanej mojej otazky na teba.....fanaticky krestan neexistuje, ale existuje iba krestan (moja definicia)....kedze podla teba je fanatizmom uz akesi prepiate spravanie sa na verejnosti, tak si neviem predstavit co to je....aj ked to vo svojich prispevkoch ozrejmujes, tak tomu nemozem porozumiet (mozno preto, ze som krestan). Vychadza mi ale jedine (podla mna) logicke vysvetlenie, a to, ze ked sa cirkevna nauka prisposobi danej dobe, tak by to uz nemalo byz fanaticke.....ci?

 

Na akej orientacii? Ked je niekto spravne orientovany, mal by snad nabozenstvo a vsetko co s tym suvisi vnimat nekriticky?

 

Spravne-nespravne....si sa toho zachytil :( . Ja som mal na mysli, ze ked je niekto krestan tak vidi-vnima krestana inak, ako napr. ateista a to plati aj opacne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

fanatik podľa mňa vidí svojich akomak naružovo a tých druhých akomak načierno. Moja mama je náboženský fanatik. Ona si nedovolí nič zlé povedať o nijakom služobníkovi božom, ani o takom, ktorý zjavne veľmi prestúpil božie i cirkevné prikázania, jednoducho nechce vidieť tie zlé veci, ktoré sa diali a ktoré sa dejú aj teraz. To je jeden aspekt jej fanatizmu. Druhý je v tom, že zhromažďuje rôzne predmety, noviny a časopisy. Že si necháva sošky Panenky Márie, krížik, pátričky, apod, tomu rozumiem, sú pre ňu posvätné. Ale že odmieta sa zbaviť háld novín, tomu nerozumiem. Tie predsa nikto nepofŕkal svätenou vodou ani nič podobné. A ďalší je v tom, že každému doslova vnucuje svoj - nie ani nejaký všeobecne kresťanský, ale SVOJ názor ako si to ona sama vysvetľuje, na všetko možné. Nič iné neberie. Aj z kázní rôznych kazateľov si vyberie len to, čo sa jej hodí.

A úcta je pre ňu dôležitejšia ako láska. To tiež neviem pochopiť. Ani jedno si nemožno vynútiť.

Dcéra skoro 5 rokov chodila s luteránom (ona sama akosi neverí na nič), a moja mama mu inak nepovedala, len "ten luterán", a keď sa rozišli, tak len on bol ten zlý, šak bol luterán, tak čo iné by sa dalo od neho čakať. A tak je to so všetkým.

Kedysi keď ešte bola mama činná, aj tak bola tak trocha fanatik, ale bola aj veľmi spoločenská a zábavná, vtedy to nebolo až také vypuklé, lebo sa venovala rôznym činnostiam a mala rôzne kamarátky, aj iných vier, aj neveriace, a vedeli nájsť spoločnú reč. Ale ako ostala doma, pomaly strácala kontakty a aj záujem, a už sa zaujíma len o toto.

ešte by sa toho dalo napísať - ale hádam aj toto stačí na pochopenie, ako vyzerá fanatik.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...a myslím, že pani Slimáková vôbec nemusí byť fanatička, každý kresťan, ktorý sa k tomu naozaj hlási, si považuje za povinnosť v nedeľu a prikázaný sviatok absolvovať bohoslužbu (niektoré cirkvi slávia soboty, nie nedele), jednak je to jedno z cirkevných prikázaní, a jednak cíti potrebu tam ísť a zúčastniť sa. Taký normálny kresťan je prístupný diskusii a nezhadzuje iné názory, či už iné náboženstvá, alebo bez vyznania, nebráni sa kontaktu s rôznymi ľuďmi, nemyslí si, že ak človek nie je veriaci, tak už je to určite satanášov sluha, a nerozpráva zbytočne o svojej náuke, ale svedčí tým, ako sa správa a čo robí.

Moja nebohá babka každú= nedeľu šla na malú a poobede kým bola mladšia aj na litánie (na dedine bývalo vždy v nededľu poobede), potom už litánie vynechávala. V nedeľu ani na roľu nešla, ale žeby bola fanatička, to ani náhodou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fanatik podľa mňa vidí svojich akomak naružovo a tých druhých akomak načierno. Moja mama je náboženský fanatik. Ona si nedovolí nič zlé povedať o nijakom služobníkovi božom, ani o takom, ktorý zjavne veľmi prestúpil božie i cirkevné prikázania, jednoducho nechce vidieť tie zlé veci, ktoré sa diali a ktoré sa dejú aj teraz. To je jeden aspekt jej fanatizmu. Druhý je v tom, že zhromažďuje rôzne predmety, noviny a časopisy. Že si necháva sošky Panenky Márie, krížik, pátričky, apod, tomu rozumiem, sú pre ňu posvätné. Ale že odmieta sa zbaviť háld novín, tomu nerozumiem.

 

ešte by sa toho dalo napísať - ale hádam aj toto stačí na pochopenie, ako vyzerá fanatik.

 

Takto malujes mamu akoze fanaticku?......pise sa - "nesud, aby si nebol sudeny"- a co je podla teba zjavne porusenie, to este nemusi byt podla nej....taktiez donut nejakeho zberatela, aby sa zbavil, podla teba, nepotrebnych  veci. Uvidis, ako sa bude na teba cudne pozerat :).

 

...a myslím, že pani Slimáková vôbec nemusí byť fanatička, každý kresťan, ktorý sa k tomu naozaj hlási, si považuje za povinnosť v nedeľu a prikázaný sviatok absolvovať bohoslužbu (niektoré cirkvi slávia soboty, nie nedele), jednak je to jedno z cirkevných prikázaní, a jednak cíti potrebu tam ísť a zúčastniť sa. Taký normálny kresťan je prístupný diskusii a nezhadzuje iné názory, či už iné náboženstvá, alebo bez vyznania, nebráni sa kontaktu s rôznymi ľuďmi, nemyslí si, že ak človek nie je veriaci, tak už je to určite satanášov sluha, a nerozpráva zbytočne o svojej náuke, ale svedčí tým, ako sa správa a čo robí.

 

No teraz mam dojem, ze si sa sama "vtrepala" do polohy fanatickeho presadzovania svojho jedine spravneho nazoru....co je to normaly krestan a normalny ateista? ake su medzi nimi rozdiely? podla coho usudzujes, za ty si ten normalny krestan(?), ci ateista(?).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k tej prvej časti o nekritickom pohľade - ide o to, že ked také veci robí bežný smrteľník, tak sa mama div neprežehnáva a to je pre ňu zloduch nad zloduxhov, ale keď to isté urobí služobník boží, tak na to sa pozerá inak. ja napríklad viem že istý kňaz je otcom nemanželského dieťaťa. Dobre, stane sa, aj kňaz je človek z mäsa a kostí, a tiež má v žilách krv a nie vodu. Neposudzujem takéto veci tak prísne. A to je ešte celkom neškodná záležitosť v porovnaní s tými pedofilnými škandálmi čo sa prevalili...nemusíš mi vysvetľovať, že ľudia si radi zgustnú práve na kňazoch a ak sa pedofili objavia medzi inštalatérmi, počítačovými odborníkmi a čojaviem kým, tak z toho zdaleka nie je také haló ako ked sa prevalí nejaký kňazský škandál toho druhu, ale je to žiaľ niečo, čo sa stalo - ale pre ňu toto neexistuje,  mama si zakrýva pred týmto faktom oči a vidí len to, čo vidieť chce. U kňazov ospravedlňuje to, čo u iných netoleruje. V tom je tiež ten fanatizmus. A to nie je že by som ju súdila, už som si za tie roky rokúce zvykla, ale je tu taká téma, a neviem, ako inak by v súčasnej dobe mohol fanatizmus vyzerať. To by si moju mamu musel poznať.

Takto malujes mamu akoze fanaticku?......pise sa - "nesud, aby si nebol sudeny"- a co je podla teba zjavne porusenie, to este nemusi byt podla nej....taktiez donut nejakeho zberatela, aby sa zbavil, podla teba, nepotrebnych  veci. Uvidis, ako sa bude na teba cudne pozerat :).

 

 

No teraz mam dojem, ze si sa sama "vtrepala" do polohy fanatickeho presadzovania svojho jedine spravneho nazoru....co je to normaly krestan a normalny ateista? ake su medzi nimi rozdiely? podla coho usudzujes, za ty si ten normalny krestan(?), ci ateista(?).

Už som sa jej na to X-krát pýtala, ona aj tie noviny a časopisy považuje za niečo priam sväté... to nie je fanatizmus?

 

A k tomu druhému odstavcu:

ži a nechaj žiť. povedať svoj názor je jedna vec, a nútiť iných, aby ho vzali za svoj, je druhá vec. Máš pocit, že tu niekoho nútim preberať moje názory a nahrádzať nimi svoje pôvodné? keď som bola ešte skoro decko, tak som bola hokejový fanatik. Jasné že vtedy by som také čosi nebola priznala, dnes to viem.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 U kňazov ospravedlňuje to, čo u iných netoleruje. V tom je tiež ten fanatizmus. A to nie je že by som ju súdila, už som si za tie roky rokúce zvykla, ale je tu taká téma, a neviem, ako inak by v súčasnej dobe mohol fanatizmus vyzerať. To by si moju mamu musel poznať.

Už som sa jej na to X-krát pýtala, ona aj tie noviny a časopisy považuje za niečo priam sväté... to nie je fanatizmus?

 

A k tomu druhému odstavcu:

ži a nechaj žiť. povedať svoj názor je jedna vec, a nútiť iných, aby ho vzali za svoj, je druhá vec. Máš pocit, že tu niekoho nútim preberať moje názory a nahrádzať nimi svoje pôvodné? keď som bola ešte skoro decko, tak som bola hokejový fanatik. Jasné že vtedy by som také čosi nebola priznala, dnes to viem.

 

Nenapisala si, co netoleruje u inej casti a toleruje u knazov. No napr. rodic dost casto (v drvivej vacsine) velebi svoje potomstvo a odsudzueje spravanie susedov....moze to byt nieco na sposob matkinej "fanatickej" povahy?

 

No sportovec a aj fanusik sportu su dobre priklady.....nevidis sa?........zmenila si sa a mas teraz ine priority, ktore nie su totozne s maminou predstavou o zivote. Aj ona (ako hore pises), bola v mladosti ina a zmenila sa....a tiez je mozne ze bola taka ista a ty si ju iba vnimala inym pohladom, alebo ta vtedy zaujimalo nieco ine (hokej?). 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri vsetkej ucte, mily informator, predpokladam, ze Vilma Flinstonova predsa len vlastnu matku pozna lepsie ako ty  :zubiska:

a nehovoriac uz o tom, ze ty by si si s dotycnou damou mohol podat ruku...presne ty, ktory keby ta oplul arcibiskup Zvolensky, by si povedal len, ze krasne prsi...keby to urobil dajme tomu sahara..zbil by si ho  :w00t:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri vsetkej ucte, mily informator, predpokladam, ze Vilma Flinstonova predsa len vlastnu matku pozna lepsie ako ty  :zubiska:

a nehovoriac uz o tom, ze ty by si si s dotycnou damou mohol podat ruku...presne ty, ktory keby ta oplul arcibiskup Zvolensky, by si povedal len, ze krasne prsi...keby to urobil dajme tomu sahara..zbil by si ho  :w00t:

 

Niekde som povedal, ze ju ja poznam lepsie? Ked som reagoval na jej hodnotenie, tak som iba vychadzal z jej podania definicie o fanatizme jej matky. Ako aj ona povedala....je tu takato tema, tak sem posunula svoj pohlad na svoju matku. Dala teda pricinu a aj moznost reagovat "ostatku".....ze by mohla iba vyvolena generalita? Taktiez som si nie vedomy nejakej urazky z mojej strany, na nu, ci na jej matkinu osobu.

 

PS. Na Sahare prsi ako casto? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak napríklad moja teta, tiež hlboko nábožná osoba, nie je fanatička. Vidí aj služobníkov božích reálnymi očami a vidí aj obyčajných smrteľníkov reálnymi očami. A je to veľmi dobrý človek, ktorý bez slov pomôže, kde vidí, že je to treba, a nepýta za to ani vďaku, ani pochvalu. A je ochotná pomáhať aj tam, kde sa to iným fyzicky protiví. A nič za to nechce. je veľmi ľudská a má pochopenie aj pre ľudské slabosti, a to je mi na nej veľmi milé. nehovorí nikomu, že ja to dokážem, tak musíš aj ty. Nemá plné ústa poučiek, ale má plnú náruč naozajstnej pomoci. Tak nejak by mal vyzerať dobrý kresťan.

ja viem, každý človek robí tak, ako robiť vie. Každému bolo niečo iné dané do vienka. Ale téma je tu o fanatizme. A tak som sa len snažila nejak opísať na príklade rozdiel medzi fanatikom a obyčajným praktickým kresťanom, ako to vidím ja. Toť vsjo. Howgh.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a ešte jedna vec ma napadla.

Moja babka, otcova mama, bola neveriaca. Bola to obyčajná žena, ktorá mala veľmi ťažký život - od detstva sa pretĺkala sama, neskôr ako rozvedená v medzivojnovom období, cez vojnu i krátko po nej  to mala naozaj ťažké (nikoho nezaujímalo, že dedko opustil ju, nie ona jeho!) s dvomi deťmi, ktoré sama živila a sama vychovávala, a k tomu si ešte pribrala aj neterku - našu tetu, o ktorú jej vlastná matka nemala záujem. Ale vychovala slušných ľudí a držala rodinu pohromade.

Moja mamka si s ňou nerozumela najmä kvôli tejto otázke (veriaca - neveriaca).

Sama sa pamätám, keď som bola decko, ako ju mama vyhodila z nášho domu a ako na ňu nakričala. Babka si musela zobrať kufor a odcestovať na Moravu...tiež sa pamätám, ako nám mama zdôrazňovala, že babka určite príde do pekla, lebo nechodí do kostola. Toto sme si naozaj neraz vypočuli. Nebolo to pre nás ľahké, lebo sme babku mali radi, vážili sme si ju, a tiež radi sme k nej chodili, a na druhej strane mama bola naša mama...zle, zle, zle. Ako medzi dvomi mlynskými kameňmi. Nikdy by som nepovedala svokre také veci, ako moja mama povedala babke, a nie raz.

To už babka bola hodne stará, keď sme boli u nej na návšteve, a videla moju mamku, ako si v izbe preberá ruženec. A povedala jej, že ktovie, možno sa v tom nebi raz stretnú. Povedala jej to takým nejakým zmierlivým tónom - a moja mama jej na to odpovedala čosi ako Nie, my dve sa v nebi nikdy nestretneme, lebo vy tam neprídete!

Tiež tak 2 alebo 3 týždne pred tým, ako babka umrela - už cítila, že sa to blíži - odkazovala otcovi, aby za ňou pricestoval, ale moja mama sa cítila urazená skrz nejaký porcelán či kieho paroma, babka sa jej len pred časom opýtala, či to náhodou nevzala, ale z ničoho ju neobvinila, a uspokojila sa s tým, že nie, dalej to nepitvala, ale mamka sa urazila a neviem, čo otcovi povedala, ale výsledok bol ten, že keď ho babka pýtala, ostal doma. A babka umrela bez toho, aby sa s ním ešte stretla. posledný, kto z našej rodiny s ňou bol, bola moja sestra (vtedy ešte nemala problémy s alkoholom).

Nie je to tiež fanatizmus, keď nevesta povie svojej svokre, že tá nikdy do neba nepríde? Ako jej to mohla povedať? To nie je fanatizmus, "rozhodovať", kto kam pôjde, len čiste podľa náboženského presvedčenia danej osoby? Čo je to potom?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je.

typ: náboženský fanatizmus, nadmerná horlivosť ako nadpráca, okrem veľmi tvrdej povahy.

zopakujme si to, očividne nie je každému jasný pojem "fanatizmus"

 

Fanatizmus je krajný stupeň oddanosti nejakej myšlienke alebo veci, založený na slepej viere v správnosť svojich názorov a činov. Sprevádza ho neznášanlivosť voči inému presvedčeniu a názorom, neschopnosť zaujať kritický postoj k sebe a svojim skutkom (napr. náboženský fanatizmus).  wikipedia

fanatizmus

 →  prehnaná viera; vášnivé zaujatie; nekritické nadšenie; nadmerná horlivosť   http://slovnik.azet.sk/slovnik-cudzich-slov/?q=fanatizmus
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Sprevádza ho neznášanlivosť voči inému presvedčeniu a názorom, neschopnosť zaujať kritický postoj k sebe a svojim skutkom."

 

Áno, to je ono. ešte by som pridala k tomu kritickému postoju  ..."k sebe, k stúpencom jeho presvedčenia a k svojim a ich skutkom ..."

To je presne to, čo odlišuje fanatika od "normálneho".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Keď v roku 1966 John Lennon prehlásil, že The Beatles sa tešia väčšej popularite ako Ježiš, pobúrení kresťanskí fanatici zahájili sériu protestných demonštrácií naprieč celými južnými Spojenými štátmi. Tu je napríklad skupina ľudí zo štátu Georgia, ktorí ostentatívne pália nahrávky Beatles:

 

f0qjqd.png

 

Do protestných akcií sa hromadne zapojili aj členovia tretieho hnutia známej kresťanskej teroristickej organizácie Ku Klux Klan, ktorí hádzali nahrávky do plameňov horiacich krížov.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov