Skočiť na obsah

Kresťanský fanatizmus


Sniper

Odporúčané príspevky

pripomenulo mi to hodne fanatických spoločenstiev, a foriem viery, od flagelantov po ľudí, ktorí sa nechávajú pribiť na kríž, a všetci to robia v mene viery a cítia sa preduchovnele a bližšie k zdroju svojej viery.

sú to fanatici ?

 

Neviem a nezaoberám sa tým. Ja žijem tu a teraz. V mojom vlastnom živote je dosť toho, čo treba riešiť, takže neriešim tých ľudí, o ktorých som ledva počul, že existujú. Okrem toho reagovať na niečo, o čom nemám dostatok faktov a informácií, nechcem.

A zopakujem, mi vnímame veci inak, ako iní ľudia. Napr. v Španielsku je divné, keď človek povie gracias (ďakujem). Ich mentalita je taká, že pre nich je poďakovať ako u nás dať žene dva kvety. Proste ľudia to takmer odmietajú. Každá mentalita chápe rôzne veci rôznym pohľadom, takže posudzovať nejakých Filipínčanov, ktorí sa nechávajú pribíjať na kríž (tvoj príklad), je trošku neobjektívne. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obdivuhodné.
neobjektívne, aha. :lol:

obdivujem ľudí, ktorí s bohorovným kľudom povedia, že ich nič okrem ich ja nezaujíma, ale akceptujem, komu stačí vedieť to, čo vie a nezujíma ho to ďalej, v poriadku. len si sa k tomu ozval, myslela som, že máš o fanatikoch a poblúznených ľuďoch rozhľad.

k dejinám a minimum k histórii kresťanstva patrí celá kopa odnoží, siekt, fanatikov, poblúznencov, a keď pre nič iné, pre všeobecný rozhľad alebo pre svoju rovnú cestu nie je zlé o nich niečo vedieť.
na debatu to teda nebude, škoda.

mimochodom, poznám dosť ľudí, ktorí často ďakujú. je veľa vecí k mentalite národa, ale aj človeka.
aj ja často ďakujem. a často hovorím prosím a ešte častejšie prepáč. nie je to taký problém, ani pusa z toho nebolí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je na uvahu, co este nie je, a co uz je fantizmus. Netyka sa to uz len krestanstva.

Su tancujuci dervisi fanatici, pricom tanec je len prostriedok dostat sa do urciteho stavu mysle, alebo su to fanatici, ktori sa vedome obludzuju a tlmia si mozgovu cinnost ?

 

Indianske kultury pouzivaju bezne halucinogeny rastlinneho povodu, aby mohli komunikovat na vyssej urovni s bozstvami. Tieto stavy nie su stale preskumane a samotni vedci pripustaju, ze je tam vela neznameho.

Neviem ci je spravne to smahom ruky zatratit, ako prejav fanatizmu, len preto, ze sa to odlisuje od nasho sposobu zivota.

 

umrtvovanie, aj flagelantstvo napriklad, je bezna praktika, ktora sa moze radit do jednej roviny s postom, sposob ocistenia tela, alebo "vypnutia" vnemov, ktore su na zavadu niecomu

su to praktiky, ktore su pre nas divne, ale su divne len preto, lebo sa pasujeme do ulohy meradla toho, co je spravne a vhodne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uvažovala som nad dervišmi, a schválne som ich vynechala, ale do odnoží patria.

tancom sa nielen derviši dostávajú do tranzu, patrí k tomu rytmus, zvuk, pravidelné odriekanie, bubnovanie, či čokoľvek a je to všetko omnoho staršie ako derviši a omnoho staršie, ako by sa zdalo ...

kedysi som čítala o náleze pravekých primitívnych hudobných nástrojov z mamutích kostí, od chrastítok cez bubnovité nástroje až po niečo podobné píšťalám, niečo ako malá kapela z doby mamutov na územé dnešnej ukrajiny

pomoc halucinogénnych húb oddávna poznali šamani, nágovia ich používali či zrejme používajú dodnes ... celé je to pravdepodobne staršie ako indiáni samotní

a nehovoríme v týchto prípadoch o fanatizme ...

 

dokonca som sa stretla s teóriou, prečo praveký človek začal maľovať zvieratá na steny jaskýň, a je to veľmi zvláštny dôvod, možno sa bude páčiť psychológom ...

kopa atavizmov myslím prebýva v našom mozgu, pridlho, státisíce a viac rokov sme boli vo vývoji, náter akejsi civilizácie je tu len pár tisíc rokov, a prastarý mozgový kmeň nám zostal, je našou súčasťou ...

 

na druhej strane je zopár ľudských činností, ktoré možno nazvať fanatizmom, bez nejakého nášho moderného etalónu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

akýkoľvek fanatizmus v praxi je desivý. na toto som natrafila náhodou, a konkrétne je to práve kresťanský fanatizmus, a mrazí ma z toho.

toto je láskavé kresťanstvo, takto nás svojho času vyučovať náboženstvo, zrejme máme nočné mory dodnes.

tie decká ani nevedia, o čom je reč, ale rodičom sa to očividne páči.

 

mrazivé a desivé :

 

http://www.youtube.com/watch?v=O8sDsPc2HZc&feature=related

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to mi pripomina Republicansku platformu 2012 z Texasu:

Knowledge-Based Education – We oppose the teaching of Higher Order Thinking Skills (HOTS) (values clarification), critical thinking skills and similar programs that are simply a relabeling of Outcome-Based Education (OBE) (mastery learning) which focus on behavior modification and have the purpose of challenging the student’s fixed beliefs and undermining parental authority.

Vedomostne-zalozene vzdelavanie - Sme proti uceniu Kritickeho myslenia vyssieho stupna, kriticke myslenie ... ma ucel spochybnovat studentove viery/domienky a podkopava autoritu rodicov

A to je len jeden z viacerych smutne vtipnych paragrafov.

 

Skvele video od Colberta na tuto temu: http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/416535/july-17-2012/the-word---on-the-straight---narrow-minded

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, po navsteve Rima mozem povedat, ze krestania si mozu s fanatickym islamom podat ruky, co sa nicenia pamiatok a znesvecovania chramov ostatnych nabozenstiev tyka. Znicit sochy Budhu v afganistane je take islamske, rozobrat bronzove priecelie a strechu panetonu, vyliat z toho sochu svateho Petra a nasledne do panteonu nahadzat sosky svatych a papezov je take krestanske. Kazdy jeden chram bud prestavany na kostol, alebo zniceny...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Neviem, akosi ma dost otravuje toto, ked sa nase chramy predvadzaju turistom, ba este neveriacim, a zdoraznuje sa ich kulturny, umelecky, ci turisticky vyznam, a odsuva sa nabozensky.

 

Neni som uplne konzervativny, aby nekatolici nemohli vstupit do chramu, mozu vstupit niekde vzadu, a rozhliadnut s zo zadnej casti kostola (ved niekoho i mystika chramu moze pohnut k Bohu), ale urcite by sa nemali volne pohybovat po chrame. Ved nasi predkovia tie chramy stavali Bohu a pre Obetu a modlitbu, a nie ako nejake atrakcie pre neveriacich...

 

z diskusie k inak zaujimavemu clanku o (zrejme) najstarsej rotunde na nasom uzemi a strednej Europe

viac: http://nitra.sme.sk/c/6588534/najstarsiu-rotundu-v-strednej-europe-uvidi-verejnost.html

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

nuz ale za toto by som vzal bic a vyhnal ich z chramu...

 

v Bazilike sv.Petra prave k oltaru prichadza papez, aby celebroval sv.omsu...

prechadza cez dav, v ktorom su vztycene stovky ruk, nie na pozdrav, ale aby drzali v rukach fotoaparaty, kamery, mobily...

 

fujtajbl, velebosti !

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Pri čítaní o tých filipínskych zvykoch som si spomenula: kedysi dávno som čítala knižku Kristus znova ukrižovaný (akosi mi vypadol jej autor, tuším Dumbadze, ale neviem to isto). O čo tam šlo: v nejakej dedine mali taký zvyk hrať pred každou veľkou nocou Pašie. Vybrali sa "herci" spomedzi obyvateľov, nacvičili sa a potom na veľký piatok sa hralo...a v jednom roku sa stalo, že najprv sa nevedeli dohodnúť, kto koho bude hrať. každý chcel buď Krista, alebo sv. petra, Jána ap, a nikto nechcel byť Judášom. nakoniec sa však dohodli a začali nacvičovať. nejako ale si povedali, že by to mali aj prežívať, ak to majú dobre zahrať. I začali to prežívať a zaujímavé bolo, že každý z tých "hercov" začal skutočne napodobňovať správanie a vlôastnosti tej svojej postavy, ktorú tam mal hrať. Už sa nepamätám, aké spory tam vznikali a prečo, ale na to, ako sa "prevteľovali" do tých svojich úloh, sa pamätám. Kristus naozaj skončil tak, že ho zabili, Judáš naozaj svojím konaním dopomohol k jeho Smrti, a ostatní konali i dopadli svojim predlohám podobne...Bolo to zaujímavé čítanie - a dosť aj poučné.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pozrela som si to video, čo sem dala game. okrem toho, že taký fanatizmus hádam u nás predsa len nie je a hádam ani nebude, predstavila som si, že v nejakej našej škole dovlečie dajaký vyučujúci maketu nášho pána prezdenta a že jeho tam tie decká budú vítať, hladkať, poklonkovať sa mu, skrátka robiť všetko to, čo tie decká tomu Bushovi.

kedysi v 1968 nám v škole nijak zvlášť nerozprávali o Dubčekovi či Svobodovi alebo Černíkovi, (boli sme ešte predsa len malé decká na 1. stupni) a už vôbec ma nikto nenútil, aby som dakde po múroch písala "Nech žije Dubček!", a robila som to, podobne ako kopec mojich spolužiakov, šlo to akosi samo od seba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Screener sa tentokrát venoval filmom, ktoré chcela cirkev zakázať, je ich oveľa viac, screener vybral 9 ...

z časti kresťanský fanatizmus,

z časti dôvody, ktoré sa na kresťanských katolíckych fórach objavujú stále, sťažovanie si života, neprípustná nahota, telesno je úplné fuj ... légia slušnosti a fanatizmus proti filmu :

http://tv.sme.sk/v/26565/devat-filmov-ktore-chcela-cirkev-zakazat.html?utm_source=sme-avizo&utm_medium=web&utm_campaign=screener

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takéto veci sa ešte daj prežiť. V žiadnom prípade nie som bigotný, ale tiež niekedy krútim hlavou nad tým, keď vidím v lete, že niektoré mladé devy chodia poobliekané ako prostitútky. Teda ak sa o oblečení ešte dá hovoriť. V tomto prípade konkrétne náboženstvo nehrá rolu.

 

Iné je, keď silou nanútime svoje náboženstvo iným, aj za cenu odrezania hlavy. Toto je fanatizmus.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

V americkom štáte Texas, kde sa približne 80% obyvateľstva hlási ku kresťanskej viere, prijali zaujímavú novelu zákona. Od 1.1.2014 bude v Texase zakázané masturbovať, vážení páni! Masturbácia bude od budúceho roku považovaná za nezákonný čin. Pri návšteve Texasu radšej dávajte dobrý pozor na svoje ruky, inak s vami miestni šerifovia zatočia podľa zákona!   :zubiska:

 

http://tribuneherald.net/2013/06/26/texas-legislature-fails-on-abortion-passes-masturbation-bill/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ani poskrabat gule sa nebude dat? :)

haha! To nemôžu ani takí, čo pracujú v hypermodernej firme s presklenými kanceláriami, kde jedinou nepresklenou miestnosťou je WC, každý na každého vidí, a to bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú či už oni, alebo šéfovia tej firmy, náboženskí fanatici, alebo nie sú...

V americkom štáte Texas, kde sa približne 80% obyvateľstva hlási ku kresťanskej viere, prijali zaujímavú novelu zákona. Od 1.1.2014 bude v Texase zakázané masturbovať, vážení páni! Masturbácia bude od budúceho roku považovaná za nezákonný čin. Pri návšteve Texasu radšej dávajte dobrý pozor na svoje ruky, inak s vami miestni šerifovia zatočia podľa zákona!   :zubiska:

 

http://tribuneherald.net/2013/06/26/texas-legislature-fails-on-abortion-passes-masturbation-bill/

čo kto robí doma pod paplónom, by nikto iný vidieť nemal, a masturbácia na verejnosti, tak to sa na mňa nehnevaj, to ani mňa nenadchýna ani v úlohe aktéra, ani v úlohe nedobrovoľného diváka...

ako to chcú ustriehnuť, to by ma teda zaujímalo, lebo pochybujem, že si tam bárskto na ulici alebo dajaký robotník dakde na kukuričnej plantáži ide uľaviť - predpokladala by som, že takej činnosti sa ľudia venujú v súkromí...alebo sa mýlim?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemám chuť to komentovať, možno predsa ... toto nie sú počaté deti, ktoré treba chrániť od prvého delenia buniek ? rozdiel medzi deti a deti ? kresťanská láska k blížnemu ? vpřed ni krok ...
 

První dítě narozené při asistované reprodukci ze zkumavky, dnes 26letá Agnieszka Ziolkowská, vystoupila z katolické církve. Učinila tak na protest proti dlouhodobému ponižování dětí narozených díky metodě „in vitro“, tedy „ze zkumavky“, a jejich rodičů polským katolickým episkopátem.

 

„Lži, které o nás beztrestně šíří vysocí představitelé církve, například že jsme děti Frankensteina, které nemají právo na existenci, mě ani tak nebolí, jako pobuřují. Už dávno překročili všechny hranice slušnosti a zdravého rozumu. Proto už nechci patřit do této duchovní instituce,“ uvedla Ziolkowská v neděli ve varšavském Radiu Zet.

 

Dokument oznamující vystoupení z církve v přítomnosti dvou svědků odevzdala mladá Polka v jednom z katolických kostelů v Poznani. „Podle kanonického práva Ziolkowská i nadále zůstane katoličkou, protože křest je nezrušitelný a zápis o něm v církevní matriční knize neměnný,“ reagoval na její krok episkopát.

„Na mém postoji to však nic nemění, do katolického kostela už nevstoupím,“ uvedla Polka.

 

Od roku 1987 se v Polsku narodilo až 25 tisíc dětí počatých metodou „in vitro“. Přesto, že jde o legální a ve světě značně rozšířenou metodu, polský episkopát proti ní otevřeně bojuje a letos koncem června vydal stanovisko, které ji od základu zpochybňuje.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/307102-prvni-polske-dite-ze-zkumavky-vystoupilo-z-katolicke-cirkve.html

 

prečo ju pokrstili vôbec, prečo ich krstia, keď oplodnenie in vitro tak veľmi spochybňujú, a sú to deti frankensteina ?

 

jeden z poľských zdrojov http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/agnieszka+zi%C3%B3%C5%82kowska

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

žiadny.

 

 "pozitívny fanatizmus" je oxymoron.

 

k poznaniu stačí k tomu denne počúvať správy,  prečítať zopár historických či dejepisných kníh, čo človek človeku je schopný spôsobiť vo svätom ( nie len v náboženskom, ale hovorovom  zmysle ) zápale,

alebo len myslieť a myslieť s otvorenou hlavou, sfanatizovať ľudí nie je také ťažké, dejiny dosvedčia - nič, čo je prepiate, dovedené do krajnosti a ad absurdum, cez obete a mŕtvoly, slepo, nekriticky a za každú cenu hnané za hranu nemôže byť a nie je v poriadku

 

alebo jednoducho keď človek nevníma svet okolo seba, stačí nalistovať zopár slovníkov cudzích slov
 

fanatizmus
- prehnaná viera; vášnivé zaujatie; nekritické nadšenie; nekritické zaujatie, nadmerná horlivosť slepé vášnivé nadšenie

- Fanatizmus je krajný stupeň oddanosti nejakej myšlienke alebo veci, založený na slepej viere v správnosť svojich  názorov a činov.

Sprevádza ho neznášanlivosť voči inému presvedčeniu a názorom, neschopnosť zaujať kritický postoj k sebe a svojim skutkom

http://www.cudzieslova.sk/hladanie/fanatizmus , http://sk.wikipedia.org/wiki/Fanatizmus , http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=fanatizmus

 

už slovo "fanatizmus" samotné má v sebe príchuť negativizmu, neznášanlivosti a rozsievania strachu, čo sa koná bez rozumu, slepo, nekriticky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fanatizmus sám o sebe nie je ani negatívny, ani pozitívny. O všetkom rozhodnú výsledky, ktoré vyprodukuje.

 

Ak už máme prijať formuláciu pozitívneho, alebo negatívneho fanatizmus, tak je samozrejmé, že existuje fanatizmus, o ktorom sa dá s kľudným svedomím napísať, alebo povedať, že je pozitívny. Ak je niekto do svojej činnosti, do svojej práce ponorený, alebo ako sa hovorí "žije tým", tak sa vraví, že je do toho fanatik.

 

Fanatizmus s stáva škodlivým, až keď sa pre dosiahnutie nejakého cieľa ide cez mŕtvoly a devastáciu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

-ja vôbec akosi už prestávam nejak "prijateľne" rozumieť súčasným formám viery.

Malo by to ľudí zjednocovať... nie?

A možno sa len (nezámerne) pripravuje nejaká dôležitá zmena, veď aj ono známe "desatoro" nemusí mať len typicky "explicitný" charakter. Veď úplne reálna je aj implicitná (ale neporovnateľne efektívnejšia v porovnaní s expilcitnou) forma existencie "desatora" Božích prikázaní.

Dá sa predsa žiť aj tak, že vôbec nič nemusím vedieť o "desatore", ale pritom moje konanie ich dodržiava úplne dokonale.
Je reč slov a je reč skutkov.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov