Skočiť na obsah

Pripjať - mesto duchov (Černobyľ)


Sniper

Odporúčané príspevky

K samotnemu jadrovemu vybuchu by dojst nemuselo. Roklad vody na vodik a kyslik je realny, stalo sa tak napriklad pri havarii v Three Miles Island. A aj ked mohol byt odhad explozie v dokumente prehnany, to najhorsie - vyvrhnutie radioaktivneho materialu do atmosfery - mi prijde ako celkom realne.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

práve som to dopozeral a musím povedať, že som si poopravil veľa mylných názorov, nielen na rôzne okolnosti pri havárii v Černobyle, ale hlavne na funkciu a činnosť jadrových reaktorov pri výrobe energie. perfektný rozhovor a veľmi zaujímaví hostia, vďaka za ten link, Ryan. (napriek dĺžke rozhovoru, po jeho skončení mi bolo ľúto, že ešte chvíľu nepokračoval.)

 

ak by som mal znova napísať svoj predošlý príspevok, vyzeral by trocha inak. svoju úvahu o tom, že v Černobyle mohlo prísť k jadrovému výbuchu zrovnateľnému s výbuchom jadrovej bomby, považujem teraz za pomýlenú. páčilo sa mi i podrobné vysvetlenie postupu, ktorý sa využíva na obohacovanie uránu (a prípadne na výrobu bomby), tam som sa tiež predtým trocha sekol.

 

som o niečo múdrejší. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ti fyzici su veľmi dobri, rad ich počuvam. Dokažu aj zložite veci vysvetliť po lopate a jednoducho aj nam laikom tak, aby sme ich pochopili. Boli u Hriba v 6-7 diskusiach (Einstein, Najmenšie častice hmoty, Čo je živé a čo je neživé...) a videl som asi 4, vždy ma zaujali svojim rozpravanim a zakaždym to bolo veľmi dobre, putave a čo je najdôležitejšie - poučne.

Inak niektore diskusie vyšli na DVD.

páčilo sa mi i podrobné vysvetlenie postupu, ktorý sa využíva na obohacovanie uránu

Jo, slivovica bola dobra. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 1 rokom...

včera som kdesi čítala jeden zaujímavý článok o rastlinách a živote v okolí černobyľu

 

slovenskí vedci objavili, alebo zistili, ako sa prispôsobili rastliny životu v rádiokatívnom území ... prispôsobili sa celkom dobre

založili vraj nad reaktorom malú farmu, a zistili, že len mierne pozmenili percento proteínov, včera som čítala, že zvýšili si ho o päť percent, a v pohode si rastú a čistia pôdu od rádioaktivity.

 

svojho času sa objavili správy, nie tak dávno, že sa všeobecne vyskytlo oveľa menej rakoviny a chorôb z rádioaktivity, než sa pôvodne očakávalo.

 

príroda sa pomaly vyrovnáva s vecami sama, dokonca sumcom priam prospieva ...

 

slovenskí vedci sa rozhodli ísť do problematiky hlbšie a skúmajú, ako radiácia vplýva na bielkoviny a metabolity, teda základné chemikálie všetkých živých organizmov. "Chronický stres vyvolaný rádioaktivitou nespôsobuje v rastlinách až takú zmenu proteínov. To znamená, že v budúcnosti by ľudia mohli využiť žiareniu odolné rastliny napríklad pri osídľovaní Marsu,"

...

si vybrali sóju preto, lebo je to plodina pestovaná po celom svete a má široké uplatnenie. Políčka ľanu zase vysadili preto, že veria, že je to rastlina budúcnosti, a to napríklad vďaka vysokému obsahu omega mastných nenasýtených kyselín, ktoré majú blahodarný účinok na zdravie. "Sója dokáže z pôdy dostať viac rádioaktivity, no ľan je proti nej odolnejší. Ideálne by bolo vlastnosti týchto dvoch rastlín skombinovať," uviedla Klubicová s tým, že zbaviť pôdu rádioaktivity je ťažšie, ako ju vyčistiť od ťažkých kovov.

 

V okolí Černobyľa sa okrem rastlín celkom dobre darí aj niektorým živočíchom. Napríklad vo vodnom kanáli, ktorý slúžil na ochladzovanie jadrových reaktorov v súčasnosti žijú sumce a niektoré dorastajú aj do šiestich metrov. Ich konzumácia sa však vzhľadom na zvýšenú rádioaktivitu neodporúča.

 

sumca z pripjate ? :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozeral som na tuto temu viacero diskusii. Či už jadrovi fyzici alebo "obyčajni" sa zhodli na tom (nezavisle od seba), že nie je fyzikalne možne, aby došlo v akejkoľvek elektrarni k jadrovemu vybuchu. Bomba vraj funguje na uplne rozdielnom principe, v reaktore niesu podmienky na to, aby k tomu došlo. Neviem, nemam to naštudovane, ale nevidim dôvod neveriť im.

 

Bomba hlavne potrebuje cistejsi U235 s menej U238, elekrarne vyuzivaju zmes s nedostatocnym pomerom U235:U238 na jadrovy vybuch ale staci na postupne uvolnovanie energie (bomby potrebuju vydat velke mnozstvo energie okmzite) , U238 je "Depleted Uranium"

O obohacovani uranu:

http://www.youtube.com/watch?v=69UpMhUnEeY&feature=channel

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby to bolo tak rozdielne, tak by nebol problem urcit ci iran a ostatne krajiny potrebuju obohateny uran na vyrobu bomby, alebo na pohon jadrovych elektrarni.

Co viem, tak najtazsou castou pri vyrobe bomby je prave ziskat dostatocne mnozstvo obohateneho uranu, zvysok je len ztlacenie tohoto mnozstva do kritickeho mnozstva. Little boy pouzival tento sposob : http://en.wikipedia.org/wiki/Gun-type_fission_weapon ,ktory vobec nevyzera nejako zlozito.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Aktualizoval som článok o Pripjati, pridal som tam dokument z Discovery: Bitka o Černobyľ. Veľa zaujímavých faktov. Ten prihriaty dabing skúste predýchať.

 

 

obrovská teplota jadra by najskôr rozložila vodu na atómy vodíka a kyslíka, pri čom by prišlo k štiepeniu týchto atómov v takom rozsahu, že by to vyvolalo reťazovú reakciu. postupne by to zasiahlo i rádioaktívny materiál, ktorý horel v reaktore. tým by sa uvoľnilo obrovské množstvo energie, nasledoval by atómový výbuch, ako ho poznáme z Hirošimy, len oveľa silnejší. (vzhľadom na objem jadrového paliva v reaktore)

 

v Černobyle to dopadlo svojim spôsobom šťastne, nič tam nevybuchlo, prišlo len k požiaru a následnému obrovskému úniku radiácie.

 

V tom dokumente sa niekde hovorí, že keby k tomu došlo, tak celá stredo-východná Európa, teda aj my, by sa stala neobývateľnou. Nehľadeli na ľudské obete, museli tú vodu dostať okamžite preč. Preto až odnekadiaľ 1000 kilometrov vzdialenej bane zobrali baníkov, ktorí sa prekopali pod reaktor. Prácu, ktorá by zvyčajne trvala 3 mesiace, spravili za pár dní. V tom dokumente sa tomu venujú.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, ja sa este k tomu citatu vratim, pretoze je to kravina, aj to co som tu ja nakecal :D

obrovská teplota jadra by najskôr rozložila vodu na atómy vodíka a kyslíka, pri čom by prišlo k štiepeniu týchto atómov v takom rozsahu,

Ako chces stiepit jedno protonovy atom vodika? Je nemozne fyzikalne stiepit vodik. A o stiepeni vody som tiez este nepocul.

Atomovy vybuch v ziadnom pripade nehrozil, na to ten reaktor proste nemal palivo. RBMK pouzival neobohateny uran, z ktoreho atomova bomba nikdy nebude.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkman

 

Ad. Little boy - ono zas je pekne vediet zakladny princip, ale komplikovane je dopocitat detaily: ake velke maju byt podkriticke mnozstva, a silna ma byt chemicka naloz. Na nuklearnom vybuchu sa podielala iba mala cast uranu (tusim 1-10%). V tom clanku sa pise, ze implozivne A-bomby si vystacia z 1/10 uranu, co potreboval Little Boy, takze sa dam dalo co zlepsovat, vid citat z toho wiki clanku:

"This is approximately the same yield as Little Boy had, although the W9 weighed less than 1/10 of Little Boy's weight (365 kg vs. 4000 kg, or 805 lbs vs. 8819 lbs)."

 

V elektrarnach je v reaktore okolo stiepneho materialu ovela viacej balastu (palivove tyce, medium, atd), takze samotny stiepny material je tam dost nariedeni, a reaktor a pri nekontrolovatelnej retazovej reakcii by reaktor aj s palivom rozmetalo skor (ako sa to stalo v Cernobyle), ako by dosiahla intenzitu u ktorej sa uz da hovorit o nuklearnom vybuchu - ziadna elekraren nemoze nuklearne vybuchnut.

 

Palivo do elektrarni a nuklearnych nalozi je prakticky totozne.

 

Ad. Stiepenie atomov vodika. To je samozrejme nemozne. Ocividne tam malo byt chemicke stiepenie atomov vody, ktore moze nastat pri vysokych teplotach na tyciach reaktoru (vznika oxyd kovu + volny vodik). No a volny vodik moze vybuchnut. Samotny vybuch nie je nijako dramaticky silny a nepredstavuje hrozbu pre vzdialenejsie okolie. V pripade vodneho bazenu v Cernobyle by ale vybuch rozmetal reaktor po okoli elektrarne, cim by sa zamorenie vyrazne zvysilo. Ono by sa tam ani nemusel stiepit vodik, slusnu exploziu by asi sposobila aj expanzia pary pri prepadnuti rozzeraveneho reaktora do bazenu s vodou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako chces stiepit jedno protonovy atom vodika? Je nemozne fyzikalne stiepit vodik. A o stiepeni vody som tiez este nepocul.

Jasné, napísal som hovadinu, ku žiadnemu štiepeniu vodíka tam nedošlo a ani nemohlo.

Keď ale požiarnici hasili reaktor obyčajnou vodou, dochádzalo tam k termolýze a uvoľnovaniu atómov vodíka i kyslíka, ktoré vytvorili výbušnú plynnú zmes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z jadrového mestečka Pripjať sa stal nukleárny Disneyland. Radiácia po výbuchu černobyľskej elektrárne v roku 1986 je tam stále nebezpečná.

Hola, ja som Raúl, predstavil sa nám Španiel, ktorého sme stretli pred závorou do zakázanej černobyľskej zóny. Na rozdiel od nás ňou to ráno neprešiel.

Jeho šofér stratil povolenie, ktoré je síce len formalitou, ale bez neho sa na miesto najväčšej jadrovej katastrofy nedostane. Jeho vybavenie trvá len týždeň a výlet stojí do 160 dolárov.

Náš vodič Nikolaj povolenie má, závora sa otvára a jednodňový výlet sa začína.

Cesta k černobyľskej jadrovej elektrárni, ktorej posledný reaktor vypli až v roku 2000 je hrboľatá, ostatne ako všade na Ukrajine. Míňame značku Pozor, jeleň! Má len dvoje parohy ako obyčajný jeleň.

V komplexe jadrovej elektrárne je živo. Zamestnanci vtipkujú, kto je väčší zlodej, či Janukovyč, alebo Tymošenková.

„Ako mohli tí Japonci postaviť elektráreň na brehu mora?“ čuduje sa jadrový technik Sergej Sučov, ktorý nás sprevádza po elektrárni. Černobyľ, na rozdiel od Fukušimy, k havárii nepotreboval zemetrasenie ani cunami.

Aj po štvrťstoročí sa v betónovom sarkofágu štvrtého reaktora skrývajú tony jadrového svinstva. Koľko, nevedia ani tí, čo ho vidia každý deň.

V jadrovom mestečku Pripjať je nám za humorom jadrových technikov smutno. Je tu ticho a mŕtvo. Už 25 rokov tam nikto nežije.

Bloky sú vyrabované a plesnivé. V škole sa povaľujú učebnice a zošity. Pod nohami nám škripoce sklo a rozbitá neónka. Trip končíme pri kolotoči, ktorý si deti nestihli vyskúšať. Fúka a pridal sa aj sneh.

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Je pre mna dost nepochopitelne, ako niekto pri pisani clanku mohol v spojitosti s touto tragediou pouzit slovo "Disneyland"

 

Zdroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu som niečo vykuchal na nete: http://www.genezis.eu/index.php?option=com...&Itemid=137. Je to diel relacie Pod lampou - 20 rokov po Černobyle.

 

Hm, pôvodný link stratil platnosť a video zmizlo aj z archívov google a youtube. Ak by niekto natrafil na platný odkaz, zverejnite ho prosím, podarilo sa mi objaviť už len záznam zvukovej stopy.

 

 

Je pre mna dost nepochopitelne, ako niekto pri pisani clanku mohol v spojitosti s touto tragediou pouzit slovo "Disneyland"

secretka,

Disneyland bol spomenutý v súvislosti s postojom ruských úradov, predpokladám. Z miesta tragédie spravili výnosný obchod, predávajú "vstupenky" a organizujú tam potemkinovské zájazdy a predstavenia. (Bolo to spomenuté práve v tom zázname relácie Pod Lampou. O celej fraške, spojenej s organizovaním týchto "náučných" zájazdov, rozprával jeden z hosťov, člen Greenpeace.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tom,

 

mas pravdu, sekol som sa (samozrejme som len skusal,ci davate pozor :lol: ) V bombach byva koncetracia ovela vacsia - o dovod viac, preco to v elektrarnach nemoze naozaj po nuklearnu buchnut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Disneyland bol spomenutý v súvislosti s postojom ruských úradov, predpokladám. Z miesta tragédie spravili výnosný obchod, predávajú "vstupenky" a organizujú tam potemkinovské zájazdy a predstavenia. (Bolo to spomenuté práve v tom zázname relácie Pod Lampou. O celej fraške, spojenej s organizovaním týchto "náučných" zájazdov, rozprával jeden z hosťov, člen Greenpeace.)

Povolenia na vstup maju pod palcom ukrajinske urady. Černobyľinterinform patri pod ukrajinsku vladu.

Turistické výlety do mrtvé zóny kolem černobylské jaderné elektrárny jsou novou atrakcí ukrajinských cestovních kanceláří. Výlety se organizují ve spolupráci s tamním ministerstvem pro mimořádné situace a jsou údajně zcela bezpečné. Jen minulý rok se na zamořenou oblast jelo podívat na tisíc zájemců.

http://cestovani.idnes.cz/ukrajina-laka-turisty-do-cernobylu-du6-/igsvet.aspx?c=A020409_152106_igsvet_tom

Zajazdy sa organizovali uz v roku 2002, teraz asi len vylepsili marketing.

 

Ukrajina už mnoho let vyzývá svět k finanční pomoci na likvidaci následků černobylské tragédie. Zřejmě i s ohledem na to letos komise OSN dokonce navrhla vytvoření tzv. turistické zóny kolem Černobylu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, pôvodný link stratil platnosť a video zmizlo aj z archívov google a youtube. Ak by niekto natrafil na platný odkaz, zverejnite ho prosím, podarilo sa mi objaviť už len záznam zvukovej stopy.

Stream videa sa už asi nikde nenajde, ale na wareze sa najde. Pripadne ak maš zaujem, mam to na disku a môžem to nahrať na nejaky download server (môžeš si vybrať).Ma to ale 1 GB, takže download ti bude chviľu trvať.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

V súvislosti s mestom Pripjať treba spomenúť, že táto nešťastná udalosť umožnila vznik úplne nového, mladého mesta. Pre ľudí, ktorí boli evakuovaní z Pripjate, bolo vybudované nové mestečko Slavutyč, kde našli domov najmä zamestnanci a technickí pracovníci elektrárne. (Dodnes tam majú najnižšiu nezamestnanosť a najvyššie platy v rámci krajiny.)

 

Wikipedia (EN)

Wikipedia (RU)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 3 mesiacmi...

Bez možnosti vidieť to na vlastné oči je ťažko hovoriť čo je a čo nie je pravda ...

 

Falešný strašák Černobyl?

Škody nejsou takové, jak by si odpůrci atomu přáli

Šestadvacátého dubna 1986 dochází při banální zkoušce černobylského reaktoru číslo 4 k výbuchu a následnému uvolnění radioaktivity v množství, které 30 až 40krát převyšovalo hodnoty uvolněné při výbuchu bomb v Hirošimě a Nagasaki.

Svět se o události dozvěděl až díky švédským jaderným zařízením, sovětské úřady se katastrofu snažily ututlat. Šlo na každý pád o jednu z největších průmyslových nehod všech dob. Přesný počet lidských obětí nebude asi nikdy znám, 58 jich zahynulo rovnou na místě. Statisíce musely utéct před radioaktivitou. Havárie už stála miliardy rublů a další miliardy si ještě vyžádá. Scénáře vývoje v černobylské oblasti pro budoucnost byly po havárii více než černé. Jaká je ale dnes situace doopravdy?

Päť omylov a skutočnosť:

1/ omyl: Po jadrovej havárii zanikne život a okolie elektrárne sa na tisícroie zmení na mŕtvu pustatinu.

Skutočnosť: Dnes sa v oblasti preháňajú stáda divokých koní, vyskytuje sa tam na sto druhov zvierat, ktoré sú v červenej knihe ohrozených druhov. Približne 40 chránených druhov, vrátane medveďov a vlkov sa v tejto oblasti pred haváriou vôbec nevyskytovalo.

 

2/ omyl: Rovnako to bude aj s rastlinstvom, na zamorenej pôde už nikdy nič nebude rásť.

Skutočnosť: V okolí elektrárne sú rozkvitnuté lúky a rastú tam zdravé stromy.

 

3/ omyl: Zvieratá sa budú rodiť znetvorené a zmutované.

Skutočnosť: Prevažná väčšina fauny je naprosto zdravá. Príroda sa s touto problematikou vyrovnala sama ...

... choré a zmutované jedince zomierajú veľmi skoro, ale silné jedince prežívajú a sú až prekvapivo zdravé.

 

4/ omyl: Nebezpečný radioaktívny prvok cézium 137 se bude neustále uvolňovať a kumulovať v rastlinných i zvieracích tkanivách a bude sa šíriť po okolí.

Skutočnosť: Ukázalo sa, že cézium 137 sa v živých organizmoch neusadzuje a drží sa stále v zemi.

 

5/ omyl: Bude trvať celé tisícročia, kým sa ľudia budú môcť do zasiahnutej oblasti vrátiť.

Skutočnosť: V černobyľskej oblasti žije a normálne pracuje cca 5000 ľudí. Pri dodržiavaní stanovených bezpečnostných pravidiel im žiadne zdravotné riziko nehrozí.

 

Bezprostredné okolie černobyľskej elektrárne je dodnes, a určite niekoľko desiatok rokov aj bude pre ľudí zakázanou zónou, ale o niečo ďalej už žije dosť ľudí, ktorí sa do oblasti postupne vracajú.

 

Čítajte viac: Epocha 15/2005

http://epocha.rf-hob...e6db294bda800ea

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov