Skočiť na obsah

Pripjať - mesto duchov (Černobyľ)


Sniper

Odporúčané príspevky

Toto sa mi páči, celkom pekne napísané:

 

 

The feelings expressed on this wall is Vovik+Tanya=love. One wonders if they survived. And if they did, where they are now. Maybe they will come across this site and see this picture and remember a happier day.

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Správa z TASR:

 

Nórsko: 20 rokov po Černobyle extrémna rádioaktivita

 

Österas 15. novembra (TASR) - Pracovníci Nórskej agentúry na ochranu pred radiáciou (NRPA) zistili v telách pasúcich sa oviec extrémne vysoké hodnoty izotopu Cézia-137. Podľa nich ide o následky černobyľskej jadrovej havárie z roku 1986. Dôvodom zvýšených hodnôt je tohtoročné vlhké počasie, ktoré spôsobilo hromadný rast húb - a tie ovce vo veľkom konzumujú.

 

Experti NRPA zistili hodnoty až okolo 7000 becquerelov na kilogram ovčieho mäsa, pričom hraničné hodnoty v Nórsku sú 600 becquerelov na kilogram.

 

Problém s hubami majú aj vo Švédsku a Fínsku. Týka sa aj niektorých lesných plodov. Kontaminácia síce postupne klesá, ale vo vlhkých rokoch sa prudko zvyšuje. Tohtoročné hodnoty sú najvyššie od roku 2001.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 3 týždňami...

tu su celkom schopne fotky a ine materialy.

http://chernobyl.in.ua/en/faq/15

 

Did you ever see that woman, Elena, that rides around the zone on her motorcycle? Her website www.kiddofspeed.com was a big thing a few years ago.

It was also one of the internet's biggest hoaxes. "Elena", whose real name is Lena Filatova, never rode a motocycle in the zone. She took a day trip in a car with her husband and carried a motorcycle helmet while he snapped pictures of her. Her website is full of misleading "facts" and bad science. But it brought the subject of Chernobyl to a huge, international audience. And I commend Lena for using her notoriety to bring attention to other aspects of Ukraine's history in updated versions of her website.

:lol: :) Dúfam že aspoň fotky sú pravé :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Dnes je 21 výročie výbuchu Černobylu.

 

Ukrajina si pripomína 21. výročie havárie v Černobyli

 

Kyjev 26. apríla (TASR) - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko sa dnes zúčastnil na spomienke na haváriu jadrovej elektrárne v Černobyli, ku ktorej došlo pred 21 rokmi.

 

Desiatky účastníkov sa modlili a zapaľovali sviečky za obete najhoršej jadrovej havárie na svete, ktorú si pripomenuli o 1.23 h - presne v čase, keď došlo 26. apríla 1986 k explózii štvrtého reaktora černobyľskej elektrárne.

 

"So zármutkom skláňame hlavy pred všetkými hrdinskými záchranármi a obeťami tejto jadrovej katastrofy, ktorá ublížila našej krajine," povedal Juščenko na ceremónii.

 

Explózia v černobyľskej elektrárni vyslala rádioaktívny mrak ponad veľkú časť Európy. Kontaminovaná bola oblasť o veľkosti približne polovice Talianska, čo si vyžiadalo trvajú evakuáciu vyše 300.000 ľudí a zničilo jednu z najúrodnejších poľnohospodárskych oblastí na kontinente.

 

Sovietski lídri najskôr haváriu utajovali, Kremeľ ju priznal až 28. apríla po tom, ako vedci vo Švédsku zistili rádioaktivitu. Počet obetí súvisiacich s explóziou, ktorá vypustila asi 400-krát viac radiácie než americká atómová bomba zhodená na Hirošimu, ostáva predmetom sporov, hoci priamo po havárii zomrelo najmenej 31 ľudí prevažne na akútnu chorobu z ožiarenia.

 

Tisícom ľudí diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže na rakovinu zomrieť okolo 9000 ľudí zo 6,6 milióna tých, ktorí boli najviac vystavení radiácii. Niektoré skupiny vrátane Greenpeace však uvádzajú desaťnásobne vyššie počty.

 

Jadrovú elektráreň Černobyľ definitívne odstavili v roku 2000.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Černobyľ dostane novú pokrývku

 

Nový bezpečný sarkofág a zásobník na jadrový odpad vybudujú viac ako 20 rokov po najväčšej tragédii v histórii mierového využívania atómovej energie v jej dejisku, ukrajinskom Černobyle.

Informovala o tom dnes v Londýne Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), ktorá koordinuje financovanie projektu.

 

V zmysle v týchto dňoch podpísaného dokumentu umiestnia nad reaktorom č.4 105 metrov vysoký a 260 metrov dlhý oceľový kryt, ktorý zmontujú priamo na mieste a spustia nad terajší sarkofág, ktorý napriek úspešným stabilizačným prácam chátra. Hmotnosť nového krytu bude 18.000 ton, čo je trojnásobok váhy Eiffelovej veže v Paríži, jeho životnosť sa odhaduje na 100 rokov.

Zriadenie nového ochranného štítu si vyžiada pravdepodobne 48-52 mesiacov prác a jeho konštrukcia umožní definitívne zbúranie štvrtého reaktoru, v ktorom sa ešte stále nachádza 95 percent pôvodného nukleárneho paliva.

 

Nový sarkofág je veľmi dôležitý a jeho úspešné namontovanie je prioritnejšie ako by sa mohlo zdať. V reaktore 4 sa stále nachádza veľké množstvo jadrového paliva, ktoré by sa po zrútení pôvodného sarkofágu mohlo dostať von do atmosféry. Rozsah tragédie sa nedá predpovedať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

o následkoch havárie v Černobyle som čítal zaujímavú reportáž, v knihe Videl som peklo, autorom je maďarský žurnalista a publicista Vujity Tvrtko. tento človek navštívil rôzne nebezpečné miesta, okrem iného i mesto duchov, Pripjať. o svojich cestách potom písal v knihe, články sú doložené fotografiami.

 

Na otázku, kedy mal pri svojich cestách najväčší strach, Vujity Tvrtko povedal:

"Stáva sa mi to často. Áno, bál som sa. A som natoľko silný, že to aj priznám. Ale najväčší? Počkajte, myslím, že v Černobyle. Pri návšteve mŕtveho mesta. Podarilo sa nám s kameramanom zablúdiť, odbočili sme z určenej trasy. Vybrali sme sa podľa údajov mapy a veľkosti zamorenia, vyzbrojení maskami. Mali sme na to presne vymedzený čas. Akosi sme sa pozabudli. Vošli sme do jedného z panelových domov. Na deviatom poschodí bol otvorený byt. Všetko sme našli tak, ako to nechali jeho majitelia pri úteku. Potom sme robili nejaké zábery na streche domu a odrazu nás vyrušilo pískanie dozimetra."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problém je, že v Pripjati rádioaktivita stále kolíše. Je to ovplyvňované najmä počasím. Môžete sa nachádzať v relatívne bezpečnej zóne keď v tom zrazu sa rádioaktivita prudko zvýši (asi to priletí vetrom). Všeobecne sa treba vyhýbať zeleni, najmä machom a lišajníkom, tie sú dosť rádioaktívne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pod reaktorovou miestnostou bola nadrz plna vody, hrozilo ze sa masa, ktora horela v reaktore pretavi do tejto nadrze. To by malo za nasledok obrovsku exploziu. V jednom BBC dokumente co som pozeral hovorili o explozii co by zrovnala vsetko v oblasti o rozlohe 200 stvorcovych km (takze aj Kiev) + by sa do atmosfery dostal zvysok (stale vacsine) radiaktivneho materialu z reaktoru 4, a vsetok riadioaktivny material v reaktore 3.

Ukrajina a velka cast Bieloruska by bola neobyvatelna.

Len obet 3 ludi, ktori sa do tejto nadrze (silne kontaminovanej) potopili a vypustili ju (nikdy uz nevyplavali) zabranila tomu aby sa tak stalo, pretoze ta masa sa tam nakoniec prepalila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujímavé, o tomto som nikdy nečítal ani nepočul. Viem akurát to, že keď tam prišli hasiči hasiť reaktor, nikto im vlastne nič nepovedal, oni len videli že horí a tak hasili. To že reaktor bol príliš horúci na hasenie vodou to nevedeli. Voda pri dopade na rozžeravený reaktor sa okamžite rozložila na vodík a kyslík čo vyvolalo ďalšie výbuchy a ešte väčšiu kontamináciu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V jednom BBC dokumente co som pozeral hovorili o explozii co by zrovnala vsetko v oblasti o rozlohe 200 stvorcovych km (takze aj Kiev)

To sa mi veľmi nezda. Čo by tam mohlo spôsobiť taky vybuch?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tiež som nad tým uvažoval, Ryan.

 

nie som jadrový fyzik, možno to teda nechápem správne. myslím, že ak by sa rozžeravené jadro reaktora pretavilo do nádrže s vodou, prišlo by tam k štiepnej reťazovej reakcii podobným spôsobom, ako pri výbuchu atómovej bomby.

 

obrovská teplota jadra by najskôr rozložila vodu na atómy vodíka a kyslíka, pri čom by prišlo k štiepeniu týchto atómov v takom rozsahu, že by to vyvolalo reťazovú reakciu. postupne by to zasiahlo i rádioaktívny materiál, ktorý horel v reaktore. tým by sa uvoľnilo obrovské množstvo energie, nasledoval by atómový výbuch, ako ho poznáme z Hirošimy, len oveľa silnejší. (vzhľadom na objem jadrového paliva v reaktore)

 

v Černobyle to dopadlo svojim spôsobom šťastne, nič tam nevybuchlo, prišlo len k požiaru a následnému obrovskému úniku radiácie.

 

edit:

v Černobyle vybuchla para, ktorá sa uvoľnila pri vysokej teplote. druhý, silnejší výbuch zavinil vodík, ktory sa uvoľnil pri prehorení kovových a grafitovych častí reaktora. to poškodilo konštrukciu elektrárne. k jadrovému výbuchu však neprišlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiez to chapem tak ako Valcik, ale zatial som sa nedopracoval k tomu, ako to tam mohlo vybuchnut.

V reaktore je viac riadioaktivneho paliva ako v atomovej bombe. Chernobyl mal 4 reaktory (v predchadzajucom prispevku som sa sekol, pripadna expolizia by dostala do atmosfery obsah zvysnych 3 reaktorov).

K rozkladaniu vody na vodik a kyslik by urcite doslo, a uz len samotny objem vodika, ktory by vznikol z vodnej nadrze by musel byt ohromny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozeral som na tuto temu viacero diskusii. Či už jadrovi fyzici alebo "obyčajni" sa zhodli na tom (nezavisle od seba), že nie je fyzikalne možne, aby došlo v akejkoľvek elektrarni k jadrovemu vybuchu. Bomba vraj funguje na uplne rozdielnom principe, v reaktore niesu podmienky na to, aby k tomu došlo. Neviem, nemam to naštudovane, ale nevidim dôvod neveriť im.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja v tom tiež nemám príliš jasno, stretol som sa doteraz s rôznymi teóriami. tiež som čítal o tom, že v elektrárňach sa využíva ochudobnené palivo, ktoré je úplne odlišné od materiálu, z ktorého sa konštruujú jadrové zbrane.

 

nie celkom tomu však verím a naozaj neviem, ako je to v skutočnosti, rád by som si vypočul názor odborníka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov