Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

https://domov.sme.sk/c/22516633/sulik-treba-dbat-na-to-aby-sme-zbytocne-neposielali-firmy-do-krachu.html?ref=terazbox_sme

Sulík "Neviem úplne presne, prečo minister zdravotníctva nezverejní všetky čísla, ale videli sme ich dnes na krízovom štábe a verte mi, tie čísla sú desivé."

he..

Sulo.. Tak prečo nám ich nepovieš ty?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Počty ako také povedia veľké guľové. Ak otestujú 500 ľudí, a je z toho 50 +, je to to isté ako ked otestujú 2000 ľudí, a 200 z nich je +. Tiež zaujímavé byn boli pomery otestovaných k ventilovaným, nakazených k ventilovaným, a tak ďalej. 

osobne nemám chuť ísť sa postaviiť do štrúdle a potom ísť do uzavretej miestnosti, kde bol predtým testovaný niekto iný, kto mohol byt +. Neviem si rpedstavť, ako to chcú zabezpečiť, aby sa v odberovej miestnosti alebo v miestnosti, kde sa bude čakať na výsledky, nenakazili zdraví od choprých. A personál sa bude prezliekať po každom, či ako to zabezpečia? ked som bola na očnom, tam sa prezliekali po každom, koho pichali - a po každom neviemkoľkom museli robiť prestávku a vyžiaroť to tam UV. A to bolo prosímpekne, ked o nejakej korone nebolo ešte chyrovať. tam nás bolo asi 40 - 45, čo nás stihli takto za deň pichúť. A ako chcú odobrať vzorky od --- n*1000 ludí v jednom okrsku? To nie je ako voľby, že dojdeš, vyplníš, hodíš do obálky a do urny a komisia sa nemusí rpezliekať ani dezionfikovať. No už sa teším prevelica.

A ešte jedna driobnosť - výrobca odporúča tieto testy pre ľudí s príznakmi, nie pre ostatných. 

To sa zas matelko bude chytať za hlavu a fňukať na plačovke, ked stúpnu čísla 2 týždne po testovaní. 

A aj keby sme to tu zlikvodovali, pri voľnom pohybe cez hranice bez kontroly sa to vráti. Tak ja neviem, načo sa to všetko robí. ak máte niekto nejaké rozumné vysvetlenie, sem s ním, rada sa poučím.

osobne som nasratá, lebo 5. mám termín u sndokrinologičky, na jar mi ho zrušili lebokovid, a teraz mi ho zasa zrušia, lebo karanténa? a 6. mám termín na očnom na injekciu, na jar som mala 4 mes prestávku lebo kovid, a teraz zas, lebo karanténa? No ale už ma to vážne sere.

ešte aj fitko zatvorili, lebo kovid, aspoň dúfam, že neskrachujú, lebo je to tam fajn. 

Ničenie hospodárstva a likvidácia v priamom prenose ma totálne vytáčajú. Nespochybňujem, že je to choroba, že môže mať zlý priebeh, že može sa na to umrieť, ale sere ma aj to, že kvôli tomu sa nedostanú ľudia na potrebné vyšetrenia ohľqdom iných vážnych ochorení, nedostanú sa k liečbe, nedostanú sa k rehabilitácii po ťažkých úrazoch či po porážkach...skrátka na iné choroby sa pokojne môže umierať alebo znižovať kvalita života, tak to mala pani rpezidentka pravdu, ked vyhlásila, že budeme krajimou, kde sa ľudia nebudú báť umierať...

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

viem ze na GLOBSECu to urobili organizatori priamo na mieste, certifikovany antigenovy test so zdravotnikom.   urobis test a za pol hodinu sa vratis ci mozes ist  na akciu.

Testovaci proces nie je certifikovany, len test.  a hygiena si to moze kontrolovat ci to bezi v poriadku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

7 minutes ago, Vilma Flinstonova said:

Počty ako také povedia veľké guľové. Ak otestujú 500 ľudí, a je z toho 50 +, je to to isté ako ked otestujú 2000 ľudí, a 200 z nich je +. Tiež zaujímavé byn boli pomery otestovaných k ventilovaným, nakazených k ventilovaným, a tak ďalej.

Vilma, ved mas vzdelanie :)  To si kde nabrala takuto uvahu ?   Ak by fungovalo spravne trasovanie tak by idealne malo byt nula nakazenych pretoze testujes tych co sa nestretli zo ziadnym nakazenym.   A kedze nefunguje  tak na SLovensku mame nieco medzi 0-20 tis nakazenych co to o sebe nevedia.   Ak by nejakym zazrakom sa podarilo zvladnut logistiku  tak by sme ich nasli a zavreli do domacej karanteny.  A tym by velmi rychlo klesli cisla ludi co sa nakazia, do tyzdna by sme boli na cislach z leta (  do 50 ) .  

ake pomery otestovanych k ventilovanym ?  To ti co povie ? 

Ale inak tie cisla mas  na https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/

ma to drobny problem,  ak sa nakazis   tak na slovensku sa dostanes na test ( v pripade ak na teba pridu pri trasovani)  zhruba za 5 dni ( a mozno aj neskor),   cisla o nakazenych su teda v skutocnosti tak tyzden stare.   Dalsi problem je ze ked sa nakazis  tak do vazneho stavu sa dostanes hruba za 2 tyzdne. Preto musis davat do pomeru cisla ktore zodpovedaju danym datumom.  A na ventilaciu sa dostanes dalsi tyzden a ak zomries tak zhruba dalsi tyzden ( teda mesiac po nakazeni).  A do statistiky sa dostanes az po pitve  teda este o dalsi tyzden.

 

Ale cisla pozname ( zo sveta)   z nakazenych sa cca  u 60 percent prejavia priznaky, z  nich sa 15 percent dostane do nemocnice, 6 percent na ventilaciu  a 3 percenta zomru.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1 hour ago, alamo said:

https://domov.sme.sk/c/22516633/sulik-treba-dbat-na-to-aby-sme-zbytocne-neposielali-firmy-do-krachu.html?ref=terazbox_sme

Sulík "Neviem úplne presne, prečo minister zdravotníctva nezverejní všetky čísla, ale videli sme ich dnes na krízovom štábe a verte mi, tie čísla sú desivé."

he..

Sulo.. Tak prečo nám ich nepovieš ty?

A co by si chcel vediet ? :)   Zrejme im ukazali kolko ludi umrie a to vieme kedze to je dosledok toho kolko ludi sa uz nakazilo a ziadne opatrenia to nezmenia.  Rovnako je jasne ze sa zahltia nemocnice.  Ale nic z toho nie je tajne, vsetko si mozes odcitat z publikovanych dat.  Ziadny zazracny liek sa do mesiaca neobjavi.

To co sa MOZNO zmeni je ze ked vyskocia cisla mrtvych tak ludia zacnu brat vaznejsie doporucenia pouzivat ruska spravne, dezinfikovat si ruky a udrziavat odstup co pomoze znizit R0,

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nove Pod Lampou o plosnom testovani, kde to hodnotia ako mimoriadne odvazny experiment, pri ktorom je riziko, ze moze dopadnut aj velmi zle:   https://www.tyzden.sk/podlampou/68227/pod-lampou-o-plosnom-testovani-mame-na-odbery-dost-profesionalov-a-co-s-nakazenymi/?ref=naj

Celkom by ma zaujimala odpoved na otazku, ktora tam myslim nezaznela: ak mame k dispozicii 50 milion Eur na mesiac, ako sa daju najefektivnejsie vyuzit? Tak, ze spravim  raz za dva tyzdne plosne testovanie uplne vsetkych, alebo miesto toho zamestnam armadu trasovacov (tolko, aby si vacsinu dna od nudy rypali v nose),  aby v rekordne rychlom case nasli a poslali na poslali na otestovanie aj tie menej podozrive kontakty? 

Mozno dobra sprava : mobilita slovakov nedavno silno klesla (Richard Kollar) a uz to asi zacina byt vidiet aj na krivke nakazlivosti (growth rate), ktora zacina klesat (ja).  Tak uvidime ako sa bude vyvijat,.V CR to zatial ide do kyticiek, den pred lockdowom boli totalne natrieskane hypermarkety - ti ludia nemaju rozum.

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

efektivita nikdy nebola matovicova silna stranka, odpoved je jasna,  za mensie naklady sa dalo zlepsit trasovanie aj testovanie ale to sa  zle predava na fb.

26 minutes ago, alamo said:

 @tyso

A koľko ľudí teda umrie?

zatial cca 20x tolko ako dnes asi 2000

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

KIA stojí ..

Neprišli diely od dodávateľa lebo COVID, autá sa bez dielov vyrábať nedajú. Poslali ľudí domov.

https://www.aktuality.sk/clanok/833135/automobilka-kia-zastavila-vyrobu-dovodom-su-problemy-dodavatela/?utm_source=azet.sk&utm_medium=magaziny-top&utm_content=clanok3&utm_campaign=HP-azet-new

Presne toto sa stane aj vo VW. Vypadne jeden dodávateľ a sekne sa celý komplex. 

Takže tými polovičatými opatreniami, nezachránia ani ľudí ani ekonomiku.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja myslím, že tam niekto v tej komisii najde rozum a nebude tlačit na to plošne testovanie, pretože okrem toho, že hrozí fiasko nám pri spolahlivosti týchto testov v podmienkach zaučených učnov, v strese, unave nedodá to, čo od toho ten blázon Matovič očakáva. Takže záver bude lockdown a čoskoro sa zas vrati mobilita aj do našich hypermarketov, pred lockdownom.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

musia sa urobit dva testy po sebe, hrozi tu riziko aj toho, že sa zdravi nakazia, pri čakani, pri odbere, testy daju aj negativne vysledky, aj falosne pozitivne, nakladna operacia, ktora v nejakom momente zlyha, dalšie stresovanie ludi.

Pričom strašenie, len nie lockdown, panečku len nie lockdown opakuju svorne všetci papagaji ako o nejakej katastrofe pre ekonomiku, pričom nákladná operácia, ktorá zrejme uvalí pol miliona ludi v karantenach, kolabujúce zdravotníctvo, teda stres sa stupnuje, rozum sa vytraca a všetko sa ukulo na poslednu chvilu.

Kua, ked tu bolo 100 nakazenych nemali problem urobit lockdown, žiadna strašná katastrofa v poklese hdp ani nezamestanosti nenastala, teraz sa tu zdráhaju tieto opice urobit to, čo je nutne.

nemajú pripravené trasovanie, system nič, to tu robia študenti, tak v tomto štate sa vlastne neni čo čudovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fajn. síce správu doplňujú. otázka:
ako bude prebiehať plošné testovanie u imobilných alebo málo mobilných ľudí?
pretože aj s palicami a na vozíčkoch chodia ľudia k lekárom, občas, ale tí ľudia, keď nemusia, nechodia von... a hlavne nie do radu kamsi medzi možných nakazených ľudí postávať do radu, lebo to nezvládnu.
nielen zdravé nohy a chrbtice sú na svete.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Apropo..

To testovanie.. Kde sú scenáre, ako sa bude ďalej podľa výsledkov postupovať?

Proste dopredu pripravená "tabuľka", výsledky sú také a také.. Následné opatrenia budú vypadať tak a tak.. Automaticky..

 Nič také som nepočul.. Takže dumať čo robiť ďalej, sa bude nad výsledkami testov?

@game

To asi vyriešia rozšíreným zákazom vychádzania.

Veľmi Matelkovské riešenie, kto nemôže chodiť, tomu chodiť von zakážeme úplne a vec je vybavená.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3 minutes ago, game said:

fajn. síce správu doplňujú. otázka:
ako bude prebiehať plošné testovanie u imobilných alebo málo mobilných ľudí?
pretože aj s palicami a na vozíčkoch chodia ľudia k lekárom, občas, ale tí ľudia, keď nemusia, nechodia von... a hlavne nie do radu kamsi medzi možných nakazených ľudí postávať do radu, lebo to nezvládnu.
nielen zdravé nohy a chrbtice sú na svete.

maju aj mobilne testovacie jednotky, v takom pripade pridu za nimi.    Ale uvidime v nedelu ako to dopadlo, testovacieho kralika si nastastie vytiahla Orava.

3 minutes ago, alamo said:

Apropo..

To testovanie.. Kde sú scenáre, ako sa bude ďalej podľa výsledkov postupovať.  Nič také som nepočul.. Takže dumať čo robiť ďalej, sa bude nad výsledkami testov?

A comu si teraz nerozumel ?,   si pozitivny  sedis doma v karantene. SI negativny, tak mozes do roboty.   Ake ine vysledky ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.. čo mi znovu evokuje otázku, ktorú už tu kdesi položila Vilma:
ako sa budú členovia mobilnej testovacej jednotky dezinfikovať? pred každým domovom sa ostriekajú, prezlečú, natiahnu nové návleky a rukavice a rúšky?
alebo dovlečú do domov a bytov, ktoré boli doteraz uchránené samotnými menej mobilnými obyvateľmi, coronu?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tymto ale stráceme čas, dva tyzdne bude covid stupat popri ich lokalnom, celoplošnom testovani s pochybným výsledkom ako to celé dopadne. Pričom sme sa dostali už k číslam, kde každy den čo pobiehajú nakazení tak sposobí ďalšie straty aj na životoch.

Pričom tieto testy nedokážu identifikovať asymp.prenášačov, preto sa to musí opakovať. Pandemická komisia im odporučila okamžitý lockdown ansolútny alebo tvrdý. To neurobili a teda ide sa experimentovat ešte minimalne 3 tyždne.

  • No neviem, neviem 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 minútami, game napísal:

.. čo mi znovu evokuje otázku, ktorú už tu kdesi položila Vilma:
ako sa budú členovia mobilnej testovacej jednotky dezinfikovať? pred každým domovom sa ostriekajú, prezlečú, natiahnu nové návleky a rukavice a rúšky?
alebo dovlečú do domov a bytov, ktoré boli doteraz uchránené samotnými menej mobilnými obyvateľmi, coronu?

https://www.cas.sk/clanok/1041676/testovanie-robi-starostovi-mokroluhu-vrasky-obec-nema-moznost-zabezpecit-aby-sa-ludia-nenakazili/

  • No neviem, neviem 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

Ako povedal robopol, tie testy nie sú dokonalé, rozhodne neodhalia a nestiahnu z obehu úplne každého prenášača.

Dajú iba nejaký presnejší odhad situácie.

A na základe toho odhadu, koľko je kde nakazených, by sa dali prijať cielenejšie opatrenia.

Lenže.. Zdá sa že tu čosi ktosi, zase niekto zmatlovičil..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

11 minutes ago, game said:

.. čo mi znovu evokuje otázku, ktorú už tu kdesi položila Vilma:
ako sa budú členovia mobilnej testovacej jednotky dezinfikovať? pred každým domovom sa ostriekajú, prezlečú, natiahnu nové návleky a rukavice a rúšky?
alebo dovlečú do domov a bytov, ktoré boli doteraz uchránené samotnými menej mobilnými obyvateľmi, coronu?

to uz netusim :),   ale realne sa mi to nezda rizikove,  staci postriekat rukavice.  Ale uvidime.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

realne sa može stať a to sa aj stane, že neuvidia, či im tieto plošne testovania pomahajú (nevedia kontrolovat karanteny účinne), lebo tu budú pribúdať prípady z minulosti, zároveň sa len môžeme realne posunuť o mesiac dozadu, alebo 6 tyzdnov, čo pri troch tyzdnoch testovania a experimentovania sa dostaneme niekde max 1 mesiac dozadu, za toto to stoji? Nebude to stačiť a čo potom urobí tento šašo Matovič? pokrčí plecami a povie tak lock down, no parada.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Just now, alamo said:

@tyso

Ako povedal robopol, tie testy nie sú dokonalé, rozhodne neodhalia a nestuahnu úplne každého prenášača.

A na základe toho odhadu, koľko je kde nakazených, by sa dali prijať cielenejšie opatrenia.

Lenže.. Zdá sa že tu čosi ktosi, zase niekto zmatlovičil..

alamo, na to plosne testovanie nesluzi.  Ake cielenejsie opatrenia ?  Hladame nakazenych, nic viac.   Okrem toho sa mozno nieco dozvieme ale to bude skor hodnotenie testov.   Jasne,, matovic je saso ale skusme sa drzat reality.  Ak sa mylime a testovanie sa da logisticky zvladnut a nebudeme mat desiatky tisic falosne pozitivnych, tak  realne to vie pomoct.  Je to v podstate ideal testovaci.    Pochybnosti su  najprv na to ci to je skutocne domyslene do malickosti a to uvidime tento vikend.   A druha je ci sa to materialne zabezpecit na celom slovensku ( pretoze dojdu vojaci, obleky aj cistiace prostriedky :)  ) 

A potom su pochybnosti ci neboli ovela lacnejsie moznosti na dosiahnutie vacsieho efektu.    Ale to uz je jedno, akcia je spustena.  Bude stat stovky milionov ( za ludi a material, testy su len malou castou )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

Je to presne ten typ testov, ktoré chcel Matovič na jar nahádzať do Dunaja..

 https://www.webnoviny.sk/vzdravotnictve/ako-vidia-celoplosne-testovanie-na-covid-19-odbornici-plan-vlady-ma-limity/

Epidemiologička Alexandra Bražinová vidí v nápade niekoľko problémov. Ide najmä o nižšiu citlivosť antigénových testov v porovnaní s PCR testami a teda aj množstvo falošne negatívnych osôb, ktoré testy neodhalia.

„Ak je cieľom takéhoto plošného testovania ,vychytať‘ všetkých pozitívnych, toto sa nepodarí,“ myslí si epidemiologička. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov