Jump to content

alamo
 Share

Recommended Posts

o zika víruse sme tu už pred časom písali - v téme o iných epidémiách:

https://www.freespace.sk/tema/5919-tie%C5%BE-epid%C3%A9mia/?do=findComment&comment=233564 ...:

ale je tu ďalšia epidémia horúčky zika, a táto závažne postihuje novorodencov, spôsobuje ju vírus.

 

objavila sa prenosom z opíc komármi, pochádza z južnej Afriky, odtiaľ sa rozšírila do Ázie a južnej Ameriky - choroba spôsobuje zlyhanie imunitného systému,

v Brazílii zasiahla  viac než 84-tisíc ľudí, prejavuje sa len ako horúčka či vyrážky. U niektorých infikovaných jedincov sa choroba dokonca vôbec neprejaví.


čo neznie tak nebezpečne ...
ale čo je nebezpečnejšie, sa objavilo u novorodencov - prudko stúpol počet prípadov mikrocefálie u novonarodených detí
 
 

stále je to veľký problém v Brazílii, majú podľa posledných správ okolo už vyše  4000 prípadov novorodencov s mikrocefáliou.

Link to comment
Share on other sites

alamo, už som ti to tuším raz písal. keď zakladáš tému, tak skús niečo o tom napísať, tvoj príspevok obsahovo ani len nenaznačuje nič spoločné s názvom témy, človek sa nemá čoho chytiť, maximálne tak odkazu na nejakého osla. Mňa osobne takáto spotvorená téma nikdy nezaujme, aj keď diskusia o tomto víruse by mohla byť zaujímavá.

Link to comment
Share on other sites

zika je na vzostupe a rodí sa stále viac detí s mikrocefáliou.

problém je, že dospelí môžu byť nakazení bez toho, aby tomu venovali pozornosť, alebo sa príznaky objavia až po mesiacoch strávených v krajinách ohrozených zika vírusom. príznaky sú zvyčajne vyrážky a mierna teplota, ktorá za pár dní pominie sama od seba.

 

za posledné 2 mesiace ohlásili z 23 krajín sveta miestne nákazy zika vírusom - podľa údajov k 19. januáru 2016:

 

Južná Amerika:                Bolívia, Brazília, Ecuador, Franc. Guyana, Guyana, Kolumbia, Paraguay, Suriname, Venezuela;

Stredná Amerika:             El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexiko, Panama;

Karibská oblasť:               Barbados, Guadeloupe, Haiti, Martinique, Puerto Rico, Saint Martin;

Oblasť Tichého oceánu:  ostrovy Samoa

ostatné:                           Thajsko a Kapverdy

 

mapa krajín, ktoré za posledných 9 mesiacov registrovali zika vírus:

 

post-3-0-29116400-1454082975.jpg

http://index.hu/tudomany/egeszseg/2016/01/28/antsz_magyarorszagra_kis_bejuthat_a_kisfejuseget_okozo_zikavirus/

Link to comment
Share on other sites

Potenciálne nebezpečenstvo nakazenia je v tom, či Zika vírus po nakazení zostáva v tele po zvyšok života, ako napríklad HPV,  alebo HIV vírus. Bohužiaľ, nikde som sa o tom nič nedočítal. Tak dúfajme, že nie, inak by bola budúca generácia, generáciou mikrocefalov. Po každej takejto správe zisťujeme, ako ľahko sme zraniteľní. Nakoniec sa vždy ukáže, že to až také vážne nie je. No, ak by to raz bolo... V budúcnosti dopadne na Zem asteroid, ktorí zničí vyššie formy života. Možno za 10 miliónov rokov, možno o sto rokov. Človek nie je evolučne nastavený na takéto nebezpečenstvo, dokáže reagovať iba na bezprostredné ohrozenie, ostatné ignoruje. Ukázalo sa to aj na poslednom ekologickom summite vo Francúzku. Riešime iba to, čo je práve aktuálne a veríme vo vlastné sily. Doteraz nám šťastie prialo, inak by sme tu už neboli.

Link to comment
Share on other sites

na očkovacej látke sa pracuje, sľubujú, že do konca roka bude. /je o tom plno článkov kdekade po nete/

 

problém okrem toho, čo napísal Tono, sú letné OH v Brazílii za dverami.

Brazília intenzívne pracuje už teraz na likvidovaní a masívnych postrekoch na komáre, ale už sa ozvali prvé hlasy "necestovať do Brazílie".

 

bude to šialené. OH sú masívna príliš drahá akcia, krajina je zadlžená už teraz, štadióny pomaly finišujú a zháňajú peniaze na dostavby,

státisíce ľudí, cestovný ruch, a na takéto akcie chodia ľudia maximálne párkrát za život, a za zábavou ... nie len sedieť na tribúnach. a Brazília je krajina, kde o zábavu nie je a  nebude núdza ... mladí ľudia sa vždy budú schádzať a budú sa aj páriť, to je tak a ináč nebude nikdy, kým svet svetom je.

len treba zabrániť narodeniu detičiek s mikrocefáliou ...

 

dovtedy treba vyhubiť komáre, maximálne zvýšiť povedomie o existencii sexu s ochranou, sledovať príznaky, a intenzívne pracovať na vakcíne.

Link to comment
Share on other sites

Game

 

 

Nejako sa tie možnosti cestovania scvrkávajú. Buď sú na vine komáre, alebo teroristi. Dokonca aj toho snehu je tento rok pomenej. Asi si budeme musieť nájsť nejaké náhradné aktivity.

Link to comment
Share on other sites

musím off topic, na toto musím, to sa žiada, aj keď je to vážna téma:

 

... napríklad sexovať doma ...  :wooops: 

 

---

 

a teraz vážne:

objavili sa informácie, že pri prepuknutí choroby okrem už známych príznakov nastáva aj ochrnutie svalstva.
zaznamenali viacero prípadov z krajín, kde vírus zika útočí.

prvý prípad zaznamenala aj Kanada a USA. 

Link to comment
Share on other sites

game

 

Malária (komáre) zabijú 660 000 ľudí ročne. Ak dobre počítam, je to 64 miliónov ľudí od 1918, teda konca prvej svetovej vojny. Prvá svetová vojna si „vyžiadala“ 10 miliónov obetí na fronte a 7 miliónov civilného obyvateľstva. 2 svetová vojna 47 miliónov. Holokaust asi 6 miliónov. Počet obetí útoku žralokov je na svete asi 6 ročne. Film Čeluste si nezaslúžil takú popularitu. Mali natočiť horor „Ciciaky“. Komáre by si to zaslúžili ďaleko viac, ako úbohé žraloky, končiace väčšinou na tanieroch ázijských gurmánov. Ale chápem to, úbohý komár by asi neprešiel cez casting filmových producentov. Vojenský hrdinovia a žraloky sú pre médiá atraktívnejšie..

Link to comment
Share on other sites

ale áno, to sú známe fakty a známe čísla.
veľakrát som písala môj názor v témach o vojnách a spol., za čo považujem vojny a šialenú zbytočnú smrť hotových dospelých cítiacich ľudí, čím sofistikovanješie vojny, tým viac... tým nehovorím ešte o deťoch a všetkom okolo. všetko je kdesi tu, a áno, vieme o tom.
 

a malária, a ešte kdečo iné a ďalšie, Anopheles je jeden z mojich strašiakov od detstva, odkedy som o ňom prvýkrát čítala. ročne je nakazených okolo 300 -500 mil. osôb, z toho asi 1 - 3 milióny umierajú. infikované komáre majú extra radi tehotné ženy - výsledkom sú mŕtvo narodené deti, potratené plody, vysoká detská úmrtnosť.

to sú fakty.

 

zika je terajší fakt ... nebezpečný pre svoje vlastnosti, ktoré si ty sám tam vyššie opísal. pohľad na rodičov s malými detičkami narodenými s mikrocefáliou je dosť zlý. hodne zlý. a pohľad na tie deti ešte horší.

prakticky bez výnimky ľudia, ktorých nakazil komár prenášajúci vírus zika, privádzajú na svet deti s mikrocefáliou.

to je predčasné ukončenia rastu mozgu a zakrnenie mozgu detí v prenatálnom vývoji. len v Brazílii je to od roku 2014 takmer 4500 detí, pričom v roku 2014 to bolo "len" 150

 

keď sa k tomu potvrdí skutočnosť ochrnutie svalov, a nadchádzajúce olympijské hry, bude to dosť zlé.
 

Link to comment
Share on other sites

Náhodou, komáre budú nakoniec možno aj hrdinami. V labákoch chovajú tých "dobrých", ktorí budú tých "zlých" ničiť. Tak s tým hororom by som ešte počkala :D

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Game

 

Narodila sa mi nedávno zdravá vnučka, ale prognózy neboli dobré. Chápem to, čo píšeš. Som muž, ale viem si predstaviť tie obavy matky, ktorej rastie plod v jej tele. Žena túži po tom, aby bolo dieťa zdravé, začlenilo sa do spoločnosti bez handicapu telesného, alebo duševného postihnutia. Hľadať vinníka v prípade dieťaťa postihnutého microcefalitídou z dôvodu jedného uštipnutia komárom je nespravodlivé. Ale nespravodlivé voči komu, Bohu, prírode? Jediné, čo je v našej moci, je prijať medzi seba takto postihnutých ľudí tak, ako seba samých. 

Link to comment
Share on other sites

Jediné, čo je v našej moci, je prijať medzi seba takto postihnutých ľudí tak, ako seba samých.

a milióny ekonomických migrantov k tomu, aby sa starali o postihnutých..

 

a ten kto je zdravý a nepostihnutý, bude pracovať 12 hodín denne, a platiť 90% dane s príjmu, aby ten nával humanizmu zacvakal

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://svet.sme.sk/c/20087027/spanielsko-potvrdilo-virus-zika-u-tehotnej-zeny-prvej-v-europe.html?ref=trz

Španielsko potvrdilo vírus zika u tehotnej ženy. Prvej v Európe

Rezort zdravotníctva sa domnieva, že žena sa nakazila počas svojho pobytu v Kolumbii.

 

ak sa podľa všetkého zmutovaný kmeň vírusu , k čomu došlo pri peskoku z afriky na juhoamerickej kontinent, vráti nazad do afriky..

nízka úroveň zdravotníctva + vysoká pôrodnosť..

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

WHO pred pár dňami varovala, že Guillain-Barrého syndróm (GBS), čo je neurologická porucha pričítaná vírusu zika, má vzostupnú tendenciu v krajinách Latinskej Ameriky: Brazília, Kolumbia, Salvador, Surinam a Venezuela.
Kolumbia nahlásila takmer 32 000 prípadov nákazy vírusom zika, z toho bolo nakazených viac než 5000 tehotných žien.
Brazília má 4300 prípadov podozrivých na mikrocefáliu - súvislosť so zikou bola do piatku dokázaná pri 41 prípadoch.

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/69322/vir-zika-ma-v-kolumbii-uz-pres-5000-tehotnych-zen.html

Link to comment
Share on other sites

Objavili sa úvahy, že by možno bolo dobré, keby sa zrealizovala genocída moskytov. Moskyty robia iba škody, ale ešte zatiaľ sa nevie aké silné je ich postavenie v potravinovom reťazci (analógia o ostrove s húsenicami a mačkami).

 

Zika môže výrazne ovplyvniť demografický rast. V Afrike by sa jej darilo. Nie som humanista, tak poviem, že Afrike by mohla vyriešiť neriešiteľným problém s nekontrolovateľným množením. Podľa prognóz do konca tohto storočia časovaná bomba v Afrike vybuchne a problém bude mať celý svet.

Link to comment
Share on other sites

S tym regulovanim by sme asi mali prestat, lebo ani jeden krat podobny "zlepsovak" nemal pozitivne ucinky.

 

A v Afrike by bol tiez problem, lebo by sa tam rodilo deti s postihnutim neurekom, ale fakt je ten, ze doteraz nebola jednoznacne preukazane, ze zika je pricinou toho postihnutia. 

Link to comment
Share on other sites

celkom dobrý titulok

pripúšťam, že na Slovensku zika problém nemusí byť

teda.. až do chvíle, kým sa v "smetiach" neobjaví titulok

"Jeden černoško zo zakrpatenou hlavou do každej slovenskej rodiny.. povinné kvóty na adopcie"

a podtitulom

"my sme predsa bohatý svet, je naša povinnosť, pomáhať trpiacim"

až potom začnem hystericky jačať

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hlavna sa to dobre mediane predava, tak netreba mat v "predstavivosti" nasich "odbornikov" v mediach ziadne eticke hranice...

 

 

 

Souvislost viru zika s mikrocefalií ale zpochybnil Pavel Calda z gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Zdůraznil, že za 70 let od objevu viru v Ugandě se nic takového nevyskytlo. Údaje z Brazílie přitom nepovažuje za dostatečné.

„Metodika zjišťování je problematická,“ poukázal s tím, že v řadě případů se ukáže, že domnělá mikrocefalie ve skutečnosti tímto postižením není. Za důkaz nepovažuje ani přítomnost viru v plodové vodě. „I když přítomnost viru v plodové vodě byla zjištěna, neznamená to, že je příčinná souvislost mezi infekcí viru zika a mikrocefalií,“ podotkl Pavel Calda.

Ani Roman Prymula si není přímou souvislostí ziky a mikrocefalie jist. Upozornil, že se objevily informace, že na zastavení vývoje mozku u plodů v Brazílii se spolupodílí insekticid přidávaný v posledních dvou letech do pitné vody, aby likvidoval larvy komárů a další parazity. „To koliduje s obdobím, kdy se začaly tyto případy vyskytovat,“ poznamenal vakcinolog. V případě, že by souvislost s insekticidem skutečně byla, nemuseli by se ani nakažení Evropané po návratu ničeho obávat.

 

 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1705765-virus-zika-se-objevil-v-cesku

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

možno by to pasovalo inam ... ale tu tomu bude dobre, je to o zike.

 

hrozné ovšem je, že rovnakí a tí istí ľudia na internete zasvätene šíria cez totie internety poplašňáky  o očkovaní vlastných deciek a veria bludom o tom, že očkovanie spôsobuje autizmus a ďalším idiotským nezmyslom ... tam čuduj sa svete paranoia účinkuje naopak.

 

post-3-0-47495600-1457617003.jpg

http://www.emimino.cz/diskuse/virus-zika-a-maso-253103/

 

samozřejmě, milá matko. to proto, že ve Švýcarsku má komář Aedes aegypti líheň, a leží v subtropech.

Link to comment
Share on other sites

pokiaľ ide o ľudí, sa nečudujem už ničomu. vlastne ... resp. sa stále občas čudujem, ale to je moja chyba. vždy nanovo ma udivujú.

 

 

takže zika ...

je podľa posledných zistení zrejme nebezpečnejšia, než sa myslelo. podľa posledných zistení WHO vyhlásila a konštatovala,

že vírus sa oproti doterajším predpokladom častejšie prenáša sexuálnym stykom.

 

Podľa vyhlásenia šéfky WHO Margaret Chanovej je však jasné, že vírus môže poškodiť aj placentu alebo nervový systém. „Mikrocefália je len jednou z rôznych možných anomálií," vyhlásila Chanová.

 

Dôvodom na obavy je podľa nej navyše aj to, že pôvodca choroby sa môže prenášať pohlavným stykom častejšie, než sa doteraz predpokladalo. „To je alarmujúce," povedala Chanová.

WHO z dôvodu rozšíreniu vírusu Zika predovšetkým v Brazílii vyhlásila pred piatimi týždňami celosvetový stav núdze. Výskyt vírusu, ktorý prenáša primárne komár druhu Aedes aegypti, bol doteraz potvrdený vo viac ako 50 krajinách sveta.

Prípady prenosu sexuálnou cestou z muža na ženu boli v poslednej dobe zaznamenané napríklad v USA alebo vo Francúzsku.

 

WHO vyzvala na bezodkladné preskúmanie rôznych kmeňov vírusu Zika a vyhlásila, že zdravotnícke služby v postihnutých oblastiach by mali byť pripravené na potenciálny rast početnosti prípadov neurologických príznakov alebo vrodených deformácií. „Môžeme očakávať viac prípadov a ďalšie geografické šírenie," povedala Chanová na brífingu s novinármi.

 

Vírus Zika, proti ktorému zatiaľ neexistuje liek, je okrem mikrocefálie spájaný aj s ďalším neurologickým ochorením – takzvaným Guillain-Barrého syndrómom, ktorý sa prejavuje obrnou svalstva. V súvislosti s epidémiou Ziky v Latinskej Amerike zaznamenali niektoré krajiny zvýšený výskyt tohto inak vzácneho ochorenia.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/386139-virus-zika-je-pre-tehotne-nebezpecnejsi-nez-sa-myslelo/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

 • Similar Content

  • slimak
   By slimak
   Zaujimave. V karantene su mesta. Za sest dni chcu postavit nemocnicu. Ludia tam odpadavaju ako muchy.
    
    
   Delnici dostali trojnasobny plat. Ze prijmu tisic lidi na jednou, zvladali to tak rychle v koncentrakoch?
  • game
   By game
   šuškalo sa už peknú chvíľu, je to vonku....

   prvýkrát v živote som to kedysi v praveku čítala o HIV.... aj vy?

   Ako je to so vznikom koronavírusu - koniec článku je krásny. konšpirácie sú konšpirácie, dokonca niektoré dômyselné, ale vyložená lož sa k tomu priveľmi nehodí.... pri SARS nám nikto nenútil Tamiflu za hrozby vysokých pokút, že, pán Kirschner :)

   Kdo stojí za vnikem koronaviru 2019-nCoV

    
  • Vilma Flinstonova
   By Vilma Flinstonova
   nechcelo sa mi to, ale vidím, že o žltačke - hepatitíde tu nič nie je. 
    
   je všeobecne známe, že existuje niekoľko typov tohto ochorenia. A - G.
   ja sa tu povenujem hepatitíde typu E.
    
    
   Hepatitída E Názov ochoreniaVírusová hepatitída E (Infekčný vírusový zápal pečene typu E, žltačka typu E, Hepatitis E)
   Charakteristika Vírusová hepatitída typu E je prenosné, infekčné ochorenie pečene, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy E (HEV). Infekcia je u nás najčastejšie importovaná z endemických oblastí vzhľadom k nárastu turistiky. Patrí k tzv. chorobám špinavých rúk.
   Pôvodca ochorenia Vírus hepatitídy E (HEV), čeľaď Hepeviridae (v staršej literatúre Caliciviridae), rod Hepevirus. Je to RNA vírus, ktorý má štyri genotypy – 1, 2, 3 a 4.
   Genotypy 1 a 2 infikujú len ľudí a sú často spojené s rozsiahlymi epidémiami v krajinách, v ktorých je nízky hygienický štandard alebo sa v dôsledku živelných katastrof hygienický štandard znížil.
   Genotypy 3 a 4 spôsobujú infekcie u ľudí, ošípaných a iných živočíšnych druhov (môžu mať charakter zoonózy) a sú zodpovedné za ochorenia nielen v rozvojových, ale aj v priemyselne vyspelých krajinách vrátane SR.
   Vírus je odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Spoľahlivo ho ničí autoklávovanie. Z oxidačných činidiel sú účinné najmä chlórové dezinfekčné preparáty. Vírus je však rezistentný voči pôsobeniu chlóru v koncentráciách, ktoré sa používajú pre prípravu pitnej vody. Ďalej je účinná kyselina peroctová; z aldehydových činidiel glutaraldehyd alebo formaldehyd.
   Klinický obrazInkubačná doba sa pohybuje od 14 do 70 dní, s priemerom 40 dní.
   Prenos vírusu hepatitídy E je najčastejšie fekálno-orálnou cestou, cez ústa do tráviaceho traktu a krvou do pečene, odtiaľ do tráviaceho systému, z ktorého sa vylučuje stolicou počas troch až siedmych týždňov. Začiatok vylučovania vírusu stolicou je tesne pred nástupom klinických príznakov.
   Zdroj infekciestolica infikovaného človeka, mäso a produkty infikovaných zvierat (prenos zo zvieraťa na človeka – charakter zoonózy), voda a potraviny (fekálne kontaminované), transfúzia infikovaných krvných produktov, infikovaná tehotná žena (vertikálny prenos na jej plod), Príznaky a symptómy ochoreniaAsymptomaticky priebeh – u 30 až 50 % infikovaných. Boli dokázané aj asymptomaticky prebiehajúce reinfekcie. Akútny priebeh – u hepatitídy E je podobný klinickému obrazu  vírusovej hepatitídy A, len symptómy hepatitídy E sú výraznejšie, priebeh ochorenia je ťažší a zlyhanie pečene je častejšie ako u hepatitídy A. Typické príznaky súchrípkové (bolesti hlavy, horúčka, únava, nádcha, zápal spojoviek), kĺbové (opuch a bolesti viacerých kĺbov, hlavne drobných), gastrointestinálne (nevoľnosť, zvracanie, nauzea, nechutenstvo, zväčšenie pečene, bolesti brucha a žltačka), Chronický  priebeh – u ťažko  imunodeficientných  pacientov  (najmä  po  transplantácii) môže hepatitída E vyústiť do chronickej infekcie s  fibrózou a  cirhózou pečene. U imunokompetentných osôb infekcia do chronického štádia neprechádza. Fulminantný priebeh  - sa prejavuje ako akútne zlyhanie pečene, čo môže viesť až k úmrtiu. Ťažký priebeh sa pripisuje generalizovanej autoimunitnej reakcii. Najnebezpečnejšia je infekcia v gravidite, kedy letalita pri nákaze v treťom trimestri dosahuje až 20 %, kým u ostatnej populácie sa letalita pohybuje medzi 0,5 - 4 %. Boli pozorované rozdiely pri infekcii rôznymi genotypmi.
   Genotyp 1 – najvyššia incidencia u ľudí medzi 15 – 35 rokom života s letalitou 1 %. Genotyp 3 a 4 – častejšie u starších ľudí (> 60 rokov, najmä v Japonsku), letalita 5 - 10 %. TerapiaZatiaľ neexistuje žiadna účinná špecifická antivírusová liečba hepatitídy E, ktorá by zmenila jej priebeh. Drvivá väčšina pacientov s hepatitídou sa zotaví spontánne a hospitalizácia nie je nutná. Fulminantná forma hepatitídy si však jednoznačne hospitalizáciu vyžaduje.
   Liečba akútnej infekčnej hepatitídy typu E je symptomatická a podporná, zahŕňa :
   režimové opatrenia – pokoj na lôžku väčšinou na infekčnom oddelení, pokoj nemusí byť absolútny diéta – v prvých dňoch sacharidová, s dočasným vylúčením mastných jedál, neskôr po odznení zažívacích problémov sa pridávajú aj bielkoviny. medikamentylátky na podporu funkcie pečene, tzv. hepatoprotektíva vitamíny skupiny B, vitamíny C a K, kortikosteroidy, len v závažných prípadoch s rizikom rozvoja pečeňovej kómy, PrognózaInfekcia neprechádza do chronického štádia, z  hepatitídy E sa vylieči 98 % pacientov.
   Boli pozorované rozdiely pri infekcii rôznymi genotypmi.
   Nebezpečný je fulminantný priebeh u tehotných žien s úmrtnosťou až 20%, najmä v poslednom trimestri. Pravdepodobným vysvetlením tohto stavu je podobnosť medzi vírusovými  a fetálnymi antigénmi ako aj fakt, že každé tehotenstvo je sprevádzané fyziologickou imunosupresiou, ktorá je nutná na to, aby imunitný systém matky toleroval antigény plodu. Tehotné ženy by aj z tohto dôvodu nemali cestovať do oblastí, kde sa hepatitída E endemicky vyskytuje.
   Geografický výskytHepatitída E sa vyskytuje na celom svete vo forme sporadických prípadov, ale aj vo forme rozsiahlych epidémií, najviac v Indii, Barme, Iráne, Bangladéši, Nepále, Pakistane, v bývalých stredoázijských republikách ZSSR, v Alžírsku, Líbyi, Somálsku, Mexiku, Indonézii, Číne i inde. Väčšinou šlo o epidémie v súvislosti s povodňami, pri ktorých došlo k fekálnej kontaminácii vodných zdrojov a vodovodných sietí.
   Podľa informácií WHO sa každý rok vírusom hepatitídy E infikuje 20 miliónov ľudí. Z  nich až 3,5 milióna má priebeh akútnej hepatitídy typu E a 70 tisíc z nich na hepatitídu typu E zomrie, najmä pri infekcii genotypom 1 a 2. Až 65% všetkých úmrtí na hepatitídu typu E sa vyskytuje v oblastiach južnej a východnej Ázie, kde dosahuje séroprevalencia až 25%. V Egypte je 50% obyvateľov nad päť rokov veku pozitívnych na protilátky voči vírusu hepatitídy typu E.
   Výskyt jednotlivých podtypov – genotypov HEV vo svete :
   Podtyp vtáčej hepatitídy E. (AHEV) Podtyp vírusu hepatitídy E izolovaný od Rhesus Podtyp vírusu hepatitídy E 1 (HEV-1) Genotyp 1 izolovaný v Barme, vyskytuje sa v tropických a subtropických oblastiach Ázie a Afriky Podtyp vírusu hepatitídy E 2 (HEV-2) Genotyp 2 izolovaný v Mexiku, vyskytuje sa v Mexiku, Strednej a Južnej Amerike a v Afrike Podtyp vírusu hepatitídy E izolovaný v Mjanmarsku Podtyp vírusu hepatitídy E izolovaný v Pakistane Podtyp vírusu hepatitídy E 3 (HEV-3) Genotyp 3 vyskytujúci sa celosvetovo Podtyp vírusu hepatitídy E 4 (HEV-4) Genotyp 4 vyskytujúci sa najmä v Ázii (Čína) Podtyp vírusu hepatitídy E ošípaných (PHEV) Podtyp vírusu hepatitídy E veľká pečeň a slezina (BLSV) PrevenciaK základným opatreniam pre prevenciu nákazy patrí:
   dodržiavanie zásad osobnej hygieny a hygieny prostredia, zabezpečovanie zásobovania pitnou vodou - ochrana vodných zdrojov a zásobární, ochrana potravín pred kontamináciou, správna likvidácia ľudských fekálií, dostatočná tepelná úprava mäsa. Prevencia spočíva v očkovaní rizikových osôb (gravidné ženy, imunodeficientní pacienti, cestovatelia) a v dôslednom dodržiavaní hygienických zásah v endemických oblastiach výskytu hepatitídy E.
   Očkovanie sa paušálne v praxi nepoužíva, ale boli uskutočnené štúdie jeho účinnosti. Očkovaniu sa podrobili osoby v rizikových oblastiach (vojaci). Očkovanie sa vykonáva troma dávkami rekombinantnej vakcíny. Už 14 dní po podaní poslednej dávky má vakcína ochranný účinok.
   Laboratórna diagnostikaDiagnostika hepatitídy E je založená na dôkaze protilátok tried IgG a IgM anti-HEV metódou enzýmovej imunoanalýzy (CMIA, ELISA, ELFA). Na základe rôznych štúdií sa odhaduje, že anti-HEV IgM protilátky je možné zistiť 3 – 4 týždne po infekcii a sú dokázateľné spravidla až 3 mesiace. Tvorba anti HEV IgG protilátok nastupuje krátko po objavení sa protilátok triedy IgM, s vrcholom tvorby o niekoľko týždňov neskôr a sú zistiteľné dlhodobo (mesiace až roky po infekcii). V diagnostike sa používa i metóda imunoblotu na stanovenie protilátok triedy IgG aj IgM. Nadstavbová diagnostika využíva molekulárno-biologické metódy (dôkaz HEV RNA), používaná je najmä na epidemiologické štúdie výskytu a cirkulácie jednotlivých genotypov vírusu hepatitídy E v populácii.
   Biologické vzorky, odber biologického materiálu a transport do laboratóriaNa analýzu prítomnosti protilátok anti HEV sa odoberá krv v množstve 5 – 7 ml do odberovej súpravy určenej na odber a transport krvi s aktivátorom zrážania (krv na sérológiu). Do dvoch hodín sa môže krv skladovať a prepravovať pri teplote 18 - 23˚C. Ak skladovanie a transport budú trvať dlhší čas, vzorka sa musí uložiť a prepravovať pri teplote 2 - 8˚C (teplota v chladničke). Ak je doba potrebná na uloženie vzorky dlhšia, musí sa krv po zrazení scentrifugovať, oddeliť sérum od krvnej zrazeniny a v sterilnej skúmavke prepravovať iba sérum. Skúmavka musí byť správne označená. Ak je vzorka séra zmrazená, musí sa táto skutočnosť vyznačiť na žiadanke a vzorka musí byť prepravovaná v zmrazenom stave po celú dobu transportu. 
   Literatúrahttp://primar.sme.sk/c/5138944/zltacku-si-mozete-doniest-ako-nezelany-suvenir.html#ixzz2H0vklP84 www.who.int/mediacentre/factsheets/fs280/en/ http://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis_E AutorRNDr. Daniela Hučková, MUDr. Daniela Rovná,
   http://old.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/hepatitida-e
    
   A teraz prečo ma to zaujíma. Nuž, u nás v práci tento milý vírus HEV šarapatil a nejaký kolega to má. neviem, ktorý, lebo ja som asi 10 dní nechodila do práce, ale v pondelok tam už idem, tak to z kolegov vytiahnem. Túto správu mi napísala vedúca. 6e to má inkubačnú dobu až do nejakých 70 dní, som si vyhľadala, ale neskôr mi to kamarát lekár aj potvrdil. Samozrejme, ked som si šla ukončiť PN-ku, som sa na to aj spýtala. Zaujímalo a zaujíma ma, ako je to s kontaktom s inými, a aké mám ja urobiť opatrenia. A dostalo sa mi odpovede, že ak hygiena uzná za vhodné, predvolá si osoby, ktoré usúdi, že si treba predvolať. A vraj si mám umývať ruky a dodržiavať hygienické zásady.  To sú veci, ktoré sú äúplne samozrejmé aj keby tam žiadna protivná choroba nebola.
   Pamätám sa, že ked kedysi na strednej dostala spolužiačka žltačku (to bol typ A, ale vraj tieto 2 typy sú si podobné), prišiel do našej triedy lekár a všetkých nás zaočkoval, a tí, čo neboli v škole alebo boli nejakí nakapatí, prišli sa zaočkovať neskôr na stredisko. A o pár dní všwetkých na 1 deň obšťastnili voľnom a celú školu komplet vystriekali. Dnes sa na to serie, mohla by tam byť hoci aj ebola.
   V robote vraj dostali také inštrukcie, že si majú umývať ruky so špeciálnym mydlom, ktoré tam dostali, a máme každý v kuchynke používať svoj riad. A obmedziť kontakt s malými deťmi a tehotnými ženami. na ako dlho a čo konkrétne robiť, to som sa nedozvedela.
   A tak som sa teda obrátila na môjho kamaráta doktora, a ten mi povedal, čo som si aj myslela, hoci som dúfala, že mi moje myšlienky vyvráti ako bludy. Takže fakt musím teraz obmedziť tie kontakty predbežne na tých 70 dní, ale odporúčal mi dať si urobiť testy (aj mi nadiktoval, aké). Ak sa ukáže, že to nemám v sebe, tak je všetko ok a budú stačiť tie hygienické opatrenia, ale ak to v sebe mám, musím to riešiť.
   Som z toho vedľa, Ninka je v nemocnici, ešte stále ju nepustili, hoci vraj už ňou čerti šijú, furt má v moči acetón (pokiaľ viem, acetón sa objavuje pri extrémnej hladovke). Vlastne ani k narodeninám im v takom prípade nebudem môcť zagratulovať. A Flinstone si tiež má dávať pozor, lebo ak to mám v sebe ja, môže to mať aj on. 
    
   Uvítala by som, keby ste sem dali vaše skúsenosti s týmto ochorením, či čokoľvek iné týkajúce sa ho.
    
  • Sniper
   By Sniper
   Tradičná téma v oblasti medicíny. Už ju majú nielen nemecké ale aj rakúske mačky.

   Zaujímate sa o túto epidémiu, alebo to máte v paži ako AIDS?
  • alamo
   By alamo
   zatiaľ som správam o epidémii nevenoval pozornosť, ale narazil som na tento dva týždne starý článok
   doteraz sa epidémie obmedzili, na veľmi lokalizované ohniská, a počet úmrtí nikdy nepresiahol tri stovky
   teraz to ide ako "lesný požiar"
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy