Jump to content

Vilma Flinstonova

Recommended Posts

nechcelo sa mi to, ale vidím, že o žltačke - hepatitíde tu nič nie je. 

 

je všeobecne známe, že existuje niekoľko typov tohto ochorenia. A - G.

ja sa tu povenujem hepatitíde typu E.

 

 

Hepatitída E Názov ochorenia

Vírusová hepatitída E (Infekčný vírusový zápal pečene typu E, žltačka typu E, Hepatitis E)

Charakteristika

Vírusová hepatitída typu E je prenosné, infekčné ochorenie pečene, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy E (HEV). Infekcia je u nás najčastejšie importovaná z endemických oblastí vzhľadom k nárastu turistiky. Patrí k tzv. chorobám špinavých rúk.

Pôvodca ochorenia

Vírus hepatitídy E (HEV), čeľaď Hepeviridae (v staršej literatúre Caliciviridae), rod Hepevirus. Je to RNA vírus, ktorý má štyri genotypy – 1, 2, 3 a 4.

Genotypy 1 2 infikujú len ľudí a sú často spojené s rozsiahlymi epidémiami v krajinách, v ktorých je nízky hygienický štandard alebo sa v dôsledku živelných katastrof hygienický štandard znížil.

Genotypy 34 spôsobujú infekcie u ľudí, ošípaných a iných živočíšnych druhov (môžu mať charakter zoonózy) a sú zodpovedné za ochorenia nielen v rozvojových, ale aj v priemyselne vyspelých krajinách vrátane SR.

Vírus je odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Spoľahlivo ho ničí autoklávovanie. Z oxidačných činidiel sú účinné najmä chlórové dezinfekčné preparáty. Vírus je však rezistentný voči pôsobeniu chlóru v koncentráciách, ktoré sa používajú pre prípravu pitnej vody. Ďalej je účinná kyselina peroctová; z aldehydových činidiel glutaraldehyd alebo formaldehyd.

Klinický obraz

Inkubačná doba sa pohybuje od 14 do 70 dní, s priemerom 40 dní.

Prenos vírusu hepatitídy E je najčastejšie fekálno-orálnou cestou, cez ústa do tráviaceho traktu a krvou do pečene, odtiaľ do tráviaceho systému, z ktorého sa vylučuje stolicou počas troch až siedmych týždňov. Začiatok vylučovania vírusu stolicou je tesne pred nástupom klinických príznakov.

Zdroj infekcie
  • stolica infikovaného človeka,
  • mäso a produkty infikovaných zvierat (prenos zo zvieraťa na človeka – charakter zoonózy),
  • voda a potraviny (fekálne kontaminované),
  • transfúzia infikovaných krvných produktov,
  • infikovaná tehotná žena (vertikálny prenos na jej plod),
Príznaky a symptómy ochorenia
  • Asymptomaticky priebeh – u 30 až 50 % infikovaných. Boli dokázané aj asymptomaticky prebiehajúce reinfekcie.
  • Akútny priebeh – u hepatitídy E je podobný klinickému obrazu  vírusovej hepatitídy A, len symptómy hepatitídy E sú výraznejšie, priebeh ochorenia je ťažší a zlyhanie pečene je častejšie ako u hepatitídy A. Typické príznaky sú
        • chrípkové (bolesti hlavy, horúčka, únava, nádcha, zápal spojoviek),
        • kĺbové (opuch a bolesti viacerých kĺbov, hlavne drobných),
        • gastrointestinálne (nevoľnosť, zvracanie, nauzea, nechutenstvo, zväčšenie pečene, bolesti brucha a žltačka),
  • Chronický  priebeh u ťažko  imunodeficientných  pacientov  (najmä  po  transplantácii) môže hepatitída E vyústiť do chronickej infekcie s  fibrózou a  cirhózou pečene. U imunokompetentných osôb infekcia do chronického štádia neprechádza.
  • Fulminantný priebeh  - sa prejavuje ako akútne zlyhanie pečene, čo môže viesť až k úmrtiu. Ťažký priebeh sa pripisuje generalizovanej autoimunitnej reakcii. Najnebezpečnejšia je infekcia v gravidite, kedy letalita pri nákaze v treťom trimestri dosahuje až 20 %, kým u ostatnej populácie sa letalita pohybuje medzi 0,5 - 4 %.

Boli pozorované rozdiely pri infekcii rôznymi genotypmi.

  • Genotyp 1 – najvyššia incidencia u ľudí medzi 15 – 35 rokom života s letalitou 1 %.
  • Genotyp 3 4 – častejšie u starších ľudí (> 60 rokov, najmä v Japonsku), letalita 5 - 10 %.
Terapia

Zatiaľ neexistuje žiadna účinná špecifická antivírusová liečba hepatitídy E, ktorá by zmenila jej priebeh. Drvivá väčšina pacientov s hepatitídou sa zotaví spontánne a hospitalizácia nie je nutná. Fulminantná forma hepatitídy si však jednoznačne hospitalizáciu vyžaduje.

Liečba akútnej infekčnej hepatitídy typu E je symptomatická a podporná, zahŕňa :

  • režimové opatrenia – pokoj na lôžku väčšinou na infekčnom oddelení, pokoj nemusí byť absolútny
  • diéta – v prvých dňoch sacharidová, s dočasným vylúčením mastných jedál, neskôr po odznení zažívacích problémov sa pridávajú aj bielkoviny.
  • medikamenty
      • látky na podporu funkcie pečene, tzv. hepatoprotektíva
      • vitamíny skupiny B, vitamíny C a K,
      • kortikosteroidy, len v závažných prípadoch s rizikom rozvoja pečeňovej kómy,
Prognóza

Infekcia neprechádza do chronického štádia, z  hepatitídy E sa vylieči 98 % pacientov.

Boli pozorované rozdiely pri infekcii rôznymi genotypmi.

Nebezpečný je fulminantný priebeh u tehotných žien s úmrtnosťou až 20%, najmä v poslednom trimestri. Pravdepodobným vysvetlením tohto stavu je podobnosť medzi vírusovými  a fetálnymi antigénmi ako aj fakt, že každé tehotenstvo je sprevádzané fyziologickou imunosupresiou, ktorá je nutná na to, aby imunitný systém matky toleroval antigény plodu. Tehotné ženy by aj z tohto dôvodu nemali cestovať do oblastí, kde sa hepatitída E endemicky vyskytuje.

Geografický výskyt

Hepatitída E sa vyskytuje na celom svete vo forme sporadických prípadov, ale aj vo forme rozsiahlych epidémií, najviac v Indii, Barme, Iráne, Bangladéši, Nepále, Pakistane, v bývalých stredoázijských republikách ZSSR, v Alžírsku, Líbyi, Somálsku, Mexiku, Indonézii, Číne i inde. Väčšinou šlo o epidémie v súvislosti s povodňami, pri ktorých došlo k fekálnej kontaminácii vodných zdrojov a vodovodných sietí.

Podľa informácií WHO sa každý rok vírusom hepatitídy E infikuje 20 miliónov ľudí. Z  nich až 3,5 milióna má priebeh akútnej hepatitídy typu E a 70 tisíc z nich na hepatitídu typu E zomrie, najmä pri infekcii genotypom 1 a 2. Až 65% všetkých úmrtí na hepatitídu typu E sa vyskytuje v oblastiach južnej a východnej Ázie, kde dosahuje séroprevalencia až 25%. V Egypte je 50% obyvateľov nad päť rokov veku pozitívnych na protilátky voči vírusu hepatitídy typu E.
Výskyt jednotlivých podtypov – genotypov HEV vo svete :

  • Podtyp vtáčej hepatitídy E. (AHEV)
  • Podtyp vírusu hepatitídy E izolovaný od Rhesus
  • Podtyp vírusu hepatitídy E 1 (HEV-1) Genotyp 1 izolovaný v Barme, vyskytuje sa v tropických a subtropických oblastiach Ázie a Afriky
  • Podtyp vírusu hepatitídy E 2 (HEV-2) Genotyp 2 izolovaný v Mexiku, vyskytuje sa v Mexiku, Strednej a Južnej Amerike a v Afrike
  • Podtyp vírusu hepatitídy E izolovaný v Mjanmarsku
  • Podtyp vírusu hepatitídy E izolovaný v Pakistane
  • Podtyp vírusu hepatitídy E 3 (HEV-3) Genotyp 3 vyskytujúci sa celosvetovo
  • Podtyp vírusu hepatitídy E 4 (HEV-4) Genotyp 4 vyskytujúci sa najmä v Ázii (Čína)
  • Podtyp vírusu hepatitídy E ošípaných (PHEV)
  • Podtyp vírusu hepatitídy E veľká pečeň a slezina (BLSV)
Prevencia

K základným opatreniam pre prevenciu nákazy patrí:

  • dodržiavanie zásad osobnej hygieny a hygieny prostredia,
  • zabezpečovanie zásobovania pitnou vodou - ochrana vodných zdrojov a zásobární,
  • ochrana potravín pred kontamináciou,
  • správna likvidácia ľudských fekálií,
  • dostatočná tepelná úprava mäsa.

Prevencia spočíva v očkovaní rizikových osôb (gravidné ženy, imunodeficientní pacienti, cestovatelia) a v dôslednom dodržiavaní hygienických zásah v endemických oblastiach výskytu hepatitídy E.

Očkovanie sa paušálne v praxi nepoužíva, ale boli uskutočnené štúdie jeho účinnosti. Očkovaniu sa podrobili osoby v rizikových oblastiach (vojaci). Očkovanie sa vykonáva troma dávkami rekombinantnej vakcíny. Už 14 dní po podaní poslednej dávky má vakcína ochranný účinok.

Laboratórna diagnostika

Diagnostika hepatitídy E je založená na dôkaze protilátok tried IgG a IgM anti-HEV metódou enzýmovej imunoanalýzy (CMIA, ELISA, ELFA). Na základe rôznych štúdií sa odhaduje, že anti-HEV IgM protilátky je možné zistiť 3 – 4 týždne po infekcii a sú dokázateľné spravidla až 3 mesiace. Tvorba anti HEV IgG protilátok nastupuje krátko po objavení sa protilátok triedy IgM, s vrcholom tvorby o niekoľko týždňov neskôr a sú zistiteľné dlhodobo (mesiace až roky po infekcii). V diagnostike sa používa i metóda imunoblotu na stanovenie protilátok triedy IgG aj IgM. Nadstavbová diagnostika využíva molekulárno-biologické metódy (dôkaz HEV RNA), používaná je najmä na epidemiologické štúdie výskytu a cirkulácie jednotlivých genotypov vírusu hepatitídy E v populácii.

Biologické vzorky, odber biologického materiálu a transport do laboratória

Na analýzu prítomnosti protilátok anti HEV sa odoberá krv v množstve 5 – 7 ml do odberovej súpravy určenej na odber a transport krvi s aktivátorom zrážania (krv na sérológiu). Do dvoch hodín sa môže krv skladovať a prepravovať pri teplote 18 - 23˚C. Ak skladovanie a transport budú trvať dlhší čas, vzorka sa musí uložiť a prepravovať pri teplote 2 - 8˚C (teplota v chladničke). Ak je doba potrebná na uloženie vzorky dlhšia, musí sa krv po zrazení scentrifugovať, oddeliť sérum od krvnej zrazeniny a v sterilnej skúmavke prepravovať iba sérum. Skúmavka musí byť správne označená. Ak je vzorka séra zmrazená, musí sa táto skutočnosť vyznačiť na žiadanke a vzorka musí byť prepravovaná v zmrazenom stave po celú dobu transportu. 

Literatúra
  1. http://primar.sme.sk/c/5138944/zltacku-si-mozete-doniest-ako-nezelany-suvenir.html#ixzz2H0vklP84
  2. www.who.int/mediacentre/factsheets/fs280/en/
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis_E
Autor

RNDr. Daniela Hučková, MUDr. Daniela Rovná,

http://old.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/hepatitida-e

 

A teraz prečo ma to zaujíma. Nuž, u nás v práci tento milý vírus HEV šarapatil a nejaký kolega to má. neviem, ktorý, lebo ja som asi 10 dní nechodila do práce, ale v pondelok tam už idem, tak to z kolegov vytiahnem. Túto správu mi napísala vedúca. 6e to má inkubačnú dobu až do nejakých 70 dní, som si vyhľadala, ale neskôr mi to kamarát lekár aj potvrdil. Samozrejme, ked som si šla ukončiť PN-ku, som sa na to aj spýtala. Zaujímalo a zaujíma ma, ako je to s kontaktom s inými, a aké mám ja urobiť opatrenia. A dostalo sa mi odpovede, že ak hygiena uzná za vhodné, predvolá si osoby, ktoré usúdi, že si treba predvolať. A vraj si mám umývať ruky a dodržiavať hygienické zásady.  To sú veci, ktoré sú äúplne samozrejmé aj keby tam žiadna protivná choroba nebola.

Pamätám sa, že ked kedysi na strednej dostala spolužiačka žltačku (to bol typ A, ale vraj tieto 2 typy sú si podobné), prišiel do našej triedy lekár a všetkých nás zaočkoval, a tí, čo neboli v škole alebo boli nejakí nakapatí, prišli sa zaočkovať neskôr na stredisko. A o pár dní všwetkých na 1 deň obšťastnili voľnom a celú školu komplet vystriekali. Dnes sa na to serie, mohla by tam byť hoci aj ebola.

V robote vraj dostali také inštrukcie, že si majú umývať ruky so špeciálnym mydlom, ktoré tam dostali, a máme každý v kuchynke používať svoj riad. A obmedziť kontakt s malými deťmi a tehotnými ženami. na ako dlho a čo konkrétne robiť, to som sa nedozvedela.

A tak som sa teda obrátila na môjho kamaráta doktora, a ten mi povedal, čo som si aj myslela, hoci som dúfala, že mi moje myšlienky vyvráti ako bludy. Takže fakt musím teraz obmedziť tie kontakty predbežne na tých 70 dní, ale odporúčal mi dať si urobiť testy (aj mi nadiktoval, aké). Ak sa ukáže, že to nemám v sebe, tak je všetko ok a budú stačiť tie hygienické opatrenia, ale ak to v sebe mám, musím to riešiť.

Som z toho vedľa, Ninka je v nemocnici, ešte stále ju nepustili, hoci vraj už ňou čerti šijú, furt má v moči acetón (pokiaľ viem, acetón sa objavuje pri extrémnej hladovke). Vlastne ani k narodeninám im v takom prípade nebudem môcť zagratulovať. A Flinstone si tiež má dávať pozor, lebo ak to mám v sebe ja, môže to mať aj on. 

 

Uvítala by som, keby ste sem dali vaše skúsenosti s týmto ochorením, či čokoľvek iné týkajúce sa ho.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy