Skočiť na obsah

Prezident Donald Trump


alamo

Odporúčané príspevky

v našich "klasických" médiách s to moc nepreberá

však áno, "antifašisti" protestujúci proti slobode slova sú trápny

ale na univerzite Berkeley je horúco, nielen obrazne ale aj doslovne

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zrusime-vam-dotace-pohrozil-Trump-univerzite-kde-jeho-odpurci-malem-podpalili-skolu-A-akademici-zacali-radit-jeste-vice-474088

Zrušíme vám dotace, pohrozil Trump univerzitě, kde jeho odpůrci málem podpálili školu. A akademici začali řádit ještě více

 

V takřka válečnou zónu se změnila University of California ve městě Berkeley, kde měl vystoupit v rámci diskuzního bloku publicista a komentátor Milo Yiannopoulos. Stovky levicových studentů zapalovaly ohně a rozbíjely okna kampusu ve snaze vypudit publicistu z akademické půdy.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nakopat redaktora Breitbartu do riti, by malo byt cnostou kazdeho sporiadaneho obcana.

zaujímavé

nechceš voliť Kotlebu?

aj ten by furt len "rozkopával"

že vraj podľa "chuti rozkopávať" poznať "fašistu" ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nakopat redaktora Breitbartu do riti, by malo byt cnostou kazdeho sporiadaneho obcana.

 

No liberali (v tomto pripade studenti) vlastne znemoznuju a brania  slobode zarucenej ustavou.....ze by frustracia z prehry liberalky Hysterky?.......lavicovy banda sa prejavila sposobom NSDAP......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujímavé

nechceš voliť Kotlebu?

aj ten by furt len "rozkopával"

že vraj podľa "chuti rozkopávať" poznať "fašistu" ;)

 

Ak si typci ako Kotleba ci Trump myslia, ze sirenim nenavisti vyvolaju nanajvys diskusiu v nejakej kaviarni, su na dost velkom omyle. Toto su prejavy spolocnosti, ktoru oni roky systematicky "buduju".

 

 

No liberali (v tomto pripade studenti) vlastne znemoznuju a brania  slobode zarucenej ustavou.....ze by frustracia z prehry liberalky Hysterky?.......lavicovy banda sa prejavila sposobom NSDAP......

 

Neviem ako to maju v USA so slobodou zarucenou v ustave, ale u nas ta kludne mozu vykazat z verejneho, alebo sukromneho priestoru a napriek tomu to tvoju slobodu nijako neobmedzuje. Proste si mozes svoje dristy prednasat inde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem ako to maju v USA so slobodou zarucenou v ustave, ale u nas ta kludne mozu vykazat z verejneho, alebo sukromneho priestoru a napriek tomu to tvoju slobodu nijako neobmedzuje. Proste si mozes svoje dristy prednasat inde.

 

Ak niekto niekde pride nasilim, tak s tebou suhlasim, aby sa k nemu spravalo, ako pises hore, no dotycny prisiel diskutovat a asi bol do diskusie aj pozvany niekym kompetentnym........

 

 

Redaktor Breitbart News Yiannopoulos musel nakonec opustit kampus za doprovodu policie poté, co rozzuření studenti začali rozbíjet okna a zakládat požáry uvnitř areálu kalifornské univerzity. Ačkoli by měla být univerzitní půda považována za prostor, kde se střetávají různé názory, se svobodou projevu se studenti očividně nezatěžovali. Byť právě americká i světová levice se na svobodu projevu často a ráda odvolává.

 

........ak si ale myslis, ze takymto sposobom sa jedna v ramci diskusie na pode nejakej univerzity, tak samozrejme nemas ziadny negativny pocit z jednania lavicovej studenskej populacie na tej univerzite....akurat ze vsetky tieto "slobodne" vyjadrovania sposobom demolacie okolia, sa akosi podozrivo siria v radoch liberalnych demokratov...ci ako si to hovoria.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Klausovi sa podarilo opisat stav medii k prezidentovi Trumpovi a ich (medii) zivenie sa z Trumstory......

 

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/rozhovory/Vaclav-Klaus-sa-pre-PL-rozohnil-Zapadne-kaviarne-zacali-utok-na-Trumpa-Plot-na-nasich-hraniciach-by-mi-neprekazal-A-toto-vam-poviem-k-Sorosovi-283952

 

.......a neda mi este nepripojit aj nieco z tejto stranky o spravani sa niektorej "korektnej" casti justicie.....

 

http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/david-horowitz-zlocinecki-sudcovia-ohrozuju-nasu-suverenitu-tu-je-navod-ako-to-kongres-moze-zastavit/17612/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno by bolo načase pozrieť trochu triezvejšie na mesačné prezidentovanie Mr. Trumpa.

 

začal vo veľkom štýle, ovšem jeho hodne zúfalá nepripravenosť vládnuť tej obrovskej a tradične svetovládu si nárokujúcej krajine je stále zjavnejšia.

 

problémom sa ukazuje aj jeho ultrakonzervatívny hodne hodne zlý človek poradca Bannon, o ktorom pomaly vysvitá, že sa k svetu správa mimoriadne sebecky, zlostne a priam privoláva vojnu, a rovnako sa správa aj k Trumpovi - pomaly sa ukazuje a vychádza najavo, že vydáva rozkazy bez zosúladenia so svojím šéfom.

 

zbytok mladých poradcov, ktorých si Trump vybral, vrátane jeho veľacteného zaťa, nemajú s politikou a svetovou politikou a žiadnou pilitikou, diplomaciou a ničím podobným vonkoncom žiadne skúsenosti, tápu v tom hodne a statočne.

viac než hodne. /mám chuť napísať, ako raz náš fórumák starsi napísal pred jedenástimi rokmi tu na fóre: tápu v tom ako panic v dámskom prirodzení/

 

predvolebné myšlienky nadchli polovicu Ameriky, a v hodne bizarných voľbách vyhral... priznajme, že tie jeho myšlienky boli hodne obmedzené a hodne zúžené na jednu dve témy, zopár dobrých sa tam blyslo, ale zanikli v jedovatosti a útočení tam, kde sa mu to osvedčilo....

ale kade ďalej? Mr. Trump začal riadiť krajinu ako dupotajúci chlapec, uráža aj tých, ktorých doteraz neurazil, dupoce  a začína robiť nezmysly. spolu so svojím tímom "poradcov".

Mr. President ovšem stále má podporu svojich cca 50 % voličov, zatiaľ im jeho činnosť k šťastiu stačí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mr. Trump mi pripomenul staré zlaté časy amerického buldozerizmu, keď na zadnom dvore Las Vegas odksúšavali bez problémov rovno medzi ľuďmi atómové výbuchy,

alebo keď prišla vodíková bomba, vedci mali obavy - nevedeli celkom dobre odhadnúť, čo to spraví, obávali sa reťazovej reakcie a zničenia atmosféry, sveta, chemických rekacií - nič to, prišiel befel: buchnúť vo veľkom. čo sa stane so Zemou, je druhoradé.

 

momentálne Mr. President a jeho priemyselníci útočia na Parížsku zmluvu, ktorá ovšem začala platiť len pár dní pred novembrovými prezidentskými voľbami.

čo na to Zem, je jedno... https://svet.sme.sk/c/20453899/trumpa-klima-netrapi-moze-rusit-dohody-aj-cenzurovat-vyskumy.html?ref=njctse

 

 

 

čo ho ovšem trápi, a nezabudol ani na okamžitú pomstu, je, že napríklad obchodný reťazec Nordstrom prestal predávať kolekciu oblečenia, šperkov a módnych doplnkov značky Ivanka Trump - zdôvodnenie je, že značka sa nepredávala podľa očakávania /sťahujú ju pomaly aj ostatné obchody, kde sa predávala/, pripravovalo sa to už dlhšie, značka sa proste nepredáva, nešlo o politický krok.

napriek tomu Mr. Prezident neváhal a zamiešal sa do rozhodnotia súkromnej obchodnej spoločnosti a na svojom twitteri obchodný reťazec zotrel, a osočil dokonca aj na tlačovom brífingu, kde sa obyčajne hovorí o ďaleko závažnejších a politických veciach.

 

mimochodom - medzi nami, značka Ivanka Trump neprináša vôbec nič výnimočné, je to koncentrovaná nuda, ako v kdejakom obchodnom reťazci tisíc ďalších, asi ako obliekanie samotnej Ivanky. http://www.info.cz/svet/obchod-prestal-prodavat-modni-kolekci-trumpovy-dcery-prezident-spustil-odvetu-na-vsech-frontach-4389.html

 

 

 

vyhrážanie sa súdmi z predvolebného boja začína Mr. Prezident napĺňať - ide sa súdiť so sudcami

https://svet.sme.sk/c/20455782/trump-pravdepodobne-napadne-rozhodnutie-odvolacieho-sudu.html

 

 

koho si ešte za ten mesiac nestihol pohnevať a na koho revať a koho osočovať?

https://svet.sme.sk/c/20455797/byvaly-fotograf-bieleho-domu-si-striela-z-trumpa-fotkami-obamu.html?ref=njctse

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

Chová sa ako alpha samec.To mi až na toľko nevadí, keď robí to, čo deklaroval v predvolebnej kampani. Politici dnes už nie sú zvyknutí, dodržiavať predvolebné sľuby.. Omnoho nemorálnejšie je, keď rovnaké praktiky robia politici EU, ohánajúci sa v predvolebnom boji, zmyslom pre sociálne cítenie, humanizmom, ekológiou, etikou, multikulturalizmom a výsledok je ešte horší, ako Trumpov. V Európe je politická kampaň lídrov iba kamufláž, ktorej cieľom je moc, korupcia a osobný prospech. Voliči Trumpa, na rozdiel od nich, aspoň nie sú sklamaní. Majú toho, koho si zvolili a Trump ich zatiaľ nesklamal. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ale Trump v krátkom čase podriadi ekonomickej a finančnej  lobby, ako každý iní prezident USA. Nejaký priestor na jeho neukojené ego, mu táto lobby určite vyhradí. Ak to mám stručne zhrnúť slovníkom komunistických politrukov, Trumpova vízia silnej Ameriky je vykorisťovanie na úkor ostatného sveta. Vízia našich politikov je žiaľ vykorisťovanie na úkor vlastných občanov. Extrémisti, na rozdiel od štandartných demokratických strán plnia sľuby, aj keď ich realizácia nakoniec vedie do pekla. Pre frustrovaných voličov je voľba extrémistických strán skôr prejavom zhnusenia z politiky a nie racionálnej voľby. Špicľovanie, zákazy, obmedzovanie slobody prejavu, sú znamením neschopnosti politikov štandartných strán, byť morálnou alternatívou extrémistickým stranám. O tom by vedeli rozprávať bývalí súdruhovia z ŠTB. Bodaj by politici mali podporu, keď ich vládnutie sprevádza jeden korupčný škandál za druhým. (Barroso, Berlusconi, Holland, Lagardeová, Fillon...) O domácej politike sa mi ani nechce hovoriť, http://finweb.hnonline.sk/ekonomika/834706-porovnali-sme-mieru-korupcie-v-europe-slovensko-dosiahlo-katastrofalny-vysledok . Ale nie je to ich vina, politici sú iba odrazom stavu spoločnosti, tak ako to bolo v čase úpadku Ríma. Tento stav sa už nedá riešiť účasťou v demokratických voľbách, musí vyhniť, a iba katarzia môže priniesť zmenu. Bohužiaľ.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mr. Trump mi pripomenul staré zlaté časy amerického buldozerizmu, keď na zadnom dvore Las Vegas odksúšavali bez problémov rovno medzi ľuďmi atómové výbuchy................

 

momentálne Mr. President a jeho priemyselníci útočia na Parížsku zmluvu, ktorá ovšem začala platiť len pár dní pred novembrovými prezidentskými voľbami.

čo na to Zem, je jedno... https://svet.sme.sk/c/20453899/trumpa-klima-netrapi-moze-rusit-dohody-aj-cenzurovat-vyskumy.html?ref=njctse

 

vyhrážanie sa súdmi z predvolebného boja začína Mr. Prezident napĺňať - ide sa súdiť so sudcami

https://svet.sme.sk/c/20455782/trump-pravdepodobne-napadne-rozhodnutie-odvolacieho-sudu.html

 

 

koho si ešte za ten mesiac nestihol pohnevať a na koho revať a koho osočovať?

https://svet.sme.sk/c/20455797/byvaly-fotograf-bieleho-domu-si-striela-z-trumpa-fotkami-obamu.html?ref=njctse

 

1. porovnavas neporovnatelne

 

2. ta slavna Praizska zmluva ma aj velky pocet kritikov, takze preco by ju nemal "ociernit" aj Trump?

 

3. no ked mas aj v USA sudcov typu, ako nasa sudcovska osobnost a vzorovy priklad toho, ako ma fungovat "nezavisla" justicia pana Harabina, tak Trump nema inu moznost, iba ako predvadza svojou reakciou na verdikt toho nezavisleho pracovnika justicie v USA.....(teraz som zachytil spravu, ze Trump vyda nejaky novy dekret s prakticky tym istym vyznamom, ako ten sudca "odsudil" a neodvola sa)...

 

4. a koho si este nestihol, pohnevat?....predsa tu skupinu obcanov, co s nim suhlasia (teda z vacsinou) a to je pre neho dolezitejsie, ako vystupenie nadrzanej pop ikony Maddony :)

 

 

.........Majú toho, koho si zvolili a Trump ich zatiaľ nesklamal. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ale Trump v krátkom čase podriadi ekonomickej a finančnej  lobby, ako každý iní prezident USA. ............

 

tono

 

tak tomu by som moc neveril, vlastne tomu ani neverim, lebo aj Trump je zo skupiny, ktora ma co hovorit do ekonomiky a finanncnej politiky....ak nie uz s pozicie prezidenta, tak z vlastnej rodinnej firmy....a co je podstanejsie, je jeho finanncna nezavislost na lobbistickej mafii, ktora presadzuje svoje zaujmy,  a ktore sa vobec nemusia prekryvat zo zaujmom Trumpa, ako biznismana....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

asi bude švanda

http://nasawatch.com/archives/2017/02/possible-nasa-a.html

Trump vraj poveril ministra obrany, že v prípade ak sa Severná Kórea pokúsi o ďalší test ďalekonosného balistického nosiča.. tak im ho treba zostreliť

čo bude zaujímavé politické ródeo a spektakulárne technické cvičenie k tomu, USA vynaložili na vývoj prostriedkov k tomuto určených ťažké miliardy dolárov, a systém zatiaľ v reálnej praxi teda proti skutočnému protivníkovi použitý nebol

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a keď sa náhodou nič nedeje, tak si vymyslí... Mr. President začína byť svojimi trochu buranskými výmyslami stále povestnejší... nie že by doteraz nebol : )

 

jeho najnovšie vystúpenie pred priaznivcami o hrozných udalostiach "včera vo Švédsku" vzbudil rozruch. žiadny teroristický útok ani podobný incident sa vo Švédsku včera nestal. nech sa ani nestane.

 

zvláštne je skôr to, že taký nadšený užívateľ Twitteru, akým Trump je, kde si sám určuje svoje témy a smery a politiku, zabudol, že v dnešnom svete je všetko online.

keby sa niečo vážne odohralo vo Švédsku, vie to naraz celý svet.

 

"incident vo Švédsku" včera zaplnil svetové médiá, vrátane tých švédskych - nakoniec vysvitlo, že pán prezident čerpal z vysielania jednej tv a rozhovore s Ami Horovitzom o jeho chystanom dokumente o Švédsku a imigrácii.

 

http://zpravy.idnes.cz/donald-trump-proslov-florida-utok-svedsko-fjx-/zahranicni.aspx?c=A170219_145836_zahranicni_san
https://www.google.sk/search?q=trump+o+%C5%A1v%C3%A9dsku&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=PByrWOCTDa3i8Afl5qHABA

 


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a naozaj povedal skutočne presne "to"?

čosi mi pripadá na tom ako keby niekto robil s komára somára

 

 

http://www.topky.sk/cl/11/1610507/Trump-si-opat-nedaval-servitku-pred-usta--Ostra-kritika-Svedska-cez-socialnu-siet

Prezident zrejme poukazoval na pasáž odvysielanú v piatok večer v programe "Tucker Carlson Tonight" americkej spravodajskej televízie Fox News. Tá informovala, že Švédsko prijalo vlani vyše 160.000 žiadateľov o azyl, ale iba 500 migrantov si našlo vo Švédsku zamestnanie. V správe Fox News sa ďalej uvádzalo, že v severskej krajine nastal i nárast násilia.

skôr mám dojem, že správny preklad by skôr bol "Švédi tam s toho majú preukrutný bordel", o nijakom "teroristickom útoku" nepadlo ani slovo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

isteže, trochu ináč to odznelo v tv v rozhovore s Ami Horovitzom, a ináč to použil vo svojom prejave Mr. Trump.

presnejšie by bolo: vyzobal z rozhovoru a pomenil na svoj jazyk, aby sa mu hodilo do prejavu pred svojimi priaznivcami.

 

zahraničná tlač: https://www.google.sk/search?q=Trump+Sweden&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=3jmrWJvsC6ni8AfQ7b2YBg

 

je tam teror, incident, včerajšia noc a dementi švédskych politikov, a je toho viac.

 

-----

 

Mr.Trump vytrhol z kontextu párminútového vysielania jednej z televízií odpovede, ale dobre, prijmime to s výhradami - to on robil aj predtým.

problém ovšem je, že Americký Prezident je tradične najlepšie informovaná osoba, prvá v rade, ktorá keď vystúpi, má to svoju razanciu a dopad.

ešte aj W.Bush poslal pred kamery klamať svojich poskokov.

 

Mr. Trump to robí sám, a to je problém. Americký Prezident by mal hodne premyslieť, čo a kde povie, od neho záleží priveľa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Trump ako politológ by sa určite uplatnil, pretože ono sa tam naozaj niečo stalo, len pár dní na to, čo to povedal. Ako inak, rozsiahle výtržnosti a rabovanie majú na svedomí prisťahovalci. Takúto Európu si želajú, tí ... ani nebudem hovoriť čo, lebo zas by sa tu niekto odul :P Bez ohľadu na to, kam prišli imigranti, všade to vyzerá len na veľké fiasko. Ako sa asi teraz cítia, tí, čo ich obhajovali? No ako idioti :) A ešte aj ješitní budú :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

vidím dve možnosti

buďto sa dozvieme že je to "ruská propaganda"

alebo že si tie nepokoje "objednal Trump.. teda za to môže on.."

he..

ja si pamätám takú ruskú rozprávku o Aladinovej zázračnej lampe, na záver tam všetci zborovo spievali "v Bagdade je všetko v poriadku.. v Bagdade je všetko v poriadku.." spievali to furt dokola a mrkali na seba

ako decko som to totálne nechápal, ale teraz mi to pripadá ako geniálna nadčasová scénka ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmm..

ja by som veril že konkrétne v tej Sýrii, jeto "opekanie nad ohňom" tak nejak "vzájomné", a ešte dlho bude "všeobecne uznávaný prístup k veci a vzájomným vzťahom"

a "kto sa nepridá, nedosiahne tam nič" a navyše odíde s "dlhým nosom" ako Obamova administratíva, a iný humanisti napríklad z EU

je to smutné, ale podľa mňa je to tak, tvrdiť niečo iné, podľa mňa znamená "lhát si do kapsy"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zhrnutie tlačovej konferencie Mr. Trumpa aj s odkazmi na svetovú tlač:

 

Ideme ako dobre naolejovaný stroj - Trump mal tlačovku, na ktorú sa bude spomínať roky

 

U iného prezidenta by to bola nudná tlačová konferencia o novom kandidátovi na ministra práce.

Donald Trump opäť potvrdil, že nemá nudné tlačovky. Aj keď toto bol extrém aj na jeho pomery.

Konferencia celkovo trvala 77 minút, a ako postupoval čas, ľudia si ju utekali zapnúť na YouTube.

Americké médiá hovoria o divadle, ktoré si zapamätáte roky. „Trumpova tlačová konferencia alternatívnej reality,“ znie titulok New Yorkera. Quartz ju nazval „možno najchaotickejšou v dejinách“.

Pridali sa aj konzervatívne médiá. „Trump viedol maratónovú tirádu proti médiám,“ napísal New York Post. Jeden novinár Fox News ju nazval „bláznivou“.

„To, čo tu sledujeme každý deň, je šialené, úplne šialené,“ povedal aj Shepard Smith z tejto televízie.

Len posúva informáciu

Trump sa chválil tým, čo jeho vláda dokázala za necelý mesiac, útočil na médiá či kritizoval oponentov. A viackrát jednoznačne klamal. Asi najbizarnejšie bolo jeho tvrdenie, že 306 voliteľov, ktorých získal vo voľbách, bolo najviac od Ronalda Reagana v 80. rokoch.

Jeden z novinárov mu ľahko dohľadateľnými faktami oponoval priamo na tlačovke. V skutočnosti získal vo voľbách viac voliteľov ako Trump každý poreaganovský prezident okrem Georga Busha mladšieho (Bush starší, dvakrát Clinton, dvakrát Obama).

Na to Trump odpovedal, že „takúto informáciu dostal“.

To nebolo všetko. Keď sa ho pýtali na stúpajúce útoky voči židovským centrám, povedal, že je „najmenej antisemitická osoba, akú uvidíte počas celého vášho života“.

Keď novinárka tmavej pleti položila otázku, či sa stretne s výborom afroamerických kongresmanov, prezident sa spýtal, či im chce dohodnúť stretnutie.

„Sú to vaši priatelia?“ pýtal sa v narážke na jej farbu pleti.

„Ja som len reportérka,“ odpovedala novinárka.

„Tak im dohodnite stretnutie.“

 

Trump na tlačovke viackrát zaútočil na novinárov. „Zapnem si televíziu, otvorím noviny a vidím správy o chaose. Pritom je to presný opak. Vláda ide ako dobre naolejovaný stroj, napriek faktu, že mi ešte neschválili kabinet,“ povedal Trump.

Nepravdivo povedal, že dôvera bežných ľudí v „nečestné“ médiá je ešte nižšia ako v Kongres (nie je, aj keď je pravda, že dôvera voči mainstreamovým médiám v Amerika výrazne poklesla).

Viac ako ktokoľvek iný

Trump tiež povedal, že za necelý mesiac vo funkcii stihol viac ako akýkoľvek prezident v dejinách USA. Zákaz vstupu ľudí z moslimských krajín bol podľa neho  „veľmi plynulý“, no zastavil ho „zlý súd zlým rozhodnutím“. Na budúci týždeň chystá druhé vládne nariadenie v otázke bezpečnosti krajiny.

Tvrdil tiež, že zdedil chaos doma aj v zahraničí. Minimálne doma je však situácia v krajine v mnohých ukazovateľoch ako ekonomika či nezamestnanosť lepšia, ako bola v roku 2009, keď ju prevzal Obama.

...

.....

 

Podľa Trumpových kritikov tlačovka ukázala nepripravenosť Trumpa na prezidentský úrad. „Trumpova  tlačovka bola mierne potlačenou zúrivosťou,“ píše New Yorker.

„Trump ukončil prezidentské tlačovky, ako sme ich poznali,“ napísal New York Magazine.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

problém tlmočníkov s Mr. Trumpom:

Tlmočníci po svete majú dilemu, ako zrozumiteľne preložiť, čo hovorí Trump

 

...

Problém predstavuje aj Trumpov slang a vulgárne vyjadrovanie. Tlmočníci mali napríklad problém, ako preložiť vyjadrenie Trumpa, kde použil vulgárne slovo na označenie ženského prirodzenia. V Číne to vyriešili slovom „intímne partie“, čo je však v zásade neutrálny výraz, ktorý nevystihuje Trumpovo grobianstvo.

Bývalá japonská tlmočníčka a dnes univerzitná profesorka Kumiko Torikai si myslí, že prejavy politikov by sa pri tlmočení nemali prikrášľovať ani zbavovať vulgarity.

„Ulohou tlmočníka je prekladať slová tak ako boli povedané, bez ohľadu na to aké sú odporné alebo aký je rečník škandalózny luhár." To však naráža na pravidlá, hlavne verejnoprávnych médií, kde sú vulgarizmy neprípustné.

Tlmočníci sa sťažujú aj na to, že pri Trumpovi musia hádať, čo vlastne chce povedať, čo však nie je ich úloha a zvyšuje to riziko, že posunú význam. Netreba zabúdať, že Trump je lídrom najmocnejšej krajiny sveta a jeho slová, akokoľvek zmätené, majú váhu.

Vo viacerých článkoch sa spomína príklad, keď Trump urazil matku padlého vojaka pakistanského pôvodu. Jej manžel mal prejav na zhromaždení demokratov.  Trump sa vtedy vyjadril takto: „Jeho žena, keď sa pozriete na jeho ženu, tak tam stála, nemala čo povedať, ona zrejme, možno nemala povolené prehovoriť, povedzte mi, ale veľa ľudí mi to písalo.“

Japonský tlmočník to vtedy lakonicky preložil: „Mohlo by to byť tak, že zrejme nemohla prehovoriť.“ Toto bolo síce urážlivé, ale „neškodné“ vyjadrenie.

Čo však v prípadoch, keď bude americký prezident takto nešikovne vyjadrovať zásadné posolstvá či hrozby? A ako sa vyhnúť tomu, aby sa pre nejasnosť jeho vyjadrení nezačali objavovať úplne iné interpretácie? Ako napríklad nedávno, keď spomenul situáciu vo Švédsku a vyzeralo to tak, ako keby tam bol teroristický útok, pričom chcel zrejme povedať, že počul, že je tam vysoká kriminalita kvôli migrantom.

...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keby nebol tento človek prezidentom zrejme najmocnejšej krajiny sveta, ten cirkus na kolečkách by bol vážne zábavný.

za mesiac toho on a jeho alternatívne fakty, administratíva a štáb poradcov, ktorí týždeň nevedeli nájsť v Bielom dome vypínače, narobili srandy viac, ako posledných päť presidentov dokopy aj watergateom aj impleachmentom.

 

Uniknuté mená, vládne plány aj dokumenty, ktoré sa v médiách mali objaviť až neskôr, prípadne vôbec. V najužšom tíme amerického prezidenta Donalda Trumpa má byť údajne donášač, ktorý novinárom posúva informácie.

Situácia zašla až tak ďaleko, že hovorca Bieleho domu Sean Spicer dal svojim podriadeným skontrolovať telefóny. Portálu Politico to cez víkend potvrdil nemenovaný zdroj – čo je ironické, možno jeden z donášačov.

Spicer si dal údajne ešte minulý týždeň do svojej kancelárie zavolať všetkých podriadených a prinútil ich vyložiť na stôl všetky telefóny aj akékoľvek elektronické zariadenia. Varoval ich pritom, že používanie šifrovaných služieb majú zakázané a dokonca tým porušujú federálne zákony.

Napríklad služba Confide umožňuje zasielanie šifrovaných správ, ktoré sa automaticky zmažú hneď po odoslaní. Politico neinformoval, či sa Spicerovi podarilo nájsť donášača.

 

Samotný prezident Trump však už dávnejšie kritizuje unikajúce informácie z Bieleho domu. Rovnaký problém má podľa neho aj Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Jej pracovníkov vyzval, aby únik informácií zastavili.

Spicer vraj podriadených varoval, aby o kontrole telefónov neinformovali médiá.

Správa portálu Politico dokazuje, že úniky sa mu zastaviť nepodarilo.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov