Skočiť na obsah

Odporúčané príspevky

Zverejnené

V roku 1054 došlo v kresťanstve k tzv. Veľkej (resp. Východnej) schizme, keď sa západní a východní kresťania (všeobecne sa delili podľa bývalých polovíc Rímskej ríše, keď sa obyvatelia navzájom odcudzili a východní Rimania sa dostávali pod vplyv orientálnych kultúr) navzájom exkomunikovali, čím sa kresťanstvo rozdelilo na dva hlavné prúdy:

 

  • katolicizmus, pod vedením pápeža so sídlom v Ríme
  • pravoslávie, pod vedením patriarchu so sídlom v Konštantínopole

Hoci medzi oboma cirkvami občas dochádzalo k spolupráci (snaha o oslobodenie Svätej zeme spod moslimskej nadvlády), bolo medzi nimi viac rozkolov, ktoré významne ovplyvnilo vzájomné vzťahy (napr. ako dobytie Konštantínopola križiakmi v r. 1204 a následné rozdelenie Byzantskej ríše) a nenávisť a nedôvera sa "udržali" až do 20. storočia, keď sa vzťahy začali výrazne zlepšovať (zrušenie exkomunikácie a pod.). Hoci už v minulosti bolo viac snáh o znovuzjednotenie cirkví, zdá sa, že až teraz by mohlo dôjsť ku skutočnému zjednoteniu. Kresťania chápu, že v modernej dobe nastal pravý čas na odpustenie si hriechov a neprávostí a diskusii sú oveľa viac otvorení ako v minulosti.

 

 

 

Patriarcha: Katolíci a pravoslávni sa znovu spoja
 
Istanbulský pravoslávny patriarcha si vie predstaviť zjednotenie západnej a východnej cirkvi.
(...)
Naznačil to po zvolení pápeža Františka konštantinopolský patriarcha Bartolomej I. Prakticky hlava a prvý medzi rovnými v pravoslávnej cirkvi. „Pravdepodobne nie počas môjho života,“ povedal podľa tureckého denníka Hürriyet po minulotýždňovej návšteve Vatikánu Bartolomej. „No verím, že tu jestvuje šanca pre budúce generácie, že východné a západné cirkvi sa znovu spoja.“
 

K spojeniu zrejme tak skoro ešte nepríde, problémom je, že pravoslávni nemajú len jednu autoritu, ako katolíci v podobe pápeža. Pravoslávie okrem centra v Istanbule má ďalšie centrum v Moskve a ktovie kde ešte.

 

K ďalším problémom môže patriť zložitá a rozdielna štruktúra liturgie v oboch cirkách, ale bolo by viac ako symbolické, keby sa cirkvi opäť spojili v roku 2054, tisíc rokov po rozkole. Kresťanstvo by sa mohlo posilniť.

 

Ináč nie som si istý, ale dávnejšie som čítal, že podobné kroky nastali aj v zrušení odlúčenia katolíkov a protestantov.

 

  • Pridať bod 1
  • Pred 12 rokmi...
  • Odpovedí 2
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Sniper

    1

  • tyso

    1

  • irb

    1

Najaktívnejšie dni

Zverejnené

Nemám ani len predstavu, na akom základe by sa mohli spojiť RKC a Pravoslávna cirkev do jednej organizácie. 

A rovnako tak ani RKC a Protestanti.

Všetky tie samostatné odnože od čias rozkolu nahromadili už toľko vlastných ideologických princípov, že to vôbec nie je možné spojiť. Jedine ak by popreli samých seba.

 

Áno, môžu semtam spolupracovať, ale to je tak akurát všetko. 

Nemajú jednotiaci prvok.

A Biblia? Tie rôzne preklady by až tak nevadili. Ale rôzne jej výklady, to sa nedá nijako zjednotiť.

Zverejnené
pred 43 minútami, irb pridal:

Nemajú jednotiaci prvok.

No maju,  v podstate  ich zvonku ani nerozoznas,   tak ako bezny slovak nerozozna sunnitu od siita.   A rozdielov, skutocnych rozdielov je prekvapivo malo.   Ale dnes stale je cirkev sucastou moci a politiky,   a to je skutocny problem. 

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov