Skočiť na obsah

Odporúčané príspevky

Zverejnené

Keď spomenieš míňanie na dlh, tak mi okamžite napadne socialistická ČSSR. Tam to bolo prísne strážené a každý dovoz hocičoho z (najmä kapitalistického) zahraničia bol obmedzovaný, aby vnútorný dlh voči vonkajšiemu svetu nerástol. 

To bola "vonkajšia" brzda - brzda systému voči občanovi.

Principiálne by bolo najlepšie, keby občania sami mali v sebe "vnútornú" brzdu - striedmosť, skromnosť, nanáročnosť.

Ale to je čisté scifi. :zubiska:

 

Zverejnené

a vidis,  nemci ju ziskali.  A zda sa ze teraz aj greci.   Ludia sa niekedy dokazu poucit aspon z vlastnych chyb. 
BTW,   vnutorny dlh rastol v CSSR, to boli chybajuce investicie do oprav a udrzby, zastarale technologie,   chces teda  povedat ze nerastol vonkajsi dlh. 

Zverejnené

Ak sa teda vnútorná brzda dá získať dedične, tak "Nemci" ju možno získali. 

V živote som stretol veľa Nemcov, ale nikdy ani od jedného som nič nepočul o hyperinflácii. Tak mi to príde zaujímavé.

Zjavne každý máme nejaké svoje traumy. 

"Zastaralé technológie" je zaujímavý pojem. :)

Zverejnené

ved to nie je tema na bezny rozhovor, ale prejavuje sa to v podpore politik, ktore su "setrne".    Napriklad na rozdiel od francuzov.

A co presne sa ti zda divne na zastaralej technologii,   ved asi rozumies ze sa technika vyvija a nova technologia je efektivnejsia,  setrnejsia k zivotnemu prostrediu.   A ked nemas peniaze, tak ostavas na tej starej a tak ti vznika technologicky dlh.   To predsa vsetci vedeli za socializmu,  nebol si schopny nakupit napriklad pocitace na riadenie a optimalizaciu vyroby, pretoze si nedostal devizy, nemohol si kupit lepsi CNC sustruh,  nemohol si pouzit vykonnejsie tranzistory atd.      To ti povie kazdy kto zazil socialisticke technologie,   mohol si len snivat ( kopie clankov zo zahranicnych katalogov boli dostupne )

Zverejnené
pred 35 minútami, tyso pridal:

A co presne sa ti zda divne na zastaralej technologii,

Ja nepíšem, že je to divné, ale že je to zaujímavý pojem. 

 

Pretože zastaralosť vzniká iba pri porovnávaní. Ak sa niekto CHCE porovnávať, ak CHCE súťažiť, potom taký pojem prichádza do úvahy. 

Ak by teoreticky existovala spoločnosť, ktorá by nemala žiaden záujem s niekým súťažiť, porovnávať sa, tak by pre ňu pojem "zastaralé technológie" nemala absolútne žiaden zmysel. Kľudne by mohli prať v potoku s kameňmi, drviť obilné zrná v kamenných priehlbinách - ak by boli spokojní, tak by s tým nebol žiaden problém.

Zverejnené

irb,  iste  takto ziju niektore kmene ( a niektore nepreziju).  Ale v nasej civilizacii stagnacia znamena upadok. 

Zverejnené

Aj pojem "úpadok" je pojmom relatívnym, teda je vo vzťahu k niečomu, napríklad k ideálu alebo k nejakej predstave o vývoji. 

Také zvieracie druhy ako mačka, pes, tiger, slon atď atď, sú tisícky rokov rovnaké a nikto tam nehovorí o úpadku.

 

Takže otázka stále zostáva rovnaká: Čo vlastne chceme? :)

Zverejnené

upadok je relativny, v tomto pripade sa porovnas s okolim.   Ak sa ma sused lepsie, tak to vidis. Lepsie sa oblieka, ma lepsie auto, chodi na dovolenky atd.   A pokial ty mas ledva na jedlo, tak vies ze si na tom horsie.  A to sa da porovnat aj s inymi krajinami. 
Ano, mozes dobrovolne zit ako pustovnik,  ale klucove je slovo dobrovolne. 

pred 7 minútami, irb pridal:

Čo vlastne chceme? :)

ved to aby si kazdy mohol vybrat ako chce zit, nie aby si bol nuteny zit v chudobe. 

Zverejnené
pred 4 minútami, tyso pridal:

aby si kazdy mohol vybrat ako chce zit

Veľmi zlá predstava. Lebo mnoho ľudí chce žiť na úkor druhých.

Zverejnené

Ano,  vela ludi chce kradnut, ale tak ja hovorim o tom co sa da dosiahnut v normalnej spolocnosti. Spolocnost kde vsetci ziju na ukor inych sa velmi rychlo rozpadne a skonci. Nie je to trvalo udrzatelne. 
Najblizsie tomu je silne hierarchicka spolocnost, kde cast ludi zije na ukor inych,   to moze byt stabilne. 

Zverejnené

Tu studiu som si precital asi ani nic ako bolo v tom videu tam nieje(je velmi dobra a aspon som to pochopil). Co ma zarazilo. 

Ľuďom sa na Slovensku za socializmu žilo lepšie v porovnaní so súčasnosťou. 68,15 % 61,33 % 64,8 %

Ja na vysvetlenie, to si mysli 68,15 antisystem 61,33 system a 64,8 je priemer. Antisystem su ti, co si myslia,ze tento stat tu nieje pre nich a ba  im skodi. Je ich 52,5% spolocnosti. 

Citát

Zjednodušene povedané, platy za posledných 30 rokov narástli desaťnásobne, ale ceny niektorých základných potravín aj 15- a viacnásobne, a niektoré služby ešte viac (obedové menu v reštaurácii 55x, pošta 17x, kaderníctvo 17x, lístok do kina 42x)

Toto je ficovina.  obedove menu 7 euro * 30,126 =210 CSK  210/55= 3,8 Csk a vtedy chleba stal 4 CSK a mlieko 2,8 Csk( 6CSK bolo dotovane).  To ako keby dnes obedove menu stalo pri cene chleba ci mlieka 1,5 euro. V 2017 v Revucej bolo za 3 eura.

Realne vraj vtedy polievka bola za 1,5 KCS a cele menu 10 KCS.

Prepocital som si v podstate potraviny, dochodky, mzdy. Vsetkeho mozno  okrem chleba(ten je 1:1) si ludia vedia kupit aspon dvojnasobok. Aj mlieka ,aj pilsner urquel. Dochodca za socializmu si vedel kupit cca 300 pilsnerou urqelov, dnes 840. Vtedy mali 40% z cistej mzdy dnes 56%.  Televizorov si si vtedy ak boli, vedel kupit za celorocny plat asi dva. Teraz si vies kupit 12 za 1150euro.Alebo tychto 100. https://www.planeo.sk/sencor-sle-3232tcs?gad_source=1&gad_campaignid=22803035195&gbraid=0AAAAADhZj0ESxzcbpYQYNRRmfIsdlGs6U&gclid=Cj0KCQjwkILEBhDeARIsAL--pjyyfomXEhshYDe-eZGEJ6wn5szVlz_7BSYFVb0cVbrB29mnf817ldwaAvuREALw_wcB

Mimochodom,este nemam kupenu dovolenku,ale uz si vyberame len Grecko, minuly rok sa nam tam pacilo, last minutov je ovela viac a aj za lepsie ceny. Last minutov je do kazdej krajiny vela. Za lepsie ceny, ale je ich tolko,ze uz pozerame len Grecko. Som si isty ze ludia zo skupiny 65% to nepochopi preco. Preco je ich viac a preco za lepsie ceny,ked "vsetko" ide hore.

-------------------

Ze boli lepsie mzdy ci dochodky. Clovek co ma menej ako 40 rokov vtedy ani nezil, ja si nieco pamatam. A dochodca co nema 98 rokov nema tiez ako porovnavat dochodky(moj otec ma 88 ale do dochodku isiel asi 1996). Ale 65% si mysli,ze sa zilo lepsie.

-------

Este dodam, ako citam Tono ci Tyso si asi vazia ani nie to kolko TV si mozu kupit,ale to ako sa maju ich deti alebo sa mozno tesia,ze tuto vypisujem a co aj ja.

Zverejnené

Slovensko prehralo v hybridnej vojne a to co sa s nami stane uz nie je na nas,  rozhodne sa o tom na Ukrajine. 

Zverejnené

Nemyslim, ze je to o hybridnej vojne. Ti ludia boli sprosti aj predtym,lebo taki vysli zo skoly. 

Zverejnené
pred 38 minútami, slimak pridal:

Ti ludia boli sprosti aj predtym,lebo taki vysli zo skoly. 

Som presvedčený, že to nie je následkom školy.

Som presvedčený, že je to v génoch. 

Zverejnené
pred 2 hodinami, tyso pridal:

Slovensko prehralo v hybridnej vojne a to co sa s nami stane uz nie je na nas,  rozhodne sa o tom na Ukrajine. 

Krpaté Slovensko nikdy nerozhodlo, čo sa s ním stane, vždy to rozhodli mocní niekde inde. Či už vo Viedni, vo Versailles, v Mníchove, na Jalte, v Moskve... 

Zverejnené

nie je to celkom tak, ale napriklad podobne krpate Finsko rozhodlo ze sa nestalo sucastou Ruska.  A Slovensko tiez formuje svoju buducnost. 

Zverejnené

hm ale rozumies pointe, ze to ide, ze ?  Mozeme nieco spravit aj nieco pokazit,  nie len sa vyhovarat. 

Zverejnené

mozeme sa branit ruskej propagande a postavit sa proti politikom ktori chcu ist do ruskej rise, alebo naopak mozeme odist z NATO a EU.   Jedno aj druhe zasadne zmeni nasu buducnost a nerozhodnu o tom mocnosti, tie to len mozu nasledne vyuzit.  

Zverejnené
pred 10 minútami, tyso pridal:

mozeme sa branit ruskej propagande a postavit sa proti politikom ktori...

Ale to by museli byť všetci presvedčení, že to, čo navrhuješ, je dobré a správne.

A to práve niektorí nie sú. :)

(Niektorí sú práve ochotní sa brániť proti "bruselskej propagande". :zubiska: )

 

Ľudia sú občas ochotní sa proti niečomu brániť, ale musia byť presvedčení, že je to správne. 

Zverejnené

nie vsetci ale vacsina. Ano to je podmienka,   ale ja odpovedam na otazku co robit.   Ja si myslim ze uz sme prehrali a nejde to, mali sme sa branit ked to este slo.   Ale vtedy sa tu vsetci smiali ze aka ruska proganda. 

Zverejnené

Ked moja zena uci zemepis, dobre,aspon vie nieco po europe pochodila. Detom co neboli ani na Muranskom hrade,ale bola snimi tam prvy raz, ci na Prednej hore. Aj zemepis je dolezity. Ale ze uci dejepis, je to 1000krat lepsie ako keby to mal ucit https://domov.sme.sk/c/23481510/marian-kery-smer-sd-diplomova-praca-plagiat.html

On je dejepisar. Ale to je nenormalny pruser. Ja skoly vynim ,ze tie deti neucia rozmyslat. Vyje.. na roky, inak zena si nepamata co robila vcera. To je iny pruser. Ale suvislosti. Ja som synovi uukazal ako sa pytam CHAtpgt, nechsi to precita a na zaver, nech sa opyta. Nenormalny stres alebo nic. NIeco mi nesedi, niecomu nerozumiem tak sa opytam.

 

Zverejnené
pred 15 minútami, irb pridal:

Ale to by museli byť všetci presvedčení, že to, čo navrhuješ, je dobré a správne.

Problém je že PS, ako hlavná opozičná strana, dlhodobo neoslovuje širšie spektrum voličov. Opozícia je rozštiepená na strany, ktoré sú tesne nad hranicou zvoliteľnosti, alebo pod ňou. Nerobím si ilúzie, že tvrdé jadro voličov Smer, Hlas, Republika a SNS bude voliť stále rovnako. Politik musí mať víziu a dokázať presvedčiť aj voličov. Navyše politik potrebuje mať aj určitú charizmu. Bohužiaľ budúca vízia Slovenska nie je dobrá a poctivý politik si ťažko získa voličov, ktorým namiesto sľubov môže ponúknuť najprv reštrikcie a až potom východiská.   

Zverejnené

slimak,  to je aj moja hypoteza.  Zlyhali sme v skolstve,  neucime kriticke myslenie, platime ucitelom tak malo a este to povazujeme za zamestnanie pre luzrov.   A mame taky vysledok,   uspesne krajiny investovali do skolstva a je to prestizne zamestnanie. Problem je ze vysledok sa dostavi tak za 20 rokov a tak ak nie je velmi silna spolocenska poziadavka, tak to politici nerobia.   Skolstvo vzdy bola okrajova tema, tak ju dostavali SNS a podobne slabe strany.   A riesili sa kraviny. 

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov