Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

, ale samotnu logiku tohoto zakona. Ktory uklada ludom povinnost platit vypalne, bez nijakej protihohodnoty, preto, aby sa nahradili zisky sukromnym subjektom.

Co je ale jeden z dost obecnych principov, aj ked nie uplne idealny. Z vypalneho (dane) platis prevadzku folklorneho suboru na druhom konci republiky - na ktory v zivote nepojdes, takze nemas nijaku protihodnotu. A stovky inych pripadov. Nedokonale, ale nie nelegalne ani skandalozne a uz vobec nie nieco nove.

 

 

Problem je v tom, ze tebe treba vysvetlovat elementarne veci,

 

Ano, pretoze ja som sa divil ako funguje mobil, alebo je licenciu potrebuju ako DJ aj usporiadatel, ja som nechapal ze mobil ako spoplatnene zariadenie spada pod AZ.... prosim ta. Ked sa dostaneme k teme o pestovani pelargonii, budem vyburany. Ale tuto? :winner_3:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked sa dostaneme k teme o pestovani pelargonii, budem vyburany. Ale tuto? :winner_3:

 

tak ma už pouč o tých mobiloch, prosííííím. aj o tom, prečo soza určuje povinnosti občanom, ktorí nie sú jej členmi, keď jej to zákon neumožňuje, pričom tam nie je dodatok o osobitnom zákone. prosíííííííííím. kľaknem si aj na jedno koleno, ak ti to pomôže ;)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co je ale jeden z dost obecnych principov, aj ked nie uplne idealny. Z vypalneho (dane) platis prevadzku folklorneho suboru na druhom konci republiky - na ktory v zivote nepojdes, takze nemas nijaku protihodnotu. A stovky inych pripadov. Nedokonale, ale nie nelegalne ani skandalozne a uz vobec nie nieco nove.

 

Nie, to je uplne iny princip. Uz uplne chore je porovnavat podporu okrajovej ludovej kultury, platenej z rozpoctu ministerstva kultury, a usle zisky mainstreamovym umelcom. Ten rozdiel je v tom, ze ja platim statu dane a ten nasledne peniaze prerozdeli. Stat nevyrubil extra poplatok, ktorym by som podporoval folklorny subor na druhom konci republiky, na ktoreho predstavenie by som aj tak musel kupit drahy listok.

Takze skus iny priklad :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak ma už pouč o tých mobiloch, prosííííím.

 

Ked tak pekne prosis. Skopirovanim hudby do mobilu vytvaras rozmnozeninu hudobneho diela. Takto jednoducho to funguje.

 

 

prečo soza určuje povinnosti občanom, ktorí nie sú jej členmi, keď jej to zákon neumožňuje,

 

Pretoze jej to nie umoznuje, ale UKLADA AKO POVINNOST autorsky zakon.

 

Uz uplne chore je porovnavat podporu okrajovej ludovej kultury, platenej z rozpoctu ministerstva kultury, a usle zisky mainstreamovym umelcom. Ten rozdiel je v tom, ze ja platim statu dane a ten nasledne peniaze prerozdeli.

 

No a teraz platis poplatok, ktory sa prerozdeli. A aj tam, kde z toho nemas ty priamy uzitok.

 

A vidis - zase musim pripomenut, ze som sice zadubeny, ale na rozdiel od nezadubenych viem, ze peniaze zo SOZA idu aj skladatelom folklornej hudby, vaznej hudby, nemainstreamovej hudby. Pridozene, kedze ich malokto pocuva, dostavaju menej. Ale este raz - bavme sa o realite, nie o vymysloch. Pokial niekto nevie, ze poplatky SOZa rozdeluje aj skladatelom symfonie (pokial taky je), nemoze z debaty vypadnut nic prinosne, pretoze zase vysvetlujem elementarne veci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a teraz platis poplatok, ktory sa prerozdeli. A aj tam, kde z toho nemas ty priamy uzitok.

 

Nie, ja platim dan, nazyvaj veci pravymi menami. T.j. platim na fungovanie statu, ta dan nie je adresna. Cast z toho pouzije ministerstvo kultury na podporu folklorneho suboru, preto, lebo to je nieco, co je v zodpovednosti ministerstva. Podporovat kulturu, ktora je sucastou nasho kulturneho dedictva.

Vypalne z DVD/tlaciarni/mp3 je nahradou sukromnym subjektom za usli zisk, pretoze stat nie je schopny zabezpecit dodrziavanie autorskeho zakona.

 

- zase musim pripomenut, ze som sice zadubeny, ale na rozdiel od nezadubenych viem, ze peniaze zo SOZA idu aj skladatelom folklornej hudby, vaznej hudby, nemainstreamovej hudby.

Kedze vies, ako SOZA prerozdeluje pausalne vybrane poplatky, tak vies, ze skladatelia nemainstreamovej hudby z toho uvidia minimum.
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked tak pekne prosis. Skopirovanim hudby do mobilu vytvaras rozmnozeninu hudobneho diela. Takto jednoducho to funguje.

 

Pretoze jej to nie umoznuje, ale UKLADA AKO POVINNOST autorsky zakon.

 

ale kopírujem ju predsa na pamäťovú kartu. takže zaplatím za pamäťovú kartu. potom zaplatím za mobil. otázka znie, či zaplatím aj za krabičku od mobilu, keďže by sa v nej potenciálne mohol nachádzať mobil, v ktorom by sa potenciálne mohla nachádzať pamäťová karta. matrioška... lenže... "prístroj na vyhotovenie rozmnoženín" - vo všetkých odsekoch pafagrafu... ako vyhotovím rozmnoženinu na mobile? tú som predsa vyhotovil na počítači a za ten som už zaplatil aj za kartu, ktorú som použil. mobil ju len reprodukuje, nevytvára. a v spomínaných odsekoch sa o reprodukcii nepíše.

 

autorský zákon jej to ukladá ako povinnosť, ale zákon o občianskych združeniach jej to zakazuje, keďže odkaz na osobitný zákon sa vzťahuje na prvú časť §5 tohto zákona, nie na druhú, lenže práve v druhej časti sa píše, že "Nesmú ukladať povinnosti občanom, ktorí nie sú ich členmi."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale kopírujem ju predsa na pamäťovú kartu. takže zaplatím za pamäťovú kartu. potom zaplatím za mobil.

 

Nie, neplatis za pamatovu kartu AJ za mobil. Ale pravda je, ako som pisal, ze sposob spoplatnovania, tak ako je teraz, je na nic. Da sa to urobit jednoduchsie a spravodlivejsie.

 

 

autorský zákon jej to ukladá ako povinnosť, ale zákon o občianskych združeniach jej to zakazuje,

 

Este raz - nestaci len prekopirovat, treba aj rozumiet :boxing:

 

Pre uplnost - pretoze my, zadubenci, to chapeme. Nezadubena cast sveta do tejto chvile nepochopila, ze povinnost platit poplatok UKLADA AUTORSKY ZAKON A NIE SOZA!!!!!!!!!!! Pre fakt brzdy, SOZA neuklada nikomu povinnost zaplatit, takze neporusuje zakon. Autorsky zakon uklada povinnost zaplatit a v zmysle AZ len SOZA vybera tento poplatok.

 

Takto vyzera diskusia, ked sa do odbornej debaty zapajaju amateri....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

niečo tu smrdí ... cítim samochválu ...

 

O SOZA sa vo verejnosti diskutuje uz dost dlho na to, aby si ludia pred tym, ako zacnu nieco pisat, precitali zopar zakladnych veci. To nie je samochvala, pretoze nejde o nic specialne ani unikatne. Hovori to o ostatnych ludoch. Vediet nieco k teme pokladam za standard, nie za nieco, cim sa oplati chvalit. To, ze je tolko podstandardu....no co uz :gitarista:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre uplnost - pretoze my, zadubenci, to chapeme. Nezadubena cast sveta do tejto chvile nepochopila, ze povinnost platit poplatok UKLADA AUTORSKY ZAKON A NIE SOZA!!!!!!!!!!! Pre fakt brzdy, SOZA neuklada nikomu povinnost zaplatit, takze neporusuje zakon. Autorsky zakon uklada povinnost zaplatit a v zmysle AZ len SOZA vybera tento poplatok.

 

Takto vyzera diskusia, ked sa do odbornej debaty zapajaju amateri....

 

§81

 

i) domáhať sa vo vlastnom mene v prospech nositeľov práv nároku na vydanie bezdôvodného obohatenia z neoprávneného výkonu kolektívne spravovaného práva; to neplatí, ak sa nositeľ práva, ktorý je na to oprávnený, takého nároku sám domáha alebo ak je to nehospodárne,

 

tu totiž vidím rozpor s vyššie spomenutým zákonom o občianskych združeniach.

 

a prepáč, že sa ti my, amatéri miešame do tvojej prednášky ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

i) domáhať sa vo vlastnom mene v prospech nositeľov práv nároku na vydanie bezdôvodného obohatenia z neoprávneného výkonu kolektívne spravovaného práva;

 

A kde je problem? Pokial sa niekto neodovonene obohati, je SOZA opravnena jednat v mene autorov a domahat sa tejto ciastky. Ako som pisal vyssie - SOZA zastupuje autorov a ma chranit ich prava. To sa tyka aj pripadov, ked sa niekto neopravnene obohati na ukor autorov.

 

Dakujem za doplnenie, stale tam nie je nijaky rozpor. Ale kludne by to mohlo byt aj tak, ze SOZA posle dokumenty na policiu, tak bude vymahat tuto pokutu a nasledne budu prostriedky prevedene na ucet SOZA. Co by bola zbytocna komplikacia a bolo by to nehospodarne.

 

Nehovoriac o tom, ze ak sa niekto neodovodnene obohati, je povinny tuto ciastku vratit - a povinnost mu stanovuje zakon, nie SOZA. Cize SOZA neuklada povinnost, tuto povinnost ukladaju ine zakony. Amateri, pche :punk:

 

a prepáč, že sa ti my, amatéri miešame do tvojej prednášky

 

S troskou snahy sa aj amater moze stat vzdelanym amaterom. Postupne.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mas tam chybu fakticku. Ten kto sa neodovodnene obohatil ma zakonnu povinnost tuto sumu vratit autorovi. SOZA v tomto zastupuje autorov, co je v zmysle AZ a nie je v rozpore so zakonom o OZ. Takze je vsetko koser. Netusim co ti vadi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ďalej:

§81

s) uverejniť vhodným spôsobom sadzobník odmien a primeraných odmien

 

nenašiel som, pričom LITA s tým nemá problém - http://www.lita.sk/files/sadzobnik_dlav.pdf

 

takisto dávam do pozornosti výročnú správu SOZA: http://www.soza.sk/fileadmin/documents/Vyrocna_sprava_soza_2011.pdf názor nech si urobí každý sám.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozes mi prosim ta povedat, kde si zobral tu blbost, ze SOZA vyberanim poplatkov a neodovodneneho obohatenia porusuje zakon?

 

Vies, rad by som vedel, kde ludia (ako napr. ty) chodia na rozumy. Ze ktori nevedkovia pisu clanky a rozbory, z ktorych sa potom cerpaju takto evidentne blbosti. Pretoze ak nejaky odbornik povie, ze mobil nedokaze vyrobit kopiu hudobneho diela - je to asi poriadna brzda a nie odbornik. Rovnako ako ten, kto nepozna OZ.

 

Ignoracia popisanych hluposti moze zafungovat aj funguje, ale stale je len dokazom toho, ze v diskusii strasna spusta ludi, ktori nemaju ani sajnu.

(a rovnako som presvedceny, ze by nedokazali pochopit akykolvek zakon, aj ten najlepsi na svete)

 

nenašiel som, pričom LITA s tým nemá problém -

 

Pretoze si zle hladal :nono:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozes mi prosim ta povedat, kde si zobral tu blbost, ze SOZA vyberanim poplatkov a neodovodneneho obohatenia porusuje zakon?

 

Vies, rad by som vedel, kde ludia (ako napr. ty) chodia na rozumy. Ze ktori nevedkovia pisu clanky a rozbory, z ktorych sa potom cerpaju takto evidentne blbosti. Pretoze ak nejaky odbornik povie, ze mobil nedokaze vyrobit kopiu hudobneho diela - je to asi poriadna brzda a nie odbornik. Rovnako ako ten, kto nepozna OZ.

 

Ignoracia popisanych hluposti moze zafungovat aj funguje, ale stale je len dokazom toho, ze v diskusii strasna spusta ludi, ktori nemaju ani sajnu.

(a rovnako som presvedceny, ze by nedokazali pochopit akykolvek zakon, aj ten najlepsi na svete)

 

nie vyberaním poplatkov, ale "domáhaním sa vo vlastnom mene". takisto chýbajúcim sadzobníkom odmien a určite by sa našli ďalšie veci.

 

chcem vidieť, ako niekto vyrába vo veľkom nelegálne kópie na mobile, ty odborník. :D

 

idem radšej robiť niečo užitočné a tebe odporúčam to isté ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takisto chýbajúcim sadzobníkom odmien a určite by sa našli ďalšie veci.

 

Tym myslis, sadzobnik poplatkov - ktory uverejnila LITA, ze? Pretoze tam mas POPLATKY, ktore plati usporiadatel. Hladaj a najdes. Preco predvadzas, ze odporcovia SOZA nedokazu ani listovat na stranke?

 

 

chcem vidieť, ako niekto vyrába vo veľkom nelegálne kópie na mobile, ty odborník.

 

Preco nelegalne a preco vo velkom? Toto je pravna vec a nemozes si dovolit prekrucat fakty, vyznamy a slova. Pokial si v zivote mobil nevidel a nevies ako funguje, tak to napis. 6-rocne deti vedia ako si skopirovat do mobilu hudbu, takze sa mi nesnaz nahovorit, ze proti SOZA stoja len ludia, ktori su na tom so schopnostami horsie.

 

určite by sa našli ďalšie veci.

 

Ludom, ktori nevedia ako sa pouziva mobil a netusia, ze existuje obciansky zakonnik nepomoze ani keby tie veci nasli. Na zaklade coho si myslis, ze by ich niekto dokazal pochopit? Ved vy ste nedokazali ani pochopit co to je zariadenie na vyrobu rozmnozenin. Nech by sa pred nos predlozilo cokolvek, sanca na pochopenie je minimalna.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pokial si v zivote mobil nevidel a nevies ako funguje, tak to napis. 6-rocne deti vedia ako si skopirovat do mobilu hudbu, takze sa mi nesnaz nahovorit, ze proti SOZA stoja len ludia, ktori su na tom so schopnostami horsie.

Trosku technickych detailov, ty odbornik. Pokial kopirujes hudbu do mobilu, tak mobil nie je zariadenim vytvarajucim rozmnozeninu. Tym zariadenim je tvoje PC, z ktoreho si uz uhradil licencny poplatok 0,5% z hodnoty prevneho disku. Si ten zakon aspon videl? :tease:

Teoreticky mobil mozno povazovat za zariadenie vytvarajuce rozmnozeninu, len v pripade ked z neho kopirujes hudbu napr. cez bluetooth. V takom pripade je ale mozne za take zariadenie povazovat vsetko, co podporuje hociaku vymenu suborov.

Preto je namieste otazka, co skutocne zakon mysli pod "prístroj na vyhotovovanie rozmnoženín zvukových alebo zvukovo-obrazových záznamov"?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Trosku technickych detailov, ty odbornik. Pokial kopirujes hudbu do mobilu, tak mobil nie je zariadenim vytvarajucim rozmnozeninu.

 

Pozrel si si pravnu definiciu rozmnozeniny?

 

Pretoze presne v pripade ktory spominas to je naopak :P

 

Ked si napr. pripojis mobil ako mass storage - a prekopirujes subor z PC do mob., tak kopia vznikne v mobile. Ked si stiahnes hudbu do mobilu, tak kopia vznikne v mobile. Cize mobil sluzi a moze sluzit na vytvaranie kopii, cim splnuje pravnu definiciu.

 

Ale ako som pisal uz vyssie - lepsie by bolo mat presny sadzobnik, ktory by tento zakon upresnil a doplnil, pretoze bez toho bude zjavne vela uplne mimo.

 

Si ten zakon aspon videl?

 

Bol som nuteny ho tu citovat davno pred tym, ako si zvysok fora vobec vsimol, ze existuje. Takze sa zbytocne vyskierat - je tu cierne na bielom jasne dokazane, ze som ho videl. A ty si si to prave vsimol o DEN NESKOR po tom, ako som tu uviedol informaciu, ktoru uvadzas ako nieco prevratne. Dobre rano, stara mama. Ale v podstate jednodenne oneskorenie je uz brutalny uspech. U vacsiny ludi nestaci ani rok.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to, ze sa tu hadate a xeno sa produciruje nic nemeni na tom, ze zakony, ktore v danej veci existuju su zle, zle, zle...

a SOZA tzv. dodrziavanim zakona, resp. nutenim obcanov, aby ho dodrziavali, tak dosahuje pravy opak - vysledkom je snaha o obchadzanie zlych zakonov

howgh

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked si napr. pripojis mobil ako mass storage - a prekopirujes subor z PC do mob., tak kopia vznikne v mobile. Ked si stiahnes hudbu do mobilu, tak kopia vznikne v mobile. Cize mobil sluzi a moze sluzit na vytvaranie kopii, cim splnuje pravnu definiciu.

Podla tvojej logiky by pri napalovani rozmnozeninu vytvaralo DVD.

 

(17) Vyhotovenie rozmnoženiny diela je prenesenie diela alebo jeho časti na iný hmotný podklad priamo z originálu diela alebo nepriamo z inej rozmnoženiny diela dočasne alebo trvalo, a to akýmkoľvek spôsobom a v akejkoľvek forme; rozmnoženinu diela možno vyhotoviť najmä vo forme tlačenej, fotografickej, zvukovej alebo zvukovo-obrazovej rozmnoženiny, stavbou architektonického diela, alebo vo forme inej trojrozmernej rozmnoženiny, alebo v elektronickej forme zahŕňajúcej analógové aj digitálne vyjadrenie.

Rozmnozeninu vytvara PC, on je zodpovedny za prenos diela. Mobil vystupuje vo forme media, pasivneho prijimatela datoveho toku, rovnako ako DVD pri napalovani. Je to CPU v pocitaci, ktore cita zaznam z tvojho disku, a kopiruje jeho obsah na I/O port (USB). Kopia teda vznika v PC, len je zapisana do mobilu.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla tvojej logiky by pri napalovani rozmnozeninu vytvaralo DVD.

 

DVD je nosic a na nosice sa vztahuje osobitna sadzba. Nie je to zariadenie.

 

 

Rozmnozeninu vytvara PC, on je zodpovedny za prenos diela. Mobil vystupuje vo forme media, pasivneho prijimatela datoveho toku, rovnako ako DVD pri napalovani. Je to CPU v pocitaci, ktore cita zaznam z tvojho disku, a kopiruje jeho obsah na I/O port (USB). Kopia teda vznika v PC, len je zapisana do mobilu.

 

Uhmmm.... tak dobre. Ak by sme to brali vyhradne takto technicky, v pripade spojenia PC-MOBIL, kopiu vytvara PC, spravne?

 

Ale pokial ide o prepojenie napr. Internet/Mobil. Alebo kopirovanie z externeho zdroja do mobilu? Alebo z mobilu do mobilu?

 

To co pises moze byt spravne, ale nie je to zjavne jediny sposob pouzitia mobilu. Na druhej strane - pokial by sa podarilo naozaj technicky dokazat, ze mobil ako zariadenie nikdy a v nijakom pripade nevytvara kopie, bol by to platny argument PROTI ich spoplatneniu. Postaveny na technickych faktoch. Ale nepostaci uviest jediny pripad prepojenia s PC - musi byt ukazane, ze ako zariadenie NESLUZI na vytvaranie kopii. Tak ako z mikrovlnky nebude nikto chciet poplatok. V tom pripade, na zaklade logickych faktov, prirodzene zmenim svoj nazor na aplikaciu zakona :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov