Skočiť na obsah

robopol

Odporúčané príspevky

Slimak, je to prirodzene, ze banky chcu poskytovanim penazi zarabat. Problem je ten, ze to robia aj tak, že poziciavali aj tym co na to nameli. A vzniklo to preto, lebo prisli na sposob ako. tym boli derivaty. A potom ta bublina splasla. A ta bublina je aj na dlhoch statu.

 

Stat je totiz zaujimavy subjekt. Neni ohraniceny zivotom. Je tu a zataz sa stale prenasa, roluje. Splati sa jeden dlh a vznikne novy, preroluje sa. Problem je vsak ten, ze stat cez vladne vydavky sa rozhodol zamedzovat pravidelnym cyklom rastu a poklesu. A tak krugman a jeho skola, tvrdia, ze oserieme, nemusime mat depresie a recesie, zoberieme peniaze a vlada zacne investovat, vytvori spotrebu. A kedže to prešlo do tej roviny, ze vsak co, nie je dolezite ci to vieme splacat, ved co tak si natlacime dalsie peniaze a centralna banka nam ich pozcia, naleje. A tak tu vznika ako keby perpetu mobile. A stat sa zvacsuje a vytlaca to sukromne, lebo sukromne nema perpetu mobile:) Lenze takto sa stalo, ze zapad spohodlnel, vyska dlhu rastie do nebesies, startila sa konkurencieschopnost a teraz cina, india na tom tazi, Kupujeme si produkty ciny za nase vytlacene peniaze. Dobre nie? Lenze stratili sme konkurencie schopnost. Mame vsak vyhodu naskoku technologickeho pokroku a vybudovanej infrastuktury ale sme drahy. Cina si kupuje co zatial nevie vyrobit, to dlho nebude trvat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

človek ktory si mysli, ze inflacia je dosledok tlacenia nových penazi a nechape, že požičkami (teda niekoho dlhom) vznika dopyt a to tlaci na rast cien lebo ponuka nie je dokonale elasticka a ukazujes mu regresie na 100 listoch a furt bude trepat sa naozaj nemame ako zhodnut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otazka stoji co vlastne ma eurozona robit. Setrenie umocni deflacne tlaky, zvysi nezamestnanost, znizi kupyschopnost. Samostatne to teda nepomoze, kratkodobo to zhorsi situaciu, vzniknu nepokoje. prehlbi sa recesia.

A aku monetarnu politiku zvolit?

Docasne pomaha centralna banka znizovat uroky na dlhopisoch dodavanim likvidity do trhu. cim umozni statom si poziciavat lacnejsie ako keby sme to nechali iba na trh. je tazke povedat, že rakuska skola ma pravdu nechajme to na trhu a pride kolaps. Naopak treba pokracovat v nasilnej manipulacii trhu, dodavat likviditu, robyt verejne vydaje. A zvysovat aj dlh. Bohuzial ak chceme chvilu zotrvat aspon na tej hladine kde sme to musia robit???

 

No co teda. Sterilizovat dlh krajinam? Alebo ho ako v pripade grecka odpustit? Ako by sa dali dlhy tychto statov zniziť , tak aby to nebolo na ukro ludi a ekonomiky?

Ja som písal v minulosti, ze pokial je krajina s vlastnou menou, tak dlh vie prevziat centralna banka, odkupit ho od veritelov. A pripadne navrhnut nejake urocenie tymto veritelom v samotnej centralnej banke. Tym by sme dosiahli, že dlh by sa mohol z urcitej časti zakonzervovat v centralnej banke, alebo vymazat.

 

Ja teda sa domnievam, ze musia centralne banky urobit ovela viac ako sa len pokusat o znizovanie úroku na dlhopisoch. Potrebuje znizit celej zone dlh, znizit jej dlhovu sluzbu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robopol krizu mas od 2008 - co sa zmenilo za 4 roky ? Isto vela a dostatocne isto nie - budes to mat celych ani neviem kolko rokov a z demograviou ale vraj 2050 sa to skonci a bude lepsie.

 

priklad iba samotne gecko,kolko mame nan davat rocne. Co chcete a ako riesit? greci to nikdy nevyriesia teda tam platit budete stale-

Spomenul som grecko - ale pigs, hej,

 

odpustit dlh - ako slovensko ok moze - uz sme to zaplatili - je to na ficovi a jemu to je jedno - sukromnik teda ja poviem to iste? Co by som bol ... zene by som sa mohol ukazat?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked znizis napr. dlh Eu na polovicu tak ako som napisal, centralna banka odkupi polovicu dlhov eurozony a vyplati veriteľov. Samozrejme nie naraz, lebo ti veriteľia by sa mohli rozhodnut ich investovat do realnej ekonomiky, tak nam mozu ceny vystrelit do nebies. takze by to musela urobit postupne. Ale prave tak ako som napisal, nech zacne skupovat centralna banka dlhy krajin a vyplacat veritelov, alebo veritelom poskytnut urok za tie dlhopisy, teda sterilizovat ten dlh.

 

Tak znizis dlhovu sluzbu kraajinam, lebo v centralnej banke by sa tie dlhy statov vymazali. Ostali by tam iba peniaze veritelov urocene. A veritelia si nakoniec môžu za ne kupit grecko a co budu chciet:)

 

Slimak: to co robia ze sa skladame na dlhy krajinam, alebo sme ako zaruka. Ja pisem o odpusteni dlhu, resp. znizeni dlhov z nicoho. Boliet to nebude nikoho, veritelia dostanu svoje peniaze, ktore budu urocene v centralnej banke.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

priklad iba samotne gecko,kolko mame nan davat rocne. Co chcete a ako riesit? greci to nikdy nevyriesia teda tam platit budete stale-

 

Mozno to bude nakoniec nutne... Nemci sa tomu sice brania, ale ina alternativa je zrejme cakat na zazrak.

Nezabudaj ale, ze obrovsku cast dlhu drzia greci - grecke banky, sporitelne apod. Tieto budu musiet nakoniec aspon cast odpustit tiez, co vsak bude znamenat, ze greci pridu este o dalsie peniaze. Ale asi nie je ina cesta.

 

Na druhej strane - neexistuje moznost odpustit podstatnu cast dlhov ani PIIGS, nieto este dalsich krajin. Je to tak vela, ze odpustenie by zmrsilo suvahy polovicky zemegule.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prave to je dobre ked si dlzi krajina svoj vlastny dlh. Keby napr. mala krajina svoju centralnu banku a menu. Tak vie odkupit centralna banka ten dlh od tych svojich domacich bank. A vytvorit im na ich ucte v centralnej banke úrok. Teda grecke sukromne banky by vyplacala ten urok z toho dlhu centralna banka.

 

Cely problém je ze ak chccem plosne znizit dlh krajin na polovicu, tak je obrovske riziko aby sa nedostali peniaze do realnej ekonomiky, pokial su na ucte centralnej banky su sterilizovane. Ale ja to vidim aj taku moznost, že veritelia proste ziskaju majetok dlznika, teda stat bude musiet predat svoj majetok, aby vyplatila veritelov. To je tiez riesenie.

 

Alebo moze na priamo problemovym krajinam poziciavat centralna banka, to vsak je zle, lebo by to cele ovplyvnilo trh dlhopisov na burze.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

odpustenie dlhu keby to mali financovat greci(ich dlhu) nebudu ma 10 rokov dochodky.

 

No jo, minimalne. Ale psychologicky by to znamenalo, ze krajiny EU su na odpis - takze dalsi poltucet by skoncil bez prostriedkov, nikto by nepozical. Nuz a deficit maju skoro vsetky, teda prakticky kazda krajina EU, aby mohla fungovat, si musi poziciavat. Vratane Slovenska.

 

Hovorit o tom, ze nejaka "ocista" ekonomiky je fajn - ale realne by islo o prepad HDP a zivotnej urovne mozno o desiatky percent. Co s tvrdou regulaciou vramci EU vsak znamena, ze by rychly rast, ako mala Azia v minulosti, by nenastal.

 

Prave to je dobre ked si dlzi krajina svoj vlastny dlh. Keby napr. mala krajina svoju centralnu banku a menu. Tak vie odkupit centralna banka ten dlh od tych svojich domacich bank. A vytvorit im na ich ucte v centralnej banke úrok. Teda grecke sukromne banky by vyplacala ten urok z toho dlhu centralna banka.

 

Keby to bolo take jednoduche, tak to FED a BoJ robia pravidelne a zbavia sa dlhu. Ale robia to len vynimocne a v kritickych pripadoch. Celoplosne je nerealne takto sanovat vsetky dlhy.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problem takychto odkupov znicoho je ten, že sa to da jedine v nejakej dohode a musi to byt plne sterilizovane. teda este raz napr. centralna banka povie odkupime polovicu greckeho dlhu a vytvorime ucet pre veritelov, kde bude vyplacat uroky veritelom. tieto úroky sú nové peniaze ktore sa dostanu do ekonomiky. tymto grekov oslobodime tak vyznamne, ze by zrazu polovicu penazi istiny dostali k dobru.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

teda este raz napr. centralna banka povie odkupime polovicu greckeho dlhu a vytvorime ucet pre veritelov, kde bude vyplacat uroky veritelom. tieto úroky sú nové peniaze ktore sa dostanu do ekonomiky. tymto grekov oslobodime tak vyznamne, ze by zrazu polovicu penazi istiny dostali k dobru.

 

Mas to nejake poplete, nie?

 

Pretoze ked Grecko, ako stat dlzi, tak grecka CB by odkupovala dlh od grecka ako statu? No a keby mali drachmu, tak by proste natlacili nove drachmy a nimi uhradili tento dlh? (to by mohli aj bez odkupenia dlhu)

 

Ale v zasade ano - normalna inflacna strategia, ktora niekedy funguje, inokedy dopadne katastrofalne. A u Grecka by nefungovala. Vies preco?

 

Pretoze Grecko malo aj v najlepsich dobach horsiu povest a vsetky uvery malo nie v drachmach - ale dolaroch, xdr, markach, eurach. A Grecka CB by nikdy nemohla vytlacit nove dolare ani eura, takze by nikdy nemohla splatit zahranicny dlh. A ak by za inflacne drachmy nakupovali dolare, tak by kurz drachmy padol tak, ze by nikdy neziskali dostatok. Greci by sa takto nezachranili.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemusi to byt v drachmach, moze to urobit ECB, nejde o ziadne kradnutie ale dar greckej ekonomike, kedze niekde sa tam valaju tie peniaze z dlhu. Ked im chces pomoct, mozes aj v style zazrakov penazi z nicoho. Tak ako hovorim, ci su peniaze z dlhu alebo daru je jedno. Peniaze z dlhu maju charakter najskor expanzivnej inflacie, pretoze vytvara dopyt a ked sa dlh splaca vytracaju sa z ich ekonomiky. Takze ma deflacne tlaky. To je ten hospodarsky cyklus (ala robopol).

 

takze centralna banka sa dohodne s veritelmi grecka, ze vytvori ucet a odkupi od nich dlh a dohodne sa %urocenie toho dlhu (streilizuje peniaze na urcitu dohodnutu dobu). grekom sa znizi dlhova sluzba na polovicu. A tieto peniaze mozu pouzit na investicie (vyberu ich na daniach postupne). Takze zbavia sa obrovskej zataze a peniaze mozu pouzit na ozdravenie greckej ekonomiky. A tie nebudu zatazene dlhom, ani urokom.

 

A nemusime ist do takych velkych cisiel, mozno iba pomoze aj 10-20% na ozivenie ekonomiky.

 

A kedze ty sam tvrdis, ze vyznamnu cast dlhu drzia aj grecke banky. Tak ako prve dohody by mohla ECB urobit s greckymi bankami. Alebo mozu urobit dohody s vyznamnymi zahraničnými veriteľmi.

 

Ak si si nevšimol nic nehovorim o tlacení drachiem do ekonomiky ale o kultivovane umorenie ich dlhu. Grecko ma euro.

 

A nech sa ti paci teraz mozes napisat, ze toto nie je mozne a preco (vynechaj vsak frazu ze ECB to nemoze robit, moze ked budu chciet). zaroven mozes aj napisat ze 50% sa zbavenie greckeho dlhu nepomoze grekom aj ich ekonomike.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na mechanizme asi nezalezi - islo by prakticky o to, ze "novymi" peniazmi by sa splatil grecky dlh. Uplne priamo a na rovinu.

 

Vyssie si pisal...keby krajina mala vlastnu menu...atd. Tak som ti vysvetlil, ze Grecku by nepomohlo ani keby malo vlastnu menu a ten recept, ktory si ponukol, by grecku proste nepomohol. A takto zjednodusene "likvidovat" dlh, hm.. nie som si isty, ci to je rozumny napad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ja som si zas istý, že ked takto nové peniaze zostanu v ECB, tak su sterilizovane a neohrozuju inflaciou. Lebo ich nenalejes do realnej ekonomiky. JA so písal všeobecne o krajine ktora ma dlh a svoju menu, teda dlh v svojej mene. Takže nepíšem to len pre grecko. Je to mozne pouzit aj pre ine krajiny, španielsko, portugalsko. Proste tam kde to je uz nutne pouzit, lebo ohrozuju zvysok eurozony.

 

Samozrejme toto je oba trick a podobny sa urobil po prevaleni hypotekarnej bubliny, toto iste sa robilo v USA kde sa takto sterilizovali derivaty. A nemusi to byt odpustenie toho dlhu, moze sa to len odlozit. A potom ich grecko splacalo keby sa schopilo centralnej banke. tak ako to prebiehalo V USA. Tam to pomohlo. Vsetci kricali o inflaciach a rotackach FEDu. A neprislo nic, lebo ani nemohlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ja som si zas istý, že ked takto nové peniaze zostanu v ECB, tak su sterilizovane a neohrozuju inflaciou. Lebo ich nenalejes do realnej ekonomiky.

 

Ked sa ma splatit dlh veritelovi z prostriedkov ECB, tak veritel tieto peniaze dostane - len jednoducho z ineho zdroja a nepridu zo strany dlznika, lez ECB. Cize realne budu dost. A logicky nemozes realny dlh splatit nerealnymi peniazmi :)

 

A ved preto som pisal, ze FED a BoJ to robia len vynimocne, nie je to nic, na co by sa dalo bezne spoliehat. A mimochodom - toto vlastne robi aj ECB a MMF, ked sa dlh z bank ciastocne prenasa na medzinarodne institucie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No situacia je zla a nevyriesia to skrtanim a poziciavanim, preto treba spravit radikalny krok. veritel sa musi zaviazat, ze peniaze na urcitu dobu nepouzije, budu sa mu urocit v centralnej banke. Nie je to dokonale riesenie, lebo tie nove peniaze tam nebudu na veky sterilizovane, ale to hrozi aj USA po QE po hypotekarnej bubline. Moze sa to potom urobit tak, ze veritel ziska nieco co je statne, teda privatizacia, ked to nepojde inak a chcel by naliat tie peniaze masivne do ekonomiky na nieco. Ale grecky dlh je male susto aby to malo dopad na inflaciu eurozony.

 

alebo je este jedno riesenie, veritelia pridu o svoje peniaze :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 9 rokmi...
pred hodinou, alamo napísal:

Soráč. Ale s viac ako 10% infláciou na krku, uhlíkovými povolenkami, "protipandemickými opatreniami" zdevastovanou ekonomikou atď.

Ja nijaké miešanie krvavých s.r.a.č.i.e.k na Ukrajine podporovať nebudem. 

S takýmto vyplakávaním sa stretávam u voličov Smeru a Republiky. Toto už je na diagnózu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Sniper

Keď mám pravdu povedať..

Už počas pandémie (v dobe keď bola problémom číslo 1), som si veľa krát pomyslel "normálny zlodeji vo vláde napáchali menšie škody, ako tento spolok blbcov".

Ak k takýmto myšlienkam chceš priviesť naozaj veľa ľudí, len pokračuj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov