Skočiť na obsah

robopol

Odporúčané príspevky

Robopol len priklad, je jedno aky mas prijem. Mas 10 000 dlh a ja mam nasporene 30 000. mne tych 30 000 pri hocjakom prijme trvalo nieco nasporit, si odtrhat odhuby. tebe si vziat pozicku , ja neviem preco si ju bral. Mna ty chces zrusit aj to ako som sa v minulosti spraval a teba? Pre mna si a vzdy bol len a len ten co si ako krugmen.

Sranda je ze banky na tom zarabaju. A je im to jedno. Aj dlznici. A ty co sporili su v ..Oni boli aj predtym ked si odrhali od huby aj teraz, a dlznici pravy opak. Ok super. nabuduce sa dlznici opat bavte len s bankov ta va da mlieko aj chlieb. Vy ste sa na nu obracali. Vy ste jej klienti. vy ######.

 

A volte si Fica, curaci. Aby vam aj nabuduce dal fico aj mlieko a chleba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slimak - banka nie je armada spasy a ani sa tak netvari. Banka poziciava peniaze za podmienok, s ktorymi musis suhlasit. Ak nesuhlasis, tak si nepozicias - a ak ano, tak by si to mal robit pri plnom vedomi. Banka je tak isto firma, ktorej cielom je zarabat, tak preco sa divis? Myslis, ze ked si kupis auto na splatky a zrazu prestanes platit, tak ti ho automobilka daruje, alebo co?

 

Staty to robili tak isto s plnym vedomim - a tak isto ako clovek, ktory si pozicia, a zoper rokov (desatroci) sa vdaka tomu mali dost dobre. Prisiel payback time.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked banka nieje armada spasy, preco ju mam ja ratovat - banka ani nema peniaze ci hodnoty. ona je len obchodnik medzi veritelom a dlznikom.

Pri tych statoch mame fica co pred troma rokmi sekal 8% - chcel byt za pekneho ako dnes tvrdi. tak nech si to splaca - ten co vtedy bral.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked banka nieje armada spasy, preco ju mam ja ratovat - banka ani nema peniaze ci hodnoty. ona je len obchodnik medzi veritelom a dlznikom.

 

Nemusis ju ratovat - a tie stovky bank co skrachovali jasne ukazuju, ze to ani nie je nutne ratovat. A ani sa zdaleka nie vzdy zachranuju.

 

Problem je ale u niektorych bank, ktore su trosku vacsie, alebo vyznamnejsie - pretoze ich pad by mohol sposobit ovela vacsie problemy, nez je cena za ich zachranu. A tym sa mysli to, ze v konecnom dosledku by si aj ty zaplatil ovela viacej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

banky maju schopnost ze vedia nafuknut dopyt - potom aj ponuku(ta to nasleduje), dopyt splasne - ked to prepiskli a musi splasnut aj ponuka. Tak je to zial asi spravne. A ten krugman, chce dopyt zrejme linearne rastovy, ked nieje skutocny zapezpeciho stat. Vzdy na to niekto doplati aj na strane dopytu ,ci ponuky a niekto to vyuzije aj na strane dopytu a ponuky. Ak chces zarobit treba byt v spravnom case na spravnom mieste, raz sa vyplati na strane ponuky raz dopytu.

 

http://blog.etrend.s...tarna-politika/

 

neviem ci tento clanok je ten spravny,ale pod tymto menom to ide, xeno. Je normalne cielovat - ci sa drzat rastu NominalHDP - je to normalne?

Priklad - potrebujes rast a budes robit hocico - aj olympijske hry v tatrach ak ich potrebujes(vid Grecko).

 

Ten co to planuje naplanuje nerealne(olympijske hry) produkty. Po nas potopa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Krugman je mimoriadne inteligentny, ale momentalne ma dve vazne vady - za prve to je laviciar politika poslednych 30-40 rokov co viedla ku krize, bola v zasade lavicova. Zaroven je v Obamovom ekonomickom time, takze prirodzene obhajuje expanzivnu politiku Obamovej vlady. Nemozno ho brat ako nezaujateho ekonoma, ale ako ekonoma, ktory prezentuje svoju politiku.

 

Za druhe - banky mozu zvysovat penaznu masu len vramci mantinelov, ktore stanovuju staty. A skutocnost je taka, ze takmer vsetci pekne dlho uz robia - nie len USA, ale aj EU, Japonsko, Cina (aj pred krizou a v obrovskej miere). Nie je to nafukovanie, ale naozaj to moze vies k realnemu ekonomickemu rastu, akurat neexistuje exaktny sposob ako dopredu zistit nejaku "spravnu mieru" - cize vysledkom je, ze sa potom moze konstrukcia proste zosypat.

 

Cize clanok ma v sebe vela spravneho a zaroven vela nepovedaneho - ako napriklad, ze CPI je sice nedokonaly sposob merania inflacie, ale najlepsi aky mame. A jeho chyby vsak ovela, ovela vaznejsie, nez sa bezne uvadza.

 

Tak isto, v zmysle poslednej vety, nepovedali jednu vec - aj napriek nominalnej samostatnosti, ECB nikdy nerobila politiku proti rozhodnutiam EU. Cize to co robil Frankfurt bolo vzdy v zmysle umyslov Bruselu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co to splietas slimak?

 

Krugman a jeho skola to sposobila. Ved o tom tu vediem mesiace diskusiu. Nechapavi tu vypisuju, že nie dh nema ziaden suvis s rastom penaznej masy a inflacie. Lenze cely penazny system je ponziho schema. Na to treba istu davku inteligencie, ktoru xenocide nema.

 

Ak ekonomika funguje na dlhu, tak je uz z principu dane, že dlh musi rast aby bol ekonomicky rast. A to krugman vie. Lenze dlh nemoze rast do nekonecna, lebo pridu limity, vyssoka dlhova sluzba. zit na dlh znamena UZIVAT si a nemysliet na buducnost. Penazny model a centralne bankovnictvo je moderne otrkarstvo a ziaden kvazi odbornik to nepovie na plne usta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na to treba istu davku inteligencie, ktoru xenocide nema.

 

Jeziiis, toto mi tak chybalo. Kretenizmus na tomto fore stale preziva. Blbe je, ze vulgarity nikdy nic nevyriesia.

 

Pre modov - vyssie uvedeny prispevok je urazlivy, takze prosim vymazat. Robopol je klasicky vulgarny a utoci na inych prispievatelov.

 

Co sa mna tyka, tak som naozaj nikde netvrdil, ze robopol je kreten (nie je, vsak?). Cize moj prispevok nikoho neuraza. Vyjadril som len obecne presvedcenie, ze kreteni sa vyskytuju aj na tomto fore, ale nikoho nemenujem. Asi si kazdy toho svojho najde. Pre niekoho to vzhladom na nizke vedomosti a vulgaritu moze byt aj robopol, ale pre mna urcite a nikdy nie. :D

 

!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ake necakane ryba sa chytila na hacik:) A uz to tu okamzite riesia moderatori, ake castovania? to ze niekto povie svoj nazor na niekoho bez urazok je porusenie pravidiel? No ved i tak še da:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale kdeze ryba, ja som skorpion.

 

Vies, dal som ti sancu - pisal som normalne, na nikoho som neutocil a bol som zvedavy, ako dlho to vydrzi a primitivizmus sa prejavi. Vydrzalo to asi tyzden? Nasledne som dospel k logickemu zaveru, ze moj oponent (v tomto pripade robopol) ma taky prejav, ze pouzitie vulgarizmov nie je urazka, ale spravne zhodnotenie jeho dusevnej a artikulacnej vybavy.

 

Ale vies, takto to dopadne, ked sa pustit do diskusia s velkymi chlapcami. Akonahle sa sa tvoja Nemesis objavi - tak si uvedomis, ze tu je niekto, kto veci rozumie - a prve co ta napadne je, skusat ho urazat. Nie si jediny, kto so mnou nesuhlasi, ale je vela takych,ktori ked sa pustia do diskusie so mnou a dojdu im argumenty, tak im nezostane nic ine ako pokusy o urazku. Mne osobne to ani nevadi, skor naopak. Ak by ma niekto s podobnymi vedomostami ako bolo predvedene vyssie zacal chvalit, asi by som sa vydesil, ze mi IQ padlo na polovicu. Takze kym prskas, tak je vsetko tak ako ma byt.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem odkedy je vulgarita napisat nieco o inteligencii. Moj nazor som ti napisal, tvoje vedomosti ti nepomozu zväčšit čo je dane od prirody. A názor nemením, pokial vidim, že osočovanie kto ma ake vedomosti je tvoja priorita. Ja neprskam ani nahodou, to že vyjadrim svoj nazor ktory sa ti nepaci nie je prskanie.:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a takto vyzera penazny system v praxi - FR tak isto dobieha cas a uz nejaku dobu bolo jasne, ze rating maju nerealisticky dobry (ved aj preto mali vyssie bond yelds nez Nemecko s rovnakym ratingom).

 

http://ekonomika.idnes.cz/francie-u-moody-s-prisla-o-nejvyssi-rating-aaa-fog-/eko_euro.aspx?c=A121120_093249_eko_euro_fih

 

"Růst založený na značných intervencích státu a především přebujelém veřejném sektoru začíná mít v globální konkurenci značné problémy. Nevyhnutelným výsledkem je potom růst strukturálně laděné nezaměstnanosti,

Co inac znie tak logicky, ze sa zda divne, ze to nejak nenapadlo francuzov aj samotnych a ze s tym nic nerobia, ze?

 

Ale penazny system postupne odpovie taktiez uplne logicky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cely frakcny system - ako funguje.Clovek by si myslel ako to dobre vymysleli.

 

Si predstavte ze ste bankari - vramci rodiny ci vseobecne. Zijete z toho za vklady date 1% a na urokoch co poskytujete 3%- Ale len poziciavate len cast toho co mate. Toto funguje,ale mate relativne vela penazi nevyuzitych co spravite. Poziciate viac. Viac ako 10%, poziciate kolko vam kto dovoli a to 95 pecent, preco? vacsia zakladna a ziadne riziko. Ak vam budu chvilu nejake peniaze chybat vam im posle ina banka ci centralna banka.

 

este raz - mate vklady a pre tie peniaze si ludia nepridu, co spravite ich poziciate aby ste mali uroky.

 

Ti bankari neoriski ba nic svetaborne - len pozicaju viac ako si mozu dovolit. A preco? lebp mozu-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hej, ale banky zaroven nesu riziko - cize nemozu poziciavat lacnejsie, nez ziskaju peniaze, to by skoncili velmi rychlo. A tie peniaze im nikto len-tak neposiela (aspon nie bezne, momentalne vramci pruserov je to cele zblbnute). Je to normalne podnikanie...

 

Predstav si, ze poziciavas auta. Tie najprv nakupis. Cize uplne logicky - to co ziskas z poziciavania aut MUSI BYT VIACEJ, ako zaplatis za ich nakup.

 

Do banky peniaze ludia davaju, pretoze chcu urok (aj ked nizky), plus nejake zaruky. Kto nechce, ma plnu slobodu si ich strcit do matraca, alebo trezoru. Takze banka poskytuje nejaku sluzbu, ktoru ludia chcu. A ked nechces aby banka poziciavala tvoje peniaze, mozes si zaplatit schranku v banke a tam si peniaze ukladat. Cize ide o slobodne rozhodnutie ludi, nic ine.

 

Ak by banky poziciavali len do vysky vlastneho kapitalu, tj. len vlastne peniaze, na druhy den by ti vznikol cierny trh s pozickami, pretoze je po nich obrovsky dopyt a co je hlavne - bez nich by ekonomika fungovala len na zlomok svojej rychlosti. V podstate klinicka smrt. Velmi zly napad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved to nieje moj napad ... len som sa zamyslel, ako na to prisli - preco ti zidia boli tak vychcani - a neboli -napadlo by vas to kazdeho.

 

Si bankar - sedis na peniazoch - len tak v trezore sedia a co spravis zacnes ich poziciavat. Viac ako si mozes dovolit - preco lebo ten rozdiel 3%-1% z vacsieho zakladu je viac.

Nie je to nic svetaborneho, ono to ma aj ine prvky -inflacia - to je to preco to doma pod matracom nenechas a radsej das do banky. A dalsie prvky(napisal by som oje..by).

 

Ak by banky poziciavali len do vysky vlastneho kapitalu, tj. len vlastne peniaze, na druhy den by ti vznikol cierny trh s pozickami, pretoze je po nich obrovsky dopyt a co je hlavne - bez nich by ekonomika fungovala len na zlomok svojej rychlosti. V podstate klinicka smrt. Velmi zly napad.

vznikol by cierny trh(teda fungovalo by to aj bez nich -mozno a zrejme horsie - tazsie) - teda mate pekne regulovany trh. Na ktorom zaraba stat a banky. Zlomok rychlosti ci klinicka smer - to mas odkial?

Dostupnost(cena) penazi ti nerobi ekonomiku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Si bankar - sedis na peniazoch - len tak v trezore sedia a co spravis zacnes ich poziciavat. Viac ako si mozes dovolit - preco lebo ten rozdiel 3%-1% z vacsieho zakladu je viac.

 

Za prve - presne TOTO je ale cielom. Pretoze spusta ludi ma peniaze, ale nevie co s nimi. Ina spusta ludi ma schopnosti, ale nema peniaze. Cize banky funguju ako sprostredkovatel - aby sa peniaze od ludi, co maju peniaze, dostali tieto k ludom, co maju schopnosti ich efektivne vyuzit. Ak by bankovy system a poziciavanie neexistovalo, ti co maju peniaze by ich mali stale - ale ti co ich nemaju, by nemali sancu sa k nim dostat. Vysledkom by bola ovela vacsia nerovnost, pretoze ani ten najschopnejsi, najlepsi, najvynaliezavejsi podnikatel by nemal ako realizovat svoje idey.

 

 

vznikol by cierny trh(teda fungovalo by to aj bez nich -mozno a zrejme horsie - tazsie) - teda mate pekne regulovany trh. Na ktorom zaraba stat a banky. Zlomok rychlosti ci klinicka smer - to mas odkial?

Dostupnost(cena) penazi ti nerobi ekonomiku.

 

Nuz, vlastne je to naopak. Pretoze na tomto systeme, aj ked ma svoje chyby, zarabaju vsetci...

 

Zober si priklad. Firma moze rozsirit vyrobu, kde zamestna 500 ludi. Potrebuje na to zopar 100M. Moze 5 rokov setrit, potom vyrobu rozsiri...atd. Alebo si vezme uver. Urobi to teraz. 500 ludi zamestna o 4 roky skor. Dane plati o 4 roky skor. Pokial je napad rozumny, tak dokaze ako vratit uver, tak aj generovat zisk. Cize zarobi firma. Zarobi banka. Zarobi stat. Zarobia zamestnanci. Zarobia aj vsetci dodavatelia. Takto to funguje.

(toto ale plati, len pokial existuje uverova disciplina, teda ze sa poziciava s rozumom)

 

Ak by toto neexistovalo, stale by si mal spustu ludi, ktori maju peniaze - a niekam ich chcu vlozit. A spustu ludi, ktori peniaze chcu a vedia co s nimi. Bez bankoveho systemu by nastal prirodzeny navrta do stredovekych podmienok, ked sa tiez poziciavalo, ale bez regulacie a bez poriadnych pravnych zaruk.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stredovekych podmienok. Si uz niekedy pozical peniaze,ja ano na podnikanie a 24% ,kratkodobo polroka a vratil. Pohoda ziadne poplatky -spokojnost na oboch stranach. 24% ale stale to bolo menej ako nejake poplatky u mna spokojnost a dokonca som zaplatil dane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Si uz niekedy pozical peniaze,ja ano na podnikanie a 24% ,kratkodobo polroka a vratil. Pohoda ziadne poplatky -spokojnost na oboch stranach. 24% ale stale to bolo menej ako nejake poplatky u mna spokojnost a dokonca som zaplatil dane.

 

24% urok na pol roka? Pekne drsne.

 

Ale tu nejde o vysku uroku. Je logicke, ze pokial je veritel rizikovejsi, alebo jeho projekt je taky, tak sa veritel musi chranit - nejakou zarukou, vyssim urokom a pod. To plati aj keby neslo o podvodnikov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

24% urok na pol roka? Pekne drsne.

 

24% urok za rok , za polroka 12%, co je na tom drsne(splacal priebezne, teda to bolo aj menej)? Ved preco prisiel? Lebo banka nie(resp taky produkt nemala) a keby ano mal by to ovela drahsie.

 

Ale realita je ta - ze on to mal lepsie a ja 24%. Skoda ze takych prikladov v zivote nemam viac. Na co su tie banky? Preco to reguluje stat -aby ste nemali sancu zarobit 9-12-24% - ale dostane to banka. A vy ze to date do banky 2%?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

24% urok za rok , za polroka 12%, co je na tom drsne

 

Pokial to niekomu vyhovuje, tak ok. Ale jednoducha matematika...

 

Islo o uved na podnikanie, ze? Takze aby sa ti to oplatilo , tak vynos tvojho kapitalu by musel byt viac ako 24% rocne - a to pocitaj este dan (19% nie?). Cize by si povedzme z pozicaneho miliona musel byt schopny urobi za rok nejaky milion a pol ZISKU. Prijmy by museli byt este vyssie. A pravdu povediac, v absolutnej vacsine podnikania ide o nieco dokonale nemozne. Mozu byt situacie, ked sa to oplati, alebo to je nutne - ale nemozno takyto urok brat ako nieco normalne akceptovatelne. Aj keby islo o najferovejsiu banku na svete, velmi lahko by to mohlo podnikatela prizabit.

 

Na co su tie banky? Preco to reguluje stat -aby ste nemali sancu zarobit 9-12-24% - ale dostane to banka. A vy ze to date do banky 2%?

 

Aaaaale, doprdele, ved to mas vyssie trosku vysvetlene na co sluzia banky, nie?

 

A stat reguluje ine. Neviem co ti vadi?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bola to mala suma asi 40 000 Sk. vacsiu by som ani nepozical. A potreboval to ani neviem naco mal penzion v tatrach a chcel kupit nejaku terasu - stolicky stoly co ja viem? Na kazdej flaske ma aspon 100% ci viac na kave ci caji. A to otoci 7 krat za pol roka.

 

Co myslis ze platia podnikatelia za najom - co je najom( co to je? ako to vypocitas?)? takto bolo to asi v 2006.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ved potom ok - ale sam vidis, ze banky a uvery maju zmysel. Ak sa trebars blizila sezona a proste nutne potreboval kupit lehatka ci kieho frasa... asi nebol problem, vsak?

 

Problem nie je, ze sa poziciava, alebo ze za urok. Problem je, ked sa system zmrsi tak, az prestane platit zdravy rozum a poziciava sa prilis lacno a tomu, komu by sa nemalo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problem nie je, ze sa poziciava, alebo ze za urok. Problem je, ked sa system zmrsi tak, az prestane platit zdravy rozum a poziciava sa prilis lacno a tomu, komu by sa nemalo.

 

no vidis ako pekne sa zhodneme. keby mi to nesplatil bola by to len a len moja strata(ktoru som ohodnotil a akceptoval, nemal ziadne zaruky,len referencie). To ocom ty pises je problem nas vsetkych. Dnes kriza.

 

Trh bol dany 24% ale niekto ma aj 3% ovela rizikovejsi. ja nerobim ci nemanipulujem cenou urokom na to su ini pani. Inak ten rozdiel medzi 24 a 3 niekto zaplati a niesu to banky. resp. nebolo to vysvetlene, resp, zmatocne. tie 3% co su podhodnotene a nesplatene niekto zaplati niesu to banky ani dlznici.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi tak nejak :P

 

Ten prapovod bol v tom, ze sa poziciavalo tomu, komu sa nemalo - alebo prilis lacno..... kde ti spadaju subprime hypoteky v USA (tj. chudobnym), realitny boom v irsku a spanielsku (tj. prilis optimisticke hodnotenie ekonomiku), rovnaky uroky pre grecko aj nemecko (tj. realne nezmysel)... A nejaka "vina" lezi snad na skoro vsetkych.

 

Daj takemuto konaniu zopar rokov, ci desatroci - a ono sa to naakumuluje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov