Skočiť na obsah

Voľná debata o fyzike


robopol

Odporúčané príspevky

ok,  mam v tom zmatok.  Tak skusim to prerozpravat a oprav ma kde to prepisujem zle.

1.   mame Alicu a Boba,  na zaciatku si rozdelia  sadu entaglovanych elektronov,  dohodnu sa na spolocnom case,  dohodnu postup a Alica odleti svetelny rok daleko.  Uloha Alice je poslat spravu ci tam je obyvatelna planeta a teda chce poslat jeden bit informacie ( napriklad  0 ).  Ci si odnesu svoje pary alebo niekde inde sa vygeneruju a poslu sa mi zda nepodstatne.  Kym neprebehne meranie su v superpozicii.

 

2.  Alica ma polarizator   a zmeria v dohodnutom case polarizaciu.   Nastavi  polarizator tak aby bol v pozicii 0, cize foton s polarizaciou 0 prejde, s 1 nie.   Vysledok merania je ze presiel ma teda polarizaciu 0. 

3. Bob meria tiez a jeho foton nepresiel a teda jeho foton ma polarizaciu 1. 

4.  Bob podla tvojho popisu zmeni nastavenie a zmeria druhy foton.     Nech ma polarizaciu 0.

 

Kde je informacia ?   Bob nameral 1,0   ale nema ani tusenia co mu chcela Alica poslat.  Jej rozhodnutie poslat 0  nijako neovplyvnilo  jej meranie,  namerala 0,1    a to by namerala nech nastavi polarizator akokolvek.

 

 

Ty podla mna sa mylis vo vete "zmena z etanglovanej vlastnosti na konkretnu je teoreticky meratelna."    Nie je,  to ani experimenty nerobia,  Chces merat bez toho aby si meral a to kvantova fyzika nedovoluje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

ved ten experiment je popisany na obrazku a je pouzity z videa kde je uvedeny cas co sa tam deje a ako. Tak ja skutocne nerozumiem ako je mozne ze nevies pochopit co vlastne tvrdim. zaver je ten ze poslem 50% informacii, 50 informacii potrebuje overit, to len preto ze neviet vnutit fotonom polarizaciu ako chcem.

 

1. netreba spolocny cas lebo k miestu A doleti foton skor, je vzdialeny blizsie ako miesto B

2 aj BOb aj alica maju polarizator ktory natacaju

3. Iba bob posiela informacie a to tym ako natoci svoj polarizator.

4, ak bob nameria 1, teda to chcel dosiahnut, alica nutne nameria 0, to je podmienka spojenia oba fotony presli cez polarizator aj u Boba aj u Alice, dtektor cvakol na oboch stranach, to je ten pripad kedy som poslal informaciu nadsvetelne

5, zvysne pripada ktorych je 50% je nutne korigovat pre alicu a zaslat jej signal ze to co namerala je neplatne.

 

tak ak ani teraz nechapes tak ja uz neviem ako to mam vysvetlit.

 

NEmylim sa v tej poslednej vete lebo na videu mas ukazane ako etanglovany par dostal svoju polarizaciu a kedy to bolo, bolo to dane tym ze BOB ako prvy nameral polarizaciu na svojom fotone. a samozrejme ak je napr. elektorn v nejakom detektore vo vlnovom stave a zmeni sa jeho spin na konkretny, dve moznosti tak podla mna a myslim ze to dava zmysel nejakym sposobom sa ten prechod zdetekuje na druhej strane bez toho aby sme sli kolabovat previazany par ktory kolaboval uz BOB u seba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Mýlil som sa. Nepôjde to ani s jedným fotónom. Pre názornosť som spravil tabuľku, kde N je počet možností pre jeden, dva a tri fotóny. Nech detektor2- je o 90 stupňov otočený voči detektor1 a detektor2+ má rovnakú polarizáciu, ako detektor1.

 

N  detektor1       detektor2-      detektor2+
---------------------------------------------------------------------
1. A+,                       a-,                     
2. A-,                                                  a+,
Pravdepodobnosť detekcie je P = (1+0)/2 = 0.5

 

1. A+, B+,                a-, b-,           
2. A+, B-,                 a-,                     b+,
3. A-, B+,                 b-,                     a+,
4. A-, B-,                                           a+, b+,

Pravdepodobnosť detekcie je P = (2+1+1+0)/8 = 0.5

 

1. A+, B+, C+           a-, b-, c-,       
2. A+, B+, C-            a-, b-,              c+,
3. A+, B-, C+            a-, c-,              b+,
4. A+, B-, C-             a-,                   b+, c+.
5. A-, B+, C+            b-,c-,               a+,
6. A-, B-, C+             c-,                   a+, b+,
7. A-, B+, C-             b-,                  a+, c+,
8. A-, B-, C-                                    a+, b+, c+,

Pravdepodobnosť detekcie je P = (3+2+2+2+1+1+1+0)/24 = 0.5

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol,   tym ze natocis polarizator neposles nic.  Pravdepodobnost prechodu je dana vopred, nijako sa nezmeni.   

Nechapeme sa,

Bob nameria  0,    ok ale co poslal ?  jeho foton si nahodne vybral polarizaciu  a alica sice nameria 1  ale nevie nic.      

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

udivuje ma to.

 

tym ze bob nataca polarizator tak jked je natoceny zvislo chce poslat 1, ked vodorovne chce poslat 0, ked mu na cielenej polarizacii ktoru chce poslat necvakne foton zasiela informaciu alici ze nedoslo k nadvizaniu spojenia. ty stale opakaovne pises len to ze je sanca dostat ten stav 0,5. A ja s tym suhlasim. Iba 50% sanca ze sa nahoda trafi do toho co chcem odoslat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dobre natoci polarizator, tak aby presla 1,    prvy foton cvakne presiel.   Ako vie alica co chcel poslat ?  Predsa si Bob nevybral ci cvakne alebo nie. Keby ho natocil opacne tak nezcvakne ale alica nameria vzdy to iste.    

Ak foton necvakne, tak ma 0  ale to je tiez meranie a alica nameria 1.       Ako alica z vysledku   0 alebo 1  usudi natocenie jeho polarizatora ?     

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Lenže, ak dostaneš rovnaký výsledok pri rôznej polarizácii, tak žiadnu informáciu neprenesieš. Na každom detektore, bez ohľadu na to, ako je polarizovaný nameriaš hodnotu 1/2. Nezávisí to na tom, koľko entanglovaných fotónov pri experimente vyšleš. Musel by si korelovať iba úspešné výsledky z detektora1 s výsledkami z detektora2. A na to potebuješ preniesť informáciu z detektora1 do detektora2, alebo naopak. Prenos tejto informácie je už limitovaný rýchlosťou svetla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nerozumiem ako rovnaky vysledok, priklad ti napisem.

 

bob chce poslat 1, natoci polarizator, foton prejde na druhej strane ma alica natoceny nahodne polarizator. 50% sanca ze ho ma natoceny spravne. Tak vysledok je 1,0, alica urobi vzdy inverziu informacie a ma 1. Ak bob nevyslal spravu ze nedoslo ku spojeniu poklada tuto informaciu za cielenu. co nechapete?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nech bob natoci plarizator akokolvek, tak alica vzdy nameria to iste.  Co je na tom chybne ?    Ak foton u boba neprejde tak ide o meranie s vysledkom 0,  ak ho otoci tak nameria 1  ale alica vzdy nameria to iste.

Bud maju polarizator nastaveny rovnako a potom nameria opak toho co BOB alebo opacne a potom dostane to iste.    Ak nemaju dohodnute nastavenie tak sa alica nedozvie ani to ako ho ma otoceny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bob chce poslať 1, ale bez ohľadu na to, ako natočil svoj polarizátor, vyšle s rovnakou pravdepodobnosťou stavy 1, alebo 0. Alicín detektor bude nepravidelne cvakať a stredná hodnota impulzov bude rovnaká, ako keby otočila svoj polarizátor o 90 stupňov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najskor tyso pochop princip, potom sa bavme o tom o pravdepodobnostiach. Tvrdim ze takto poslem informaciu v 50% sanci. polovicu signalu. ty tvrdis ze ani jeden bit.

 

tak urobme toto stastenou bob natoci svoje polarizator povedzme nech ich je 6 a chce poslat alici spravu o 6 bitoch. tak teraz nech mu  stastnou nahodou prejdu vsetky fotony v tej cielenej polarizacii. co uvidi alica, povedzme ze nech ich ma tiez natocene spravne a zachyti foton v opacnej polarizacii. ziadna informacia rychlostou svetla nedoleti ze "spojenie nebolo nadviazane". tak mi teraz povedz bez tychto tvrdeni zmatocnych u alici, poslala sa informacia alebo nie?

 

potom je druha vec ako alica zrekonsturuje informacie kde nezachytila nic. To znamena ze alica mala rovnako nattoceny polarizator a vie to preto LEBO jej bob neposlal cez radio ze spojenie nebolo nadviazane. ak toto nechapete ja neviem co ideme riesit.

 

tono 

to iste potom sa bavme o tom ako to technicky urobit ked neni ani u teba ujasneny princip nevies ako sa to posiela ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Ak Alica nezachytí žiaden impulz, to má dva dôvody. Buď má rovnako nastavenú polarizáciu detektorov, alebo otočenú o 90 stupňov, ale Bobovi neprešiel ani jeden fotón cez polarizátor

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol,      tak inak.

Bob bude nahodne tahat 1,0   a Alica tiez.  Ak ma stastie a vytiahol 1 a  Alica tiez, tak poslal spravu ?    Ako sa alica dozvie ci toto chcel poslat ?  Ty sa na to pozeras z vonku a vidis ze obaja si vytiahli to iste a teda podla teba bola sprava poslana.  Ale alica to netusi, z jej pohladu nevie ci bob si vytiahol to iste alebo nie,    

A moje oblubene gulicky,    nech sa netrapime s opacnymi spinmi, tak  mame dvojice rovnakych farieb a rozdelime ich medzi alicu a Boba.

Bob chce poslat spravu a teda sa rozhodne ze sprava je biela gulicka.    Otvori prvy balicek a hla gulicka je biela,   Alica otvori tiez a kedze su rovnakej farby tak je tiez biela.    Poslal spravu ?  Podla teba ?

 

 

 

 

A tam kde alica nezachytila nic a merala foton, tak vie ze ide o opacnu polarizaciu to nie je tak ze nevies ci tam bol alebo nie, bol ale s opacnou polarizaciou.   Inak mozes postavit aj detektor ktory cvakne pri oboch pripadoch, mozes totiz postavit detektor na obe polarizacie.   Vzdy teda cvakne jeden alebo druhy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mame nejake rychle prsty nie:) ze skor sa nieco napise ako premysli. 

 

ake su moznosti tak si to rozpis ked ti to robi problem

 

ked ukazem ako prenos prebohol zacne obaja svorne tvrdit o kombinaciach ale bez toho aby ste cokolvek povedali k tej variante kedy bolo nadviazane spojenie a tym sa mysli ze aj alica aj bob zachytili v opacnej polarizacii foton. Potom tono ty zacnes pisat o statistike ked sa bavime modelovo o jednom fotone.

 

nema zmyslel pisat kym si neujasnite tie kombinacie a moznosti ako korigovat tie informacie. este pred chvilou ttu boli ortazky ze ked natocim polarizator ako ja vlastne chcem poslat informaciu a aku. tak aspon toto je ujasnene.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved daj priklad,    A nech sa netrapime s negaciou, tak technicky si povedzme  ze maju rovnaky spin a ked su rovnako natocene tak obaja nameraju to iste. A myslim ze ani to ako chces poslat nie je ujasnene.  Ja to stale nechapem.  

 

B meria :   0 1 0 0 0 1

A meria :   0 1 0 0 0 1

 

Aka je informacia ?

A ak ma alica opacne detektor  tak nameria   1 0 1 1 1 0,    Ale technicky sa vedia dohodnut ako budu merat a tak moze merat to iste ako B.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A meria 010001 - toto sa mu podarilo dosiahnut ze to preslo cez polarizator, 

B musi namerat opacnu101110

 

to je pripad kedy BOB v mieste A chcel dosiahnut takuto informaciu a teda tak natocil polarizator postupne teda 6 kusov ked je zvislo posiela 1 ked vodorovne 0.

 

ano ved to je technicky detail mozeme mat na obe polarizacie zaroven o to lahsie sa potom z toho urobi system.

 

Bob posiela iba z toho detektora kde mu signal nepresiel v cielenej polarizacii, teda iba nespravny signal posiela alici aby ten signal nebrala za spravny.

 

A samozrejme otazky typu co je zvislo resp. nastavit rovnako zvisly a vodororvny smer je otazaka kalibracie co je technicky detail.


treba to zjednodusit uplne

1,Bob chce poslat 1 polazitor je zvislo foton presiel, trafil sa na druhej strane alica ma signal 0 vodorovne - urobi inverziu k nule ma 1

2 Bob chcel poslat 1 ale presla nula, alica namera 1, lenze uz leti rychlostou svetla ze tato informacia je zla

 

to su dve moznosti a vsetky kedza alica ma detektor na obe polarizacie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale bob nema ako ovplyvnit co chce dosiahnut,  Bob moze robit co chce ale vysledok urcuju fotony, nie on.   Moze natocit opacne polarizator a potom alica dostane opacne vysledky.  Ale to je vsetko.  Ziadna informacia neprejde.    A ked je posle signal, ktore vysledky ma zahrnut , tak to ma rovnaky informacny obsah  ako sprava a navyse sa siri max c.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

akoze nepresla?

 

dal som ti priklad kde stastnou nahodou sa podari odoslat 6 bitov tak ze bob dosiahne polarizaciu na 6 fotonoch stastnou nahodou a alica na druhej strane ma tu informaciu rychlejsie ako svetlo a bobo ziaden dalsi signal neodosiela lebo sa to trafilo do toho co chcel odoslat. Tak mas tam 6 bitov rovnakych ako je u boba

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co? sak predtym sa dohodli ze ak bob nevysle ziaden oparvny signal tak je informacia pravdiva, takze informacia tam je ale alica nevie ze ci je cela spravna alebo nie vie ze cca 50 signalu co ma je ok. takze ako som pisal 50% informacii sa prenieslo a preto staci zaslat len polovicu informacii alici ktore su zle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved to :),   ty posielas informaciu ktore su nespravne   to su 1 ,  a tie co neposielas su 0.    Co je ale len technicky rozdiel,  informacne je to iste.   To ako keby si tvrdil ze v binarnom kode je informacia len v 1, kedze 0 nemusis posielat :)   Ale alica musi cakat ci pride alebo nepride sprava a to je to iste ako ked posles 0.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale nie ja posielam aj nuly to je horizontalna plarizacia, ziadne svindle nerobim posielam jednotky a nuly pisem. na obrazku to je nakreslene. teda binarny kod. Druha vec je ze z polovice je ten kod zly a alica nevie z ktorej to je ako keby som ti poslal fotku kde je 50% pixelov oka, mozno keby som poslal sadu informacii tisic tej istej fotky ze by sa cirou nahodou tam nieco prekrylo a mozog by videl v tom zmysluplnu informaciu, jedine takto. lenze sa pekne vratme uz chces celu informaciu zacinal si ze ani jeden bit neprenesiem a le alici treba len polovica zleho signalu od boba 

 

a to ked budes tipovat, ze alica pride nahodne nasuka jednotky a nuly, tak ako tiper aby si zostavil celu informaciu celu fotku potrebujes celu informaciu od boba to je neodskriepitelne, a to je aj v prospech ze skutocne sa tam preniesla takto polovica spravnych informacii, to je pokrok OD ani jedneho bitu po polovicu signalu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov