Skočiť na obsah

Voľná debata o fyzike


robopol

Odporúčané príspevky

Hm.

 

Nevedel som, že prvá kozmická rýchlosť je podmienkou voľného pádu. A ešte zaujímavšie je, že pri pohybe rušňa či už zrýchleného alebo rovnomerného  , sa nehovorí o voľnom páde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie, prvá kozmická rýchlosť nie je podmienkou voľného pádu. To som nikde netvrdil. Je to rýchlosť, pri ktorej sa teleso nevráti na Zem. Napriek tomu, že na ňu stále padá. A to voľným pádom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je ešte zaujímavejšie.

 

1. Družica padá voľným pádom a nikdy nedopadne na Zem (m/s2 ?)

2. Družica padá voľným pádom a dopadne na Zem (m/s2)

 

Ak bude teleso na povrchu zvyšovať svoju rýchlosť, tak dôjde k momentu keď Fg = 0.

A to znamená voľný pád ?!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, čo chceš s tým m/s2. Gravitačná sila pôsobí na každé teleso. Keď vyhodíš do vzduchu kameň, tak naň pôsobí gravitačná sila pohybuje sa so zrýchlením rovným g. Na jablko, ktoré padá zo stromu pôsobí gravitačná sila a tiež sa pohybuje so zrýchlením g. Na náboj, ktorý si vystrelil pôsobí gravitačná sila a tiež sa pohybuje so zrýchlením g. Rovnako je to aj pri družici. Alebo sa ti zdá, že sa s ňou niečo stane, keď dosiahne prvú kozmickú rýchlosť a začne obiehať okolo Zeme? Čo sa stane s gravitačnou silou a gravitačným zrýchlením? Vôbec nič, pôsobia na družicu rovnako ako pred dosiahnutím prvej kozmickej rýchlosti. Fg nikdy nie je 0. Gravitáciu nemôžeš vypnúť. Prečo družica nespadne na zem, som ti už dnes vysvetľoval asi pred 3 a pol hodinami.

 

Ak teleso bude akokoľvek zvyšovať svoju rýchlosť, Fg nikdy nebude 0. Môže sa dostať akurát do bezváhového stavu a keď bude ďalej zvyšovať svoju rýchlosť, tak po dosiahnutí druhej kozmickej rýchlosti sa bude navždy vzďaľovať od Zeme. Bezváhový stav si môžeš predstaviť ako stav, keď je gravitačná sila presne vykompenzovaná zotrvačnou silou. Lenže zotrvačná sila nie je skutočná sila a vzniká len v neinerciálnej sústave. A toto je iba časťou tvojho problému: nevieš odlíšiť, kedy popisuješ sily ako inerciálny pozorovateľ a kedy ako neinerciálny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, čo chceš s tým m/s2. 

 Bezváhový stav si môžeš predstaviť ako stav, keď je gravitačná sila presne vykompenzovaná zotrvačnou silou.

m/s2 znamená voľný pád telesa na Zem, inak povedané ide o zrýchlený pohyb. Pri obiehajúcej družici žiadny rýchlený pohyb  nie je prítomný a nedokážeš o ani meraním, o voľnom páde nemôže byť ani reč.

 

Upresním: Bezváhový stav si predstavujem ako vykompenzovanie gravitačnej sily zotrvačnou hmotnosťou telesa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A sme tam, kde sme boli pred x rokmi. Je nemožné baviť sa s tebou o fyzike, keď jej nerozumieš a jej vysvetlenia odmietaš. Napriek tomu, že fyziká dáva správne výsledky a dostredivé zrýchlenie zmeria každý mobil s akcelerometrom. Tvoja predstava o zrýchlení sa líši od jej definície vo fyzike. Pre mňa je tvoja bukyfyzika zbytočná, lebo nevie predpovedať výsledok experimentu, je nepoužiteľná. Radšej teda ostávam pri fyzike, ktorá sa používa denne a dáva správne výsledky. Ty si samozrejme tiež môžeš vybrať. Len potom sa nečuduj výsledkom.

 

Ešte jedna poznámka: silu môžeš vykompenzovať len ďalšou silou. Vo fyzike je to tak. V bukyfyzike to môže byť aj inak, ale tú prenechám tebe.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlasím, kompenzácia síl nie je správne vysvetlenie a mne je to jasné. Vytiahol som ho len preto, že ty sám si ho asi pred rokom použil v diskusii s Járayom. A ja som už nevedel, čo použiť pre bukyho.

 

Neinerciálny pozorovateľ na ISS vie, že na neho pôsobí gravitačná sila Zeme a pretože nepociťuje sily, vysvetlí si to fiktívnou silou, ktorá kompenzuje gravitačnú. Inerciálny pozorovateľ však vidí len pôsobenie gravitačnej sily a voľný pád ISS.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:), neda sa  pouzit nic,  pokial viem tak sme uz vsteko vyskusali :)

A z pohladu padajuceho je to skutocne takto kompenzovane az  na nejake slapove sily.  Ale kazdou  dalsou pseudosilou buky nadobuda dojem ze tu je sprisahanie co mu taji ako to je :) 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Viem, že som naivný, keď si myslím, že bukymu dokážem vysvetliť to, čo pochopili moje deti za pár minút. :)

Ja si zas o bykyho predstavách myslím, že sa on pokladá delenie síl na skutočné a fiktívne za účelové, aby všetko sedelo podľa výpočtov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Buky

 

Virtuálnu silu, alebo silu súvisiacu iba so zotrvačnou hmotnosťou, teda aj gravitačnú, nedokážeš zmerať v sústave telesa. Coriolisovo zrýchlenie je podobné gravitačnému. Pohybujúci objekt ho „nepociťuje“. Virtuálna ale neznamená, že s ňou netreba počítať. Viď balistika, meteorológia atď..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 ale zmysel je jasny. Ak na teleso posobi len gravitacia, tak vzdy pada volnym padom. 

Ja už ozaj neviem, kde mám učiteľskú diagnózu zaradiť .

 

Fyzika pre 1. ročník gymnázia, str.29 : Jablko padá k Zemi. Zem pôsobí na jablko gravitačnou silou. Rovnako veľkou silou opačného smeru pôsobí jablko na Zem (m/s2).

 

Ak však obieha družica okolo Zeme, tak tiež pôsobí gravitačná sila na družicu  rovnakou silou ako pôsobí družica na Zem,  ale na rozdiel od jablka nikdy nedopadne na Zem. Aj napriek tomu sa to považuje za voľný pád  :cotisisi:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, prečo riešiš nejakých učiteľov, keď máš problém s fyzikou?

 

Mýliš si silu so zrýchlením, aj za to môže fyzika? To, čo si našiel v učebnici je správne. Jablko pôsobí na Zem rovnakou silou, akou pôsobí Zem na jablko. Pozri si gravitačný zákon a experimenty s ním súvisiace.

 

Nuž, vo fyzike sa o voľnom páde hovorí, keď na teleso pôsobí len gravitácia. A to je aj prípad družice na obežnej dráhe. Môže sa ti to nepáčiť, ale to je všetko, čo s tým môžeš urobiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bukovan

ved to je to co tu riesis roky a nevies pochopit. To by si si musel nalistovat "skladanie pohybu"

 

tyso ti tu dal priklad ze vyhodis jablko kore, posobi nan gravitacna sila? posobi, tak preco ide opacným smerom a spomaluje? Na toto ty nie si schopny dat odpoved. 

 

S druzicou to je tak, ze ona pada volnym padom ale "ten viditelny pad" kompenzuje ta dotycnicova rychlost, co je opacny faktor, ten druzicu  vzdaluje od stredu zeme. A teda je to o skladani ako pri vyhodenom jablku do vzduch skladas zlozky rychlosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved ty bukovan ani nevies co je volny pad. To bude tym ze zas nerozumies co to ma byt. A to nie je o tom ze vidis teleso padat. Ale o tom ze nepocitujes gravitacnu silu, teda ked si na druzici si v stave beztiaze a si stale na orbite v rovnakej vyske nad zemou. Chapem ze pre teba je neprekonatelny problem si to vysvetlit ale tak to mantakom je vzdy nejasne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to nie je o tom ze vidis teleso padat. Ale o tom ze nepocitujes gravitacnu silu, teda ked si na druzici si v stave beztiaze a si stale na orbite v rovnakej vyske nad zemou. 

Samozrejme ako ináč a preto zdegenerovaný učiteľ ani nenájde dráhu po ktorej by mohla mať družica dostredivý voľný pád - dostredivé zrýchlenie (m/s2)

Jedine ak od pomyslenej dotyčnice, čo je matematická abstrakcia mimo fyzikálny princíp, lebo pri krivočiarom pohybe telesa už žiadny dotyčnicový pohyb neexistuje.

 

Ak bude teleso na povrchu v lineárnych ložiskách a budem zvyšovať jeho rýchlosť, tak dospejem k  momentu, kde Fg = 0. Ak však budem pokračovať v zvyšovaní rýchlosti, tak Fg bude Nenulové a dokonca v opačnom smere ako pôsobenie gravitácie.

No skúste niečo, nech sa pobavím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mna by zaujimalo co ty vies o fyzaklnom principe? Hole nic, pretoze to co my piseme je prave fyzikalny princip. Ty ani nevies co ten pojem obnasa, nie si schopny chapat a to sa nema ako zmenit, s tym si sa narodil. A mimochodom zabavaj sa aj dalej na svojej tuposti, to ti nikto neberie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Buky, tyso ti dal nedávno úlohu s kameňom:

 

vyhod kamen do vzduchu a to riadne rychlo,  po tom ako opusti tvoju ruku nanho posobi len gravitacia a tak ma zrychlenie smerom k zemi, ale ako vidis aj ty tak leti pekne hore,  aka je tu "draha zrychlenia ?  ", to je inak riadne divny pojem,  taky bukypojem,  

 

Už si ju vyriešil? Daj niečo, nech sa pobavíme.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lepsie bude ked nam bukovan vysvetli pojem fyzikalny princip. To bude zabavne, myslel tym fyzikalny princip bukovana, alebo jaraya, lebo ine nepozna (tie su vsak vzdialne na hony od reality a logiky- to su fyzikalne principy pacientov s IQ 70). A neovlada ani tie svoje fyzikalne principy :)

 

no šašo čisty

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov