Skočiť na obsah

Voľná debata o fyzike


robopol

Odporúčané príspevky

robo68

 

Silu Fv si nakreslil, ako výšku trojuholníka a potom počítaš sínus z tohto pravouhlého trojuholníka. Ale to neplatí. Mne vychádza pri 40 stupnoch hodnota av=0.0074091 m/s^2, ale možno to tiež nie je správna hodnota. Na prvom grafe je av a na druhom at

graf_a.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Nuž, podľa mňa má Bohus chybu v tom, že označil silu Fv ako odstredivú (v ďalšom texte to už má správne, Fo). 

 

 

Robo, správna pripomienka, mal som silu Fv nazvať zložkou odstredivej sily Fo a nie priamo odstredivou silou. To potom vyvoláva nedorozumenie.  Odstredivú silu Fo som ani nepočítal, len je tam uvedené zrýchlenie ao = 0, 0216 m/s2, čo po vynásobení hmotnosťou dá tú silu Fo.

Máte pravdu, že pri nulovom trení nie je potrebná na pohyb žiadna sila. Ale aj pri nulovom trení na koľajniciach existuje odpor vzduchu a aby sa lokomotíva pohybovala nejakou rozumnou rýchlosťou, tak trvalú silu a aj energiu vynakladať na taký pohyb predsa len treba. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozrel som sa na to lepšie a z tvojich grafov vyplýva, že sila Fv je najväčšia na rovníku. No keď sa pozrieš na mnou doplnený Bohusov obrázok, tak môžeš vidieť, že na rovníku budú sily Fo a Ft na jednej priamke a ich priemet na dotyčnicu je bod, teda sila Fv je rovná 0.

 

Priebeh zrýchlenia av je tu:

priebeh_av.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono, chyby nerobí len ten, kto nič nerobí. Ale stále ti vychádza maximum av na rovníku. Tam by ale malo byť 0, keďže odstredivé zrýchlenie ao aj tiažové zrýchlenie at sú na rovníku kolmé na dotyčnicu. Zrýchlenie av pôsobí len na telesá, ktoré sú medzi pólmi a rovníkom a to tak, že sú "ťahané" smerom k rovníku. Ešte pripájam pre porovnanie grafy pre av. Na modrej čiare vidieť, že na rovníku je zrýchlenie av rovné 0 a po prekročení rovníka sa mení jeho smer.

 

priebehy_av.pdf

 

Nevylučujem, že sa mýlim. Fyziku a matematiku som mal naposledy pred 25 rokmi. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robo68

 

Nie, nemýliš sa. Ja som si neprečítal poriadne zadanie. Vy ste počítali zložku av, ako priemet zrýchlenia a ja, ako absolútnu hodnotu vektora. Takže ak moju hodnotu av vynásobíš cos(alpha) dostaneš to isté.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Zrýchlenie av pôsobí len na telesá, ktoré sú medzi pólmi a rovníkom a to tak, že sú "ťahané" smerom k rovníku. Ešte pripájam pre porovnanie grafy pre av. Na modrej čiare vidieť, že na rovníku je zrýchlenie av rovné 0 a po prekročení rovníka sa mení jeho smer.

 Dovolím si komentár a je ozaj zaujímavé pričuchnúť k výpočtu zrýchlenia a jeho smeru (av)

Inštíktívne predpokladám, že Tono má pravdu, že na rovníku resp. čo najbližšie k nemu bude zrýchlenie najväčšie a s toho dôvodu bude po prekročení rovníka aj zmena smeru zrýchlenia (opačné).

 

A nebol by som to ja aby som nepodpichol.

Ako je vôbec možné, že dochádza k zrýchleniu, keď má rotujúca zem pohyb rovnomerne otáčajúci ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, nejde tak ani o inštinkt.

 

Stačí roztočiť na glóbuse poludník v podobe drátu na ktorom je navlečený krúžok. Pri dostatočnej rýchlosti otáčania sa bude krúžok držať v rovníkovej oblasti. Po vychýlení v oboch smeroch (severný - južný pól) sa bude opätovne vracať k rovníku.Tam je najväčšia Odstredivá sila ale paradox je v tom, že nedochádza k žiadnemu zrýchleniu rušňa.

 

Preto je na mieste otázka, prečo je tomu tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, a presne toto začal počítať Bohus vo svojom príspevku s obrázkom, kde nakreslil silu Fv. Len kvôli tebe to zopakujem: Fv nie je odstredivá sila, ale je to sila, ktorá zrýchľuje telesá smerom k rovníku. Odstredivá sila je označená Fo a je samozrejme najväčšia na rovníku. Prečítaj si to poriadne, aj s ďalšími komentármi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Fv nie je odstredivá sila, ale je to sila, ktorá zrýchľuje telesá smerom k rovníku.

 Počítanie je rozdelenie do zložiek síl ( Fo, Fv)

Pokiaľ ide o zložku sily Fv, tak si to predstavujem tak, že lokomotívu poháňa v tomto smere výsledná sila raketového motora, alebo výsledná sila pohonu samotnej lokomotívy.

 

A pre drvivú väčšinu zopakujem : Nemáte najmenšiu šancu pochopiť fyzikálny princíp, čo sa v skutočnosti deje. Ani len schopnosť odpovedať, prečo dochádza k zrýchlenému pohybu rušňa ( av) pri rovnomerných otáčkach Zeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odstredivá sila Fo predsa tiež pôsobí pri rovnomerných otáčkach Zeme. Ale nesmeruje od stredu Zeme, ale od osi otáčania. Jej priemet na dotyčnicu je Fv. A možno si ešte pamätáš, že teleso, na ktoré pôsobí sila sa pohybuje zrýchlene.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Odstredivá sila Fo predsa tiež pôsobí pri rovnomerných otáčkach Zeme.

 Skôr by som sa na to pozeral tak, že k Odstredivej sile dochádza z dôvodu krivočiareho pohybu telesa (rušňa).

Preto si myslím, že ak by Zem nerotovala, tak Odstredivú silu môžem nahradiť rovnomerným pohybom telesa po povrchu. Tam ale vzdialenosť od osi otáčania už nebude hrať rolu. To je príklad obiehajúcej družice.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Buky, keby Zem nerotovala okolo svojej osi, tak by žiadna os otáčania nebola. Do výpočtov odstredivej sily pre teleso, ktoré by sa pohybovalo na povrchu nerotujúcej Zeme by vstupoval len polomer Zeme. Ale Zem rotuje okolo svojej osi a preto treba počítať vzdialenosť od osi otáčania. Tak, ako to urobil Bohus.

Z pohľadu družice je jedno, či sa Zem otáča okolo svojej osi, či nie. Pre družicu je dôležité len gravitačné zrýchlenie Zeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je pravda, že ak sa teleso pohybuje po rotujúcej guli, tak ide o podstatne odlišný experiment ako pri obiehajúcej družici. Výsledok pri rotujúcej Zemi je v podobe zrýchľujúceho rušňa po polguli (av) A som presvedčený, že najväčšie bude pri rovníku.

 

Ak ale nadviažem na Odstredivú silu, tak si viem teoreticky predstaviť zvyšujúcu rýchlosť rušňa po oobvode Zeme až dosiahne Nulovú tiažovú silu Fg = 0, čo inak znamená beztiažový stav.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Buky, tvoje presvedčenie je dostatočný indikátor toho, že sa mýliš. Alebo si jednoducho pletieš odstredivú silu Fo s jej priemetom na dotyčnicu v podobe Fv. Zrýchlenie av je v skutočnosti najväčšie na 45. stupni severnej, resp. južnej šírky. Na rovníku je 0, lebo smer Fo je na rovníku kolmý na dotyčnicu. A teda teleso na rovníku sa nebude pohybovať po dotyčnici v smere sever-juh, lebo tam už žiadna sila Fv nepôsobí, keďže je rovná 0.

 

Olovnica na rovníku bude ukazovať presne do stredu Zeme, rovnako ako na póloch. V našej zemepisnej šírke však ukazuje mierne na juh od stredu Zeme a na južnej pologuli zas mierne na sever. Je to preto, lebo tiažová sila Ft nesmeruje presne do stredu Zeme. Samozrejme musíme vylúčiť miestne gravitačné odchýlky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  Zrýchlenie av je v skutočnosti najväčšie na 45. stupni severnej, resp. južnej šírky. Na rovníku je 0, lebo smer Fo je na rovníku kolmý na dotyčnicu. 

:doh: Je to tak ako píšeš. Akurát by som tvrdil, že je kolmá na os otáčania.

 

Ale nie je je to so mnou až tak zlé v prípade obiehajúcej  lokomotívy. Ak pôsobí rušeň 880 000 N tiažovou silou a budem pri jej obiehaní  zvyšovať rýchlosť, tak teoreticky dosiahnem stav beztiaže  Fg = 0.

 Ak teleso Nemá rovnomerný priamočiary pohyb, tak musím naň pôsobiť silou, čo znamená krivočiary pohyb. Nemýlim sa ak budem tvrdiť, že  súčasne ale vzniká opačne orientovaná Odstredivá sila. Preto ak dôjde k rovnováhe medzi gravitáčnou a odstredivou silou, môže mať teleso rovnomerný krivočiary pohyb. Inak povedané, ide krivočiary zotrvačný pohyb družice.

 

To len aby sa brala odstredivá sila vážne  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, zase sa mylis.   Sucasne s gravitacnou silou ktorou posobi zem na lokomotivu vznika gravitacna sila ktorou posobi lokomotiva na zem.   Ziadna odstrediva sila,    to si prave porusil gravitacny zakon a 3 NZ.   Ako obycajne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Sucasne s gravitacnou silou ktorou posobi zem na lokomotivu vznika gravitacna sila ktorou posobi lokomotiva na zem.

Hľadáš zrýchlenie , voľný pád ?

Takto môžem definovať aj tiažovú silu Fg = 880 000 N na severnom alebo južnom póle. Snerom k rovníku bude Fg menšie. Stačí teda zdôvodniť prečo je tomu tak. Bohus tomu nadáva Odstredivá sila.

 

Vrátim sa ešte späť k Odstredivému zrýchleniu lokomotívy. Som presvedčený, že pri pohybe rušňa od pólu k rovníku je dôležitá aj Coriolisova sila. Bez nej by nebol možný zrýchlený Odstredivý pohyb a dokonca si dovolím tvrdiť, že v jej dôsledku tiež dochádza k zrýchlenému pohybu rušňa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Buky, nechcel by som mať taký guláš vo fyzike, aký máš ty. Bez Coriolisovej sily nie je možný odstredivý pohyb? Netuším, čo si pod odstredivým pohybom predstavuješ. Kašli na Coriolisovu silu, tú nepochopíš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov