Skočiť na obsah

Dlhová kríza v Eurozóne


alamo

Odporúčané príspevky

viem prečo to tvrdím xenocide?

 

pretože som schopný odmietnuť krátkodobý profit, ktorý nesie dlhodobé negatívne dôsledky.. mám dlhodobé zameranie

ty si podľa všetkého človek, ktorý na krátkodobom efekte "rižuje" (pracuješ predsa v bankovníctve.. alebo inej odnoži finančného sektora?)

si zastánca hesla "súkromné zisky.. verejné straty.." zarábaš bez zodpovednosti na krátkodobom prínose, ale dlhodobé negatívne dopady, za teba uhrádza niekto iný

prijatie eura prinieslo slovensku krátkodobý profit, za cenu veľkých budúcich strát

podstatou tých strát je to že členmi eurozóny sú aj "subjekty" ktorú ju ako celok poškodzujú

niektorý sa správajú vyslovene nezodpovedne, ďalších poškodzujú efekty ktoré "nikto" nepredpovedal

jedného dňa skrachujú, a vynegujú krátkodobý prínos s prijatia eura, až do negatívneho výsledku

 

xenocide, je dosť možné že toho o finančnom sektore vieš viac ako ja, ale ak toto číta aj niekto iný, musím ho pred tebou varovať

všetky tie krátkodobé veci ktoré tu xenocide presadzuje, sú dobré len pre xenocideho, dlhodobé dôsledky tých vecí budeme niesť my ostatný

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Obrázok

Sucasne udaje su este ovela horsie.

Takze nijake ja si..ehm...myslim, pretoze...ehm...si myslim. Tieto peniaze v pripade defaultu alebo zmiznu, alebo budu presunute do ovela rizikovejsich tried. A z tych co sa tvaria ze krach PIGS je "lepsie" riesenie nejak nevypadlo odpovedn na to, co bude s EU, ked tieto peniaze de facto zmiznu.

 

Obrázok

Dalsia vec o ktorej amateri nejak nechyruju.

co sa tyka struktury dlhu, su na tom PIGS naozaj az tak vynimocne zle? Ani nahodou. Pokial by doslo k zhorseniu ratingov, k znizenym ocakavaniam - vysoko exponovane su prakticky vsetky europske krajiny. A mnohe viac ako PIGS.

A ze preco prave externy dlh? Pretoze ten ma bezne kratsiu dobu splatnosti a hlavne funguje na inych zmluvnych zakladoch ako dlhopisy drzane napr. domacimi penzijnymi fondami.

 

Nestaci povedat - oni su OK - pretoze nie su. A kua, ked niekto ani nevie o akych cislach hovorime, co asi tak moze vediet?

 

A iny pohlad na to, ake by boli najnizsie naklady krachu PIGS. Okamzite naklady, nie nasledne.

 

http://ftalphaville.ft.com/blog/2008/10/01/16559/aig-and-an-overlevered-europe/

Ta divna prva tabulka ukazuje - zjednodusene a len priblizne - co sa deje ked sa rating krajiny znizi. Pretoze podla Basel II musia banky drzat rezervy v zavislosti na riziku. A ked sa riziko krajiny zhorsi z AAA na BBB - rezervy sa im znasobia. Co je problem. Vid USA pred nedavnom.

Zase sa nikto nejak neunuva vysvetlit, ako si europska ekonomika poradi so situaciou, ak banky zase prestanu poziciavat.

 

http://thefinanser.co.uk/.a/6a01053620481c970b01116836f45f970c-pi A stale tu mal niekto pocit, ze zvysok EU je yvvazenejsi ako PIGS? Ono...tak trosku...nie.

A cuduj sa svete - USA vyzeraju tak stabilne, ze by clovek ani neveril, ze prave oni mozu mat problemy kvoli bankam a uverom. Kua. Big problem.

A tvarit sa ze zvysok EU je v pohode a len tupi greci to kazia je nezmysel.

 

http://www.google.com/publicdata?ds=jnhjj7mtl7cmt_&met=gd_pc_gdp&idim=eu_country:SK&dl=sk&hl=sk&q=slovensko+statny+dlh#met=gd_pc_gdp&idim=country_group:eu&idim=eu_country:SK:GR:IE:ES:PT

A ma este niekto furt pocit ze islo o nejaky sialeny hazard? Ze bolo dopredu kazdemu jasne, ze PIGS skrachuju? Kdeze... A vari je slovensko na tom az tak uzasne inac? Kdeze..

To iste plati aj o zvysku europy.

 

http://workforall.net/safe-banks-Facts-and-figures.htmlA ze by europske banky na tom boli nejak dobre sa urcite neda povedat.

 

A este nizsie na tej stranke doporucujem si najst tabulku, kde je ukazane, aky je pomer velkostibank k HDP - a cuduj sa svete, US banky neboli nijake velke. A predsa sposobili hovadske problemy.

 

Nuz ale nikto sa neunuva vysvetlit ako to, ked mensie banky uskodili US ekonomike - preco by europske banky vacsie v cely radoch nemali uplne polozit konkretne ekonomiky?

A ked sa na to pozrieme - nehovorime o pripadnych problemoch andorry, ale o problemoch ekonomickeho centra europy.

 

Co z toho vyplyva? Je mi jedno co kto tvrdi, ked to nevie nicim podlozit. Nicim. Niektori sa mi priznali ze dovod je jednoduchy - je to natolko komplexny problem, ze sa to neda rozpisat do novinoveho clanku. OK.

Ale vacsina proste NEVIE.

 

Pretoze - toto vyssie je realita, ktorej EU celi. Nie zopar miliard do portugalska, ale kriza celeho financneho sektoru. Takze ked uz, odpoved by mala smerovat k skutocnemu problemu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno je to presne tak ako xenocide povedal

ak PIGS skrachujú bude to fakt hrozné

áno jedná sa o závažnú štrukturálnu krízu celého finančného sektora

xenocide však zabudol povedať že tie šialené čísla majú už len jeden sklon, a to rásť

veľká časť organizmu bola postihnutá gangrénou, a teraz musí nastúpiť stredoveká medicína, tú postihnutú časť je treba rýchlo a bez anestézie "ufiknúť"

nepríjemné.. hrozné..

s jedinou vyhliadkou že ak sa to bude odkladať, gangréna sa bude šíriť ďalej, a následne z vás toho budú musieť zaživa odrezať ešte viac,

ak to aj potom odložíte, tak na gangrénu umriete

xenocide v ktorej fáze sme?

 

a pokiaľ ide o usa, tam tiež liečbu "gangrény" stále iba odkladajú

The Fed's Most Dangerous Game: Checkmate

preklad je tu

Nebezpečná hra FEDu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sme vo faze ked by okamzite opustenie a odkopnutie PIGS znamenalo presunutie krizy na ostatne krajiny EU. Takze euroval je VAL a nie zachranne koleso. Ma fungovat ako porstriedok, ktory mozno pomoze PIGS, ale hlavne da cas, aby sa ostatne krajiny stabilizovali natolko, aby ich pripadna dalsia kriza nezasiahla. Pretoze ak ano, tak rozpocet EFSF bude len zlomok celkovych strat.

 

A nie je co "ufiknut". Nijaka cast systemu, nijaka krajina, nijaka banka nie je oddeleny a samostatny subjekt. Nic sa neda oddelit, co mali (vnimavemu jedincovi) ukazat cisla vyssie. Neda sa odstrihnut spanielsko, neda sa odstrihnut BNP, neda sa odstrihnut belgicko.

 

Ak ma niekto ufikavacie myslienky, moze akurat odstrihnut sam seba a emigrovat do brazilie - co moze, ale nemusi, byt lepsi napad. EU je jeden prepojeny financny a ekonomicky celok - a ako sa ukazalo, ani USA sa nedali odstrihnut. Nerealny napad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bohužiaľ "euroval" vôbec nefunguje ako "hrádza" alebo "hradba"

nefunguje ani len ako "škrtidlo" ktoré by postihnutú časť organizmu izolovalo, a zabránilo tak šíreniu hniliného jedu ďalej

on funguje ako "infúzia", dokonca obojsmerná

dodáva do už umierajúcej časti tela "šťavu" z častí ktoré zatiaľ fungujú, a odsáva časť jedu z "polomŕtveho" aby ju "strávilo živé", čím to živé otravuje

tým získa trochu času na odklad amputácie, za tú cenu, že odrezať toho bude treba nakoniec ešte viac

 

ak žiadna "subjekt" nie je "samostatný" spočíva liečba ja vo výraznej decentralizácii, čím sa do budúcnosti zabráni takýmto rozsiahlym kiksom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preto som ti tam dal vyssie zopar udajov - ktore si zjavne povysenecky ignoroval :smilieee: - aby si si uvedomil, preco je "okamzity krach PIGS" nie lepsie riesenie, ale hlupost, ktora by mala za nasledok pravdepodobny krach podstatnej casti europy.

Takze preto bolo treba vziat do uvahy:

1. niektore krajiny zrejme skrachuju tak ci onak

2. toto sa nesmie preniest na dalsie krajiny, resp. ich banky

---pricom situacia bola:

3. okamzity krach PIGS by so sebou strhol podstatnu cast EU

---takze muselo byt prijate nedokonale opatrenie

4. vytvorit "val", ktory alebo zabrani krachom, alebo da moznost ostatnym ekonomikam znizit svoje rizika

 

Takze ten kto ani nechyroval o tom, ako je europska ekonomika prepojena a ako tieto rizika suvisia - a pritom dokolecka tvrdi, ze krach PIGS je lepsi - a spominanemu sa vobec nevenuje, je lajdak, alebo amater, alebo hlupak. Pretoze obchadza to podstatne a skutocne riziko, ktore je nasobne vyssie ako riziko nesplatenia clenskej kvoty v eurovale.

 

A lekarske analogie od nelekara pouzivane nespravnym sposobom v problematike, ktora analogie nepotrebuje, su len a len na skodu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preto som ti tam dal vyssie zopar udajov - ktore si zjavne povysenecky ignoroval :smilieee: - aby si si uvedomil, preco je "okamzity krach PIGS" nie lepsie riesenie, ale hlupost, ktora by mala za nasledok pravdepodobny krach podstatnej casti europy.

 

xenocide.. ja som ich neignoroval, ja ich už dávno poznám, poznal som ich už v dobe keď sme nemali euro, som sa pýtal " a je rozumné aby sme v takejto situácii do eurozóny vstupovali? a keď do ne už máme vstúpiť, nemali by sme mať aj nejaký plán "B" pre prípad že krachne?"

nie sú to len tvoje "privátne" údaje, pozná ich každý kto sa o vec zaujíma

 

aj preto že ich poznám tvrdím to čo tvrdím, ak PIGS skrachuje dnes vezme skutočne zo sebou ďalšiu časť eurozóny

ale ak sa to bude odkladať "na zajtra", už to zo sebou vezme eurozónu "en blok", "celú", "bez výnimky".. a myšlienka stavať spoločný európsky štát sa sprofanuje tak, že to bude trvať aj ďalších sto rokov, kým sa o to niekto pokúsi

udržiavať PIGS je dobré s krátkodobého pohľadu, vyhneme sa tým veľkej bolesti

ale ten kto sa pozerá čo i len trochu do budúcnosti vie, že sa to stane za tú cenu, že tá bolesť bude ďalej rásť, a nakoniec bude taká veľká že európu ZABIJE

 

a lekárske analógie sú teraz správne, a veľ mi výstižné

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uprimne povedane - pochybujem ze si ich poznal, pretoze si to nespominal a hovoril si len o slovenskom podiele. A pri linkovani si ich nikde neuvadzal. Maximalne si povedal, ze sa kriza neprenesie a bodka... a tiez pochybujem, pretoze som za posledne dva roky v nasich mediach nenarazil na vela rozborov tymto smerom.

 

Tiez myslim ze to nie je pravda, pretoze by si inac nehovoril o nejakom odstrihavani. Realita totizto ukazuje, ze to mozne nie je. A pripadny bankrot PIGS nie je nijake odstrihnutie. Maximalne si mozno nieco cital, tak ako mnohi ini, ale princip nedosiel z paty do hlavy.

 

A tiez - furt dokolecka sa opakuje, ze krach PIGS je lepsi pre nich, lepsi pre nas, lepsi pre vsetkych. Houbeles. A takemuto tvrdeniu asi tazko bude verit, pokial niekto nevysvetli ako sa EU vysporiada s tou stovky miliard velkou dierou, ked ovela mensie pripady viedli ku kolapsu.

He?

 

A ano, lekarske analogie. Budiz. Ono ani lekar nemoze amputovat pluca, amputovat pecienku. Tie analogie pouzivas nespravne, pretoze necitas.

Nemusis si mnou suhlasit ze euroval bol potrebny.

 

Ale ked opakujes tie tvoje amputacie, tak ignorujes ekonomicku realitu - ze amputovat clensku krajinu EU a EMU nie je mozne.

Keby si si precital cisla vyssie, videl by si o com sa hovori. A zavislost SK na EU si si urcite tiez ani nahodou neunuval niekde zistit, aby si vedel nieco o tom, ako sa nas nemecke a francuzske banky tykaju, ze?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi takto - pretoze neexistuje nijaka moznost amputacie, "naklady" na bankrot PIGS by boli

 

1. Vymazanie dlhov v celkovej vyske v stovkach mld. EUR, nadobne viac ako je euroval. Tieto sumy niekde figuruju ako aktiva, ktore by prestali existovat.

2. Zhorsenie ratingu PIGS znamena, ze z este existujucich uverov by sa musela odlozit ovela vacsia rezerva, takze financny trh by mal este menej prostriedkov.

3. Fakt, ze je mozne aby clenska krajina EMU len-tak skrachovala by znamenal, ze trhy by boli prisnejsie na ostatne krajiny - co ako sme videli, su prakticky vsetky.

4. Aj samotne zhorsenie ratingu dalsich krajin by znamenalo dalsie vyssie rezervy, teda menej penazi vo financnom systeme.

5. Bez penazi vo financnom systeme stoji ekonomika.

6. PIGS aj po defaulte by neboli zazracne zachranene, pretoze bez reforiem budu stale v minusoch. Ani devalvacia ak by nemali euro by ich nespasila, kym maju ekonomiky v zumpe.

7. Ich bankrot by ale znamenal prudky prepad kupyschopnosti, takze ostatne krajiny EU by okrem zamrznuteho financneho trhu museli celit strate trhov, teda prijmov.

8. Vyssie spominane by znamenalo zhorseny rating europskych firiem a bank.

8. Udaje v prispevkoch vyssie ukazuju, ze europske banky su ovela viac prepakovane ako americke a casto je bankovy sektor nafuknutejsi ako mali PIGS. Takze ich ohrozenie by znamenalo ovela vaznejsie riziko pre cele ekonomiky.

9. Relativne mala Lehmann bros. znamenala katastrofu, AIB nebola tiez nijako velka. Ak by bola ohrozena Deutsche Bank, alebo BNP, alebo tucet inych - nexistuje sila, ktora by ich zachranila.

10. Krach ktorejkolvek z tychto bank by mohol vies ked nie k bankrotu, tak aspon ku krize spominanej ekonomiky.

11. Slovensko je naviazane na export, ktory smeruje hlavne do EU. Nie je to len viditelny export, ale aj vsetky tovary a sluzby, ktore doma odoberaju exporteri. Ak by padli axportne trhy, padne slovenska ekonomika.

12. Slovensky financny sektor je na 100% prepojeny so zvyskom EU. Pokial by zacali mat problemy alebo krachovat materske firmy alebo staty, mame banky mrve tiez.

13. Slovensky dlh sice vyzera fajn, ale ma negativny vyvoj bez naznakov, ze by sa to malo coskoro napravit. Takze v situacii ked niektore krajiny skrachovali, hlavne ekonomiky EU su v recesii a bankovy sektor v kome by uroky z nasho dlhu leteli hore.

14. Slovenskym vysledkom by bolo, ze do zopar rokov by sme mali podobnu situaciu ako v Irsku - ti tiez neboli pred 4 rokmi zadlzeni.

15. Europskym vysledkom by bol ekonomicky chaos.

 

A prave preto plati:

- otazka nie je slovensky podiel v eurovale

- nie je mozne nijaku europsku ekonomiku "odrezat" od zvysku bez toho, aby sa naklady preniesli dalej

- nie je mozne izolovat naklady bankrotu len na dotknutu krajinu

- nasledne naklady sposobene ekonomickou krizou su mnohonasobne vyssie ako samotna vyska dlznych sum

 

Ti "experti", ktori ignoruju celkovy obraz, nerobia svoju expertnu pracu dobre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no áno som iba "amatér" na rozdiel od teba, a "materiáli" s ktorých som čerpal vypadali napospol takto

The Fed's Most Dangerous Game: Checkmate

a grafy v nich, neboli tak fotogenické ako tie čo si sem dal ty, ale stačilo na to aby som mal "ciťáka koľká bije"

okrem toho stále sa tu hádam iba s tebou, a ty obsah tých vecí predsa poznáš..

 

nehádame sa tu o význam konkrétnych čísel, ale o to aký k nim zaujať "postoj"

 

okrem toho sám si mi na starom fóre tvrdil že štátny bankrot, neznamená žiadnu strašnú katastrofu, štáty ho zažili x krát

napríklad taká argentína, ho mala fakt ext, a nezačala sa tam žiadna občinska vojna

 

tak prečo sa tomuto vyhýbať? to mi vysvetli..

 

takže "pľúca a pečienka"?

žiadny štát, nie je možné s eurozóny vykázať, to máš pravdu, ale môže z nej vystúpiť sám, a nikto mu v tom nemá ako zabrániť

obzvlášť keď je naozaj veľký a silný

hm.. ja to vidím takto, buďto s eurozóny sami a dobrovoľne vystúpia PIGS, alebo.. alebo vystúpi nemecko..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi to bude o tom, ze som nehovoril o VYKAZANI nejakeho statu, ale pouzil som tvoju nespravnu analogiou s AMPUTACIOU. A vysvetlil, preco nie je mozne nijaku ekonomiku amputovat, pretoze su prepojene. A na ukazku europskych problemov som uviedol europske cisla, pretoze ak budes uvadzam americke alebo japonske, nebude to tak uplne k teme.

 

Nuz a mozno som to na starom fore tvrdil, napamatam. Kedysi som bol aj proti eurovalu, kym som si nezobral do ruky kalkulacku - co zjavne prevazna vacsina laikov aj expertov zatial neurobila. V tom pripade som zmenil nazor, viem preco a mam to podlozene.

Na rozdiel od vacsiny oponentov co svoje tvrdenia nemaju podlozene, nemaju nijake fakty, alebo ich len ignoruju.

 

Pretoze...som zvedavy kolko clankov by si nasiel takych, kde sa riesia nasledky bankrotu PIGS vzhladom na previazanost EU a EMU. Co myslis, kolko ich bude,hm?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak ja neviem xenocide.. mnohé moje tvrdenia sú fakt "nepodložené"

som len amatér, a svoje tvrdenia vyvodzujem s haldy spolu "nesúvisiacich" vecí, každý ma furt upozorňuje že je pre mňa každá téma priúzka, a miešam "hrušky s jablkami"

som s javov v demografii robiť zámery do témy ekonómia, a z vývoja v ekonómii odvodzovať tvrdenia do demografie, a tvrdiť že keď štát oslobodí jednorazové plienky od DPH, prispeje to k pôrodnosti v tých "správnych" sociálnych skupinách, pričom to nikoho iného nediskriminuje..

 

problém je v tom, že moje z "nesúvisiacich" javov odvodené tvrdenia sa zo znepokojujúcou pravidelnosťou potvrdzujú, a podkladajú "ex post"

fakt bude asi lepšie keď sa vybodnem na snahu, využiť moje odhady vývoja vecí budúcich na to aby som niekoho varoval pred následkami

a budem sa to naopak snažiť využiť vo svoj prospech

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To si dalsi apokalypticky prorok? :smilieee:

 

Sorry, ale ani ty, ani vacsina ekonomov nepredpovedala ze kriza vznikne v tychto krajinach z presne tychto dovodov. Tiez malokto tvrdil, ze EU je ohrozenejsia ako USA, skor naopak.

Bolo zopar mudrych ale vacsina tych co sa dnes pasuju do role predvidavych akurat nariekalo a nepresne plasilo cimkolvek. Tak ako teraz. A ked sa im predhodia konkretne udaje a cisla, tak aka je odpoved?

 

eeee....

 

Chcel si vediet preco si myslim to co si myslim? Nech sa paci. Akurat si dopadol tak, ako 99% miestnych "expertov". Clovek im doda nieco na tacke pod nos a oni ani netusia co s tym robit. U tych co to studovali a este su za to aj plateni je to hrozne zistenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie nie som "apokaliptcký" prorok, mám len "čuch" na to keď sa podnikajú nesprávne kroky

a väčšina "prorokov" dopadá tak ako dopadá, lebo sa boja svojich "vízií", a odmietajú ich prijať

neriadia sa heslom "keď ťa ťahajú tlač, keď tlačia ťahaj".. pritom asi to bude ten správny prístup

okrem toho ten vývoj čo pozorujeme, nie je nijaká "apokalipsa", je to len následok nesprávnych riešení a ich bolestivá náprava

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cuch je dobry pre ochutnavacov syra, apokalypsa je s IIIIIpsilonom a doktor ktory tvrdi ze pacient zomrie bez toho aby poznal diagnozu sa tiez raz-za-cas aj trafi. To nema nic spolocne s ekonomiou, podobne tipovanie sa moze pouzit kdekolvek.

 

Proste je tu nejaka situacia (ktoru si vacsina ludi neuvedomuje) a su tu nejake rizika (ku ktorym sa vacsina ludi nedopracovala). Ak si niekto nahodou tipne spravny vysledok, je to nanic.

 

Ak pred casom niekto nariekal, ze euro slovensko do roka zruinuje a znici mu export - tak sa mylil. A tvarit sa, ze predpovedal presne to co sa deje je hlupost, pretoze nepredpovedal.

Ak pred casom niekto nariekal, ze americky bankovy system je najhorsi - nie je to to iste ako vidiet casti eurozony krachovat.

Ak niekto tvrdil, ze slovenska sa krach PIGS nedotkne - nie je to to iste ako povedat, ze krach PIGS sposobi krach celej EU.

Ak niekto tvrdil, ze najlepsie pre EU je nechat PIGS skrachovat - nie je to to iste ako povedat, ze krach PIGS sposobi krach celej EU.

atd, atd

 

Preto som sa ta pytal - vari si niekde nasiel nejaky clanok, rozbor, analyzu, kde by sa na pripadny bankrot PIGS pozerali optikou ekonomickej a financnej previazanosti EU? A vari si ty dal link na nejaky takyto clanok? Riesili sa tu akurat relativne podruzne veci, ale nie to podstatne.

 

A nakoniec - pokrcit plecami a povedat, ze "oni" skrachuju, nieco zabrblat o nejakom moralnom hazarde a tak. - nie je nijake riesenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pravdepodobne ako som pisal vyssie.

PIGS idu do certa, mozno nejake dalsie krajiny za nimi.

U vacsiny zvysku sa zhorsi rating, zvysia sa vydavky na splacanie existujuceho dlhu.

Banky europskeho centra maju problemy - v lepsom pripade nijaka velka nezacne krachovat. Ak ano, tak ju alebo stat zachrani, co moze viest k irskemu defaultu - alebo nezachrani, co bude viest k umrtveniu zvysku bank (v najhorsom pripade k runom na ne, takze comeback 1930).

Investicie a hosp. rast v zapadnej casti EU sa tym padom zastavuje, alebo aspon vyrazne spomaluje, narasta nezamestnanost, takze dalej klesa kupyschopnost ekonomiky.

Atd, atd. To je princip domina.

 

Alebo je tu optimistickejsi scenar. Aj keby PIGS zbankrotovali, nedovera a panika sa na dalsie krajiny neprenesie, takze rizikove prirazky ich dlhov nenarastu tak zavratne. Zaroven financne trhy sa pred nimi nezatvoria. Zapadne banky sice utrpia straty ale nie take velke, aby ich to polozilo a stale budu mat dostatok prostriedkov na fungovanie.

 

Nasledne by bola potom uz len otazka, co s eurozonou. Urcity ekonomicky zaklad totiz stale zostava, napr. Irsko ma problemy, ale neprehnala sa nim tsunami, co by znicila krajinu. Ide o chyby vo fungovani trhov, takze zmeny tak ci onak budu musiet byt vykonane.

 

V principe ale nikto nevie co pride a neda sa to vypocitat. A ak aj dojde k optimistemu scenaru, nikdy nebude jasne ci to bolo na 100% vdaka eurovalu, alebo napriek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

povedali by ste že pri prijímaní grécka do eurozóny došlo k závažnému zločinu?

každý kto sa o vec zaujíma vie že došlo k rozsiahlemu falšovaniu a manipulácii ohľadom stavu gréckych financií

ale žiadne vyšetrovanie sa nerobí

mne súčasné otáľanie ohľadom reštrukturalizácie dlhu a snaha o zotrvanie grécka v eurozóne, pripadá ako ďalší zločin, ktorí ma zakryť ten predchádzajúci

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem ci prave "zlocin", ale vazne porusenie pravidiel urcite.

 

A nejde o nijake zakryvanie. Pretoze o prvotnom poruseni sa vie, takze nie su zakryvane.

 

Ale ano - mohlo by sa vysetrovat. A skusit dat do basy zopar greckych reprezentacii, kedze islo o dlhotrvajuci trend, nie o narazovu akciu. Proste zopar mozno stoviek greckych politikov posadit do basy. A potom aj zopar stoviek bruselskych uradnikov. Kedze falsovanie je prvotne porusenie a (umyselne? neumyselne?) ignorovanie je druhotne - zacat by sa muselo grekmi a brusel by nasledoval. Tak to by vazne rad videl ten candrbal, keby sa z moci EU zacali zatvarat grecki politici ;)

 

Ono je tazko si predstavit, ze by bol niekto obvineny a trestany, kedze si aj samotna EU z Maastrichtskych kriterii urobila trhaci kalendar. Pche, to by sme rovnako mohli zacat zatvarat aj narodnych politikov za kazdy nepresny (alebo umyselne mylny) ekonomicky udaj. Z praktickeho pohladu si neviem predstavit ako by to fungovalo. Takto totiz je sudca aj obvineny ta ista organizacia (vramci EU aj narodnych statov).

 

To by sme potrebovali nejaku nadnarodnu ekonomicku policiu a sud, ktory by mal pravomoci NAD vsetkymi krajinami a zdruzeniami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to čo robili grécky politici a bankári v centrálnej banke ma absolútne nezaujíma, to je vec ich voličov

dotýka sa ma to čo urobili tý čo rozhodovali o prijatí grécka, to oni (úradníci z bruselu) spáchali podľa mňa zločin

 

a tí čo presadzovali vstup slovenska do takéhoto "spoločenstva" podľa mňa tiež, mikloš s ficom si podľa mňa zaslúžia jednu a tú istú tesnú celu

s gréckimi politikmi ani s úradníkmi v bruseli nič robiť nemôžeme, ale vstupom slovenska do eurozóny došlo k rozsiahlemu poškodeniu majetku občanov sr

a s tým by sme niečo robiť mali

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to čo robili grécky politici a bankári v centrálnej banke ma absolútne nezaujíma, to je vec ich voličov

Pokrytecke, nemyslis? Chcel si trestat vinnikov zleho hospodarenia grecka, vinnikov falsovania ekonomickych vykazov - ale kedze si naladeny protibruselsky, tak ta nic ine ako brusel nezaujima ;)

 

dotýka sa ma to čo urobili tý čo rozhodovali o prijatí grécka, to oni (úradníci z bruselu) spáchali podľa mňa zločin

Myslim, ze to je vec volicov EU v dobe ked sa grecko prijimalo a to ta tiez nemusi zaujimat.

 

a tí čo presadzovali vstup slovenska do takéhoto "spoločenstva" podľa mňa tiež, mikloš s ficom si podľa mňa zaslúžia jednu a tú istú tesnú celu

Ak by to robili vedome, tak mozno. Ale v kazdom pade je to hlavne vec volicov stran, ktore boli za vstup do EU - co snad chceli vsetci okrem komunistov. A kedze je to vec tychto volicov, asi by si to mali sami vyriesit.

 

Ale nebolo o vstupe do EU nejake referendum? Zlocin spachali vsetci ti, co hlasovali "ano".

 

s gréckimi politikmi ani s úradníkmi v bruseli nič robiť nemôžeme, ale vstupom slovenska do eurozóny došlo k rozsiahlemu poškodeniu majetku občanov sr

To TO by si musel niecim dokazat ;) ;) ;)

 

- priemerny majetok slovakov sa znizil

- realne prijmy sa znizili

- kvalita zivota sa znizila

- spotreba sa znizila

 

Co z toho plati? A podla akych udajov? Pretoze ak to nie je podlozene - zacinas nieco, co sa ti proste nepaci - oznacovat za zlocin. A to je uz veli nebezpecny pristup.

 

Nuz...a v zasade by si za zlopcin oznacil cokolvek, co je ekonomicky nevyhodne. Tiez nebezpecne. To by si chcel zatvarat do vazenia vsetkych politikov, za vlady ktorych doslo k nejakym ekonomickym problemom?

Ohanat sa ZLOCINNYM KONANIM je dost nebezpecne. Myslim, ze by si mohol zacat pozatvaranim en bloc vsetkych komunistov a spolupracovnikov, vdaka ktorym doslo k rozsiahlemu poskodeniu majetku obcanov cssr a dnes aj sr.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

otázka na xenocideho..

a ako by si si teda predstavoval "momentálne".. momentálne ideálne riešenie tejto situácie?

(môj mentálny momentálny stav, číra skepsa, ťažká "depka")

podľa mňa jediným akože - "riešením" (tvojho typu), by bol "permanentný paňazovod" od "solventných", k "insolventným"..

čo je totálne politicky nepriechodné.. alternatívou je jedine bankrot.. alebo občianska vojna..

vyber si.. tá druhá možnosť kšeftom náramne prospeje..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nijaky permanentny penazovod, to som nikde nepisal a zopar krat som napisal, ze cely euroval je strasne neprijemne nudzove opatrenie. Takze neprehanaj, nebudem obhajovat tvoju chimeru.

 

Idealne riesenie nie je, len zle, zase zle, este horsie, strasne blbe atd. Tie "problemove" krajiny trebars mozu nakoniec skoncit mimo eurozony, v tom problem nie je. Ale nie za cenu uplnej financnej katastrofy EU. A ten zvysok co si bude chciet zachovat financnu stabilitu, bude asi musiet pekne drzat basu - a to najskor s Nemeckom.

 

Obcianska vojna je momentalne nonsens, nedava nijaky zmysel pre nikoho. Co akoze? Nemecko vyhlasi vojnu Irsku? :thumbdown: Netreba hned prehanat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemal som na mysli "veľkú" vojnu.. ani vojnu nemecka proti grécku.. skôr celú haldu "malých" lokálnych občianskych vojen v jeden moment

nemcov proti nemcom, francúzov proti francúzom, grékov proti grékom..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No jo, tak take kludne mozu byt, ale predsa len to je trosku fantasticka predstava. Nie ze by europska stabilita a mier boli neznicitelne, ale nie je ani nijaky automaticky postup.

Ale je kludne mozne napriklad obmedzenie slobod, vacsie represie, ci extremistickejsie naladene vlady.

 

Akurat zatial nie su nijake velke naznaky, ze by sa k tomu schylovalo. Teda, ak nepocitame demonstracie - ale tie su dost caste aj tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov