Skočiť na obsah

Jozef50205

Odporúčané príspevky

zrejme nie je, to ma dead domotal :)

ale znamená to oveľa viac všeličoho, ako pozerám ... u nás sa používa vlastne len v zmysle prísť s niečím, s nejakým názorom, odvetou, povedať, napísať ako odpoveď  ...

 

významov to má ale celú hromadu, aj v spojeniach, ktoré sú u nás, myslím v šaľančine, vlastne celkom neznáme : http://slovniky.korpus.sk/?w=vyrukova%C5%A5

 

 

!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

A aký je názov tohto nárečia?
 

Šumný dobrí večar, mojo zlate ľudze.

verse mi abo ne, neška dobre budze.

Vy, co sce tu prišli, neobanujece

s nami šumný večar neška prežijece

to mi pripomína trochu poľštinu,
len neviem, čo to je neška a neobanujece


Takto sa hovorí v obci Železník, ktorá je
25 km severovýchodne od Prešova

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kým príde niekto priamo z východu, kto sa vo východoslovesnkých nárečiach vyzná dokonale, a napíše to priamo zo zdroja, pre prvú orientáciu je dobrá základná mapa nárečí :

 

post-3-0-58303000-1386882545.jpg

http://www.regionhornad.sk/abovsky-hlasnik/jak-pisac-a-citac-po-hutoracki---2-cast-/

 

okrem základného delenia má takmer každá dolina a každá obec ešte tú svoju obmenu miestneho nárečia, ale pre všeobecný rozhľad je myslím celkom slušná.

 

 

neška a neobanujece  -  dnes a neoľutujete

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neška = dnes

neobanujece = nebudete ľutovať

 

Železník je na Šariši, ale či je to ešte autentické nárečie, ťažko povedať. Nedávno som dostal knihu "Prakovské klapancie" (klapancie = klebety - spišské nárečie), ale už je to dosť pomiešané, každopádne to nie je čistá spišáčtina, i keď aj samotná prakovská má určité odlišnosti (info od miestnej obyvateľky).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.., pre prvú orientáciu je dobrá základná mapa nárečí :

 ... neška a neobanujece  -  dnes a neoľutujete

Game, ďakujem,

bol som celkom v šoku, ak uvidel som túto mapu,

s tak veľkým množstvom náreči.  :)

podľa tejto mape to vyzerá na pohraničí

šarišské/rusinsko-ukrainske

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

   Na Šarišu po šariski :)

Ďakujem Game, D'Ady, Helle a Iskre

za zahrnutie odkazov odkazujúcich na dialekte Šarišskom.

predovšetkým Iskre pre odkaz na článok : Na Šarišu po šariski  :flowers:  

 

Som veľmi prekvapený takymto prekladom: neška → dnes

Aký je pôvod (etymológia) tohoto slová?

 

Mimochodom, pred niekoľkými rokmi, keď som bol v oblasti Liptovskeho Mikulaša

niečo som bol priťahovaný k odchodu v okolí Prešova (je možné, že obec Sečovská Polianka   :D )

ale keď som zdieľal to s majiteľom penziónu, on je dôrazne na rozdiel od môjho plánu

a ponúkol mi výlet do Trenčianské Teplice

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

etymológia slova deň je v téme o slovenčine, príspevok 212 https://www.freespace.sk/tema/4708-úskalia-slovenčiny/?p=206473

------------------------------

 

Som veľmi prekvapený takymto prekladom: neška → dnes

 

slovenský jazyk má, ako vidieť na tej mape nárečí vyššie, ohromné množstvo nárečí.
okrem toho, sa nárečia delia na mnohých miestach na miestne a krajové podnárečia a výslovnosti a miestne názvy, takže v tejto ohromnej zmesi nárečí je možné úplne všetko.

slovo dnes má ohromné množstvo nárečových podôb, takmer žiadna podoba nie je vylúčená ...

len na západe krajiny je to / podľa výslovnosti / : dňeská, neská, neska, ňeská, dňeskáj, dňeska ......

 

 

a komu, milí fórumáci z celého Slovenska, napadnú a vie ďalšie z ostatných nárečí, prosím doplňte, ďakujem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

včera sme sa pozastavili s clovekom2 pri počasí ... to je už veľká pomoc :)

 

starí Šaľania vždy tejto veci hovorili " šúťel "  - napísané podľa výslovnosti ... bežne to používam aj ja, záhoráci mi nerozumejú, to je zábava :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

si na dobrej stope, ale nie :)

šúťel je akýkoľvek prudký, silný, náhly veľmi hustý dážď, trvajúci krátko a premáčajúci všetko, hlavne taký rýchly nečakaný letný prudký dážď  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak sa to u vas pouziva narecie? U nas podla mna nie. Ked som chodil do BA tam jediny ale to bol gramaticky problem ci dve ci dva piva - na zapade to viete ale u nas ,co nevedia je to problem. Myslim je to aj na vychode?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moja otazka znie ...ako ludom logicky vysvetlit, ze vyraz : "dva piva" , je absolutne nespisovny? odpowed: Lebo"pivo" je stredny rod a tym padom sa powie "dve piva". Pre muzsky rod plati "dva",napr.dva domy (dom-muzsky rod). Pre zensky a stredny rod plati "dve", napr.dve zeny,dve piva,dve knihy.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Kr%C4%8Dma/Gramatick%C3%A9/Arch%C3%ADv_2009

 

 

 

Takze maju byt dve piva - priznam sa doteraz som to nevedel. Vyste to mozno podla reci v krcme a gramatiky vedeli,ale ja som bol v inom prostredi.

 

Ale ako helle pise aj tak si to nikdy nezapametam. Dva ci dve je v tomto pripade jedno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

si na dobrej stope, ale nie :)

 

šúťel je akýkoľvek prudký, silný, náhly veľmi hustý dážď, trvajúci krátko a premáčajúci všetko, hlavne taký rýchly nečakaný letný prudký dážď  :)

Na to maju aj na Zempline špecialny vyraz - "macirj*be". :slniecko:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

si na dobrej stope, ale nie :)

 

šúťel je akýkoľvek prudký, silný, náhly veľmi hustý dážď, trvajúci krátko a premáčajúci všetko, hlavne taký rýchly nečakaný letný prudký dážď  :)

:)  Letná búrka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

nie je to celkom nárečie, ale dnes sa mi v diskusii na xate vynorilo jedno slovíčko z mládí ... asi to spôsobil stres z budúceho môjho pôsobenia akrylovými farbami na plátno :D

teda ... používali sme to ako dospievajúce slečny, a v tých časoch bolo to slovíčko hodne populárne ... " mám z toho fedry " ... kupodivu bolo všeobecne zrozumiteľné, aj dospeláci tomu rozumeli :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov