Jump to content

Vladimír Putin


Cactales

Recommended Posts

V dôsledku zlej politickej a hospodárskej situácie v Ruskuv deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa počas posledných dvoch rokov Jeľcinovej vlády vystriedalo na čele ruskej vlády 5 premiérov (z toho jeden, Viktor Černomyrdin dva krát), až ako posledného z nich v auguste 1999 do tejto funkcie prezident Boris Jeľcin vymenoval dovtedy málo známeho riaditeľa Federálnej Bezpečnostnej Služby - Vladimíra Vladimiroviča Putina (*1952). Už vtedy Jeľcin vyhlásil, že Putina si dokáže predstaviť ako svojho nástupcu.

 

 

200px-Russia.VladimirPutin.02.jpg

 

31. decembra 1999, takmer rok pred skončením svojho volebného obdobia Boris Jeľcin, ktorého popularita klesla až k hranici piatich percent rezignoval z postu prezidenta zo zdravotných dôvodov a prezidentské právomoci dočasne prevzal predseda vlády Putin, ktorý následne v marci 2000 už v prvom kole prezidentských volieb zvíťazil, a 7. mája 2000 začalo jeho prvé volebné obdobie...

 

Za Putina sa situácia v Rusku začala v mnohých smeroch výrazne meniť. Ešte ako premiér začal, po útokoch čečenských povstalcov v Dagestane, novú vojnu v Čečensku, ktorú označil za protiteroristickú operáciu. Do konca februára 2000 ruská armáda mala pod kontrolou všetky čečenské mestá, čo bolo v Rusku označované ako víťazstvo a stalo sa jedným z hlavných prvkov jeho predvolebnej kampane. Po víťazstve vo voľbách začal tvrdý boj proti ruským oligarchom, bývalým vplyvným ľuďom z okruhu Borisa Jeľcina a proti opozičným médiám. Gusinskij, Berezovskij, Chodorkovskij sa dostali do nemilosti Kremľa. Ekonomická moc v krajine sa dostávala do rúk ľuďom sympatizujúcich s Putinom. Väčšina Rusov, ktorých nepriaznivo zasiahla zlá ekonomická situácia v deväťdesiatych rokoch boj proti proti zbohatlíkom uvítala. Celkovo to však viedlo k obmedzeniu nezávislosti ruských médií.

 

Hospodárska situácia v krajine sa za Putina začala zlepšovať. Bolo to z veľkej časti v dôsledku rastu surovín na svetových trhoch a v dôsledku reštriktívnych opatrení vlády proti dovozu. Dnes má rubeľ, pre Rusov opäť svoju hodnotu, dokonca začína byť uprednostňovaný pred klesajúcim dolárom. 75% príjmov ruského štátneho rozpočtu však tvorí dnes európsky energetický trh. Putin dokázal vrátiť Rusko medzi veľmoci, postavil sa proti ďalšiemu rozširovaniu NATO, odtrhnutiu Kosova od Srbska, na druhej strane ruskú podporu majú separatisti v Abcházsku, Južnom Osetsku alebo Podnestersku a spochybnil štátnosť susednej Ukrajiny.

 

Po dvoch volebných obdobiach už ruská ústava neumožňovala Putinovi uchádzať sa o prezidentský úrad. Putin sa nevybral cestou zmeny pravidiel, ale určil za svojho nástupcu Dmitrija Medvedeva, ktorý s Putinovou podporou mal víťazstvo vo voľbách isté. Navyše Medvedev nemal žiadneho významnejšieho protikandidáta, napríklad kandidatúra expremiéra Kasjanova bola zamietnutá pre (údajné) nesplnenie podmienok. Putin v posledných parlamentných voľbách kandidoval do Dumy ako líder strany Jednotné Rusko a po skončení svojho prezidentského funkčného obdobia 7.5.2008 sa stane jej predsedom a na základe dohody s Medvedevom vystrieda Viktora Zubkova vo funkcii predsedu vlády. Jednotné Rusko má v dume ústavnú väčšinu a pre Putina teda zrejme nebude problém v prípade potreby presunúť právomoci z prezidenta na premiéra...

 

 

Vývoj v Rusku bol vždy dosť odlišný od vývoja v ostatných častiach sveta. Je pre Rusko najlepším variantom takzvaná riadená, obmedzená demokracia, ktorá prispela k stabilite v krajine? Alebo je schopná táto obrovská krajina fungovať inak ako pod tvrdou rukou silného vodcu? A ostane tým silným Putin aj po výmene prezidenta? Ako vnímate túto osobnosť, ktorá je niekedy prirovnávaná k Petrovi Veľkému inokedy k Stalinovi?

Link to comment
Share on other sites

Ja považujem za Putina za významnú osobnosť - svedčia o tom fakty a hospodársky rast Ruska, za jeho vlády sa Rusko výrazne prebralo...a s tou demokraciou:ono je to pravda, že niektoré opatrenie 

sú kontroverzné a boli isté obmedzenia...ale Rusko je obrovská krajina, zaberá obrovskú plochu a myslím si, že takéto kroky boli správne, diktatúra tam nie je...a mnohí si demokraciu mýlia s anrachiou...

Pred Putinom na tom boli veľmi zle, potrebovali takéhoto prezidenta...

 

Medvedev je tiež veľmi ambiciózny, dokoncia sa hovorí, že ešte viac ako Putin, nie je to typ človeka, ktorému mu budú rozkazovať...ale je samzorejme jasné, že stále tam bude mať Putin veľký vplyv...Takže celkovo si myslím, že Rusko bude ďalej prosperovať... :lol:

Link to comment
Share on other sites

na Putina mám slabosť, nemôžem si pomôcť, ale mám, takže príliš objektívna pri ňom asi nie som

podľa mňa ho Rusko potrebovalo, potrebuje práve človeka, kto ho podrží pokope, a skutočne dokázal, že Rusku sa navrátilo hodne zo sily, zdvihol ho z dna

a je to v prvom rade Rus, vždy a všade je to Rus

Link to comment
Share on other sites

Rusi maju jeden problem. U nich nebude nikdy zazita liberalna parlamentna demokracia. Oni potrebuju silneho vodcu, ktory urobi poriadok. A Putin pre nich je stelesnenim takeho vodcu. Silna osobnost na cele statu, ktory koncentroval moc a tvrdo potiera akukolvek opoziciu.

Je tu snaha dostat Rusko tam, kde bol kedysi ZSSR.

Link to comment
Share on other sites

Rusi nemajú s tým problém. To je proste ich vôľa a cítenie.

 

V Rusku odjakživa bolo zaužívané, že národ mal silného vodcu, tento pocit sa utužil za vlády Stalina.

 

Putin bol správnym prezidentom, lepšieho by Rusko ťažko našlo. Vyviedol Rusko z bahna post-imperiálneho krachu a doviedol ho naspäť do pozície regionálneho lídra. Táto pozícia však nie je ešte stále pevná, to už bude Medvedevova starosť, ktorý sa dnes stal novým ruským prezidentom. Je však jasné, že Putin bude mať stále nemalý vplyv na politické dianie nielen v Rusku, má sa stať novým premiérom, tak ako kedysi za Jeľcina.

 

Je pre Rusko najlepším variantom takzvaná riadená, obmedzená demokracia, ktorá prispela k stabilite v krajine?

Určite hej.
Link to comment
Share on other sites

Rusko odjakživa malo vodcov..... či to boli kniežatá, cári alebo bolševícki vodcovia...

Link to comment
Share on other sites

Súhlas s Game i Alexom

 

Putina si ako politika vážim, zastavil rozvrat veľkej krajiny nekontrolovaným spôsobom (i keď už Jelcin zohral dosť významnú úlohu), dokázal ju stabilizovať a postaviť ekonomicky, vojensky a politicky na nohy (na tu už Jelcin absolútne nestačil). Dal Rusom stratenú a najmä skutočnú dôstojnosť.

 

Je možné, že Rusi prahnú po silných osobnostiach (a mali ich - Peter Veľký, Jekaterina...)...Ale to asi všetky národy... Američania mali Washingtona, Roosevelta, Eisenhovera, Regana, Clintona a ďalších silných prezidentov, Nemci mali Adenaura, Kohla, Francúzi De Gaula, Briti Churchila a Tatcherku, tak prečo Rusom vyčítať Putina? Silná, charizmatická osobnosť na čele krajiny najmä v zložitých obdobiach môže byť požehnaním... Preto aj napr. v Starom Ríme za republiky v čase kríz senát poveril dvoch diktátorov (zvyčajne najstarší, najskúsenejší senátori), aby pri moci alterovali.

 

Medvedev bude dôstojný nástupca a Putin ešte určite nepovedal posledné slovo, na dôchodk sa určite nechystá.

Link to comment
Share on other sites

Vo funkcii prezidenta dnes Putina vystriedal Dmitrij Medvedev, ktorý Putina nominoval do funkcie predsedu vlády. Zajtrajšie schválenie tejto nominácie v Dume bude už iba formálnou záležitosťou.

 

Myslím, že Rusko na inú formu demokracie nedozrelo. Modelu, ktorý zaviedol Putin sa dajú určité veci vytknúť, ale je predovšetkým funkčný a ako sa ukázalo, väčšine Rusov vyhovuje. Putin bude asi najsilnejším premierom v ruskej histórii a pokiaľ Rusko bude pokračovať v doterajšej línii, zrejme sa do prezidentskej funkcie vráti už o štyri roky. Objavili sa aj úvahy, že by sa dovtedy mohlo volebné obdobie prezidenta zvýšiť na sedem rokov.

Link to comment
Share on other sites

Ruská ústava prezidentovi neumožňuje kandidovať v treťom bezprostredne nasledujúcom funkčnom období. Takže už v roku 2012 sa môže Putin vrátiť do prezidentskej funkcie znovu na dve volebné obdobia.

Link to comment
Share on other sites

asi tak , alebo za Medvedeva zrusia status 2x a stop , i Putin bude doživotný vládca a možno aj viac.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Už včera sa v TV prejavili špekulácie o tom, že bude Medvedev chorý a rozhodovacie prezidentské právomoci preberie Putin :lol:

Link to comment
Share on other sites

v klebetníckych bulvároch a bulvárnych tv sa toho narozpráva ... :lol:

 

považujem tých dvoch pánov za inteligentnejších, než aby sa zmohli iba na takéto triky ...

keď im spolupráca vydrží, môžu byť ten najsilnejší tandem, aký rusko kedy malo

 

správy o tom, ako som práve včera čítala, že Británia bude ich/jeho pôsobenie starostlivo sledovať / pričom Británia bola po USA druhým Putinom najkritizovanejším štátom / sú trochu teatrálne ... Rusko je zvyknuté na silné centralizované vedenie, prospelo mu to, aj keď nie úplne bez prešľapov, ale USA a Británia ich majú tiež statočne ... dosiahlo pokrok, z najväčšieho marasu vylieza, a je to Rusko ... nie republika Parador kdesi na južnej pologuli ...

Link to comment
Share on other sites

Je možné, že Rusi prahnú po silných osobnostiach (a mali ich - Peter Veľký, Jekaterina...)...Ale to asi všetky národy... Američania mali Washingtona, Roosevelta, Eisenhovera, Regana, Clintona a ďalších silných prezidentov, Nemci mali Adenaura, Kohla, Francúzi De Gaula, Briti Churchila a Tatcherku, tak prečo Rusom vyčítať Putina? Silná, charizmatická osobnosť na čele krajiny najmä v zložitých obdobiach môže byť požehnaním... Preto aj napr. v Starom Ríme za republiky v čase kríz senát poveril dvoch diktátorov (zvyčajne najstarší, najskúsenejší senátori), aby pri moci alterovali.

Charizmatická a silná osobnosť, najme v ťažkých časoch je iste požehnaním pre krajinu. Takou bol W.Churchil. Avšak hneď v prvých voľbách ho Briti odmietli. A to bol víťaz.

Každá krajina má svoje špecifiká. Špecifikom Ruska je práve ten silný vládca, ktorý má koncentrovanú prakticky celú moc v rukách. a on rozhoduje o všetkom. On si vyberá nástupcu, nie ľudia vo voľbách, kde majú všetci približne rovnaké možnosti. Pre Rusov je tento vládca istotou. Pre Britov by to asi bolo neprijateľné.

 

Inak, ten problém som nemyslel ako problém, ale ako "problém". :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ja som počul že v Rusku parlament schválil zmenu a predĺžili funkčné obdobie prezidenta z 4 na 6 rokov. Čiže keď sa Putin vráti bude tam môcť byť ešte dlhšie.

Inak Putina sa vážim že dokázal z Ruska spraviť opeť veľmoc na akú sa patrí.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Takou bol W.Churchil. Avšak hneď v prvých voľbách ho Briti odmietli. A to bol víťaz.

Wysky, to je v naprostom poriadku. Bol si dobrý vo vojne, to automaticky neznamená, že budeš dobrý aj pri obnove. Napokon sa aj neskôr ukázalo, že tento politiky rozpútal studenú vojnu (slávny prejav vo Fultone).

Ale bol to nezmar a opäť sa dostal na čelo Británie. Rozhľad, intuícia, pracovitosť a húževnatosť, to boli vlastnosti, ktoré z neho spravili veľkého muža svojej doby, ktorého musia akceptovať aj jeho najzarytejší odporcovia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Vladimir Putin sa "z druhého" miesta vracia na prvé, nie tak čisto a jasne, ako chcel ...

podľa ústavy už bude vládnuť 6 rokov, teoreticky 2 x 6 rokov.

 

Putin sa vracia do Kremľa. Prezidentom sa stal v prvom kole

 

Putin sa tak stal prvým vládcom v histórii, ktorý sa do Kremľa vracia druhýkrát.

Vladimír Putin sa hneď v prvom kole volieb stal ruským prezidentom, ktorý sa do funkcie hlavy štátu vracia po štvorročnej pauze. Podľa prvých odhadov získal viac ako 60 percent hlasov.

 

Vládnuť môže až do roku 2024. Po zmene ústavy sa totiž mandát prezidenta predĺžil na šesť rokov a Putin môže kandidovať dvakrát po sebe.

 

Hlavou štátu sa stáva napriek protestom, aké Rusko ešte nezažilo.

Ešte pred uzatvorením volebných miestností hlásili dvetisíc porušení volieb.

...

Putin vie, že sa k moci dostáva po najväčších protestoch za 12 rokov, čo riadil krajinu ako premiér či ako prezident.

V úrade prezidenta ho zďaleka nebude podporovať toľko Rusov, akoby chcel.

....

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1oBAOKKJv

Link to comment
Share on other sites

Ale na druhej strane.... na mieste c.2 nebol nikdy, len mu Medvedev podrzal stolicku. A teraz je zave sef najvyssi, konkurencia nic moc, ma vsetko pod palcom - a s pripadnym nesuhlasom sa da uspesne kdeco robit.

Link to comment
Share on other sites

Rusko potrebuje takého prezidenta ako Putin, je to dané vývojom ruskej histórie, keď Rusi vždy boli pod jedným vládcom a najlepšie bolo keď išlo o silného vládcu, vtedy Rusko dokázalo expandovať (hlavne vojensky). Je jasné, že pri Medvedevovi išlo len o udržanie statusu quo, čo bolo pre neho horšie, tak vládol práve v dobe hospodárskej krízy. Teraz Rusko, keď sa nielen ono, ale aj svet dostáva z krízy, tak Putin má veľkú šancu posilniť Rusko vo všetkých oblastiach. Ako surovinová superveľmoc má možnosti rozvíjať svoj ťažobný priemysel, záujemcov bude mať dosť, hlavne v Číne, Indii a EÚ. Posilniť bude musieť taktiež ruskú armádu voči hrozbám islamského extrémizmu a expanzie Číny na Sibír, čo v budúcnosti môže priniesť problémy medzi Ruskom a Čínou, keďže podiel Číňanov na Sibíri stabilne rastie a Čína sa nikdy netajila tým, že Sibír je v jej záujmoch.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Rusko potrebuje takého prezidenta ako Putin, je to dané vývojom ruskej histórie,

 

Asi tak ako Nemecko potrebuje silneho vladcu, vodcu, kaisera, pretoze taka bola ich historia.... rovnako ako Japonsko potrebuje tiez vladu tvrdej ruky...

 

Pozri - je pravda, ze k tomu maju rusi zjavne sklon. Ale takyto pseudohistoricky argument vlastne popiera sam seba a urcite nie je historicky. Je pravda, ze diktator/autokrat moze byt niekedy lepsie riesenie, ale v podstate, preco zhadzovat rusov? Spominane tvrdenie totiz znamena, ze rusi nie su (dusevne, inteligencne, civilizacne) dostatocne na urovni, aby si vedeli vladnut sami a potrebuju nejakeho samovladcu, ktory im bude robit velkeho sefa. Taky estonec to zvladne, rus nie.

 

A ekonomicky, surovinova velmoc....je len trosku lepsia varianta bananovej velmoci. Mozu na tom zarabat, ale zjavne nie su schopni z toho vytazit nic pozitivne, ak nepocitame udrziavat armadu v bojaschopnom stave. Daj tomu zopar rokov a nie je jasne, CIM by mali zastavit Cinu, ak by sa tato rozhodla expandovat na sibir. A moslimov si mozu kupovat este pekne dlho - vyhodne to je pre obidve strany.

Link to comment
Share on other sites

Pozri - je pravda, ze k tomu maju rusi zjavne sklon. Ale takyto pseudohistoricky argument vlastne popiera sam seba a urcite nie je historicky. Je pravda, ze diktator/autokrat moze byt niekedy lepsie riesenie, ale v podstate, preco zhadzovat rusov? Spominane tvrdenie totiz znamena, ze rusi nie su (dusevne, inteligencne, civilizacne) dostatocne na urovni, aby si vedeli vladnut sami a potrebuju nejakeho samovladcu, ktory im bude robit velkeho sefa. Taky estonec to zvladne, rus nie.

Kto a kde zhadzuje Rusov? Podľa teba aký politický model by bol pre Rusov lepší? Aj keď ruská politika má znaky parlamentnej demokracie, má ďaleko od parlamentných demokracií v západnej Európe. Veľká krajina, ktorej územie sa rozprestiera na dvoch svetadieloch, na jej území žijú stovky národov a národností, vyznáva sa niekoľko náboženstiev, sotva niekedy bude podobným politickým systémom ako napr. aj to Estónsko, ktoré nepriamo spomínaš. Malý štát nemá problémy zaviesť parlamentnú demokraciu, čím je štát väčší tak je to zložitejšie. Čo myslíš, prečo Čína musí vládnuť pevnou rukou? Stačí keby povolili, tak by sa im Čína začala rozpadať pred očami. Mysli.

 

Daj tomu zopar rokov a nie je jasne, CIM by mali zastavit Cinu, ak by sa tato rozhodla expandovat na sibir. A moslimov si mozu kupovat este pekne dlho - vyhodne to je pre obidve strany.

Číňania majú pred Rusmi rešpekt od incidentu v r. 1969.

Čo sa týka moslimov, ja hovorím o moslimskej natalite, ktorá v polovici tohto storočia zaujímavo premieša demografickými štatistikami. Neviem o akom kupovaní hovoríš ty.

Link to comment
Share on other sites

Kto a kde zhadzuje Rusov?

 

Nuz...ak napises, ze "potrebuju", tak tym myslis, ze potrebuju silneho vladcu. Takeho, ktory bude robit "spravne" rozhodutia namiesto beznych rusov, ze? A preco si to myslis? Asi preto, lebo si presvedceni, ze bezny rus to nedokaze.

 

A ved ja uznavam, ze Zjuganov by nebol asi lepsi. Ale tvdit, ze POTREBUJU VLADU TVRDEJ RUKY je rovnaky nezmysel, ako to tvrdit o nemcoch - co sa tvrdilo tiez. A je to nezmysel aj preto, lebo tym robis rusov neschopnych si vladnut, pokial nad nimi nebude niekto mavat bicom.

 

Tak isto si nemyslim, ze existuje NUTNOST diktatury, ako pises v pripade CIny. Niekedy je autokracia vyhodnejsia, inokedy nie. Ale v tom nie je nijaka nutnost. A aj v pripade Ciny si zaslepeny sucasnym stavom a zabudas, ze presne ta ista krajina mala dost dementnu diktaturu za Maa.

 

Číňania majú pred Rusmi rešpekt od incidentu v r. 1969.

 

To mas tak pol storocia dozadu. Cinania nemaju respekt pred nikym - a uz vobec nie pred tym, kto si to nezasluzi. Rusko si nijaky nezasluzi. Cina robi len to, co je pragmaticke a z Ruska sa nemaju vo vojenskej oblasti moc coho obavat.

 

 

Čo sa týka moslimov, ja hovorím o moslimskej natalite, ktorá v polovici tohto storočia zaujímavo premieša demografickými štatistikami. Neviem o akom kupovaní hovoríš ty.

 

Ved prave. A potom im to bude uz uplne jedno - pretoze budu mat stale rozhodujucejsi podiel na obyvatelstve a potom co? Car Putin nema zazracny prsten. Zatial si len kupuju priazen zahranicnych moslimov pomocou politickej podpory, ale okrem toho (a zopar vojenskych a energetickych technologii) nemaju co ponuknut. Takze im postupne domaci moslimovia prerastu cez hlavu a ine staty, ked nebudu mat dovod drzat s moskvou basu, ich aj podporia. Rusko nema dostatocny technologicky zaklad, aby aj o pol storocia dokazalo vyrabat spickove technologie - takze ako velmocensky partner za vela stat nebudu. Finito.
Link to comment
Share on other sites

Vladimir Putin sa "z druhého" miesta vracia na prvé

 

Ale na druhej strane.... na mieste c.2 nebol nikdy, len mu Medvedev podrzal stolicku. A teraz je zave sef najvyssi, konkurencia nic moc, ma vsetko pod palcom

 

isteže ... práve preto som to slovo "z druhého" dala do úvodzoviek ... :)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy