Skočiť na obsah

Turecko a EÚ a svet


game

Odporúčané príspevky

trochu sa vám do toho vložím ...

 

hlavným, alebo najzastúpenejším náboženstvom Turecka je islam, aj keď Kemal Atatürk odštátnil náboženstvo...

Atatürk síce preniesol Turecko z islamského stredoveku 14. storočia do 20. storočia, preniesol krajinu z feudalizmu do modernej doby - islam neprestal byť náboženstvom väčšiny obyvateľstva, ani keď islam prestal byť štátnym náboženstvom.

sekularizoval spoločnosť, len vidiek nikdy neprestal byť "islamský" ... je to a stále bola islamská krajina, len sa naučili žiť náboženstvo mimo spoločenského života ...

sekularita nie je práve to, čo Erdogan práve miluje ...

islam sa dá islamizovať

keď Erdogan neudrží tých svojich poslancov v medziach, myslím, že budeme vidieť, ako sa islam islamizuje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

tak toto je ten najvaznejsi dovod preco ano...zrusili by sa viza..

Práve voľný pohyb osôb je hlavným dôvodom, prečo by som Turecko nechcel v EÚ. Turecko by mohlo skôr dostať čosi ako pridružené členstvo.

 

Obľúbenosť niektorej krajiny a zrušenie víz je pre takýto závažný krok, akým prijatie za člena EÚ, predsa len ako dôvod trochu málo.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre niekoho malo..pre niekoho to staci...ked su tam krajiny ako Rumunsko...co ma jedinu vyhodu ze lezi geograficky v EU..nevidim dovod preco by tam nemohlo byt Turecko...

a najnovsie som pocul ze sa tam uz chce nasrat aj Izrael :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prijmime do EU aj USA ... možno nebudeme musieť mať víza ... aj túto krajinu má kdekto rád a aj tam sú super miesta pre turistov - okrem iného

nj, to chcel byť vtip

 

Tom182,

Turecko je aj moslimský vidiek a geograficky kus Ázie, nielen turistické destinácie, nie je to ktovieaké vynikajúce hľadisko na prijatie Turecka do EU.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano najhorsie je ze velky kus je azijska cast..co celkom nesedi s nazvom europska unia..no stale je tu kusok europskej casti :lol: pri tom vidieku trebalo byt este aj pridavok "moslimsky"? krestansky ci moslimsky vidiek je stale vidiek...ja len hovorim ze ked tam je diera typu Rumunsko...tak nevidim problem aby tam nemohlo byt Turecko

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak nevidim problem aby tam nemohlo byt Turecko

Ale vždy treba určiť hranice. EU je už teraz obluda, ktorý nefunguje vždy tak ako má a jej zväčšovanie by privodilo ďalšie problémy. Hranice sú alternatívou ako sa týmto problémom čiastočne vyhnúť a najvhodnejšie sú geografické. Turecko je príliš veľké sústo, je to to isté ako keby sa Mexiko malo pripojiť k USA. Takúto nočnú moru by si Američania nepripustili ani v Hollywoode.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

vyzerá to tak, že nejaké hranice nakoniec budú ... nemecká kancelárka merkelová sa po prvý raz jednoznačne postavila proti členstvu Turecka v Európskej únii ... Brusel zmrazil časť kapitol, rokovania zastali, pretože Ankara odmietla urovnať vzťahy s gréckou časťou Cypru, zrejme niekto niekde dostal rozum, a nie sú to len jalové debaty o tom, či Turecko fakt leží oveľa väčšou časťou v Ázii ...

 

"

Môžete mať s nami privilegované partnerstvo, ale na plnohodnotné členstvo v únii radšej zabudnite. Odkázali Ankare nemeckí kresťanskí demokrati (CDU) počas výročnej konferencie v Hannoveri.

 

Najsilnejšia vládna strana po prvý raz priamo oznámila, že nechce sedieť s Tureckom za jedným stolom v Bruseli. "

 

celý článok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Za tento posun u Merkelovej môže predovšetkým verejná mienka v Nemecku, ktorá nie je naklonená prijatiu tejto krajiny do EÚ. Turecko do EÚ naozaj nezapadne a to hlavne z kultúrneho hľadiska.

 

Ďalší posun je v otázke riešenia problémov multikulturalizmu:

 

Kongres CDU sa zameral aj na prisťahovalcov, ktorí by sa mali integrovať do „prevládajúcej nemeckej kultúry“. Konzervatívci tento spôsob preferujú pred snahou o multikulturalizmus.

 

To by mohol byť krok správnym smerom, uvidíme či a ako sa to bude realizovať v praxi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

asi je to správne, turecko do EU nepatrí. doteraz bolo málo politikov ktorí by to povedali tak otvorene ako merkelová, ale ľady sa prelomili a čoraz viac politikov EU bude na strane merkelovej názoru na turecko. môže sa hovoriť o nejakých dohodách ale nie o plnoprávnom členstve. turecko ako také nieje štandartným dem. štátom a jeho prípadné členstvo v EU by prinieslo len málo pozitívneho a prevládali by skôr negatíva. celkovej islamizácii turecka bráni len tlak tureckej armády a čo by znamenalo pre EU keby turecko podlahlo a islamizovalo sa nevie odhadnúť nikdo a pravdepodobne si to čoraz viac uvedomujú aj politici ktorí prednedávnom ešte podporovali vstup turecka do EU. aj preto si myslím že turecko nebude prijaté do EU ešte veľmi dlho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemecko sa v prvom rade obáva, že keby Turecko vstúpilo do EU, tak vďaka najväčšiemu počtu obyvateľov by malo najväčší počet poslancov v EU parlamente a toto by Nemci, Francúzi a Briti neprežili, preto sa Merkelová so Sarkozym tak bohorovne vyjadrujú o Turecku :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Ma vstupit Turecko do EU? Nie som za ale ani nie som proti. Skor si myslim ze zo strednodobeho hladiska by mala byt poskytnuta Turecku moznost urciteho specialneho clenstva v ktorom by boli vyuzivane hlavne ekonomicke vyhody clenstva. Politicke clenstvo by malo byt odsunute na co najdlhsi horizont.

 

Netreba zabudat ze Turecko je dolezitym strategickym partnerom. Ma obrovsky ekonomicky potencial, strategicku polohu - susedi s Armenskom a Gruzinskom odkial ma moznost EU obist rusko pri preprave ropy, cize diverzifikovat zdroje (nehovoriac o Iraku a Irane). No a v neposlednom rade ma v Nato v ramic EU najvacsiu armadu. Takze dovodov na strategicke partnerstvo je viac nez dost. Ale to samozrejme neznamena ze za kazdu cenu vpustime Turecko do EU.

 

To co je podla mna najdolezitejsie je udrzat turecko v predvstupovom procese. Tento proces nie je len o diplomatickych stretnutiach ale o splneni legislativnych, ekonomickych a dalsich podmienok. Tento proces moze mimoriadne pomoct Turecku pri reformovani krajiny. Aj ked na Erdogana pada vela kritiki ohladom islamizacie, zabuda sa ze pre Turecko toho spravil ovela viacej nez Narodovci z Ataturkovej strany, ktori boli zkorumpovani a doviedli krajinu do ekonomickej krizy. Ak teraz EU vyhlasi ze nechce Turecko moze stratit podporu doleziteho spojenca.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skor si myslim ze zo strednodobeho hladiska by mala byt poskytnuta Turecku moznost urciteho specialneho clenstva v ktorom by boli vyuzivane hlavne ekonomicke vyhody clenstva. Politicke clenstvo by malo byt odsunute na co najdlhsi horizont.

 

To co je podla mna najdolezitejsie je udrzat turecko v predvstupovom procese.

Ekonomické partnerstvo medzi EÚ a Tureckom by by mohlo byť pre obe strany prínosom. Ale plnoprávne členstvo a hlavne voľný pohyb osôb by sa mohol stať pre úniu nestráviteľným problémom. Krajiny EÚ by sa mali jasne rozhodnúť, či a s akým statusom chcú prijať medzi seba Turecko. Nemyslím si, žeby bolo lepšie udržiavať Turecko v predstupovom procese a o 5-10 rokov prísť na to, že Turkov v EÚ nechceme...

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Pomaly (ale veľmi pomaly) sa prikláňam k názoru, že raz by Turecko mohlo byť členom EU - v prípade že by náboženstvo bolo úplne odlúčené od štátu. Myslím že toto by mohlo platiť aj v súčasných štátoch EU. Opakujem že ide o veľmi opatrný názor a neprihliadam teraz na iné problémy Turecka.

 

som jednoznacne ze vstup Turecka do EU...keby bolo referendum alebo nieco podobne, urcite by som isiel hlasovat aby sa stali clenom EU...

 

ja mam na to osobne dovody :lol: Turecko ako krajinu mam velmi rad, tak toto je ten najvaznejsi dovod preco ano...zrusili by sa viza..

 

Odmietať členstvo Turecka v EÚ môže len niekto, kto tam nikdy nebol. Keďže som v Turecku bol môžem hodnotiť objektívne. Turistické centrá vyzerajú veľmi dobre a Istanbul je určite jedno z najkrajších miest v blízkom okolí. Islam v Turecku je pripomínaný len mešitami a minaretami. A nebyť toho keď sme tam boli v piatok a muezzíni zrovna zvolávali ľudí na modlitby tak by som ani nepovedal, že sme boli v moslimskom štáte. Anglické trávniky vysadené okolo diaľníc so záhonmi kvetov som nevidel nikde na Slovensku, v Istanbule je takto okrášlená diaľnica smerom k hraniciam EU. Paneláky majú krajšie ako my, majú čistejšie ulice ako my a ľudia boli v pohode.

 

Problémom je len zaostalý turecký vidiek, problémy s Kurdami, hroziaci extrémizmus a susedstvo nestabilných štátov, ako je Sýria, Irak, Irán. S európskou časťou Turecka, vrátane celého Istanbulu by som súhlasil. Ostatné nepoznám.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Urcite nie Turecko do EU, neviem ako by to dopadlo s arabskim statom v Europe,

kultura a mentalita ludi je odlisna a maju ine hodnoty, takze sa vam lachko stane ze smrtelne urazite niakeho moslima ani neviete ako :lol:

Vid vela pripadov, napr. karikatury s Danska o Mohammedovi, moslimovia nemozu zobrazovat svojich prorokov,

zosmiesnovat uz vobec, a vydite co robili ;)

Je tu moc velky rozdiel v sposobe uvazovania, preto jasne nie.

 

Ani nechapem preco sa tlaci Turecko do EU,

 

najlepsie by bolo keby sa vsetci arabi a moslimovia spojili do niakej unie, a robili na sebe sami,

mozno by aj dosiahli aby Izrael sa aspon zmensilo na to ich hlavne mesto a ostatne vratili Palestine :) ;)

 

veriaci moslim a europan je ako olej a voda,

a btw bolo by zaujimave sledovat niakych radikalov ako by reagovali keby vedeli ze Slovenska historia je spojena od zaciatku s alkoholom ktory sa tu viac nez dost uzival a je ho tu dostat vsade kde sa clovek pozre.. ved tam v chudobnych krajinach radsej zuju dake listy a nevnimaju, hlavne ze tam nedostat alkohol :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

zrejme to neohrozuje budúce členstvo, ale naberá to zaujímavé rozmery

s islamizáciu po voľbe prezidenta to nebolo také hrozivé, hoci rozdiel medzi ázijským vidiekom a časťou blízkou európe je, ale priateľov naberá na svoj vstup do EÚ pre svet trochu rozporuplných ...

 

Izolovaný iránsky líder Ahmadínedžad dostal od svojho suseda, ktorý patrí medzi dvadsiatku najsilnejších ekonomík sveta, silnú podporu. Erdogan ho povzbudil v jeho jadrovom programe a potešil ho aj v tom, čo si Ahmadínedžad málokedy nechá ujsť. Kritikou Izraela.

 

Západní diplomati v Ankare sa však divili, či to Turecko so svojím priateľstvom k Teheránu nepreháňa a či to so svojím proeurópskym smerovaním myslí naozaj vážne.

 

„Niet pochýb, že je náš priateľ,“ povedal turecký premiér o Ahmadínedžádovi.

zdroj: Turecko chce brániť Irán útokom na Západ

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Nuz, tak z dnesneho pohladu veci zase vyzeraju este inac.... Turecku sa jasne povedalo NIE, tak si uvedomili, ze nasilu sa strkat do EU nema zmysel. Okrem ineho sa aj ukazalo, ze EU je este vacsi papierovy tiger nez sa myslelo. A Turecku sa medzicasom zase dari o nieco lepsie, nez sa myslelo.

 

Takze nam na hranici Balkanu vyrasta regionalna velmoc, alebo aspon aspirant na toto postavenie - ktora si zacina robit naozaj suverennu politiku, co okrem ineho znamena, ze im je cim dalej, tym vacsia putna, co si mysli Brusel.

- Ohladom jadrovej energetiky su im blizsi Rusi. Jadro je vec dlhorocnej politiky a predsa len, EU nie je prilis zodpovedny partner v tomto.

- Po rokoch spoluprace su na noze s Izraelom. Ciselne na tom nemaju co ziskat, ale ak chcu hrat vyznamnejsiu rolu v moslimskom svete, je to dobry krok.

- Ked to povazovali za nutne tak proste urobili svoju malu invaziu do severneho Iraku - a nijake mindraky z ospravedlnovania nemali.

- A uspesne rokuju s Iranom.

- Snad ako jedina moslimska krajina sa (sice dost opatrne) ozvali PROTI utlaku ujgurov v Cine. Ano, su etnicky spriazneni, ale vacsine moslimov je absolutne jedno, co cina robi s moslimami.

 

Chyba bola mozno v tom, ze svojho casu nedokazali Turecku predlozit alternativu clenstva v EU, ktora by bola dostatocne zaujimava - a zaroven by neposobila ako odrobinky odhodene zobrakom. A kedze je Turecko clenom NATO, kludne sa zo dna na den moze stat trojskym konom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov